S'. 88T. jaargang. Vrijdag 15 Mei 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. 'n Zeemansbruid. AHIERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: p*r 3 maanden roer Amersfoortl.OO. Mem franse per pest- 1.50. A&enderlfke nummers- 0.05. Peze Ceur&at reraehijnt degelijk*, behalre op Zen- en Feest dagen. Advertentiënmededeolingen enz.gelieve men véér 11 uur 's nergens ftj de Uitgevers in ts zenden. Uitgevers: VALKHOFF C'. Utrechtechestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRWS DER ADTERTENTIBN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cent* VJj veeiuitbetaMng. Grootc letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordesliao bepalingen tot het herhaald adverteereu in dit Blad, by abonnement. Bene eirculairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. De Burgemeester van Amersfoort. Gezien artikel 41 der gemeentewet, Brengt ter kennis van. de ingezetenen, dat do jllaad dezer gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 19. Mei aanstaande, des namiddags te li ure. 'Amersfoort, den 14. Mei 1908. De Burgemeester voornoemd, WUIJTIERS. NATIONALE MILITIE. Onderzoek van verlofgangers. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amersfoort maken bekend, dat het onderzoek van de ini deze gemeente gevestigde verlofgan gers der Militie te land zal worden gehouden op het terrein voor de Infanterie Kazerne te Amersfoort op Dinsdag, den 9en Juni aan. staande, des voormiddags te 9£ uren, de verlof gangers behoorende tot de lichting 1900 en de vroegere lichtingen, alsmede voor de lichtin gen 1901 en 1902; op Woensdag, den lOen, Juni a.s., des voormiddags ten 93 uren de verlof- gers behoorende tot de lichtingen 1903 en 1904 en op Donderdag, den llen Juni a.s., des voor middags te 93 uren, de verlofgangers behooren de tot de lichtingen 1905, 1906 en 1907. Aan het onderzoek behoeft niet te worden deelgenomen door hen, die in het genot* zijn van t ij d e 1 ij k verlof en voorts niet door de verlofgangers, aan wie vergunning is wleend tot uitoefening van de zeevaart of de leevisscherij buitenslands of toestemming tot verblijf in het buitenland, en aan wie hetzij ge lijktijdig met die vergunning of toestemming hetzij in verband daarmede later afzonderlek, vrijstelling van het onderzoek is verleend, dan «el is toegestaan dat onderzoek in de maand November of December van het loopende jaar te ondergaan b. de verlofgangers, aan wie ter zake van de uitoefening van hun beroep of bedrijf dan wel wegens andere bijzondere omstandigheden ver gunning is verleend het onderzoek in een der liervoren onder a genoemde maanden te onder gaan c. de verlofgangers, die in 'het loopende jaav, vóór den dag hierboven 'als dag van onderzoek aangegeven, uit anderen» hoofde dan voor straf onder de wapenen zijn geweest; d. de verlofgangers, die bestemd zijn, om in het loopende jaar voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen e. de verlofgangers, die bestemd zijn om met Augustus van het loopende jaar eenen ver- Zengden militiodienst bij de Landweer te vol brengen fde verlofgangers, die in het genot zijnvan ontheffing van den werkelijken dienst of van uitstel van eerste-oefening; g. de adspirant-militie-officieren en h. de verlofgangers van de Exploitatie-Coni- nagnie der Spoorwegafdeeling van het Regiment Genietroepen. Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen dat de verlofganger by dit onderzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de kleeding- en uitrustingstukken, hem bij zyn vertrek met verlof medegegeven, van zijn zak boekje en van zijn verlofpas; dat een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastby zijnde huis van «bewaring, door den Militiecommissaris kan worden opgelegd aan den verlofganger lo. die zonder geldige reden niet bij 'het on derzoek verschijnt 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder gel dige reden niet voorzien is van de hiervoren vermelde voorwerpen 3o. wiens kleeding- of uitrustingstukken, by het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4o. die kleed in g- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont; daf, onverminderd de ihiervoren geboomde straf van twee tot zes dagen arrest, de verlof ganger, die zich schuldig maakt aan een der feiten/ daarbij onder lo. tot 4o. genoemd, wordt opgeroepen om op een nader te bepalen tijd en plaats voor den Militiecommissaris to verschij nen tot het ondergaan van een nader onder zoek dat de manschappen der militie te land wor den geacht onder de wapenen, te zijn niet alleen gedurende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in liet algemeen, wanneer zij in uniform zijn gekleed, zoodat zij, die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren, te dier zake zullen worden gestraft volgens liet Crimi neel Welhoek en het Reglement van Krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofganger, die bij herhaling kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behooren- le, als de zijne vertoont, wordt in werkelyken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoog ste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog be paald. De verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping tot werkelijken dienst, wordt, na daartoe vereischte lastgeving van den Minister van Oorlog, als deserteur afgevoerd en behan deld. Nog worden de verlofgangers opmerkzaam gemaakt, dathet niet-ontvangen eener bijzon dere kennisgeving hen niet ontheft van hunne verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving eenig en alleen als bewijs geldt, dat de verlofganger be hoorlijk is opgeroepen. In geval ziekte of gebreken de opkomst moch ten verhinderen, moet daarvan blijken door overlegging van eene gezegelde en gelegaliseer de geneeskundige verklaring. Geldt het verlof gangers, aan wie wegens onvermogen eene on gezegelde verklaring is afgegeven, dan kan de ze aklus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeente-secretarie worden ingeleverd. Betreft hét verlofgangers, aan wie, in verband met een vorig onderzoek als hier bedoeld, door demzelf- deu geneeskundige reeds eene verklaring is uit gereikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met eene ongezegelde en niet-gelegaliseerde ver klaring worden volstaan. Aan den verlofganger kan op zijn daartoe aan den Militiecommissnris van zijn District te rich ten en met redenen omkleed verzoek worden vergund, het onderzoek in eene andere Gemeen te des Rijks te ondergaan. Maakt een verlofgan ger aan wien eene zoodanige vergunning is ver leend, daarvan geen gebruik, dan wordt deze geacht niet te zijn verleend. Amersfoort, den 14. Mei 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris De Burgemeester. J. G. STENFERT KROEZE. WUIJTIERS. SCHIETOEFENINGEN De Burgemeester van Amersfoort, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge missive van den Minister van Marine, d.d. 7 Mei 1.1., op nader vast te stellen dagen in de maanden Mei en Juni 1908 van het fort Harsseus, schietoefeningen' zullen worden ge houden Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt de reede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Op de dagen1, waarop gevuurd wordt, zal van het for/, een roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schiet oefeningen tot aan« het einde daarvan, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de ware rich tingen, waarin gevuurd zal worden. Bovendien zullen op dien dag groote waar schuwingsborden worden geplaatst aan den in gang der haven en op de batterij Visclimarkt, vermeldende in» welke richting dien dag ge vuurd zal worden, terwijl nabij het torpedo magazijn en aan den ingang der haven borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de beteekenis der gekleurde vlaggen, als volgt: rood-witte vlag beteekent Noordwit-zwarte vlag N.-O.zwarte vlag Oost. De datum der schietoefening zal nader in en kele plaatselijke bladen aangekondigd worden. Amersfoort, 13 Mei 1908. De Burgemeester vari Amersfoort f WUIJTIERS. Politiek Overzicht De Staatsinrichting van Mecklenburg Te Schwerin is thans bijeengekomen de constitueerende landdag voor de beide groot hertogdommen Mecklenburg, die tot taak heeft de staatsinstellingen in Mecklenburg op nieuwe grondslagen te vestigen. Mecklen burg is tot heden, wat- zijne politieke in richting betreft, de achterlijksite van alle Duitsclhe bondsstaten. De inriélnting van het 'bestuur berust op een „Eabvergileich" van 1755, dat op zijne beurt eene bekrach tiging was van de „landstamdische Union' S oorspronkelijk in 1523 gesloten en sedert in reversaliën"' (waarborgbrieven, waarin een vorst, zich verbindt de rechten van zijne onderdanen niet aan te tasten) van de jaren 1621, 1625 en 1701 bevestigd. De Mecklenburgsche staatsinrichting dateert dus uit een tijd, toen naast den vorst alleen de ridderschap iets te zeggen had. De landstenden, waarin de ridderschap het overwegende element uitmaakt, zijn in het bezit van alle rechten, rechten die uit sluitend op den grond steunen en den grond bezitter een schier onbegrensd heerlijk recht verleenen over het platteland. Alleen de steden zijn daarvan uitgezonderd, doch daar bezit niet de burgerij de miadht, maar wordt die uitgeoefend door de aan geene instructiën gebonden burgemeesters. Van het platteland behoort het- 2/(f gedeelte tot het aan de onbeperkte beschikking van den groothertog overgelateh „Démanium" in het- overige 3/5 deel heerscht de ridderschap met haast niet minder bepenakte macht alleen in de steden bestaat eene bescheiden mate \nan politieke vrijheid. Een vrije boe renstand ontbreekt nagenoeg geheelde in dienst van de bevoorrechten staanden missen bijna alle rechten, waaronder vooral de on derwijzersstand zeer gebukt gaat. Dat is de politieke toestanddie zich tot heden in Mecklenburg gehandhaafd heeft. Sledhts eens heeft deze staatsinrichting ernstig gevaar geloopen. Dat was in het revolutiejaar 1848. Toeu kwam er eene ver gadering bijeen van gekozen vertegenwoor digers van het land, voor de beide groot hertogdommen gezamenlijkMaar slechts voor het Sdhwerinsche groothertogdom kwam eene grondwet tot stand, die den 5en Octo ber 1849 werd afgekondigd. Strelitz wilde nietgroothertog George ondersteunde eerst heimelijk, later openlijk het verzet van de ridderschap tegen groothertog F ried rich Franz van Schwerin, die de hervorming gunstig gezind was. E11 de reactionairen zegevierden. Na een bestaan van slechts vijf weken werd de op grond van de grondwet van 1849 bijeengekomen orden tl iche Séhwe- riner Kammer" naar huis gezonden. Den 12en September 1850 werd de liberale grond wet van liet vorige jaar weder afgeschaft de oude orde van zaken was hersteld en we I'd in 1853 door den Duitsehen bond be krachtigd Nu is van hoogerhand het werk ter haoid genomen om Mecklenburg op te nemen in de rij der constitutioneel© staten. In de troonrede, waarmee de groothertog van Meok1 Ie 11 b 11 rg-Schwerin verleden Dinsdag do zitting va.11 den; lianddlag heeft géopend, wordt namens de bei die groothertogen eene ,,met den tijd overeenkomende'verandering van de grondwet aangekondigd. Men is blijkbaar diep doordrongen van d© nood zakelijkheid dezer verandering. De troon rede zegt: ,,Nüg mirt een derde van het. land elke vertegenwoordiging op den land dag; nog zijn breede kringen van de ove rige bevolking van deelneming aan de ge wichtigste hen rakende landszaken uitgeelo ten." Daarom erkennen de beide groother togen 't als hun landsheerlijken plicht de inrichting van het landsbestuur aan te pa* sen aan de eischen des tijds. Dat zal, volgens de voorstellen der regee ring, aldus geschieden Er wordt een nieu we aJigemeeme landdag ingesteld van 84 le den, samengesteld uit drie groepen verte genwoordigen van ridderschap en land schap. gekozen vertegenwoordigers van de gekeede bevolking en eenige door de groot-, hertogen benoemde leden. Ridderschap en landschap zullen te zameu beschikken over 47 zetels, 5 blijven oveigélaten aan de keuze van den groothertog en slechts 32 zullen uit aigemeene verkiezingen voortkomen. Do ridderschap kiest 21 vertegenwoordigers, de landschap 17, waarvan 7 worden afgevaar digd door de steden en de overigen door de landelijke districten. Daarbij komen dan de vertegenwoordigers van verschillende be roepsstanden, namelijk van de geestelijk heid, de universiteit, de kamers van land bouw, handel en arbeid, en de vijf dtoor de groothertogen benoemde leden. De benoe ming van de 32 leden, die door algemeene verkiezingen zullen worden aangewezen, zal geschieden bij indirecte verkiezingen en bij het verleenen van het kiesrecht zal met be schaving en bezit rekening gehouden wor den. Men ziet uit deze mededeelingen, dat niet zonder reden in de troonrede wordt gezegd, dat de voorstellen der regeering ,,op den grondslag van de eigenaardige toestanden van Mecklenburg voortbouwen en daarmee voorzorgen worden getroffen om to vermij den, dat de binmenlandsche toestanden van het land worden geschokt door a-lles onder steboven te halen." Er wordt inderdaad niets ondersteboven gehaald door dezo voor stellen, volgens welke in den nieuwen land dag het overwicht zal blijven aan de elemen ten, die tot dusver in het bezit van de inaclit zijin geweest. Alleen zullen zij niet uitsluitend de macht uitoefenen naast keu zullen ook anderen zich kunnen doen hoo- ren. Maar de meerderheid der zetels in den nieuwen landdag zal worden bezet door de vertegenwoordigers van bijzondere cor- poratiën, waaronder de ridderschap 21 eu de landschap 17 leden zullen aanwijzen. Aan het ideaal eener volksvertegenwoordi ging z,a.l de volgens deze voorstellen samen gestelde landdag van Mecklenburg dus ze ker nog niet beantwoorden. Eene onmiskenbare verbetering wordt aangekondigd in de regeling der bevoegd heden van den nieuwen landdag, die het recht zal krijgen tot goedkeuring van iedere Landswet, alsmede tot vaststelling van de staatobeg rooting en tot uitoefening van con trole op de rekening. Ook de aangekondigd© afscheiding van het aan het groothertoge lijke huis blijvende particuliere domein van. het met- zijne inkomsten aan den staat toe te wijzen domein en de vereeniging van het niet voor het particuliere domein gereser veerde landsheerlijke vermogen met dat va,n het land tot st-aats-vermogouzullen strek ken tot verbeten ng van den nu bes taanden toestand. DuiteohlancL De Reichsanzeiger bevat- do verordening, die door den Pruisisohen minister van hin- nen'anosche zaken is uitgevaardigd tot uit- voenng van de artikelen der rijksvereeni- gingswet. Daaruit blijkt, dat het gebruik van de Littausche, Masurisohe, Wendische, Waalsche en Fransche talen in dte openbare vergaderingen van de districten, waar de genoemde talen voor een deel van de be volking de moedertaal vormen, onvoorwaar delijk is toegelaten. Voor het gebruik van de Deensche en de Poolsohe taal 'blijft het bij de voorschriften van d© rijiksvereenigings- wetnamelijk dat slechts in die districten de toepassing van die talen is toegelaten, waarin de niet-Duitsche bestandldeelen der bevolking meer dan 60 pet. uitmaken. Al leen voor het district Tondern is eene uit zondering gemaakthier wordt de bereke ning '.an 60 pet ook op de onderdeelen van liet district toegepast. Terwijl dus in de districten Apenrad© en Sonderburg, waar de Deensche bevolking meer dan 60 pat. uit maakt, de Deensche taal overal is toegela ten, ml zij in het district Tondern althans in die onderdeelen gebruikt mogen worden, waar oe Denen in de genoemde verhouding de meerderheid vormen. De Eerste Kamer van den landdag van het koninkrijk Sökseu heeft een wetsontwerp om de ontsiering van sta'd en liand door reclame tegen te gaan, in hoofdzaak aange nomen naar de voorstellen van die regeering. Engeland. De grootste Enge sche vloot, die Dover ooit gezien heeft, zal daar bijeenkomen om den president der Fransche republiek bij zijne komst op den 25en Mei te begroeten. De vloot zal uit 10 linieeohepen, 10 kruisers, 24 torpedojagers en 2 avisos bestaan. Zij« blijft eene week in Dover, en de Fransche officieren en manschappen zullen, evenals de Eugelschen, gasten van den mayor en van de stad Dover zijn. Dover zail zich in feest dos steken tot ontvangst van den president. In Montrose is de liberaal R. V. Har- court met 3083 stemmen tot lid van het Engelsche Lagerhuis gekozen voor den door de verheffing van Morley tot lid Van het hoogerhuis vacant geworden zetel. Burgess, de candidaat van de arbeiderspartij, had 1938, de unionist Constable 1576 stemmen. De unionist had in 1906 1922, de liberaal 4416 stemmen gehad, maar toen was er geen afzonderlijke arbeiderscandidaat De inmenging van de katholieke geeste lijkheid bij de verkiezing! in Noordwest-Man chester, waar de bisschop van Salford de katholieken aanspoorde, naar aanleiding van de door de regeering ingediende ontwerp- onderwjjswet, niet den liberaal Winston Churchill maar den conservatief te kiezen, heeft het bestuur van de Iersohe ligia tot het besluit gebracht eene ernstige afkeuring uit te spreken over de Ieren, die in Man chester en in Wolverhampton den raad Om 29 »oex THERESE HOVEN. ,,Mury en Flossy hebben zich ook als bruidsmeisjes a'angeboden, bij Nan dan; van mijn huwelijk weten ze nog niets af. Ik heb, in dien tijd, met niemand over je gesproken, behalve met- Nan en tante Char lotte. Ook met mama niet, omdat- ze cr zooveel verdriet van had. „Tante Julia denkt, dat het heelemaal uit is tusschen ons en heeft- zelfs al ge tracht... nee, dat vertél ik je niet." Eien kwartier, na ontvangst van Marion's brief, -zat Jan in -den trein naar Den Haag om zijn ouders t goéde nieuws mee te doe len. Hij had nog even tijd gehad om zijn komst telefonisch aan te kondigen, uit vrees, dat- ze naar het KuPhaus zouden zijn voor hét middag-concert-. Het was midden Juni en 't seizoen op Qcheveningen was in vollen gang. De familie was echter thuis en de weder- zijdsche begroeting Tiet aan hartelijkheid niets te wenschen over. 'Enkél Annette was terughoudend en scheen het buitenkansje niet zoo overwel digend groot te vinden. „Je bent. toch onbegrijpelijk, Annette. Vroeger hield je zooveel van Marion en... „Zooveel heb ik nooit van haar gehou den, dat is niet waar, Jan. Ik vond haar een gezellig meisje, nu ja „En je hebt h-aar toch te logeeren ge vraagd!' „Dat kwam eigenlijk toevallig, doordat ze zich zulke bespottelijke voorstellingen van Ilélland 'maakte en toen zei i'k, zoo terloops; „Je moet maar eens bij ons ko men, dan zuT-ije zien, hoe het is." „Ik dacht altijd, dat jelui erge goede vriendinnen waart," merkte haar moe der op. „Hm, zoo. Ik hield wel van haar en ik houd ook nog van haarmaar ik, kan niét ontkennen, -dat ze mij tegengevallen is en dat het mij vreeselijk spijt, dat Jan met een vreemde gaat trouwen en... in Enge land gaat wonen, mijn eenige broer." „Och! kind, voor ons is 'took héél wat," zuchtte mevrouw, „wo zijn 't gewoon, dat Jan veel van huis is, maar we hadden dan toch altijd "t vooruitzicht, dat hij weer thuis zou komen maar als hij zich daar voor goed gaat vestigen." „Nu, moedertje, Engeland is 200 ver niet en de fabriek is in Londen: ik kan licht eens overwippen en u en papa komen na tuurlijk ook wél eens bij ons. U kent Ma rion toch en u zult eens zien, wat een lief gartvrouwtje ze is. Zeg nu zélve, Anuetto, was liet- niet héél prettig bij de Roodfords?" „Dat zal ik zeker niét ontkennen. Het was een dolgezellig huis om te logeeren en lieuscli, Jan, ik heb niéts tegen Marion en... als ze niet je vrouw zou worden zou ik haar zelfs heel aardig vinden." „Kom, ik zou me er nu maar over heen zetten," meende haar vader. ,,Ik had 't ook anders gewild en gehoopt. Ik heb er razend veel verdriet over, dat Jan de Ma rine uit as gegaan, maar nu de zaken een maal zoo staan, moeten wij er ons bij neer- 1 eggen. Ten minste ben ik blij, dat hij een betrekking heeft. Die oude meneer Rood- ford Valt me, waarachtig, mee en ik 'ben niet van pfan, in royaliteit, voor hem on der te doen. Zoodra er iets van. je trouwen 'is vastgesteld, geef ik je 10 mille voor je in richting en élk jaar een toélage van 2000 gulden, als speldegéld voor je vrouw." „Vader, meent u 'tï Ik dank u, ook uit Marion's naam." -De oude heer was zichtbaar gevleid door den goeden indruk, die zijn edelmoedig aanbod maakte. Zonder bepaald rijk te zijn, zat hij er warmpjes in en dan... hij had slechts twee kinderen en was altijd solide geweest in géldzaken en eenvoudig in zijn manier van leven. Hij hoorde niet tot de genen, die zich niet uitkleeden voor ze naar bed gaan. Integendeel, hij wflde zijn kin deren zooveel mogelijk helpen tijdens zijn leven, clan behoefden ze niet naar «zijn dood te verlangen. Eu dan ook... hiji bewonder de "ttoch 'in zijn zoon, dat deze zich zelf 'had bedropen, tijdens zijn verblijf in Am-i sterdam en niet van zijn déveine gebruik had gemaakt om op korten van pa-pa te leven. ,,Tk kan Marion toch beloven, dat je haar bruidsmeisje wilt zijn?" vroeg Jan, even voor zijn vertrek, aan zijn zuster. „Veel lust 'heb ik er niet Sn, maar ik zal er wol niét buiten kunnen." „Natuurlij niet. Kom. Net, wees nu eens wat minder stroef. Ik ben nu zoo ge lukkig, maar als ik denk, dat mijn eenige zuster niét in mijn geluk deeltkan ik er ook niet, van harte, van genieten." ,,*t Zal er veel toe doen „Zeg dat nu niet. Toe nou, we zijn toch aitijd. van jongs af, zulke beste maatjes ge weest." „Juist- daarom -kan ik je niét- goed af staan, Jan, en dat aam een vreeandle." „Foei, ja-loersch zusje, dat je bent. Maar je staat me niet af. Je verliest niets van me, 1 oor, en je wint een zuslter. Ik weet nog niét, hoe 't geschikt zal worden en hoe 't uit zal komen met mijn nieuwe betrek king, maar, in elk geval hoop ik toch cou hu wol ij«ks reisje met Marion te kunnen doen en, dan komen we over Holland terug e i nemen jou me©.. Jij moet ons helpen ons nestje in orde te malken." Annette was verteederd, ze lachte door liaar tranen heen. Jan kuste ze af en zei, dat ze toch eem goed oud zusje was en dat hij evenveel van baar zou -blijven hou den als vroeger, mits ze zijn -vrouwtje in haar genegenhend wilde opnemen. HOOFDSTUK XIV. Huwel ij«ks|geluk. Alles viel ihee; hét aangeboden direc teursschap was juist iets, waar Jam geschikt voor was; het was aam een kleine fabriek van chemicaliën en, reeds als jongen, 011, later in zijn vrije uren, had' Jan véél aan scheikunde gedaan. De ingenieur en de op ziener waren Duitischers, Zoodat hij, wat zijn landaard 'betrof, minder ver van hen afstond dan indien zij Engelschen waren geweest. Daar hij gewend was in een klein bestek met- allerlei soort mensdhen om te gaan, had hij ook weldra den reéhten toon tegenover het werkvolk aangenomen en nog vóór het einde van den zomer was hij- een echte Lon doner geworden, 'sMorgens om 9 uur ver trok hij per underground: naar Lambeth, in het Zuiden -van de reuzenstad, waar zijn fabriek, met tal van andere, haar hoo-ge sdhoorrteenen in «de luéht verhief en de atmoepheer, mijlen in 't rond, zwaar en grauw maakte met nevel en rook. Daar bleef hij dan den géheelon dag en trachtte hij zijn langen te gewennen -aan het in ademen der onzuivere lucht; Voor een zee man, die vroqger volop ozon hapte, voor waar geen kleine -vermindering. Zijn lunch gebruikte hij in de fabriek, daar er in de buurt, «geen geschikte luncheon-bar waa, om vijf uur werd hom,, dtoor de vrouw van den. oprichter, die er woonde, een kop thee eu geroofierd brood gébraélït en om zes uur, sloot hij de -brandkast en 't kantoor en keer de hij terug naar rijn woning in Lexham Gardens, South-Kensington Het was een vriji groot huis van zwart grijze steen opgetrokken, zooals er duizen den er duizenden in London zijtu. De Gar dens werden vertegenwoordigd door een klein Square met stoffige boomen, van de buitenwereld afgesloten door een traliehek, waarvan elke bewoner eon sleutel had. Wordt verv ,i,d

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1