BHnNENLAND. vEene groep Schctschc seminaristen, die rich naar Gonzano begaven, om bij de Capucijnen te dineeren, zijn op de ponte Aricca aangerand door vijf kerels, waarvan or drie te Rome wonen. Twee seminaristen zijn gekwetst, waarvan oen erg. Drie der aanvallers zijn aangehouden; een dezer is een beken 1 anarchist. De gek :sten zijn naar het gasthuis van Albano g "acht, waar kardinaal Agliardi ze is kormu bezoeken. Het koninklijke bezoek aan de hoofdetad. Te half twaalf gisterenmorgen reed het Koninklijke Echtpaar uit tot het brengen van een bezoek aan de Lettergieterij Am sterdam' voorheen H. Tetterode, gevestigd aan de Bilderdijkstraat Aan den fraai versierden hoofdingang wer den de Hooge bezoekers ontvangen door de beide directeuren, de heeren Th. JVerrijn Stuart en Fr L. Edema van der Tuuk Nadat raej. Strumphler, oudste dochter van den president-commissaris, II. M. de Koningin een bouquet had aangeboden, ver- vijlde men cenige oogeuhlikken in het direc tie-kantoor, Iliecr werden de commissarissen, benevens de heer J. W. H. Hartkamp, ar chitect van het gebouw aan H. M. en Z. K. H. voorgesteld en sprak de heer Stuart een kort woord van welkom. Daarna nam de bezichtiging der fabriek een aanvang, waarbij H. M. de Koningin begeleid werd door den heer Stuart, terwijl de hoor Edema van der Tuuk Z. K. H. den Prins tot gids diende. De rondgang ving aan met een kijkje in de kamer der graveurs waar de hooge bezoekers het vervaardigen van de voor ieder lettertype benoodigde sta len stempels gadesloegen en de stempels en matrijzen, gebezigd voor het gieten van Oos- tersohe lettertypen, als Chineesch, Arabisch, Japansch, Badaksch, Makassaarsch enz., be zichtigden. Bijzondere aandacht werd in de gieterij zaal gewijd aan een der automatisch werken de gietmachines, waarop een matrijs met het borstbeeld van H M. «e Koningin geplaatst was, geslagen van een stempel, gesneden door den eersten graveur, den heer J. C. Wesse- lius. Stempel, matrijs en eenige afgietsels werden II. M. de Koningin in een keurigen étui aangeboden. Verschil iende oude werktuigen, zooals vroeger in het lettergieters bedrijf werden gebezigd en de grondstoffen waaruit de let terspecie bestaat werden den Hoogen Bezoe kers getoond. Op de derde étage werd een kijkje geno men in de proefdrukkerij, waar, na het Koninklijke Echtpaar een in de daarnaast gelegen voorzaal ingerichte tentoonstell.ng van merkwaardig drukwerk bezichtigde, welke expositie was ingericht door den sier kunstenaar der fabriek, den heer S. H. de Boos. Tm slotte werd nog even getoefd in de gelijkvloers gelegen machinezaal met haar werktuigen en persen. Teruggekeerd in het directie-kantoor werd H. M. de Koningin de laatste letterproef, een prachtwerk, bevattende afdrukken van alle door de inrichting in den handel ge brachte lettertypen, benevens een album met talrijke afbeeldingen der werkplaatsen aan geboden. Met bijzondere belangstelling werd alles in oogenschouw genomen. De Prins toonde zich vooral voldaan, dat de firma reeds voor bo kdruk in den handel brengt het nieuw© Nederlandsche wapen dat naar Z. K. H. mededeelde op zijn instigatie heraldisch juist is ontworpen. Bij het afscheid nemen betuigde H. M. haar dank voor de ontvangst. Kwart, over twee verliet de Koninklijke stoet weder het paleis, geëeoorteerd door hu zaren, in de eerste plaats om H. M. de Koningin-Mo der uitgeleide te doen. Nadat de Koningin Moeder harte ijk af scheid van haar kinderen had genomen, stoomde de trein te 2.27 onder gejuich der aanwezigen naar Den Haag. Terwijl de trem H. M. de Koningin-Moe der van de hoofdstad voerde, begaven de Koninklijke Gasten zich naar de De Ruyter- kade voor den boottocht en een befi©ek aan de etablissementen der Mij. Nederland. Van het station bereikte de stee'. in en- kole minuten onder het Oostelijk viaduct door de De Ruyterkade, waar om half dr.e de Koningin en de Prins aan boord gingen van een rots tegen de wanden van den koepel aan. Boven op die rots staat een kleine rotsmuur, hier en daar geopend, met de kan tooien van een ouderwctsch kasteel te vergelijken. Zie. 111 iedere hand een fakkel, snelt de gids omhoog, gelijk een wrekende furie den misdadiger vervolgt. Al verder en verder klimt hij. al kleiner en kleiner wordt hij, nog zwaait hij de lakkelsdaar ver dwijnt hij achter do rotsmuur, doch eens klaps. daar zien wij hem weer door een opening, en weer gaat het voorwaarts, nog wuiven zijn fakkelsnu zien wij hem niet meer Welk een ontzettend gezichtsbedrog! Eene rots van hoogstens 40 meter en de tocht schijnt eindeloos ver. De boot ligt aan wal. wij stappen in, de lichten worden uitgedaan en voorwaarts gaat het. zacht keus dobberen wij voort. Wat is dat? Een in zilver gedreven iand~> schap Een ochtendgrauwen f Het ia de weerschijn van het licht, waarnaar wij reik halzen, op de rotsen daar op zijde. Langzaam draaien wij, een streep van goud. van gloeiend goud, met tallooze kleurschakeeringen, weerkaatsend op de rota, weerspiegelend in het water, de gloed neemt toe. steeds toewij liggen voor den uitgang, het gewelf 'boven, en het rijke, volle zonnelicht voor ons. Welk oen geluk, dat niemand de vraag „Persoiinc no s'y opposemet een afwee- rend gebaar beantwoordde! Daar knalt het ,,coup de canon"; een geweldige ontploffing, gevolgd van een rollend gedonder, statig en diep. welluidend en ontzagwekkendeen reusachtige af scheidsgroet aan een reusachtig natuurwon der. de fraai met groen en bloemen gedecoreerde Liavenstoomboot IX om een tocht te maken door de Amaterdamsche haven. Jammer dat het weer ruw en guur was, ofschoon het Y onder de zware regenlucht een boeienden aanblik aanbood. In westelijke richting werd gevaren, benoorden het Y-eiland, om zich naar de aanlegplaats van de Maatschappij Nederland aan de Handelskade te begeven. Ongeveer te drie uur voer de salonboot waarop het Koninklijke Echtpaar had plaats genomen langszij van het s.s. Rembrandt", geheel gepavoiseord liggende voor de loods der Maatschappij aan de Handelskade Langs de statietrap op de zolderschuit, welke de bestijging vergemakkelijkte, stonden eenige jonge officieren als valreepgasten klommen de Hooge Gasten naar boven, en werden op het dek welkom geheeten door de directie bestaande uit de heeren jhr. L. P. D. Opten- oort, C. A. den Tex en J. B. A. Jonckheer. Tevens waren aanwezig de hoofdambtena- len de heeren S. Bakker, inspecteurL. Burger, ingenieur en jhr. Hclmberg de Beck- felt, chef van den passagedienst Het oeheele schip werd hierna bezichtigd, niet slechts de eersto en de tweede klasse, maar ook 't scLdatenlogies, de verblijven der Javaansche bedienden benevens de machine kamer. Met de sloepen werd vervolgens door de bemanning een exercitie uitgevoerd en aan H. M. en Z. K. H. vertoond hoe spoedig men in staat is, met behulp der Welins pa- tent-davids de booten te strijken. In de gezelschapskamer waren verzameld, de commissarissen der Maatschappij en de dames der directie. Men had de opmerkzaamheid gehad het schip zooveel mogelijk in zijn dagelijksche kleedij te laten (er was slechts een kleine maar artistieke versiering aangebracht door Loen Cachet) en dus kregtn de Hooge Gasten een zeer wezel ijken indruk van het geheel. Aan steiger B., tegenover de koninklijke salonboot, lag Hr. Ms. monitor „Heiliger- leo" gepavoiseerd. De matrozen stonden in parade langsbeord geschaard, de mariniers op het commandohek, waar ook de état-ma- jo- zich had opgesteld. Toen om even balf- drie de stoet den steiger had bereikt en de Vorstelijke Personen zich aan boord van de salonboot begaven, sloegen de tamboers den eeremarsch, de Jantjes joelden driemaal en de scheep6kapel hief het Wilhelmus aan, ter wijl de saluutschoten weerklonken van de „Piet Hein", die aan den veesteiger lag. Eerst nu werd in westelijke richting ge stoomd tot aan de „Piet Hein". Daar werd gezwaaid, om den tocht verder te vervolgen naar het oostelijk deel der haven, om het Noordereiland naar de Handelskade Na het bezoek aan de Mij. Nederland werd de boottocht voortgezet door de öosterdok- slnis, waaraan H. M. en den Prins een uit legging werd gegeven van de hoogst belang rijke werken ter verbreeling van de sluis. Daarna werd door het Oosterdok en verschil lende stadsgrachten naar den Amstel ge varen. In het Oosterdok werd door de matrozen van het wachtschip, die in het want para deerden, driemalen gejoeld. Overal langs den wal, op de bruggen en langs de huizen was het zwart van de menschen. Ook langs de Buiten-Amstel, waar de roedvereeuigingen haar gebouwen keurig hadden bevlagd, ter wijl tientallen met vlaggen getooide gieken en wherries met de riemen salueerden. De tocht werd voortgezet tot voorbij den Omval, waar de aandacht der Vorstelijke personen werd gevestigd op de in aanbouw zijnde derde gasfabriek. Bij Zorgvliet werd gekeerd. Aan de Sarphatikade werd gedebarkeerd er« werden de gereedstaande hofrijtuigen be stegen om naar het paleis terug te keeren. Bezoeken van H. M. de Kon i n gi n-Moede r. H. M. de Koningin-Moeder was gisteren morgen wederom vroegtijdig uitgereden tot het afleggen van eenige bezoeken. Een langdurig bezoek werd wederom gebracht aan het Emma-Kinderziekenhuis, waar H. M. verleden jaar het niéuwe isoleerge bouw in oogensdhouw nam. Na de gebruikelijke ontvangst bezichtigde II. M. de zuigelingenzaal en de melkkeu- ken, waai het voedsel voor de zuigelingen gereed gemaakt wordt. In de zalen voor chirurgische en inwendige ziekten schreed H M. langs de ledikantjes der kleine pa tiëntjes, prentenboeken, platen en klein speelgoed uitdeelend, waarvan de Koningin een grooten voorraad had meegebracht. Het was aardig om te zien hce de oogen der kleinen tintelden bij deze onverwachte ver rassing en hoe ze verbaasd keken naar de van goud schitterende umiformen van de heeren uit 'het gevolg. Doch ook de kinder tjes der zalen, d'io H. M. niet kon bezoe ken, werden niet vergeten. Bij het heengaan gaf de hooge vrouwe nog een groot aantal cadeautjes aan de di rectrice, met verzoek die onder do overige patiëntjes te willen uitdeelen. In een der zalen onderhield H. M. zich een oogen blik met een ouden onderwijzer, die van de oprichting af de kinderen wat les geeft en thans, bijna geheel blind, nog trouw op zijn poet is. Te ruim 11 uur verliet H. M. het Zieken huis om een bezoek te brengen aan het Zeemanshuis, dat onlangs zijn 50-jarig jubi leum vierde. Ontvangen door de bestuurs leden jhr. W. Six en den waterschout baron Van Geen, bezichtigde H. M. met belang stelling het geheele gebouw, tuighuis, schoollokalen, logies enz. Op de binnen plaats stonden de leerlingen der Zeevaart school opgesteld. Bij het vertrek overhan digde H. M. een der bestuurderen een gift om de jon geus en verdere in wonenden te trakteer en Bij het passeeren vam de Prins Hendrik kade op den terugrit naar het. paleis speelde op het wachtschip de marinekapel, terwijl de matrozen in het want en langs het dek waren opgesteld. De Prins ontving gisteren m particuliere audiëntie het bestuur van Liefdadigheid naar Vermogen, tot wien hij vragen richtte over den inwendigen dienst en do werking van het Genootschap naar buitenVerder onderhield Z K. H. zich met een paar leden der commissie voor de Internationale tentoonstelling van het reddJingsweoon in Augustus te Frankfort te houden. Het Koninklijke bezoek aan Zaandam. Voor het bezoek van H. M. de Koningin en Z. x*.. H. Prins Hendrik aan Zaandam op Dinsdag 28 April, is liet volgende program ma vastge steld 10.15 vertrek uit Amsterdam per salon boot. 10.50 aankomst steiger Zaandam, be groeting 10.55 invaart Wilhclminasluis. 10.05 vertrek uit de sluis. Vaart langs de Achterzaau. 11.20 aankomst fabriek der firma Verkade en Co. 11.45 vertrek en rij toer langs de Westzijde en Stationsstraat. 11.55 aankomst fabriek der firma J. Dek ker Jr. 12.15 vertrek en rijtoer langs Sta tionsstraat, Rustenburg, Gedempte Gracht en Dam. 12.25 aankomst ten raadhuize- Lunch. Aubade. 1.50'begin cercle. 2.35 be gin rijtoer langs Prins Hendrikkade, Ska- gerak, Zuidelijk en Oostzijde. 2.50 aan komst fabriek der firma K. Blans. 3.15 ver trek en rijtoer langs Oostzijde, Dam. Hoo- gendijk, Rustenburg, Gedempte Gracht, Westzijde en Stationsstraat. 3.30 aankomst op het Stationsplein. Kinderhulde. 3.35 vertrek per trein naar Het Loo. Naar wij vernemen zal H. M. de K< ningin begin Mei zich weder voor een paar dagen naar de residentie begeven H. M. de koningin-Moeder is giste-, renmiddag otn 3.05 G. T met gevolg, uit Amsterdam naar de residentie terugge keerd. Kon. Nederlandsche Landbouw- vereeniging. Wij laten hier in haar geheel de rede vol gen, waarmede Z. K. H. Prins Heudrik de ten Paleize te Amsterdam gehouden verga dering van vertegenwoordigers van den Ne der lamdischen landbouw opende Mijne Hoeren Het zij mij vergund U allen hartelijk welkom te heeten Bijzonder verheugt het mij, en ik wensch daarover mijn groote voldoening uit te spreken, dat de groote en invloedrijke vereenigingen of corporation op landbouwgebied zoo bereidwillig aan mijn uitnoodiging hebben gevolg gegeven door U, mijne heeren. naar deze bijeenkomst af te vaardigen en ik dank U voor Uwe aan wezigheid te dezer plaatse. Daaruit toch meen ik te mogen afleiden, dat het denkbeeld om in Nederland een organisatie op landbouwgebied in 't leven te roepen, zooals is bedoeld in mijn schrijven van 2 April j.l., by U allen in be ginsel instemming heeft gevonden. Niet minder stel ik het op prijs, en ik spreek daarover mijne erkentelijkheid uit, dat naast zooveel mannen van praktijk en ervaring, ook de vertegenwoordigers van de landbouwweten schap door hunne tegenwoordigheid blijk geven van hunne belangstelling en de totstandkoming van deze zaak. Bij alles, wat ten behoeve van de verbetering en de ontwikkeling van den land bouw in ons land geschied is of nog moet ge schieden, is hunne medewerking onmisbaar en de zekerheid, dat op hun steun onvoorwaarde lijk mag worden gerekend in de gedachte orga nisatie, geeft mij mede goeden moed op haar toekomstige ontwikkeling. Ook U, mijnheer do minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, dank ik zeer voor uw aanwezigheid op deze bijeenkomstomdat ik daarin het bewijs zie, dat Uwe Excellentie in stemt met de pogingen, die de Nederlandsche Landbouw aanwendt om in de eerste plaats door eigen kraoht en inspanning het bedrijf tot meerdere ontwikkeling en tot hoogeren bloei te brengen. Doch waai! de ondervinding meer dan voldoende geleerd heeft, dat hij genoemd stre ven directe zoowel als indirecte steun van de zijde der Regeering niet is te ontberen en de door mij beoogde organisatie dien zeer zeker ook zal behoeven, mag ik er mij ongetwijfeld van overtuigd houden, dat Uwe aanwezigheid en die van zoovele hoofdambtenaren van Uw Departement een waarborg kan heeten, dat een beroep op de medewerking van de Regeering te zijner tijd niet te vergeefs zal zijn. En nu tot de zaak zelve komend, schijnt het mij niet raadzaam onder deze bijeenkomst ten aanzien der eventueel in het leven te roepen organisatie, te zeer in bijzonderheden af te dalen. Integendeel komt het mij voor, dat het na de hier te houden besprekingen van meer algemeene strekking de nadere uitwerking van de te berde gebrachte denkbeelden en wellicht in beginsel genomen besluiten, gewensoht is eene commissie uit de aanwezigen te benoemen of eenige personen daarvoor aan te wijzen. Zonder eenigen invloed op de besprekingen tc willen uitoefenen, dooh dezen gaarne zooveel mogelijk den vrijen loop willende laten, veroor loof ik mij evenwel de vrijheid op enkele pun ten Uwe aandacht te vestigen. Ik wil daar mede echter geenszins te kennen gevendat juist met inachtneming daarvan en van geen andere, de grondslag van de door mij gedachte vereeniging zou kunnen gelegd worden. Voorop zij dan gesteld, dat naar mijn mee ning elk denklieekl van het verdwijnen van reeds bestaande organisatiën als uitingen van het vereenigingsdeven op landbouwgebied aan de vorming van deze nieuwe organisatie vreemd dient te blijven. Integendeel, deze laatste zal de reeds bestaande vereenigingen geheel onaan geroerd moeten laten, doch er naast, te mid den er van, een plaats vragen, om als het ware een middelpunt te vormen, waaromheen alle zich groepeeren, voor bepaald omschreven doel einden zich aansluiten om op die wijze, telkens, waar dit noodig of wenschelijk is, iets nationaals op het gebied van den landbouw tot stand te brengen. En nu ligt op dit oogenblik, zooals ik reeds in mijn tot U gezonden uitnoodiging heb ge zegd, wel in de eerste plaats een regeling van ons landbouwtentoonstellingswezen wel het meest voor de hand als een gevolg van 't geen ten vorigen jare te diien aanzien is ondervonden en geleerd. Het wil mij dan ook voorkomen, dat de nieuwe hier te stichten vereeniging, welker naam wellicht ook heden reeds ware vast te stellen, zoodra zij mocht zijn geconstitueerd beginnen met het opmaken van een goed door dacht en geregeld plan van te zijner tijd te houden nationale tentoonstellingen en wedstrij- I den. Daarna zouden verschillende sub-commis- I siën kunnen worden aangewezen of samenge- 1 steld, die, voeling houdend met de bestaande organisatie, de uitvoering van de zaak zelf op zich zouden kunnen nemen. Het spreekt wel vanzelf, dat door de vereeni- ging ook de belangen van provinciale of afdeo- lingstentoonstellingen zouden kunnen worden behartigd, zoodat ook deze door het ontvangen van adviezen of van steun op andere wijze de vaak gewenschte of noodige hulp niet behoefden te ontberen. Het schijnt mij toe, dat nadero overwegingen in dien zin te gelegener tijd niet orerbodig zijn te achten. Een belangrijke vraag bij het stichten van eene organisatie of eene vereeniging is zeker 1 ook die, welke betrekking heeft op de geldmid delen. Wil van eene vereeniging, als de door i mij gedachte, inderdaad kracht uitgaan, dan behoort zij de middelen te bezitten om voort durend werkzaam te blijven en waar het noodig is met tot op zekere hoogte onbekrompen hand zelf te organiseeren of steun te verleenen. Ook de nieuwe vereeniging zal in haar arbeid zeker de behoefte aan een goed gevulde kas telkens gevoelen en het is dus zeker gewenscht, dat ook deze kwestie goed onder de oogen wordt gezien. Mij komt het gewensoht voor, dat, zoo wel van de zijde van de belanghebbenden als van die dor Hegeering. daarin wordt voorzien en dat dan op bijdragen van het Rijk, van de provinciale bo-'urev.. rr.n de zich aansluitende vereenigingen en van particulieren kan worden gerekend. Een andere, /.cket niet minder belangrijke aangelegenhei' ik ten slotte nog meen te moeten noemen, is die van de inrichting van het bestuur der vereeniging. Gewensoht zal het zeker zijn, dat een hoofdbestuur worde gevormd en dat bovendien een persoon zou dienen te worden aangewezen, die als algemeen secretaris zich desnoods geheel en voortdurend aan de belangen, door de vereeniging voorgestaan, kan wijden. In hoeverre dit bestuur door de samenwer kende vereenigingen en corporatiën rechtstreeks •of niet rechtstreeks zouden moeten worden aan gewezen, alsmede in hoeverre tal van andere zaken, welke noodwendig met een oprichting van eene nieuwe vereeniging samenhangen, ge regeld moeten worden, zal ik thans niet verder nagaan. Ik zou vreezen te veel in bijzonder heden af te dalen en de besprekingen al te zeer te l»eperken. Het door nnj gesprokene moge U echter eenigszins een denkbeeld geven van de organisatie, zooals zij door mij is gedacht. Op net reclit tot eigen initiatief dezer bijeen komst bedoel ik echter daarmede geenszins in breuk te maken en blijkt uit de te houden be sprekingen, dat wellicht langs andere wegen nog beter het doel te bereiken is, dan zal ik zeker de eerste zijn die aanraad deze in te slaan. Het doel wat ons thans voor oogen staat is, eene vereeniging te stichten die, naar ik hoop, in de toekomst een machtige factor zal kunnen worden in de verdere ontwikkeling van den Neder la ndschen landbouw, in de bevorde ring van de welvaart van don Nederlandschen landbouwer, van den Nederlandsöhen boeren stand, wiens lot ons allen zoozeer ter harte gaat. Hiermede Mijne Heeren, verklaar ik deze vergadering voor geopend. De minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, de heer Talma, bracht- in zijn leeds kortelij'k vermelde rede in de eerste plaats dank aan Z. K. H. voor de vriend schappelijke woorden tot hem gericht. Te vorigen jare heeft Spr. in Den Haag de groote betcekenis van tentoonstelling op land bouwgebied en groote opvoedende kracht die daarvan uitgaat kunnen ondervinden. Veel is reeds in de laatste 20 jaren voor den Land bouw gedaan, zoowel door de belanghebbenden zelf als door de Regeering. Vooral acht Spr. zich verplicht den Directeur-Generaal van den Landbouw, den lieer Lovink. daarvoor hulde te brengen. Diens optreden, diens werkzaam heid heeft grooten invloed geoefend op de be vordering van de landbouwbelangen. Dat wordt algemeen erkend. Ook het initiatief der belang hebbenden is te roemen, en deze vergadering is wel het type van den toestand, waar toch ook hier liet eigen initiatief een voorname rol speelt. Hij dankt ten slotte Z. K. H. voor het groote voorrecht dat deze het prestige van zijn hooge positie in de schaal heeft willen werpen en het landbouwbedrijf een zoo krachtigen steun heeft willen verleenen bij het totstandkomen der thans opgerichte vereeniging. Zij zal den titel hebben van Koninklijke Vereeniging. Het grondbegrip van Koninklijk is kunnen. Moge «lat kunnen in de nieuwe vereeniging steeds blijkenMoge zij zóó krachtig worden, dat inderdaad de vereeniging de toestanden op landbouwgebied ten volle beheerscht mi dat zij door eendracht te kweeken, met dankbaarheid aan het verleden en met vertrouwen op groote vruchtbaarheid voor de toekomst kan werk zaam zijn. Niemand meer het woord verlangende, sloot Z. K. H. de bijeenkomst onder mede- deeling dat een nieuwe vergadering zal wor den samengeroepen als de commissie van voorbereiding met haar taak gereed ie. De Tweede Kamer zal. Dinsdag weder bijeenkomende, slechts een korte vergade ring honden en den daaropvolgenden dag voor afdeelingsonderzock bestemmen, om daarna Voort te gaan met de behandeling der voor openbare vergadering aanhangig gebleven onderwerpen. De bedoeling is, om de inmiddels ver wacht wordende definitieve oorlogsbegroo- ting voor 1908 alsdan vóór het Pinksterreoes af te doen. Ambten aars wedden. Naar wij vernemen, handhaaft het nieuwe ministerie het voorstel tot het maken van een vaste regeling van de wedden der departements- ambtenaren. I Echter met deze wijziging, dat, terwijl de vorige regeering daarin de ambtenaren tot en met den rang van commies had wil len omvatten, het voorstel zich thans tot de vaste regeling van wedden on opklimming ook tot de rangen van hoofdcommies, refo- I rendaris en administrateur uitstrekt. Het voornemen moet zijn, er terugwer- i kende kracht tot 1 Januari j.l. aan te geven waaruit is af te leiden, dat het voorstel binnen korten tijd is te verwachten. De commandant der bereden artillerie generaal-majoor J. de Waal wordt, naar wij vernemen, bestemd tot technischen inspec teur van dat gedeelte van het wapen. N. R. C. i Met ingang van 1 M©i &.s. treedt de lieer A. L. W. Seyffardt, oud-minister van i Oorlog, af als secretaris van het hoofdbe stuur van de Vereeniging „Volksweerbaar heid", maar blijft- lid van dat hoofdbe stuur. De heer D. J. Ruiten bach, gepension- neerd majoor der infanterie van het Neder- l landsdh-Indische leger, treedt met dien da- j tuin op als secretaris van dat hoofdbestuur. i De jaarvergadering van de Ned. Ver- I ceniging tot Christelijke verzorging van 1 drankzuchtigen zal gehouden worden op I Dinsdag 26 Mei e. k. te Princenhage, des namiddags half twee. Nederlandsche inzenders op de Gcntsche tuinbouw-ten- toonstelling. De volgende Nederland sche inzenders werden c-p d«se tentoonstel ling bekroond Blauw en Co.. Ie prijs voor rhododendron white pearl2e prijs voor rhododendron pink pearl Krelagie, te Haarlem, le pr. voor dar win tulpen idem voor Rerabrandt-tulpen Van Noordt' en Zonen, te Boskoop, le pr. voor clycine chinensis2e pr. voor bloeiende heesters Tuinbouwschool, te Aalsmeer, le pr voor seringen Ingenhoes en Van Sohaik, 2e pr. voor amaryllis Tubergen, te Haarlean, le pa*, voor tulipe forsteriana, als nieuwe plant. Ook te Aalsmeer zijn een paar prijzen ge vallen, maar wij konden dio niet te weten komen Voorts nog 2e pr. voor rhododendrons D. A. Koster, te Boskoop. aVoor het verkeer met stations, gele gen in Duitechland of verder dan Duitsch- land. worden van af 1 Mei 1908 mede plaatsbewijzen afgegeven, welke zonder bij betaling ook in D-treinen geldig zijnop deze plaatsbewijzen staat in de Nederland sche taal „geldig voor alle treinen, met inbegrip van D-treinen" Rondreisbdljetten zijn zonder bijbetaling in de D-treinen gel dig- Het W e s te 1 ij k Viaduct te Amsterdam. Gisterenochtend werd het spoor lang9 het eerste perron verbonden met het hoofdspoor over het nieuwe viaduct. Donderdagavond elf uur was daairmede, on der leiding van den inspecteur van den weg II. C. E. Martens, begonnen en gisteren ochtend vijf uur was men met het werk ge reed. De gevaarlijke hulpbrug een van de gevaarlijkste punten van de werken is nu opgeruimd. Het nieuwe spoor, dat nu n gebruik is genomen, is bestemd voor de bin nenkomende treinen van Zaandam en van Haarlem. Bescherming van vrouwen en meisjes. Men verzoekt ons de aan dacht te vestigen op het Nationaal Infor matiebureau tot bescherming van vrouwen en meisjes, thans gevestigd Weteringplant soen 22 te Amsterdam, j Dit bureau is opgericht door verschillen de protestautsche, katholieke en andere vereenigingen, die te zamen een comité heb ben gevormd, het Nationale Comité tot be strijding van den handel in vrouwen. Het bureau, dat door de regeering ge- steur.d wordt, verstrekt kosteloos inlichtin gen betreffende de betrouwbaarheid van betrekkingen, aan vrouwen of meisjes in binnen- of buitenland aangeboden Ook andere vereenigingen werken sinds jaren in deuzelfden geest als het comité. Zaj zijin ook in het bestuur vertegenwoordigd. Het doel van het comité is, dcor één alge meen nationaal adres een schakel te vor men tussclieu ouders en meisjes, die voor lichting begeeren ©enerzijds, en anderzijds tusscher. de vereenigingen en corresponden ten, die zich bereid verklaarden hen door onderzoek en voorlichting te dienen. Voorts om een instelling in 't leven te roepen, waar alle belangrijke inlichtingen van over 't ge heel e land kunnen worden bijeen gebracht, gecentral iseord Voor den trekhond. Door de af-deeliug „Gooi- en Eemland" te Baarn der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren, is aan het hoofdbestuur dier vereeniging toegezonden een voorstel vin den heer jhr. W. E. Engelen te Hilversum, om de regeering uit te noodigen, dat '»i af wachting vau eene eventueele tot-stand- koming eener algemeene herziening van de vigoerende wettelijke bepalingen op het ge bied der dierenbescherming worde overge gaan tot eene partieele voorziening in deze materie, door in de wet vast te leggen de krachtens provinciale reglementen en plaat selijke politieverordeningen bestaande be palingen ten gunste van den trekhond. Kievitseieren. De aanvoer van kievitseieren bedroeg te Leeuwarden gisteren 6 a 7000 stuks. De inkoopsprijs wisselde van 15 tot 17 cent per stuk. Een voor de coöperatie hoogst ibelan gr ij k arrest is gisteren •door den H. R gewezen in de zaak van contra den gefailleerden Coöp. Exportvar- kenssi achter ij te Veenendaal tegen haar le den tot betaling door ieder van zijn deel in het tekort. De statuten der Vereen, be paalden evenwel, dat de leden voor niet meer aansprakelijk zouden zijn dan voor zeker bedrag. De vraag was nu, of die be paling van het reglement niet in strijd is met art. 19 der Wet op de Coöp. Vereen., hetwelk voorschrijft, dat bij de vereffening van den boedel de leden tot dekking van het tekort zijn verplicht. Kantongerecht te Wageningen en rechtbank te Arnhem acht ten dien strijd niet aanwezig, beslisten dat krach Lens dat art. van het reglement de leden niet gehouden waren te betalen het bedrag in het te kort, wat de curator over hen had omgeslagen en ontzegden dienvol gens de vordering van den curator. De H. R. achtte dit juist en verwierp het door den curator ingesteM cassatiebe roep. De H. R. overwoog, dat naast art. 19 der wet in art. 7 no. 4 is bepaald, dat de acte van oprichting eener Coöp. Vereen, op straffe va i nietigheid moet bevatten de bepaling in welke mate de leden persoonlijk aansprakelijk zijn voor de verbintenissen no pent d© vereeniging. Uit deze verplichting volgt de bevoegd heid om daarin vast te stellen tot welk bedrag die aansprakelijkheid zich zal uit strekken, zoodat de verplichting tot dek king van het te kort volgens art. 19 der wet tot dit bedrag zal zijn beperkt. uit de geschiedenis blijkt, dat het de bedoeling van den wetgever is geweest, om vrijheid te laten de persoonlijke aan sprakelijkheid der leden tot' een bepaald bedrag te beperken. Voor den Hoogen Raad werd gepleit in de zaak van den Ridder in de Militaire Willemsorde, die bij de rechtbank te 's Hage een vordering had ingesteld tot be taling van f 1016.50 op grond dat hem, in 1877 door den Koning tot ridder 4e klasse der Mil. Willemsorde geslagen, bij besluit van den gouverueur-generaal in 1880 we gens degradatie van korporal tot soldaat de orde is ontnomen en in verband daarmede tevens de riddersoldij onthouden, totdat hij met. ingang van 1 April 1896 in zijn eer, ridderorde en soldij was hersteld, waarop 3 ord'

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2