Uit den omtrek. STADSNIEUWS. liet 25-jarig bestaan, in de nieuw verbouwde zaal der sociëteit „Burgei'lust", o-p 27, 28, 29 en 30 Jttni en 1, 2, 3, 4, 5 en 6 Ju/li. —De N. Z. Kapel. De huurders van de kastjes" aan de N. Z. Kapel hebben aldus meldt het N. v. d. D. van den kerkeraad der Ned. Herv. kerk de mede- deeling ontvangen, dat het huurcontract hetwelk tegen 1 Mei opgezegd was, weer uóefc drie maanden voorloopig verlengd wordt. De kastjes" blijven dus in alle ge val tot- einde Augustus. t| Sigaren en tuberkelbacil len. De Amsterdamsche arts A. II. Haen- tjes deelt in bet T. v. G. den uitslag mede van een door hein ingesteld onderzoek naar het besmettingsvermogen van sigaren, die door een tuiberculeusen arbeider bij de ver vaardiging besmet kunnen zijn. Hij heeft zijn proeven genomen met opzettelijk met tuberkelbacillen besmette groene dekbladen, die hij het drogingsproces van een fabriek heeft doen doormaken en komt op grond van overtuigende entproeven op caviac tot deze gevolgtrekking „Tuberkelbacillenhoudend sputum van oen lijder aan tuberculose, dat bij liet plakken van sigaren eventueel op de binnenzijde van het dekblad mocht zijn gebracht, levert geen gevaar voor den rooker op, zelfs als hij op de sigarenpunt kauwt" Staking in de Rotterda m-- sc he haven. Maandagochtend is te Rotterdam een werkstaking uitgebroken on der een 100-tal kolen werkers, die waren aangenomen door de stuwadoors Rrantjes en Da]meijer om kolen te Laden in het te 7 uur des ochtends aangekomen stoomschip Pe tersburg" der Russian Volunteerfleet. De stuwadoors wilden het gewone daggeld betalen, doch de kolen wei-kers eisclien Zon- dagsloon, zijnde f 12 per man. De stuwa doors hielden vol dlat het Zondagisloon niet van kracht was voor Paaschmaandag. Een ontrouwe postbeambte. Zooals gemeld is, werd te Arnhem een brie venbesteller gearresteerd onder verdenking van verduistering van brieven. De verdach te, die in zijn betrekking werd geschorst, heeft een bekentenis afgelegd, vaaruit bleek dat hij brieven uitzocht, waarbij hij ver moedde dat ze geld of postzegels konden inhouden. Het waren brieven ook bestemd voor andere plaatsen dan Arnhem. In plaats van ze naar de stempeltafel te brengen ter afstempeling, wikkelde de verdachte ze in een courant en nam ze mee naar huis. Daar opende hij met behulp van een breinaald de brieven, haalde er uit wat van zijn gading was en plakte ze weder dicht, waartoe hij steeds een pakje gom bij zich droeg. Een hoeveelheid postzegels werd ten zijnen huize iu beslag genomen. De dichtgeplakte brie ven expedieerde de verdachte weer naar het postkantoor en stempelde ze daar af, zoodat niet geconstateerd kon worden hoe een ver traging was ontstaan. Toen bij eenige klach ten de aandacht op den verdachte viel, volg de ten slotte diens arrestatie. Kerkdieven op b e t e r d a a d betrapt. Zaterdagavond zijn te 's Gra- venhage drie beruchte inbrekers door de politie op keeterdaad betrapt bij een in braak iu de Nieuwe Kerk aan het Spui. Ho e k w a m h ij daar? Op de spoor baan nabij Delft is Vrijdagmiddag gevon den een 75-jarig man v. S. genaamd en te Delft woonachtig. De man had een groote wonde aan het hoofd en kon hoewel niet beschonken zijnde, niet meedeelen op welke wijze 'hij op de spoorbaan was gekomen en hoe zijn wonde ontstaan was. Naar het gasthuis ti Delft overgebracht, is hij daar des nachts over leden. Doodgevallen. Zaterdagavond is op het Spaansche stoomschip „Mundaca liggende aan boei 11 op de Maas te Rotter dam een 20-jarige Spaansche matroos uit Bakio door aan dek te struikelen in het ruim gevallen en gedood. Het lijk is naar Crooswijk gebracht. Kind verbrand. Gisterenoch- tend omstreeks 10 uur was de vrouw van H., wonende Schoutenstraat te Rotterdam, eveu weggegaan om een boodschap te doen, haar drie kinderen, jongetjes van 5, 24 jaar en 16 maanden, alleen thuis latende. In dat oogenblik haalde het kind van 2£ jaar de petreleumkan uit de keuken, goot den in houd over zijn broertje van 16 maanden, dat qp don grond zat, en stak het vervolgens met een lucifer aan. Toen de moeder thuiskwam, lag het kind in lichtelaaie. Deerlijk gebrand, werd het naar het Zieleen huis gebracht, waar do toe stand hoogst 'bedenkelijk bleek en het kind spoedig is overleden. Tramwegougelukken. Te Charlois heeft een ernstig tramwegongeluk plaats gehad. De stoomtram der R. T. M. van Rotterdam naar Hellevoet kwam nl. aan de Boergoensche straat ten zuiden van de Maashaven in botsing met een daar juist passeerenden wagen met paard, waarop geze ten waren de 40-jarige koopman H. G. Bros ser, wonende te Poortugaal, en diens 13- jarige 2oon Jan. De machinist D Huyzer, die den wagen eerst, op het laatste oogenblik bemerkte, remde uit alle macht, dook het was te laat. Paard en wagen werden omver geslingerd ©n Brosser en zijn zoon vielen er uit. Bres- ser kwam naast de rails terecht en brak zijn rechter sleutelbeen, terwijl zijn zoontje onder de tram terecht kwam en de wielen hem over den schedel gingen, zoodat hij in een oogenblik vermorzeld was. Nadat dr. Poetana de eerste hulp verleend had, werd Brasser naar het Ziekenhuis te Rotterdam vervoerd en het lijk van den jongen naar de begraafplaats te Crooswijk getransporteerd. Machinist en stoker verklaren beiden dat op bit laatste oogenblik met alle kracht geremd is, dus het ongeluk niet was te voor komen geweest. De van Haarlem te Amsterdam aanko mende electrische tram bracht Zondagmid dag tegen half zee een heer mede, die op den nieuwen weg naar S'loterdijk, terwijl hij met zijn rijwiel wilde uitwijken voor een kind, tegen de in volle vaart zijnde tram boete en onder de tram geraakte. De onge lukkige, die aan beide beenen en aan het hoofd vreeselijk gewond was, werd per bran card naar het Binnen-Gasthuie gebracht, waar hij spoedig na aankomst overleed. Aanvaring. Zaterdagmorgen is de van Kampen vertrokken Zutphensche boot „Jhr. Ccencnin den IJsel bij het Rech- terdiep in aanvaring gekomen met de naar Kampen stoomende Rotterdamfiche boot „Koophandel kapitein Spruijt. De „Koop- handel" is gezonken, terwijl do bemanning overgegaan is op de „Jhr. G'oenen". liet gezonken vaartuig was diep geladen met stukgoederen en zit geheel onder water. Van den drijvenden boven Last zijn circa 50 vaten jenever, een partij terpentijn en kis ten spek op dc „Coenen" binnengehaald, waarna, deze naar Kampen terugstoomdc. De ,,Coenen" had ook niet onbelangrijke averij bekomen, maar na voorloopig de ga ten gedicht te hebben, is zij circa 3 uur weer weggestoomd, om de reis naar Amsterdam te vervolgen. (Zw. Ct.) School- en Kerknieuws. Door de Hervormde kerk (door de Engel- schen Hollander kerk genoemd) to Pretoria, is als tweede predikant aldaar beroepen ds. C. J. L. Ruijsch van Dugteren, laatstelijk werkzaam als zoodanig in Zeeland, die het beroep heeft aangenomen. Zijn standplaats zal Pretoria zijn, en zal hij dus in de eerste plaats prof. dr. P. J. Muller ter zijde staan. (Z. Afr. P.) Evang. Luthersche Kerk. Op 26 April a. s. herdenkt ds. J. A. Heiwig te Amsterdam zijn 40-jari ambtsjubileum. Ds. Helwig was achtereenvolgens predikant te Enkhuizen, Leeuwarden en 's-Gravenhage. Den 26en Mei 1889 deed hij zijn intrede in de Evang. Lutli. gemeente te Amsterdam. aEen commissie, bestaande uit do hee- ren dr. Ph. J. Hoedemaker, Chr. Hun- Higher, dr. P. J. Kromsigt, dr. B. van Meer eu H. Visser, allen predikanten der Ned. Herv. Kerk, heeft zich met cjn open brief gewend tot al'e kerkeraden hunner Kerk, in zake de reorganisatie dier Kerk de nood- zkelij'kheid daarvan op verse hi1 lende gron den betoogonde. Aan het- slot van dezen brief noodigt deze commissie alle kerkeraads- leden uit, en voegt ze er hij dat leden der gemeente niet worden afgewezen, tot het bijwonen van een door haar uitgeschreven vergadering op Donderdag den 30en April a.s. in Irene te Utrecht. In deze samen komst hoopt na een inleidend woord van dr. Ph. J. Hoedemaker, dr. B. -au Meer e spreken over: ,,Het democratisch beginsel en de kiescolleges", terwijl dr. P. J. Krom sigt zich voorstelt alsdan te handelen over: „De decentralisatie van den arbeid der Synode", en daartoe de aandacht zal vesti- g;-n op de wijze, waarop de Kerk in andere landen is ingericht. rDe vereenigiug tot vereenvoudiging en verbetering van examens en onderwijs, 'hield te Utrecht op 16- April hare 7de alge- ineene vergadering. Zij droeg een huishoude lijk karaktergeen openbare vergadering of maaltijd volgde; vertegenwoordigers van bevriende vereenigingen en van de pers wa ren niet uitgenoodigd. Van de huishoude lijke zaken behoeft alleen vermeld te wor den, dat de leden van het hoofdbestuur voortaan herkiesbaar zullen zijn. Besloten werd om een onderzoek in to stellen naar de resultaten van een zeven j arigen voorbereidingscursus voor gym na sium en H. B. S., vergeleken met de gewone zesjarige. V. O. besloot om lid te worden van de vereenigiug tot vereenvoudiging van onze schrijftaal Aan den minister zal het verzoek gericht worden om toe te staan en te bevorderen, dat personen, bevoegd tot het geven van M. O., aan middelbare scholen bij leeraren, die daartegen geen bezwaar hebben, de les sen kunnen bijwonen, ten einde zich beter tot liet practische deel van hun taak voor te bereiden. Eindelijk is besproken welke onderwerpen door de afdeeüingen nagegaan on in behan deling genomen kunnen worden. De voor zitter herinnerde aan een uitspraak van prof. Bosscha in 1881„gebrek aan kennis is licht aan te vullen, gebrek aan vorming van den geest dikwijls onherstelbaar." Hij wekte de afdoelingen op cm ieder in hun kring krachtig en verstandig propa.- ganda te maken en vol te houden, al ziet men geen onmiddellijk succes. Verder bracht hij ter sprake de opdrijving van de wis kunde en het Fransen in de lagere school, do splitsing der leerlingen in achterlijke, gewone en begaafde, de overbevolking der H. B. S., waar velen komen, die ov liever niet moesten zijn. In verband hiermede hield hij een warm pleidooi vóór handen arbeid tegenover de zucht naar zoogenaam de „nette beroepen. Nog verschillende andere werkzaamheden voor de afdoelingen werden genoemd. Te 4 ure is de vergadering gesloten. In een Zaterdagmiddag te Utrecht ge houden vergadering van vertegenwoordigers van openbare leeszalen en 'belangstellenden werd na eenige besprekingen opgericht de Vereeniging van openbare leeszalen iu Ne derland", ten doel bobbende de oprichting en het doelmatig onderhoud van openbare leeszalen te bevorderen en voor zoover zij daarmede verband houden, de 'belangen van het bibliotheek wezen en der bibliotheek wetenschap in 't algemeen voor te staan. Het doel der bijeenkomst werd vooraf uiteengezet door prof. mr. W. L. P. A. Molengraaf!, eere-voorzitter der Utrecht- sche Openbare Leeszaal. De vergadering werd geleid door mr. A. de Graaf, van Utrecht. Do voorgedragen ontworp-statuten, die d'oor jhr. mr. E. van Berestoijn werden toe gelicht, werden hier en daar gewijzigd aan genomen. Het bestuur zal bestaan uit 15 leden. Een voorloopig 'bestuur werd benoemd, bestaan de uit de heeren mr. A. R. Zimmerman, burgemeester van Rotterdamprof. De Boer, van Amsterdam; Wouter Nijhoff en Herman Robbers, van 's Graveuhage, eu J. Morren, te Amsterdam, als vertegen-» woordigers der ieden (dat zijn belangstelten- de toegetredenen)verder G. van Rijn, te Rotterdam dr. Bijvanck en A. J. van Buf fel, te 's Graveuhage. als vertegenwoordi gers der raadgevende leden (dat zijn zij die zelfstandig bibliotheek- of bibliografischen arbeid verrichten)de begunstigers (open bare leeszalen) zuilen verder de overige 7 vertegenwoordigers in 't- bestuur aanwijzen. In het Maart-nummer van Enkrateia wordt verslag gegeven van de belangrijke vergadering, gehouden 13 Februari 1.1., waar niet alleen de statuten van Enkrateia zijn goedgekeurd, doch onder meer ook ter sprake kwam: „het houden van een Christelijk Congres". Besloten werd, dat het dagelijkscth bestuur een commissie zou benoemen bin een onder zoek in te stelten „naar de mogelijkheid van het welslagen van zulk een Congres" Aan dit besluit is door het dagelijksoh be stuur met den meesten spoed voldaan on- dergeteekenden ontvingen do vereerende be noeming, welke zij hebben aanvaard. De eerste cbmmiasie-vergadering is reeds gehouden en in een circulaire wordt mede- deeling gedaan van haar besluit-. De vraagmogelijkheid van een Christe lijk congres acfht de com'missie met te kun nen beantwoorden, zonder de meening te kennen van de hoofdbesturen der aangeslo ten Christelijke Drankbestrijders-vereenigin- genzonder de voorlichting in te roepen van een aantal mannen, die èn in wetenschappe lijke, èn in kerkelijke èn in drankbestrijders- kringen een voorname plaats bekleeden. Zijn de eischen voor een Neutraal Geheel onthouders-Congres samen to vatten iu deze twee lo. de te behandelen onderwerpen staan in direct of indirect verband met bet drank vi aagstuk 2o. de inleidingen moeten wetenschappe lijke waarde hebbenvoor een Christelijk congres moet hoofdzakelijk een derde eiscli gelden, n.l. deze: Een Christelijk congres is eerst dan noo- dig, als belangrijke onderwerpen zijn te ver melden, waarvan de behandeling op een neu traal congres óf niet aan de orde, óf niet tot. haar recht kan komen. Doel van de circulaire is nu van alle boofd- liesturen der Christelijke Drankbestrijders- veroenigingen te mogen vernemen, welke belangrijke onderwerpen zij aanwijzen voor een eventueel Christelijk Congres. Om vol lediger te kunnen oordeelen, wordt dezelfde vraag ook gericht aan tal van mannen, die in wetenschappelijke, kerkelijke en drank- weerkringen bevoegd zijn, aanwijzing te doen. Om misverstand te voorkomen, wordt be richt dat aanwijzing van onderwerpen geens zins verplicht tot inleiding, terwijl de Com missie, indien voldoende leerstof voor een Congres aanwezig is, aan het hoofdbestuur van Enkrateia. zal voorstellen bet Congres te houden in de Pinksterweek van 1909. Secretaris der commissie is W. A. G. J. Gilles, Paarlstraat 35 te Utrecht. rDe jaarlijksche algemeene vergadering van den Nederlandschen Bond van Accoun tants heeft 'hier plaats gehad in een der zaten van het Haagsche Koffiehuis alhier. Door den secretaris werd verslag uitge bracht over het vereehigingsjaar 1907/08. Uit de verantwoording van den penning meester bleek, dat de rekening van het af- geloopen jaar sloot met een batig saldo van f 849.29. De voorgestelde begrooting voor 1908/9 werd goedgekeurd. Op voordracht van het bestuur werd tot lid eerste klasse benoemd de heer J. Bap tist Kamperdijk, te Hilversum. Het aantal bestuursleden werd met- twee uitgebreid gekozen werden de heeren F. W. Lokhorst, Amsterdam, en Jac. IJkel, Zaandijk. De aftredende bestuursleden J. G. de Jongh, alhier, en P. G. van Muyden, Rotterdam, weruen herkozen, en eerstgenoemde door de vergadering als voorzitter aangewezen voor 1008/9. De heeren Adr. van Hoof en R. Maat huis, beiden te Rotterdam, en A. H. Reverse, alhier, werden opnieuw gekozen als leden der commissie van onderzoek, bedoeld in art. 25 der statuten. Tot leden der exam en-commissie werden 'benoemd de heeren J. Hagers, !s Graveu hage; P. C. van der Have, Rotterdam; J G. de Jongh, alhier; N. de Kramer, Gro ningen, en W. F. Lokhorst-, Amsterdam. De volgende jaarlijksche algemeene ver gadering zal weder te Utrecht worden ge houden. Zaterdag vergaderde te Utrecht de Vereenaging tot bevordering der Pluimvee houderij in Nederland', onder voorzitter schap van den lieer Van Gen deren Stort, te Tilburg. Vólgens het jaarverslag telt de vereeni ging thans 10683 leien, hetgeen een ver meerdering van 32S beteekent. De ontvangsten hebben over het afgeloo- pen jaar f 12,183.-63^ bedragen en de uit gaven f 11,448.43, zoodat er een batig saldo is van f 735.20'i. Herkozen werdén de heeren C. G. J. A. van Genderen Stort, P. J. B. Lampe, A. A. ter Haar, dr. H. G. Samson. H. G. de Popti en O. Stark, terwijl in de plaats van den heer J. Hendrix werd gekozen de hcer W. A. Sloterdijck. Aangenomen werd een voorstel van de af deeling -Limburg, om aan de regeering te verzoeken, de Gedeputeerde Staten en de ge meentebesturen te wijzen op het groote be lang der pluimveehouderij. Tevens werd met. algemeene stemmen aan genomen een voorstel van de afdeeling Zuid- Holland. hetwelk inhoudt, dat het hoofdbe stuur in liet belang van de pluimveehouders zich zoo spoedig mogelijk bezig moet hou-, den met do kwestie van het onderzoek van oc htendv oeders 's G r a v e 1 a n d Gisterentweeden Paaschdag, was hot 50 jaren geleden dat de heer Jacob Kreuning onafgebroken in be trekking is geweest als tuinbaas bij jhr. mr. W. Six, huize Jachbluét alhier. Gedurende deze halve eeuw heeft deze jubilaris zich door groeten ijiver en trouwe plichtsbetrach ting onderscheiden Verslag van de vergadering «Ier eerste aldeelittg van «Ie» Hand der Gemeente Anirrsioort, op O April 1008. Aanwezig de Voorzitter, de heer E. L. Visser, wethouder, en de heeren: J. C. Ro- landus Hagedooru, M. R. N. Oosterveeu, N. Veis Heyn, A. A. Hamers, H. Kroes, J W. Jofieeen, èn "W. Salomons, benevens de Burgemeester eu de Gemeente-secretaris, en de heer S. J. van Duinen, als voorsteller van een amendement op de salaris-regeling Lager onderwijs. Afwezig met kennisgeving mr. J. Heyhgers. De vergadering wordt te kwart voor acht uur geopend. Tot rapporteur wordt benoemd de lieer N. Veis Heyn. Aan de orde komt het voorstel betreffende de organisatie van het personeel bij. de Fabricage. De Voorzitter deelt mede, da/t "het afwezige lid als zijne meening schriftelijk te kennen geeft: De aanstelling van een In specteur van het bouw- en woning-toezicht, op een salaris van f 1500, komt mij in de gegeven omstandigheden zeer wenschelijk voor, indien iemand te vinden is van genoeg zame theoretische eu practische kennis om in dusdanige betrekking zelfstandig te kunnen optreden. Een lid vraagt zich af of de toestand' werkelijk zoo is bij Fabricage, dat alle voor naamste onderdeelen of niet of slecht be hartigd won den, zooals door Burgemeester en Wethouders in bun voorstel wordt mede gedeeld. Is dit het geval-, dan zal naar zijne meening- door de benoeming van één Inspec teur daarin niet afdoende verbetering ge bracht kunnen werden, daar die ambtenaar al het werk dat thans volgens het voorstel van Burgemeester en Wethouders onafgedaan blijft liggen, met af zal kunnen. De Voorzitter deelt mede, dat de toestand is, zobals die in het voorstel van Burgemeester en Wethouders beschreven wordt, doch dat in 'dit voorstel de toestand niet als zóó slecht beschreven wordt ails de vorige spreker voorstelt. De Architect is overladen met werk, heeft geen bureau-tij den, doch is den ganschen dag tot 's avonds toe bezag .voor zijn betrekking. Een lid is bevreesd, dat de Inspecteur het werk niet af zal kunnen; hii is er dlaar- om voor, twee personen aan te stellen, één f'ie als bureau-ambtenaar kan werken, de ander om inspecteurs-diensten Cé doen. Hier door zal de Gemeente-a rcbitect van veel tee- kenwenk ontlast worden en meer z n aan dacht aan andere zaken, de openbare werken betreffende, kunnen wijden. Een ander lid is het eens met deze opmerking; ook hij wenscht, dat de Archi tect alle teekenwerk aan een ambtenaar1 zal kunnen opdragen. Een lid vraagt wat eigenlijk het werk van den Inspecteur zal zijn. De Voorzitter deelt mede, daib de In specteur toezicht zal moeten houden, opdiait het clandestine bouwen voorkomen worde eu hij verder belast zal zijn met de uitvoering der Woningwet. Een lid stelt de vraag cf het tegen woordig personeel daartoe niet geschikt is. Medegedeeld wordt, dat de Gemeente-ar chitect er geen tijd voor heeft, en dat het ondergeschikte personeel wel .practische ken nis van bouwzaken heeft, dochJ niet in staat is, theoretisch de bouwplannen aan de Bouw verordening en de Woningwet te toetsen, en derhalve niet in staat is, geheel zelfstandig te werken. 'Een lid vreest, dat wanneer wij een In specteur krijgen naast den Architect, er dis harmonie tusachen dezie twee ambtenaren zal omstaannaar zijne meening moet één de chef blijven bij; openbare werken. Een 1 i di heeft dikwijls de klacht van bouwers vernomen, dat op het bureau van den Gemeente-architect in bouwzaken inlich tingen door den opzichter gegeven worden. Ook hij acht het wenscnelijfc, dat de Archi tect ontlast wordt van het eenvoudige werk, en hiji als chef van open'bare werken zelf de bouwers zal kunnen inlichten. Een 'lid1 meent, dat men voor f 1000 best een ambtenaar zal kunnen krijgen, die in staat is zelfstandig toezicht te houden óp het naleven van de bepalingen der Wo ningwet, en een klerk-teekenaar van f 500 f 600. Men heeft dan twee ambtenaren, en dan zal al liet noodige werk aan' open bare werken uitgevoerd kunnen worden onder op per-toezicht van den Gemeente-architect. Anders zal men binnen weinige jaren tech weer tot vermeerdering van personeel moe ten overgaan. De Voorzitter zegt, dat ook Burge meester en Wethouders voorzagen, dat bin nen weinige jaren weer uitbreiding van per- sneel noodig zou zijn, doch dat zij slechts wenschen te beproeven of het op de voor gestelde wijze zou gaan, doch dat zij gaarne medegaan met een voorstel om twee ambte naren te nemen, indien men ten minste voor f 1000 een goeden Inspecteur kan krijgen. Som m i g e leden meeuen, dat dit zeer: ■wel mogtellij|k is. De weusckelijkheid wordt thans bepleit om. een aanvangssalaris van f 1000 vast te stel len, doch tevens te bepalen, dat bij gebleken geschiktheid dit periodiek verhoogd zal worden. Een lid stelt voor 1. Een persoon te benoemen met den titel van Inspecteur; 2. diezen Inspecteur een aanvangsjaar wed de te geven van f 1000, welke jaarwedde bij gebleken bekwaamheid en geschiktheid dbor drie tweejaarlijkschc verhoogingen van f 100 tot f 1300 kan opklimmen 3. een klerk-teekenaar aan te stellen op een aanvangsjaarwedde van f 500; 4. deze personen tijdelijk aan te stellen met vooruitzicht op een vaste aanstelling, bij gebleken geschiktheid 5. te bepalen, dat de Inspecteur onder op- per-toezicht van dén Gemeente-architect werkzaam zal' zijn. Unaniem, is de afdeeling het met dit voorstel eens. Aan de orde komt het voorstel van Burge meester en Wethouders betreffende de sala ris-regeling voor het personeel, verbonden aan de inrichtingen voor Lager onderwijs. Door den Gemeente-Secretaris wordt voorlezing gedaan van een staat, waar op de verschillende bedragen vermeld wor den, die de verschillende systemen in de ja>- ren 1908, 1910; 1912, 1914 meer zullen koe- ton aan de Gemeente dan het tegenwoordige systeem en waaruit, de zeer groote kosten blijken, die aan sommige systemen verhou den zijn. O. a zal het systeem-Van Duinen in 1908 f 6750, in 1910 f 7500, in 1912 f 8525 en in 1914 f 9200 aan de Gemeente meer kosten dan het tegenwoordig systeem- Tevens wordt een staatje voorgelezen waarop de bijverdiensten van verschillende onderwij zers aan de Burger-Ajvondsohootl het her- halingsonderwiijs en de Normaalschool ver meld zijn. Een lid der 3,11 dere afdeeling heeft schriftelijk medegedeeld, dat hij voor stelt de veihooging vcor het verkrijgen van. de hoofdacte van 4 125 op f 209 te brengen do verheugingen voor de hoofden, vermeld sub a, en t> van art. 5 der conoept-verorde ning te doen vervallen. Het afwezige lid der afdeeling geeft schriftelijk als zijn gevoelen te kennen liet ontwerp van wijziging gaat uit van het denkbeeld: „de voor salaris-verbetering be schikbaar gestelde gelden moeten aan ieder onderwijzer ten goede komen" eu dit is zeer juist; maar aan de juiste toepassing van dit beginsel hapert het in het voorstel. Het beoogtVoer de hoofden van scholen, verhoqging van jaarwedde met f 100, het maximum door de beide categorieën te be reiken res'p. na 15 en 11a 10 jaren. Voor de onderwijzers van bijstand geen verhooging. De onhoudbare opklimming van 20 jaren wordt teruggebracht tot 12 jaren; maar voor de verkrijging van de twee laatste verhoo- giivgen blijft de 30- en 35-jarige diensttijd gehandhaafd, en daarmede wordt de stilstand in jaanwedde van 10 jaren met 8 jaren ver lengd Een heuse he verbetering van den door Burgemeester en Wethouders erkenden mis stand in de verhooging van het andenwij zors- sal&ris begint eerst dan, .wanneer do twee laatste verheugingen in het 15de en het 17de dienstjaar vallen; en de consequentie van het door Burgemeester en Wethouders voor gestelde beginsel is geen ander danook voor de onderwijzers van bijstand salaris- verheoging met f 100, het maxium van f 1100 te bereiken door tien tweejaarlijksche ver heugingen met f 50. Het desbetreffende voorstel tut wijziging van art. 6 sub 1 en 2 van collega Van Dui nen dat het hoofdbezwaar van gezamenlijke adressanten tegen de door Burgemeester en Wethouders ontworpen regeling opheft, on derschrijf ik gaarne met volle instemming. Dat alleen 111 a n n e 1 ij k e en vrouwe lijke gezin s-hoofden de tegemoetkoming ir de woninghuur genieten, en niet de al- leenloopende cnderwijzeis(essen), komt mij geenszins „onbillijk" voor (bezwaar van den Bond tegen art. 9 van het ontwerp). Hoewel het ontwerp niet voldoet aan al de daar tegen ingebrachte bezwaren, kan ik mij> er mee vereenigen, geamendeerd als boven. Op verzoek van den Voorzitter licht de Secretaris het voorstel van Burgemees ter en Wethouders nog nader tee. Burge meester eu Wethouders zijn uitgegaan van het denkbeeld dat herbaalde malen door belanghebbenden is bepleit dat het maxi mum ua 12 jaren dienst bereikt moet zijn. De onderwijzer is dan tot voLle ontwikkeling gekomen en zal doorgaans met het oog op zijn gezin de maximum-jaarwedde moeten genieten. Op dit standpunt staande, is het. niet logisch, verhoogingen toe te kennen na 16. 20 of 25-jarigen diensttijd. Acht men op dat tijdstip een verhooging billijk, dan moet die, volgens het boven aangegaan denk beeld reeds na 12-jarigen dienst toegekend worden. Met het o-og hierop moeten ook do zoogenaamd© pensioenverhoogingen (na 30- en 35-jarigen dienst) niet vervroegd worden, aangezien zij dan het karakter dat. déze ver hoogingen kenmerkt verliezen, en het stand punt, dat het maximum na 12 jaren dienst bereikt moet worden, verzwakken. Een der leden dankt voor de uiteen zetting en is ook thans van meening, dat een verhoogiuig na 16 of 20 jaar niet ge- wenscht is. Hij is er niet voor' om bij: ver krijging van de hoofdacte f 200 meer te geven; hij wenscht dit op f 125 te houden. Hij is er wel voor om. de verhoogingen die voor do hoofden voorgesteld worde», te schrappen en voor deze de oude salarissen te handhaven. Meerdere leden zijn van oordeel, dat het niet wenschelijk is, een verhooging van f 200 voor de hoofdact© toe te kennen. Een der ledem merkt nog op, dat de onderwijzers het hier nog zoo slecht niet hebben, want er zijn slechts weinig plaatsen waarnaar door Amorsfoorteahe onderwijzers gesolliciteerd wordt, dit zijn Bussum, Hil versum, Utrecht en Zeist. Vraagt men hun boe het salaris .hier is, dan zeggen zijoch, dlit is zoo slecht niet; slechts de verhoogin gen gaan wat langzaam. Een der leden stelt voor, de verhoo ging van f 200 voor de hoofdacte wèl toe te kennen aan dien onderwijzer, die het hoofd vervangt en als zoodanig, een verplichte hoofdact© heeft. De meeste leden ziju hier tegen, daar zij meenen, dat dit voor de andere on derwijzers met hoofdacte aanleiding zal geven, reeds dadelijk weer om een gelijk© verhooging te vragen. De Voorzitter brengt thans in stem ming 1. het voorstel betreffende do salaris-rege ling van ouderwijzers van bijstand, door Burgemeester en Wethouders ingediend. Dit wordt aangenomen met op één na al gemeen© stemmen, terwijl één lidi zich van stemmen onhoudt. 2. Verhooging voor het verkrijgen van de hoofdacte op f 125 te houden. Dit wordt met op één na algemeene stem men aangenomen terwijl een lid vóór een verhooging vaar f 150 is. 3. Het voorstel van sommig© loden om de salarissen der hoofden niet met f 100 t© verhoogen. Dit wordt met_ algemeen© stemmen aange nomen De Voorzitter vraagt cf de hcer Van Duinen zijn voorstel nog in stemming go- bracht wil hebben. Deze antwoordt bier- op ontkennend. Een der leden vraagt tibans nog of het niet mogelijk zou zijn, de bepaling op te nemen, dat aan gehuwde onderwijzeressen ontslag gegeven wordt, daar, naar zijne mee ning, deze in dc klasse niet meer op hun plaats zijn. Hierop wordt geantwoord!, dat de wet dit niet toelaat en wordt voor lezing gedaan van hetgeen met betrekking tot deze zaak door Burgemeester en Wethou ders medegedeeld' is lij het ter vaststelling aanbieden van de Verordening, regelend©

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3