Waar niet aangetoond is de mogelijkheid van het aangeven van een grens tussckcn onschadelijk en gevaarlijk alkoliolgebruik diende volgens spreker de mensch, om tegenover zijn nakomelingen gerechtvaar digd te zijn, zich te onthouden van alkohol- gebruik Bij de discussie bestreed o. a. de heer Valk de vivisectie als middel om de nadoe len van het alcoholgebruik te constateeren achtte de heer De Vletter als onderwerp van behandeling voor een volgend congres dringend noodig „liet geneeskundig onder zoek vóór het huwelijk". De heor dr. Van Walsein wees op de oorzaken van het alko- holmisbruik, als slechte woningtoestanden, slecht huiselijk leven, enz. De heer Lam wees op het ontslaan van de degeneratie reeds vóór het al koholgebruik wordt over gegaan. 9pr. schreef dergelijke degeneratie toe aan den overinatigen arbeidsduur van velen. Do inleider, korteüjk de debaters beant woordende, meende tegenover den heer Van Wij he te mogen volhouden, dat de degene ratie van het kind we! degelijk mag wor den toegeschreven aan alkohoimisbruïk van de ouders. Vervolgens trad op de heer J. Kloot- sema, directeur van liet Rijksopvoedingsge sticht voor jongens te Alkmaar, met het onderwerp „I>e overerving van geestelijke eigenschappen en hare beteeken is voor kin derbescherming". Spr. wees er op, dat sta tistieken hebben aangetoond dat geniali teit eenerzijds, maar degeneratieve eigen schappen anderzijds worden overgeërfd en betoogde voorts, dat het kind niet moet worden opgevoed voor de leer, maar voor het individueek» leven. Uitvoerig zotte Spr. verder uiteon waarbij te letten valt bij op voeding en onderwijs. Ook op deze voordracht volgde eenige discussie Derde spreker was de heer G. Ooeterbaan, arts te Zwolle, inspecteur der Volksgezond heid, over de .Invloeden van de opvoe ding" Deze inleider stelde zich tot doel te bewijzen, dat de opvoeding van het meisje niet deugt; lichamelijk, geestelijk, zedelijk en verstandelijk niet. Spr. schreef dit toe aan de richting van de opvoeding. Het meisje wordt tot huishoudster opgeleid en men meent dan dat zij tevens een goede echtgenoot© en moeder zal zijn. Reeds de onderscheiding in het leerplan voor jongens en meisjes op de .agere school is een fout. Ook komt het meisje te kort aan spel in de open lucht. De ontwikke ling van alle organen wordt tegengehouden. Het kweeken van zwakke vrouwen moet wor den tegengegaan in alle klassen. Gelukkig gaat men reeds eenigszins in de goede rich t^ng. Alet kracht drong Spr. in zijn verder be toog o a. aan op meerder baden door de vrouwen der arbeiders, en hij eindigde met te concludeeren, dat de zedelijke, lichame lijke eu sexueele opvoeding van het meisje moet verbeterd worden, de opvoeding alzoo van de toekomstige moeder. In do onder presidium van mej. A. C. Mauden, adjunct-directrice van het Gemeen temuseum te 'sGravenhage gehouden mid dagzitting. trad als eerste spreker op dr. Th H. v. d. Velde te Haarlem, ter inleiding van het onderwerp: „Kraambe6cherming" Hieronder vatte hij alle maatregelen bijeen, die dienen om de omstandigheden, onder welke zicli de vrouw en haar kind tijdens zwangerschap en kraambed bevinden, te ver betereu. In bijzonderheden ging Spr. na de ken merkende eigenschappen van het Haarlem- ache stelsel van kraam verzorging, een stelsel dat i. i van de bestaande stelsels het beste is, dat met betrekkelijke geringe onkosten, verpleging, verplegingsbenoodigdheden, de vereisohte hulp in de huishouding en het noodig© voedsel verschaft. Spr besloot zijn rede met een beroep op ruimen, geldelijken stenn voor kraamverzor ging. Di. Van Buren schetste de allertreurigste toestanden op het gebied van medische be handeling en kraamverzorging in Ned.-Indië voornamelijk ten aanzien van de inlandsche vrouw. Hij wekte op tot het vormen van een zusterafdeeling van dit congres in Indië. ln de onder presidium van mej. A. C. Mauden, adjunct-diroctrioe van het Ge meenten? useum te 'sGravenhage, gehouden middagzitting trad als eerste spreker op dr. Th. H. v. d. Velde, te Haarlem, ter inleiding van het onderwerp .Kraanvbo- schernung". Hieronder vatte hij alle maat regelen bijeen, die dienen om de omstan digheden, onder welke zich do vrouw en haar kind tijdens zwangerschap en kraam bed bevinden, te verbeteren. In bijzonderheden ging Spr. na de ken merkende eigenschappen van het Haarleui- sche stelsel van kraamvorzorging, een stel sel dat z i van de bestaande stelsels het beste is, dat met betrekkelijke geringe on kosten verpleging, verplegingsbenoodigdhe den de vereischte hulp in de huishouding en het noodig© voedsel verschaft. Spreker besloot zijn rede met een beroep op ruimen geldelijken steun voor kraamvor- aorging Dr Van Buren schetste de allertreurigste toestanden op het gebied van medische be handeling en kraamverzorging in Nod - Indic, voornamelijk ten aanzien van de in landsche vrouw. Hij wekte op tot het vor men van een zusterafdeeling van dit con gres in Indië. Op een vraag van freule Van Hogendorp Antwoordde dr. Van de Velde, dat in het Haarlemsche stelsel ook wel degelijk de on gehuwde moeders worden geholpen. Nadat vervolgens voorlezing was gedaan van een telegrafische dankbetuiging van H. M. de Koningin voor het gistereiiochtend gezonden draadbericht, was het woord aan mej. dr. Henriette Schagen van Soelen, arts te 'sGravenhage, ter inleiding van't onder werp Moederschap-verzekering". Spreek ster wees eerst op de iicëele opvatting van het moederschap, om daarna te constateeren dat velen, door gebrek aan voldoende ont wikkeling niet in staat zijn de idecele op vatting to huldigen, aangezien vele vrou wen gedwongen zij-n tot werken in fabrie ken, enz Dit is vooral verderfelijk voor moeder en lrind, tijdens de zwangerschap en kort na de bevalling. Vooral de kunst matige voeding werkt de groote sterfte on der de arbeiderskinderen in de hand. Het belang van de gemeenschap eischt rust voor de moeder vóór en na de bevalling. Alge meen wordt dit beginsel in de wetgeving erkend. Maar dit humane beginsel leidt tot groote wreedheid als tijdens haar rust aan de vrouw haar gewoon loon niet wordt ver- zekerd Daarna bepleitte Spr. invoering van een aparte Moederschapsvorzekering, met ver plichting tot verzekering van vrouwen van 15 tot 50 jaren, die door arbedd in eigon onderhoud voorzien. Vrijwillig zou de ver zekering dan kunnen zijn voor de vrouwen, die arbeiden in haar huishoudingen. Bij verplichte verzekering zou de premie be taald moeten worden door de verzekerde, den werkgever en den Staat. Bij de daarop volgende discussie betoogde o.ni. mevr. Wijnaendts Fraucken, dat ,le vrouwen krachtig zullen moeten protestee- ren wanneer bij oen eventueel ontwerp- ziekteverzekering de ongehuwde vrouw wordt uitgesloten. Ten slotte werd nog door den hoer L. O. Kersbergen, arts te Haarlem, de noodzake lijkheid betoogd van de oprichting van moederschotenom jonge vrouwen theore tisch en practisch in te leiden in de grond beginselen der kinderverzorging en om in Je toekomst over een staf van vrouwen te kunnen beschikken, die de door haar ver worven kennis, vaardigheid en ervaring al» huisbezoeksters in dienst zulten kunnen stellen van hare sexegenootendie van de zegeningen der moederschoten e. a. niet of onvoldoende hebben kunnen o» willen profi- teeren. Hierna werd door dr. Plantenga medege deeld. dat hij met Sept. a.s. aan zijn zuige lingen-kliniek aan do Regentesselaan te 's G ra ven hage een moederschool hoopt te openen, waar gelegenheid zal worden gege ven tot theoretisch en practisch onderwijs, aan de minvermogenden gratis, aan de meer- gegoeden tegen eenige betaling, welke me- dedeéling met applaus werd begroet. (Tweede dag). In de ochtendzitting onder voorzitter schap van mevr. VersluysPoelman, van Amsterdam, kwam 't eerst aan het woord dr. K. W. Rom bouts, arts te 'sGravenhage, ter inleiding van het onderwerp ,,de na tuurlijke en kunstmatige voeding in verband met de kindersterfte". Spieker verdedigde daarbij een viertal stellingen ten betooge dat bij natuurlijke voeding het weerstandsvermogen aan het kind veel grooter is; dat menig stervend kind gered werd door toediening van vrou wenmelk, d. i. melk van de minen dat dan ook als regel moet gelden, dat iedere vrouw haar kind kan zoogen en dat zij daarvan alleen mag afzien op medisch ad vies. Een dwaalbegrip noemde Spr. 't te meenendat de zoogen de moeder zich extra sterk moet voeden. Nagaande de verschil lende oorzaken van het niet zoogen, noemde hij daarbij o.a. het gebruik van alcohol, dat hij ten sterkste ontraadde. Spreker bepleitte ten slotte, ter bevorde ring van de borstvoeding, het toekennen van .zoogprenües'door den Staat; en waar kunstmatige voeding noodig is of on vermijdelijk, daar stichte men gemeente lijke inrichtingen tot het vervaardigen van melk voor zuigelingen en consulatieJbureaux gelijk zij in Den Haag bestaan. In den loop zijner rede had Spr. doen uitkomen, dat koemelk verschillende nadoe len heeft, die alleen door pasteuriseeren eu steriliseeren zijn weg te nemen. De melk moet hacterievrij zijn. Bij de discussie, welke op dr. Rombouts' inleiding volgde, deelde de inlandsche arts, de heer Telniplisky, een en ander mede over de voeding van de inlandsche in deren in Indië, die bijna algemeen natuurlijk gevoed worden. Ook deed Spr. mededeelingen over de kinderziekten in Indië, hopende eenige belangstelling te hebben gewekt voor het Indische kind. Dr. De Groot oordeelde, dat de kunst matige voeding zóó moet worden samenge steld, dat zij het meest met de samenstel ling van moedermelk overeenkomt. Voorts hangt veel af van de wijze van toediening van de voeding. Modelstallen mogen goed zijn, maar de melk dier stallen is te duur. Meer verwachtte Spr. van melkkeuring. In deze keuring zag de inleider bij zijn repliek geen afdoende waarborg voor ge schikte melk voor zuigelingen. Modelstal len bleef hij wenschelijk achten. Vervolgens trad als spreker op de heer G. Schel te ma, schoolarts te Groningen, ter inleiding van zijn onderwerp ..Enkele vraagstukken der hygiëne van liet jonge kind". Spreker wees op het nauwe verband tusscheu kindergeneeskunde en hygiëne en deed uitkomen dat meer en meer door kinder artsen van medicamentieus ingrijpen wordt afgezien De kinderarts bepaalt zich meer tot hygiënische maatregelen. Preventie door hygiëne is de leuze van den kinderarts van tegenwoordig. Door hygiënische maatrege len tracht hij het proces, dat bij het kind dreigt, te voorkomen. Krachtig ingrijpen ter voorkoming van kinderziekten moet meewerken tot ver mindering van de sterfte in Nederland, waar 50 dor stervenden zijn beneden den leeftijd van 20 jaren. Spreker wees er op dat de kinderziekte en -sterfte en de verpleging bij ziekten ten nauwste samenhangen met de sociale toeetan- den, en ten deze veel afhangt van betere woningtoestanden, en in het algemeen van de evolutie op sociaal terrein. Ook deze spre- lter oordeelde dat anderzijds d© toeneming van de natuurlijke voeding welke hij met blijdschap bij het tegenwoordige geslacht waarneemt tot gunstige sterftecijfers zal bijdragen Ten slv/tt© besprak dr. Scheltema het vraagstuk der tuberculose-bestrijding in ver band met zijn onderwerp. De heer dr. C. C. v. d. Iieide, arts te Arnhem, leidde daarna in het onderwerp: Infectie op kinderbewaarplaateen". Hij verdedigde daarbij verschillende stellingen, hieiop neerkomende lo dat de inrichting eener feindcrbewaarplaats ongeveer aan do- zelfde hvgiemséh© cischen moet voldoen als een kinderziekenhuis2o dat een kteinkin- derbewaarplaats moot ingericht zijn voor de opname van hoogstens 40 kinderen; 3o dat op een dergelijke bewaarplaats alleen gezon de kinderen moeten worden aangenomen, en 4o dat een dagelijks bezoek van een art», liefst in de ochtenduren noodzakelijk is. Deze stellingen verdedigende, wees Spr. op de onmisbaarheid van kinderbewaarplaat sen, en gaf hij eenige hygiënische wenken over de inrichting der bewaarplaatsen, in zake de voeding enz. enz. Bij de discussie werd de wenschelijklheid bepleit om uitsluitend verpleegsters tot di rectrices te benoemen. De inleider had daartegen geen bezwaar, mits de verpleegster maar aan genoegzame eischen voldoet. In den loop van de ochtendvergadering werd door mej. Boureins onder instemming der aanweeigen een woord van hulde ge wijd aan de nagedachtenis van mej. A. M. Bicufait te Amsterdam, die zooveel voor do klein-kinder bewaarplaatsen in Nederland heeft gedaan. In de door mej. Bourciue geopende mid dagzitting was eerste preker de heer M H. Lem, hoofd eener school to Amsterdam met een betoog over „onopzettelijke verkeerde opvoeding,in verband beschouwd met moe derlijk instinct en paedagogiek. Spr. ontwik kelde een achttal stellingen, onder meer hier op neerkomende: dat de moeder vaak bij intuitie weet wat goed voor haar kind is, iets wat daarvoor nog niet voor de vrouw in 't algemeen geldtvoorts dat het in het be lang der maatschappij is dat het kind ge durende de eerste levensjaren de zorg der moeder niet behoeft te missen. Onopzettelij ke verkeerde opvoeding sdhre:f spr. o. a. toe aan verkeerd begrepen moederliefde en aan het niet gehoor geven aan liet moeder lijk instinct; en aan onoordeelkundige toe passing van paedagogische stelsels enz. Vandaar dat Spr. ten slotte de stelling verdedigde, dat het lozen van populaire op voedkundige lectuur wel invloed ten goede kan uitoefenen, maar het volgen er van een cursus in opvoedkunde voor de moeder niet noodig en niet wenschelijk is. Spreker gaf onder meer talrijke voorbeel den van onopzettelijke verkeerde opvoed ing, als gevolg van eigon fouten en gebreken. Een cursus in opvoedkunde echter is wel noodig voor kinderjuffrouwen, echter nirt gewenscht voor moeders. Bij het. breedvoerig debat, dat zich naai aanleiding van spreker's betoog ontspon, werd o. a. betoogd, dat óók een der gevol gen van onopzettelijke verkeerde opvoeding isdat vele moeders haar kinderen over één kam scheren, terwijl elk kind behan defd moet worden naar eigen karakter. Een der spreeksters was van oordeel, .'at hetgeen absolute waarheid is, dat de moe der bij intuïtie weet wat goed is voor het kind. Naar aanleiding aan een desbetreffend vraag verklaarde de inleider zich niet tegen besprekingen van paedagogische onderwer pen in z.g. ouderavonden, mits de leiding daarvan goed is. Niet kennis-bijbrengen aan de moeder moet hoofdzaak zijn, maar slechts verantwoordelijkheidsbesef worden bijge bracht. Dat alle kinderen niet over één kam zijn te sdheren, gaf spreker toe. Daarna was het woord aan dc.i heer A J. Schreuder, directeur van het M d. Peg. Instituut „Huize Klein Warnsborn" bij Arnhem, die het onderwerp „Afwijkende kinderen in hun eerste levensjaren inleidde en zich bepaalde tot een bespreking van zenuwachtige kinderen in verband met de practiscb. huiselijke opvoeding, daar hij de hoofdzaken van zijn onderwerp reeds neer gelegd had in een tijdschrift-artikel. Na eenige gedachten wisseling werd het woord verleend aan de laatste la leidster, mej. C. Gunning uit Amsterdam, die sprak over: „Spel der kinderen" en de groote waarde en beteekenis van het spel voor het kind, wat betreft ontwikkeling en karakter vorming. Eenige gedachtenwisseling volgde op deze inleiding, waaraan werd deelgenomen door mevr. Van der Willigen, die er op wees, dat er tallooze fantasielooze kinderen zijn, die niet kunnen spelen en door den heer Klooteema, die zich aansloot bij inleidsters opvatting omtrent de vrijheid van het kind bij zijn spel. Mej. Baeldo sloot nu het congres met een dankwoord aan inleiders en debaters en aan mej. Bouricius, die in hoofdzaak het con gres heeft voorbereid. Incident. Bij den aanvang der middagzitting deed de secretaresse van de Congrescommissie voorlezing vau een schrijven van de dele gatie van den A. N. D. B., waarin ge proteeteerd werd tegen het weigeren van het woord aan een der leden van deze dele gatie, onder opmerking dat dit was een be lemmering van het vrije woord, waarvan in een arbeidsverga dering geen sprake zou zijn Naar aanleiding van dit schrijven deelde de secretaresse mede, dat op het oogenblik, dat het woord werd verleend, den tijd voor voordracht en debat was verstreken. Den debater is toen aangezegd, dat hij, *~anncei er in de ochtendzitting nog tijd was, het woord zou kunnen voeren. Te gelegener tijd is hij opgeroepen, maar had toen de zaal verlaten. Als er dus reden tot beklag is, dan is dit er van de zijde van het Congresbestuur Een der leden van de delegatie van den A. N. D. B. merkte op, dat de delegitie bij wijze van demonstratie de zaal had ver laten, omdat op het oogenblik dat débat word gevraagd, dit niet werd toegestaan. Dat oogenblik was onmiddellijk na de rede van dr. Scheltema. De afgevaardigde vroeg alsnog vóór 4 uur het woord, omdat de delegatie op dat uur noodzakelijk moest vertrekken voor jen ver gadering der organisatie te Amsterdam Hem werd echter van do zijde van het Congresbestluur te kennen gegeven, dat dit niet meer kon, aangezien dr. Scheltema de vergadering roods had verlaten. Verschenen is het met enkele illustra ties opgeluisterde jaarverslag over 1907 van het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies. Daarin wordt gezegd, dat het aantal s. fil ters, leden en begunst igers iu het afgeloopen jaar flink is toegenomen. Op 31 December 1907 had het Genootschap 38 stichters, 111 leden en 80 begunstigers. De Vereeniging voor Kinderdijksche Gczond'heidskolonie, tot nu toe lid van het Genootschap, trad in dit jaar toe als afdeeling Ook de Vereeniging voor Kinderherstel lings- en Vacantiekolonies te Deventer trad als afdeeling toe. In 58 plaatsen van ons land zijn thans afdeelingen van 'het Genootschap gevestigd in 27 plaatsen zijn nog afdeelingen in voor bereiding. Door het Genootschap werden in het af geloopen jaar i 51 kinderen verpleegd, tegen 261 in 1906 en 31 in 1905. De gemiddelde gewichtstoename per kind over alle kolonies was 4 pond. De licha melijke vooruitgang is steeds even verras send, maar niet minder groot zijn de resul taten van vier weken opvoeding tot orde en netheid. Aan het verslag zijn toegevoegd de jaav- verslagen van de afdeelingen van het Ge nootschap. Gemeentelijk subsidie genoten de afdeelin gen Heltevoetsluis, NaardenB-ussuni, Waalwijk, Weesp en Winschoten. Uit de afdeelingsverslagen blijkt, dat de resultaten der verpleging over het algemeen zeer bevre digend zijn geweest. Uit het verslag omtrent de financiën van i.el Centraal genootschap over 1907 blijkt, dat do afdeelingen aan contributie voor de genootschapskas opbrachten f 253.50 tegen f 75 in het vorige jaar, de Laen f 1062 30 tegen f 522.50 in 1906; de begunstigers 253.50 tegen f 41 in het vorige jaar. -t aantal stichters (gevers van 100 of meer) vermeerderde eveneens; van hen kwam een bedrag in van f 14.900 tegen f 13.8C0 in 1906. Van dit bedrag werd f 1600 voor de Genootschapkas, het overige voor let „Bouwfonds Koloniehuis" bestemd. Een poging om de leden der Vredescon ferentie tot het doen van giften te bewegen mislukteze kostte f 60 eu bracht slechts f 10 op. De kas sluit dit jaar weer met c.n tekort, en wel van f 1361.89 (het vorige jaar f 1608.91$). Onderstandskas. Volgens de b©'' "ling der statuten zijn dit jaar alle verpleeggel- den in deze kas gestort. Daardoor k\,.m daarvan in f 13.362,76 tegen f 5535.90 :n het vorige jaar. Door do verhooging van den verpleegprijs met 10 cent per dag, is het tekort van het vorig jaar, groot f 1966.26$. verminderd tot f 160.54$. Bouwfonds Koloniehuis. Aan giften van f 100 en daarboven kwam f 13.300 in, waar bij van een geefster, die ongenoemd wenscht te blijven, tweemaal f 4000 en nog f 3000. Aan deze geefster wordt een extra woord van hulde gebracht voer haar liefdewerk. De rekening sluit met een voordeolig saldo van f 998.85$, waarvan f 499 voor het tweede koloniehuis bestemd. De hoop wordt geuit, dat 1908 zooveel in kas brengt, dat in 1909 het tweede koloniehuis van het Genootschap geopend kan worden. De begrooting „Genootschapskas" w.jst voor 1908 in ontvangst en uitgaaf een be drag aan van f 4735, met een geraamd ua- deelig saldo van ƒ1260 De algemeen© vergadering van het Ge nootschap zal gehouden worden a.s. Zon dag te Utrecht, in een der zalen van het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen, des namiddags te twee uur. Consult&tie-bureaux voor drankzuchtigen. Aan het rapport, door de heeren dr. W. P. Ruysch, mr. A. A van der Mersch. en dr. F. Delhez uit gebracht aan het hoofdbestuur van den Volksbond tegen Drankmisbruik, iu zake een ingesteld onderzoek omtrent een ratio- neele behartiging van de belangen der drankzuchtigen, door middel van consul- tafie-bureaux, en wel speciaal over de wen- schelijkheid van de oprichting hier te lande van consultatie-bureaux voor alkoholisten, en voor 't geval die wenschelijkheid wordt aangenomen, naar hetgeen door het hoofd bestuur van den Volksbond kan worden ge daan om dergelijke bureaux in te richten, op zoodanige wijze, dat daarvan het meeste nut is te verwachten, wordt het navolgen de ontleend De groote wenschelijkheid wordt erkend, dat ie belangen der drankzuchtigen (voor een groot deel samenvallend met die hun ner familie) beter en rationeel©, behartiging vinden, dan hun tot dusver ten deel valt van de zijde van den Staat of van die van particulieren. Op telkens zich meer uitbrei dend gebied van het sociale teven ontpopt de drankzucht zich als een bron van groote ellende. En ze is niet, als werkeloosheid, ziekte, handelserisisseu, etc. een voorbij gaande oorzaak van ongeluk, maar een die op haar slachtoffers voortdurend inwerkt en nagenoeg onfeilbaar hen ten ondergang, hun gezin tot ongeluk doemt. Nadat enkele beschouwingen zijn gehou den over hetgeen door den Staat en parti culieren in het belang der drankbestrijding wordt gedaan, en is nagegaan welke behar tiging de belangen der drankzuchtigen von den in Duitschland, het land, waar oonsul- ta tie-bureaux het eerst zijn opgericht, wordt tot de conclusie gekomen, dat deee bureaux een hoogst nuttigen werkkring kunnen hebben. Immers zij roepen den drankzuchtige of zijne familie tot zich door hun geregeld adverteenenzij roepen hem niet als „zwakkeling" of „zondaar", maar als zieke, en het behoeft geen betoog, dat menigeen er komt onder laatstgenoemde aanduiding, dan onaer de andere, te meer waar alle begrippen van zonde en schuld bij den geestelijk afgestompte» alkoholist in den regel zeer flauw zulten wezenzij roepen hem, onverschillig welke zijn gods dienstige of politieke kleur is. Wat door het hoofdbestuur zou kunnen worden gedaan om deae bureaux in te rich ten op zoodanige wijze, dat daarvan 't meeste nut te verwachten is? Allereerst voortgaan met de zaak onder de aandacht van het publiek te brengen. Want belangstelling en warmte er voor is noodig in de eerste plaats. Vervolgens 200- veel mogelijk samenwerking zien te bevor deren tussohen alle drankbestrijders-ver een igingen, zoodat overal ontstaan organi saties. die door hun geregelde samenkom sten en de onderlinge vriendschappelijke en opbouwende verhouding een steun zijn voor den drankzuchtige, hem opzoeken, nieuwe vrienden bezorgen en blijvend oontroleeren. Is aan deze voorwaarde voldaan, dan gel delijke steun aan de oprichting en aanvan kelijke instandhouding van consultatie- bureaux. Op den duur zal ongetwijfeld de overheid zich niet onttrekken aan gelde lijk steunen van een werk, dat èn uit een godsdienstig, èn uit een zedelijk, èn uit een hygiënisch, èn uit een maatschappelijk, ja zelfs uit een geldelijk oogpunt zóó zeer is in het belang der gemeenschap. Dan zal iedere plaats van eenige beteekenis zijn consultatie-bureaux voor drankzuchtigen krijgen. Als dan allengs meer en meer oon- sultatie-bureaux overal in den lande ver rijzen, dan zal de Volksbond met voldoe ning er op mogen terugzien, tot haar op richting en instandhouding den eersten stoot te hebben gegeven. Want zij beloven te zullen worden een groote zegen voor ons vaderland Volksbond tegen drankmis bruik. Op den beschrijvingsbrief voor de 3öe algemeene vergadering van den Volks bond tegen Drankmisbruik, welke op 27 Augustus e. k. te Zaandam zal worden ge houden, komen o. m. de volgende punten voor Voorstel van het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur, worde opgedragen, de vraag te onderzoeken naar de wenschelijkheid en mogelijkheid van de inrichting van een ver plaatsbaar museum, betrekking hebbend© op het aJkoholvraagstuk in zijn ïuimsten om vang en uitgenoodigd, ingeval die •wen schelijkheid en mogelijkheid blijken te be staan, stappen te doen tot de samenstelling van zoodanig museum. De algemeene ver gadering besluite het tweemaandelijksche or gaan voortaan te doen verschijnen in krant formaat. Afd. Deventer: Het hoofdbestuur doe stappen bij de regeering, dat de kleinere rijkspensioenen op korteren termijn dan thans geschiedt worden uitbetaald. Aid. Deventer: Het hoofdbestuur worde uitgenoodigd bij de regeering aan te drin gen, dat de Staat ophoud© 0111, in strijd met 'het beginsel der drankbestrijding, den neringdoenden in sterke dranken steun to verleenen, door hen in staat to stellen zich uit 's Rijks kas renteloos bedrijfskapitaal te verschaffen tot onbeperkt bedrag. Afd. BoetinchemHet hoofdbestuur doe stappen bij de regeering, ten einde het daar heen te leiden, dat nimmer-meer bijzondere vergunningen of machtiging worde verleend, bij gelegenheid van landbouwtentoonstellin gen en dergelijke, boven het vastgestelde maximum; dat hare amlbtenaren kracht dadiger zulten optreden tegen den clan des tienen verkoop van sterken drank en dat, waar iu de bestekken van werken voor het Rijk bepalingen worden opgenomen, waarbij het schenken van alcoholische dranken op het werk of tijdens werkzaamheden ten strengste verboden wordt, de Regeering de opname dier bepalingen, zonder eenige restrictie, ook zal aanbevelen in de bestek ken van provincie en gemeente. Afd. Rotterdam: De algemeene vergade ring spreke de wenschelijkheid uit, dat de drankwet in dien zin gewijzigd worde, dat het aantal verloven voor den verkoop van alkoholhoudende dranken, andere dan sterke dranken, gereglementeerd worde, evenals dat der vergunningen. Afd. Velp: Hét hoofdbestuur wende zijn invloed aan bij de verschillende gemeente besturen in ons land tot het instellen an Drankwet-commissies, vooral met het oog op den clandestienen verkoop. Afd. Velp: Het hoofdbestuur tred© in overleg met het departement van Oorlog, ten einde te bewerken dat de miliciens, die voor 'herhalingsoefeningen, onder de wapenen ko men, zich op een vroeger uur dan thans bij hun korp9 moeten melden. Congres tegen verval- sc hing van voedings- en genees middelen. Het eerste internationale con gres voor de onderdrukking van vervalsching van voedings- en geneesmiddelen, zal van 8 tot 12 September te Genève worden gehou den. De N. R. C. kan daarover het volgende mededeelen Het congres wordt .gehouden onder het auspicium van de Société Univcrselle de la Croix-Blanche de Genève. Als onderwerp van dit congres is bedoeld de samenstelling vau een Internationalen Codex Alimentarius als punt van behandeling voor dit eerste congres is uitsluitend vastgesteld het op maken van definities van ,,1'aliment pur". De commissie, door het Nederkndsche Congres voor Openbare Gezondheidsregeling belast met het ontwerpen van -?en nationaJeu Oodox Alimentarius, heeft zich op uitnoo- diging van boven genoemde Société gecon stitueerd als kern van een Nederlandsch comité voor dit congreszij heeft zich voor de samenstelling van dit comité een aantal vertegenwoordigers van den .uidel en we tenschappelijke deskundigen geassumeerd. Het bureau van dit congres wenscht ter voorbereiding van de 'beraadslaging op het congres bijeen te brengen een overzicht van hetgeen in verschillende landen als defini ties van zuivere voedingsmiddelen worden beschouwd, zoowel door de wetenschappelijke deskundigen als door de mannen van de prac- tijd, in het bijzonder ook te omschrijven ia hoeverre die definities beantwoorden aan de handelsusanoen, welke bewerkingen als ge oorloofd zijn te beschouwen, on wat als be driegelijke handelingen moeten gelden. Het comité is thans als volgt samengesteld (men verwacht nog de toetreding van enkelo leden): dr. H. P. Wijsman, buitengewoon hoogleeraar aan de universiteit te Utrecht, voorzitter; dr. A. Lam, directeur van het Gemeentelijk Laboratorium van den Keu ringsdienst van Voedingsmiddelen te Rot terdam, Secretaris; F. F. Bruining Jr., di recteur van het Rijksproefstation voor Zaad- controle te Wageningen; dr. J. D. Filippo, directeur van den Keuringsdienst van Eet- en Drinkwaren te 'sGravenhage; dr. L. van Itallie, lioogloeraar aan de universiteit te Leiden; B. A. van Ketel, bacterioloog-schei kundige te Amsterdam; dr. E. Ve~■■-haf- feit, hoogleeraar aan de universiteit te Am sterdam dr. P M. J. M. E. Woltering, hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, lid van den Centrale» Gezondheidsraad to 's Hertogenbosch (leden van de commissio door het Congres voor Openbare Gezond- heiidsregeling ingesteld ter samenstelling van een National©» Codex Alimentarius); S. van den Bergli Jr., directeur van de margarine- fabrieken Van den Bergb Ltd., lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Gene: aal, te Rot- tcruniA. H. Dros, directeur van de con-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2