BINNENLAND. London, 15 Mei. De nieuwsbladen Watten een telegram uit Calcutta dat vier personen heden zijn gekwetst bij de ontplof fing van een bom op de tramlijn. Calcutta. 15 Mei. De bij de ont ploffing op de tramlijn gewonde personen waren allen inlanders. Egypte. ?>n telegram uit Cairo van de Deutsche Kabelgramm-Geeellscihaft houdt in. dat vol gens modedeelingen van Soedaneesche koop lieden Slatin Pacha, in Darfoer door sultan Ali Dynar moet zijn gevangen genomen. De regeering bewaart stilzwijgen over de zaak. Vereenifde Stelen. Washington, 15 Mei. De financieel© commissie Uit den Senaat heeft heden met algemeene stemmen besloten, eenige wijzi gingen voor te stellen in de Vreeland-wet op het muntwezen, die gisteren door het huis van afgevaardigden werd aangenomen. Men wil sommige gedeelten laten vervallen en daarvoor m de plaats stellen gedeelten uit het Aldrich-ontwerp, dat door den Senaat is aangenomen, voorts er eenige artikelen .aan toevoegen, waarin o. a. wordt be paald, dat er een commissie van negen se naatsleden en negen leden van het huis van afgevaardigden zal worden benoemd, welke den naam zal dragen van Nationale commis sie voor het muntwezen. Tweede telegram. Do senaat heeft het Aldrich-ontwerp in de plaats geeteld van het Vreeland-ontwerp. 16 Mei. Het huis heeft de amendemen ten, die de senaat heeft gebracht in de Vreeland-bill, verworpen. Het wetsontwerp zal nu in handen gesteld worden van eene commissie uit de beid© huizen, Om te trach ten er een vorm voor te vinden, die voor de beide huizen aannemelijk is. Uit Washington wordt aan de Teinps be richt, dat voor 't oogenblik de senaat der Vereenigde Staten geen afdoende maatre gelen schijnt- te willen nemen wat Vene zuela betreft, met bet oog op den korten tijd dien de zitting van het congres nog zal duren en op de nadering van den ver kiezingsveldtocht voor het. presidentschap. Men meent, dat als de Fransche en Engel- sche regeeringen het initiatief namen om op te treden, dat de Aimorikaansche regeeriug welkom zou zijn en haar uit een lastigen toestand zou helpen, omdat de zaken in Ve nezuela met iederen dag verergeren. De gezant van de Vereenigde Staten te Cara cas, de heer Russell, wordt eerstdaags te Washington verwacht. Washington, I 5 Mei. De conferen tie voer het behoud der nationale hulpbron nen is uiteengegaan, zonder maatregelen te 3lobben genomen voor eeno blijvende orga nisatie of voor toekomstige conferentiën, welker bijeenroeping aan den president werd overgelaten AllwdtL vLeo Tolstoi, die onlangs, gelijk men weet, nagenoeg als stervende werd be schouwd, wordt weer beter. De dokters héb ben te Jasnaja Pol ja na een consult over hem gehouden en zijn toestand bevredi gend verklaard. Zij hébben tevens bevon den, dat de bejaarde schrijver en wijsgeer zich had overwerkt en hem een leefregel voorgeschreven. vTe Carrick-on-Suir, in Ierland, is, volgens een Engelscb blad, Dinsdag een man van llö jaar overleden, met name Ryan, boor en voekooper. Tot nog een jaar geleden, du» op 109-jarigen leeftijd, zegt het iblad, kwam Ryan op de veemarkt zaken doen. Zijn leven lang is hij geelonthouder ge weet t vDe dames der hallen en markten van Weenen, hebben 's Keizers jubileum ge vierd volgens den wensch van den monarch. Zij hobben eene aom van 10.000 kronen bij eengebracht, bestemd tot een fonds voor de noodlijdend© collega's. v— Naar men uit betrouwbare bron ver zekert, zou de gezondheidstoestand iu de Duitscho vloot voortreffelijk wezen. Op een totaal van 40,432 manschappen waren er 112 dooden (ziekte: 66; ongelukken: 34; zelf moorden: 12); 18,698 zieken ('t zij 30.4 per 1000 en per dag)1839 ontslagen man schappen ten g^-olge van ziekte. vHet gebruik van kolen in dienst der industrie in Japan dagteekeut van 1885, de voortbrengst wae in 1887 reeds 200,000 ton. In 1906 bereikte zij 11,630,000 ton, eene waarde vertegenwoordigende van meer dan 100 inillioen frank. Do verhooging der voort- •brengst was gedurende de laatste 10 jaar omtrent 600,000 ton per jaar De uitvoer in 19305 was 2,400,000 ton. Het eiland Kynshu levert alleen 9,200,000 ton. De andere kolen bekkeus bevinden zich in de provincie Higen en op het eiland Ama-Kuya. vGedurende het seizoen 19071908 werden er in de hallen te Parijs gebracht en vorkocht573,000 leeuwerikken23,000 land- en waters nippen, 210,000 kwartels, 21,000 wilde eenden, 1100 hanen, 130,000 fazanten, 3500 vetto kiekens, 85,000 lijsters ©n merels, 400,000 konijnen; 300 everzwij nen 9000 stuks waterwild en 58,000 klei nere dieren. vTe Karlsruhe, in 't groothertogdom Baden, is een geding aan den gang, dat voortgevloeid is uit het procee-Hau, den man, die zijn schoonmoeder, mevrouw Moli- ter, heeft doodgeschoten. Een paar journa listen beweerden, dat Olga Molitor, Hau's schoonzuster, de eigenlijke schuldige was. Tegen dezen heeft rnej. Olga een aanklacht ingediend, cn men is in de laatste dagen druk bezig geweest getuigen te verhooren, o. a. ook dr. Dietz, de advocaat, die Hau heeft verdedigd. Olga heeft ook tegen dezen dr. Dietr. een aanklacht wegens beleediging ingediend. Dr. Dietz deed een paar uur lang uitvoerige mededeelingen over zijn omgang met Hau, van den dag af, waarop hij zijne verdediging aanvaard had, tot aan zijne veroordeehng. Dietz is van meening, dat de veroordeeling van Hau een rechterlijke dwa ling is en lieeft gegevens klaar, om een her ziening van diens geding te bewerken. Hij wil alleen het einde afwachten van de talrijke processen wegens beleediging, die Olga voert. vNog steeds is het ..raadsel te Grasse'' "e moord op den bankier Barre niet opgehelderd. De moord is vermoedelijk ge pleegd door het dienstmeisje, Marie Gilles. Dit meisje is een merkwaardig figuur, dat- zoowel een Conan Doyle als een Lombroso zal interesseeren. Hoewel het meisje niet bijzonder schoon is en het gebrek aan uiter lijke bekoorlijkheden evenmin door buiten gewone geestesgaven vergoed wordt-, is zij ree's tweemaal gehuwd geweest. Behalve op haar beide echtgenoot en, die blij waren toen zij weer van haar af waren, schijnt Marie Gilles ook een on verklaarbaren, demonisohen invloe.! op andere mannen gehad te hebben. Karakteristiek is hot, dat zij voor de beide kin 'eren uit het eerste huwelijk elk moe derlijk gevoel miste. Toen blijft bet onverklaarbaar, waarom zij "en moord gepleegd heeft en het lijk zoo vreeeelijk heeft verminkt. Zij zelf houdt te genover de justitie maar stokstijf vol, dat Barre zelfmoord heeft gepleegd, maar nie- man.l gelooft dat te Grasso. Hij was er de man niet naar, om de hand aan zich zelf te slaanbovendien sluit de verminking van het lijk elk vermoeden tot zelfmoord uit. De vermoorde bankier zelf voerde wel den titel directeur der Banque de Nice, maar b hoorde tot de financiers, die nu niet in een bijzonder goed daglicht stonden. De raadselachtige geschiedenis wordt niet dui delijker door het feit. dat Barré te Grasse onder den naam Raimband woonde. Vermoe delijk heeft de bankier tot deze naamsver- aa Vving zijn toevlucht genomen, om aan zijn schuldeischers te ontkomen. Door de Fransche rechtbank was hij buitendien bij verstek tot vijf jaar veroordeeld. intusscheu is de recherche al sedert een week bezig de reden dezer misdaad na te vorsCnen en naar medeplichtigen te zoeken. Het geval ia zoo ingewikkeld, dat de groot ste detective nog moeite zal hebben 't raad sel op te lossen Er is voor de detectives stof gxnoeg, om combinaties te maken. En Marie Gi'lee? Wanneer zij haar mis daad uitgezeten heeft, kan zij zoo is de smaak van het publiek tegenwoordig op Mont-niartre in een variété, ovenals Merel- li, Lison en andere beroemdheden" uit de Panifeohe rechtzaal, schitteren vHumbert, de senateur van de Meuse, heeft zich naar het parket begeven, om eene klacht in te dienen tegen hot blad Le Matin, wegens verschillende artikels, waarin bet Humbert's naam gemengd heeft in de zaken Rochetto. vMen schijnt in de Parijsohe wereld weer op tweegevechten belust te worden. Eergisteren had er een plaats, waarbij een der tegenstanders nog al ernstig gekwetst werd. Nog drie of vier andere gevechten worden aangekondigd, meestal als gevolg van onbeduidende geséhillen. vUit Cleveland, Ohio, komt 't bericht, dat de betalingen van de Reserve Trust Co. door een krach van 2.700.000 dollars zijn gestaakt. vDe familie Taochini had te Milaan een prachtig huis laten bouwen. Op zeke ren dag was er echter geen geld genoeg om het te voltooiener moesten groote loe- uingen gesloten worden. Ten slotte werden de scbuldeiscbers het wachten moede en zou het nog onvoltooide huis in het openbaar verkocht worden. De zoon van den eige naar vond het beter het huis met dynamiet in do luolit te laten springen, dan te zien dat het aan den meestbiedende werd ver kocht. Op verschillende plaatsen legde hij dynamiet patronen, die 's nachts onder ge weldige losbarstingen ontploften. Het huis werd geheel vernieldgelukkig werd nie mand gewond. vEen geweldige brand is ontstaan in de Soc. générale des voitures de Paris. Men denkt dat het vuur ontstaan is in het voe dermagazijn en uren lang moet gesmeuld hebben. Toen het voor goed uitbrak, was ihet gebouw spoedig nog slechts een enkelen brandstapel. De brandweerlieden konden niets anders doen. da>n de belendende huizen te beschermen. Ongelukken zijn er niet voorgevallen. Volgens bet eerste onderzoek moet de brand door onvoorzichtigheid zijn ontstaan, door liet wegwerpen van een luci fer of eene brandende cigaret in het voeder magazijn. Men denkt dat het vuur nog minstens twee dagen zal aanhouden. vDe prefect van Oran heeft aan alle Hurgemeeeters, beheerders en bevelhebbers van militair grondgebied, uitgebreide inlich tingen gezonden, om doelmatig den sprink- hanengec6el te bestrijden. De sprinkhanen-zwermen zijn reeds tot- dicht bij Oran genaderd, in de streek van Am Temouéhat, waar de oog9t prachtig stond. De kolonisten zijn er kwaad aan toe. Uit verscheidene andere plaatsen wordeu vluchten sprinkhanen gesignaleerd. Te Al giers zelf heeft men er gezien. Er zijn door het bestuur krachtige maatregelen genomen om ze zooveel mogelijk te verdelgen. Reusachtige wolken sprinkhanen, komen de uit het Zuiden, gaan over de stad Tun». De geheele omtrek der stad krioelt er van en de tuinbouwoogst wordt ernstig bedreigd. vEen paniek veroorzaakten in de stad Mexico veertien losgebroken stieren, die be stemd waren voor een stierengevecht. De woeste beesten, door het lawaai verschrikt-, renden door de straten, alles omverwerpend wat hun in den weg stond. Vrouwen en kinderen werden tegen den grond gewor pen, of door de horens zwaar gewond. Vele paarden, die op straat voor voertuigen stonden, moesten het eveneens ontgelden. Eenige der stieren kwamen in een open bare wandelplaats, het Al&meda, waar zij onder de wandelaars een hevige paniek te weegbrachten. Intusscheu was het hoofdbureau van po litie telefonisch gewaarschuwd en weldra werden van alle commissariaten agenten, te voet en te paard, uitgezonden. Bran- vards namen de gewonden op. Ook eoldar ten maakten jacht op de kudde. Een der beesten werd op een merkwaardige wijze gedood. Een tram wagen bestuurder aarzelde niet met zijn wagen in volle vaart tegen het beest aai. te rijden. Door den schok werd het beest gedood. Soldaten, agenten en dappere voorbijgangers wisten de beesten ten slotte voorloopig op te sluiten. De Staatscourant van Zaterdag 16 Mei bevat o. m. de volgende Kon. beslui ten op verzoek eervol ontslagen de gezant- schaps-secretaris le klasse te Brussel E. L. L. baron van Tuyll van Serooskerkeu bevorderd tot gezautschaps-secretaris le klasse te Brussel jhr. P. R. A. Melvil van Garubee, thans te Rome; tot- gezantscha-ps-secretaris 2e klasse te St. Petersburg M. W. It. van Vollenhoven, gezantschaps-attaché verleend bij liet ministerie van Buitenland- sche zaken de persoonlijke titel van hoofd commies aan mfD. \V. baron van Heec- kereu en nar. D. J. van Ketwicih Versohuur, beiden commies en van commies aan J. Bur cv. adjunct-commies; bevorderd tot officier in de oiide van Oranje-Nassau dr. H. J. W. Monnik, ge meen te-geneesheer te Vorden; benoemd tot- leeraar aan de R. H. B. S. te Sappemeer M. Jansma, hoofd der open bare school aldaar; tot kapitein-commandant de luitenant- kolonel titulair van het korps Kon. Scherp schutters te Rotterdam A. N. G. S. van Buren, oud-luiteuant-kolonel bij de voor malige Schutterij te Rotterdam benoemd tot opzichter 2e klasse bij het Stoomwezen C. Marree, teekenaar bij de fabriek van Werktuigen en Spoorwegmate- rioel te Amsterdam; tot opzichter bij de Rijks-kustverlichting te IJmuiden M. J. Bestelink, electricien- 'm ach in ïst bij het Natuurk. Laboratorium aan de Rijks-Universiteit te Leiden; benoemd tot dirigeereisd officier van ge zondheid le klasse die der 2e klasse L. van Lier; tot dirigeereud officier 2e klasse die der 3e klasse dr. H. H. Janssen en dr. D. Pronk; tot dirigeerend officier van gezond heid 3e klasse de officier van gezondheid 2e klasse J. Nord. benoemd tot vertegenwoordiger der Re geering op het 30ste Nederl. taal- en letter kundig congres in 1908 te Leiden te houden dr. G. Kalff, hoogleeraar te Leiden. Aan de Staats-L't. van heden ontleenen vfij nog de volgende Konmkl. besluiten vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingen achter hunne namen vermeld, aan na te noemen personen mr. I). baron van Hogendorp, directeur van het Protocol aan het Ministerie van Buitenland- sche Zaken, commandeur der orde van den Hei ligen Alexander van Bulgarije; jhr. mr. dr. W. J .M. van Eysinga, chef der afdeeling Politieke Zaken aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken commandeur der orde van den Heiligen Alexander van Buiga- rije; mr. C. Crommelin, gezantschapssecretaris le klasse in disponibiliteit, ridder 2e klasse der orde vau St. Stanislaus van Rusland en ridder der orde van Karei III van Spanje; F. Meijerdirck jr., vice-consul van Duitsch- land te Zaandam, ridder 4e klasse der orde van den llooden Adelaar van Pruisen jhr. mr. O. Q. J. J. van Swynderen, voorma lig adjunct-secretaris der Tweede Vredesconfe rentie, ridder 3e klasse der orde van St. Stanis laus van Rusland, ridder der orde van Isabella la Cathólicaridder der Kroonorde van Italië officier de l'Instruction Publique; J. A. Schuurman, candidaat-oonsulair ambte naar, ridder der nationale orde van Burgerlijke Verdiensten van Bulgarije H. Emmens, bode aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken, de eere-medaille verbon den aan de Kroonorde van Pruissen. Gisteren waren ten Paleize Het Loo ten diner bij H. M- de Koningin; gene- raal-majoor De Veer, commandant der 2de divisie te Arnhemjhr. A. Röeli, burge meester van Arnhem, en mevrouw; jhr. Saudberg van Leuvenum, kamerheer i. b'. d. de 'heer Van Steijn, intendant van het do mein Het Leo; kapitein jhr. van Suchtelen van de Haare, adjudant van den Prins, en mevrouw Van Suchtelen. De minister van buitenlandsche zaken, met familie teruggekeerd uit het buitenland, was gister weer aan ijn departement aan wezig, wDe heer Idenbuxg, minister van kolo niën, Donderdagavond in de residentie aan gekomen, heeft gister, voor zooveel noodig, bezoeken van kennismaking bij zijn ambt genoten in het ministerie afgelegd, het eerst bij den tijdelijlken voorzitter van den minis terraad, mr. Heemskerk. De heer Idenburg heeft, voorloopig apar- tementen in een huis aan de Willemstraat betrokken, in afwachting van zijne vestiging elders in de stad, later wanneer zijne familie overkomt. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs voor de definitieve oorlogsbegrooting de heeren Bol- sius, Thomsen, Tydoman, De Visser en Van Nispen tot Sevenaer te Nijmegen. Den I9en dezer vangt te 's Graven- hage het examen aan ter verkrijging van den rang van adjudanf-onderofficier-kwartier- meeeter, waaraan door 11 candid aten van de regimenten infanterie wordt deelgenomen. In de commissie van examen hebben zit ting: overst.) Marckelbach van de militaire administratie, lid en voorzitter, majoor jhr. Teding van Berkhout van het regiment gre nadiers en jagers, lid, en le luit.-kwartier meester Boeschart, lid en secretaris. Door den minister van Oorlog is be paald dat de positie van den adjudant-on derofficier ^kwartiermeester wat zijn rang en zijne inkomsten betreft gelijk is aan die der overige adjudant-onderofficieren bij de veld-artillerie. Zij zijn bestemd om bij mobilisatie van bet leger en in oorlogstijd op te treden als ver- plegingsofficieren bij de afdeelingen van de regimenten veld-artillerie, waarvoor geen luitenant-kwartiermeester beschikbaar is. In tijd van vrede zijn zij iu den regel werkzaam op het bureel van den secetaris van de hoofdadministratie van het korps, waartoe zij behooren. Voor eene opleiding tot adjudant-onder- officier-kwartiermeester kunnen in aanmer king karnen adjudant-onderofficie reu en op perwachtmeesters der veld-artillerie, die den leeftijd van 30 jaren niet hobben overschre den en door goed gedrag, dienstijver, alge meene ontwikkeling en beschaving naar het oordeel van den commandeerenden officier van het korps, voor een eventueel© benoe ming tot adjudant-ouderofficier-kwartier- meester in aanmerking verdienen te komen. Het aantal adjudant-onderofficiers en op perwachtmeesters, dat jaarlijks kan worden opgeleid, wordt door den commandant der bereden artillerie bepaald, na daartoe een voorstel te hebben ontvangen van den hoofd intendant. Dctor den minister van oorlog is aan de autoriteiten der landmacht medegedeeld diat het zijne bedoeling is, dat in beginsel geen vergoeding wordt, toegekend aan be trekkingen van dienstplichtigen voor den tijdi, welken die dienstplichtigen wegens nununerruiling onder de wapenen zijn ter vervulling voor een ander van den dienst voor het blijvende gedeelte. Evenwel zal in bijzondere gevallen van dit beginsel kunnen worden afgeweken, doch niet anders dan wanneer op een bijzonder daartoe door belanghebbenden ingediend verzoek dezerzijds eene gunstige beschikking zal genomen zijn. De minister van oorlog heeft vergun ning verleend tot deelneming aan den wed strijd voor militairen, verbonden aan de op 6, 7, 8 en 9 Juni 1908, ter gelegenheid van het. 40-jarige bestaan van den Bond, te Amsterdam te houden XXste openbare uit voering van het Nederl. Gymnastiek-Ver- bond, onder bepaling voorts dat-, voor zoo veel de belangen van den dienst zulks zullen toelaten, aan de militairen beneden den rang van officier, leden van gymnastiekvereeni- gingen behoorende tot den Bond en aan hen, die uit belangstelling de uitvoe ring zouden willen bijwonen, zoomede aan de onderofficieren en manschappen deel nemers aan de wedstrijden mits deze laat ste goede gymnasten zijn een verlof van hoogstens vier dagen kan worden verleend, terwijl verder aan evenbedoéld© deelnemers aan de wedstrijden vrij vervoer voor rijks rekening wordt toegekend. De militairen, aan wie verlof is verleend, zullen mogen worden gehuisvest in de ka zernes te Amsterdam, zoor zooveel logies- ruimte aanwezig is of daartoe tijdelijk kan worden ingericht, zooveel mogelijk bij de overeenkomstige wapensoorten, terwijl, in dien ook personeel van de koloniale reserve bij de uitvoering aanwezig zal zijn of aan de wedstrijden zal deelnemen, dit eveneens in de kazernes aldaar kan worden gehuis- beet. Op liet adres van het hoofd'bestuur der Nederl. Vereen, tot afschaffing van alcoholhoudende dranken te Amsterdam, tot verbod van drankverkoop in de e-antines, is door den minister van oorlog afwijzend beschikt. Bidden in de kazerne. Door den regiments-commandant kolonel A. II oo- gseboom van het 7e reg. infanterie te Am sterdam is bepaald, dat Voor en na de gezamenlijke maaltijden van den troep een oogenblik stilte zal worlen bevolen, ten einde hen, die daaraan behoefte gevoelen, in de gelegenheid te stellen hun gebed te doen Gezondheidsleer voor dea soldaat. Naar het Centr. Bureau va.n den Volksbond tegen drankmisbruik ons meldt, wordt van wege het departement van oorlog eerlang een boekje uitgegeven, getiteld „Ge zondheidsleer voor den Soldaat", geschreven door den dir. off. v. ,gez. 3e kl. dr. H. A. Janssen, waarin de soldaat o,m. ook op do gevaren van den alkohol wordt gewezen. Dit boekje zal kosteloos iu 't leger wor den verspreid. IC w a k z a 1 v e r ijNaar het Hbld. verneemt, is op de jongste audiëntie van mr. Th. Heemskerk een deputatie geweest uit het bestuur der vereeniging tegen de kwak zalverij, bestaande uit de heeren mr. A- Lind, advocaat te Amsterdam, J. van Riel, militair-apotheker te 's Gravenhage, en E. J Abrahams, arts te Amsterdam, ten einde den Minister inzage te geven van den jong- sten arbeid van het bestuur dezer vereeni ging, bestaande uit het verzamelen in een drietal groote oartons van allerhande kwak zalvers advertenties, die iu één maand in verschillende Nederlandse he bladen voor kwamen. Het juiste getal advertenties, dat in de geheele Nederlandsche dagbladpers ver schijnt, is natuurlijk veel grooter, doch om deu minister een klein denkbeeld te geven van deu enorm on omvang dien het groot bedrijf o,p het gebied der kwakzalverij te genwoordig reeds heeft, was het voldoende te kten zien, dat in 65 bladen, verdeeld over de verschillende provincies, in dertig dagen niet minder 3147 zuivere kwakzalvers- advertenties voorkwamen. Met voldoening werd er in een gegeven toelichting op gewezen, dat de Centrale ge zondheidsraad maatregelen heeft geraamd tot verbod tot bet in het openbaar verkon digen van kwakzalversmiddelen. Met een enkel woord werd op de mogelijkheid van het toekennen eener subsidie aan de Ver eeniging gezinspeeld, doch hieromtrent kon de minister geen toezegging doen. Den Minister zal nu in verband met deze audiëntie nader een adres worden gezonden, terwijl de drie kartons in een der zalen vOor de leden der Tweede Kamer ter inzage zul len worden gelegd. De wethouder Do Sauvage N o 11 i li g. Door de Amsterdamsche bla den wordt thans bevestigd dat de heer De Sauvage Nolting bij den gemeenteraad van Amsterdam zijn ontslag als wethouder hoeft ingediend, ..daar zijn algeheel herstel nog geruimeu tijd zal duren." De heer De Sauvage Nolting neemt niet zijn ontslag als lid van den gemeenteraad. De conservator van Teyler's Museum, te Haarlem, dr. E. v. d. Ven, herdacht gis teren den dag, waarop hij voor 50 jaar te Leiden promoveerde tot doctor in de wis- en natuurkunde, op een proefsdhrift{ geti teld Eenige beschouwingen van de poten tial© functie. Van 1864 tot 1878 was dr. v. d. Ven directeur der H. B. S. te Haarlem, en te vens vervuilde hij tal van andere betrekkin gen. Hij is ridder van het Legioen van Eer. Van 'tKruys bij den P au» Vau "t. Kruys, die thans te Rome vertoeft werd 12 dezer door Z- H. den Paus in par. ticuüiere audiëntie ontvangen. De componist bood Z. H. de cantate en het feestlied aan, welke door hem worde; gecomponeerd ter gelegenheid van 's Pau&et priesterjubileum, en Z. H. toonde zich zee; ingenomen met deze hulde, naar men wee, een feestuitgave van het tijdschrift de Engel bewaarder. De Paus sprak den wensch uit dat Van 't Kruys zijne talenten ook in het vervol» (ail is hij niet katholiek) zou dienstbaar wil. leu stellen voor de katholieke kerk, zooali hij tot nu toe deed en schonk hem zijn bij. zonderen Apostolisch en zegen, tevens alk wensohen inwilligend die Van 't- Kruya na mens zijne Nederlandsche katholiek© vriea- den Z. H. overbracht. De Z.Eerw. heer- dr. Eras te Rome ver. gezelde den componist 'bij dit bezoek. Te Freiburg in Baden is in 79-jarigen ouderdom overleden de gepens. dirig. offi cier van gezondheid der le klasse (kolonel) D. J. de Leeuw, oud-chef van den genees kundigen dienst in Ned.-Indië. De overledene werd 21 Juli 1850 benoemd tot officier van gezondheid 3e klasse, bij het leger in Oost-Indië, nam in 1877 deei aan de expeditie naar Samalangan, bij welk* gelegenheid hij bij Kou. besluit eervol is vermeld. Vau 1879 tot aan zijn pensionnee- ring in 1882, was hij chef van den genees kundigen dienst, in welke betrekking bij vele verbeteringen heeft aangebracht in de verpleging van zieken en gewonden. Hij was ridder der orde van den Ned. Leeuw en drager vau het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrijven en van het on- derscheidiugsteeken voor 30-jarigen offi- ciersdienst. Een 10 0-jarige overleden. Te Zoelmond is overleden in den ouderdom van 100 jaar eu 3 maanden mej. Anna Catharine Verkerk, geboren Van Mourik. Fata Morgana. Dinsdagnamid- dag tegen bet vallen van den avond is door enkele wandelaars in de Smidstraat, te Nij megen, een interessant luchtverschijnsel waargenomen. Aan den hemel vertoonde zich oen duidelijke afspiegeling van de biug over de Waal met een stuk landschap als merkwaardige entourage. Het verschijn sel was na enkele minuten verdwenen. Pr. G. en N. Ot. AmsterdamShangai. Een krar.ig stuk werk is door onze Hollandsche zee'ieden volbracht. Men zal zich mogelijk nog v/ol herinneren, dat begin Föbruari uit IJmuiden twee groote» baggermolens ver trokken van Nederlandséli fabrikaat, de Canton en de Shangai, met bestemming naar China. De -egge, onhandelbare gevaarten werden gesleept door twee sterke sleepbooten, do „Schade" onder bevel van kapitein Ver schoor, en de „Theems", met kapitein Post aan boord. Het was een moeilijke reis, waar veel zee manschap bij te pas kwam, en het behoort' tot de groote zeldzaamheden, dat sleepboo ten zulk een verre reis over de Oceanen on dernomen. Feitelijk heeft de Nederlandsche schipperij op dit gebied nog het monopolie in 'e wereld. De t Amsterdam gevestigde „East Asia tic Dredging Company", voor welker reke ning de baggermolens moeeten worden over gebracht, heeft thans bericht ontvangen, dat de moeilijk© reis is volbracht. De ..Schelde" met de „Canton" op sleep touw, a's Woensdlagi te Shangai aangekomen en de „Theems" met den tweeden bagger molen kwam daar Donderdag aan. Het is een bijezonder vlugge reis geweest, want de berekening, toch al krap aangeno men, was, dat eerst einde Mei de aankomst, te Shangai kon worden verwacht. CN. v. d. D.I De Delftsche Lustrumfees ten. Men meldt uit Delft: Een' groote bedrijvigheid 'heeracht than9 reeds bij de oefeningen van het tournooi. Bij elke weersgesteldheid worden diagelijlks, zoowel paard als ruiter getraind in de be hendigheden voor het moeilijke steekspel. Op het oefenterrein, na'bij Delft- gelegen, alwaar een barrière is opgesteld, ziet- men de ruiters daarlangs op elkander inrijden, trachtende eikaars strik te rooven, of wel oefenoa zij zic'i met ringsteken, draaiendo schijven treffen e. d-, ongeveer op de wijze, waarop vroeger de ridder-zonen een leer- schoo i doorl iepen De paarden, deels eigen, deels uit- ver- schi'lende manéges gekozen, staan in een aparte stal nabij bet terrein, dlat met stal door de militaire overheid welwillend be schikbaar werd gesteld. De hamassen voor het tournooi, welke reeds gereed zijn, werden door de binnen- landsche nijverheid geleverd, n.l. door de firma Corn. Begeer te Utrecht. Zij zijn ver vaardigd van glanzend staal of koper, ter- wijll dat van Lorenzo de Medici matzilver zal schijnen. De vergulde helmteekens wor den gebeeldhouwd, en evenals de wapens en banieren getrouw uitgevoerd naar de be schrijvingen van den diohter Pulci, di© dit steekspel beaong. Een schitterenden indruk zullen vooral de dekkleede» der paarden bieden, terwijl elke ridder bij zijn verschijnen binnen het strijd perk boven de pantsering van zijn harnas en de kleurenweelde van het paardenkleed de lange lans houdt met wimpelbanier. Hiermede brengt hij zijn groet aan Lucre- tia. De dekkleed en en banieren worden onder leiding van Henriou3 op zware zijde geschil derd en met borduurselen en steenen ge sierd. Het aantal inschrijvingen voor den „kinderwedstrijd", die op 3, 4 en 5 Juli in het Koninklijke Zoölog. Botanisch Ge- nootsohap te 's Gravenhage zal worden ge houden, heeft thans reeds alle verwachting overtroffen. Uit alle kringen der bevolking en uit bijna alle provinciën zijn inschrij vingsbiljetten ontvangen, terwijl dagelijks nog aanvragen bij de directie inkomen.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2