Een HUIS, 3 Een Winkelhuis, s Eene WONING, Een Winkelhuis, Hoogere Burgerschool Amersfoort's Mannenkoor Oe Notaris Joh' Knoppers, i Een Winkelhuis, HET GEBOUW, Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Ingezonden Stukken. ADVERTENTIËN. Vai öer Zoo óe Jodï Vaa Ophovea, G. J. BUYS. CONCERT, publiek verkoopen: lui 10 jaar ki-ter ^eu Staat dagvaardde tot betaling van de van 1880—96 onthouden ic'dij. zulks op grond dat de ontneming der r'riU en do gedurende die jaren intrekking jrr soldij was onwettig, in strijd met de w van 1815, waarbij de Mil. Willemsorde was ingesteld en tegenover welke wet het K. B. van 1818, waaraan de gouverneur-generaal 2:jn bevoegdheid had ontleend, ongeldig in onverbindend waa. De rechtbank wees des ridders vordering toe, doch het Hof wees haar af. Wel waren heide rechters het eens over de onwettigheid van de ontneming der soldij en orde, maar het Hof oordeolde, dat op grond van art. ooi 2 B. W.' de vordering tegen den Staat was verjaard, terwijl de rechtbank had ge meend, dat deze verjaring niet toepasselijk was op publiekrechtelijke vorderingen. De eischer, thans bode aan een der depar tementen van den Staat, ging in cassatie van 'sHof's aure&tmr. J. Wolterbeek Muller, in oen uitvoerig pleidooi bestreed het arrest voor zoover het op de onderhavige vorde ring de vijfjarige verjaring van art. 2012 B. W. had toegepast. Ook de Staat was in cassatie gekomen op de gronden, uiteengezet door dep. landsadvo caat mr. W. Thorbecke, dat de. rechter zich onbevoegd had moeten verklaren te beslissen over de vraag of de gouverneur-generaal be voegde''jk Heeft gehandeld, daar dit betreft een publiekrechtelijk geschil, een regeerings- daad doet beoordeelen. En verder dat er op dit punt geen strijd was tusschen de wet van 1815 en het K. B. van 1818. Proc.-gen. mr. Noyon zal over 14 dagen concl usie nemen Doodslag. C. M., 31 jaar, arbei der te Meerland, is door de reqhtbank te Winschoten, wegens doodslag op Hero Dam mer, te Meerland, veroordeeld tot 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf, onder aftrék der preventieve hechtenis. - Aanranding van eer en goeden naam. De rechtbank te Winscho ten heeft T. Tammes te Vlachtwedde, die terechtstond wegens aanranding van eer en goeden naam van ds. Le Roy aldaar, vrijge sproken Over het drama, dat gisterennacht op den Zijpendaalschen weg bij Arnhem is af gespeeld, wordt nog nader bericht, dat de reden die er aan ten grondslag ligt, nog afschuwelijker en wreeder dan de daad op zich zelf reeds was. De dader is de 40-jarige schilder F. J. Gardes uit Oborha.usem Eenige ja reu geleden stierf zijn vrouw en reeds bi] haar leven bestond er bij C. een wrok tegen de beide kinderen, een tweeling, jongen en meisje, die aij hem ge ldbanken had, omdat de man in de ver onderstelling verkeerde, dat het niet zijne kinderen waren. Die wrok is hij ook na het overlijden zijner vrouw blijven koesteren en ten slotte is in hem het onzalige plan ge rijpt, waaraan hij vannacht uitvoering heeft gegeven Zijn 11 -jarig zioontje nam hij mee op reis naar Arnhem, zijn dochtertje liet hij thuis. B»n scheermes stak hij bij zich om de daad te volvoeren. Eerst bedronk hij zich aan jenever een halve flesch jenever is nog bij hem in beslag genomen en op deti Zijpendaalachen weg, ongeveer aan het ein de van de helling bij Teerplaats, in de bocht welk© de weg daar maakt, heeft hij onverhoeds den jongen aan gegrepen. Het •aheermes kon hij door zijn benevelden toe stand niet vinden ©n daarom nam hij zijn zakmes en bracht den armen jongen daar mede ineden in den hals toe, die wel ern stig van aard zijn, doch voor den jongen geen direct levensgevaar opleveren (zijn toe stand was vanmorgen bevredigend.) Wel moet het snijden met het- rij botte m«« ©en vrees©]ijk© marteling voor het kind zijn geweest, doch indien het scheer mes ware gebezigd, zou ongetwijfeld de slagader zijn geraakt, wat nu niet- het geval was. Een koetsier van de firma Riemer, die op den huize Menthenberg kapitein R. had afgehaald, vond den jongen bloedende aan den weg staan en nam hem op den bok inede, om hem naar het Diaconessenhuia te brengen. School- en Kerknieuws. Ds. A. Meerdink, oudste predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Groningen, herdenkt heden zijn gouden jubilé als predikant. Ds. Meerdink, geboren in 1834, werd in 1857 door het Prov. Kerkbestuur in Gelderland toe gelaten tot het predikambt. In 1858 werd ds. Meerdink predikant te Gaastin 1862 vertrok hij als predikant naar Seheveningenin 1865 naar Vriezenveen in 1870 naar Harderwijk, en sedert 1879 is de jubilaris predikant te Gronin gen. Ds. Meerdink is vice-president van het l'rov. Kerkbestuur van Groningenscriba van den Kerkeraad en als zoodanig belast met bet ar- ohief van den Kerkeraad. De jubilaris is ridder in de orde van Oranje-Nassau. Het Provinciale Kerkbestuur van Zuid- Holland heeft aan den heer A. Loeff, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Dordrecht, op diens verzoek, na ruim 44-jarigen dienst, met ingang van 16 September a. s. eervol emeritaat verleend Ds. Loeff aanvaardde zijn ambt 13 Maart 1864 te Leusden. vertrok van daar in 1866 naar Oostzaan en 8 Sept. 1867 naar Dordrecht. Ds. Loeff was vice-president van de Alge meene Synode der Wed. Herv. Kerk en is ridder in de orde van Oranje-Nassau. a, In den ouderdom van 75 jaar is te Utrecht overleden de heer Jacob Duyvis, industrieel, oud-burgemeester van Koog a/d. Zaan- oud-lid van de Tweede Ka-mer 'voor Zaandam, zijn geboorte-district-, oud-lid wan e Provincial© Staten en van den gemeen- eraad van U-trecht, officier in de Orde van Oranje-Nassau. De overledene, die zich sinds de laatste tien jaren uit het openbare leven had terug getrokken, verrichtte voel op plhilaètropM. gebied, met name het Iblindtmwraen Oer. Bood tot vriJm,,Ui„B „er Ne<l. Herv. kerken. Donderdag had te Utrecht onder leiding van dr. J. D. de Lind van Wijn gaarden, predikant te Renkum, de derde algemeene vergadering plaats van den Ge reformeerden Bond tot vrijmaking der Ned. Hei vormde Kerken. De ochtendver gadering was zeer druk bezocht. Zij was toegankelijk voor leden der Ned. herv. kerk en voor de pers. De voorzitter opende de vergadering met een korte toespraak, waarin hij o. m. den toestand der hervormde kerk allertreu rigst noemde. Velen zien dit niet in. Aan de eene zijde zien wij duizenden in de kerk, wien het alleen te doen is om uiter- lijken vorm en de mededeeling van den 'heiligen Geest over het hoofd zien, en aan de andere zijde hen dlie alleen oog hebben voor het geestelijke, en het- uiterlijke over liet hoofd zien. Als God ons de kerk heeft gogeveu zeide de spreker al9 een in stituut als dit liepaaldelijk is voorgeschre ven in Gods Heilig Woord, dan heeft men ook voor het- uitwendige zorg te dragen. Degene die liefde heeft- voor de hervormde kerk. in haar ziét de voortzetting van de oude gereformeerde kerk, moet treuren over dien toestand en, onder afwachting van Gods zegen, doen wat er gedaan kan worden om den toestand te verbeteren. Vervolgeus sprak ds. M. van Grie ken, uit Ameide, over: ,,De opleiding in verband met het fonds voor bijzondere leer stoelen". S'preker begon zijn rede met- er op te wijzen, dat in 1906 de Cereformeerde Bond is opgericht niet om de kerk te ver woesten en uit te roeien, maar om de diep gevallen kerk, die Gods woord verworpen heeft, "die gebonden is door menschelijke dwaasheden, vrij te maken. Velen zeide spreker verlangen naar een bediening des Woords zooals die vroeger in de oude gereformeerde kerk werd gevonden. De kerk kan slechts jpgebouwd worden door prediking van Gods Woord en de bediening •der Heilige Sacramenten door de herders en leeraren aan wie God het heeft opgedra gen. Talloos vele predikanten in onze herv. (gereformeerde) kerk kunnen ziek echter, willen zij eerlijk zijn, moeilijk bedienaar van Gods Woord noemen. De overheid heeft vroeger de kerk krachtig geholpen. De geieformeerde overheid stichtte meer dan één hoogeschool (Leiden, Franker, Gro ningen, Utrecht en Harderwijk), waar de regeering gezorgd heeft door zuivere uit legging van Gods Woord waardige voorgan gers te vormen. De opleiding heden ten dage aan de rijksuniversiteiten geschiedt echter in een geest 'ie niet is een uitwij zing van Gods Woord. De hoogleeraren van nu alt-hans de groote meerderheid van ben denken niet over Gods woord zooals onze gereformeerue belijdenisschriften dat doen. Bovendien benoemt de Synode tot kerkelijke hoogleeraren mannen van mo derne evangelische of ethische richting, doch nimmer een va-n de gereformeerde belijde nis. De eerste en dringende edsch is zeide Spr. dat voorloopig van een onzer universiteiten een bijzondere leerstoel krachtens de nieuwe hooger onderwijswet worde opgericht, waar een man van gere formeerde belijdenis de gereformeerde theo logie moet onderwijzen. Ten slotte wekte Spr. op, te trachten een zoodanigen stoel op te richten, waartoe jaarlijksch f 5000 zou noodig zijn. Dr. Prins, uit St.-Maartensdijk, vroeg of, in afwachting van de oprichting van zoodanigen leerstoel, het niet wenschelijk zou zijn aan de universiteiten voorlezingen te doen houden voor studenten op dogma tisch-gereformeerd gébied. Prof. dr. H. V i s s c h e r, uit Utrecht, meende dat de hoofdzaak der quaestie niet te zoeken is in de personen, maar bij de wet. De theologische faculteiten zijn gewor den faculteiten van godsdienst wetenschap. Door spreker werd in overweging gegeven om vanwege den bond een adres tot Ie re geering te richten, houdende het verzoek, een herziening der theologische faculteit, welke in de nieuwe wet op het H. O. in 1908 in uitzicht is gesteld, ter hand te ne men. De heer Duyinaer van Twist, lid van de Tweede Kamer, merkte op dat in meer wetten een jaartal genoemd wordt, waarin de betrekKelijke wet- herzien moet worden, doch hieraan wordt niet altijd de hand gehouden. Spr. zag echter in het voor ste! van prof. V'isscber geen heil. Hij vroeg aan den voorsteller, of we door de herzie ning der theologische faculteit wel de man nen zouden krijgen, welke wij wensohen. Hoevee' moeite lieeft het niet gekost prof. Visscher te Utrecht benoemd te krijgen, alleen omdat hij van gereformeerde huize is. Prof. Visscher geloofde, dat in elk ge val udt de herziening der theologische facul teit iets zal voortkomen dat meer in het be lang der godsdienstige opvoeding van ons volk-zal zijn dan de bestaande faculteit. Nadat de inleider kortelijk had ge antwoord, werd de ochtendvergadering ge sloten. Gisterenmiddag werd de ledenvergadering gehouden. Mededeeling werd gedaan van enkele ingekomen stukken. Uit het jaarverslag van den Secretaris, den heer Duymaer van x rist, bleek o.a. dat de afdeeliing Utrecht door het bedanken van ds. Gewin enkele leden verloor, maar ook met evenveel leden is vooruitgegaan. Het aantal leden in zijn geheel is vermeer derd, terwijl 2 nieuwe afdeeliugen te Feijenoord en te Vlaardingen zijn toegetre den Tot bestuursleden veerden herkozen de hoeren ds. Prins van St. Maartensdijk en Van Dobben de Bruin, te Hazerswoude. In de vacature ds. Gewin werd gekozen ds. A. van der Sluis, te Dordrecht. Ds. Van der Sluis hield een referaat over de noodzakelijkheid van de stichting van Evangelisatie in cle Ned. herv. kerk, om Modernisme, Socialisme en Remonstran- tisme tegen te gaan. Aan do besprekingen namen verschillen de aanwezigen doel. Prof. Visscher zegt, dat het in het belang zou zijn om de Evangelisatie te bren gen onder één organisatie. Men moet. ze vereenigen in een gemeenschappel ijken bond. Deze gedachte vond algemeene instem ming. Een motie van de afd. Utrecht in dezen geest werd met algemeene stemmen aange nomen. De vergadering werd hierna gesloten. rHet door den Utreohtscben Kegel bond te Utrecht van 7 t-ot en met 15 Juni a.s. te houden Groot- Nationaal Kegelcon cours" belooft veel. Een groot aantal schenkingen ziju 'reeds toegezegd, o. a. medeailles van Zijne Excel lentie den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, het gemeentebest-uur, den Rector Senatus Veteranorum U. S. C„ de Utrechtsehe Handelsvereeniging, de Ver een iging tot bevordering van Vreemdelin genverkeer, benevens tal van kegelclubs en andere corporation. Ter gelegenheid van het concours worden dagelijks 1 of 2 oouoerten gegeven, waarop o. m. de nieuw vervaardigde, aan den Ut-r. Kegelbond opgedragen Kegelmarsch zal uit gevoerd worden. Bovendien heeft de Majidoline-club Ul tra jectina" zich welwillend bereid verklaard op den avond van den lOen Juni een con cert te geven ten bate van de Vereeniging ter bestrijding der tuberculose in de ge meente Utrecht. Voorts kunnen wij nog mededeelen. dat aan dit concours een wedstrijd voor dames en heeren (paren-wedstrijd) zal verbonden worden Baa-rn. De gemeenteraad besllioot een nieuwen gashouder te doen bouwen met een inhoud van 5000 kub. meter, (raming f 40.000). Aangenomen werd; het voorstel om het nieuwe gemeentehuis op 1 Mei a.s. in ge bruik te nemen. Het- laatste punt der agenda was de na dere behandeling van het adres van dén Baaraschen Bestuurdersbond in zake verze kering tegen de geldelijke gevolgen van on vrijwillige werkloosheid met de ingekomen ra,ppoiten van de afdeelingen. Burgemees ter en Wethouders stelden voor deze zaak aan te houden tot tijd en wijile izieih in ga-oo- tere gemeenten 'bepaalde meeningen hebben gevormd omtrent de uitvoerbaarheid en de beete wijze waarop deze kan worden gere geld. De heer Rutgers van Rozenburg zet te hierbij uitvoerig de werking van het Gentsohe stelsel uiteen, doch oordeelde dab dit nog in het .stadium van proefneming ver keerde. -Baa-rn was geen gemeente die vóór moet gaan. Voor haar waren de te overwin nen bezwaren veel grooter dan voor een flin ke stad. Spreker vond ook dat men de prak tijk eerst nog diende te raadplegen, alvo rens men tot bedoelde verzekering overging, en wensebte dus, in overeenstemming met het advies van B. en W„ nog ©enigen tijd daarn ede te wachten. Het voorstel van B. en W. werd daarna, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, waarna de voorzit ter de commissie :d!ank zeide voor haar werk in deze zaak. Hilversum. Door de politie zijn twee jongens van 13 en 15 jaar, die als la delichters bekend staan, in hechtenis geno men, nadat zij hadden ingebroken in een tijdelijk niet bewoond Ihuis. waar zij een portemonnaie imet eandg geld ontvreemden. Voor de verkiezing van een lid in de Provinciale Staten van Gelderland, voor het district Ede, zijn gisteren candidaat gesteld de heeren H. C. Reimers te Wageningen, liberaal, en L. Tulp, te Ede, anti-revolu tionair. Wij; vestigen de aandacht onzer lezers op het artikel Felix Mendelssohn Barthol- dy. De Oranjevereeniging, niet de gewo ne, maar die van de Groote en Kleine Haag- en Koestraatibewoners, roept per strooibil jet de mannelijke inwoners van Amersfoort op tot een vergadering in de „Keizers kroon", op Dinsdag a.s., ten einde een voorstel te bespreken oan op 31 Augustus een Historischen Optocht te houden. Bij de wedstrijden van de militaire sport ver een iging, gisteren op de Leusderhei- de gehouden, waren vele leden met hunne dames uit andere garnizoenen aanwezig. Ondier de hooggeplaatste officieren, die van hun belangstelling deden blijken, merk ten wij a.m. op den luitenant-generaal A. Kool, commandant va.n het veldleger, en genera al-majoor Braaim, inspecteur der ca valerie. In eene gisterenavond gehouden ver gadering besloot de sehietvereeniging ..Ko ningin Wilhelmina" uit te komen in den korpswedstrijd, uitgeschreven door de sehietvereeniging ..Prins Hendrik" alhier, op den 2. Pinksterdag. Voor diien wedstrijd stelde „Wilhelmina'" beschikbaar een groote zilveren medaille, benevens esnige kunst voorwerpen Voorts besloot men ook dee! te nemen aan den wedstrijd, welke dcor de sehiet vereeniging ,,De Eendracht" te Utrecht is uitgeschreven. Do afd. Gooi- en Eemland va-n de Ned. Vereen iging tot bescherming van die ren heeft een voorstel van jhr. W. E. En gelen te Hilversum aan het hoofdbestuur toegezonden, om de regeering uit te noo- digen de bestaande wettelijke bepalingen op het gebied der dierenbescherming, in af wachting van een algeheel© herziening, al vast gedeeltelijk te wijzigen, voornamelijk wat betreft provinciale reglementen en plaatselijke politieveiVrdeningen in zake trekhonden Het- bestuur der Garanten-vereeni- ging tot instandhouding der Atmerefoort- sche tram heeft per circulaire het volgende onder de aandacht gebracht van verschillen de personen en corporaties: „Door invoering van het 5 oonts-tarief is de tram beslist in populariteit toegenomen. Door de verschillende klassen der Amers- foortsohe burgerij wordt meer en meer ge bruik gemaakt van dit vervoermiddel. Het bewijs is daardoor geleverd, dat de tram voor onze gemeente een behoefte is. Wc moeten derhalve trachten, ook voot- de toekomst het bestaan der tram te verze keren De inkomsten der tram zijn in het jaar 1907, hoewel verbetering valt waar te nemen, nog niet belangrijk toegenomen. Zal nu het Bestuur der Amersfoortsche traan zijn taak kunnen voortzetten, dan is het noodig, dat de Amersfoortsche burgerij ook nu weder een f 1000 als vrijwillige bij drage bijeenbrengt., want enkel onder deze voorwaarde zal de Raad onzer gemeente ver moedelijk genegen zijn, ook voor 1908 het tekort, tot een maximum van f 1800 te sub sidieeren. Het Bestuur der Garanten-vereeniging tot instandhouding der Amersfoortseh© train wendt zich daarom tot U met het ver zoek tot wederopzeggens toe lid te worden van deze vereeniging en als jaarlijksohe con tributie te willen bijdragen de som, die U over 1907 -als vrijwillige bijdrage voor de instandhouding der tram hebt gegeven Het bestuur noodigt U beleefd uit, iniig- gend biljet van uwe handteekening voor zien, aan den penningmeester, den heer J. Teengs, Beukenlaan 2, te willen' inzenden. Biljetten, die niet binnen 8 dagen zijn te ruggezonden zullen door een commissie uit de Garanten-vereeniging worden opge haald. Naar wij vernemen zijn de predik beurten voor Zondag 26 -April als volgt Evang Luth. Kerk. Voorm. 10 uurDs. De Meijer© Remonstrantsohe Kerk. Voormiddag 101 uur: Dr. B Tideinan, t© 's Graven hag© Gereform. Kerk. (Langegracht.) Voorm. 10 uur: Ds. Donner. 's Avonds uurDs. Donner. Gereform. Kerk. (Zuidsingel.) Voorm. 10 uur, ds. Toerink. Bediening van het II. Avondmaal. 'b Avonds 5| uur, d6. Teerink Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9| en "savonds 5 uur: De heer H. van Schothorst, te Lunteron. Ohr. Gereform. Gemeente. Lokaal „de Zaaier'", Voorm. 9J en 'savonds 5| uur: Gods dienstoefening. Burgerlijk* stand. Van 16 tot 23 April 1908. Geboren: Maria Antonia -Frederika, d. van Petrus Adrianus van der Veer en Jacoba Johanna Elisabeth de Greef. Johan na Gezina, d. van Steven Hendrikus Massa en Wilhelmina 'Hendrika Neerincx. Bertus, z. van Wiohert Timmer en Eiverarda- de Winter. Johanna Hendriika, d. van Nicolaas Veger en Catharina Joanna Miassa. Peter z. van Peter van de Kamp en Dirkje van 't Land. Neefltje Hendrik ad. van Hendrik Jacob van Gelder en Mijntje Roersen. Fee der ik, z. van Johannes Meijer en Clara van •Bogen jen. Christina Maria, d. van Nicolaas Bo-uman en Johanna Elisabeth Oormond. WiliheLnvina Adriaua, d. van Boudewijn Mol en Catharina. van der Zon. Helena Maria, d. van Hendrikus Antonius Brits en Wilhel mina Maria van Bekkum. Jan, z. van Dirk van de Beek en Gerritje Doornekamp. Alida Antonia, d. van Krijn Johannes van den Helm cn Sieuwkje Lycklama a NyehoJt. Ondertrouwd: Sijibrand Joustra en Maria Margaretha Nijenhuis. Albertus van Nimwegen en Adriana van de Geld. Willem Christiaan Hottinga en Adriana Maria van den Ameele. Simon Dijkstra en Regirta Cor nelia Bouland. Johannes Ptetridk en Johan na Elisabeth van Keulen. Hendrik Willem Mlarx en Catharina- Maria Briët. Petrus Ar- noldus Vier wijzer en Christina Wilhelmina Willemsen. Getrouwd: Wilhelmus van Wagenin gen en Hendrika Hopmans. Carel Anthonius Kras en Barta van Wagenimgen. Dirk Flo rijn en Jolhanna Elisabeth Meijsser. Overleden: Casper iZoaner 66 j. on geil. Woutertje van ide Geest 7 m. Heintje van Schaveren, 84 j. wed van Jacobus Vane- veld. Everarda Vcekuilen, 40 j., ongeh. Jo hanna Maria "Vial. 5 j. Gijsbertus Boude wijn Gijsbertse, 77 j., wedn. van Woutera van Wijland. Maria Helena Sol rins, 17 j„ ongeh. Gijsbertus van den Hoven 59 j., echt genoot van Antje den Ouden. Anna Smul ders, 76 j„ wed. van Gcvert Muijs. Hit opnimin tan inauoném ththkm htuhmt gftn—im dat di Éidactii mii dm inhoud imtumt. Di oopit norit aan dm inomdtr mi it Uruggigiom. Nogmaals op den goeden weg. M ijnheer de Redacteur Het ingezonden stuk van G. in uw blad noopt mij een klein antwoord in te zenden. Niet dat ik voornemens ben over hot onderwerp in debat te treden, maar daar de inzender mij niet be grepen heeft moet ik hierop terugkomen. Juist omdat die uitvoering op 31 Augustus van on dergeschikt belang was, heb ik haar alleen w 1- len' aanhalen en ben daardoor miissoliien niet duidelijk genoeg geweest, Het doel dier uitvoering was ora de feestvie ring op dien dag op waardige wijze in te zet ten. Geenzins wil ik nu ontkennen dat de ge houden zanguitvoering indrukwekkend was, of beweren dat het niet mooi of niet goed was, integendeel het viel mij mee dat na één repeti tie (blijkbaar zijn het er nu twee geweest) nog zooveel bereikt is. Maar waarom was de indruk zoo? Ten eerste door het doel zelf, ten tweede door den inhoud der liederen en ten derde door de goede vertolking. Maar waarom besteden groote componisten hunne krachten om motet ten en andere liederen voor 4 stommig-koor om te zetten? Om door die muziek den indruk te verhoogen, en waar wij nu in Amersfoort een „Toonkunst"-afdeeling met een dirigent Petri bezitten, daarom had die afdeeling, omdat die de kwestie serieuzer dan andere vereenigingen opvatte, er voor moeten zorgen dat wij eene uitvoering hadden gehad, Amersfoort waardig. Het kleine Barneveld heeft met de laatste feesten, in dat opzicht ons beschaamd doen staan. En de heer G. zal toch niet kunnen ont kennen dat wanneer er 4 stemmig gezongen was, de indruk veel waardiger en ook meer van blij- venden aard geweest zou zijn. En met dezelfde moeite en aantal repetitie's had dit gekend. En daarom haalde ik de uitvoering aan, om „Toonkunst" te bewijzen dat ihet noodig is de muzie'k onder de burgerij te brengen opdat het muzikaal gevoel dermate ontwikkelt worde, dat wanneer weder een commissie uil -le burgerij een dergelijk plan op touw zet zij zelf geen vol doening vinden in zulk éénstemmig zingen, waardoor wij bij menig kleinere plaats komen achter te staan. Daarom haalde ik de uitvoe ring aan. Niet om ze af te kammen of te heke len, niét om dOn heer Petri iets onaangenaams te zeggenniet om de commissie welke het plan opperde, of de. „Oranjevereeniging" een hak te zetten. Neen, alléén o inde lage muzikale toe standen in A. nan te toonen en het mijne er toe bij te dragen dat wij hier, bij eene volgende feestviering, eene uitvoering hebben, Amers foort en den hoer Petri wanrdig. Ik wil er nogmaals op wijzen dat ik den heer Petri niets onaangenaams heb willen zéggen (de opmerking omtrent de opstelling der blaasin strumenten deed ik, opdat de heer Petri c. q. er zijn voordeel mee zou kunnen doen en om dat hij op de plaats waar hij zelf stond, zich niet ran do min of meer goede opstelling kon over tuigen) en ik geloof dan ook niet dat de heer Petri zelf in mijn ingezonden stuk iets beleedi- gends gevonden zal .hebben. (Over het min of meer aangename te zwijgen). En mocht de heer Petri er wel iet» m vinden, dan daarvoor excuus, dat was mijne bedoeling niet. Ik vind het alleen, jammer dat een kunstenaar als Petri aan zulke ellendige toestanden gebonden is en ihoop, ook voor hèm, op een spoedige verbete ring. Hopende dat G„ en met hem misschien vele lezers mij beter Ingrepen zullen hebben, eindig ik, u. mijnheer de redacteur dankzeggend voor de verleende ruimte. Hoogachtend, Een vriend van Toonkunst" maar niet van „de Plaateelyke Afdeeling". KiiSHlerH. Commlistonnalr* !u Effecleu. Westsingel 43, b/d. Varkensmarkt. Effecten - Coupons. Prolongatiën - Wissels. AMERSFOORT. De aanmelding yan kandidaten roor het toelatingsexamen voor den cursus 1908—1909, dat VRIJDAG 8 JULI as., te 9 uur v.m. zal aanvangen, is open gesteld tot 1 JUNI 6- k-, formulieren van aangifte zijn elksn werkdag aan de sokooi ts bekomen. DE DIRECTEUR, op Dinsdag 28 April 1908. in „AMICItA," mst medewerking vanmej. JEA.NNETTE G. MOLSBERGEN Sopraan Utrecht den hesr BERTR. H. DRILSMA, Csllist Amsterdam en mej. BETSY POPPELSDORFPianiste Amsterdam. Entree-kaarten A f 0.75 verkrijgbaar in VALKHOFF'e boekh., by de heeren D. P. J. YAN DER HEUL, Utr. str. 11, G. OUDRAAD, Zuid singel 64 en bij den Kastelein van „Amicitia." Plaatsbespreking (bij loting) op SIS» April, te half één. Opening half aoht. Aanvang 8 uur. te Amersfoort, zal op Donderdag 30 April 1908, dra avonds 7 uur, in het Veilingslokaal „HET VALK.JE", te Amersfoort-, IN DE GEMEENTE AMERSFOORT, tevens Woonhuis, waarin bakkerij, met af. zonderlyk opgang hebbend bovenhuis, alsmede pakhuis aan de Krommestraat no. 34 en 84e, groot 3 aren, 20 centiaren. Het Winkelhuis met bakkery is verhuurd aan den lieer S. HAMME, roor f 375.per jaar, het bovenhuis voor f 8.per week, het pakhuis b in eigen gebruik. genaamd ODÉON, met erf en stalling, aan de Krommestraat no. 38, met uitgang naar de Krommestraat, groot 2 aren, 30 centiaren. Verhuurd aan den Hoor A. YAN DAAL, voor f 234 per jaar, tot 1 Mei 1909. tevens Woonhuis, mot ERF, genaamd: „D* Vhkgulde Paardhb", aan de Krommestraat, no. 42, groot 3 aren. Verhuurd met perc. 4 aan den Heer G. F. M. SCHIMMEL, voor f 8.— per week, tot 1 Mej 1911. met ERF en STAL, aan en naby de Kromme- el raat, no. 44, groot 2 aren, 24 conti* ren. Verhuurd by perceel 3. met ERF, aan de Krommestraat, no. 46, groot 1 are, 36 centiaren. Verhuurd ajn G. SCHIMMEL, voor f 2.50 per wook. Te veilen in perceolen en combinati&n. tevens Woonhuis, met de daarin sedert tal van jaren gedreven Hakkcrssllaire te Amursfoort, op don Hof, op den hoek van de Lavendelstraatgroot 1 are 56 centiaren. In eigengobruik bij don Hoor J. VAN GOOR- Betaaldag 3» .lull 190S. Breeder bij biljetten.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3