binnenlandT - - worden opgeheven, voor den betrokken amb tenaar eene behoorlijke schadevergoeding zal worden vastgesteld. Daarvoor zal eene bij zondere wet moeten worden gemaakt. Marokko. Over de gevechten in Marokko en de toe standen in het Fransche expeditieleger ver spreiden de schilderingen van sommige dag bladcorrespondenten een geheel ander licht dan de officieus mededeelingen Wel is waar wordt geen kritiek geoefend op den moed en de strijdlust van de troepen of de bekwaamheid van de aanvoerdersmaar men krijgt den indruk, dat er van schitterende resultaten, van belangrijke overwinningen 1 volstrekt geen sprake kan zijn. Zoo verklaart de zee" nauwgezette correspondent van het Petit Journal René Lebaut, dat bij het ge vecht van 29 Maart, dat den Frausohen 9 doo eo en 16 gewonden kostte, waarvan twee nog in denzeifdon nacht stierven, dat tegenover de 8000 Franschen ter nauwer- uood 500 Marokkanen hebben gestaan. En men kon die in 't geheel niet zien, veel min der bereiken, zoodat elke schatting van hun o verliceeu een belaohe'ijk werk zou zijn Men had hier trouwens te doen gehad mot oen verrassing, zooals in dien vorm in don géheelon veldtocht nog niet was voor gekomen. Tegen de intendance, en inzonderheid te gen den geneeskundigen dienst, worden ern stige grieven geuit Tot dusver, nadat de strijd acht maanden heeft geduurd, schijnt er nog altijd geen gelegenheid te zijn ge weest om een enkelen ambailancewagen naar Marokko te zenden, zoodat de arme gewon den op de ellendige Arabische karren do zijnen Kilometers ver moeten worden ver voerd onder allertreurigste terreinomstan- digheoen. Velen zijn daardoor aan hunne wonden bezweken, die gemakkelijk gered hadden kunnen worden. In het bovengenoemde gevecht werden niet minder dan 990 Robin-projectielen ver schoten, ongeveer ton lood, zonder dat men eenigseins kan vermoeden hoe groot dc verliezen zijn, die daardoor in de gelederen van den vijand zijn aangericht. Uit Marakeech wordt bericht, dat drie meliallaa, samen 20,000 man sterk, uitge rukt zijn ter versterking van de legermacht van Moeley Hafid. Deze moet van .plan zijn zich met een ge deelte van zijne niehalla's meester te maken van Rabat, terwijl hij met het andere ge dekte zich naar Fez zal begeven, waar hij met het gebruikelijk ceremonieel tot. sultan zal worden uitgeroepen. Perzl* Berichten uit Russische bron melden, dat aan de Russisch-Perzische grens onlusten verwekt zijn door eene 500 man sterke bende. In Perzisch Belasoevrar brak bij een schermutseling tusschen de Perzische roo- vers en de Russische t reopen brand uit, waardoor hot tolkantoor en ©en deel van de huizen in de asch gelegd zijn. Br werden 27 geweren en geroofde paarden terugveroverd. Do Perzen kregen 34 dooden. De roovers trokken uit BeLasewar naar de bergen te- fug- In het aan Rusland grenzende Perzische gebied heerscht volslagen regeeringloosheid. De Perzische regeeringstelegraaf is ver nield. Daar uit het dorp Tsagriar op de Russische troepen geschoten werd, werden aan dezen versterkingen gezonden. Het dorp raakte onder die bedr ven in brand, en daarbij ontploften in vele huizen patro- VerMiilgd* 8tat»n. Washington, 21 April. De oom- missie van het huis van vertegenwoordigers voor bank- en muntzaken heeft besloten een gunstig rapport uit te brengen over het door haren voorzitter Fowler ingediende wetsont werp, strekkendè om eene commissie van 33 leden te benoemen tot samenstelling vam een wetsontwerp om een wetenschappelijk finan cieel en muntsel8el te regelen. Allerlei. vPhins Heinrickt van Pruisen, de broeder van keizer Wilhelm, heeft e.u toe stel uitgedacht, dat automatisch het glas- scherm schoonmaakt, 't welk den automo bielbestuurder tegen regen en wind be schermt. Op deze uitvinding, die voor de chauffeurs van groot nut kan zijn, beeft prins Heinrich patent aangevraagd. vMen gaat te Dover twee groot© droge dokken bouwen, waarvan de grootste 289.75 M. lang, 36 M. breed on 10 M. waterdiepte zal hebben. Do grootste booten zullen er gemakkelijk in kunnen. vReu zensc hopen. De White-Star- line hoeft twee reuzensckepen op stapel doen zetten, voor den dienst tusschen Southamp ton en New-York. De nieuwe transatlanti sche vaarders zullen slechts 20 knoopen loo- pen, maar eene lengte hebben van 1000 voet. Zij zouden dus 200 voet langer zijn dan „Uusdtania" en Maurotania". Calcutta, 20 April. Do staking der telegrafisten is geëindigd. Do ambtenaren hebben bet werk hervat, nadat ©ene schikking was verkregen, vol gens welk© zij geen salaris krijgen over den tijd dat er gestaakt werd, maar overigens niet zullen worden gestraft. vVolgens oen bijzonder telegram, te Milaan ontvangen, is een zeer groot gebouw, bestemd voor groote coöperatieve magazij nen, ingestort, tien werklieden, waaronder een ingenieur, onder zijne puinen bogra- wend. Alleen deze laatste is opgehaald en stervend naar het gasthuis gebracht. Men heeft nog n et. aan de opzoeking der begraven worklieden kunnen beginnen, om dat er nieuwo instortingen dreigen. Men denkt dat al de ongelukkigen omgekomen zijn. Madrid. 20 April. De electrische motorwagon, waarmede de koning en twee prinsen van Bourbon zich naar den schouw burg begaven, is tegen een tramwagen aan gereden Het koninklijke rijtuig werd slechts licht beschadigd en vervolgde onmiddellijk zijn weg; de koning en zijn gezelschap bekwamen goonerlei letsel. Lissabon, 20 April. Bij een bot sing tusschen een tram on een omnibus wer den 29 personen gewond, van wie verschei- denen levensgevaarlijk. O OST-INDIE. Bali. Bhjikens een uit XedeiLandsch-Iudië ontvangen telegram zijn bij ongeregeldheden in Kloengkoeng (eiland Bali) zwaar gewond één officier (luitenant Haremaker, die blij kens nader bericht is overleden), en negen militairen beneden den rang van officier, waaronder één Europeaan. Naar aanleiding van dit telegram merkt de N. R Ct. het volgende op Men zal zich herinneren, dat de Indische regeering tegen omstreeks den len April de opiumregie ook op Bali wilde invoeren. Het politiek verslag over de maand De cember 1907 betreffende het eiland Bali gaf het bewijs, dat er druk gewerkt was aan de voorbereiding van die invoering. Hoewel volgens dat verslag alles wel van een leien dakje scheen te gaan en alles pais en vree scheen te ademen, duurde het niet lang of er begonnen geruchten te loopen, dat de Ba li neezen de opium regie een alles behalve goed hart toedroegen, en men verwachtte, dat, als eenmaal tot invoering overgegaan was, vrij zeker verzet kon worden verwacht. Op Bali lagen toen 2 compagnieën van het 11e bataljon infanterie; de Indische regee ring achtte blijkbaar de ingekomen berich ten zoo ernstig, dat besloten werd nog een gemengde compagnie van dat korps der waarts te zenden, en daar vooral de hou- diug van Karang Asem verdacht voorkwam, zou die compagnie te Oedjong in Karang Asem landen. De kapitein der infanterie E. M. Carpentier Alt-ing voerde over die compagnie het bevelde le luitenant K. Yssel de Schepper, de 2e luitenants C. Bon- gers en F. H. Geerlings waren er bij inge deeld; den lOen Maart, werd de reis naar Bali aanvaard. De luitenant-kolonel J. A. M. M. von Schauroth en de le luitenant-adjudant J. C de Greef vertrokken mede naar Bali eerstgenoemde, commandant van het 11e bataljon, ging om het bevel over het geheel op zich te nemen. De reden, dat de invoering der opium regie op Bali verzet uitlokte, kan men vei lig stellen op rekening van het feit, dat de hoofden daarvan schade voor hun geld buidel vreesden. In het reeds aangehaalde politieke ver slag van December 1907 staat te lezen, dat de controleur met den Dewa Agoeug van Rloengkoeng, tijdens zijn verblijf aldaar, van 26 tot 29 December, o. m. de verkoop prijzen van opium besprak, daar men van meening was, dat de kleinst verkrijgbare hoeveelheid regie-opium 170 kepeng of on geveer 25 cents zou moeten kosten. Ook stond in dat verslag vermeld, dat genoemde Dewa Agoeng den controleur van Gianjar de noodigo medewerking verleende bij het zoeken van woningen voor voorloopige opium verkoopplaatsen en erven om daarop 'later die verkoopplaatsen te 'bouwen. Het scheen dus wel of in Kloeugkoeng alles naar wensch zou gaan. Het regeeringstelegram komt die illusie verstoren. Wij nemen n.l. aan, dat de ..on geregeldheden", waarvan sprake, middellijk of onmiddellijk verband houden met de in voering der opiumregie. Het zou weer een 'bewijs zijn voor de door ons meermalen ge uite meening, dat de inlander, ten aanzien van alle nieuwigheden op bestuursgebied op dezelfde wijze handeltzoolang de zaak nog met. woorden of op papier wordt behandeld, staat men versteld van de ondervonden mee gaandheid en welwillendheidmaar wordt liet ernst, wordt de weinig gewilde maat regel doorgezet, dan ontstaan er plotseling ongeregeldhedendie ons bij deze ge legenheid aan zwaar gewonden één officier en negen minderen kostten. Wij lezen niets van aan de plegers der ongeregeldheden toegebrachte verliezen. De onzen zullen toch weer niet overvallen zijn? De correspondent van de N. R. Ct. sein de gisteren I. Een eskader bombardeert Kloengkoeng; landingsdivisiën bezetten bivaks te Karan- gasem, Gianjar. Later wordt de draadlooze telegrafische dienst geregeld. Men laat er blijkbaar geen gras over groeien. Met spoed schijnt het hier bedoelde eskader naar de Balische wateren te zijn gezonden Kloengkoeng grenst, zooals men weet, in het Z. aan de zee; de eenige ankerplaats Koesambe ligt een goede 5 K.M. hemels breed van de hoofdplaats Kloengkoeng ver wijderd en is dus voor het zware scheeps geschut gemakkelijk to bereiken. Men heeft waarschijnlijk dadelijk beschikt over de ma- rine-landingBdivisiën, om de infanterie te ontlasten van de bezetting van bivas, zoo dat onmiddellijk desnoods kan worden op getreden. Karangasem, oostelijk van Kloeng koeng gelegen en daarmede met een weg verbonden, en het een 5 K.M. westelijk van Kloengkoeng gelegen Gianjar zijn de hoofd plaatsen van de gelijknamige landschappen. De aankomst van het 20 bataljon wordt, zooal8 blijkt, niet afgewacht, om met kracht op te treden. Sumatra's Westkust. Dezelfde correspondent seint II. Naar Pajakombo zijfli troepen gezon den wegens beweging onder de bevolking. In Bangkinrang weigerden de hoofden openlijk hun medewerking. In de afdeeling Padang heerscht verzet tegen de slaohtbelas- ting Pajakambo is een district der residentie Padangsche Bovenlanden, afd. L Kota's. De gelijknamige hoofdplaats vormt het mid delpunt der wogen in de L Kota's. Ook hier schijnt de invoering dor directe bedrijfsbe lasting thans tot gisting aanleiding te goven. Bangkinrang kunnen wij niet thuis bren gen. Is Bangkinang bedoeld, dan is dit de voornaamste plaats der V Kota, nabij de grens van de Padangsohe Bovenlanden. In de afdeeling Padang wordt reeds sedert lange jaren ter hoofdplaats en eenige be noorden daarvan gelegen plaatsen een be lasting van geslachte varkens gehevenhoe het komt, dat men zich daartegen nu plot seling verzet, zal later blijken. Missenien vinden onze inLandscho onderdanen daar, dat er thans wat te veel aan belasting ge vraagd wordt. Uit Sintang. Na- den aan va; van Dajaks op de patrouil le vai. den kapitein Timmer op 3 Februri 11. was het de fourier L. Zwarenstein, die, na het sneuvelen van den kapitein, den troep bij elkaar hield en thuis wist te brengen. Aan een schrijven van dien fourier worden aan dc hand van een door de Nieuwe Bott. Cour. gegeven uittreksel van dien brief, de volgende bijzonderheden omtrent het voor gevallene ontleend. Den 30en Januari vertrok kapitein Tim mer met 28 bajonetten naar 't Noorden. Tot 2 Februari ging alles goed, maar den 3en Februari, nadat de troep den nacht in een Dajaksoh huis liad doorgebracht, zou men de plaats bereiken, waar de hoofden van het verzet zicli in een huis moesten bevinden. De fourier Zwarenstein kreeg bevel om mot 4 man de linkerzijde van liet huis voor zijne rekening te nemen, terwijl de kapitein met de rest, ongeveer 15 man (9 man waren achtergebleven ter bewaking der achterge laten vivres), de rechterzijde zou nemen. Nog in den opmarsch werd de troep even wel uit een hinnerlaag aangevallen. Laten wij hier den schrijver aan het woord: „Het was een haclheliik oogen.blik en nooit zal ik dien Dajakker vergeten, die met gevelde lans en opgeheven klewang voor mij stond en door een schot in zijn kop, afge geven door den Inl. fus. Kossanwidjojo neer stortte, net genoeg kraolit overhoudende om mij een liaal ever mijn sohoen te geven. Bij den eersten aanvail gesneuveldde kapitein en 2 fuseliers, gewond: 1 Inl. sergeant, 1 fuselier en ik, zei de gek. Ik 'liad een lans steek over mijn rechterhand, een klewang- houw over den rechterarm en een over mijn linkerhand. Dan had ik nog een lanssteek langs de rechterzijde door mijn goed, een klewangihouw over mijn geweer, enz., enz., dus 't ging er warm naar toe en ik had ook niet gedacht er levend uit te komen, maar toch mijn best te. doen. Het- commando nam ik direot over en moest langzaam terugtrek ken. De vijand liet een aanzienlijk aantal dooden liggen (pl. m. 30 man) en durfde den aanval niet meer herhalen. Nu waar heid is 't, dat ik er niets mee te houden zat, daar wij niet veel patronen medegenomen hadden. De dooden heb ik begraven en ge wonden moesten mede, w. o. oen inl. fuse lier, die o.a. 12 lansen in zijn lichaam had." Zonder gidsen dezen waren onmiddel lijk bij den aanval wegjgeloopen werd nu de tjcht in zuidelijke richting aanvaard en na vier dagen marcheerens, waarin de troep zoo goed als niets kon te eten krijgen, werd de plaats bereikt, waar de vivres achterge laten waren. De 9 man, die ter bewaking daarvan waren achtergebleven, „waren 'm gesmeerd", gelijk de briefsohrijver opmerkt, die er toen echter nog een vaartuig vond, waarmede de terugtocht naar Sintang werd aanvaard. Scheepsramp la Indië. Reuter seint ons uit Londen Uit Medan wordt d.d. 20 April aan Lloyds bericht, dat er een ontploffing heeft plaats gehad op het stoomschip „Pahud" in de haven van Belawan, tengevolge van het springen van een stoomketel. Een aantal personen werden gedood en gewond, mid- denscheops werden groote verwoestingen aangericht en de romp werd ook onder de waterlijn beschadigd. Groote schade werd aangericht in de machine-kamer, terwijl de lading slechts lichtelijk heeft geleden". De N. C. ontvangt een telegram uit Bata via, volgens hetwelk er 7 dooden en 40 ge wonden zijn. (Het hierboven bedoelde schip is het stoom schip der Kon. Pakketvaart-Mij., Pahud, metende 1235 register-tonnen. Het was slechts sedert, anderhalf jaar m dienst. Belawan is, gelijk men weet, de haven plaats van Deli). De Staatscourant van Zondag 19, Maandag 20 en Dinsdag 21 April bevat o. a. het volgende Kon. besluit: benoemd tot directeur van het telegraaf kantoor te Eindhoven J. Schaafsma, thans directeur van het poet- en telegraafkantoor te Lemmer. met ingang van 1 Mei 1908, A. C. van Vem- de onder toekenning van eervol ontslag als electricien-hulpmachinist bij de Rijks-electrici- teitswerken te IJmuiden, benoemd tot machi nist bij die werken met ingang van 1 Mei 1908, J. Hellinga, on der toekenning van eervol ontslag als hulpsluis- meester bij de nieuwe schutsluis te IJmuiden, benoemd tot sluismeester bij de Westsluis te Ter Neuzen. pZondag zag men te Apeldoorn aan de vele vlaggen, zoowel Nederlandsche als Meckleiïburgsche, dat men den jaardag her dacht van Z. K. H. den Prins der Neder landen. Velen plaatsten hunne handteekening in de daartoe bestemde registers ten paleize. Z. K. H. ontving vele telegrammen van gel uk wensch ing, zoomede vele bloemstukken; van H. M. ontving de Prins een Duitsche speurhond, in Dresden aangekocht; van het personeel fraaie herten-geweienvan ver schillende corporatiën bloemstukken enz. De verjaardag van Prins Hendrik werd Maandag te Baarn herdacht door het uitsteken der vlaggen van alle openbare ge bouwen en vele particuliere woningen, ter wijl aan bet gemeentehuis een gasilluminar tie was aangebracht. Des avonds werden vanwege de Oranje-commissie op het Brink- plein lichtbeelden vertoond met de bios cope van de firma Nöggerath. Deze open lucht-voorstelling werd ondanks het gure weder door vele honderden bijgewoond. Zaterdagmiddag bracht minister Wentbolt een bezook aan de Rijksmarine werf te Amsterdam tot het houden van een ambtelijke inspectie van het n;euwe pantser 9chip „Jacob van Heemskerck", dat Woens dag a.s. in dienst zal worden gesteld. Bij zijn aankomst klonk van het wachtschip heb „Wien Neerlandsch Bloed". De minister was vergezeld van zijn adjudant en werd aan den steiger opgewacht door don vice-admi- raal baron Sweerts de Landas Wvborgh. De Portugeeschc gezant bij ons hof, graaf de Sé'.ir, die in het buitenland ver toefde, wordt heden op zijn post terugver wacht. In het hotel Den Ouden Doelen te 's Gravenhage, is Zondag aangekomen baron Falkenberg, gezant van Zweden bij ons Hof. De Raad wan defensie. De Staatscourant bevat een Ko ninklijk besluit, waarbij; is ingesteld een Raad van Defensie, waarin zullen zit ting nemen de commandant van het veld leger, de chef van den generalen staf, de commandanten der verschillende stellingen, dc chef van den marinestaf, vier door de Kroon nader aan te wijzen niet-militairo leden, de inspecteurs der wapens of van on- <1 er dee Jen der wapens, ook de hoofden van diensttakken, ressorteerende onder het de partement van oorlog en de directeur en de commandant der marine te Amsterdam. Staangeld, spaar- en andere fondsen. Een drietal koninklijke beslui ten is versohenen tot vaststelling van alge- meene maatregelen van bestuur, bedoeld bij artikelen 1638s, 1637s tweede lid, lo. en 1637s tweede lid, 2o. van het Burgerlijk Wetboek. Genoemde artikelen van het Burgerlijk Wetboek hebben betrekking op de gelde lijke verhoudingen, welke ingevolge de ver leden jaar vastgestelde wet. op het Arbeids- contract kunnen bestaan tusschen werkgever eai werknemer. Eerstbedoeld koninklijk besluit is van den 2len Maart j.I. (Staatsbl. no. 88) en strekt tot uitvoering van art. 1638s van het. Burg. Wefcb., dat de Rijkspostspaarbank aanwijst als de instelling, waar het ingevolge het eerste lid van dat artikel niet uitbetaalde bedrag van het loon moet worden belegd. Het tweede koninklijk besluit van 31 Miaart j.I. (Staatsbl. no. 94) strekt om uit voering te geven aan art. 1637s, tweede lid 1. van het Burg. Wetb., bepalende dat bij a'.geineenen maatregel van bestuur de voor waarden behooren te worden vastgesteld, waaraan een fonds moet voldoen, opdat een beding tusschen een werkgever of een van diens beambten of zetbazen en een onder een hunner gestelden arbeider, waarbij deae in dat fonds deelneemt, uitgezonderd zij van de bep- ling van het eerste lid van ge noemd artikel. Laatstbedoeld koninklijk besluit, even eens var. den 3len Maart j.I. (Staatsbl. no. 95) stelt, ingevolge art. 1637s tweede lid 2o van het Burgerlijk Wetboek, de voorwaar den vast, waaraan moet worden voldaan door een spaarfonds, opzettelijk ingericht als bij genoemd wetsartikel is aangegeven, opdat het ten aanzien van het beding, bij het tweede lid 2o van het artikel genoemd, kan worden gelijk gesteld met de Rijkspost spaarbank. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal het nog aanhangige wetsontwerp, beoogende lots verbetering van commiezen en directeuren bij de posterijen en telegrafie, niet worden ingetrokken. Zooveel als mogelijk wordt ge acht, zullen echter, in overeenstemming met de kenbaar gemaakte wenschen. wijzigingen daarin werden aangebracht. Ongevalle n-v erzekering. De minister van Landbouw, Nijverheid en Han del heeft bij de Tweede Kamer ingediend eorrige nota's van wijzigingen betreffende de nog aanhangig zijnde wetsontwerpen nopens de verzekering van personen, werkzaam in de landbouwbedrijven, in het zeevaart/bedrijf en in het zeevisscherebedr f. Deze wijzigingen houdlen uitsluitend ver band, met de intrekking van het ontwerp- Ziekteverzekeringswet 1907 en van het ont werp t-ot wijziging der Ongevallenwet 1901 door de tegenwoordige regeering. In de toe lichting deelt de minister mede, dat hij zich tot deze wijzigingen bepaald, teneinde de Staten-Generaal in staat te stellen de be handeling der wetsontwerpen zoo spoedig mo gelijk aan te vangen. Gelijk men weet, zijn nog over geen dezer drie ontwerpen van wet Voorloopige Vers lan gen uitgebracht. Het Arbeidscontract. Het moet in de bedoeling der regeering liggen om de wet op .het Arbeidstractaat met- 1 Juli a.s. in werking te doen treden Vad. Jaarwedden secretari e-a m fa te nar en in Zuid-Holland. Opeen adres van het bestuur der afdeeling Zuid- Holland van den Nederlandschen Bond van gemeente-ambtenaren hebben Gedeputeeerde Staten dezer provincie bericht, dat het vraag stuk van de bezoldigingen der ambtenaren ter gemeente-secretarie een punt van ernstige overweging bij 'hun college uitmaakt. Terwijl Gedeputeerde Staten hun onderzoek nog voortzetten, willen zij voorloopig reeds mede- deelen, dat zij gaarne bereid zijn, iedere klacht, dio tot hen komt over onvoldoende bezoldiging, na te gaan, en, blijkt zij ge grond, te doen wat in hun vermogen is tot betering. Met ingang van 15 September a.s. is benoemd tot stenograaf bij de Staten-Ge- neraal de heer N. A. Jansen, te Amster dam Prof. A 11 e b Zondag, den eersten Paasohdag, werd prof. Aug. Aliebé zeventig jaar. De heer Aliebé heeft gewensebt vooral wegens gezondheidsredenen met 1 Januari 1907 af te treden als hoogleeraar-direoteur van 's Rijks Academie van Beeldende Kun sten te Amsterdam, de betrekking die hij reeds toen meer dan 25 jaar liad vervuld. Bij verschillende gelegenheden, laatstelijk ook bij zijn aftreden, zijn duidelijke bewij zen gegeven v-a.u groote waardoering en er kentelijkheid van prof. Aliebé als kunste naar en leermeester. De heer Aliebé vertoeft in deze dagen buiten Amsterdam, zoodat men hem niet persoonlijk kon gelukwenschen. Nog alt ij d hulde aan de Sckroevers. Koning Edward van Enge land heeft, op voordracht van den voorzit ter van den Board of Trade, een gouden reddingsmedaille toegekend aan Jacob edding. liet Klaot zaal Schroevers, schipper, en zilveren i-edding» medailles aan zijn zoons Job, Gerard, Klaaj Lieven en Jacob, alsmede aan zijn kleinzooi 29 Jacob van de Ketterij, allen visschersliedei b te "Vlissingen, varende op de Nederlandse! visscherssohuit „De vijf gebroeders". Dtea onderscheiding is aan genoemden toegeken als erkenning van de door hen bewezen die® sten bij de redding van dc vier overleven» leden der bemanning van den Engelschei schoener „Dons", thuis beboerende te Pad- stcne en 14 December van het vorige jaai nabij Weet-Kapelle gestrand. De Board of Trade schonk aan schipper Jacob Schroevers een verrekijker en aan elk der bovengenoemde visscherlieden drie ponc sterling. Middenstandsbureau. In een gehouden gecombineerde vergadering der besturen van dé vereenigin,gen „Win keliers- en Handelsbelangen" en „Handels- vereeniging Rotterdam", is opgericht een bureau voor den Middenstand' hér welk v.'ch ten doel stelt eenheid U Drenge in do middenstandsbeweging te rotterd.' ';rn, door de onderworpen en vraagstuken, den mid denstand betreffende, endl daev- toe ge schikt geacht worden, ter be^feking te brengen en voortaan periodiek te houden gecombineerde vergaderingen der bovenge- noemde besturen. Stam.'erkeer. Het bestuur vac Groep Nederland van het Algemeen Nedei- landseh Verbond heeft besloten een afdeeling „Stam ver keer" te stichten, welke afdeeling zich meer in 't 'bijzonder tot taak zal stellen het bezoek van stamgenooten aan Noord-Ne derland te bevorderen. De „Nederlander". Nader ver- neemt de O. H. Ct„ dat in de op 2o deze: to 's Gravenhage te houden algemeene ve'' gadering van de naamlooze vennootschap die De Nederlander uitgeeft, behandeld zu! len worden voorstellen tot aankoop van een pand aldaar en tot benoeming van een redacteur. „De Rotterdammer" en „De Standaard". „De Maasbode" verneemt uit goede bron, dat prof. Lindeboom to Kampen zich bereid heeft verklaard een eere-jury samen te stellen met het doel den vrede tusschen de „Rotterdammer" en de „Standaard" te herstellen. Men zal zich herinneren, dat de „Rotter dammer" reeds eerder het denkbeeld van een eeregericht heeft opgeworpen, maar d.»t de „Standaard" dit weigerde, omdat, naar dit blad meende, er hier geen sprake wa* van persoonlijke aangelegenheden, die C '.ar-j too aanleiding gaven. De anti-rev. kiesvereeniging „Nederland en Oranje' 'in district Rotterdam I heeft ook een motie tegen De Rotterdammer aan genomen. Mr. Slab is daarmede niet tevreden en stelt in „De Rotterdammer" voor, dat de voorzitter der genoemde kiesvereeniging, de heer Jan Valk, met hem in oene vergadering over de bedenkingen tegen de richting en <ie leiding van De Rotterdammer zal debattee- ren. De anti-rev. kiesvereeniging Nederland eu Oranje te Scheveningen heeft den wensch uitgesproken, dat er een eind kome aan der gelijke moties. De antir. kiesvereeniging Nederland eu Oranje te Bruinisse heeft een motie aan ge nomen, waarin, na huldebetoon aan dr. Kuyper, betreurd wordt de perepolemiek tus schen Rotterdammer en Standaard, en de hoop wordt uitgesproken, dat die onbroeder lijke twist zoo spoedig mogelijk worde staakt. Da.t wordt toch al te kras! De a.-r. „Rotterdammer" schrijft onder het opschrift: „Beleefd" verzoek" het volgen de Volgens mededeeling van onzen druk ker vervoegde zich op den Goeden Vrijdag ds. Vonkenberg ter drukkerij om naar d en inhoud van ons blad te informeeren. Er geschiedt veel in deze dagen, maar mogen we ds. Vonkenberg verzoeken dit niet. te herhalen? De inhoud van een blad is drukkerij-ge heim totdat het blad verschijnt. En dan heeft ds. Vonkenberg tijd genoeg om het te lezen." 60e Land'huishoudkundig Congres. In hot garantiefonds voor de veetentoonstelling en feestelijkheden (f 6000) is s'eohts f3200 ingeteekendDe commissie heeft besloten de inschrijving 14 dagen te verlengen. Is het bedrag dan nog onvoldoen de, dan gaan expositie en feestelijkheden te Hoeren veen, niet door. Internationaal Concours H i p p i q u e. Verschenen is het program ma voor het 6e concours hippique, dat van 612 Juli a.s., vanwege de Vereeniging ter bevordering der paardenfokkerij in Neder land, op „Zorgvliet" bij 's Gravenhage zal worden gegeven. Er blijkt uit, dat ook dit jaar weder H.H. M.M. de Koninginnen en Z. K. H. de Prins door het toekennen van prijzen van hun belangstelling in de paardensport- hebben blijk gegeven. Zilveren medailles, geschonken door H. M. de Koningin, zullen worden toegekend in de afdeelingenkampioenschap éénspan nen, tweespannen particulieren, terwijl H. M. een gouden medaille beschikbaar stelde, welke zal worden toegekend in de afdeeling dienstpaarden officieren. H. M. de Ko ningin-Moeder heeft zilveren medailles ge schonken, welke uitgereikt worden in de af deeling éénspannen landbouwers; tandems. Z. K. H. de Prins schonk een zilveren me- deaille, die ten deel zal vallen aan een der winners in de afdeeling éénspannen dek hengsten, in de afdeeling jachtpaarden A en B zijn prijzen, uitgeloofd door Z. K H„ beschikbaar en voor de afdeeling officiers springconcours is een eereprijs beschikbaar, eveneens uitgeloofd door den Prins. Verder zijn voor de verschillende afdee lingen eenige wisselbekers, een aantal me dailles en vele geldprijzen uitgeloofd. Nationaal Kogel concours. Een groot nationaal Kegelconcours is uitge schreven door de Kegel-vereeniging ,.De Krans" te Nijmegen, ter gelegenheid van de aid' ïer) dee het met tfOl val

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2