fl" jiiirgMg. Dinsdag 19 Mei 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. 'n Zeemansbruid. y. m AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Wem franc* per post- 1.50. Afeondcrlïjkc nummert- 0.05. p»z# Ceurant verschijnt dagelijks, behalve *p Zea- es Feeet- fefcn. Advcrtcntjënmededeolingeu enz.gelieve men vóór 11 uur 'smorgtfhs bij de "Sltgevam ia te zanden. PRIJS DHR ADYERTBNTltiN: Elke regel meer O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bij voeruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf beetaan zeer voordeeltje bepalinaen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bf aoenneaieai. lane eireulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag teegeaonden. Uitgever»: VALKHOPF C°. Utrechtich«straat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. Politick Oveniohl De gemeenteraad*verkiezingen In Frankrijk. In geen land is de centralisatie van het bestuur zoozeer in de perfectie doorgevoerd als in Frankrijk. Een 'bewijs daarvan levert de statistiek, die de minister-president als boold van het departement van binnenland- sche zaken heeft overgelegd van de uitkom sten, die de verkiezingen voor de gemeente raden in -geheel Frankrijk hebben gelhad. Zondag 3 Mei beeft de eerste stemming plaats gehad, Zondag 10 Mei de herstem ming. Zes dagen daarna kon in den minis terraad, die te Ram boui Het onder voorzit- erscbap van den president der republiek «ehouden werd, de volledige uitstag worden nedegedeeld, niet alleen in de hoofdplaat- en van departementen, arrondissementen en kantons, maar ook dn de 33,471 andere gemeenten. De hier volgende opgaven zijn deze statistiek ontleend, die alle ge meenten omvat met uitzondering van die van het Seine-departement. Hoofdplaatsen van departementen en ar rondissementen 359. De meerderheid in den gemeenteraad behoort aande vereenigde socialisten in 8, de onafhankelijke socialis ten in 3, de radicalen en radicaal-socialis ten in 164, de linker republikeinen in 96, de progressisten in 52, de nationalisten en reactionairen in 33 gemeenten. Twijfelach tig is de meerderheid in 3 gemeenten. Hoofdplaatsen van kantons 2320. De meer derheid in den gemeenteraad behoort aan de vereenigde socialisten du 25, de onafi'. an- [kelij'ko socialisten in 16, de radicalen en radicaal socialisten in 825, de linker repu blikeinen in 721, de progressisten in 249, de nationalisten en reactionairen in 435 ge meenten. Twijfelachtig is de meerderheid in 43 gemeenten van 6 gemeenten ontbreken de opgaven. Andere gemeenten 33,471. De meerder heid in den gemeenteraad behoort aande vereenigde socialisten in 131, de onafhan kelijke socialisten in 129, de radicalen en radicaal-socialisten in 7754, de linker repu blikeinen in 9958, de progressisten in 5287, de nationalisten en reactionairen in 8557 gemeenten. Twijfelachtig is de meerderheid in 1423 gemeenten; van 232 gemeenten ont breken de opgaven. Tn alle 36,150 gemeenten, die Frankrijk, ongerekend het. Seane-departement, telt, be hoort- de meerderheid in den gemeenteraad as n de vereenigde socialisten in 164, de onafhankelijke socialisten in 184, de radi calen en radicaal-socialisten in 8743, de linker republikeinen in 10,775, de progres sisten dn 5588, de nationalisten en reactio nairen in 9025 gemeenten. Twijfelachtig is de meerderheid in 1469 gemeenten; van 238 gemeenten ontüteken de opgaven. De regeeringsgezinde partijen (radioalen len radicaal-socialisten en linker-republikei- nen) 'beschikken over de meerderheid in 260 gemeenteraden van de 359 hoofdplaatsen van departementen en arrondissementenin 1546 gemeenteraden van de 2320 hoofdplaat- een van kantons, in 17,712 gemeenteraden van de 33,471 andere gemeenten. Alle ge meenten te zamen tellende, hebben zij de meerderheid in 19,518 gemeenteraden van de 36,150 gemeenten. De regeeringsgezinde partijen hebben bij- ize verkiezingen do meerderheid gewonnen in 1984 gemeenteraden, en wel in 823 op de progressisten en in 1161 op de nationa listen en de reactionairen. Voor drie vierden komt deze winst ten goede aan de radioalen en radicaal-socialisten, voor het andere vier de deel aan de linker republikeinen. Op grond van deze opgaven ikan dius wor den geconstateerd als uitkomst van deze ge meente» a ads verkiezingen, dat de groote meerderheid van het land' zich heeft uitge sproken ten gunste van een politiek beleid, dat zich schrap zet eenerzijds tegen de socia listen, anderzijds tegen de reactionairen en nationalisten. In ondersölieidene gemeenten zag men de uitersten van rechts en links broeder'ijk samengaan tegen de regeerings- gezindenDaardoor werden in Reims, de oude k'oningsstad, de radicalen in den ge meen te ..ad door eene half socialistische, half reactionaire meerderheid verdrongen in Touiouse hebben de radicalen zich niet zoude- moeite kunnen handhaven tegen het sooia-hs'isöh-clericale bondgenootschap. In het parlement, dat heden zijne zittingen hervat, zal de uitslag van deze verkiezingen er toe bijdragen om de positie van het ka- 'binet-Cïemenceau te versterken. Duitechland. De behandeling in cassatie van het Molfc- ke-H arden-proces voor het Reidhsgericht te Leipzig is 'bepaald op 22 Mei. Deze termijn heeft tengevolge van het Harden -proces te München geen verlenging ondergaan. Ge ruchten, dat dit het geval zou zijn, worden door het Leipziger Tageblatt tegengespro ken. Looais bekend is, werd Harden door het Schöffengerioht te Berlijn vrijgesproken van de aanklacht wegens beleeddging, door graaf Kuno Moltke tegen hem ingediend. Daarna ste'de hot O. M. eene vervolging tegen Har den in, die leidde tot zijne veroordeeling tot vier maanden gevangenisstraf op 3 Ja nuari jl. door het Landgericht te Berlijn. Tegen dit vonnis werd beroep in cassatie aangeteekend. Mr. Bernstein zal, als raads man van Harden, dit beroep toeliohten. Denemarken. De nieuwe tariefwet, die onlangs is tot stand gekoanen, is de vruoht van eou com promis tussehen de 'beide takken der verte genwoordiging, het Foltoethöng en het Landsthing, maar is toch, vergeleken bij de oude tariefwet, die den 4en Juli 1863 door Koning Frederik VII onderteékend! werd, een aanmerkelijke stap vooruit in de rich ting van den vrijhandel. Voor sommige ge wichtige invoer-arti'kelen worden nieuwe verdagingen van invoerrechten na vier jaren bepaaldeene algemeene herziening van het tarief zal in het jaar 1916 plaats hebben. Volgens het door het Landsthing aangeno men ontwerp zou ongeveer elf millioen kro nen rr.eer uit de invoerrechten ontvangen zijn; dit 'bedrag is, na het nader tussehen de beide Kamers gepleegde overleg, tot twee milrioen teruggebracht. Italië. De conunissie van onderzoek voor de na tionale verdediging heeft het voorstel ge daan de gewone oorlogdbegrooting te ver- hoogen met 40 millioen ©n 150 millioen uit te trekken voor vestingwerken en verhooging der traktementen van kapiteins en luite nants. Portugal. Lissabon, 18 Mei. In de Kamer van afgevaardigden drukte Tinto Santos de meening uit, dat de grondwet van den staat moet worden vervangen door eene andere, die de natie heeft vastgesteld, om het on mogelijk te maken te regeeren door middel van de dictatuur. De minister-president zeide, dat alleen noodiig is de grondwet stipt te eerbiedigenDan zal het volk goed geregeerd worden. Hij zal in overeenstem ming met de vertegenwoordiging regeeren zoolang hij kan; als hij 't- niet meer kan, dan zal hij onverwijld zijn ontslag aanbie den aan den Koning, maar hij zal nooit re geeren door zijne toevludht te nemen tot dc dictatuur. Oottenrijk. Praag, 18 Mei Bij het uitgaan van eene vergadering van de nat ion aal-sociale partij vielen straattooneelen voor. Er werd met steenen geworpen naar den nieuwen Duitschen schouwburg. De politie kwam tus sehen beiden maar werd met een hagel van steenen ontvangen, waardoor vele agenten gewond werden. Er werden eenige revol verschoten gelost. In 't eind werden de bo toogers uiteengedreven. Rusland. Petersburg, 18 Mei. Morgen zal do keizerlijke ukase worden uitgegeven waarbij eene radicale hervorming van de vloot en van haar bestuur bevolen wordt en regelen worden gesteld voor de benoeming van den opperbevel hebber van alle zee-strijdkrachten. De ukase is een gevolg van de weigering der commissie voor do nationale verdediging om de voor den vloot gevraagde crediefen te voteerenDe regeering hoopt, dat deze hervorming de rijksdoema zal bewegen het besluit van de commissie te vernietigen. Tot gouverneur-generaal van Turkestan en commandant van het militaire distinct Turkestan is benoemd de luitenant-generaal Mistschenko. De kozakken-generaal Paiul Misischenko is met de onlangs overleden generaal Linewitsch de eenige generaal uit den R-ussisoh-Japanschen oorlog, die van het oorlogshooneel is teruggekeerd, zonder dat zijn militair aanzien heeft- geleden. Na dat hij van het verre oosten was terugge keerd, kreeg hij tot taak den Moskouschen opstand van December 1905 te onderdruk ken. In October 1906 werd hij tot bevel voerend generaal van het Kaulkasische le gerkorps benoemd. Hij is nu 55 jaar oud. Reeds in den Russisch-Turksohen oorlog had hij gedegenheid zich te onderscheiden; later was hij verscheidene jaren bevelhebber van de in Siberië staande kozakken en in 1900 nam bij deel aan de öhina-expeditie. Türkfl* De hervatting van de onderhandelingen door de Turkscbe regeering met de belang hebbenden in de Heraklea-zaak is niet ge schied uit eigen beweging, maar onder den druk van Fransche dreigementen. De Turk se he gezant te Parijs, Munir pacha, heeft n.l. eenige dagen geleden aan de regeering te Konstantinopel geseind, dat minister Piclion hem had medegedeeld, dat Frank rijk nog acht dagen geduld zou hebben. Als dan de Heraklea-zaak nog niet geregeld mocht zijn, dan zou de Fransche ambassadeur te Konstantinopel teruggeroepen worden en zou Frankrijk's regeering hare toevlucht moeten nemen tot dwangmaatregelen. Vo'gens een officieel Turksoh bericht, is ©ene 30 man sterke Grieksch© bende onder den voormaligen Girieksöhen officier Simon Arisz, de Tuiksohe grens ♦vorgégaan Een iradé var. den sultan beveelt de uit- zendii.g van vier Nizam-bataillons van het derde korps naar Medina, tot bescherming van 'e door de Bed'oeineu bedreigden Hed- ja6-spoor weg Konstantinopel, 18 Mei. .Jen officieel© nota deelt mede, dat te Bagdad; 1 verdachte ziektegevallen, waarvan een na eb dóodelijken afloop, zijn voorgekomen; mo gelijk zijn het gevallen vaai pest. Er zijn strenge maatregelen genomen tegenover rei zigers, die de stad verlaten. Marokko. Uit Tanger wordt aan de Vossisohe Ztg. bericht, dat uit Fez is gemeldi, dat de kaïd Ben Bagdadi met de geheele mehalla van Abdel Aziz is overgegaan naar Moeley Ha- fid. Wanneer dit bericht wordt bevestigd, dan heeft Abdel Aziz zijn besten bevelheb ber en bijna al zijne troepen verloren. Par ij s, 18 Mei. Generaal Amade tele grafeert, dat in een nieuw gevecht de stam men werden teruggeworpen tot op 20 kilo meter afstand der Fransche voorposten. De Franse hen hadden 3 dooden en 22 gewon den. De in Berlijn vertoevende afgezanten van Moeley Haf id hebben door bemiddeling van een tolk van het daar gevestigde oosterse he seminarie de volgende verklaring afgelegd ,,Wij hébben in Berlijn nooit iets vijan digs tegen Frankrijk gesproken, evenmin aan het département van buitenlandsche zaken als ergens anders. Moeley Haf id is geen vijand van de Franschen. Hij is rechtvaar dig jegens alle Europeanen zonder uitzon dering en heeft meermalen Fransche agen ten, zooals de heeren Vaffier en Lassallas, ontvangen. Nooit heeft een Franschman er tegen opgezien, zich tot hem tebegevei. Toeu Moeley Haf id onderkoning in Marakesco was, bevonden zich onder de Europeaueu die hij na de onlusten van Casablanca door zijne troepen naar Saffi liet brengen, ook 3 a 4 Franschen, aan wie hij zijne bescher ming verleende gelijk aan alle anderen. Ook wanneer Moeley Haf id door. de mogendhe hx als sultan van geheel Marokko erkend wordt, zaïl hij Frankrijk even zoo behandelen alls de andere staten. Fransche kooplieden zulleu in Marokko onbelemmerd handel kunnen drijven, als zij zich niet openlijk doen ken nen als vijanden van Marokko. Daar Moeley Hafid de akte van Algeciras wil handhaven, zullen alle natiën in Marokko gelijk gerech tigd zijn. Maar Moeley Hafid wil ook, dat de akte van Algeciras op die punten ge handhaafd wordt, dat Marokko een sou- ve reine staat is en dat geen staat op dén duur Marofckaansch gébied bezet. Daarom kan Moeley Hafid alleen rechtvaardig zijn jegens Marokko en de souvereiniteit en on schendbaarheid van het land eerbiedigen. Eeuwen lang hebben Frankrijk en Marokko vreedzaam handel met elkaar gedreven. Zoo kan het ook in de toekomst zijn. Moelev Hafid wil oprecht den vrede evenzeer met Frankrijk als met andere natiën. In ons onderhoud met het departement van bui tenlandsche zaken is evenmin door ons als van andere zijde iets vijandigs tegen Frank rijk gesprokenDat is de volle waarheid' Britsch-IndlS. Uit Simla wordt bericht, dat de Engelsche troepen, die zich thans in het land van de Mohmands bevinden, met de grootste moei lijkheden hebben te strijden. Het meest lij den zij onder eene verschrikkelijke hitte, die zelfs des nachts weinig vermindert. De rivie ren zijn geheel droog en het eenige water bevindt 2icih in slijkerigen toestand in de tanks van de dorpen, als die niet vernield! zijn. De Baizais en de Kwaizais, twee clans van dén Mohmand-stam, hebben besloten tot den guerilla-oorlog over te gaan, omdat zij zich niet sterk genoeg voeldende opruk kende troepen in het open veld te weerstaan* Zij hebben hunne vrouwen en kinderen in schuilhoeken in het gebergte ondergebracht, De Baizais zijn dé krijgshaftigsten onder Je Mohmands en goéd bewapend'. Men hóópt, dat zij den Galaiii-pas niet zullen verdedigen In dat geval zou een dér voornaamste hin derpalen van den opimarsch overwonnen zijn. Den 16en werd eene Britsche voorposten- afdeeling in den nacht door Mohmands, die hardnekkig streden vier uren achtereen, aan gevallen. Aan Britsche zijde werdén 9 in boorlingen-soldaten gedood en 24 gewond. De vijand had talrijke déoden Vereenigde Staten. De Senaat te Washington heeft een besluit genomen, waarbij zijne financieel© commissie gemachtigd wordt, door het inwinnen van deskundige adviezen de noodige bouwstoffen te verzamelen voor eene verstandige herzie ning van het tarief van invoerrechten. De commissie zal terstond na de sluiting der zitting van het congres met hare werkzaam heden beginnen. Dit besluit werd genomen onder protest vam de democraten, die het verklaarden voor eene verkiezingsmanoeaivre van de republi keinen. Het is ook in strijd met den wensch! van den president, om dit onderzoek te doen instellen door eene regeeringsectmmissie. Den I6en werden de laatste gedelegeerden van de republifreinsahe conventie gekofeen'. Aan de Frankf. Ztg. wordt uit Washington bericht, dat men 't als verzekerd beschouwt!, dat Taft candidaat zal worden gesteld voor het presidentschap. 423 gedelegeerden heb ben het mandaat om voor hem te stemmen! en men verwacht, dat hem nog 70 stemmen daarboven vrijwillig zuilen ten deel vallen. Aan den anderen kant zijm echter de aan hangers van gouverneur Johnston duchtig aan het wérk. Diens candid'aatstelling zou eene overwinning van de democraten moge lijk maken. Pittsburg, 18 Mei. De Alleyheny Nationalbank schorste hare betalingen, na dat de kassier der bank, genaamd Mont gomery, was gearresteerd, beschuldigd van verduistering tot een bedrag, hét mil lioen dollars overschrijdende. Allerlei. vLemoine houdt nog maar altijd vol, dat hij diamanten kan faibrioeeren, maar hij heeft bekend gemaakt en dat heeft in de ParijsChe voorstad St Denis, waar hij wo^nt, eenige opschudding verwekt, dat hij voor zijn proefneming een stroom van' 2000 ampères noodig heeft. Lemoine heeft tegen Poittevin, den rech ter van instructie, verklaard, dat do instal latie op groote moeilijkheden stuit. Hij twijfelt er daarom aan, of hij voor Juni, den vastgestelden termijn", oen diamant kan leveren. Poitevin stelde hem daarop voor, eerst kleine diamanten te maken, maar in 32 bocr THIRISE HOVEN. In September, zelfs in Augustus al, be gon 't te gisten, maar 't interesseerde hem nog niet oneer dan de Voorbereidende maat- regelen in der tijid tussehen de Turken en Grieken, ©f tussehen dé Amerikanen en J Spanjaarden. De Uitlanders waren het excuus, en in Jan Vermeer had, evenmin' als bij de Hollanders in patri», de stem I des bloeds voor de Transvalers en Vrij- staters nog gesproken. Op een keer, in begin September, toen hij regelrecht van de fabriek naar West- mere was gegaan, waé hiji zeer verwonderd er dé geheele famil'ie in hevige ontroering te vinden. Marion was hem niet, gelijk ze gewoon- lijk deed, van 't station komen halen, doch bevond zich, met de anderen, in de dra- wingroom. Bij zijn binnenkomen, verwelkomde zo j hem vluchtig en riep ze angstig uit ,,D©nk toch eens, Jan, those horrid Bóers wil'lèn oorlog maken Jan fronste de wenkbrauwen, die be- J schuldiging was hem onaangenaam. Hij had I de quaestie wel niet nauwkeurig bestudeerd, maar in elk geval wist 'hij, dat de Boeren, I schoon ze zich, na dé Jameson-raid in '96 steeds op den oorlog hadden voorbereid1, diien toch niet zouden 'beginnen zonder er, tot 't uiterste, toe geprovoceerd te zijn. „Is 't geen schande?" vervolgde Marion, op 'klagenden toon. „Lief kind, als de Boeren werkelijk de vijandelijkheden zullen beginnen, zal het zijn, omdat zij niet anders kunnen Jan, die heel' kalm sprak en eigenlijk nog niet ten vblle doordirongen was van 'het gewicht der zaak, kon niet begrijpen, waarom de heele familie, in taal en geba ren, teékenen van verontwaardiging gaf. Eindelijk zei Elthel„Jan wees toch voorzichtig, je kunt niet Pro-boer zijn. Je moet Jingo wezen, net al» wij." „Wees stil, Ethel," vermaande haar va der, ;,je weet niet, wat je zegt. Je weet niet eens wat Jingo is." „Dat weet ik welde Boeren worden hoe langer hoe brutaler en ze willen de EngeT- schen, die in hun prul-landje wonen, er uitzetten en dat mag Engeland niet toe staan, en als de Boeren toch doordrijven, komt er oorlog en dat is hun schuld. En al degenen, die 't recht inzien en voor Enge land zijn, zijn Jingo's en de andere Pro- Boers en dat mag Jan niet zijn." Vóór iemand haar commentaar had kun nen aanvullen of verbeteren, trad Nan doodsbleek de kamer binnen. „Wat is er Nancy?" vroegen ze van alle kanten. „Is Guy er al „Nee, nog niet, 'hij heeft ane alleen gete- legrapheerd, dat hij op 't War-Office was, maar niets positiefs heeft gehoord. „Is er iets met Guy?" vroeg Jan ver wonderd. „Er ging van x>chtend een praatje in de Oity, dat de LancierS, je weet Guy's regi ment, naar Afrika zullen moeten gaan," fluisterde Marion hem in. „Generaal White, de commandant onzer troepen, heeft om versterking gevraagd." „Arme Nan," zei Jan meewarig. „Dat 'zou wel vreeselijk voor je zijn ,,'t Is het lót van élke soldatenvrouw," antwoordde ze, heel witje3 glimlachende. „O! Jan, wat ben ik toch blij, dat jij nooit meer zult behoeven te vechten," riep Marion, half schreiend, uit. „Nan is zéker flinker dan jij," merkte een der broers op. „Ze zaT zich wel in de scheiding weten te schikken, en als Guy terug komt met het Victoria Cros®, dan zal ze voelen, dat zij' 't mee hééft- verdiend). Ze zal hem wel moed inspreken, niét waar Nanny?" „En zich in zijn afwezigheid weten te troosten," voegde haar moedor er bij, die zich al gereed maakte, haar kind, in tijd van nood, veilig onder haar vleugelen te nemen Nan schudde 't hoofd en zei zacht, dóch vastberaden „AIS Guy weggestuurd wordt, ga ik ook." ,.Ik geloof niet, dat 't zal kunnen Nan cy," viiel Jan in. „Ik weet niet precies hoe 't in Engeland is, maar bij ons mogen de vrouwen nooit mee naar 't oorlogsveld, en dat zal natuurlijk óveral wel zoo zijn." „Ik behoef ook juist niet met hem mee te gaan. Maar als Guy met een oóriógschip gaat-, ga ik met de volgende mail naar Zuid-Afrika om ten minste zoo dicht mo gelijk bij hem te zijn en hem te kunnen op passen. zoo hij eens gewond mocht worden. Het is toah heerlijk, dat ik er iets van weet en die cursussen gevolgd héb." „Maar Nan, dat is toch geen lot voor een jonge vrouw, om daar, ergens in Capetown of Durban of Ladysmithte zitten wachten, tot haar man haar toevallig moebt noodig 1 lebbenJe zoudt je vreeselijk vervelen... „O! nee, dat zou ik niét. Ten eerste ben ik met van plan eigens rustig! te 'gaan wach ten. Ik ga natuurlijk om amhuilancewerk te doen en mij op 't slagveld nuttig te ma ken." Er was geen zweem van neerslachtigheid meer in Nan's optreden Marion keek haar met verbazing aan: „Nan, hoe is "t moge lijk?-Hoe kun-je zoo zijm Als ik je was, zou ik toch liever kalm thuis blijven bij' papa en mama „Daarvoor beu ik niet getrouwd en daar voor iben ik geen officiers-vrouw, ant woordde zij ernstig. „Als Guy tihuis kan blijven, zal ik 't ook doen en wat graag Maar als hij moet uittrekken, volg ik hem. „Dat zal werkelijk niet kunnen," verze kerde Jan nogmaals. „Ik kan toch 't gevaar met hom deelen en zooveel mogelijk, ai is 't uit de verte-, zijn leven met- hem meemaken?" „En als je nu doodgeschoten .wordt," riep Ivy, een der jongeren, op eenmaal. „Dat is de kans van den oorlog," zei Nan kalm. „Wat is oorlog toch een beestachtig iets," hernam Ivy, meer oprecht dón elegant. „Dat is 't, ook," stemde Nam toe. „Ik zou, 't vreeselijlk vinden, als Guy uit moest trékken „Bali, tegen de Boeren, h'alve wilden met lange pijpon in Ihun mond," spotte oen barer broers. „Dat is hetzelfde; vechten is afschuwe lijk wreed en ik hoop, dat 't Guy gespaard mag worden om eijn vak in praktijk te -brengen." „Grny zelf zal ,er wel niet zoo over den ken," meendé haar broer. .„Hij zal er wél naar erlangen om eens edht te vurenik zou 't heerlijk vinden- „O! Gerald, idJenk toch. Bijl élk schot moet een man vallen, een vader, een echt genoot of een zoon. Elke kogjel, die raakt maakt een vrouw ongeflukfkig „Je bent toch eigenlijk geen echte èolda- tenbruid, als je zoo week bent, Nanny..." „Ik zou mijn man niet tqgonhoudtenals 't noodig is voor de eer van zijn. land, moet hij- uit-trékken, maar ikvan mijn kant, wil ook uittrekkenten eerste om bij, (hem te zijn en dian ook... om goed te maken wat hij misdoet „Aan doode Boeren is niet veel goeds meer te doen," lachte Gerald. „Ze sterven toch niet allen; er zullen natuurlijk vee! gewonden zijn en die zal ik verplegen. „Guy heeft nu eenmaal zijn eed van tróuw en gehoorzaamheid afgelegd) en dé vijanden van Engeland zijn ook zijn vijan den Maar ik ben onpartijdig, ik héb geen vijanden; voor mij zijn 't allen menscnen Een Bóer te velde mag dan al voor mik punt voor Engelsche soldaten dienen, een gewonde 'Boer is een hulpelooze, die recht heeft op de zorgen der vrouw, ik zou zeg gen, lin de eerste plaats op de zorgen der Engelsche vrouw." Werdl vtrvulfd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1