's*. 80S. «f «afgang. Woensdag 22 April 1908. BUITENLAND. BINNENLAND. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve ep Zon- en Feeet- dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 urn 's morgens by de Uitgevers in te zenden. Uilgever»: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephöonnummer 66. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Polititk OvenichL Italiaansche postkantoren in Turkije In liet> Turksche gebied zullen binnen kort een vijftal Italiaansche postkantoren opgericht worden. Die uitkomst kan de Italiaansche regeering in haar credit boeken als gevolg van de kleine strubbeling, die zij in de Paaschdagen met de Porie heeft ge had. Er zijn nog eenige staten meer. die eigen postkantoren in het gebied van den sultan van Turkije onderhouden. Dat dateert reeds van langen tijd. Oostenrijk-Hongarije heeft indertijd, een paar eeuwen geleden, het voorbeeld gegeven van de oprichting van zulke kantoren. Zij waren een gevolg van de onbetrouwbaarheid van de Turksche posterij, maar zijn ook de zichtbare bewij zen van de zwakheid van het Turksche rijk. Van latere dagteekening zijn de Engelscho. Fransche en Duitsch© postkantoren. Van de Oosten rij ksche kantoren wordt medege deeld, dat zij een niet onaanzienlijk batig saldo opleveren. Maar de financieel© uit komst is natuurlijk bijzaakhoofdzaak is de fiuancieele en politieke be te eken is van deze postkantoren als steunpunten van den han- del. De vreemde postkantoren zijn van Tur kije volkomen onafhankel k, en de Porto ziet ze daarom met leede oogen. In 1901 is er tussclien de vier staten, die eigen postkantoren in Turkije hebben, derhalve tuaschen Oostenrijk-Hongarije, Engeland, Frankrijk en Duitschland, cene overeen komst gesloten, waarbij werd afgezien van het oprichten van nieuwe kantorener zijn dan ook sedert dat jaar geen nieuwe kanto ren meer bijgekomen. Eerst onlangs is Italië, dat tot het verdrag van 1901 niet heeft meegewerkt, voor den dag gekomen met den eisch, dat het ook tot de oprichting van eigen postkantoren zou worden toege laten. Daartegen heeft Turkije zich verzet, en het had aanvankelijk den schijn, alsof het in zijn verzet zou blijven volharden. Eene van de Italiaansche regeering afkom stige nota heeft den strijd verhaald, die sedert ongeveer eene maand in nota's is ge voerd over de oprichting van Italiaansche postkantoren in een vijftal - edenKon stantinopel, Valona, Saloniki, Smyrna en Jeruzalem. Italië pretendeerde daartoe ge rechtigd te zijn krachtens het recht van be handeling op den voet der meest begun stigde natie, dat het is toegekend. De Porte vatte dat anders op. Zij meende, dat Italië hier volstrekt geen rechten kon doen gelden, en antwoordde op de kennisgeving van het aanstaande openstellen der post kantoren met de mededeéling, dat maat regelen waren genomen om het publiek door geweld te verhinderen deze postkantoren te betreden. Dit is voor de Italiaansche regee ring oene aanleiding geweest om krasser op te treden. Aan het Middellandsche zee eskader is bevel gegeven om zich te Gaëta te verzamelen en daar het bevel af te wach ten om het anker te lichten naar de Turk sche wateren. Het dwangmiddel van eene vlootdemon stratie is in de laatste jaren meer tegen Tur kije aangewend. In den zomer van 1901 was de Porte met Frankrijk in geschil geraakt, omdat zij eene door een vroegeren sultan te- gentv.ei twee Fransche burgers aangegane geldelijke verbintenis niet wilde gestand doen Frankrijk zette aan deze vordering kracht bij door bezetting van het eiland My- tilene, maar riep in November zijne schepen terug, nadat de Porte zich tot eene betaling in termijnen had verbonden. In het najaar van 1902 voelde Italië zich genoopt, in cene reclame tegen de Porte zich op soortgelijke wijze recht te verschaffenHet zond den llen November een eskader naar de Roode zee en liet eene plaats aan de Middibaai in Yemen beschieten, waar zeeroovers, die den hand©1 in de Italiaansche kolonie Erythrea stoorden, hunne schuil hoeken hadden. Elone klacht van de Porte vond geen gehoorzij moest zich veeleer verbinden tot medewer king bij de onderdrukking van zeerooverijen en tot schadevergoeding van de benadeelde Italiaansche onderdanen. De derde vlootde- monstratie, die verreweg de gewichtigste is gewecel, was eene internationale, waaraan vijf mogendheden, Oosten r ijk - II ongairi jeEn geland, Frankrijk, Rusland en Italië hebben deelgenomen.- Het was toen om het finan- cieele hervormingswerk in Macedonië te doen. Den len Augustus 1905 hadden de zes gr. ote mogendheden in eene collectieve nota de aanneming van de internationale fiuancieele controle geëisoht. Dit werd den 30en Augustus door do Porte geweigerdDen löen October weigerde de Porte de instel ling van eene internationale fiuancieele com missie voor Macedonië, omdat zij daarin eene vermindering van de souvereinitedt van den sultan zag. Den 16en November eischte eene collectieve nota van de groote mogendheden de aanneming van het Macedonische hervor mingsplan. Deze nota hield de aankondiging in van de vlootdemonstratie, dlie anderhalve week later werd uitgevoerd. Den 27en No vember werd Mytileno bezet, den 8©n De cember Lemnos. Den 16en December kwam eene schikking tot stand in de Macedonische fiuancieele controle, waarna de beide ge noemde Turksche eilanden weer ontruimd werden De uü aangekondigde vlootdemonstratie zou das de vierde zijn, die sedert 1901 is on dernomen. Het plan bestond wederom een der talrijke Tuiksche eilanden in de Egeisohe zee te bezetten. Maar het is ditmaal bij de aankondiging kunnen blijven de Porte heeft de uitvoering niet afgewacht en heeft de Italiaansche regeering laten weten, dat zij haar verzet tegen de openstelling van Ita liaansche postkantoren in de vijf hierboven genoemde plaatsen heeft laten varen. Deze stap, dien Italië wilde nemen ,,tot handha ving van zijne waardigheid en zijne rech ten", heeft dus reeds voordat hij was ge schied, volledig effect gesorteerd. Italië heeft reeds aangekondigd, dat het nog niet geheel voldaan is met het behaalde voordeelde nota, waarin de Italiaansche regeering zal verklaren akte te nemen van de verkregen toestemming ten aanzien van de postkanto ren, zal tevens de toelichting bevatten van i drietal kkinere grieven, welker wegrui ming eveneens wordt verwacht. Ook die ver wachting zal wel uitkomenreeds wordt ge meld, dat aan een va lideze wenschen 'be reids voldoening is verschaft. Duitechland. Vorst Bülow is Zaterdagavond met zijne gemalin uit Rome naar Venetië vertrokken Aan het station deden minister Tittoni, de secretaris-generaal aan Buitenlandsche za ken Bollati, en de heeren van bet Dui -he gezantschap bij het Quirinaal en van „et Pruisische gezantschap bij den pause!!" n steel hem uitgeleide. De Romeinsche correspondent van het Berl. Tageblatt meldt over een gesprek, dat Bülow met kardinaal Rampolla heeft g." 1, dat ook daarbij geen politiek is aang oerd. Bülow is al sedert, jaren met Ram pol L la. kend, zelfs bevriend, en zoodoende spreekt het van zelf, dat hij de oude betrekkingen warm houdt. Rampolla wordt op het Vati- kaa.n beschouwd als de man van de toe komst, als de opvolger van Pius X. Staatssecretaris Dernburg, die in het vori ge jaar Duitsch Oost-Afrika heeft bezocht, zal, zooals bekend is, ditmaal aan Zuidweet- Afrika een bezoek brengen, dcch daaraan verbinden een bezoek aan de Eugelsche kolo niën in Zuid-Afrika; Kaapland, Natal, Orangia, Transvaal en Rhodesia. Hij heeft plan omstreeks 15 Mei te vertrekken, nadat het wetsontwerp op de koloniale spoorwegen zal zijn afgedaan, en vier maanden afwezig te blijven. Alleen ambtenaren zullen hem vergezellen Het Noord- en Oostzee-verdrag. De officie use Süddeutsclie Reichskorres- pondenz bericht, dat het Noordzoeverdrag onderteekend zal worden door Nederland, Duitschland, Frankrijk, Engeland, Denemar ken en Zweden. Het Oost zeeverdrag zal, naar men hoopt nog in deze maand, te Petersburg ondertee- kend werden door Rusland, Duitschland en Zweden Frankrijk. De wet waarbij een krediet van 35,000 francs wordt toegestaan voor de plechtige overbrenging van het stoffelijk overschot van Zo]a naar het Pantheon, is thans afgekon- digd. Tegelijkertijd is een besluit bekend ge maakt, waarbij als dag der plechtigheid 4 Juni a.s is vastgesteld. Engtland. Voor zijn vertrek naar Skandinavië is Koning Eduard andermaal in Downingstreet naar de gezondheid van Sir Henry Campbell Bannerman gaan vragen. In de ziekenkamer is de Koning echter niet geweest, wat als een ongunstig toeken wordt opgevat. Denemarken. Kopenhagen, 2 1 April. De Ko ning en de Koningin van Engeland en hun ne dochter prinses Victoria zijn hedenavond bier aangekomen en door do koninklijke familie ontvangen. Oosten rijk-Hongarije. Evenals barton Aebrönthal, is ook de ge meenschappelijke minister van oorlog Schö- naich vast besloten, zijn ontslag te nemen, wanneer in den ministerraad mocht blijken, dat de verhooging van de officierstraktemen ten niet kan worden afgedaan in eene ia Mei te houden zitting van de delegatiën of niet tot definitieve oplossing kan worden gebracht zonder nationale ooucessiën in mili taire kwestiën. Turkije. Rome, 21 April. Eene officieuse nota deelt mede, dat de vlootdivisie niet naar het Zuiden zal gaan. De Turksche gezant hoeft een telegram overgelegd van den Turkschen minister van buitenlandsche zaken Tewfik Pacha, waarin wordt medegedeeld, dat het geschil betref fende de Italiaansche stoombooten, varende tusschen Tripoli en Misrult, een bevredigen de oplossing zal krijgen, Konstantinopel, 21 April. Een Keizerlijk iradé verleent vergunning tot de vrije uitoefening van de kustvaart door Ita liaansche stoomschepen in het land van Tri polis. Over de vreemde postkantoren in Turkije, bericht de Neue Freie Presse, dat de eerste staat, die een bijzonderen postdienst in Turkije inrichtte, Oostenrijk was, welks con sul te Konstantinopel reeds in _et begin van de 18e eeuw postzendingen liet brengen naar de monarchie. Dit gescliiedd. over land, terwijl de republiek Venetië brieven uit Konstantinopel over zee liet vervoeren Omstreeks bet midden van de 18e eeuw r- den Oosten rij ksche postkantoren in Smyrna, Saloniki en andere plaatsen opgericht. In het Russisch-Turkscho handelsverdrag an 1783 kreeg Rusland hetzelfde recht,, dat daar na ook voor de andere staten als geldig werd verklaard, waarna in 1812 Frankrijk, in 1832 Engeland, in 1870 Duitschland er göbru'k van maakten. Er bestaan thans in Turkije 3'3 Oosten- rijksche postkantoren, waarvan 29 door de Lloyd bediend worden, verder 24 Fransche, 17 Russische, 7 Eugelsche, 3 Italiaansche en 1 Duitsch kantoor. Op het internationale postcongres, dat in 1874 te Bern werd ge houden, verlangde de Turksche gemachtig de de opheffing van deze postkantoren, waarbij bij verklaarde, dat de Porte, als zij hare rechten volledig wilde uitoefenen, aar. deze anomatie een einde zou kunnen maken, maar er prijs op stelde deze zaak op vriend schappelijke wijze tot oplossing te brengen. Het postcongres rekende zich Intusschen na tuurlijk niet bevoegd om dit verlangen in overweging te nemen. Bij de opening van het spoorwegverkeer in Saloniki en toen later het Turksche spoor wegnet met het buitenlandsche verbonden werd, meende de Porte haar plan te kunnen doorzetten, en in 1901 deed zij eene poging om de vreemde postkantoren met geweld op te heffen. De politie natq toen op het station te Konstantinopel de aankomende en ver trekkende brievenzakken van de vreemde postkantoren in beslag. De vertegenwoordi gers van de mogendheden beantwoordden dit hiermee, dat zij protest indienden en de dragomans opdroegen den postdienst te be schermen. Griekenland, Wij hebben melding gemaakt van de rede, die de Grieksdhe minister-president Theoto- kis in de Kamer gehouden heeft over het Macedonische vraagstuk, waarbij hij betoog de, dat door de staten, die het Berlijnscbe verdrag hebben onderteekend, is erkend, dat Epirus in de Grieksche sfeer valt; derhalve mocht Griekenland van het standpunt van zijn belang niet den. eisch stellen, dait het Macedonische hervormmgs-prograanma tot Epirus werd uitgebreid. Uit Konstantinopel wordt bericht, dat dit betoog van den Griekschen minister-president onaangename gewaarwordingen heeft ver wekt. Men acht het met onwaarschijnlijk, dat de Porte zich genoopt zal voelen zich over deze zaak tot net Atheensche kabinet to wenden. Japan. Tokio, 21 April. Baron Havashi, de gezant in China, is naar Tokio terug ont boden en zal naar Rome gezonden worden. Ijuin, thans gezantschapsraad te Londen, volgt hem op in Peking. Baron Chinda gaat naar Berlijn en wordt als vice-minister van buitenlandsche zaken opgevolgd door baron Ishii V*r*«nigde Stotan. In het huis van vertegenwoordigers is bij de behandeling van den begrootiugspost voor gezantschappen in het buitenland met nlge bitterheid over de zaak-Hill gesproken. De afgevaardigde Longworth, de schoonzoon van president Roosevelt, merkte op dat er in Berlijn aanvankelijk twijfel had bestaan of Hill in staat was een behoorlijken staat te voeren als gezant van de Vereenigde Stateu te Berlijn. Hij gaf te kennen, dat Tower, die gezant dien Hill bestemd was te vervangen, wel wat al te weelderig was geweest:. Het geven van ambten naar rijkdom was nog orgcr dan de geboorte als maatstaf te nemen Daarom moest de regeering dienstwoningen ter beschikking van hare vertegenwoordigers in het buitenland stellen. Uit Washington wordt bericht, dat do re geering van de Unie, omdat het congres af- keerig is van eene vlootdemonstratie en van een tariefoorlog tegen Venezuela, voorne mens is de diplomatieke betrekkingen af te breken, om daardoor het Amerikaanaohe kapitaal af te schrikken en Castro te ver nederen. Oost-Afrika Rome, 21 April. De gouverneur van Italiaansoh Somali land seint, dat in het tweede gevecht met de derwisohen dezen op de vlucht werden gejaagd met twee dooden 30 i zweren werden buit gemaakt. In het eerste gevecht werden 100 derwi- schen gedood en 46 gevangen genomen. Ei* worden toebereidselen gemaakt voor een derden aanval. Allwtek vTe Cherbourg zal weldra de grootste onderzeesohe boot te water worden gelaten die er bestaat, 625 ton inhoud en 64 meter 1 lang. v- - Gisteren is er te Londen in een op- leidingscho >1 voor onderwijzers in Southamp ton-row een speelgoed-tentoonstelling ge opend. Er is speelgoed, zegt een Engelsch blad, uit alio oorden van de wereld. Ook Nederlandsch speelgoed zien wij genoemd. vEngeland heeft zijn Atjeh aan de N.W. kust van zijn Indisch rijk. Gisteren zijn 1200 man troepen 'Lit Peshawar opge rukt om te vechten tegen de Mohmands, 'een Pathan stam, wonende in de bergen tusschen Peshawar en Kohat. De Mohmands zijn den laatstee tijd weer zeer roerig geweest. Zon dag doodden zij nog twee man van het En- gelsoh-Indische leger. vDe Amerikanen hebben er weer iets anders op gevonden, om de Japanners in hun gebied te plagen. Men weet, hoezeer zij aan hun volksdrank saki verslaafd zijn. Volgens een telegram aan de N.-Y. Herald uit San Francisco won.alle saki, die daar aankomt, naar Japan teruggezonden, aangezien er als bederfwerend middel salicylzuur in zit, wat volgons de wet op de levensmidde/lenverval- sching niet geoorloofd is. vHei heeft Zondag en Maandag te Parijs gesneeuwd en gehageld. Tusschen de buien was het mooi weer met een wanne zon. Uit vele plaatsen van Frankrijk komen be richten van onbarmhartig Paaschweer. vTusschen Bodinge en Ballarat heeft er eene botsing plaats gehad tusschen twee pleiziertreinen. Het ongeluk had plaats te Traibroeck- JonotJon, op 8 mijlen afstand van Melbour ne. De trein van Bodinge werd getrokken door twee machtige locomotieven. Men heeft 40 lijken gevonden en omtrent 60 gekwet sten. Wegens het late uur was het moeilijk nog geneeskundige hulp te verkrijgen. Een© jonge vrouw, wier man gedood werd, is den volgenden morgen insgelijks overleden. vGisterenmorgen ongeveer 5 uur is er een groot© brand ontstaan te Marseille in de olieslagerij van Arnaux-frères. Door den hevigen noordwestenwind aan gevuurd, breidden d-ï vlammen zich zeer snel uit en zelfs de naburige huia&n moes ten ontruimd worden. De schade bedraagt meer dan een millioen. Tijdens de reddingswerken werden twee brandweerlieden gekwetst. De olieslagerij werd heelemaal vernield. Eenige personen, die zich poogden meester t© make i van wegstroomende olie en daar om uit de fahriek zelf vaten hadden weg genomen, zijn aangehouden. Men meldt van Het Loo: Het Kon. Echtpaar vertrok gisteren om 10.41 in ©en gesloten rijtuig naar het per ron, alwaar de burgemeester hen begroette ■Een vrij talrijk publiek was aanwezig. Het Koninklijke bezoek aan de hoofdstad. De intocht van H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins in de hoofdstad droeg gister weer het gewone karakter. Ter ontvangst van het Koninklijke Echt paar waren aan het station o. a. aanwezig allereerst burgemeester Van Leeuwen, baron Roëll en jhr. Six, kamerheeTen in buiten- gewonen dienst, de heeren F. Th. Wester- woudt, N. H. Nierstrasz en Bottema, ver tegenwoordigers der H. IJ. S. M., verder de heer S. J. Sariemijn. chef van tractie en de heer Krapels, stationchef. Onder het donderen der saluutschoten rol de precies te twaalf uur de koninklijke trein het station binnen. Minzaam de aanwezigen groetend, steeg H. M. de Koningin uit. H. M. was gekleed in een beige mantelpak en hoed met blauw Z. K. H. de Prins droeg de generaals-uniform. Een blij gejuich van de aanwezigen heette het Vorstelijk Echt paar hartelijk welkom in de hoofdstad des Rijks. Even werd in de wachtkamer vertoefd, waar het zoontje van baron Roëll, de jonge heer W. J. Roëll, HaTe Majesteit een bou quet aanbood, waarna onmiddellijk de gala koetsen werden bestegen. Buiten werd aan de Koninginne nog ©en bloemruiker door den jongenheer v. d. Horst overhandigd. Krach tig was het gejuich, dat uit de saamgedron gen volksmenigte opsteeg toen de Koningin naar alle zijden groetend, voorbij reed Een escorte huzaren opende en sloot den stoet. Ondanks het gure weder was de Dam, vol gens gewoonte, bezet door een dichte men- 8chcnmenigte, terwijl de balcons van ,,Groo te Club' on ..Zeemanshoop", de etalage kasten van magazijnen en de vensters van de ..Bisschop", ja zelfs de balustrade langs het dak der groote kerk dezelfde levende stof- fag© vertoonden als telken jare bij het Kon. bezoek. Vijf minuten over twaalf reed de stoet, saaingesteld volgens hot gewone program, don Dam op onder het luide gejuich der saamgestroomde duizenden on zette Za&g- mans' kapel het .Wilhelmus" in. Alvorens uit te stappen, groette Hare Majesteit in het rijtuig staande vriendelijk de menigte Eenige ©ogenblikken later verscheen het Kon. Echtpaar op het balcon om de tradi tioneel© begroetingshulde der Amsterdam mers in ontvangst te nemen. Te half twee gisterenmiddag ving de audiëntie aan en wel voor de militaire auto riteiten Na afloop van de militaire audiëntie, wer den de civiele autoriteiten door H. M. de Koningin ontvangen. De burgemeester, aan helt hoofd van den Ameterdamschen gemeen teraad, sprak H. M. de Koningin ongeveer in de volgende bewoordingen toe: Mevrouw ,,Het gemeente/bestuur van Amsterdam waardeert het voorrecht Uw» Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden te mogen begroeten, en mede namens de burgerij der hoofdstad eerbiedige hulde te brengen. Dankbaar voor de groote belangstelling, die Uwe Majesteit steeas aan den dag legt voor alles wat den bloei raakt van deze stad, wordt Uwe Majesteits bezoek, dat slechts kan bijdragen om den band te versterken, die Amsterdam aan Uw huia verbindt, door de burgerij op den hoogsten prijs gesteld. Het ligt niet op mijn weg ""den toestand van de hoofdstad thans uitvoerig aan Uwe Majesteit Root te leggen het moge mij slechts veroorloofd zijn, enkel© punten aan te stippen. Moest ik er het vorige jaar op wijzen, dat d» toestand van do geldmarkt bezorgdheid wekte, omdat de gevolgen daarvan zich in rui men kring zouden doen gevoelen en zich af zouden spiegelen in den toestand der ge- mecnte-financiën, thans kan ik constateeren, dat die bezorgdheid niet ongegrond ia ge weest. maar tevens, dat de horizont weer helderdeT is geworden, en dat de toekomst met vertrouwen kan worden tegemoet ge gaan, mits er maar rekening mede gehouden wordt, dat het weerstandsvermogen van een herstellende minder groot is dan dat van" een gezonde. De ernstige crisis, die wij heb ben doorleefd, heeft ook in Amsterdam won den geslagen, die slechts langzaam kunnen genezen. Zoo maakt de voor de hoofdstad zoo belangrijke diamantindustrie die afhan kelijk is van de welvaart buiten de grenspa len van ons vaderland, moeielijke tij don door. De hechte grondslagen, waarop die industrie gevestigd is, wettigen echter de verwachting, dat zij die moeilijk© tijden met glans zal kunnen doorstaan Van verschillende andere takken van be drijf en handel zijn de uitkomsten bevredi gend. Een gunstig verschijnsel is het, dab onze scheepvaart blijft toenemen. Niettegen staande de al gem eene depressie zijn ook dit jaar, in tegenstelling met andere havens, het aantal en de tonnenmaat der schepen, die van de Amsterdam sche haven hebben gebruik gemaakt, weer grooter dan in het overeen komstige tijdperk van het vorige jaar. Is derhalve niet alles, zooals wij zouden wenschen, er zijn ook lichtpunten, die het vertrouwen rechtvaardigen in den verderen bloei en groei van Neerland's hoofdstad." Hare Majesteit zeide daarop in haar ant woord, in de eerste plaats dank voor de har telijke ontvangst, haar en Z. K. H. ditmaal weder in de hoofdstad bereid. Hare Majes teit verzekerde, de gebeurtenissen in Am sterdam met. groote belangstelling te hebben gevolgd. Met genoegen had Zij de voltooiing van do werken ter verbetering van het Noordzeekanaal geconstateerd en Zij sprak de hoop uit, dat deze verbetering moge strek ken tot boogeren bloei van handel en indus trie. Het deed Hare Majeeteit leed, dat op duistere punten moest woixlen gewezen, maar met des te meer genoegen nam zij kennis van de verschijnselen, die vertrouwen geven in de toekomst van de hoofdstad. Het conoert-, des avonds in het Concert gebouw gegeven door de liedertafel Apollo, waarvan Prins Ilendrik beschermheer Is, werd door Z. K. II. bijgewoond. Te ongeveer 9Jj uur arriveerde do Prins, in admiraals-uniform, vergezeld door zijn adjudant, aan het Concertgebouw, waar hij in de fraai versierde vestibule werd ontvan gen door de leden van het bestuur dor lieder tafel, die Z. K. H. leidden naar het rijk gedecoreerde middenbalcon. Daar werden eereleden van Apollo door don hoer De Roos aan den Prins voorgesteld, terwijl het koor 't Wilhelmus deed hooren en het publiek van zijn zetels opstond. Met veel belangstelling en blijkbare in genomenheid volgde Z K. H. toen de ver schillende nummers van het programma, vaak het teokei gevend tot applaus. Behalve door de tegenwoordigheid van den Prins was dit concert ook interessant door het uitvoeren van twee nieuwe mannenko ren ,,Het lied van den arbeid" van J. P. J. Wierts en „Maakordans" van Bern. Zweers, welke beide een groot succes hadden.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1