K°, 315. Tweede blad. O"6 Jaargang. Zaterdag 2 Mei 1908. KOLONIËN. BINNENLAND. mienl Julijj AMERSFOORTSCH DAGBLAD ,4f 4i ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Dezo Courant verschijnt dagelijks behalvi op Zon- on Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: f 0.50. 0.10. Van 15 regels Elke regel moor Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zoor voordeeligo bepalingen tot het horliaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattonde de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. O ÖST-IND1B. Floras. De correspondent te Batavia van de N. Ti. Ot. seint: (Officieel). Den 12. April zijn twee bivaks te Soekoeria (Boven-Endeh) door groote ï0 benden overvallen en in brand gestoken. Icj Sergeant De Kok en twee marechaussees JIJ: sneuvelden, 4 marechaussees en 2. dwangar beiders werdein gewond. Luitenant Tubbers trok op Endeh terug. Kapitein Spruijt ver trok naai' Soekoeria. Be redactie teekent hierbij aan Het is een vreemd verschijnsel, dat een regeer i ngs telegram op weg van Indië naa r de red actieburea u's van Staa ts courant en Nederlandsche dagbladen een gedeelte van den inhoud kwijt raakt. De lezer, die het in ons Tweede Blad B. van 1 dezer opgenomen regeeri ngs telegram over do jongste gebeurtenissen op Flor es vergelijkt l niet het thans door onzen corrspondent over- i geseinde officieel© bericht, zal ontwaren, dat i in eerstgenoemd telegram ons de mededee- ling onthouden werd dat de le luitenant L. J. J. M Tabbei's (niet Tubbers) zich ver- plicht heeft gezien op Eudeh terug te trek- j ken. Dit kan als eenvoudige oorzaak hob- j ben, dat die officier met het bivak ook zijn j levensmiddelen en munitie grootendeel in J de vlammen zag opgaan, zoodat hij alleen j daardoor genoodzaakt werd Boven-Endeh te verlaten. Maar het kan ook zijn, dat hij j zich te zwak voelde om tegenover het ver- j zet op groote schaal den toestand te blij ven beheerschenin dat geval hebben wij in de toelichting in ons blad van hedenmorgen den toestand wat te licht ingezien. Wie de kapitein Spruijit is, weten onze lezers reedsdat die energieke officier on middellijk, zeker met de noodigie troepen, naar Soekoeria ging om daar den toestand te regelen, ligt voor de hand. Aan de familie van den sergeant Wil lem Johannes de Kok is vanwege het depar tement van koloniën medegedeeld, dat ge noemde sergeant 12 April bij de overvalling van zijn bivak, in Soekoeria boven Endeh, op Flores is gesneuveld. Atjeh. Dezelfde correspondent seint J>ij een klewangaanvial in Djeum.pa o:p een groep infanterie werden de sergeant Foi- ger, drie minderen en zeven dwangarbeiders gewond. In Peusangan werd de telefoon vernie'd. Het laatste maandverslag over Atjeh luidt ongunstig. Hierbij wordt aanget eekend Hierover valt niet veel te zeggen. We be leven in Atjeh nu eenmaal een onrustigen tijd. Nog een onderzoek als pas werd in gesteld en we hebben misschien kans, dat de Atjeherverslagen er nog heel anders zul len gaan uitzien. De Atjeher is er nu een maal vast van overtuigd, dat wij nooit bij een eens aangenomen gedragslijn blijven vol harden. Voor hem is het een feit, dat aan een kraohtig bestuur weer gauw een einde moet komen, als hij maar volhoudt. Zoo'n onderzoek doet hem licht denken, dat or weer verandering op til is, en hij tracht in die richting het zijne te doen. Uit liet thans geseinde behoeft dit alles wel niet rechtstreeks te volgen, het ver- onderste'de verband is echter mogelijk. Kameroverzicht Twaade Kamer. Do Tweede Kiamer heeft Vrijdag het amendement-Duymaer van Twist, om het visschen met kuil netten op de Zuiderzee te verbieden, et 61 tegen 3 stemmen verwor pen. Het amendeme ut - Rey ne, om bedoeld verbod niet direct, maar over twee jaar te doen ingaan, werd met 56 tegen 9 stemmen eveneens verworpen. Na ampele discussie over de bepalingen op de kuatvisséheriji, welke bij algemeenen maatregel van bestuur zullen worden vast gesteld, werd aangevangen met de algem. beschouwingen over de bimienvisscherij waarbj de heer De Waal M al ef ij t een krachtig pleidooi hield voor de oprich ting van publiekrechterlijke vereenigingen tot bevordering der visscherijwat den vischstand ten goede zal komen. De lieer Reyue nam het op voor do hengelaars, die ten onrechte voor geboren vijanden der beroepsyisschers worden aan gezien, in de oommissie tot voorlichting der regeering slechts door één sportvisscher vertegenwoordigd en in dit ontwerp zeer worden achteruit gezet. Bij den „Vlragendag" richtte de heer de Klerk de volgende vraag tot ren min, van binnenl. zaken Is de minister van binnen 1. zaken bereid om spoedig een wetsontwerp bij de Kamer in te dienen ten ©inde de personen, die een bezoldigd ambt hadden, bij de opgaheven schutterijen in hun geldelijk verlies t© gemoet te komen?" De Min. van Binnenl. Zaken antwoordde In antwoord op de mij door den geach- ten afgevaardigde uit Botterdam II, den heer Do Klerck gestelde vraag, kan ik me- dedeelen, d:.t reeds bij den Raad van State aanhangig iz een wetsontwerp tot verhoo ging ran hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1908, hetwelk o.m. ten doel heeft te bevorderen dat voorziening worde getroffen in het belaag van de personen die tengevol ge van de opheffing der schutterij bij die instelling bekleed© bezoldigde betrekkingen hebben verloren. De heer Van Asch van Wijck vroeg inlichtingen over de N oordzee-en ten - te. welke de minister gaarne verklaarde te willen geven, vooral om daardoor de rich ting aan te geven, welke de regeering van zins is op het gébied der buiten! andsohe staatkunde te volgen. Bedoelde verbintenis heeft haar ontstaan te danken aan een sterk gevoelde behoefte, met onloochenbare oprechtheid gedurende den loop der onderhandelingen door alle deelhebbende partijen aan den dag gelegd, om het wantrouwen weg te nemen, dat reeds gedurende zulk een tal van jaren zich deed gevoelen omtrent hetgeen enkele Sta ten, ho door de Noordzee beapoeld worden, met elkander voor hadden en waarbij Ne derland door zijne 2300 bevoorrechte geogra fische ligging zoozeer betrokken was. De taak, om aan dat wantrouwen een einde te maken, kon niet anders dan met graagte aanvaard worden door hen, die daartoe re- roepen werden en deze algemeen en diep ge voelde verantwoordelijkheid heeft ongetwij feld niet weinig bijgedragen tot de bijzon dere overeenstemming, welke de gevoerde onderhandelingen heeft gekenmerkt. De conventie bepaalt dat elk der Sta ten zijn ©eigen grondgebied zal onge schonden bewaren en dit gebod sluit dus ook door zijne nadrukkelijke beperking geheel uit dat wij te eeniger tijd tot het bewaren van eens anders grondgebied geroepen zou den kunnen worden; het tweede lid echter, sprekend van wederzijdsohe eerbiediging, houdt daarmede het verbod in om aan eens anders grondgebied te roeren, met an dere woorden slechts tegenover ons zelve zijn onze verplichtingen positief; de negatieve verplichtingen daarentegen zijn wederkee- rig. De minister merkte evenwel />p, dat, in deze overeenkomst te willen zien de lang gedroomde formule van eeuwigen vre de, die ons de gevaren, welke onze onaf hankelijkheid d!reige.n, als bij tcoverslag of penneetreek zonden weggecijferd hebben, en ons tot een ,,dolce far niente", een zalig niets doen, op het gebied onzer zelfverdedi ging zou mogen leiden, inderdaad eene roe- kelooze illusie zou zijn. De kracht van het overeen gekomen© heeft eene groote, zeer groote moreele beteeken is, maar ontneemt de onvermijdelijke materieel© verplichtingen voor het behoud van ons zelfstandig bestaan ir. gieenen deele, erkent die zelfs. Dé entente sloot zich passend' aan aan de gedragslijn, welke de regeering van zins is te volgen op het gebied onzer buitenland- sche staatkunde, omdat zij eene welkome gelegenheid verschafte om voor ons land de plaats te pretendeeren, waarop het onmis kenbaar recht heeft eene plaats, die nu bij eersten oogopslag in het gezicht treedt, ter wijl niet-deelneming aan deze ons zoo van nabij rakende onderhandelingen onvermij delijk geleid zouden hebben tot het weinig vleiend beeld, niet ongelijk van de bekende vex eerbeelden, waarin men. geleid door het onderschrift: ,,Waar is Nederland?" ons vaderland slechts ergens tusschen de scha duwen der andere figuren verscholen zou den hebben gevonden. Zonder ook maar voor een ondeelbaar oogenblik te willen afwijken van de verstandige staatkunde der onthou ding van politieke verdragen, die in Ne derland sedert tal van jaren zoo voorzich- tiglijk is in acht genomen, hoopt de regee ring niettemin in zooverre ook hier den gul den middenweg te betreden door zich voor oogen te houden dat, waar in het Europee- sche Concert Nederland naar geen eerste viool behoort te grijpen, wij ons niettemin voortdurend hébben rekenschap te geven, dat ook de kleinere instrumenten, mits goed gestemd en \velbe9peeld, tot het harmonisch effect van bet geheel op onmisbare wijze kunnen bijdragen. De Voorzitter zegde der regeeriug dank voor de gegeven inlichtingen. De verdere beraadslaging over de Vis- echerij.wet werd geschorst tot Dinsdag 11 BartchtM. Vrijz. De.11. Bond. L. en V. vermeldt den beschrijvings brief van de algemeene vergadering van den Vrijzinnig-Democratischen Bond (27 en 28 Mei te Arnhem). Behandeld zal o. m. worden een voorstel van het hoofdbestuur Het aantal leden van het hoofdbestuur worde gebracht van twaalf op veertien. De 'bedoeling van dit voorstel is nog meer ge legenheid te hebben in het hoofdbestuur vertegenwoordigers van verschillende streken van liet land op te nemen. Voorts is aan do orde: Verkiezing van hoofdbestuursleden wegensa. voorziening in de tusschentijdsche vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. Zijlstra Hzu., Zwolle; b. aftreding van mevr. W. Wijinaendts FranckenDyserinck, 's Gra ve 11 iiage, en de heerenmr. S. J. L. van Aalten, Rotterdam; P. W. J. van Hassel, Utrecht; P. Hofstra, Wijnaldum; Th. M. Ketelaar, Amsterdam; mr. J. Limburg, 's Gravenhage; mr. H. P. Marchant, 's Gra ven hage U, G. Schilthuis, Groningen; Herman Snijders, Middelburg; mr. M. W. F. Treub, 'sGravenhage; C. A. Zelvelder, Sneek. Niet herkiesbaar zijn volgens loting de heerenmr. J. Limburg en mr. H. P. Marchant. Voorts vermeldt de beschrijvingsbrief o.a. nog de volgende voorstellingen van af deel in gen I. Arnhem. De afdeeling Arnhem verzoekt het hoofd bestuur van den Bond op de volgende alge meen© vergadering advies uit te brengen of te laten uitbrengen of staatspensionneering als onderdeel van het programma kan wor den opgenomen. II. Haarlem. De algemeene vergadering bepaalt in zake de ouderdomsverzekering haar stand punt. Ten einde hiertoe te geraken wordt in deze vergadering eene commissie be noemd, welke op de eerstvolgende alge meene vergadering een ontwerp-program over het vraagstuk der ouderdomsverzeke ring indient. III. Gouda. De Bond benoeme eene commissie ter be studeering van het pensioenvraagstuk. Advies van het hoofdbestuur bij deze drie voorstellen Het hoofdbestuur adviseert deze zaak dit jaar niet t© behandelen, maar aan het hoofdbestuur op te dragen hieromtrent een schriftelijk rapport te doen uitbrengen door eene daartoe, na overleg met d© voorstel lende afdeelingen te benoemen commissie, welk rapport in ©ene volgende algemeene vergadering kan worden behandeld. Ket Nederl. Zeewezen. De vereeniging ,,Het Nederlandsche Zeewezen" hield te "s Gravenhage onder voorzitterschap van den heer D. F. Scheur leer hare jaarlijksche algemeene vergade ring, waarin o. a. verslag werd uitgebracht j over het afgeloopen jaar. Aan dit jaaxover- zicht wordt onder meer het vo-lgende ont leend Het aantal begunstigers, gewon© en buitengewone leden bedraagt thans resp. i 19, 777 en 160 tegen 19, 760 en 152 op 30 April 1907. Het ledental gaat dus gestadig vooruit. Betreurd wordt echter dat de po- i gingen om meerdere leden te doen toetre- den in do provinciën, welke niet aan zee gelegen zijn, weinig resultaat hebben opge- leverd. In verband hiermede wordt in het verslag de aandacht gevestigd dat het doel der vereen iging is belangstelling te wekken voor het Nederlandsche zeewezen in den meest uitgebreiden zin in alle kringen van de maatschappij, en opgemerkt wordt, dat door het oprichten van afdeelingen het streven der vereeniging zeer zou worden ge- 1 steund. Met voldoening wordt geconstateerd dat j het tijdschrift der vereeniging een zeer goe de plaats inneemt op de lijst van in Neder land periodiek verschijnende illustraties en bladen. Een woord van lof wordt dan ook gebracht aan den hoofdredacteur en den Uitgever. Herinnerende aan de verrichtingen der vereeniging gedurende het afgeloopen jaar wordt onder meer melding gemaakt van den ,,De Ruyterböker'' welke ter gelegen heid van den 300-ja,rigen geboortedag van Michie! Adriaansz. de Ruyter geschonken werd aai. de K011. Marine Jachtclub te Den Helder om volgens een daarvoor spe- c.'aal ontworpen reglement te worden ver zeild onder onderofficieren der Kon. Ned. Marine. De financieel© toestand der Vereeniging is gunstig te noemen. De rekening sluit met een batig saldo van f 379.91 niette genstaande de meerdere uitgave besteed aan het De Ruyternummer van den Jaargang 1907. De Vereeniging ,,Onze Vloot" zocht sa menwerking met de Vereeniging. Het be stuur zal, na onderzoek van finaueieelen aard, die samenwerking voorbereiden en zoo mogelijk bewerkstellingen, van oordeel zijnde dat in ons betrekkelijk klein land twee vereenigingen welke ongeveer hetzelf de doel behartigen door samenwerking één groot géheel kunnen worden. De jaaroverzichtschrijver eindigt met in het verslag te wijzen op het doel der Ver eeniging. Nederland, zegt hij, is groot ge worden door de zee. Onze handel en scheep vaart staan overal gunstig bekend en brei den zich uit. Waar de beschermheer der vereeniging Z. K. II. de Prins voortgaat, wekt do secretaris allen op mede te wer ken om onze haudelsmarine, zeevissohcrij, haven- en dokwerken, scheepsbouw en ook de oorlogemarine, in één woord „Het Ne derlandsche Zeewezen" aan alle Nederlan ders ook in de koloniën en elders bekend te maken als een der rijkste bronnen van welvaart voor onze zeevarende natie. Waar het/ zeewezen zooveel heeft bijgedragen tot den bloei en den roem van ons land spoort liet verslag aan te helpen de kennis en de belangstelling aan te kaveeken voor het mcoic en grootsche bedrijf ter zee. Jaarverslag en rekening en verantwoor ding werden door do vergadering vastge steld en goedgekeurd. Bij acclamatie werden als bestuursleden herkozen de heeren jhr. Six, jhr. Van Cit- lers en De Groot. De heer Hummel te Amsterdam had we gens drukke bezigheden verzocht niet in aanmerking te komen voor een herbenoe ming. Besloten wc-rd ook het volgende jaar de algemeene vergadering te 's Gravenhage te houden. ,,M et groot verlof." Het hoofdbestuur van de Nationale Vereeniging tot steun aan miliciens heeft onder voren staande» titel in brochurevorm een „brief" gericht aan het Nederlandsche volk, waarin wordt opgewekt om door toetreding tot de vereeniging (lidmaatschap fl) haar stroven te steunen. Herinnerd zij dat de vereeni ging zich ten doel stelt: a. zooveel mogelijk te voorkomen, dat militieplichtigen tenge volge van vervulling hunner verplichtingen als zoodanig, hun betrekking verliezen, en b. hulp te verleeneu aan hen, die tenge volge van de vervulling hunner militieplich ten, hun broodwinning verloren en 11a hun verblijf onder de wapenen dientengevolge in behoeftige omstandigheden vorkoeren. De vereeniging heeft nu reeds meer dan 1000 menschen voortgeholpen, gesteund en gered. Zij telt thans 1505 leden en 17 af deelingen Prins-Hendrik-Stichting. Aan liet 33e jaarverslag, in do Maandag ge houden jaarvergadering uitgebrachtis het volgende ontleend Wij hebben 111 het afgeloopen jaar veel verloren. Het aantal leden en donateurs is door overlijden aanmerkelijk achteruitgegaan waardoor de bron van inkomsten der Stich ting al weer trager vloeit. 27 verpleegden werden door den dood weg genomen. De ledige plaatsen werden steeds zoo spoedig mogelijk beset. Al is het rantsoen eenvoudig, dé 200 man en de 365 dagen van het jaar voeren de kos ten tot een aanzienlijke hoogte op. Alles wat de Stichting bezit aan fondsen geeft slechts een vast inkomen van f 16,312; de jaarlijksche uitgaven beloopen f 26,428, zoodat die uitgaven, hoe zuinig het beheer ook gevoerd worde, de vaste inkomsten jaar lijks overtreffen met een bedrag van pl. m. f 10.000. Aan legaten werd vermaakt f 14,892. Dc huishoudelijke commissie bestaat uit de heeren August M. J. Hendrichs, voorzitter; W. G. Wen delaar, penningmeester; J H. van Beghen, secretaris. AIq. Nerf. «werkliedenverbond. In de Geelvinck te Amsterdam hield Zon dag en Maandag het Algemeene Nederland sche Werkliedenverbond zijn algemeene ver gadering, onder voorzitterschap van den lieer N. G. "Brouwer Jr. De aftredende 'bestuursleden, de heeren M. Kole Jz., D. Wakker mans en P. W. J. van Hassel werden herkozen, terwijl in de plaats van de hoeren A. J. Fransen en A. van Vugt gekozen werden de heeren M. Ter Haar en J'. Tuk. Aangenomen werd een motie van het cen traal bestuur, waarbij de algemeene ver gadering, overwegende dat bij verkiezing van ledeu voor de Tweede Kamer en de Provin ciale Staten het beginsel van het. A. N. W. V. vooropgesteld behoort te worden en dat sleohts dan kracht kan worden ontwikkeld, als het optreden van de afdeelingen in nauw verband met elkaar staat, verklaart, dat elke afdeeling zich tijdig in verbinding moet stellen met het centraal bestuur, ten einde een goed georganiseerd optreden in deze te verkrijgen. De verkiezing van een voorzitter, alsmede het jaarverslag (waaruit bleek, dat liet aan tal leden plm. 3000, het aantal afdeelingen ongeveer 40 bedraagt.) werden verdaagd- na ai* de huishoudelijke zitting. Hetzelfde geschiedde met een voorstel van de afdee ling Amsterdam, waarbij aan het centraal bestuur werd opgedragen de fractie der vrij- zinnig-deinocratiséhe loden der Tweede Ka mer uit te noodigen, zich beschikbaar te stellen als de woordvoerdster voor het A. N. W. V. in de Tweede Kamer, ten einde >p die wijze de -wensehen en grieven der arbei ders ter kennis te brengen bij de regeeriug. De Kamerfractie had naar aanleiding van dit voorstel een schrijven aan het centraal bestuur gezonden, waarin gezegd werd, dat liet voorstel-Amsterdam te ver ging, omdat van het geven van opdrachten ©enerzijds, het aanvaarden van zulke opdrachten aan den aai deren kant geen sprake kan zijn. Daarna kwamen oen drietal voorstellen (van Kralingen, Ililleeluis-Feijenoond en Delfshaven) aan de orde in zake de onver- cenigbaarheid van het lidmaatscliap van het Verbond met dat cener andore politieke par tij of kiesvereeniging. In het praeadvies van (het centraal bestuur in deze zaak werd voorgesteld aan de afdee lingen op te dragen in haar statuten een artikel op te nemen, om die leden te royee- ren, welke handelingen plegen in strijd met beginselverklaring en statuten van het ver bond, met hooger beroep op de jaarvergade ring. Aan dit praeadvies werd toegevoegd de bepaling, dat ook degenen geroyeerd zouden worden, die handelden in strijd met beslui ten, genomen door afdeelingen of door een combinatie van afdeelingen. Het aldus gewijzigde voorstel van het cen traal bestuur werd aangenomen met 60 te gen 3 stemmen en 3 blanco. Aan het centraal bestuur werd opgedra gen zich tot den Minister van Justitie te wenden met Ihet verzoek om in de gevange nissen geen arbeid meer te doen verrichten voor particulieren. Men wil hierdoor voor komen, dat bij staking door gevangenen ..onderkruipersdiensten" worden verricht. Voorts zal het centraal bestuur (op voor stel van Ammerstol) de aandacht der Regee riug vestigen op de noodzakelijkheid, dat in alle bedrijven eon verbandkist aanwezig is. Zoo mogelijk in den loop van dit jaar zal in combinatie met den Vrijz.-Dem. Bond een groote beweging op touw worden gezet voor Grondwetsherziening. Het centraal bestuur zal verder met de vrijzinnig-democratische Kamerfractie een bespreking houden dit naar aanleiding van een voorstel-Haarlem in dezen geest over liet verstrékken van bouwcrediet aan coöperatieve bouwvereenigingen door middel van de Rijks postspaarbank. Medegedeeld werd, dat de voorzitter, de heer N. G. Brouwer Jr. in de huishoudelijke vergadering met 53 van de 58 stemmen her kozen was. De voorzitter deelde mede, dat in zake het voorstel-Amsterdam (het optreden van de vrijz.-dem. Kamerfractie als woordvoer ster van het Verbond) in huishoudelijke ver gadering besloten was dit punt met alge meene stemmen aan te nemen, waardoor een samenwerking tusséhen de vrijz.-dem. Ka merfractie en het A. N. W. V. verkregen is. Hierdoor zullen vraagstukken, welke het A. N. W. V. ter sprake gébracht wil zien in de Tweede Kamer, een grondige behan deling wachten door de bemoeiingen der vrijz.-idem. fractie. Evenwel zal het, naar de voorzitter mede deelde, nu noodzakelijk zijn, dat, waar de Kamerfractie zich bereid verklaarde voor een dergelijke samenwerking, het Verbond zich uitsluitend tot haar dient te wenden. Bij acclamatie werd aangenomen een raotic-Utreoht, in zake het middelbaar tech nisch onderwijs. Gewezen werd in die motie op het zeer groote belang, dat de w eik lieden hebben bij de tot-st and -k om in g van een goed geregeld middelbaar technisch onderwijs. In zake den 10-urendag voor den land bouw werd met algemeene stemmen e©n mo tie aangenomen, waarbij aangedrongen wordt op een wettelijke regeling van den arbeidsduur in het landbouwbedrijf. Aangenomen werd een motie van het cen traal bestuur, waarbij de vergadering, over wegende dat ter verbetering van den toe stand der arbeidende klasse ten platten lan de het noodzakelijk is, dat kleine gedeelten grond ter beschikking worden gesteld, ten einde daardoor te kunnen voorzien in eigen behoeften, aan het centraal bestuur op draagt zich te wenden tot de ministers van Landbouw en Financiën, alsmede tot de administratie van het Kroondomein, ten ein de te verkrijgeu, dat zoodanige maatregelen zullen genomen worden ter opheffing van de arbeidende klasse ten platten lande. Nog werd aangenomen een voorstel van Rotterdam om aan het centraal 'bestuur op te dragen do mogelijkheid te onderzoeken van het stichten van een oomité om tot op richting van een maatschappij voor binnen- landsohe volksver huizing te geraken. Een voorstel vian de afdeeling Haarlem om de jaarvergadering de houding te doen be palen van liet Verbond tegen het Nederl. Vakverbond en haar de noodzakelijkheid te doen overwegen van het stichten van onder - afdeelingen voor verschillende vakken of vakgroepen, ten einde aan de vakbonden, die de neutraliteit niet handhaven, de niet- socialistische leden te onttrekken, wend na eenigo discussie ingetrokken en in de plaats werd gesteld een motie DelMiarveii, waarin de wetischelijkheiid werd uitgesproken van liet stichten eener landelijke federatie van neutrale vakvereeuigingen Ten slotte vereenigde zich de vergadering mot algemeene stemmen met de volgende motie „De vergadering, betreurende den weg dien tegenwoordig de meeste vakvereonigin- gen opgaan, spoort olk lid aan zooveel moge lijk te werken om d© verschillende vakver eeuigingen van dien weg af te leiden". Ten aanzien van do ouderdomsverzeke ring handhaaft het Verbond zijn standpunt voor Staatspensionneering, maar verklaart zicfii bereid als overgang te aanvaarden een stelsel van verplichte verzekering, wanneer de laagste loonklassen worden vrijgesteld van premiebetalingen, en geen verband wordt gelegd tusschen premiën en uitkee- ring.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1