KOLONIËN. BINNENLAND. School, en Kerknieuw». voorspoed van Zuid-Afrfka on do belangen ».'er verschil lende staten bet best door eeno unie onder de Britsdhe kroon kunnen wor den verzekerd. I>it besluit zal aan de ver tegenwoordigende lichamen van de verschil lende koloniën tor overweging worden toe gezonden. Tegelijk zullen zij uitgenoodigd worden, in het aanstaande najaar afgevaar digden te >enden naar eeno nationale con ventie, waarop de Kaapkolonie door 12, Transvaal on Natal ieder door 8 en de Oran jerivierkolonie door 5 stemmen vertegen woordigd zullen zijn. De stemming op de conventie zal niet. naar de staten, maar naar het getal afgevaardigden geschieden. Do voorzitter wordt door de conventie ge kozen en hoeft, als de stemmen togen elkaar opwegen, cone beslissende stem. Alter lei. vUit Chatollerault en St.-Etienne wordt gemeld, dat tegen 15 Juni aanstaande in do nationale fabrieken van wapens, nage noeg 400 werklieden hebben gedaan gekre gen. Dinsdag is to New York overleden zekere Allen, die den bijnaam had van speelhol- koning". De man is 75 jaar geworden; hij had met. dobbelen een groot vermogen ver gaard. Niet minder dan 300 maal is hij in hechtenis genomen wegens overtreding van de verbodsbepalingen op het spelen; doch nooit is daar oen veroordee'ing op gevolgd. Nice, 16 Mei. Een zekere Karei van Binckhorst, een Nederlander van 25 jaren die sedert eenige maanden hier woonde, heeft met een mes den 22-jarigen Duitecher Jozef Jerusalem gedood. De dader ver klaart, dat hij de vriend is van de vrouw van Jerusalem, die van hem geld verlangde ouder bedreiging met een revolver. Corfu, 17 Mei. Gisteren hebben der tig roovers, die handelden op last van het AUbanecsche comité, een aanval gedaan op Santio Piaraulio zij snecleu de telegraaf draden stuk, vernielden de kantoren van de ItaTiaansche en Grieksche stoomvaartdien sten, het Turksche postkantoor en alle win kels van eenige beteékenis en verwondden eenige personen. Er hoerecht oeue paniek in de stad. Do naam van de geteisterde stad schijnt verminkt te zijn overgeseindeen stad van dien naam is althans niet op de kaart te vinden. vIn de Cbineeoenwijk van Hankou zijn, volgens een bericht van heden uit Sjanghai, oniusten uitgebroken tengevolge van een politic-verordening, waarbij het opsllaan van open uitstallingen op straat werd verboden Vijfduizend koelies plunderden de winkels, waaronder talrijke Japansche. Er zijn troe pen en een kanonneerboot heen, maar de rust is nog niet hersteld. Proces Hau. Hot beleedigingsprooes Moltior-Herzog krijgt steeds grooter omvang. Zooals men weet is het verhoor van Hau als getuige niet toegestaan. Na veel beraadslagens tusschen partijen hoeft nu het gerecht uit eigen hoofde be sloten, den rechter dr. Ritter, die Hau m de gevangenis ondervraagd hoeft, als ge tuige te verhooren. In zijn officicele verkla ring aan dien rechter hoeft Hau beweerd, dat hij zijno schoonzuster ölga Molitor tot den moord niet in staat, achtte. \7oordelijk liccft. hij de volgende verklaring afgelegd ,,Ik weiger in deze zaak ophelderingen te geven. In do openbare zitting heb ik .be weerd, dat ik Olga Molitor niet daartoe in staat achtte. Dat zij den moord niet begaan heeft, kan ik echter niet- bewijzen, want ik was geen ooggetuige. Wat het overige aan gaat, geef ik nu geen ophelderingen meer". Docli den vorigen dag zeide Hau in par ticulier gesprek tegen <lr. Ritter, dat hij Olga wel kon redden, door zichzelf op te geven als de dader, maar die onwaarheid kon hij niet zeggen. De menschen zouden de drijfveer van Olga's daden nooit vinden, maar hij kent het motief. Want. hij kende de verhoudingen precies. Voor Olga Molitor staan de zaken anders zoo slecht niet meer, want eerstens is de daad al tamelijk oud, ten tweede kan men den revolver niet vinden en ten derde zou den de gezworenen de dochter van een Badcnschcn geheimraad niet veroordeelen. Als men Olga Molitor gaat beschuldigen van meineed, dan kon hij haar niet meer liel- pen waarom vatte ze den eed dan ook zoo licht op! Van dr. Dicta (zijn verdediger) zeide hij. dat bij een goede speurhond was, die bij de uitspinning van de betrekkingen die er bestonden tusschen hem en Olga Molitor met veel tact is te werk gegaan. Hoe hot ook zij, als hij voor het gerecht als getuige .komt to staan, dan zal hij met volle klem betuigen, dat Olga Molitor niet dc moordenares was. Deze twee verklaringen spreken elkander dus tegenverward zijn de beweringen en alles wordt even snel teruggetrokken, als het beweerd wend. ,,Tk zou Olga Molitor kunnen redden door mij zelf als moordenaar aan te wijzen, maar eoo eeno onwaa-rhoid kan ik niet zeggen", en „als ik eens als getuige voor het gerecht verschijn, zal ik betuigen, idat zij pi iet schuldig is". 't Is to hopen, dat eindelijk de ontlcnoo- ping in deoo duistere zaak zal komen. vSedert eenige dagen is Parijs over weldigd door eeno massa vliegen. Vooral de Xve en XVIo arrondissementen zijn er dbor geplaagd. Op sommige plaatsen kan men zo met handenvol opnemen. Dezo in secten zijn veel grooter dan gewone vliegen en zien er uit aks gevleugelde mieren. De kop is zeer groot, de vleugels zijn lang en blinkend, do pooten voorzien van haken. Men denkt dat die inval te wijten is aan de wisselingen van het weer en de hevige winden die in de laatste dagen heerschton. vBij een krachtige» zuidenwind is er een zwavelregen neêrgekomon in het arron dissement Charolles. Oharolles ligt in het departement Saone-et-Loire, midden in Frankrijk, iets verder naar het Oosten dan naar liet Westen. Daken, tuinen, velden en wegen waren bedekt, met zwavel, en de eigenaardige zwavellucht prikkelde de keel. Vermoedelijk is de zwavel afkomstig uit oen van de vulkanen, die tegenwoordig in werking zijn. O OST-INDIE. Ceram. Blijkens een uit Nederlandsoh-Indië ont vangen telegram werd eene in het bergcom plex Ncesahoeala (eiland Ceram) ageerende colonne beschotenTwee Europeesche en drie ïnlandsche militairen beneden den rang van officier werden door pijlen en rantjoes licht gewond. Zij blijven allen dienst, dóen. De vijand werd uit zijne versterking ver dreven met achterlating van 5 dooden. De Staatscourant van Zondag 17 cn Maandag 18 Mei bevat o.m. de volgende Koubeel uiten op verzoek eervol ontslagen C. W. T. baron Mackay, als lid en voorzitter van het college van curatoren van het weeshuis te Buren benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. de burger-geneeskundige arts H, G En klaar. thans idem bij de reserve, K o n i n k 1 ij' k 'bezoek aan Til burg. Naar wij vernemen, zal H. M. de Koningin volgend jaar, bij gelegenheid der viering van het 10-jarig bestaan van Tilburg als stad, deze gemeente te bezoeken. Het. voornemen bestaat echter om dit feest, dat in de maand April valt, drie maan den uit te stellen en het a-lzoo te vieren in de maanden Juni of Juli. Een vaste datum is echter nog niet aangewezen. H. M. de Koningin heeft benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heeren: Lavino, B. H. van der Zee, groot handelaar, A. O. van Lennep, Néderi. vice- consul en Keuu, allen to Smyrna gevestigd, leden der commissie tot het bijeenbrengen van gelden voor het Nieuwe Nederlandsche hospitaal te Smyrna, dat verleden weck p'echtig is ingewijd in tegenwoordigheid van llr Ms. zaakgelastigde te Konsftanti- nopei H M. de Koningin-Moeder zal a.s. Dinsdagavond omstreeks 7 uur per Staats spoor de residentie verlaten, ter aanvaar ding van do reis naar Zweden. Prins Hendrik en het red- dingswezon. Naar wij vernemen, moet het in het voornemen van Prins Hendrik liggen om, evenals hij zulks deed op land bouwgebied, inzake het reddingswezen voor ons land een oentra al-lichaam in liet leven te roepen. Zijn reis naar Frankfort a/Maiu, waar van 812 Juni a.s. een congres en een tentoonstelling, het reddingswezen 'be treffende, gehouden worden, staan hiermede in verband. Tel. De heer Wijden/bruck, nieuw benoemd Oostenrijksch-Hongaarsch gezant bij hot Ned. Hof, vertrok Zaterdag naar Het Loo ter aanbieding van zijn geloofsbrieven aan de Koningininsgelijks de minister van Buitenlandsche Zaken ter inleiding vian den gezant bij II. M. Mr. P. J. Troelstra. In „Het Volk" spreekt mr. P. J. Troelstra het be richt tegen, dat hij zou mceten worden ge opereerd. Hij schrijft dat zijn lichaam in uitstekenden staat is en alleen zijn zenuwge stel behoefte heeft aan rust. De heer Troel- stra zaïl eerst men de nieuwe zitting zijn werk in de Kamer weer opnemen, en bij de kiesrechtbétooging hoopt hij weer te kunnen toonen de oude (of liever; nog steeds de jonge) te zijn. HotKamerlid Van der Zwaag. ,,D<o Klok", het socialistisch blad, waarvan dè heer G. J. van der Zwaag een dei* redac teuren is, kan met beslistheid verzekeren, dat de heer Van der Zwaag het vaste voor nemen heeft geen candidatuur voor do Twee de Kamer voor het district Schoterland weer aan te nemen, .omdat hij het Kamerlidmaat schap op den duur onvereenigbaar adht met het lidmaatschap van Gedeputeerde Staten van Friesland. Die commissie, l»elast met het afne men van het toelati ngs-examen tot den hoofdcursus in 908, wordt samengesteld als volgt. A. Lid en voorzitter: de luitenant-kolo nel P. A. Spaan, van het 4e regiment in fanterie B. Ledendo (kapiteins J. de Visser, G. H. C. Cramer en F. J. G. W. Leers, res pectievelijk van het 4e, 7e en 8e regiment infanteriede eerste-luitenants van den staf der Ulfuiterie: J. P. Dumont en P. Clerk, alsmede de heer J. G. Kleiboer, allen leeraar aan den hoofdcursusde eerste-luitenants- adjud&nt P. G. van Stapel© en H. P. J. Schinkel, respectievelijk van het 11de en van het 8ste regiment infanterie; C. Secretarisde eersle-luitenant J. J. Witter ma na, van 'het. Instructie-bataljon. D. Plaatsvervangend lid en voorzitter: do luitenant-kolonel P. W. Bodboom, van het late regiment infanterie; E. Plaatsvervangend© ledende 'kapitein W. P. H. Kroes, van het 10de regiment in fanterie; de eerste-luitenants H. H. Tim mermans en J. H. Lamour, respectievelijk van bet 7e en van het 2e regiment infante rie; en de cerste-luitenant-adjudant L. C. J. M. van Overeom, van 'het 3e regiment, infanterie F. Plaatsvervangende secretaris: de eer- ste-luitenant J. S. A. Bergacker, van hei iustrictie-batal jon Kennis bekomen hebbende dat, ter herdenking van het feit, dat Z. M. den Kei zer en Koning van Oostenrijk -Ho ngarije vóór 60 jaren dc regeering aanvaardde, van 28 Juni tot 7 Juli a.s. te Weenen groote in ternationale schietwedstrijden zullen warden gehouden en gevolg gevende aan een te dier zake gedaan verzoek van den minister van buiten 1 andsclio zaken, heeft do minister van oor'og dit ter kennis van de landmacht ge bracht De zaak Kley. Den gepens. ma- joor-magazi j umeeeter Van het Indische leger, de heer Th. Kley, heeft, eenige aan- teekeningen gemaakt op het verslag der commissie uit de Tweede Kamer, onder dag- teekening van 26 Maart jl. uitgebracht op de regee rings-dn lliolitin gen op zijn adres. De heer Kley zegt, dat de conclusie dei- commissie in strijd is met haar rapport. Daarin wordt gezegd„grond voor het ontslag (van den heer Kley) was dus vol brachte veertigjarige diensttijd". Daarom had de commissie moeten concludeeren, dat in het besluit moest bijgevoegd worden: ,,ter zake van volbrachten diensttijd". Na het schrijven van zijn aanteekeningen nam de heer Kley kennis van de in de Staats-Ct. opgenomen gewijoigde redactie van zijn ont slag-besluit van 14 Juli 1905: „Wanneer in die gewijzigde redact/ie had gestaan, zegt de heer Kley in een naschrift, „ter zake van volbrachten diensttijd", dan ware de zaak in orde geweest-. Nu er staat: „in verband met volbrachten diensttijd" is deze redactie even onwettig als de oorspronkelijke en blijf ik protesteeren". Aan iederen militair beueden den rang van officier van de landmacht in West-Indië, die op eervolle wijze den dienst verlaat, nadat li ij ten minste twaalf jaren effectief als militair heeft gediend in de koloniën of andere 'bezittingen van het Rijk in andere werelddcolen, of wel omdat hij in het genot treedt van gagement we gens in den strijd ontstane verwonding of verminking, wordt ten laste der Nederland sche Stoatsbegrooti ng een gratificatie toe gelegd ten bedrage van f 100, welke grati ficatie ten voordeele van zijnen boedel wordt uitgekeerd, in geval hij vóór zijn ont slag uit den dienst overlijdt of wegens ver moedelijk overlijden wordt afgevoerd. 0|p voorstel van een der drankbe- strijdersvereenigingendie Rijkssubsidie ge nieten, heeft de minister van Binnenland- sclie Zaken aan deze laatstgenoemde Ver- eenigingen bericht gezonden, dat Z.Exc. een proef wenscht te nemen niet .het instellen vau eene Commissie van Voorlichting voor het verdeelen der Rijkssubsidie. De bovenbedoelde vereenigingen zijn dooi den Minister uitgenoodigd elk een afge vaardigde au deze commissie zitting te doen nemen. Met ingang van 15 September a.s. is benoemd tot stenograaf bij de Staten- Generaal de heer N. A. Jansen te Amster dam Met het oog op het Internationaal Congres van Koel.-industrieën, dat van 17 23 September 1908 te Parijs zal samenko men, deelt de Ingenieur mede, dat rich ter bevordering van liet congres in Nederland en ter behartiging van de belangen der Nederlandsche loden ©en comité gevormd heeft, waarvan tevens de samenstelling wordt medegedeeld. Ee-e-voorzitter is dr. J. D. van -der Waals, hoogleeraar-direeteair van het na tuurkundig laboratorium der Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam. Voorzitter: Dr. H. Kamerlingh Onnes, hoogieeraar-direeteur van het natuurkundig laboratorium der Rijks-Universiteit te Lei den, vertegenwoordiger der Nederlandsche Regeering. Secretaris: Dr. J. P. Kuenen, hoogleer- aar in de natuuilkuud© aan de Rijks-Univer siteit te Leiden. Zaterdag in den vroegen morgen over leed te Leiden in den ouderdomf van 58 jaren na een langdurig smartelijk rieklbcd de heer D. F. H. Helbach, oud-kolonel-com mandant van het 4de regiment infanterie. De overledene ontving zijn militaire oplei ding aan de Koninkl. Milit. Academie werd 2 Juni 1872 benoemd tot 2de luitenant, ging in 1873 over bij het Nederl. O.-I. leger, waarbij hij de verschillende rangen doorliep en repatrieerde in 1896. Op 1 Juni 1905 volgde zijne benoeming tot kolonel bij het bovengenoemde korps en werd hij op 31 Juli 1907 op eervol verzoek uit den mili tairen dienst ontslagen. Kolonel Helbach was officier in de orde van Oranje-Nassau en versierd met het eereteeken voor belang rijke krijgsverrichtingen «wegens deelneming aan den krijg in Atjeh. Prop a ga n dad ag van Volks weerbaarheid. Een plan bestaat bij de Vereenfiging Volksweerbaarheid om dit jaar de groote propagandadag te houden op den 2en Pinksterdag in de gemeente Nij megen bij die gelegenheid zri een veld dienstoefening op groote schaal wonden ge- orgniseerd. Een luchtballon. Te Wychen daalde Vrijdagmiddag circa' drie uur een luchtballon snel neer, waarin zich 5 perso nen bevonden. Te vergeefs wierpen rij den ballast uit; de ballon kwam tegen een tele graafpaal aanwelke brak en de reizigers vio len in een sloot. Men was circa 12 uur Vriji- dag middag uit Brussel opgestegen en van plan in den omtrek van' Nijmegen neer te dalen. Volgens den luchtschipper hebben zij een hoogte van pl. m. 2700 M. bereikt en moesten door de buitengewone warmte laen. ('s-Hert. Ct.) De moord in het Vaalscher bosch. Omtrent het te Vaals vinden van het lijk der uit Aken vermiste 16-jarige boe rendochter Laura Klinkenberg, meldt dc Limb. K. o. a. het volgende: Het lijk lag circa 15 passen van den weg in het dichte lage liout. Het hoofd was diep in het hout gedrukt, zoodat de gelaats trekken niet te herkennen waren. De klee- ren waren in wanorde; een dikke steen, met- bloed bedekt, lag eveneens naast de doode Aam het achterhoofd was een zware wonde, en het haar was door het geronnen bloed samengepakt. Duidelijk kon men zien, dat het lijk enkele meters gesleept was. Ofschoon het gelaat onherkenbaar was, hebben de familieleden uit de kleeding e enkele sieraden de indentiteit kunnen vast stellen. Het lijk heeft in het hoofd verschil lende diepe wonden en een diepen steek :n den hals. De neus is met een spits voorwerp geheel van het gelaat gesneden. Welke motieven den moordenaar hebben geleid, is twijfelachtig. Of men te deen heeft men een moord met beroOviug een be drag van 40 mark is ontvreemd, doch hor loge cn armband waren op het lijk of met een zinnelijke» moord, is nog niet uit gemaakt-. Vóór 5 jaren werd de fabrieksarbeidster Maria Klinkenberg te Busclihausen bij Aken onder gelijke omstandigheden vermoord. Niettegenstaande do meest uitgebreide maatregelen werd de dader niet opgespoord. Poging t- o t moord. Men meldt ons uit Oosterhout, d.d. 16 Mei. Gisterenavond heeft alhier een moordaan slag plaats gehad. Het arbeidersechtpaar P. v. W., woonach tig op de z.g. „Voorheide", eene wijk, be woond door eene mindere volksklasse, leef de sinds eenigeu tijd met elkander in onmin. De oorzaak hiervan is, dat de oudste zoon (het gezin telt tien kinderen) trouwplannen 'koesterde, die door de moeder werden ge steund, terwijl de vader onverzettelijk te gen dit huwelijk blijft-. Van W„ iemand van 'n twijfelachtig ge drag en een onverbeterlijke dronkaard, uit te reeds sedert eenige dagen de ernstigste 'bedreigingen tegen zijne vrouw, zoodanig, d'at te een of te anderen tijd ongelukken moesten geschieden. Gisteravond kwam v. W. wederom dron ken thuis en bleef het niet bij bedteigingin- gen, doch zijn geladen geweer nemende, ach tervolgde hij zijne inmiddels naar buiten gevlucht zijnde vrouw, en loste a bout por- tant een schot op haar, waardoor zij ern stig aan hel hoofd werd verwond. De vrouw zakte bewusteloos ineen, ter wijl de woestaard zich in zijne woning be gaf en rich te slapen legde. Do gemeente-politie, inmiddels gewaar schuwd nam den onverlaat in hechtenis en bracht hem, na een voorloopig verhoor, naar de gevangenis te Breda over. De vrouw, wier wonden niet levensgevaar lijk zijn, werd onder geneeskundige behan deling gesteld. (Tel). Een burgemeester gearres teerd. Omtrent de arrestatie van den bur gemeester van Holten, lezen wij o.a. in het „Dev. Dagblad": De burgemeester en secretaris van Hol ten is nog slechts 31 jaar, stond dus aan het begin zijner loopbaan, die lachend scheen en veelbelovend Onder den Vorigen burgemeester, baron Harinxma tlhoe Slooten, is de heer K. Ga lenkamp als ambtenaar ter gemeentehuize Holten gekomen. Weldra werd hij benoemd tob gemeente-secretaris, eu algemeen als zoodanig de achting verworven hebbende, werd hij na het aftreden van baron Ha rinxma, overeenkomstig den wensch van nagenoeg geheel Holten, diens opvolger, ruim 4 jaar geleden. Ook als zoodanig wist hij' allerwege sym pathie te verwerven. Want hij was voorko mend en go-edhai-tigdoch tevens onbe middeld en blijkbaar geen sterke natuur. Zijn salaris ad f 1600 was voor hem, schoon hij ongehuwd is, niet voldoende. Zijn leven werd te weelderig ingericht, zon der dat ook nog 't minst op zijn zedelijk gedrag was aan te merken. De gevaarlijke weg van geld leenen, nu van dezen, dan van dien, werd voor hem de helling die leidde tot de ramp, dat er nu een tekort in de gemeentekas moet zijn, hetwelk begroot, wordt op f 3GOO. Waarvoor hij dat geld in den loop der jaren noodig had Reeds als secretaris kocht hij een huis aan den straatweg en liet daar in nogal veel vertimmeren, zoodat het vol gens deskundigen even goed geheel opnieuw opgebouwd had kunnen worden. Dit huis werd met het noodige comfort ingericht en een fraaie tuin er bij aangelegd. Later nog werd een recht tegenover de woning gelegen stuk land aangekocht, het daarop staande huisje weggebroken en veranderd ook in een sierlijken tuin. Dit zijn -de hoofdoorzaken geweest, die de financiën van den jongen burgemeester in de war 'brachten. Ieder kan zich voorstel len, hoe het verder is geloopen. Maar ter zke. De hoogere autoriteiten bleven van een en ander niet- onkundig. Reeds eenige wéken geleden kwam de com missaris der Koningin een onderzoek instel len, korten tijd daarna Gedep. Staten, en een paar dagen geleden moesten de wethou ders naar Zwolle om inlichtingen te ver schaffen Donderdagmiddag nu begaf zich de heer Galekamp voor particuliere aaugelegienhe^ den naar Allmelo. Zijn voornemen was, dés avonds terug te keeren. Dienzelfden mid dag arriveerde te Holten de heeren van het parket uit Almelo, de officier van justitie mr. Ch. M. 's Jacob en de rechter-commis- saris mr. J. Slingenberg. Den burgemees ter afwezig vindende, seinden zé naar Al melo, waar de politie hem arresteerde. Het onderzoek is thans nog in vollen gang; de heeren H. Kalfsterman en W. Rietberg, wethouders, en II. J. Bouwhuis, gemeente-ontvanger, werden naar Zwolle ontboden, om mét de hoogere autoriteit verder te confereeren. Het waarnemend burgemet sterschap be rust nu bij den oudsten wethouder, den heer Kalfsterman. Geheel Holten betreurt het gebeurde. Wie men ook sprak, ieder had een woord van leedwezen voor den „besten kerel", zöo- als we burgemeester Galekamp hoorden noe men. Valse li heid in geschrifte? Men meldt uit St. Geertruid aan de „L. K.": De justitie uit Maastricht arriveerde Don derdagmiddag alhier per rijtuig, hield vóór het gemeentehuis stil, stapte uit en ging het raadhuis, waar zich de burgemeester-secreta ris der gemeente reeds 'bevond, binnen. Dit gerechtelijk onderzoek moet, naar be weerd wordt, in verband staan met een ver moeden, dat er dloor wien dan ook valschheidi in geschrifte zou gepleegd zijn en gelden niet verantwoord bij gelegenheid ©ener jaclitverpachting. Druk wordt de omstandigheid besproken, dat reeds vroeger herhaaldelijk bij het pro vinciaal bestuur ingebrachte klachten over onregelmatigheden van gemeentelijk beheer geen effect hadden, terwijl thans de justitie reden tot ingrijpen vond. Inbraak to 's Gr a ve n h ag e. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een belangrijke inbraak geploegd in het magazijn van den heer Overstrijd, horlogemaker in de Lango Poten 21a. Vermoedelijk na 's nachts zijn de inbrekers in het dat 's nachts niet bewoond wordt, aan achterzijde binnengeklommen, na zich waf schijn lijk toegang te hebben verschaft <D, in een telefoonpaal in de Bagijnestraat, s klimmen en vandaar over de daken het pn ceel te bereiken. Een groot aantal goudi horloges is vermist. De daders zijn nog nj, opgespoord. Voor zoover kon worden nagegaan w>r<j vermist een waarde van ongeveer f 10.Oft; aan sieraden, waaronder ongeveer 250 hor. logee. Do heer Overstrijd is tegen inbraak ve. zekerd Overreden. De vrachtrijder Boi din is op den weg tusschen Schoondijk© 9 Oostburg van zijn wagen gevallen en vei moedelijk overreden. Men vond hem dood. Door de machine gegrepes Te Beek en Donk is Zaterdagmorgen d< werkman Van der Elzen op de falbriék vac Van Thiel door de machine gegrepen e« vreeselijk verminkt. Het hoofd werd d« ongelukkige afgerukt. Dood. el ij-ke hondenbeet. Sprundel is de molenaar v. B. zoodanig doe zijn hond gebeten, dat hij den volgend* morgen aan de gevolgen is overleden. Verdronken kinderen. 1 Zaandam is een zesjarig End spelende i „de Vaart" te water geraakt eu verdronken Te Beek-en-Dank is het 2-jarig zoontje vai den landbouwer Huilbers verdronken. Scheepsramp op ds Noordzee. Zondagmorgen 5.30 had op 4 mijle buiten den Nieuwen Waterweg een aan va ring plaats met ernstige gevolgen. Daar lag wegens dliiklko mist geankerd h« voor Rotterdam bestemde Duibsche stoom schip Nardsee, geladen met ijzererts, komen de van Narwick. Het uitgaande Engelselie s.s. Avoca, be stemd voor Hamburg, voer tengevolge van de mist in liet voorschip van do Nord'see, welk schip daardoor zooveel water maakte, dat het spoedig begon té zinken. Gedurende 5 uren bleef het achterschip nog boven water uitsteken., om daarna ge heel in de diepte te verdwijnen. De bemanning van de Noordse© was in middels overgegaan op de Avioca, waarop deze naar Rotterdam opstoomde, dook tus schen Hoek van Holland en Maassluis en het Scheur geraakte zij met het voor schip aan den grond. Sleep booten zijn der waarts vertrokken. Bij de ramp bleken om het leven gekomen de Nederlandsche zeeloods Arie de Ruyter> wonende te Hellevoet-sluis, die van de brug geslagen werd. Zijn lijk is te Hoek van Holland aan wal gebracht en vervolgens naar HeWevoetsluis vervoerd. Nog is omgekomen een Hollandaoho ma troos, die zich in het voorschip vaal de Nord see bevond, en zich niet tijdig in veiligheid kon brengen. Zijn lijk is nog niet gevonden. Kermisvreugde en kermis lood. Stralend van vreugde loopt Hensny, die te Groningen woont, naast rijm moeder, met een mooien rooden luchtballon aan ©en touwtje, nu hij eindelijk liet voorwerp van rijn verlangen, waar hij al een paar dagen om hoeft loepen te dwingen, te pakken heeft. Hij is vol bewondering voor den prachtigen bol, dien hij vieren laat eu weer inhaalt tusschen de dichte drommen op het kermisterrein en laat hem baJanceeren naast en tegen de hoofden der voorbijgangers. Plotseling, als Henny zijin, dansenden met gezel laat caramboleeren tegen heb gezakt van een man, die verschrikt achteruit springt, ba-rst het balletje met een hevigen knal uit elkaar, een vlam vhegtt op, en met verschroeide jas en haren staat de man vloe kend den kleinen jongen aan te gluipen. Henny, d'oodelijk verschrikt, kruipt grie nend over dde plotselinge spoorlooze ver dwijning van zijn vreugde achter moeders rokkenMenschen komen aangesneld, po litie verschijnt; het geval wordt druk be sproken, ©n uitgemaakt, dat de man eigen lijk de schuld heeft. Hij heeft den ballon dm brand gestoken met zijin sigaar. Dus.... moest hij den huilenden jongen maar een dubbeltje geven. Dat moe6t er ook nog bij komen, ver schroeid en ook nog betalen. Hiji schuift langzamerhand den kring uit. Henny woidt tevreden gesteld met de mededeeddng, dat moedor morgen een ballon weer zal koopen. Pr. Gr. Ot. Te B nar ui heeft de heer J. D. I). de Smit, onder vele blijken van belangstelling zijn, 2ojarig jubileum als onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs herdacht. Behalve eeu waardeerend schrijven van het Gemeentebestuur, ontving de jubilaris vele gelukwenschen en bloemstukken, terwijl de leden der afd. Baarn van den Bond van Ned. Onderwijzers, waarvan do heer De Smit voorzitter is, hom een fraaie geëncadreerde gravure schonken. De arrondisseruents-school- opziener en de voorzitter der plaatselijke com missie van schooltoezicht kwamen den heer De Smit in de school complimenteeren. Evangelische Alliantie. De vergadering der Nederlandsche afdeeling van de Evangelische Alliantie, zal gehouden worden te Haarlem, op Dinsdag 9 Juni a. s. De vergadering zal des voorm. 11 uur geopend, worden door den voorzitter, mr. A. H. Brandt, in liet Brongebouw by den Hout. Verder bevat de agenda o. m. de volgende onderwerpen,: Rede van ds. J. H. L. Rooze- meijer, pred. te Arnhem. Onderwerp: „De her leving van dc Nederlandsche Afdeeling dor Evangelische Alliantie, beschouwd als teeken des tijds." Toespraak van Rev. W. Fuller Gooch, afge vaardigde uit Engeland. Onderwerp: „Evangé- lical Alliance Principles, their preeentday neces sity." Des avonds te 7j uur: Openbare samenkomst in de Broederkerk. Voorganger dr. J. Weener, pred. te Haarlem. Redo van dr. J. R. Slotemaker de Bruine, pred. te ütreoht. Onderwerp: „De gemeenschap der Heiligen." Toespraak van mr. H. M. Gooch, Algemeen secretaris van de Evangelische Alliantie. Onder-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2