Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Voor de Jeugd. het bestuurbare luchtschip van de ingenieure Kluytmans en De Marjay, hebben Einder- dag den in het Paleis voor Volksvlijt ten toongestelde» ballon beaichtigd, bij welke gelegenheid de heer Kluytmans hun <tfe nno dige inlichtingen verstrekte. Do beido hoofdofficieren zullen »x> spoe dig mogelijk hun rapport aan den minister uitbrengen. N. v. d. Voor het houden van schietoefe ningen enz. wordt dit jaar de legerplaats bij Harskamp betrokken Van 6 tot en met 14 Juli door de 2e oomp. van het le bataljon en het 2e bat. van het 2e, 2e en 3e bat. van het. 7e eu het 3e bat. van het 9e rqg. infanterie; Van 15 tot en met 23 Juli door het le en 3e bataljon van het 4de en het le en 2e bat. van het 8e regiment infanterie; Van 24 Juli tot en met 1 Augustus door het le en 4do bataljon van het 7de en het le en 2de bat. van het 9e reg. infanterie van 4 Aug. tot en met 12 Augustus door het. le, 2de, 3de eai 4de bataljon van het 6e reg. infanterie; Van 13 tot en met 20 Augutus door liet le en 2e bataljon van het 11e en 2 detache menten van het 9de en 10de reg. infanterie. Van 21 tot en met 29 Augustus door heb 3e en 4e bataljon van het 2de en het 2de en 4do bataljon van het 3e reg. infanterie. Van 4 tot en met 12 September door de Normaalschietsohool en een detachement in fanterie. In de legerplaats bij Wittem door het lo bat. van het le reg. inf. van 6 tot en met 18 Juli. Voorts zullen bataljons en regiments- oefoningen plaats hebben van 2 tot en mot 12 September in de nabijheid van 's Gra ven hage, door het rag. gren. en jagers; door het. 4de reg. inf. van 2 tot en met 12 September in de legerplaats bij Laren door het 10de regiment inf. van 14 tot en met 24 Sept. in do legerplaats bij Laren door bot 7de reg. inf. van 14 tot en mef, 24 September in de legerplaats bij Harskamp aan deze oefeningen neemt deel een sig naal-brigade van de genietroepen door het 8e reg. inf. van 7 tot en met 17 Sept in de omstreken van Arnhemdoor het lie reg. inf., aanvangende na 14 September in de omstreken van Nijmegen en Ede door het 2de, 3de en 6de reg. op een nader te bepalen datum in de omstreken reep.'s Hertogenbosch, Bergen op Zoom en Bredadoor het le reg. inf. van 28 Aug. tot en met 10 Sept. in de omstreken van Assen door het 5e reg. inf. van 14 tot en met 24 September in de omstreken van Amersfoort; door het 9e reg. inf. van 14 tot en met 24 Sept. in de legerplaats bij Zeist. Verder hebben compagnie's en bataljcxns- oefoningen plaats door het le en 2de bat. van het- 9de reg. inf. in de legerplaats bij Diever van 12 tot en met 21 Augustus en •wordt een oefemingsbooht gehouden voor mi litaire wielrijders. Oefeningen bii de artille- r i e. Bij het wapen der artillerie hebben dit jaar oefeningen plaats A. Bereden, artillerie: 1Schiet oefeningen in het kamp van Olde- broek: door het 3e regiment veld-artillerie van 18 Mei t. m. 30 Mei; door het 4e regi ment veld-artillerie van 1 Juni t. m. 13 Juni; door het 2e regiment veld-artillerie zonder die le batterij van 15 Juni t. m. 27 Juni; door het le regiment veld-artille rie van 29 Juni t. in. 11 Juli; door eene oefeningsbatterij van 22 Juli t- m. 15 Augus tus; op de Dteelerheide door het korps rij dende artillerie in de maand Juli; 2. manoevreer- en gevc-chts-oefeningen van eene afdeeling veld-artillerie, met daaraan toegevoegde troepen van 14 t. m. 19 Sep tember in de omstreken van Ede; 3. oefeningen van het korps pontonniers: nabij Dordrecht met eene bespannen divisie- ponton-afdeeling; verkenningen naar Tol- veer, Keizersveer, de Merwede en Woudri- cbem, bouwen van een schipbrug op de Maas vóór Dordrecht, oefeningen van den varenden pontontredn op het Waalvak Nij megenZaltbommelverder nabij Keizers veer in verband met de oefening in den ves ting-oorlog in de groep Woudrichem van de Nieuwe Holl&ndsche Waterlinie. B. Vesting-artillerie: oefening in batterij- bouw bij alle korpsen en de instructie-com pagnie schietoefeningen in de legerplaats bij Oldebroek voor het le, 2e, 3e en 4e regi ment vesting-artillerie en de instructie-oom- pagnio. Verder oefeningen in groepsverband in vordedigingBstellingen en oefeningen in do vuurleiding; c. Korps torpedisten. Qefeningen in het leggen van electro-schoktorpedo's c. q. van grondmijnen, raci- en zeilwedstrijden eu oefeningen in het duiken. Verder kader-oefe ningen voor officieren, mobilisatie-oefenin gen en oefeningen met zeil vaartuigen, Dr. Loyds. Naar L. en V. ver neemt is dr. Leyds voornemens in de eerste helft van Mei Teneriffe te verlaten en naar Europa terug te keeren. Het verblijf in het zonnige land schijnt dr. Leyds heel veel goed te hebben gedaan en hem veel van de oude kracht te hebben teruggegeven. Met den oommies-verificateur D., die Donderdagmorgen te Arnhem door een trein werd overreden, gaat het naar omstandig heden redelijk wel J. A. Kwast. In deze dagen her denkt de heer J. A. Kwast, te Arnhem, ziin dertigjarig dirigentschap. De Nieuwe Arnh Ct. herinnert er aan, hoe Kwast debuteerde als militair kapelmeester (8e regiment infan ten©) en hoe hij beproefd, met succes, zijn corps als strijkorkest tot een hoofdfactor van het toonkunst-genot in den winter daar te maken. Toen verlangde hij meer en meer naar een positie als hoofd van eon zelfstan dig burger-orkest met voldoende vaste be zetting eon maecenas hielp zijn wensch ver wezenlijken. Dit was de stichting der Ara- hemsche Orkest-vereeniging. Hij toonde nu een groote talent tot snelle vorming van een zeer verdienstelijk ensemble, zoodat de Zon dagmiddag-concerten in den „Planten- en Vogel tuin" een door zeer velen op prijs ge stelde artistieke beteekenis kregen. Toen hij, een anderen werkkring begeerend, Arnhem verliet, zette Heuckeroth op uitnemende wijze zijn arbeid voort. „Kwast" zoo vervolgt de N. A. Ct. „dirigeerde orkceten te Warschau, te Lodz, te Kreuznach, en deelde lief en leed van de Nieuwe Ned. Opera en het Lyrische Too- neelongemeen boeiende opvoeringen onder zijn leiding, o. a. een voortreffelijke repro ductie van „De Herbergprinses" is men zeker niet vergeten. Overbodig is het te ver halen hoe hij naar Arnhem terugkeerde en wat hij daarna heeft gepraesteerd. Met na druk werd steeds gewezen op zijn loffelijke eigenschappen zijn buitengewone technische kennis en ervaring, zijn ongekunstelde en meestal levende vertolking, zijn bijzonde- ren zin voor decoratieve muziek, zijn onbe vooroordeelde verhouding tot verschillende genres, zijn bereidvaardigheid om gehoor te verschaffen aan ernstig strevende Neder- landschc toonkunstenaars, zijn gave om, waar hij het nut van programma-homogeni- teit inziet, smaakvolle combinaties te ont werpen. Zonder twijfel zullen deze hoeda nigheden hem ook nu, bij. het herdenken van zijn loopbaan, de waardeering doen ge-vol den, waarop hij recht heeft." Henri de Vries te Berlijn. 0Woensdag j.l. is Henri de Vries in het Lusit- spielbaus ite Berlijn opgetreden in „Der Brandstifter", („Brand in de Jonge Jan") van Heijermans. De Berlijnsche bladen la ten zich over deze vertoon mg zeer gunstig uit. De Berl. Lok. Anz. zegt o.a.Dat Henri de Vries in dit stuk zeven rollen speelt wekte de vrees, dat wij hem slechts zouden loeren kennen als een uitstekend vir tuoos. Maar deze vrees week weldra, toen men bemerkte, dat zijn virtuositeit gepaard gaat met een buitengewoon kunstenaarsschap, en een treffende gave van voorstelling der karakters, die bewondering afdwiugt. Het geheel, aldus de Voss. Ztg., is geen kunstenaarsdaad, die ons een met diepe innigheid weergegeven karakter voor too vort, het is slechts een spel met het spel, een „Glanzleistung des Kiinstlersports", maar ais kunststuk een schitterende vertooning van den eersten rang. En de National Zeitung roemt De Vries als een Verwandlungskünstlervan buiten- gewone begaafdheid in het weergeven van verschillende karakters. Het Berin. Tagebl. is ook vol lof voor de prestaties van De Vries. „Hij speelde, zegt hot blad, -;in zeven rollen niet. buitenge wone virtuositeit. De routine, waarvan hij blijk gaf, dwong het publiek na elk zijner nummers tot levendige toejuichingen.' 4 0-j a r i g j u b i 1 e u m J. d e J o n g. Op den feestavond ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van den heer J. de Jong van de Koninkl. Vereeniging „Het Neder- landsch Tooneel" zal te Amsterdam (op 29 dezer) worden gegeven „Marguérite Gautier" waarin de heer De Jong als Armand Duval, een van zijn beste rollen, optreedt. Een commissie heeft zich gevormd onder presi dium van mr. L. H. J. Lamberts Iiurrel- brinck. Te Nijmegen is overleden, 72 jaar oud, de heer J. W. Gasten, oud-hoofdingenieur der Kon. Ned. Marine, ridder in de otrde van den Nederlandsohen Leeuw en officier in de orde van Oranje-Nassau. De „Hugen holtz-trein" zal blijkens de thans vastgestelde dienstregeling der II. IJ. S. M. te Haarlem blijven stoppen tot het uitlaten van reizigers rDe directeur-generaal der Staatsspoor wegen heeft het navolgende bepaald'Onver minderd de uitkeering van 2 maanden bezol diging, wordt bij overlijden van personeel in vasten dienst der maatschappij aan de weduwe bij wijze van gunst een bedrag in eens toegekend, gelijkstaande met vier maan den bezoldiging van den overledene. Dit bedrag wordt ten name van de weduwe op een rijkspostspaarbankboekje belegd. De tuchtschool te V elzen. Aan de nieuw-© tuchtschool te Velseroord, gemeente Velsen, zijn Donderdag j.l. al de ambtenaren beëedigd. Na den 21 dezer zullen de kinderen opge nomen worden. Mishandeling met doode- 1 ij ken afloop. Te Winschoten stond, wegens mishandeling met doodelijken af loop, terecht Christiaan TJ„ een 30-jarig arbeider van Meerland (gom. Midwolda), dlic 22 Jan. jl. den arbeider Hero Dammer zoodanig met een ijzeren hamer op liet hoofd heeft geslagen, dat diens schedel in zijn geheelo dikte plaatselijk werd doorge slagen, ten gevolge waarvan de getroffene Later overleed. Het 0. M. eischte tegen den bekl. een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaren. Een oneerlijk postbeambte. Op aanwijzing van den inspecteur der poste rijen, werd Donderdag door die politie te Arnhem gearresteerd, de brievenbesteller J. M. J., aldaar, verdacht van diefstal en ver duistering in zijn ambt gepleegd. In den nacht van Donderdag op Vrijdag zijn te Rotterdam de brandkast- plunderaars weer dapper aan den gang ge weest. Nadat zij zich door overklimming van uit een aangrenzend groentenpakhuis toegang hadden verschaft tot het kantoor van den houthandel der firma H. en P. van Schaik, Rechterrottekade 43, hebben zij daar de brandkast voorover geworpen, den achterwand afgescheurd en zich op deze wijze meester gemaakt van f 400 aan con tant geld. rWij lezen in de Pro v. Öron. Ct. Hebben wij enkele weken geleden de blijde tijding kunnen brengen, dat prof. Symons bedankt- had voor een officieu9e uitnoodiging om oon leerstoel aan de Utreohtsahe univer siteit in te nemen en dat deze geleerde, die zoo'n wanne belangstelling toont voor de pu blieke zaak, voor onze hoogeschool en voor deze stad zou bewaard blijven, ditmaal neb ben wij niet minder reden tot blijdschap, uu wij vernemen, dat prof. Hamburger even eens bedankt heeft voor een beroep naar Utrecht. Ook deze beminnelijke geloerde, wiens naam ver gaat over do grenzen van ons vaderland, zal dus in onze universiteit en onze stad blijven, waar nu weldra eon laboratriuni zal verrijzen, zijner waardig. aUit een 130-tal ontwerpen voor een reclameplaat, ingekomen op de prijsvraag, uitgeschreven door de Vereeniging tot be vordering van Vreemdelingenverkeer voor Utrecht en omstreken, welke ontwerpen ge zameulijk de speciale tentoonstelling uitma ken, die heden middag in het Gebouw Leeu wenburg te Utrecht wordt geopend, heeft de jury bestaande uit de h.h. J. H. Brom. L. v. Essen Rz B. A. J. v. d. Hegge Zijnen. P. J. Houtzagers, J. de Jong Ozn., J. C. U. Legner. F. J. Nieuwenhuis, Fr. W. Schöttelndreiër en prof. W. Vogelsang Jr., voor den eersten prijs f 100) waardig ge keurd de teekening, ingezonden door den heer JRotgans, te Amsterdam en voor den tweeden (f 50) het ontwerp van den hoer W. H. Bik, assistent aan de Technische Hoogeschool, woonachtig te 's Gravenhage 1"Door de afd. Utrecht der Nederl. vereeuwiging tot bescherming van dieren is het navolgend© verzoek gericht aan heeren en dames, hoofden van scholen en heeren en dames ouderwijzers en onderwijzeressen in de gemeente Utrecht. In onze algemeen© ledenvergadering van Vrijdag, 10 dezer, is de aandacht, gevestigd van ons bestuur op de vele plagerijen, soms kwellingen, die de schooljeugd in tijden van vacantie, be wust of onbewust, dikwijls dieren doet ondergaan In verband daarmede is ons bestuur uitgienoodigd rich tot u te wenden, met liet beleefde doch niettemin dringende verzoek, nog vóór het intreden van de aanstaande Paaschvacantie, de jeugd te willen wijzen op het leed, dat zij dik wijls zelfs door een overigens on schuldig genoegen aan de dieren be zorgt, en haar aan te sporen tot het waardeeren van onze minder bevoor rechte medeschepselen in het algemeen, en meèr >n het bijzonder nog van het jonge leven in de dierenwereld, dat wij juist in dezen tijd langzamerhand over al om ons heen weder zien ontwaken. Thans is verschenen het programma voor de groote tuinbouwtentoonstelling, te houden van Woensdag 25 Augustus tot en met Donderdag 16 S ptember 1909 te Zeist. Er zal zijn een permanente tentoonstelling en 5 speciaal-tentoonstellingen op verschil lende dagen. Deze speciaal-tentoonstellingen zullen betrekking hebben cp kasplanten, af gesneden rozen, bloemwerken, snijbloemen en groenten en ooft. De permanente tentoon stelling heeft de volgende afdeelingenTuin architectuur coniferen, boo men, heesters, enz.ooftgewassenrozen, vaste planten, enz.sierplanten perkplamtenkasplanten, tuinbouwartikelen enz. De hoofdcommissie "bestaat uit de heeren jhr. G. F. van Tets, Huize 't Valckenbosch, Zeist, voorzatter; mr. W. H. J Blanckeoi- hagen, Huize Livland', Zeist, algemeen© se cretaris-penningmeester G. Sonitékalmip, Weeshui slaan, Zeist, secretaris voor techni sche zaken, vormende het dagélijksoh be stuur mr. G. C. W. van Romiondt Via, te Zeist, onder-voorzittermr. P. L. Bau- det, te AmersfoortJ. F. Höllaöbea-, J. A. Kots, D. Meeuwénberg, allen te Zeist; jhr. mr. A. L. J. MeHvill van Caiitnbee, te Rij- senburg; W. Polder, K. G. Pijper, W. Steg- giewentz en O. G. van de Weerdlt, allen te Zeist. N«.ar men weet, ,gaat de tentoonstelling uit van de afd. Zeist en Omstreken van de Ned- Mpij. voor tuinbouw en plantkunde. Driebergen, 17 April. Op den doo- denakker alhier had heden morgen de ter aardebestelling plaats van wijlen mr, J. H. Geertscma, oud-minister van binnenlandsdhe zaken en oud-Oommissaris der Koningin fn de provincie Overijssel, welke begaafde 6taatsman op 92-jarigen leeftijd te Utrecht is ©verleden. Van uit het sterfhuis, aan het Wilhel- minapark te Utrecht was 'de plechtstatige stoet vertrokken, gaande ever de Bilt. den Rijksstraatweg af en bereikende daarlangs villa „Welgelegen" alhier, waar zidli enkel nog eeuigen bij .aansloten en anwaar, zon der noemenswaardig oponthoud werd gere den naar het ©enige minuten verder gelegen kerkhof. De stoet bestond uit vijf volgkoetsen met familie. Op het kerkhof waren aanwezig mr. baron Bond, goulverneur-generaal van. het gerechts hof te Amsterdamprof. mr. H. P. G. Quack, voorzitter van den Raad van Com missarissen der Mij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegenjhr. J. A. Kretschmar van Veen, dir.-gen. der Mij. tot Expl. van S/S., mr. II. van Manen, secretaris der H. S. M. en verder verschillende commissaris sen van S.S. en N. C. S.; mr. Jolles, secre taris der NederUan'deche Hypotheekbank te Amsterdam, waarvan de overledene presi dent en commissaris wlas. Verder prof. Hubrecht, prof. R. H. Rit- ter, beiden uit Utrecht; mr. Jordens, grif fier der arrondissements-rechtbank te Utredlit; .mr. H. Zi liassen, griffier der Sta ten-Generaal oud-minister De Meester, mr. Van Tienhoven, commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Hollandde leden van de Tweede Earner Ferf en Van Doorn; de Eerste Kamerleden M. v. Heek en Stork, de burgemeester van Driebergen G. C. D. Aumale 'baron van Harden'broek van Hardenbroek. Nog waren aanwezig senatoren en cura toren der Groningsche Universiteit. Om 1 uur bereikte de stoet, die uitging van de villa „Welgelegen" het kerkhof, waar zich een groot aantal belangstellenden verzameld had. De lijkbaar was bédolven onder de kran sen en bloemstukken, waaronder er een was van de Koningin-Moeder, een Man het oud- Studenten-comité te Groningen, één van do Nationale Hypotheekbank, en één van de commissarissen der Staatsspoorwegen Het woord werd o. a. gevoerd door prof. Quack. Deze begon met op de voortreffelijke hoedanigheden van den overledene te wij zen. Zoo ging hij achtereenvolgens na welke hooge staatsbetrekkingen door mr. J. H Geert se ma waren bekleed. Hij .was o. a. tweemaal minister van Binnenlandsohe za ken, lid van den Raad van State, lid van de Tweede en Eerste Kamer, Commissaris der Koningin van do provincie Overijssel en lid van de Provinciale Staten van Groningen en lid van den gemeenteraad der stad Gro ningen. Hij blonk uit door 'moed, beleid, rechtscliajienkeid en volmaakte onbaatzuch tigheid. Een overzicht te geven op zijn graf van zijn politieken loopbaan zou hier niet op zijn plaats zijn. Het is in alles bekend, hoe hij heeft gearbeid tot het einde van zijn leven. Mr. Geertsemla was bedeeld met zeld zame en vele talenten, waarmee hij heeft gearbeid. Zoo was hij als commissaris der Mij. van St. een kranig medewerker. Als oud-vriend en voorzitter van den Raad van Commissariteen der M. tot Expl. van S.S. zij het mij vergund eenige woorden aan zijn graf te spreken en de overledene dank te brengen voor alles wat hij. tot stand bracht. Hij' was van die Maatschappij de spil en de beweegkracht. De verslagen van onze jaarlijksche balan sen kunnen daarvan getuigen. Hij bezat 'O groote mate een frischheid van geest. Die frischheid van geest deed ons denkon aan een bries, welke ons toewaaide. Het was alsof do jaren hem in het voor bijgaan liefkoosden. Ondanks alles bleef hij optimist. Zijn vertrouwen in de toekomst liet hiji nooit varen. Zag hij nevelen, dan waren die van den morgenstond, die het opgaan van de zon voorafgaan. Ontroerd eindigde de spreker met een laatst vaarwel aan zijn ouden vriend toe te roepen. Wij verouderen, maar gij blijft in onze herinnering voortleven, vol opbeuren de liefde. Namens het bestuur der Nat. Hypotheek bank sprak de heer Bosse eenige woorden van waardeering en bracht den overledene dank voor hetgeen hij, gedurende de 25 jaren als president en commissaris voor voornoem de bank gedaan heeft. Hij was voor ons een vraagbaak, die we noode missen. Hierna werd het woord gevoerd door den heer G. J. van Heek, oud-lid der Eerste Kamer voor Enschede, die eveneens eenige gevoelvolle woorden aan de nagedachtenis van den overledene wijdde en er op wees, dat niet alleen geheel Nederland, maar in het bijzonder Overijssel en Twente een man van beteekenis in hem verliezen. De heer mr. C. O. Geertsema, als eenige zoon- van den overledene, dankte namens de bejaarde moeder en overige familieleden voor de waardeerende woorden en eer den dierbaren overledene bewezen. Hierna vertrok men onder diepen indruk van het kerkhof. Bussum, Alhier is opgericht de veree niging „Instituut Gooiland", welke een par ticuliere, neutrale school zal openen met op leidingsklassen voor H. B. S., gymnasium, zeevaart-machinisten en cadettenschool. Als hoofd der school zal optreden de hoer P. Hofstede. R li e n e nDe gemeenteraad, heeft vast gesteld de verordening, regelende de jaar wedden van hoofden en verder onderwijzend personeel aan de openbare scholen. De jaar wedden zijn vastgesteld op f >25 boven het wettelijk minimumalleen 't hoofd der schooi te Rhenen (stad) werdi met. 100 ver hoogd. Alan de ondërwijlzeressen werd een tegemoetkoming gegeven van f 25 voor het hand werkonderw ijs buiten de schooluren (d. i. berekend naar '0.29 per lesuur). Mej. A. Kleinhoonte werd benoemd tot onderwijzeres aan d,e school voor M. U. L. O'. Wij lezen in het N. v. d. D., Blijkens de berichten in de „Staatscou rant" zullen eenige militaire a-utoriteiten Amsterdam verlaten. De commandant van het 7e reg. inf., kolonel J. H. A. Nierstraez, is met in gang van 28 April benoemd tot generaal- majoor van de 4e divisie, als opvolger van generaal A. D. Petter, die den dienst met pensicen verlaat. Generaal Nierstraez werd op 21-jarigen leeftijd in 1870 tot 2e luitenant bevorderd, zes jaren Later tot le luitenant en in 1890 tot kapitein. In de hoofdofficiersrangen heeft de heer Nierstrasz steeds te Amsterdam bij het 7e regiment infanterie gestaan. In het jaar 1899 werd hij alhier bevor derd tot majoor, in het jaar 1901 tot luite nant-kolonel en sinds Mei 1904 voerde kolo nel Nierstraaz het bevel over het 7e regi ment infanterie. Het „zevende"' ziet zijn ohef met- leedwe zen heengaan, al is het ook van harte ver heugd over de onderscheiding den wakke ren kolonel ten deel gevallen. Dl© -heer Nierstraaz was een regiments commandant, die zelf op-en-de-op soldaat was, veel voor de soldaten deed' en dan ook zeer bemind was bij hen, niét het minst ook bij (het officieren-korps. Ziij,, die in 1903 tijdens de staking onder de wapenen waren, weten, dat- de kolonel alles deed om het dienen den opgeroepen soldaten zoo aangenaam mogelijk te ma ken, voor zoover dat kou geschieden. De heer Nierstraaz, die zellf in die dagen dag en nacht de posten controleerde, wist nog tijd te vinden om feestjes, concerten en uit voeringen te organiseeren, telkens voor dlat deel der manschappen, die vermoeid van de posten op de stations of van patrouille te rugkeerden in de kazerne. Ook op manoeu vre en in het kampement was 't altijd ko lonel Nierstraaz die nimmer den soldaat ver gat. Hij veroverde nog drie jaren geleden het hart van iederen zoon van het zevende, om den stoot te geven tot den bouw van een fraai steenen cantinegebouw op de achter plaats dor Oranje-Nassaukazerne, waar de soldaat thans een goed ingericht verpoo- zingsoord vindt. Des kolonels verdiensten werden indertijd openlijk erkend, door zijne benoeming tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Onzen stadgenoot, is thans als generaal- majoor-commandant der 4e divisie, naar we vernemen, Amersfoort als standplaats aan gewezen De datum, waarop de nieuwe opperoffï- oer afscheid van zijn regiment neemt, is nog niet vastgesteld. Naar wij vernemen zal de tweede uit voering van „Toonkunst" gegeven worden Donderdag 30 April. Het programma van dezen avond zal ge heel en aJ bestaan uit werken van Mendels sohn en belooft door zijne verscheidenheid de muziekvrienden een aangenamen avond. Door de zangvereeniging zullen dan ten ge- hoore worden gebracht- Drie Motetten voor vrouwenkoor, Geistliche LLeder voor Alt solo met koor en Die erste Kalpurgisnacht terwijl verder het programma nog zal Wor den aangevuld door het trio in D-moll (uit te voeren door mej. Géorgine van Aaken, viool, den heer W. Petri, violoncel en mej. J. Wolter, klavier) en liederen voor te dra-f gen door de heeren solisten, J. Schildermans, (tenor) en Thom. (Dénys, (baryton). In dit nummer komt een advertentie voor, waarin een voorloopig comité dames oproept, d.ie bereid zijn toe te treden tot een te stichten Dameskoor. Gaarne voldoen wijl aan een verzoek van de directie van hét „Internationaal Pas sage-Bureau", waarvan een bijkantoor al hier is gevestigd aan de Béekcsteinsehe laan 34, oan, nu zoo langzamerhand de reisplan nen voor dezen zomer worden vast/gesteld, de aandacht der touristen op dit bureau op te vestigen. Tér inzage ontvingen wijj een aantal reis gidsen, o.m. voor Noorwegen en Zweden; de ze zijn keurig geil/lustreerd en geven den rei ziger .allerlei voorloopig© aanwijzingen, om in hoofdtrekken zijn reisplannen ruit te kun nen werken. Liefhebbers van reizen in andere landen kunnen echter ook tot in de kleinste bijzon derheden alle mogelijke voorlichting ont vangen Ten slotte merken -wij nog op dat het Bu reau zich ook bolast met de regeling van groote reizen, bijv. naar Ned. O. en W. In- dië, Canada, enz enz. Naar wij vernemen zijm de predikbeur ten voor Zondag 19 en Maandag 20 April als volgt Evang Luth. Kerk. Voorm. 10 uur: Ds, De Meijer© Remonstrantsche Kerk. Voorm. 10£ uur Ds. Hooykaas. Doopsbediening Doopsgezinde Kring Het Logo-gebouw v. Persijnstraat no. 1. Voorm. 10.30: ds. Ten Gate, van Apel doorn. Gereform. Kerk. (Langegracht.) le Paaschdag. Voorm. 10 uur: Ds. Donner. Openbare Belijdenis der geloofs. 's Avonds 5i uurDs. Donner. 2e Paaschdag. Voorm. 10 uurDs. Donner. GereformKerk(Zuidsingel Voorm. 10 uur, dé. Teer ink. Voorbere'ding en openbare belijdenis des geloofs. 's Avonds 5A uur, ds. Teerink 2e Paaschdag. Voorm. 10 uur; Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9Ï uur lezen. 's Avonds 5 uur lezen. Ghr. Gereform. Gemeente. Lokaal „de Zaaier", lo Paaschdag. Voorm. 9en 's avonds 5^ uur: Dr. van Langen 2e Paaschdag. Voorin. 9f uur: Dr. van Lingen. Burgerlijke stand. Van 9 Apr ill tot 16 April 1908. Geboren; Wandert Pieter, z. v. Jan van Diomen en Alijda Ooruelia. Los. Die- derik, z. v. Jan Renes en Hendrina Stoeven- beld. Franciscus, z. v. Albertus van Beek en Maria, van Wilgenburg. Hendrik Adri- anus, z. v. Petrus Johannes Verheuvel en Cornelia Buijs. Johannes Franciscus, z. v. Petrus Johannes Verheuivel en Cornelia Buijs. Jantje, d. v. Hendrik Harms en Frederika Krolske. Gijsbert-us Hendri- kus, z. v. Gerrit Meijer en Adriana Dorre- steijnCornelia, d. v. Antonius van der Linden en Johanna van Keulen. Johan na Cathaxina, d. v. Martinus Wildeman en Anna Margaretha van Brenk. Hermina, f d. v. Gerrit Kwint en Barta van Koerten. I Jansje, d. v. Hendrik Zwan en Aleida Vee* nenclaal. Jacob Johannes, z. v. Johannes Wijna nds en Maart je Johanna van 't Hoen- derdaal. Christina Gerarda, d. v. Gerar- dus Agterberg en Sophia Pot. Jan Wil- helmais, z. v. Krijn Wilhelmus van Doorn en Louise Maria, Eilbertse. Ondertrouwd: Dirk Florijn en Jo- j banna. Elisabeth Meijsser. Dirk Warmen- f hoven en Jannigje Overkorst. Frans Anne Petrus van Aken en Cornelia Wilhelmina i Drenth. Iienrious Stevenus Maria Jo- j iian nes Otten en Hermina Gerardina Jo- t banna Maria de Wit. Getrouwd: Dirk Sondervan en Alida l Wilihelimina, Bergmann, Jlain Veer en Maria dé Kruijff. Overleden: Johanna Catrina. Maria van de Wijngaard1, 18 jaar. Maria van I der Veer, 59 jaar, echtigi. van Anthonie Franciscus iMaijer. Wouter Groenestein, 63 jaar, echtgj. van Antje van Laetr. Roe lof Lookhorst, 79 jaar, wed. van Miairrigje van Dijk. Johanna Catharina Wildeman, 3 dagen. Derkje Bolderdijk, 79 jaar, wed. van Klaas van den Berg. Posterijen. Opgave van onbestelbare poststukken over de le helft April. Brieven (binnenland.) Mansen, Amster- i dam; C. de Blije, idem Briefkaarten (binnenland)1 blanco. Brieven (buitenland): 1. J. van Nieuwe- huize, Markschlot; 2. S. de Graaf, Greveu; 3. A. Mayer, Hamburg. Briefkaarten .(buitenland) 1 Blanco. Hondentrouw. Kapitein Greg, een Amerikaansch officier, woonde op het fort Staudix. Op een mooien herfstavond ging hij met een der korporaals van het regiment cp de jacht. Daar hij wist dat de wilde Indianen dikwijls in do buurt van het fort ronddoolden, was men voornemens naar buis terug te keeren vóór I dat dc duisternis hen aan eenigen aanval I bloot stelde, en zij dachten er werkelijk reeds j aan zioh terug te trékken, toen eenige dui- jj

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2