BINNENLAND. mevrouw Kennedy te Mozufferpore De bom ontplofte en verwondde mevrouw Ken nedy, mejuffrouw Kennedy en den koetsier. De laatste twee zijn gedood. De toestand van eerstgenoemde is zorgelijk. Allerlei. vBinnen enkele weikon zal liet nieuwe Fransehe luchtschip „République," dat den verdwenen ballon ,La Patrio" vervangen ■al, voltooid zijn. Het luchtschip is gebouwd door de beide ingomouren Jullic-t en Jutéimès en bevindt zich op liet oogenblik in het .aerodrewnc" Lobandy te Moiason. Hot mandje hoeft oen kiel, waardoor het landen zelfs bij sterken wind zonder stoeten of beschadigen zal kun nen geschieden. Dc motor heeft een kracht van 70 paardokrachien. Het merkwaardige aan de „République is, dat zij met een soort mortieren is uitge rust. die bommen en kegels in vestingen kunnen werpen. De ballon is dus niet alleej voor verken 11 ingsdienst bestemd. De go- wichtsvermindering, die bij liet loseen van schoten plaats heeft, zal op dit volmaakte luchtschip aldus een Fransch blad geen invloed heblienMen behoeft slechts een ventilator in beweging te zetten on men gaat of tijdens of na liet soliot hoogor. 't is nu maar te hopen, dat de „Républi- quo" niet het voorbeeld van haar voorgang ster dc Pat vie" volgt en op zekeren dag „er va. dbor gaat." vTe Berlijn- was gisteren morgen weer op een zolder een brand uitgebroken, dien men als aangestoken beschouwde. Sedert 10 Februari zijn er reeds meer dan 200 zolder- branden geweest, die nieerendeels aangesto ken moeten zijn. Bij den brand van gisteren heeft men een werkman in hechtenis geno men, die uit liet brandende huis in de armen van een politic-agent liep. Hij had spinrag en kalk aan zijn kleercn en een looper bij sioli. v- Een glazenmakerslooriing, die te Bam berg de grootste winkelruit van de stad, welko ruit op een waarde van 10,000 mark werd geschil t, met een diamant bek rast had, heeft van de rechtbank, daar 8 maanden gevan gen isst rf gek regen vAlweer een ongeluk met een Briteoh oorlogsschip, dat is het derde in-weinige dagen. Ofschoon, dit laatste is betrekkelijk goed ifgeloopen. Ditmaal was het linieschip „BrilUnnia aan do beurtaan boord daar van hac eeti ontploffing plats, waarbij vijf man zijn gewond. De ontploffing had plaats terwijl liet schip van Queouaferry naar Port land onderweg was De „Brittannia" heeft waterpi^pketel-. Een van de pij,pon sprong eu do stoom blies met geweldige kracht in een oven, waardoor de brandende bonken steenkool geslingerd werden tegen vijf sto kers. die vreesoiijke brandwonden kregen. Omtrent de ,,Gala" wordt nog gemeld dat niet de eeue, maar beide bóuten zijn gezonken vOp den Monte Rosa heeft men het goed bewaarde lijk gevondeu van den g 1 Nagi, die een-en-twintig jaar geleden, toen hij een gezelscliap uit Milaan den weg wees, in iv 11 gletscherspleet gevallen was. v— Het Observatorium op de Etna laat weten, dat-een dikke rook uit deu midden- krater opwelt. Den 30on April 's morgeus «•111 5 uur 30 heeft men eone plaatselijke aardbeving gevoeld, die haar hoogtepunt had bereikt ten 0 ure 22. Uit Valle Ueü Bove en Trifoglieto stijgt ook oen zware rook op Lichte schokkenk vergezeld van gerommel en aschregen werden waargenomen te Lin- guagloesa en Santa Venorina. Onder e« 11 hevige schok, gevoeld te Z&va- raua en te Santa Venorina, is een nieuwe krater ontstaan in de Valle del Bove. Er stijgt een zware rookkolom op, die een regen van asch uitwerpt. De temperatuur is veel lager geworden. Do Etna is met sneeuw bedekt. Do uitbar sting duurt voort. Do vulkaan stuwt zwarte rookwolken omhoog, die vergezeld zijn van asch en stoenen en lievige uitbarstingen. De nabijwoiicnde mensohen zijn doodolijk ver bij den aanhef een algomeene stilte, zoodat ieder welstaanshalve verplicht was ziju aan dacht op den zwerver te richten. In het begin algomeene belangstelling. Het was ook waarlijk wel do moeite waard te luisteren naar iemand, die in 't holle van deii nacht in de stad Parijs zijn hotel niet kbn terugvinden. De ontwikke ling van dit moeilijk probleem beantwoord de ovenwél niet- aan do hoog gespannen ver wachting. Wij hadden reeds lang «>p de meest prozaïsche wijze met den zwerver om- getobd <11 liet hotel nog niet gevonden. ,,En ik zei tot mijn neef: Die straat zijn wij afgekomen, zie dat huis maar, met dien grooten lantaarn voor de deur." ..Neen' zei mijn neef, ,.dat is verderop geweest, mij dunkt één straat vorder.'' ,,Of we toen weer verkeerd afgeslagen dÉÉH schrikt. I11 verschillende dorpen heeft men lievige schokken van aardbeving gevoeld. Ten 10 ure 22 hoorde men te Mineo twee lievige uitbarstingen iu den mid denkrater. De uitbartsing iu de Valle del Bove ge schiedt langs drie openingeu. De hoogste werpt enkel rook uit, dc andere lava. Er is ook een scheur ontstaan in die vallei, maar de uitbarsting is reeds verminderd. De Eft na is de hoogste vulkaan van Euro pa, 3300 meters. Zij heeft den vorm van een afgeknottcn kegel, uitgehold ten oosten door de Valle del Bove. 't Is daar dat de lava nu uitstroomt. De basis van den vulkaan is zeer groot zij beslaat niet minder dan 1200 vierkante kilometers, en is dicht bewoond. Eene der vreeselijkste uitbarstingen is die van 1669, die aan duizenden menschen het leven kostte. Die van 1865 vernielde het dorp del Macchu. Do laatste had plaats in j 1889. I Het observa tori urn bevindt zich op 2942 j meters hoogte, niet ver van den krater. Gaandeweg was er verandering in het ge zelschap gekomen. Nu en dan waagde ik steelsgewijzo een blik op mijn omgeving, iets dat ik veilig kon doen, daar ik het voorrecht luid gehad het verhaal reeds twee maal te hooren en 'beide koeren de trooste- looze ondervinding had opgedaan, dat het maar niet romantisch wilde worden. De aanblik was droevig! Men kon bet don lui aanzie D) dat zij wee werden. De een begon op zi^ri stoel te draaien, de ander veelbetoekenend met de oogon te knippen, een derde maalde de lippen over elkander en beet zidh op de tanden, kortom het dui veltje der verveling had in tijden niet zoo'n pleiaier gehad. De woorden: ..En eindelijk waren wij in .•ns hotel' klonken letterlijk als hemelmu- ziek in de ooren van liet auditorium, dat reeds glazig begon te staren. ,,0. foeiWat oen misère!" ,.Ja. die grooto steden ,Mon moet rich altijd maar goed oriönteerenal die uitroepen waren even zoovele verlossi ngekreten Dit zijn een paar staaltjes, en de rost? Behalve dat do thuisgdblevenen zich met hun dagelij'ksch brood moesten vergenoegen, moeten rij <«>k nog proeven van de wrange vruchten, die saaie toeristen van hun rei De staatscourant van Zaterdag 2 Mei bevat o.m. de volgende .Kon. besluiten: jhr. dr. J. Loudon, minister-resident met den geaantst-itel te Tokio is in gelijke hoe danigheid benoemd te Washington en tevens te Mexico. benoemd tot ridder in de Oranje-Naseau- orde P. van Asperon, adjunct-commies le kl. aan de provinciale griffie in Friesland C. van Koetsveld, predikant der Ned. llerv. gemeente te Goes; verleend de zilveren eerc-mcdaille dier orde aan J. II. de Kan tel', koster der Katholieke Kerk op het Goirke te Tilburg; andermaal verlengd met li jaar de de- tacheering bij de landmacht in West-Indië van den militairen apotheker 1). G. J Bol ton belast niet de waarneming van 'de functie van sous-chef van den generalen staf de kolonel C. J Snijders, commandant in het lc genie-commandement verleend de titulaire luitenant-kolonels rang aan den gepensioneerden majoor der genie van het Ned. Indische leger G de Vos benoemd tot opzichter van den arbeid Verbeek Jr., controleur aan de locomotie- venwerkplaats van de Ned. Fabriek van werktuigeu en spoorwegmaterieol te Amster dam en P. J. C. Ulteo, fabriekschef bij de elc.-tro-technische en mechanische industrie- vennootschap te Utrecht verleend dé gouden ecre-medaille der "Oranje-Nassauorde «aan J. Wezolaar, tuin baas op den huize „Caprera" te Bloemendaal (Noord-Holland), aan P Pic-na, onderboek houder aan het gemeentelijke gasbedrijf te Rotterdam en aan H. Nusselen. kassier- boekhouder der bankiersfirma Schjiasen en Nacken- te Roermond. H. M. de Koningin komt a.s. Maau- chig voor oenige dagen in de Residentie, Z. K. II. de Prins tegen liet laatst der volgen de week, ten einde alsdan met II. M. naar bet T.oo terug te koeren II M de Kon in gin.Moeder bracht gistere» voormiddag ten diens huize aan de Prinsograclit een bezoek «aan den opperka- morheer van II M. de Koningin, baron van Harden brook van Bergambachtmet het oog op zijn g:zondheidsti «.Hand, die dezen ge achte ingezetene verhindert zijn huis te ver laten. Mevrouw de b.aronesse van Hardenbroek ontviug.de belangstellende Vorstelijke Be zoekster bij Haar komst op het bordes en deed II M tot daar uitgeleide. H. M de Koningin-Moeder bracht gister namiddag te 2 ure het aangekondig de beacek aan liet Ilaagsche gymnasium. H. M werd in het gebouw ontvangen door wethouder Van S&ndicky den president van het curatoren-college, jhr. mr. Van Teylin- gen en den rector dr. Van Aalst. Koningin Emma bezocht alle lokalen van het gym nasium, zoowel beneden als boven. Iu de zen hebben geplukt. Zoo lang proeven zij die, tot zij ten laat ste hun geduld verliezen en met Juvenalis uitroepen „Seniper ego auditor tantum? Num- quamno repen am, Vexatus totiens?" (Zal ik dan altijd maar toehoorder moe ten blijven? Zal ik dan nooit wraak kun nen nemen, ik, die zoo dikwijls geplaagd ben?) totdat zij zelf gaan reizen, oni mis schien het «aantal dorre reisverslagen met een broeder te vermeerderen? We rijn thans genaderd tot de derde ru briek, tot hen, die iéts zeggen. Duiveltje, steek uw pijl in den koker; hij is thans madhteloos. Gelukkig, zij zijn or, die, eerst, met wan gunstige blikken door do thuisblijvenden aangestaard, het talent bezitten van de gele tint van den nijd 1e kunnen overdek ken met den blos der verrukking. Waarin bestaat hun geheim? Zij rijn dichter, geen scheppers van ge dichten, maar dichter in den ruimsten zin van het woord Hun verrukking, hun gloedvolle ibeschrijvingen, zelfs al komen ze er met horten en stooten uit. hun geheel op gaan in hot onderwerp, dat zij behandelen, met ter zijido lating van allerlei prozaïsch ontuig 1dat reeds wekt deelneming, dat reeds wekt sympathie. Zij bezitten den tact even lang stil te staan bij hetgeen gij gezien hebt, ook al staat bet ver beneden de door hen-zelf ge noten natuurtaferoelen, kunstwerken, enz. Zonder den schoolmeester uit te hangen, willen zij u een idee geven van hetgeen zij gezien en bewonderd hébben en gaan <£aar bij uit van hetgeen u bekend is. Willen zii u een denkbeeld geven van een gletscher, zij wijzen u op liet kruien van het ijs; van de hoogte der bergen, zij wij zen u op de wolkenvan de tint van de sneeuw, zij nemen een schoone najaars lucht te baat, al-s zij met. u wandelen, arm in arm, nog vol enthusiasmc over de reis, die zij clen vorigen zomer maakten. Ook zij hebben allerlei avonturen gehad, aula zong het gvm nasiaio koor eenige va- derlandn-he liederen. De Vorst en Vorstin van Lippe, dio Steden op het L o zijn aangekomen, ver trekken Maandag vandaar weer naar Duitchland Onverwijlde bestrijding Van' den achterstand bij sommige gerechten. Op dit oogenblik zijn bij de Tweede Kamer aanhangig eonigo wetsontwerpen die los ge maakt van do administratieve rechtspraak, de onverwijlde voorziening iu den achterstand beoogen. Maai aangezien het buiten kijf nog eenige maanden zou duren alvorens die ontwerpeli wet kunnen worden, kan, naar het oordeel van den Minister van Justitie, de voorziening daarop niet wachten. Er moet, zegt Inj, zonder uitstel worden ingegrepen. Het middel daartoe vindt hij in partieele herziening: a. van de wet van 9 April 1877b. van do wet op de rechterlijke organisatie: c. van hét wetboek van burgerlijke rechtsvordering, bij welke regelingen zich dan aansluit eene aanvullingsbegrooting van Justitie voor 1908. waarin opgenomen wordt een post van f 28,800 voor traktementen van nieuw te benoemen en verhoogde traktementen van te verplaatsen of te verhoogen rechterlijke ambte naren. Het eerste der genoemde ontwerpen strekt tot verhooging van het maximaal getal benoem bare ambtenaren bij overladen Gerechten. Het aantal benoembare vice-pres kien ten, rechters, en;:, wordt verhoogd. Terwijl de Regeering tege lijkertijd de bevoegdheid erlangt, rechterlijke ambtenaren, die hier of daar gemist kunnen worden en van standplaats willen veranderen naar de bedreigde punten te dirigeeren. Alzoo kan de maximale bezetting der overbelaste col leges tot de vereischte hoogte worden opgevoerd, zonder, in verband niet de aanhangig blijvende algemeene regeling ook maai het minst op de toekomst vooruit te loopen. Maar juist 0111 de in die algemeene regeling nedergelewde grondgedachte onveranderd te laten, wordt naast do openstelling van nieuwe reclitersplaatson, tegelijkertijd reeds nu aange-, stuurd op spaarzaamheid in het gebruik van rechterlijke krachten. Nu de gelegenheid wordt geopend in 's-Graveuhage, in Amsterdam en in Rotterdam, meer rechterlijke ambtenaren te benoemen, wordt ook tevens beperking van het aan to stellen aantal nagestreefd. Dit zal ge schieden in de eerste plaats door afschaffing, behalve in cassatie, van de onvoorwaardelijke verplichting "van het Openbaar Ministerie tot concludeeren. Voorgesteld wordt deze oonclusiën te behou den alleen, als in de gevallen, waarin het huidig recht het hooren van het Openbaar Ministerie voorschrijft, óf dc rechters, óf ééne der partijen op de voorlichting van hot parket verklaart prijs te stellen. In de tweede plaats door voor waardelijke alleenrechtspraak voor burgerlijke zaken in dc rechtbanken. Ook hier zal do wensch van ééne of meer der partijen echter geërbiedigd wordenzij hebben zich slechts van alleenrechtspraak niet gediend te verklaren, om zich de berechting hunner zaak door eene drie leden-kamer te verzekeren. Het tweede ontwerp, eene wijziging van art. 50 der wet op de rechterlijke organisatie be- oogende. opent de gelegenheid voor de berech ting van burgerlijke zaken, kaniers van één lid te ferroeeren. Het besluit, waarbij dit gestliiedt, zal aan de goedkeuring van de Kroon moeten worden on derworpen. Daarenboven zal het een paar andere voor schriften bevatten, bestemd om aan de bezet ting der enkelvoudige kamers de noodige vast heid en regelmaat te geven. Overleg met de rechterlijke colleges (ver trouwelijk en voorloopig reeds over liet tegen woordige ontwerp gevoerd) zal daarby plaats hebben. Eenige wijzigingen achter art. 288 Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering slui ten zich hierbij aan en hot derde wetsontwerp bevat, in verband hiermede, nog enkele speciale wijzigingen. Het vierde wetsontwerp eindelijk (de aanvul ling van do begrooting van Justitie) beoogt eene vermeerdering van personeel, voor zoover zich op het oogenblik becijferen laat vandrie viee-presideuten (een Amsterdam, een Rotter dam, een 's-Gravenhage), gezamenlijke kosten per jaar f 12,500; vijf rechters (twee Amster dam, twee Rotterdam, een 's-Gravenhage), sa men f 10,000drie a vier substituutgriffiers (twee a drie Amsterdam, een 's-Gravenhage), samen f 6900; totaal f 38,400 voor liet volle jaarf 28.800 voor de nog loopendc negen maanden. Misschien kunnen echter hier of daar over bodige rechterlijke ambtenaren naar Amsterdam, typen ontmoet, merkwaardige gezegden ge hoord, doch zij 'bezitten den tact juist die te kiezen, die u boeien, u stichten, u doen denken Zoo zijn zij, die iets zeggen. Stelt gij u niet tevreden in familie- of vriendenkring te spreken, maar wilt gij verder gaan en schrijven, schrijven voor het publiek, dat u niet kent, u oog niet ziet glinsteren, uw stem niet hoort trillen, dan, dan raad ik u vooraf, zoo gij. het al niet gedaan ÏÏébt-, 'bij goede reisbeschrijvers aan te 'kloppenzij zullen u stilzwijgend de noodige wenken geven. Regels baten niet, maar lezen, lezen, en wie? Ik wijs u op twee reisbeschrijvers, die m. i., althans wat het artistieke betreft, met recht modellen genoemd mogen wor den. Het zijn van Nievelt in zijn Alpen- boek", en Alphonse Daudet in zijn „Tar- tarin sur les Alpes". Een ..Alpenlboek. Wandelingen iu de Zwitsersehe on Tiroler Alpen." De schrijver heeft twee vliegen in één klap willen slaan „den oiimidbaren Baede ker hier en daar wat toe te lichten, elders zijn dor gebeente met eenig vleeech te om klemden". Het is bom volkomen gelukt de .reisgids lijdt niet door de poëtische omklee ding, de poëzie niet door de prozaïsche wenken. Hij wandelt in de Alpen, en wij, wij wandelen mee, gaan meo den Pilatus op. brengen mee onzen eersten warmen groet aan 't heerlijk Alpenland; Mürren en Gor- nergrat en Mont-Flegère, we bestijgen ze mee, en, op den top gekomen, vlijen we ons neer en luisteren naar die schoone liederen, waarin hij de Jungfrau, het Matterhoru, den Mont-Blanc beringt. We dwalen met hein mee door de roman tische kleurrijke dalen van 't schoone Tirol, nu eens terug mijmerend iu de tijden dor romantiek, dan weer vo»l ontzetting opzien de naar de majesteuze gestalten van Ortler en Dolomieten. Dan weer dobberen wij niet hem mee over de blauwe wateren van den Lago Maggiore, Jen Lago di Garda; wij benijden hem niet, wij genieten, wij kunnen niet anders; want 's-Gravenhage of Rotterdam worden verplaatst. In zijne toelichting zegt do Minister nog, dat indien tegen de verwachting de afschaffing der conclusies van het Openbaar Ministerie geene krachten vrijmaken, dan zou ten slotte aan het Amsterdamaohe parket een zevende substituut- officier worden gegeven Het Tweede Kamerlid voor Rotterdam III, de heer Verhey, was gisteren na lang durige afwezigheid wegens ziekte weder in de Kamerzitting tegenwoordig. Naar de N. R. Ct. meldt, zal de be trekking van inspecteur der artillerie bin nenkort worden opgeheven. Naar de N. R. Ct. verneemt, is de heer A. N. C. S. van Buren te Rotterdam, aan II. M. de Koningin voorgedragen voor de benoeming van kapitein-commandant van liet corps Koninklijke Scherpschutters, te Rotterdam, met den personeelen rang van luitenant-kolonel. De benoeming wordt bin nenkort verwacht. Naar wij vernemen zal in de vacature van den rentmeester van het Kroondomein, Rentambt Goes niet worden voorzien. Te Zwolle is in den ouderdom van 79 jaar overleden mr. S. J. van Royen, oud- vice-president der rechtbank aldaar. Directie van den landbouw. Het bieronder volgende overzicht van den stand der winterlandbouwge wassen, dei warmoezerijgewassen onder glas, der boom- kwee-kerij ou der bloemisterij op 15 April 1908 is, onder medewerking van de Rijks- land- en Rijkstuinbouwleeraren, samenge steld naar gegevens, verstrekt door de oor respondenten van de directie van den Land bouw. Het eerstvolgende overzicht aangaan de warmoezerijgew«assen en ooft zal den stand aangeven op 1 Juni, en dat betreffende landbouwgewassen en bloembollen den stand op 15 Juni. W i u t e r 1 a n d b o u w g e w a s se n. In den herfst van 1907 was het weer over het geheel gunstig, zoowel voor liet zaaien als voor de ontkieming en de verdere ontwik keling der wintergewassen, zoodat deze, voor zoover zij tijdig gezaaid waren, in goede conditie den winter ingingen. De kooide viel omstreeks Kerstmis in eu duurde met her haalde afwisseling van dooi en soms vrij streng eworst tot begin Februari, terwijl er in dien tijd nagenoeg geen sneeuw viel. De gewassen werden dus op eene vrij zware proef gesteld. Na den winter bleek dam ook al spoedig, dat sommige velden geducht ge leden hadden. Voor velo karwij- en kool- zaadperceelen vertoonden oenen onvoldoen den stand, zoodat zij moesten worden uit- geploegd. Doch ook de tarwe en in mindere mate de gerst waren hier en daar te zeer gehavend om te kunnen blijven staan. Even als in bet vorige jaar heeft de Wilhelmina- tarwe zich in het zuiden des lands zeer goed gehouden, terwijl zij in Groningen voor een belangrijk deel is. afgevroren. Voorts hebben die velden, welke krachtig den winter ingingen, beter weerstand aan de ongunstige weersinvloeden kumnen bieden dan die, welke om de eene of andere reden onvoldoende ontwikkeld waren. Duidelijk bleek dit bij de rogge, die, voor zoover rij vroeg gezaaid werd, er over het geheel goed voorstaat, terwijl uit alle deelen des lands klachten komen over den 011 bevredigenden stand der late rogge. Hoewel niet in die mate, geldt dit ook van de andere gewas sen. De oogst van 1907 was zeer laat, zoodat gerst en tarwe, welke in stoppels van late gewassen, als b«xinen of bieten, gezaaid zijm, vóór den winter te klein gebleven rij11 en thans een minder goeden stand verttoonen. Behalve van roggen werden van alle ge wassen hier en daar meer of minder talrijke perceelen uitgeploegd. In het noorden van Groningen was de stand van de Wilhelmina- tarwe op 20 van de velden on voldoen de, terwijl in het Oldambt deze variëteit voor bet grootste deel is omgebouwd. En kele perceelen gerst en koolzaad en meer dere velden karwij ondergingen hetzelfde lot. In Friesland en Drenthe was de stand hij' is dichter, didhter in den vol's ten zin des woords; hij beschrijft niet alleen de na tuur, maar hij bezielt ze, hij laat ze spre ken hij weet aan dit grootscho instrument den rechten toon te ontlokken. En hoe weet- hij zijn landschappen te stof- feeren Dat zijn figuren van vleeech en bloed, die bij voor onze oogen plaatst. Madame Chablon. de propiriétaire van dat kleine hotelletje in Finhaut, een theekistje met een dakje er op, Madame Ghablon et l'amfbition de sa- vie een sterretje van, deu grooten Bédéquairegids Peter, philo- sopheerendo op de Glarniscli, des avonds in de Clubhiittede bange Kreuzwirth uit Vols, angstig vóór en onder liet onweer, en als het voorbij' is „Noa, noa, hier brennt's halt nie, nie! Wenn mer* so a famose Wetterglocke hat, wie wir, - doa- kann mer sich scho' ruhigi hinlegeAber dor Buab, der Thürmer, da hat aucli sacriscli 'brav' g'lautetDer Ib'kommt auch vor'm Schloafgehen von mir noch a Schoppe g'schenkt, joa, joa Op het gebied der natuur is van Nievelt de dichter en. als ik het zoo zeggen mag, „stoffeerder' bij uitnemendheid. Wilt go iemand, die de natuur met woor den teekent, schildert, beeldhouwt lees Alphonse Daudet. Tartarin gaat de Jungfrau op en nadert, tegen het vallen van den avona, al zingend de Guggihütte, een rustpunt, waar hij den nacht zal doorbrengen. „De gidsen kregen schik in die Tarasoo- neesche deuntjes en toen rij voo£ een oogen blik zich op een rotsblok neerzette» om me neer gelegenheid te geven op adem te ko men, toen begonnen zij te jodelen, maar niet al te hard, uit vrees voor een sneeuw val, niet al te lang, want bet was al laat. „Men kan het al voelen, dat de avond 'begint te vallen, de koude wordt doordrin gend; de sneeuw, het ijs, wild opeengeeta-i peld, neemt een loodkleurige, spookachtige tint aan; het licht begint te wijken, glijdt opwaarts, omhult nog slechts de toppen, daarginds op den achtergrond „Overal bleekheid, verstijving, stilte, bijna steeds voldoende. Daarentegen is in de IJsselstrcek van de gezaaide tarwe en gerst niet meer dan overgebleven, terwijl ook in de Betuwe talrijke velden, zelfs van de oude tanwevariëteiten moeeten worden «1.geploegd, evenals in de Haarlemmermeer, Zuidholland, Zeeland en Weet-Noordbia- 4 bant, waar vooral de Essoxtarwe weder veel geleden hoeft. I11 Zuid Holland is het kool zaad voor bet grootste deel afgevroren, en ook in Zeeland moest zeker meer dan 10 van de velden worden uitgereden. Over ziekte en beschadigingen wordt wei nig geklaagd. Op zware gronden deden de slakken hier en daar nogal sdhade, met name in Groningen 011 in de Betuwe. In Overijssel wordt plaatselijk geklaagd over muizen vraat in de rogge. In de Waard- en Groet polder (Noordholland) heeft de tarwe te lij den van de larve der smalle graanvlieg. Men heeft opgeoneirkt, dat dit insect vooral scha delijk wordt in tarwe's, die in een karwij- stoppol zijn gezaaid. Taiwe na bieten onder vindt er veel minder last van. In Gronin gen heeft de jarige karwij, evenals in het vorige jaar, weer te lijden van eene ziekte, welker oorzaak nog onbekend is en dde den wortel hals doet wegkankeren. Tot nu toe was bet weer in het voorjaar voor de planten weinig gunstig om zich van de geleden schade te heretellen. Bij het schrale koude weer der laatste •weken, soms gepaard met nachtvorsten, héb ben de gewassen weinig vorderingen ge maakt. Alles is dan «ook achterlijk. Daarvan ondervinden de gras- en klaverlanden wel de moest directe schade. Bij intreding van groeiz«aam weer zullen de wintergewassen, sommige perceelen uitgezonderd, zich waar schijnlijk spoedig en geheel kunnen herstel len, terwijl elke dag dien het vee later in de wei komt, geld kost, dat later niet meei kan worden teruggewonnen. Over het geheel is de stand der gewassen in het noorden des lands iets beter dan in het zuiden. Ten slotte kan nog worden medegedeeld, dat de structuur van de in Maart 1906 in Zeeland overstroomde gronden veelal nog slecht is, zoodat het zaaien van de zomer gewassen met vele moeilijkheden gepaard gaat. Op die gronden heeft men dan ook een aanzienlijk deel van de wintergewassen moeten uitrijden T a r w e. De stand is over het geheel vrij goed, behalve in de Betuwe en op veen grond in Noordholland, waar zij slechts matig is. In Groningen staat het gewas goed, in. Friesland zelfs zeer goed. Gerst. De stand is goed in Gronin gen, Friesland en Utrecht, alsmede in Noordholland op de klei. Overigens staat de gerst overal vrij goed, behalve in Zee land en West-Noordbrabant, waar zij slechta matig is. Rogge. De stand van de vroeg ge zaaide rogge is over het geheel goed, op en kele plaatsen zeer goedde laat gezaaide staat bijna overal vrij slecht of matig. Koolzaad. De stand is goed in Gro ningen en Friesland, maitig in Utrecht, Noordholland eu Zeeland, vrij slecht in Zuidholland en Noordbrabant en slecht in de Betuwe. Karwij. De karwij is in den herfst van 1907 over het geheel te fijn van onder de dek vrucht voor den dag gekomen, zoodat het gewas rich voor den winter niet voldoen de meer kon ontwik'klen. Sommige per ceelen werden reeds in den herfst om- gepliegd. Na den winter bleek ook de stand van het overgeblevene veel te wenschen over te laten, zoodat nog meerdere velden moesten worden omge bouwd. Waren er geen hooge prijzen in het verschiet-, zoo zou dit waarschijnlijk nog veel meer zijtn gebeurd. Thans laat men staan wat maar ©enigszins kan en tracht door zware bemesting en zorgvuldige verpleging de opbrengst nog zoo hoog mogelijk te maken. Do met karwij bezette oppervlakte wordt kleiner geschat dan die van don vo- rigen oogst. Met naane is zulks bet geval in Groningen, Noord-Holland, Zuid-Hol land en Zeeland. Alleen in West-Noord- B ra/bant staat ongeveer evenveel te velde als iu 1907. De stauld is goed in Friesland dood." 's Nachts om twee uur was Tartarin al weer op. Men moest vroeg opbreken, om tegen den avond weer in de Guggihütte te rug te zijn. ..Daar stond hij buiten, klappertandend en staroogend. De maan wierp haar toover- aebtig licht op die witte velden, die gestolde watervallen, waarop de pieken en naalden en de overhangende sérae's zich in pikzwarte schaduwbeelden afteekenden. „Het was niet meer de schitterende chaos van den namiddag, noch de loodkleurige opeenstapeling van grauwe tinten van deu avond, maar net was een stad, een stad met sombere straten, geheimzinnige doorgangen, flauwe, onbestemde bochten, te midden van marmeren monumenten, afgebrokkelde bouwvallen, een doode stad met wijde, een zame pleinen." En als de morgen aanbreekt: „Zij hadden ongeveer een uur geklau terd, toen een dunne, rozenrood© strook de toppen omzoomde, de toppen, daar ginds in do hoogte, boven hun hoofden. Het was de •morgenstond, die rich aankondigde. En de vl'obloed Tarasconees, de dood vijand van schaduw en duisternis, zong uit volle borst: Grand souleu (soleil) de la Provence 1 Gai compaire dou mistrau 1 (du mistral) Zié. voor zulke reisbeschrijvingen gaat het duiveltje der verveling op de vlucht, daartegen is hij niet 'bestand. Meer voorbeelden van gcede reisverhalen zijn niet noodig; bovengenoemde schrijvers bezitten volkomen de vereischte eigenschap pen duidelijkheid zonder langdradigheid, enthousiasme zonder overdrijving, vaardig heid in het stoffeeren zonder overdaad, be zieling zonder Sdh warmer ei. Ik eindig met den wensch, dat het toe-1 risiendom, vóór het op reis gaat, te loer moge gaan bij den causeur no. 3 of bij de aangehaalde schrijvers; hun goede eigen schappen zijn nog noodiger dan Baedekers, binocles, parasols en wat verder tot het equipement behoort verl ter z«' et-Noo Zuid-k veen de kl< De v de »de in omnge leslaiu treoht pordho jidkoll eland ,wtrdbi Neder 0 r a hterlij and rij g06 Kl» •lijkin 0g ter es lan den ma

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2