330. O** Jaargang. Maandag 18 Mei 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. 'n Zeemansbruid. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 maanden voer Amersfoortf l.OO. Idem fvanas per post- l.SO. Afzonderlijke nummers- O.OS. Deze Oeurant versehijnt dagelijks, behalve op Zen- en Feest dagen. Advertentie»mededeelingen enz.gelieve men vódr 11 uur 's morgens Bij de Uitgevers in te zenden. Uitg«vers: VALKHOTF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTlfiN: Van 1—5 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents b$ vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeeliae bepalineeu tot het herhaald ad verteeren in dit Blad, bij abonnement. Bene oirculairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. VICARIEBEURZEN. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat blijkens mededeeling van heeren Curatoren van de Rijksuniversiteit te Utrecht, met ingang van 1 September 1908 eene vicariebeurs van de St. Joriskerk alhier, beschikbaar komt. Zij, die daarvooor in aanmerking wensehen to komen, behooren een request (gericht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken) in te zen den hij heeren Curatoren van de Rijks-universi teit te Utrecht. Jongelieden, die hunne opleiding te Amers foort hebben genoten, worden uitgenoodigd, zich tevens schriftelijk to wenden tot Burge meester en Wethouders van Amersfoort. Amersfoort, 15 Mei 1908. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STBNFERT KROESE. WUIJTIERS. Politiek Overzicht Het Congo-vraagst.uk in de Belgische Hamer. De Belgische Kamers zijn, met het oog op de verkiezingen, die in het laatst van dezo maand moeten plaats hebben, uiteengegaan ronder het Congo-vraagstuk te hebben af gedaan. Maar de wijze, waarop dit vraag stuk voorloopig is opgeborgen, verhoogt de kans, dat ten slotte do goede oplossing zal worden verkregen. Alleen zal die oplossing eerst in de volgende maand verkregen wor den, nadat de verkiezingen, die in de helft van het land moeten gehouden worden, zul len zijn aifgelootpen. Dan zal do Kamer, in gevolge de door het hoofd der regeering in overleg met de leiders van de oppositie ge troffen regeling, in eene buitengewone zit ting de debatten voortzetten, aan het einde waarvan zij gelijktijdig zal hebben te stem men over het naastingsverdrag, den 28en November 1907 gesloten tusschen België en deai Congostaat, met de wijzigingen, die daarin nader zijn gebracht door de addi tioneel© akte "an 5 Maart j.1en over de organieke koloniale wet, die gevorderd wordt, nu België wordt opgenomen onder de koloniale rijken. Het verdrag en de wet vullen elkander aan en het onverbrekelijk verband tusschen die twee kan strekken om het geweten gerust te stellen van lien, die niet verstokte tegenstanders van do naasting zijnmen verwacht daarom met vrij stel lige zekerheid, dat de eindstemming zal zijn ten gunste van de naasting. Dit zal voor een goed deel hieraan to danken zijn, dat de Belgische regeeriug den aandrang heeft weerstaan van hen, die het deibat wenschten te smoren. Het Congo- debat is in volle vrijheid gevoerd; men zou zelfs soms van bandeloosheid kunneai spreken, wanneer- men let-op de gepeperde taal, waar in sommige socialistische leden hunne aan vallen tegen den Koning-souverein hebben gekleed. Maar het belangwekkendo punt is niet de kritiek van de financieel© bepalingen Van het maastimgsverdrag, dat den Koning- souverein een „blijk van dankbaarheid" van 50 mil-lioen toekent en, in ruil voor do opheffing van het kroondomein, de ver plichting -oplegt om een bedrag van 45 millioen te best-eden grootcndeels voor luxe bouwwerken, die door Leopold II zijn aan gevangen. Het drukkende van die verplich - ting en de last van dat geschenk werden door de voorstanders van de naasting niet ontkend. Maar van meer gewicht is toch nog, dat in de gevoerde debatten steeds meer op den voorgrond is getreden de ge dachte, dat België aan zijne verantwoorde lijkheid tegenover de wereld en aan de zorg voor zijne eigen toekomst verschuldigd is de lasten te aanvaarden en do voordeden op zich te nemen, die verbonden zijn aan de naasting van het Congogebied. Die ge dachte wordt ook in de appositie door velen omhelsd. De liberalen zijn voor een goed deel voorstanders van de naasting. Van de socialisten heeft Vandervelde verklaard, dat België, geplaatst voor de beslissing om het Congogobied te naasten, niet „het gebaar van Pontius-Pilatus kon hernieuwen". Wat de katholieke partij betreft, die over de meerderheid beschikt, zij is voor de naasting gestemd, maar onder het voorbehoud, dat het stelsel zal worden verlaten, waarnaar het Congogebied tot dusver is bestuurd. De redevoeringen van de oud-ministers Beer- naert en de Lantsheere wijzen den weg aan, die moet worden gevolgd om hiertoe te ge raken. De lieer de Lantsheere heeft er na druk op gelegd, dat het nooclig is „het han delsbelang af te scheiden vaiu den bestuurs- plicht". De heer Beernaert heeft den mi nister-president zijne belofte voorgehouden om in het Cóngogébied eene onafhankelijke justitie te vestigen en er den dwangarbeid af te schaffen. Voor het toekomstige bestuur van het Congogebied is Van gewicht do verklaring van Beernaert-, dat, als dit gebied eene Bel gische kolonie is geworden, heb staat ouder het oppertoezicht van het Belgische parle ment, dat, omdat het de koorden van dc beurs in handen houdt, meester zal zijn van het koloniale bestuur. Dit kan ook strek- keu tot geruststelling van de vreemde regee ringen, die, zooals Engeland en de Ver- eenigde Staten, het verlangen hebben uit gedrukt, dat het bestuur van den Congo staat meer in overeenstemming zal worden gebracht met de bepalingen van de akte van Berlijn, inzonderheid wat de behande ling van de inboorlingen en de rechten van den vreemden handel betreft. Die staten vinden daarin een waarborg, dat met hunne wensohon rekening zal worden gehouden. Frankrijk. RambouiUet, 16 Mei. Uit de me- dedee'mgen, die door den minister-president Clemcnceau gedaan zijn in den ministerraad blijkt, dat in alle gemeenten van Frank rijk, die van het Seine-departement niet daaronder begrepen, de republikeinen defi nitief 19S4 gemeenteraden winnen. P ar ij 9, 17 Mei. De uitslag van de ver kiezingen voor den algemeenen raadi van het Seine-departement doet, voor zoover zij thans bekend zijn, verwachten, dat er geen veran dering zal komen. Tweede telegram. De uitkomst, loopende over 22 zetels, is dat gekozen zijn 13 leden en dat voor 9 plaatsen herstemming is. Gekozen zijn 8 radicalen en radicaal-so cialisten, een vereenigde socialist, een on afhankelijke socialist, een progressist en twee conservatieve nationalisten. In herstem ming zijn 4 vereenigde socialisten, 4 radioaj- len en radicaal-socialisten en een nationalist. De radicalen verliezen een plaats en winnen eene andere. (De algemeen© raad van het Seine-depa- bement bestaat uit de 80 lcdén van den ge meenteraad van Parijs en afgevaardigden van de buitendistricten. Deze verkiezing be treft alleen de buiteiidistricten, de Parij- sche leden zijn reeds gekozen). Engeland. Londen, 16 Mei Reuter verneemt officieel dat de Britsche en Fransche regee ringen de gelegenheid van Cruppi's tegen woordigheid te Londen benutten om onder handelingen tevoeren omtrent do kwestie der sluiting van een Fransch-Engelsch han delsverdrag. Op een feestmaal van de „Iron- and Steel- association" te Londen heeft de minister van buiten!andsche zaken, Sir Edward Grey, een rede gehouden waarin hij de uitbreiding der oorlogstoerustingen in verschillende lan- 'en besprak en er met nadruk op wees, dat voor Engeland een vermindering der toene men "e kosten voor bewapening zeer ge- wensohl zoude zijn. Maar, voegde hij hier aan toe, één volk alleen is in deze quaestie machteloos. En Engeland is doordrongen van het gewicht dier toerustingen en be hoort er zorg voor te dragen, dat de kosten van de vloot steeds in dezelfde verhouding blijven tot hetgeen andere mogendheden er voor besteden. In de beide huizen van het parlement zullen heden voorstellen worden ingediend tot oprichting van een gedenkteeken voor wijlen Sir Henry Campbell-Bannerman in de Westminster abdij1. In het hoogerhu's zal lord Orcwe het voorstel doen, dat do<or lord! Lansdewne zal worden gesteund, om een monument in die kerk te plaatsen „met een inschrift, dat uitdrukking geeft aan den hoogen dunk, die in dit huis gekoesterd wordt van de groote diensten, door Sir Henry Campbell-Bannerman bewezen aan het landl in het parlement en in kooge staatsbedienin gen." Het voorstel, dat aan het lagerhuis zal worden gedaan, is geheel gelijkluidend; al leen kc'mt aan het slot de verzekering Voor, dat heb huis de koeten, die hieruit voort vloeien, zal goed maken. Zooals bekend is, heeft het lagerhuis de zorg voor de dubbel tjes, waarover het hoogerhuis niet te zeggen heeft. Bij de verkiezing voor het lagerhuis in het district North-Shropshire is de conser vatief Stanier met 5328 tegen 4377 stemmen gekozen. De conservatieven hebben dezen zetel behouden met eene grootere meerder heid; in 1906 was hunne meerderheid slechts 166 stemmen. Itallfi. Rome, 16 Mei. De Kamer nam eene motie aan, die d<oor de regeering werd aan vaard, waarbij hot ministerie wordt uitge noodigd in ovenleg te treden met andere staten tot bijeenroeping van eene conferentie om eenheid te brengen in do wetgeving op het wiseelvcrkeer. Spanjfc Madrid, 17 Mei. Dte Koning van Spanje hoeft telegrammen van gelukwen- sching ontvangen met zijn verjaardag, waar onder ook van Koningin Willielmina. Portugal. Lissabon, 16 Mei. In de Kamer heeft de minister van financiën de staats begroting voor 1908/09 aangeboden. De ontvangsten bedragen 70,457,828,852 reis, de uitgaven 71,808,940,384 reis. De begroo ting sluit met een nadeélig saldo van 1,352,111,532 reds. Het tekort is 270,585.206 reis kleiner dan dat van de be grooting van 1907. Oostenrijk. De vergadering van vrijzinnige studenten der universiteit te Innsbruck heeft besloteu zich neer te leggen bij een compromis-voor stel, waardoor de stakings-bewoging beëin digd wordt. Prof. Wahrmund zal in het zomerhalfjaar een ooilege houden over een ander onderwerp, maar dat ontleend! is aan het kerkelijke recht. Aan den eisch, dat Wahrmund den katheder niet meer zou mo gen beklimmen, wOrdt dus niet toegegeven Hiermede en met de toezegging, die door de senaten van alle Oostenrijksche universi teiten gegeven is, dat zij voor de vrijheid van dè wetenschap zullen, opkomen als die mocht worden bedreigd, konden de studen ten zich voldaan verklaren. De rector van de universiteit heeft te Weenen de toestem ming van den minister van onderwijs tot dit compromis verkregen. Rusland en Turkije. De Nowoje Wremja verneemt, dat Tur kije Rusland heeft aamgeboden twee Rus sische officieren naar de Tunksche grensves tingen te zonden, om zich te overtuigen of de geruchten van Turksche oorlogstoerustin gen op waarheid steunen. Turkije. De voorbereidende werkzaamheden voor den aanleg van den Sandjak-spoorweg vorderen goed, volgens een bericht uit Konstantinopel. De werkzaamheden van_ de gemengde Turksch-Oostenrijksohe com missie zijn den 20en April van Mitrowitza uit begonnen. Er bestaat de gegronde ver wachting, dat in het begin van het najaar het 'oorbereidende werk gedaan zal zijn en dat met den eigenlijken aanleg terstond daarna zal worden begonnen. Volgens geruchten, die van Petersburg uit verspreid werden, bestaat het voornemen tot eene conferentie over Macedonië, die zich met de verschillende plannen voor spoorwe gen in den Balkan zou bezig houden. Uit Berlijn wordt aan de Köln. Ztg. bericht, dat men skeptisch staat tegenover dezo ge ruchten. Op zich zelf klinkt een dergelijk gerucht reeds hierover zeer onwaarschijn lijk, omdat niet is aan te nemen, dat thans een van de betrokken staten bereid is over zijne economische belangen in het Ralkange- •hiod door eene algemeen© conferentie te laten beslissen. Konstantinopel, 17 Mei. De onder handelingen zijn hervat tusschen Yildiz kiosk en de belanghebbenden bij de Heraklea-zaak, Dit doet gelooven, dat de Turken van de naasting zullen afzien en tot een aocoordi willen komen. De Porte heeft bij de mogendheden ge protesteerd tegen de terugroeping van de in ternationale troepen uit Kreta. Zij wijst op de verplichting van de mogendheden om de souvereiniteitsrechten van den sultan en leven en goederen van d© mohammedanen op Kreta to beschermen. Uit Konstantinopel wordt bericht, dat de Turksche regeering aan het Fransche gezant schap voldoening heeft verschaft betreffende de verkeersbelemmeringen in de haven vaai Zongoeldak, door de autoriteiten aldaar veroorzaakt. De mutessarif, de rechter van instructie en de kaïd zijn ontslagen. Als ge volg 'hiervan zal do Mouette te Konstantino- SF*' pel terugkeeren na eene wisseling van be leefdheden en diners met den gouverneur- generaal van het vilajet, die zich naar Zon goeldak begeven heeft om de zaak in orde te brengen. Marokko. Parijs, 16 Mei. Generaal d'Amada spreekt tegen, dat aan iemand, die onder Duitsche bescherming stond, overlast is aan gedaan door Fransche soldaten, zooals door Bcrlijnsche bladen was gemeld. Brltsch-IndiS. Over de huiszoekingen, die zijn gedaan naar aanleiding van do laatste ontdekkin gen van bommen en ontplofbare stoffen in versohi.' lende plaatsen van Britsoh-Indië, wordt uit Londen bericht, dat men meent ontdekt te hebben, dat er eene samenzwe ring bestond om den onderkoning van Indio en den opperbevelhebber van het leger lord Kitchener te vermoorden en een oproer te weeg te brengen Volgens de Daily Mail zijn niet alleen de Bengalen, maar ook de Mhihratba-brah- minen, wier hoofdkwartier Foona is, bij deze samenzwering betrekken. De Rrahmi- nen moeten de aanstichters geweest zijn. Do Miahratta-brahmien wordt beschouwd als het intellectueel hoogst staande element van die Indische bevolking. Hij is een onverzoen lijke geestdrijver. Do Indische boer be schouwt het als zijn heiligen plicht de Brah- minen te vereeren, waaruit hun groote maatschappelijke en godsdienstige invloed is te verklaren. De Makratba-sfcateu zijn eene schepping van den lateren tijd; Gwa- lior en Indore zijn de belangrijksten van deze staten. De samenzweerders hobben, volgens de Daily Mlail, aanzien ij Ike geldmid delen bot hunne beschikking, die zij aan do inlaudsche heersohers en grondbezitters af persten, omdat dezen niet den moed hebben zich ce verzetten tegen afpersingen in naam van de vaderlandsliefde. De Brahminen van Mahratta vinden in de Bengaleeaen geschik te werktuigen In Calcutta heeft do politie onder de in beslag genomen litteratuur een ontwerp voor de re/olutie ontdekt. Maniakfcollah was als de hoogeseüiool voor de vervaardigers van bommen aangewezen en is in werkelijk- hei1 het hoofdkwartier. Geheel Indië was in districten ingedeeld, en uit elk van deze districten zouden twee uitverkorenen do school bezoeken om in het vervaardigen van bommen en in algemeen© revolutionaire maatregelen onderwezen te worden. De in hechtenis genomen personen leggen de groot, ste onverschilligheid aan den dag en be schouwen zich als martelaars. Zuld-Afri ka- Bij de opening van het parlement der Oranjerivier-kolonie kenschetste de eerste minister Fischer de vereeniging van de En- gel&che koloniën van Zuid-Afrika als de eenigo oplossing voor de bestaande vorkeer de toestanden. Do minister betreurde af keurende beoordeelingeoi, zooals die vau do Cape Times, waarin was beweerd, dat de conferentie te Pretoria aan de koloniën do unie wilde opdringen, zonder hen te raad plegen, terwijl de voorstellen onderworpen zijn aan de goedkeuring van de verschillen de parlementen. Op de conferentie, waarvan hier wordt gewaagd, waren de Kaapkolonie, Transvaal, Natal en de Oranjerivierkolouio vertegen woordigd. Het besluit, dat deze conferentie genomen heeft, verklaart, dat de duurzame 31 »00JI THERESE HOVEN. Na een halfuurtje in den mooieiï, ouder- wetschen gaard gewandeld en de schilde rijen in 't Paleis bezichtigd te hebben, ste gen ze weer in en lieten ze zich naar Rich mond brengen, waar ze, zooals liet gezeten burgers paste, in „The Star and Darter" dineerden en er ruimschoots genoten van het eenig mooie uitzicht op 't terras. „Zie-je,'hier is de Theems toch wel prachtig," riep Marion verrukt nit. En ze herinnerde zich dien dag in Amsterdam, toen zo den Am stel zoo bewonderd had. Dat was nog niet eens een jaar geleden. Haar eigen goede Jan, dien ze nu zoo bo ven alles lief had, en wien zo zoo dankbaar was voor zijn liefde, was toen nog „Annet te's broer" voor haar. Den volgenden dag zou zijn familie weer naar Holland terugkeeren en dan zou ze alleen met hem blijven. Heb was haar op j eens, of zijn oudera haar, bij, hun vertrek, j heb geluk van hun zoon, zouden toever trouwen en zij1 er, voortaan, alleen aanspra kelijk voor zou zijn. Een overstelpende toederkeid kwam over haar en in een, voor haar zeldzame spon taniteit van gevoelomhelsde zo haar schoonmoeder en fluisterde zo haar in: „Ik zal mijn leven aan zijn geluk wijlden, dat beloof ik u." Van dat oogenblik af, stond Marion on der haar speciale bescherming en vormde ze 't plan om 't door dik en dun voor haar op te nemen. Wat en tegen wie, was haar nog niet recht duidelijk, maar hot besluit was er niet minder heilig om. Jan bracht zijn ouders en zuster den vol genden avond naar 't station; ze waren juist tien dagen bij: hem geweest en dat vonden ze genoeg voor een eersten keer. Er was eerst sprake van, dat Annette nog eon poosje zou blijven, doch baar moeder vond 't toch maar héter, dat zie met hén mee naar huis zou gaan en dat die jongelui alleen zou den blijiven. En toen hij, van Victoria Station, weer terug kwam in Lexham Gardens, was 't Jan ook, als ving zijn leven, als getrouwd man, nu eerst aan. Mlaiion stond hem af te wachten in. de serre, als een bloomennimf in liaar -bof, plaagde hij, maar zijl schouderophalend „Och, die Loudensdhe bloemen zijn de echte niet, als er geen hetere voor ons zouden bloeien „Jij zult altijd mijn mooiste bloem, mijn grootste zegen, mijn hoogste geluk zijn." En hij sloot haar in do armen on was er ten volle van overtuigd), dat zijn aange beden vrouwtje hem ouders, vrienden,, va derland... carrière, alles 2ou doen vergeten. Marion was zijn wereld geworden, zijn levensdoel, het begin en het einde van zijn droomon. „Jan, ik zal mijn best voor je doen, zei ze, aangedaan door zijn heftige ontroering. „Als je nu maar later geen spijt hébtl Wcef-je, dat dacht ik toen zoo niet, maar nu bekruipt mij: Vaak (Ie angst „Lieveling, nee... dat is verkeerd." „Maar Johnny-dear, je hebt mij: toch een groot offer gebracht. „En jij mocht 't van mij eischon, Miarion. De intensiteit van je liefde voor mij gaf jo er 't reo^t toe." ,,'b Recht weet ik niet, maar als je mij niet zoo dierbaar was geweest, zou ik niet den moed' hebben gehad je het te vragen." „Je hebt mijn liefde maar de jouwe afge meten is 't niet sweet one, en daardoor ge sterkt wist je, dat ik willig van alles af stand zou doen om jou toe te behooren?" „Ol John, en nu zijn we bier met ons 'beider in ons eigen huis om ons eigen leven te leiden, één gemeenschappelijk leven, met dezelfde belangen „Wcet-jo nog, Marion, dat jo er van den winter, toen we 't pas eens waren, heel an ders o-ver dacht... toen sprak je er van om ieder een afzonderlijk leven te hebben." „O! ja, maar dat- was iets anders. Zoo even dadht ik aan ons huwelijksleven, ons leven in Lexham Gardens, als meneer en mevrouw." „Ondeugend wijfje, je wilt je niet gewon nen geven, jo moest nu al mijn theoriën en inzien ten deelen, Marion." „Nee, dat kun-je niet meenenik moot een zelfstandig wezen naast je zijn, niet een echo of oen afspiegeling van jou woorden en jou karakter „Als je zoo verstandig redeneert, zal ik nog eindigen met mij geheel met jou ziens wijze te vereenigen on je in al'les te raad plegen, hoe zou-je dat vinden?" „Ook niet. goed. Jij moet je zelf blijven en ik ook." „Du3 geen ineensmelting, geen twee we zens tot. één, geen twee harten gloeiend aaneen gesmeedik wou, dat jo Hol- landsch verstond, Marion, dan zou ik jo een vers van Vondel, onzen grootsten dich ter, voorzeggen." „Ik zal me maar met- onzen Shakespaero behelpen," zei ze glimlachend, „en... met wat mr. Jan Vermeer mij uit zichzelf zegt.." „Vind-je, 'dat mij|n Engelseh vooruit gaat?" „Ik vond geen vooruitgang noodig, ik heb 't altijd voldoende gevondenjo hebt er immers me© gezegd, wat je wilde. Ik heb je toch wel altijd verstaau, is 't niet?" „En toch is 't hard voor mij, jo niet in mijn eigen landstaal te kunnen zeggen, hoe lief ik je heb. Het zou zooveel echter en hartelijker klinken. Zal ik jo Hollanisch leeren, lieveling?" Ze schudde 't hoofd en zei toen, zoo Engelseh mogelijk: „Neeh, dank-jou, man heer 1" Toen maakte hij haar zijn liefde duidelijk op de manier, die door elke natie van de beschaaf do wereld1 verstaan wordt. Hij drukte haar togen zich aan en kuste haar Tippen en wangen en oogen en al zei ze ook telkens: „O! don't," liet ze hem begaan en gaf zo hem zelfs antwoord in Amor's wereldtaal. TWEEDE DEEL. HOOFDSTUK I. Jingo en Pr o-B oer. Meestal gingen Marion en Jan van Za terdags tot 's (Maandags, for the weck end, zooals zo 't noemden, naar Bickley. Jan ging er dan 's Zaterdagsmiddags van zijn fabriek naar toe en genoot, gedurende twee nachten, het Voorrecht van in de frisecho lucht te slapen. Dat vond meneer Rood- ford het beste van 't 'buiten wonen. Op „Wesfemero" stonden alle ramen altijd tegen elkander open; met mooi weer, als 't regende, waaide, stormde, hagelde, on weerde, wat ook. Annette had 't barbaarsch gevonden en Jan 'kon 't genot van in een stormachtigen nacht, mét open ramen te slapen, evenmin waardeeren, doch Marioü was 't gewoon. De Engélsche doctoren be volen 't eenparig aan en voor zooveel een heid bij' de heeren geleerden, moest meni respect hebben en... blindelings gehoorza men. Marion's grootste verlaugen was, dat haar man zoo Engelöch mogelijk zou worden en Jan's grootste, ja, ©enige wenscli was zijn mooi, lïef vrouwtje in alles te believen. Wanneer zijn nationaliteitsgevoel er tegen op kwam, dan werd het tot zwijgen ge bracht door zijn liefde en, wanneer do Hol lander er zich tegen vorzette, dan spraJk de minnaar zoo luid in hem, dat alles er door overheerecht werd. „'t Is toch afschuwelijk zoo van land aard' te veranderen en je zoo geheel te schik ken naar de gebruiken van een ander volk," dacht do gewezen luitenant der Koninklijke Node rl'an dsche Marine wel) eens. Maar dan zed de directeur der Engelse he fabriek„Je hebt je geluk, je positie, alles aan je nieuw vaderland te dauken, lioht dat jo je erken tel ijker voor betoont." En dan weer viel hem het spreekwoord in: „Ubi bene, ilbd patria'1' en .lacht hij:, „Ik heb 't goed in Engeland, Engeland is dus mijn vaderland." Toch bleef hij, de Hol- landsche couranten lezen en volgde hij, met belangstelling 't geen er over het. troebelen in Transvaal geschreven werd. Wtcdt ver vu!yd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1