Ook de burgemeester mr. Van Leeuwen, eere-voorzitter van Apollo, was tegenwoordig. Na afloop van liet concert werden de diri gent de heer Roeske en de solisten aan den Prins voorgesteld. Heden half vijf zal de Koningin uitrij den naar ..Arti et Amicitiae" Het Koninklijke bezoek a a n Zaan d a m. In plaats van naar 't Loo zullen II. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik van Zaandam per extra trein naar Den Haag terugkeeeren, ongeveer een kwartier vroeger dan eerst was bepaald. Hierdoor heeft Hare Majesteit tot Haar leedwezou moeten afzien van een bezoek aan de fabriek van essencen en etherische oliën der firma Polak en Schwartx. In de plaats hiervan zullen nu de school kinderen op het Stationsplein aan Hare Ma jesteit een hulde brengen bij het vertrek. H. M. de Koningin vorloendc aan don intendant Van Steijn het comman deurskruis in de huisorde van Oranje en benoemde mevrouw Van Steijn tot core dame. De Koningin overhandigde .persoonlijk deze onderscheiding. Prinsen dag in de reside n- t i e. Men meldt ons uit 's Gravenhage Al vielen de verjaardag van Z. K. II. den Prins en de openbare viering er van dit jaar niet samen, de feestvreugde was er gis teren niet minder om. De naar Prinse- en Brouwersgracht ver plaatste miniatuur-kermis verschafte met haar draaimolens en poffertjeskramen weder aan de liefhebbers van dit vermaak, (groo- tcn en kleinen) het gewone pleizier, terwijl een rondtrekkend muziekcorps de opgewekt heid gaande hield onder de talrijke wande laars, die den ganschen dag en avond de stad vulden. Tegen het vallen van den avond werden de verlichtingen voor de verschillende open bare gebouwen ontstoken en trokken heel wat kijkersook de beide groote hotels aar. Voorhout en Tournooiveld, Hotel des Indes en Hotel den Ouden Doelen, hadden voor een fraaie feestverlichting gezorgd. Het mid denpad van het Voorhout met -ijn omlijsting van brandende vetpotjes, bood een waarlijk tooverachtigeu aanblik. Doch behalve de duizenden feestgangers op straat, waren er eon groot aantal vereenigd in de verschillende gebouwen en kerken, waar het Haagsche comité voor Volksfeesten evenals vorige jaren weer gezorgd had voor met zorg samengestelde programma's, die er op berekend waren, aan verschillenden smaak voldoening te brengen, zoodat ook nu weor aan het ,,Elck wat Wils" was gedacht. En zoo is ook deze" ..Prinsendag" ook dit jaar weer in opgewektheid en goede orde ge vierd. De heer Hill, Amerikaansch gezant te 's Gravenhage, zal met 1 Juni zijn nieu wen gezantschapspost te Berlijn aanvaarden. Zijn opvolger bij het- Ned. Hof, de heer Beau pré. zal tegen genoemd tijdstip te "s Gravenhage aankomen, ton einde als hoofd van het gezantschap op te treden. Wethouderspensioen. Naar het Vad. vernoemt, is de instelling van een wethouderspeusioen te 'sGravenhage in ernstige overweging, en dan naar den maat staf van f 200 pér dienstjaar tot een maxmi- mum van f2000 'sjaars, De luitenant ter zee der le klasse F H. baron van Dedem en de luitenant ter zee der 2e klasse D. van Nijmegen Schonegevel worden met don 29en dezer ge plaatst aan boord van Hr. Ms. kanonneer boot „Iladda", eerstgenoemde als belast- met het bevel. Bij resolutie van den minister van Koloniën van 21 April 1906, afd. D. no. 2, is A. C A. Heshusius gesteld ter beschik king van den gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-lndië, om te worden benoemd tot voearts bij den burgerlijken veeartsenij - kuudigen dienst daar te lande. Congres dor S. O. A. P. Nadat Zaterdagavond een druk bezochte feestavond was gehouden, waar door liet Kamerlid Schaper de feestrede werd uitge sproken, terwijl door mevr. Troelstra, door een kinderkoor en door de Arnhemseh© Muziekveroeniging Excelsior het hunne er toe bijgedragen was oin do stemming te ver- hoogen, word Zondagmorgen half elf in de Nieuwe Concertzaal van Musis Sacrum te Arnhem, het 14e congres van de S. D. A. P geopend. De voorzitter, de heer Vliegen, heette in zijn openingswoord de aanwezigen wel kom. Met enkele cipors ging hij den grooi der partij in hot- afgeloopen jaar na en wees hij er op hoe het aantal afdeelingen van 167 tot 176, het aantal leden van 7400 tot 8400 is gestegenwaardoor een uitbrei ding is bereikt, die slechte éénmaal in al de jaren van het bestaan der partij is over troffen De innerlijke organisatie der partij is in het afgeloopen jaar verbeterd, de arbeiders- coöperatie noomt steeds in bloei toe en wat- de vakbeweging betreft-, met vreugde con stateerde spr., dat het Vakverbond zich juist dezer dagen officieel voor zoover de kicsréchtactio betreft onder leiding van de S. D. A P. heeft gesteld. (Applaus.) De drie-eenheidPartij-Vakverbond-Coöperatie groeit dan ook gelijkelijk op en wordt hoe langer hoe liechter. De economische crisis der laatste maanden, de vervolging, waar aan de socialisten in Rusland blootstaan, werden gememoreerd en onder applaus der aanwezigen werd een woord van hulde ge bracht aan de Amsterdamse he diamantbe werkers en aan hen. die in het verre Rus land moeten lijden. Wat de binnenlandsche politiek betreft, meende spr., dat deze dui delijk heeft getoond, dat de arbeiderspartij enkel mag rekenen op eigen kracht. Een diepgevoeld woord van hulde werd gébracht aan de in het afgeloopen jaar overleden partij -genooten, met name aan Tak, waarbij de aanwezigen zich van hun zetels verheffen. Spr. eindigde met de ver klaring, dat hij er naar zal streven een on partijdig leider te zijn en opende vervolgens het- 14o congres, waarvan hij hoopte, dat het voor zijn vrienden een verheuging, voor zijn vijanden oen teleurstelling zal zijn. f Donderend applaus). Voor de agenda aan de orde kwam werd met algemeene stemmeu besloten een tele gram te zeuden aan Troelst-ra. die door ziek te verhinderd is het congres bij te wonen. Bij de beraadslagingen over punt 1 der agenda, jaarverslag van den partij sec re ta ris, weid tevens het debat geopend over den geheelen toestand der partij De eerste spreker, de afgevaardigde van Scheveningen, voerde het woord naar aan leiding van het voorstel-Rotterdam IVa, waarbij de wenschelijkheid wordt uitgespro ken, dat het congres het bestaan van soo.- dem. bladen, die zonder overleg met de partij zijn opgericht, vcroordeele. Met krachtige woorden kwam de spr. op tegen den toon in een vijftal artikelen van de Tribune (het orgaan der Marxisten in de partij) gevoerd, maar nog scherper veroor deelde hij dien van een zestal artikelen in Het Volk van de laatste weken. Scherp hekelde spr. dit geschrijf, dat lijnrecht zon- digt tegen do motie te Haarlem aangeno men. Wat de motie-Rotterdam IVa betreft, meende spr.. dat deze verworpen moet worden. Nog andere afgevaardigden voerden over deze bran den de" quaeatie het woord. De toon begon al scherper en scherper te wor den, uit de zaal klonk herhaaldelijk toe juiching of afkeuring. Eindelijk ontbrand de ook aan de bestuurstafel de strijd en kreeg Mendels het woord. Deze begon niet den algemeenen geeet- van de Tribune-arti kelen te verdedgenwaaruit z i. brandende liefde voor het socialisme spreekt. Met zijn bekende welsprekendheid en de groote scherpte van uitdrukkingskracht waarover hij beschikt, stelt hij in het licht, hoe vaak door het het Volk in de Tribune veroor deeld wordt', wat- feitelijk door alle partij- genooten beaamd wordt. Een zeer scherp betoog hield spr. tegen den voorzitter Vlie gen, naar aanleiding van «en artikel van diens hand in het- vrijz.-democratische blad Vragen des Tijds, waarin hij zegt-, dat nie mand van de partij eigenlijk den Britschen partijgenoot Hyndftian ernstig neemt. In het/ buitenland van het Volk noemt dezelf de Vliegen echter Hyndman den Brit schen Van Kol. Beteekent dit. dat men onzen Van Kol ook niet ernstig meent 1 (Uitbundig gelach.) Eindigende, veroordeelde spr. het, dat Het Volk eenige weken voor dit congres tegen de Tribune te velde is getrokken, waardoor de zakelijke discussie op dit con gres verloren is. Na de pauze word door Duijs een motie van orde verdedigd, om, met het oog op het groot aantal sprekers, die nog inge schreven zijn, 18, na v. d. Goes alleen nog aan Vliegen het woord te verleenen. Onder applaus en gesis voerde Duijs het woord en zijn motie ging met overweldigende meerderheid naar den kelder. v. d. Goes brak een lans voor de vrijheid van critiek. Zijn groote grief tegen ie re dactie van Hot Volk en tegen de leiders der meerderheid is deze, dat zij de discussie niet zakelijk weten te houden, en een tac tiek van opruiing tegenover de leden der minderheid zijn -beginnen te volgen. In ver band daarmede eischt Spr. voor zich en zijne vrienden het recht op even scherp te oordeelen over de revisionisten. De eenheid en de samenhang van de so ciaal-democratie in Nederland zu'len ten gronde gaan, indien de meerderiheid een eer lijk meeaten do minderheid bejegent, zooafls thans geschiedt. Zijn betoog verder uitwer ken 'e stelde Spr. nog in liet liakt, dat een Marxist niet tegelijkertijd een aanhanger van een godsdienstige richting kan zijn. Mevr. Holst- iliield een uitvoerige rede waarin zij het standpunt der Marxisten ver dedigde. Impossjbi'.isten zoo zeide o. in. de spreekster zijn de Marxisten niet en waai de ©ene burgerpartij een kleiner kwaad is dan de andere begrijpen zij, dat bij herstem mingen het minste kwaad gesteund moet worden, maar zij waarschuwen er voor zich door het woord vrijzinnig democraat te laten verschalken, zooaJs bij de herstemming voor den Gemeenteraad, in Den Haag, waar do soo.-dem. de afleggertjes van de vrijz.-dem. hebl en gesteund. Nog verdedigde spreekster ziok tegen liet verwijt, dat zij zich vijandig tegenover de sociaal democratie heeft geuit en vroeg zij of de redactie van het Volk, de eeltige, togen wie zij zich vijandig betoond.heeft-, soms de heele sociaal-democrat ie is. Honderden par- tijgenooten verlangen immers een andere re dactie die maken zich dus zeker aan het zelfde euvel schuldig als spreekster. Ten slotte verdedigde spreekster zich te gen de bewering, dat- zij meer en meer naar het anarchisme afzakt. Eindigende, qualificeerdte spreekster den aanval van Het Volk even onwaardig van vorm als ongegrond van inhoud. Na de twee laatste sprekere, die samen twee uur gesproken hébben, werd besloten aan de volgende sprekers slechts 10 minuten toe te staan, met uitzondering van den re dacteur der Tribune, Wijnkoop. Leeuwenburg uit Vlissingen protesteerde met donderende stem tegen uitdrukkingen als van Mendels, waarbij de revisionisten wordeu uitgemaakt voor handelsreizigers in ethiek", of tegen de uitdrukking „schar relaars in socialisme". Nog verscheidene sprekers uitten zich, het zij in revisionistische», hetzij in Marxisti sche» geest. Harde waarheden worden daar bij gomt. Opmerkelijk was de rede van Ger hard, Amsterdam, welke zich door een bij tend sarcasme kenmerkte. SpT. verklaarde zich in bijna alle opzich ten oneens met de revisionisten en voorts meende deze spreker, dat de kracht van de S. D. A. P. juist daarin zit, dat de par- tijgenooton zoo tegenover elkaar kunnen staan. Daarom noemde hij dit congres een goeden dag voor de sociaal-democratie en hij sprak de lioop uit, dat ditmaal de ver zoen ingsvertoouing achterwege zal blijven. Wat ae quaestie van Marxisme en revisionis me betreft, wijst 9pr. er nog op, dat voor de groote massa deze woorden weinig lieteo- kenen en zij even graag mevr. Holst als Vlieger hoort (applaus). In den grond, aldus eindigt hij, zijn wij partijgenoofcenmaar wij missen het onvoor waardelijk geloof in eikaars goede trouw. Nadat nog door enkele sprekers het woord was gevoerd, werd het congres verdaagd tot half negen 's avonds. Ook bij de avonddebatten was d« grond toon ontevredenheid over de redactie van „Het Volk", ontevredenheid over de laat ste artikelen in dit blad, enz. Groote ruzie ontstond over de vraag of met de thans gehouden discussies ook de discussie over Kamerfractie en .,Volk"-redac- tie is afgehandeld Het P. B. meent van wel, Amsterdam III niet. Na veel geroep, gesis, gefluit enz. werd besloten den spre kers vijf minuten toe te staan voor beide onderwerpen. Fortuyn (Amsterdam) beschuldigde het P B. dat het discussie vreest en wil niet spreken. Eindelijk begint hij toch en vraagt het in den geest van het P. B. is, dat Van Kol subsidie voor het Heilsleger in de Kamer heeft aanbevolen. Spr. vindt het Heilsleger boerenbedrog. Voorts wijst spr. er op, dat er verdeeldheid heerscht onder de soc.-dem. Kamerleden, die tegen elkaar stemmen. Ook de redactie van „Het Volk" kreeg van verschillende sprekers heel wat te i-ooren, vooral "Wijnkoop viel de vijf redac teuren heftig aan met het gevolg, dat her haalde malen uit do vergadering hevig pro test- werd gehoord. Mendels viel heftig c'e houding der Kamer fractie aan tijdens de Rotterdamsche sta king, toen officieren met de karwats achter het volk reden, alsof het slaven waren. Toen is in de Kamer daar geen woord o-vcr ge hoord, neen, de socialistische Kamerleden waren met een botter aan 't bot vangen op de Zuiderzee. Nadat- nog een aantal sprekers het woord hadden geveerd, kreeg de voorzitter Vliegen het woord ter verdediging. Deze verklaarde zelden een lieelen dag te hebben hooren spre ken met- esn dergelijke armoede aan feiten. Inzake de verontwaardiging tegen de zes ar tikelen van ,.Het Volk" constateerde spr dat iuist vele part ij genooten zich opgelucht voelden, toen in deze artikelen het gemier der duisternis aan het licht werd gebracht. (Applaus). Na het Haarlemsche Congres zijn de re dactie van „Het Volk" en het Partij-Bestuur naar huis gegaan met het vaste voornemen nu zal het uit zijn, en hier hebben zij zioh trouw aan gehouden. Dat het ernstig ge meend was, is eebleken door de verkiezing van Mendels in het P. B. en spr. is er van overtuigd, dat op den duur ook in de redac tie van ,.Het Volk" de andere richting ver tegenwoordigd zou worden, zoodat men tot elkaar gebracht zou worden. Indien men voor de practijk komt te staan wordt het Marxis me en het revisionisme spoedig op den ach tergrond gedrongen. Door de oprichting van ,,De Tribune" is de verzoening onmogelijk gemaakt. In zeer korten tijd heeft dit blad meesterlijk tot stand gebracht, dat de partij van bin nen wordt gekerfd, en verdeeld. Inzake het verwijt, dat spr. in de „Vragen des Tijds" schrijft, verklaart spr., dat hij zidh nimmer zal laten verbieden te schrij ven. Hij erkent het recht van een ieder om te schrijven, i' er dan ook tegen dat de „Tribune" door een motie wordt verboden. De quaestie-Hyndman besprekende, houdt spr. vol, dat deze niet serieus te noemen is. De vondst van MendelsHyndman is de Britsclie Van Kol, is heel aardig, maar spr heeft dit niet geschreven. Mendels,.De collectieve redactie!" (ge lach). In antwoord op de beschuldiging van Van der Goes, dat de redactie het vrije woord niet hoog houdt, antwoordt spr., dat v. d. Goes, wien aangeboden is vast medewerker van „Het Volk" te worden, die daarvoor een vast salaris geniet, maar nooit iets stuurt, allerminst het recht heeft hierop aan merking te maken. (Luid applaus). Wat v. d. Goes over Marxisme en Gods dienst heeft gezegd, zou in de practijk nood zakelijk er toe moeten leiden, dat alle gods dienstige mensdhen uit de partij moeten tre den. Spr. komt er tegen op, dat men het Marxisme absoluut tegenover den Godsdienst wil plaatsen. Uitvoerig weerlegde spr. het betoog van mevr. Holst. Ten slotte verdedigde spr. zich tegen de aanvallen gericht tot de redactie en eindigde hij met den nadruk te leggen op de nood zakelijkheid! de solidariteit voor „Het Volk" hoog te houden. Zoo voortgaan als thans ge schiedt, gaat niet langer. (Langdurig ap plaus). Hierna wordt- gestemd over de vraag; col lectieve redactie of hoofdredacteur 1 Met 204 tegen 86 stemmen werd tot het eerste besloten. (Daverend applaus). Met- het oog op het late uur, halfeen, werd het congres verdaagd tot den volgen den morgen 12 uur. Maandag half tien werd eeue vergadering gehouden, die alleen voor afgevaardigden toegankelijk was. Om half t-wee werd de openbare vergade ring heropend. Mededeeling werd gedaan van een tele gram van mr. Troelst-ra, waarin hij dank zegt voor de hem betoonde belangstelling en mededeelt, dat hij hoopt spoedig weer in staat te zijn, om met- a-lle kracht voor de partij werkzaam te zijn. (Applaus.) Op voorstel van Leeuwarden werd bij acclamatie de tegenwoordige redactie van Het Volk herbenoemd. De discussie over het jaarverslag werd voortgezet. Schaper verdedigde daarbij uitvoerig het beleid der Kamerfractie. Breedvoerig ging spreker het verloop van de jongste ka- binetscris's na en toont aan, dat de fractie geen enkele verantwoordelijkheid droeg, om het vorige vrijzinnige ministerie te handha ven. Noch bij de laatste, noch bij de voor laatste crisis is de fractie constitutioneel parlementair geraadpleegd, t Zal wel zoo gauw niet gebeuren, doen. als de Koningin bij een crisis Troelstra ten liove zou ont bieden om gehoord te worden over de op lossing van een crisis, dan zou spreker stellig adviseeren dezen naar hel Hof af te vaar digen Dan zou de partij mede in het overleg geboord worden, al Z"U ze niet bereid gevon den worden een of meer zetels in het te vormen ministerie in to nemen. De pari ij heeft toch het recht, om ook gehoord te wor den, de sociale Kamerleden zijn toch geen voet vegen Bij de behandeling van de begrooting van justitie op 27 November is wel degelijk door de fractie over de RotterdaniBche bootwer kersstaking gesproken. Wanneer er verdeeldheid was bij de soci aal-democraten, dan was dit bij kwesties van ondergeschikt belang. „Wij zijn toch geen marionetten", zegt spr. In kwesties van principieelen aard was de fractie steeds eensgezind Alleen betreurde spreker, dat er verdeeldheid was bij de stemming over de subsidie aan de boerenleenbanken. Van Kol, die voorstemde, heeft daardoor blijk gegeven van grenzenlooze verdraagzaamheid. De fractie heeft intuschen maatregelen ge nome», om voor het ver wig te komen tot nog meerdere eensgezindheid Nog behandelde spreker enkele gemaakte aanmerkingen van ondergeschikt belang en noemt de voorstelling onjuist-, als zouden de soc. democratische Kamerleden de woor den van leedwezen en afschuw bij gelegen heid van den moord op den Koning van Portugal, gesproken door den Kamervoor zitter, opzettelijk staande aangehoord heb ben. De quaestie in de Kamer is, dat, wan neer de voorzitter eene mededeeling zal doen, de leden vanwege de slechte accous- tiek, zich om zijn zetel scharen. Dit ge schiedde ook bij de toespraak van den voor zitter na genoemde Koningsmoord, zonder dat de fractie vooruit wist waarover de voor zitter liet zou hebben. Van „een voetval voor het Koningschap" kan dus hier abso luut geen sprake zijn. Maar wat, naar spre kers meening, wel afkeuring verdient, is dit, dat een bekend Marxist-, meermalen oandidaat voor den Haagschen gemeente raad, de Koningin f 25 vroeg en deze ook kreeg, om naar de Veluwe te kunnen gaan tot herstel zijner gezondheid. (Teekenen van afkeuring). Als men ons dus verwijt een voetval voor voor een dooden Koning, dan is dat veel erger, nl een voetval voor een levende Ko ningin (Applaus). Van Kol verdedigde nog zijn houding bij de subsidie aan de Boerenleenbanken. De regeering steunt met medewerking van de fractie christelijke drankbestrijdersvereeni- gingen, waarom moeten dan niet deze leen banken gesteund, niet uit „grenzenlooze verdraagzaamheid", maar in het belang van de sociale beweging, welk belang te dezen aanzien spieker nader aangeeft. Met volle overtuiging heeft hij gestemd voor een subsidie aan het Heilsleger in Indië. Wanneer men ervaart, hoeveel el lende door het Leger wordt gelenigd, dan dient men als sociaal-democraat den tol van eerbied te betalen aan die organisatie. Spreker waarschuwde ten slotte met klem, dat de partij niet een anti-clericaal karak ter zal krijgen en dat men iedere gods dienstige overtuiging zal blijven eerbiedi gen. De Visser (Den Haag) vroeg hierna het woord voor een persoonlijk feit. Hij deelt mede. dat hij de persoon is, dien Scha per op het oog had, die van ue Koningin f 25 ontvangen zou hebben als bijdrage in de korten voor zijn herstel. Uitvoerig schetst spreker zijn zenuwaclitigen toestand van het vorige jaar, toen eenige partij genooten, waaronder ook zijn dokter, noodzakelijk achtten zijn uitzending naar Soeren. Toen het bleek dat- een bedrag, noodig voor de uitzending, niet bijeen was, dwongen eenige part ij genooten hem er toe een verzoekschrift aan de Koningin te teekenen. Hij verklaar de uitdrukkelijk, dat hij in normale positie dit stuk nooit geteekend zou hebben, en keurde het ten zeerste af, dat Schaper deze private zaak op het congres ter sprake heeft gebracht. Er ontstond na deze verklaring een hevig tumult. Verscheidene afgevaardigden vroe gen het woord Schaper ontkende, dat de kwestie-De Visser een .persoonlijke zaak zou zijn. „Laat men De Visser in staat stellen de Koningin binnen aclit dagen het geld terug te zen den. Het geldt hier een zaak van eer voor de partij." (Applaus). Met verwerping met zeer groote meerder heid van een motie van afkeuring aan het adres van Schaper, van het ter sprake brengen van deze particuliere zaak, werd dit rumoerig incident besloten. Nadat de voorzitter onder luid applaus der vergadering de Kamerfractie dank had gebracht voor wat deze weer in liet afge loopen jaar voor de partij heeft verricht, wordt het debat over het jaarverslag na nog eenige replieken gesloten. Nog werd. na verwerping van de motie- Rotterdam IV, een motie van het Partij bestuur aangenomen, waarin de wensche lijkheid wordt uitgesproken, dat overleg met het Partijbestuur zal worden gepleegd, alvorens tot de oprichting van socialistische bladen wordt overgegaan. De vergadering werd hierna geschorst tot 's avonds half acht. Te kwart voor acht werd de avondverga dering geopend, welke gepresideerd wordt door Schaper, Een voorstel van Middelburg om het con gres voortaan te houden op gewone dagen in de Paaschweek, wordt met groote meer derheid verworpen. De Paaschdagen blijven dus voor het jaarlijkseh congres bestemd. Besloten wordt, met 160 stemmen het con gres in 1909 in Rotterdam te houden. Onder hilariteit werd een voorstel- Leeuwarden tot instelling van een insigne ingetrokken. In bespreking komt het punt Vrouwen arbeid. Door mr. Mendels werd een motie, voorgesteld door het- Partijbestuur, uitvoerig toegelicht In deze motie verklaart het congres het den plicht der partij onder verwerping van elk streven om door wettelijken dwang de vrourw van het terrein van den arbeid terug te dringen en vrouwenarbeid onmogelijk te maken, met kracht te ijveren voor die wette lijke bescherming der arbeidsters, waardoor haar lichamelijk weerstandsvermogen en haar strijdbaarheid teg^.i het- kapitalisme worden versterkt, verwildering van het ge zinsleven wordt tegengegaan en ;.an do moe der-arbeidster de uitoefening barer mo' r- functies mogelijk wordt gemaakt. De discussie hierover kwam Maandag avond niet ten einde. Gisterochtend 8 uur werd zie voortgezet. De ochtendzitting van Dinsdag werd ge presideerd door Schaper, die ook reeds den vorigen avond den voorzittershamer heeft gevoerd, daar Vliegen zijn stem moet spa ren. Evenals andere ja-ren waren reeds vele afgevaardigden vertrokken en was het pu bliek veel minder talrijk dan vorige dagen Van de 91 voorstellen en 86 amendemen ten van den beschrijvingsbrief waren er nog Raad v bij «*ïn va« d( moest Spr. Hels gonimii wet Wh ring a; meer v ongeva non o echter met d moet- De Spiekr op, da zijn, c halen, sloten zooals wier s sloten bank. Du; de sc het- li besta-; hötidi quaes hij e« als n aang G< gen gaaf eerst prop B< gevo- ten kiezi T« stelli sehe' enz. tijd, onaf li dat «eb wei spo te i 3 en alk dien gir maar enkele afgehandeld. De debatten werden i tgeleid door Van Kol, die meende, clat het beter is de qua- tie van den vrouwenarbeid tot een volgend con-l gres te laten rusten, daar het vraagstuk on- voldoende is voorbereid. Spr. rtelt voor een Duy8; commissie te benoemen om deze zaak nadei onder het oog te zien. Nadat ook Van Kuvh- hof (partijj-sccertaris) en Spiekman (partij bestuur) zich voor uitstel verklaard hebben, zeide mr. Mendels, de inleider, dat hij zich bij de uitstel-motie neer zal leggen, zij het niet een weemoedig hart. Met, overgroot© meerderheid werd beslotea do zaak uit te stellen en door het P. B. eventueel een commissie van voorbereiding te laten benoemen. Besloten werd, dat het P. B. een com- missie zal benoemen, om de eventueel© wij ziging van het gein een teprogram te onder zoeken, welke commissie zal bestaan uit het bestuur van de vereeniging van gemeente raadsleden, dat de bevoegdheid zal hebben zich andere leden toe te voegen. Aan de vereeniging van socialistische ge meenteraadsleden werd een jaarlijkseh par tij-subsidie van f 100 toegestaan. Aau de orde kwam vervolgens de kies rechtactie en de resolutie, in verband hier mede door het P. B. voorgesteld. Deze resolutie luidt al» volgt Het congres van 1908, gezien de omstandigheid, f' 1 kies^ rechtbeweging de laatste jaren uitsluitend ij gevoerd door do arbeidersorganisaties en hunne organen; de burgerlijke voorst anders iDuvS van het algemeen kiesrecht zich door het aanvaarden van de blanco-politiek feitelijk aan die beweging onttrokken, en deze ele menten voor en na het comité voor algemee i kiesrecht verlieten gezien de resolutie van het- Nederlandschi Verbond van vakvereenigingen, waarin dif Verbond wel de deelname aan de kiesrecht- beweging verklaart tot plicht der vakorga nisatie. doch tevens de meening uitspreekt, dat de leiding dier beweging behoort aan de S. D. A. P. is met het N. V. V. van meening, dat in deze omstandigheden het comité voor al gemeen kiesrecht, waarbij de partij was aan gesloten, zijn reden van bestaan heeft ver loren besluit daarom, onder het uitspreken van den w-armsten dank voor het groote en v dienstelijke werk, in den loop van zijn be staan voor de zaak van het algemeen ki<v- recht verricht, aan dat comité voor te stel len, zich te ontbinden; aauvardt met voldoening de hulp der vak beweging, waartoe het N. V. V besloot; I draagt het P. B. op, de leiding der ,'S- rechtbeweging ter hand te nemen e met ze» danige kracht te voeren, dat, zoowel dt botte als de listige tegenstand van alle reactionnaire elementen zal worden gebro ken, en tevens "de aandacht zal worden ge wijd aan alle pogingen der bezittende klasse, om, zoodra men aan de invoering van het algemeen kiesrecht niet meer kan ontkomen, de parlementaire instellingen zóó te ver knoeien, dat aan den volkswil, zooals dia zich door het alg. kiesrecht uit, nieuwe hin derpalen in den weg worden gelegd en het wapen in den strijd ter ontvoogding van do arbeidersklasse weer zal worden afgestompt roept ten slotte heel de Nederlandsche ar beidersklasse op, aan den strijd voor het .«!- gemeen kiesrecht al haar krachten te wijden, Deze resolutie werd ing 'eid door W. H Vliegen. Schaper deelde vervolgens mede, dat door do socialistische Kamerfractie in den loop van dit jaar een memorie van Antwoord zal worden ingediend met nota- van wijziging op en van het vroeger ingediende voorstel van grondwetswijziging, strekkende, dat on der algemeen kiesrecht in de Grondwet zal worden verstaan algemeen kiesrecht- voor1 mannen en vrouwen. Bij accalmatie werd op voorste] van Scha per een motie aangenomen, waarbij het P. B. verklaart een krachtige actie te zullen voeren om het vrouwenkiesrecht in de Grondwet, eventueel in de Kieswet op te nemen, inge volge de besluiten van het congres te Stutt gart Met groote meerderheid werd ten slotte de motie inzake kiesrechtactie i.angenomeir, waarbij besloten wordt de leiding der kies rechtactie te stellen onder het P. B. en het comité voor algemeen kiesrecht op te hef fen. (Applaus). Door H. Spiekman werd de motie inzake de Ongevallenwet ingeleid, waarbij geconsta teerd wordt, dat de Nederl. groot-industrie de Ongevallenwet tracht te verslechteren door te wijzen op de gevallen van simulatie en door begunstiging van het instituut der risico-overdracht en de verwachting wordt uitgesproken, dat de soc.-dem. Kamerleden tegen dit gevaar zich krachtig zullen verzet ten en het P. B. wordt opgedragen met het N. V. V. middelen te beramen om de arbeidersklasse voor dit gevaar te waarschu wen en tegen de aanranding van haar ba- langen zich te weer te doen stellen. Door J. E. W. Duys is hierop het vol gende amendement ingediendals voor laatste alinea in te voegen(het congres) is van oordeel, dat het tegenwoordige te korten in de toekomst- bij handhaving van het stelsel de risico-overdracht te verwach ten regelmatige tekorten dienen gedekt te worden niet door den Staat-, maar over de geheelp verzekerde industrie naar evenredig heid behooren te worden omgeslagen, met inachtneming alleen van het gevaar en de draagkracht der verschillende industrieën Dil amendement bedoelt ora uit te spre ken, dat de tekorten allerminst zullen moe ten worden betaald door de Rijksver zekeringsbank, omdat- daardoor de kleine in dustrieën en de hooge risico's dubbel zullen worden getroffen. Nadat Duys zijn amendement liad toege licht, werd gepauzeerd. Na de pauze werd het debat oveT de Ongevallenwet voortgezet-. Jan Fortuyn (Amsterdam) gaf toe, dat de directie der Rijksverzekeringsbank de Onge vallenwet zoo loyaal mogelijk toepast, in tegenstelling met de directie van de Centrale Werkgevers Risicobank, welke niet in de eer ste plaats de belangen van den werkman in het oog houdt. Met voorbeelden tracht spr. aan te toonen hoe door de werkgevers aan gesloten bij deze Bank meermalen de Onge vallenwet- wordt ontdoken. Ook de CentraJe b o vie der sta. te da

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2