H*. tftft. Eerste Blad. 8" Zaterdag 18 April 1908. Vrede doos- Recht. BUITENLAND. BINNENLAND. DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt, dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 urn 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groot o lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeolige bepalingen tot het herhaald adverteoren in dit Blad, bjj abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. (Een overdenking op Pasctaen.) Van oen 'der meeet gevierde consuls van het oude Rome, Marcus Porei us Ca to (232147 v. Ckr.) wordt vertaald, dat bij beducht als bij was voor de toenemende i macht van Rome's mededingster op Afrika's Noordkust elke redevoering, die hij hield, eindigde met de, nu genoeg beken de, w oor den .Overigens ben ik van gevoelen, dat .Carthago vernietigd moet worden1" En het „frappez, frappe® encore, frappez tou jours" van dezen Romein is niet zon dei- uitwerking gebleven. Carthago is verwoest! Andere tijden andere zedenAan den aanvang onzer jaartelling ging er een nieuw licht op over de menschheid, al zou het jaren, eeuwen behoeven, om door te drin gen door de nevelen van ruwheid en on- menschelij'kheid. De geschiedenis der volken is tot op dezen dag krijgsgeschiedenis. Meer dan ooit zijn allen tot de tanden gewapend der mensc'Aen vernuft en vindingrijkheid dachten telkens nog vreeselijker wapenen en ijselijker verdelgingsmiddelen uit, totdat... de tijden rijp werden voor de koogere ge dachte, zoodat het niemand 'bevreemden zou, als daar een vredesapostel optrad, die elk zijner redevoeringen 'besloot met de woorden „Overigens ben ik van gevoelen, dat de Oorlog vernietigd moet worden!" Oorlog ontzettend woordHet doet aanstonds denken aan den ouden Lameck, die, met wellust in de stem, jubelde zijn lied op het zwaard. Die Lainedh leeft nog voort en zijn Stem klinkt nog na, hij, die door Laurillard terecht genoemd is de pa troon van het 'beulengild, dat gild, dat nog altijd in bloei verkeert. „Overigens ben ik van gevoelen, dat de oorlog vernietigd moet wordenZoo liet zich, Gode zij dank, in de laatste jaren reeds meer dan één stem hoorenBertha von 9uttner, Stead, Carnegie, Wiertz, Ten Rate en anderen. De gedachte is er dus haar verwezen^ lijking zien wij reikhalzend tegemoet, hoe wel wij weten dat, om aiog eens een woord van Laurillard aan te halen, met de ge boorte der 'idéé de werkelijkheid niet mee komt. Nog verkeeren de Staten, ten opzichte van elkaar, in een toestand van anarchie. Voor bet recht van den sterkste moet nog de sterkte van het recht- het afleggen. Wij leven nog in den tijd van 'het vuistrecht oorlog is het vuistrecht der volken. Als de eene mensch den ander bedreigt of 'aanvalt of doodt, wordt hij ter verant woording geroepen en gestraft met onsclia- delijkmaking. Wat alzoo het individu ver boden is, blijft nog altijd den volken ge oorloofd, niemand roept hen ter verant woording. Gelukkig, het geweten der menschheid is, zooals wij zagen, in de laaftste jaxen ont waakt en gaan getuigen, onderscheid ken nend tusschen recht en onrecht, en eischend, dat het groote, nog altijd geliauwerde on recht, dat ooi-log heet, zal worden 'beteu geld, overeenkomstig de oude spreuk, die te lezen staat boven de voormalige Rasp huispoort in onze hoofdstad„Virtutis est domare quae cuncti pavent", d. w. z. „Het is een deugd: van 't kloek gemoed „Te 'breidelen wat ieder vreezen doet." 'De menschheid is op weg naar den vrede nu al negentien eeuwen, maar aan onzen tijd komt de eer toe, dat een reuzen schrede is gedaan op dien goeden weg. Meer dan ooit wordt het door het thans levend geslacht gevoeld, begrepen, erkend1, uitgesproken, dat de wapens neder moeten, als gebiedende eisch van recht en redelijk heid, van geweten en gezond verstand. Zoo doet alom van zich spreken, zoo dringt almeer op den voorgrond het Pacifi cism©, de Vredesbeweging. Geen vaderlandsliefde kan haar ooit in den weg staan, belemmeren in haar voort gang, want toch hij- beeft zijn vaderland het meest lief en hij dient zijn vaderland het best., die erkent, dat- de hoogste vader landsliefde bestaat in de erkenning, dat alle volken broeders zijn. Heeft Bertha von Suttner er, in haar zoo lezenswaard en 'behartigenswaard geschrift „De oorlog en zijn bestrijding", op gewe zen, hoe, in verband met do belegering van Port-Arthur-, dus nog 'kort geleden, door iemand gezegd is, dat „in de .mijnen1 do toef- komst ligt" zou óóit iemand gedooven kunnen, dat inderdaad de toekomst zou zijn voor dc dierlijkheid in plaats Van voor de menschelijkheid, voor den Satan in plaats van voor den Christus Zelfs doen die ontzaglijk© vernielings werktuigen, die zoogenaamde ..mijnen", on willekeurig denken aan het bekende woord „la guerre tue la. guerre", d. w. z. de al- vermelende wijlze, waarop eenmaal oorlog zal gevoerd kunnen worden, zal alb van zen een eind aan 'het oorlog voeren maken. ■De allernieuwerwetsche strijdmiddelen zul len eens van zóó verschrikkelijken aard en Zie over het werk van Wiertz en Ten Kate mijn .,Mooi Loven", tweede druk, bi. 104 en volg. uitwerking zijn, dat oorlogvoeren een on mogelijkheid wordt. Maar zullen wij tot zoolang wachten en lijdelijk aanzien het wreed schouwspel, dat oorlog heet? De laat-maar-begaan-menschen mogen er vrede bij1 kunnen hebben, wij denken er anders overhoe eer liet mensch-onteerend bedrijf stop gezet wordt, hoe beter, hoe eer de inillioenen belastingpenningen voor iets nuttigers dam voor slacht we rktuigen ge bruikt worden, hoe beter Overigens ben ik van gevoelen", dat de oorlog vernietigd moet worden Is dat inderdaad ook uw opvatting, ook uw heilige overtuiging on wensch! En wilt gij dan ook die schoone idéé meê helpen verwezenlijken Wilt gij er iets voor doen 'Hebt gij er wat voor over Iedereen moet eigenlijk meedoen Eendracht maak't Macht1"' Er is een gei weldige .macht noodig om de macht van den oorlog te fnuiken, te breken! Maar, gij weet wel: „de oorlog moet vernietigd!" Daar bestaat een Algemeene Nederland- sche Bond „Vrede door Recht". Die Bond heeft ten doel, den vrede te 'bevorderen en het denkbeeld ingang te doen vinden, dat geschillen tusschen volken door scheids rechterlijke uitspraak beliooren te worden beslecht. Wat die Bond zoo al dóet om tot dat doel te geraken, da'arómtrent licht u het Propagandablad van dien Bond in. Die Vredebond is tot stand gekomen in de oorlogsjaren 1870/71 en mocht zich sedert in toenemen den 'bloei verbeugen. Die Vredebond staat boven de partijen, d. w. z. bier is geen sprake van godsdien stige of politieke richting of kleur. Zijn kleur is die van den regenboog: .belofte voor beter tijden, symbool dat het licht doorbracht in de duisternis." Ieder kan lid van dien Vredebond wor den. door jaarlijks één gulden contributie te betalen, waarvoor hij tevens maandelijks het orgaan van den Bond ontvangt. De Christenheid viert haar Paaschfeest, d. vv. z. het feest der overwinning van den Christusgeest, dat is den geest der liefde. Laat ons het bij feestvieren niet laten, maar laat ons helpen steenen aandragen voor 'het Rijk der Liefde, het Rijk des Vredes. Zetten wij de vreugde, die ons heden vervult, om in een daad Overigens ben ik van gevoelen, dat de oorlog vernietigd moet worden F. W. DRIJVER. Politiek Overzicht De Amoer-spoorweg. De Russische rijksdoema- heeft na een warm debat, dat tot. diep in den nacht heeft geduurd, in eerste en tweede lezing aange nomen het wetsontwerp tot aanleg van den Amoerspoorweg. Het plan strekt tot ver binding van Wladiwostok met het Trans- baikalgebied geheel door Russisch gebied. Zooals bekend is, hebben deze beide gewes ten, die meer dan 1500 KM. van elkaar ver wijderd zijn, reeds gemeenschap door den Transmandsjoerijschen spoorweg. Toon in 1895 de vraag in studie was, welk eindpunt zou worden gegeven aan den Trans-Siberi- schen spoorweg, had men de keuze tusschen twee plannen. Het eene doorsneed het land. ten noorden van de Amcer en de Schilka en volgde de gebogen grenslijn, die China van Rusland scheidt. Het andere volgde dc „koord van den boog", zooals men des tijds zeide, en kwam, dwars door het Chi- neesche gebied heen, uit op Port Arthur. Het tweede plan werd gekozen, maar het heeft de Russen geleid tot. de bezetting van Liaotong en is een der drijfveren geweest, tot het militaire avontuur, welks misluk king in het verdrag van Portsmouth is neer geschreven. Dat behoort nu voor goed tot het ver loden, en men staat wederom voor de vraag, die men vroeger heeft laten varen, van een spoorweg door Siberië, geheel door het Russische gebied gelegd. In het- vo rig© jaar reeds had de regeering bij de tweede doema geld aangevraagd om te kun nen beginnen met den aanleg van het ge- deolte, dat de verbinding met Wladiwostok moet verschaffen. Tengevolge van de ont binding heeft de doema daarover geen be sluit kunnen nemen. Maar reeds drie dagen na de ontbinding, den 18eu Juni 1907, heeft de ministerraad, handelende krachtens art. 17 der grondwet, een besluit uitgelokt, waarbij, onder voorbehoud van nadere be krachtiging, een eerste crediet voor dit doel is toegestaan. Die bekrachtiging wordt thans van de rijksdoema gevraagd en mi nister-president Stolypin is daarvoor met grooten nadruk in do bres getreden. Volgens de verdedigers van bet wetsont werp beantwoordt onder den nieuwen toe stand, die met het. vredesverdrag van Ports mouth in 't leven is getreden, de Trans- •mandsjoerijsche spoorweg niet meer aan zijn doel uit strategisch en uit handelsoogpuut. Art. 7 van dit verdrag verbiedt den weg te i gebruiken voor het vervoer van do troepen en van liet oorlogsmaterioelZelfs al kwam de oorlog Rusland van deze verplichting ontslaan, dan zou heb toch onmogelijk blij ven de lijn voor militaire doeleinden te ge bruiken, want vier Chinoesche divisiën zijn in de buurt gestationeerd, en hunne eerste zorg zou zijn den weg af te snijden. Met Ruslands uitbreiding in Mandsjoerije is het nu voor goed gedaan. De Transmandsjoe- rijsche spoorweg kan nog slechts van nut zijn voor de expansie van China, die oen ernstig gevaar oplevert voor het Blagowest- söhensk gebied wanneer dat van de test van het land afgesneden blijft. Om dat gevaar af te wenden, moet men zorgen voor kolonisatie van de bezittingen in het uiterste oosten, en daarvoor levert de spoor wegaanleg het eenig bruikbare middel. Om 't kort uit te drukken men moet het gele gevaar bezweren, door een Russischen gemeenschapsweg te maken tusschen den Baikal en den Amoei". En minister Stolypin voegde daaraan toe, met een lofrede op de vruchtbaarheid en den mineralen rijkdom van het te ontginnen gebied, dat deze spoorweg door Russische banden moet wor den gebouwd, om het symbool van den tweekoppige» adelaar steeds levendig te houden De tegenstanders voeren daartegen aan, dat niets bewijst, dat het geldelijke offer, d&t voor den aanleg van dezen spoorweg moet warden gebracht, de vruchten zal af werpen., die men er van verwacht. De uit gave voor het bouwen van den spoorweg zal minstens 240 millioen roebels bedragen; daarbij komt als tekort op den dienst der exploitatie 6 millioen 's jaars gedurende minstens 20 jaren, hetgeen met de opklim mende rente de uitgaven zal brengen op een half millioen roebels. Daarbij zal de spoor weg voor een goed deel loopen, volgens de tegenstanders, door onbewoonde en onbewoon bare streken, en voor de Russische kolonisa tie in het Amoergebied zal de waterweg vol komen voldoende zijn. Waarom zich dan te begeven in eene onderneming van zoo grco- ten omvang, waarvan de noodzakelijkheid niet bewezen ie? In dezen strijd hebben de voorstanders het pleit gewonnen. Het vertrouwen, dat de re geering 'bezielt, heeft de doema blijkbaar be koord. Minister Stolypin gewaagde van den vruchtdragenden arbeid, waartoe hij de me dewerking van de doema vroeg, die het cre diet van den staat zou verheffen en hem nieuwe millioenen zou verschaffen. Initus- schen, voordat die mil 1 ïoenenoogst kan wor den verkregen, zullen eerst vele millioenen in de onderneming gestoken moeten worden. Met het oog daarop verdient het de aan dacht, dat men in Frankrijk, dat Rualands groote geldschieter is, slechts matig ingeno men schijnt te zijn met deze onderneming. De Temps, die wijst op de bloedarmoede en de ellende van het Russische centrum, noemt de herleving van de Aziatische politiek van Rusland minst, genomen voorbarig en haalt als een wijze raad aan het woord, dat on langs door graaf Witte gesproken is in den rijksraad, die, door eigen fouten geleerd, heeft gezegd; ^Laat cais leven naar onze middelen Duitschland. Bij den bondsraad is een wetsontwerp in gediend tot regeling der aansprakelijkheid van de houders van automobielen. Het wetsontwerp bepaalt in hoofdzaak, dat dege ne, die een automobiel houdt fals eigenaar, huurder of op andere wijze) aansprakelijk is voor de door de automobiel veroorzaakte schade, als hij niet in staat is te bewijzen, dat het ongeval te wijten is aan- een toeval of aan vreemde schuld. Als toeval zal ook gelden eene stoornis in den gang van de machine, die niet te voorzien was. De be stuurders van automobielen zullen zioh aan een examen moeten onderwerpen, om het recht te krijgen met eon automobiel te rij - deu. Wie rijdt met een automobiel zonder daartoe bevoegd te zijn, wordt met geld boete of gevangenisstraf gestraft De bonds raad zal bepalingen vaststellen over de maxi mum-snelheid, waarmee mag worden gereden op do verschillende .soorten van wegen (in steden, op het platteland enz.) Italië. Rome, 17 April. Vorst Biilow heeft heden avond een onderhoud gehad met mi nister Tittoni. Oostenrijk. De moordenaar va.n den stadhouder graaf Poit/ocki, de student Siczynski, weigert voor den rechter van instructie verdere verkla ringen af te leggen hij wil zicli alleen ver antwoorden voor eene rechtbank van gezwo renen. Van de personen, die naar aanlei ding van den moord in hechtenis genomen zijn, zijn zijne drie zusters en oen vriend vrijgelaten, omdat bleek, dat zij in 't ge heel niet botrokken waren bij do daad. De moeder daarentegen bevindt zioh nog in hechtenis, ofschoon zij liare eerste verkla.- ringen, waaruit men had afgeleid, dat zij haar zoon tot de daad had aangespoord, herroepen heeft en thans verklaart niets van het plan te hebben gewetenook een tweede vriend wordt neg gevangen gehouden, maar j zijne vrijlating is spoedig te verwachten. In Lemberc hebben steeds anti-Rutheen- sohe betoogingen van Poo'sche gymnasiasten en studenten plaatsde politie beschermt iutusschen de gebouwen, die bekend staan als plaatsen van samenkomst van de Ru- thenen De Rutheensche studenten te Weenen hebben eene deputatie gezonden aan de vrouw van don afgevaardigde Lewicki. eene zuster van Siczynski, om haar te verzekeren dat haar breeder in de geschiedenis van den Rubheensohen vrijheidsstrijd eeue eerste plaats zou blijven innemen. Mevrouw Le- wicka antwoordde geheel in den toon van den woordvoerder van deze deputatie, dat zij 't als eene eer beschouwde zulk een broe der te bezitten. Dit valt iutusschen volstrekt niet in den smaak van de Rutheensche lei ders. De afgevaardigde Waasilko hoeft in eene vergadering de Rutheensche jongeling schap aangespoord zich te matigen hij ver klaarde hun, dat de Rutheensche afgevaar digde als mannen, die zich van hunne verantwoordelijkheid bewust zijn, den moord a.ls een schandelijke gewelddaad veroordee- len en tegen de toepassing van zulke mid delen moeten opkomen, om aan de vijanden der Ruthenen niet de gelegenheid te ver schaffen. de Ruthenen te schrappen uit de rij der beschaafde volken. Tweede telegram. Het gevecht, dat op den Talzaza-heuvel is geleverd, was zeer hevig. Do Fransche troepen verstrooi den de harka en vervolgden haar over een uitgestrektheid van tien kilometer. Do Berbers lieten vele dooden, gewonden en gevangenen achter, alsmede een vlag en snelvuurwapenen. De Fransche strijdmacht verloor 28 dooden, waaronder één officier, en had een honderdtal gewonden, waaron der tien officieren. De liarka verloor meer dan 125 dooden. Veraenigdt Stattn. Washington, 17 Apri 1. De Se naat heeft bekrachtigd het verdrag met Groot-Brittannïe betreffende Je visecherij in de 'binnenwateren langs de Canadisclie grens, verder arbitragoverdragen met Noor wegen en Portugal en twee verdragen, ge sloten op de Haagsche Conferentie betref fende de rechten en vorplicütingen van on zijdige» in verband met den zeeoorlog 'en hot gebruiken van den sterke» arm voor de invordering van contractschulden. All ar lat. Rutland. Petersburg, 17 April. Bij de be handeling van de begrooting van buitonland- sche zaken in de rijksdoema, hield de minis ter van buiten 1 andsche zaken Iswalski eene rede over de Balkan-aangelegenheden. Hij verklaarde, dat de belangstelling thans hoofde zakelijk gericht is op de verbetering van het lote der Christenen in Turkije. Tegen de Oosten rij kscli - Hongaarsche Bal k au -spoorlij n heeft Rusland zich niet verzet Rusland streeft op den Balkan slechts één doel na: bevordering van het welzijn va» de verschil lende Balkanstaten en verbetering van het lot der Christenen in Turkije. Daarom, kan Rusland zonder afgunst getuige zijn van de door Oostenrijk-Hongarije verworven voor- deelen. Rusland is in plaats van met een .protest, met het voorstel voor den dag ge komen om spoorwegplannen, die voor alle Balkanstaten nuttig lijken, te ondersteunen. Turkije. Weenen, 17 April. Uit Konstantino- pel wordlt bericht, dat de Port» in eene nota, dienende tot beantwoording van een memo randum van het' Fransche gezantschap, ver klaarde, dat zij krachtens de bepalingen, der overeenkomst besloten heeft tot naasting van de haven van Tsoungouldak. Op de door de Fransche regeering gestelde vraag om scha devergoeding, antwoordt de nota niet. In de nota van gisteren spreekt de Porto niet over de naasting der mijnen van Heraklea, om dat deze een particulier bezit vormen en alleen geëxploiteerd worden door een Fran sche maatschappij. De Fransche gezant Constans heeft in den namiddag een onderhoud gehad met den grootvizier en den minister van buitenland- sche zaken. Naar de in regeeringskringen heerschende meening, zal het incident bijgelegd' kunnen worden Marokko. Uit Tanger wordt aan de Vossisohe Ztg. bericht, dat het maglizen vruchteloos tracht in Rabat de meening ingang te doen vinden, dat Moelev Ilafid door al zijne aanhangers is verlaten. De menschen gelooven het niet. Moeley Hafid is van de plaats, waar hij tot dusver verblijf hield, opgebroken en is stroomopwaarts gegaan tot Mesöhra el Ha- lib. Het doel van dezen marsoh is nog on bekend. De door de Franschen, in strijd met de akte van Algecira6, die Marokkaansohe man schappen verlangt, in de politiewacht te Tan ger binnengesmokkelde Algerijnen zijn onfce- vre'eu en verlangen naar Algerië terug ge bracht te worden. Het Eugelsche consulaat te Tanger heeft aan alle daar gevestigde of tijdelijk verblij ven e Engelschen bekend gemaakt, dat de regeering weigert voortaan voor Engelschen, die binnen of buiten de stad worden opge pakt en weggevoerd, losgeld te'betalen. Waar schijnlijk zal daardoor de voorliefde van de roovers voor Engelschen wel wat verminde ren. Colomb Bechar, 17 April. De harka heeft gisteren haar bivak verlaten. Het doel was over Tamlelt naar Beni Ounif te gaandit plan kon echter niet. worden uitgevoerd, Jaar Tamlelt bewaakt werd door de colonnes van Beni Ounif, Aïn Sefra en Bergent. Daarop trok de harka in schuinsche richting naar het Zuiden, met het doel Djebbel Angar te bereikenzij stuitte echter op ©ene compagnie spahi's, die de voorhoede vormde van de colonne- Pierron. Er ontstond een hevig vuurgevecht, waarin 4 spahi's werden: gedoodverder werden nog 13 man en vijf paarden gewond. De spahi's trokken tering onder medene ming van hunne dooden en gewonden. Het heet, dat er ook een officier onder de ge wonden is, maar dit gerucht is nog niet be vestigd. Vier colonnes zullen morgenoch tend hunne kampementen verlaten, ten einde de harka den verderen opnjarsch te beletten en haar terug to slaan vEr zijn onlusten uitgebroken te Ches ter, Pennsylvanië, tusschen stakers en niet- gesyndiceerden van de spoorwegmaatschap pij. Een dezer laateten is gedood, een an- 'ere gekwetst. Er is politieversberking ge zonden om de orde te handhaven. vDe transatlantieker „United States", die 600 passagiers aan boord heeft, waaron der de Noordpoolreiziger Amundsen, is ver plicht geweest te stranden aan den ingang der haven van New-York, om niet te zinken, wegens erge averij, bekomen door aanvaring mot de stoomboot „Monterey". Drie slee pers brachten de „Monterey", die moest uit varen, in de haven terug. vTe New-York heeft men per Jraad- looze telegrafie vernomen, dat de „Krofi- prinses Cecilia" een blad van een harer schroeven verloren heeft. Het ongeval ge beurde op 30 mijlen van Nautueke:De ka pitein stelde aanstonds de passagiers genist. Hij zou door het ongeval enkel verplicht zijn de snelheid van het schip te matigen, dat dus niet voor Dinsdag te Plymouth zal zij li. H. M. de Koningin-Moeder woonde Goeden Vrijdag in de Kloosterkerk te 's Gra ven hage dc godsdienstoefening ter' voorbo reiding voor het H. Avondmaal bij. - Zondag 19 Aipril zal de predikbeurt iu de hofkapel ten paleize het Loo worden ver vuld door den hofkapelaan dr. Van der Flier Het Koninklijke bezook aan de hoofdstad. Op nader aan te geven uren zullen tijdens het verblijf van H M. de Koningin en Prins Hendrik, muziekuit voeringen op den Dam gegeven worden, en wel op 22 en 25 dezer door de stafmuziek van de Kon. Nedorl. Marine en op den 23, 24. en 27. door de muziek van het 7e regi me* infanterie De nieuwe chef van deu gen. staf. Generaal-majoor F. N. Thiange, dio in de plaats van den luit.-gen. F. H. A Sabron, benoemd is Pet chef van "den wene- ralen staf. trad in 1868 cp 17-jarigon leeftijd aan de Kon. Mil Academie ais cadet in dienst en word 26 Juli 1872 benoemd tot. 2o luitenant bij liet 2e reg. huzaren te Venlo, Vijf jaron later word hij Ixwordcrd tni 1© luitenant en in 1879 gedetacheerd bij do hoogefre krijgsschoolna afloop van dien cursus werd bij geplaatst bij het- 2e reg. huzaren te Haarlem en na zijn bevorde ring tot ritmeester den 28. Februari 1888, bij den goneraJen staf en toegevoegd aan den chef van dit wapen. In 1893 werd hij geplaatst bij het 3e rog. huzaren en belast met heb onderricht in do ri'kunst aan dc koogere krijgsschool en in 1896 benoemd tot majoor bij het 3e reg. huzaren te Loi- den. In hot volgende jaar ging hij weer over bij den generalen staf on werd hij benoemd tot chef van den staf van de 39 divisie inf te Breda.. In 1899 werd hij benoemd bot luitenant-kolonel bij het 2e rog. huzaren te Roermond en drie jaar later woor overgo plaatst bij den generalen staf en toegevoegd aan den chef va.n dit dienstvak hij bleef als zoodanig werkzaam ook na. zijn bevor dering tot kolonel in 1903. Den 1. November 1905 werd hij benoemd tot goneraal-majooti ©n sous-chef van den generalen staf, ter vervanging van den generaal-majoor H. P. Staal, die minister van oorlog geworden was. Genoraal Tlüango hoeft vol© jaren geleden aan do patroon fabriek te Delft liet ongeluk gieihad «?en vonk gloeiend koper in het oog te krijgen, tengevolge waarvan hij het licht in dat oog verloren heeft. Hij is 57 i.iar oud. N. v. d. D. Luchtscheepvaart. De kolo nels der genie, Noorduyn en Snijders, aan wie door den minister van oorlog opdracht, is gegevon een onderzoek in te stellen naar

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1