BINNENLAND. Uit den omtrek. tegenwoordigheid van hem en van de des kundigen. De edelaardige alchemist ant woordde toen: „Ik kan mijn eigen leven aan mijne burgerlijke en wetenschappelijke eer opofferen, maar nooit zon ik u en an dere huisvaders aan de gevaren van een ont ploffing willen blootstellen." Het vertrouwen in Lemoine's kunst wordt al meer geschokt. vHarry K. Tliaw, de moordenaar van New-Ycrk, wil gaarno uit het krankzinni- gongeeticht weg. Zoolang hij nog veroor deeld kon worden, waa hij ontoerekenbaar au niet meer. De openbare behandeling ven het geding, door hem gevoerd, om te verkrijgen, dat hij ais geestelijk gezond uit het gesticht voor misdadige krankzinnigen wor'o ontslagen en op vrije voeten gelaten, heeft nu een aanvang genomen. De zaak dient te Poughkeepsie. De rechter heeft uit gemaakt, dat de bewijslast rust op Thaw. D. w. z. deze zal door zijn getuigen moeten laten aantoonen, dat hij geestelijk normaal is. Drie getuigen, die Thaw had laten dag vaarden, verklaarden dat hij normaal is. Daaren'cgen legde dr. Flint-, een speciali teit voor zielsziekten, de verklaring af, dat Thaw een gevaarlijk en ongeneeslijk moord zuchtig krankzinnige is. vEen hevige brand, waarvan de oor zaak rog niet bekend is, heeft gewoed in oene wasscherij van de Rue de Berry, te Parijn Het vuur ontstond in de kelders, maar verspreidde zich met vreesolijike snel heid ooor de verschillende verdiepingen. De 'bewoners vluchtten langs de balkons en de daken der naburige huizen. Terwijl do brandweerlieden aan 't werk waren, vernam men dat er neg eene lamme vrouw in het brandend huis was. Een agent rukt© de staven van een keldervenster uit, drong langs daar binnen en was 200 geluk kig de arme vrouw van een vreeeelij*ken dood te redden. De menigte bracht den moedigen redder eene warme ovatie, toen hij met zijnen last weer op straat verscheen. Staten-Oeneraal. Lager Onderwijskosten. Het bedrag van hetgeen over lyi)8 aan de gemeenten moet worden uitgekeerd ingevolge uw Lager Onderwijswet, werd ten vorigen jaro neg geraamd naai den waatstal van de toen geldende bepalingen. Ten gevoige van de L. O. novelle van 28 Dec. 19U7 zul er-liter van Januari 19Ub at gerekend moeten worderi op de hoogere Rijksbijdragen. Na ontvangst van dc desbetrel tende opgaven van Ged. Staten is gebleken dat over het thans Joopeude jaar aan de gemeenten f 1,000,000 meer moet worden uitgekeerd, dan waarop naar den ouden maatstaf was gerekend. Voorgesteld wordt daarom den begrooungspoat met dat be drag te verhoogen. De Minister merkt op, dat eerst bij de begroo- tiug voor 1009 zal zijn te rekenen op de hoo gere kosten, welke ingevolge de jongste wijzi ging der L. U-wet aan de besturen der bijzon dere scholen over 1908 zullen zijn toe te ken nen. Schadeloosstelling voor inkom stenderving wegens schut ter ijophetfing. Voor dit doel wordt voorgesteld de begroo- tingspost voor toelagen, enz. met f 40,000 te verhoogen. De Minister merkt te dezer zake op, dat ten aanzien van de schadeloosstelling, toe to kennen aan hen die ten gevolge van de opheffing der schutterden, inkomsten hebben moeten derven, een voorziening wenschelijk is. Daarbij dient, zegt hij m de Alem. van Toelichting, te worden vooropgesteld dat natuurlijk van eenig recht op zoodanige schadeloosstelling tegenover den Staat geen sprake kan zijn, aangezien de per sonen iu quaestie geen burgerlijke ambtenaren waren. Door onderscheidene gemeenten wordt echter evenzeer de gehoudenheid om lien te indemni- seeren, teruggewezen, en het gaat naar 'sMinis- I ters oordeel niet aan, om bij de wet eene soort gelijke verplichting op te leggen. Men staat dus, merkt de Min. op, voor het feit, dat eene verandering in do wetgeving, mannen, di© zich bij de uitvoering van de schut- terijwet verdienstelijk hebben weten te maken, van inkomsten berooft, zonder dat hun, gelijk in .soortgelijke gevallen gebruikelyk is, wacht geld is verzekerd. Onder zoodanige omstandigheden acht do Minister het billijk, dat de Staat der aldus be nadeelde te genioet komt. Dit zou z. i. kunnen geschieden door den be langhebbenden jaarlyks eene toelage toe te kennen, welke op het voetspoor van het Wacht- goldenbesluit op de helft ware te bepalen van de inkomsten door hen te dezer zake genoten in het jaar, voorafgegaan aan April 1903, bet tijdstip van invoering der Landweerwet. Deze gunstige voorziening ware nochtans te beperken tot hen, die ten minste f 50 per jaar aan zoodanige inkomsten ontleenden en op het tydstip waarop zij hunne betrokking bij de schuttery hebben verloren, ten minste 10 jaar in dienst waren. Bleven al de gederfde inkom sten beneden genoemd bedrag van f 50, dan zijn zij, wordt voorts opgemerkt, te luttel geweest om daarmede in den bier gevolgden gedachtengang rekening te houden, terwijl de tweede beperking zal zyn aan te leggen, omdat alleen een eenigszins langdurigen dienstpraesta- tio bet beroep op billijkheidsgronden kan moti- veeren. Blijkens ingewonnen gegevens is een bedrag van f 40,000 voldoende om aan deze voornemens uitvoering te geven. Dit bedrag zal uit den aard der zaak in volgende jaren steeds afnemen. Ratten verdelging. Een «om van f 18,000 wordt o. a. aangevraagd ten einde te kunnen geraken tot aanschaffing van een toestel met toebehooren voor de ver delging van ratten aan boord van schepen. Ter toelichting wordt er door den Minister van Binnenl. Zaken op gewezen, dat men in de laatste jaren hoe langer hoe meer is gaan inzien, dat de ratten bij de verspreiding van pest een hoofdrol spelen. Bij de op 3 Dec. 1903 te Parijs tusschen Ne derland en een groot aantal andere Staten ge sloten Internationale Sanitaire Conventie is dan ook aan do Regeering van de Staten, die de Conventie sloten, de verplichting opgelegd om zorg te dragen dat de ratten aan boord van echopen, die de pest zouden kunnen overbren gen, zooveel mogelijk worden verdelgd. .Voor de „verdelging van ratten" op die schepen is een toestel noodig, waarover de Regeering van ons land nog niet beechikt. Het toestel zal c.q. aan de quarantiem© inrichting aan den Nieu wen Waterweg geplaatst wordeD en zal, indien rereischtook gebruikt kunnen worden voor die schepen, die niet voor den Nieuwen Waterweg zyn bestemd. Bsrfahtsa. De Staatscourant -van Dinsdag 19 Mei bevat o. m. de volgend© Kon. beslui ten verleend de bronzen eere-medaille der Oranje-Nassa u-orde aan den onbezoldigden rijksveldwachter Th. Fransen te Helmoud; benoemd bij den generalen staf tot majoor de kapitein F. Bell, chef van den staf in de stelling Amsterdam. met ingang van 15 Mei 1908 benoemd toit lid van den Pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren mr. J. A. Loeff, lid va.11 de Tweede Kamer dor Sta ten-Generaal. II. M. de Koningin ontving gisteren ten paleize Het Loo den heer Idenburg, ter aflegging van den eed als minister van ko loniën. II. M de Koningin had gisteren den heer Idenburg als oud-gouverneur van Su riname aan tafel gênoodigd. De gewone audiënties van de ministers van landbouw en van marine zuilen resp Woensdag en Vrijdag niet plaat© hebben. In hotél des Indes te 'sGravenhage hebben intrek genomen graaf II. Mutsu, le- gatieraad bij het Japansche gezantschap te Parijs, en de heer Takahaski Korekata, le secretaris bij dat gezantschap. Defensieraad. In de Treves-zaal werd gister de De fensieraad geïnstalleerd door de ministers van Binnenlandsche Zaken, van Marine on van Oorlog met eene rede van eerstgenoem- den minister. ,,Een permanent college", noemóe de minister den Defensieraad, het welk, Ier bevordering van 's Lands belan gen, voor zoover de zee- en landmadht en de overige weermiddelen van den Staat be treft, ten aanzien dier belangen van advies 'kan dienen. De minister gaf een historisah overzicht van Ce instelling, het bestaan en de wer king van een gelijksoortig ooilege, dat van 18501868 heeft bestaan. Gelijik toen wordt ook thans bezuiniging, althans zuinigheid verlangt en met 't oog op het wisselend inzient van snel elkander opvolgende minis ters, ook stahiliteit. Te midden van het be staande verschil van meening daarover en over oudere punten, die dikwijls ook in den pubrioK.en strijd worden geworpen, is 't de taak dt>r regeering haar weg te vinden tot het treffen van de noodige voorzieningen. Wat goed is moet behouden blijven, doch hervormingen en nieuwe voorzieningen zijn noodig, zóó dat zij uitvoerbaar zijn en dat, met geen meerderen persoonlijken last of onge'egenheid voor de buigerij en niet meer kosten dan noodig is, een zoo goed mogelijk defensiewezen wordt verkregen, ter handha ving onzer onafhankelijkheid en tot bewa ring der openbare orde. Daartoe is noodig deskundig onderzoek en behandeling dezer zaak als een nationale zaak, met onttrek king daarvan zooveel doenlijk aan den poli- tieken strijd. De Raad van Defensie is on- afhanke'ijk in zijn oordeel en de Regeering blijft verantwoordelijk. De adviezen van den Raad zullen ook publiek kunnen wor den gemaakt. Lui tenant-generaal Kool, commandant van het veldleger, heeft de installatierede van minister Heemskerk beantwoord, dank betuigende ook voor diens belangrijke redo, 's Minbters mededeelingen zullen voor den Raad een zeer gewensohte leidraad bij zijne werkzaamheden zijn. Het door den minister uitgesproken vertrouwen in 'sRaads toewij ding en vaderlandsliefde, zaJ ten spoorslag strekken voor de uitvoering van zijne taak. I11 de vergadering van het centraal comicé der vrijzinnige kiesvereenigingen in Sliedrecht is Candida at gestold .voor de a.s. verkiezing van een lid der Provinciale Sta ten vacatu re-Swets) de heer H. van Eeten, burgemeester van Amoide. De commissie van toezicht op den gemeentelijken handelscursus te 's Graven- hage is op haar verzoek door B. en W. dier gemeente opgedragen een onderzoek in t© stel'en naar de middelen, doe kunnen leiden tot verkrijging van uniformiteit van snel- schrift-stelsel bij het handelsonderwijs in Nederland De nieuwe schouwburg. Naar het Vad. verneemt, zal weldra den gemeen teraad van 'sGravenhage het voorstel der schouwburg-commissie bereiken tot aankoop van etn terrein aan de Koningskade, voor den bouw van een nieuwen schouwburg. De le luitenant jhr. C. M. Storm van 'sGravesande van het 3e regiment in fanterie is benoemd tot adjudant bij het korps. Salarisregeling post- en telegraafambtenaren. De commis sie door den minister van waterstaat bij eengeroepen, om te dienen van advies en voorstellen te doen, in verband met de plannen tot lotsverbetering van commieaeu en directeuren bij posterijen en telegraphic, is, naar wij uit vertrouwbare bron verne men, tot volmaakte overeenstemming ge komen Het door de betrokkenen zeer gewaardeer de denkbeeld van den minister, om het ad vies van verschillende groepen van ambte naren in to winnen, schijnt dus bij de ten uitvoerlegging in eerste instantie reeds schit terend geslaagd. Tel. De oud-minister van waterstaat, dr. J. Kraus, is van zijn buitenlandsche reis in de Residentie teruggekeerd Den len Juni zal de heer A. K. P. F. R van Hasselt, president van den Raad van Administratie der H. S. M., den dag her'e iken, dat bij 25 jaar geleden benoemd I werd tot administrateur dier Maatsdliappij Dr. J. L. Waloh, te Gouda, zal, naar de N. R. Ct. verneemt, met het einde van den loopenden cursus, ontslag nemen als leeraar aan de H. B. S. aldaar en als jour- nalist verbonden worden aan do redactie van het Alg. Handelsblad. ■r. E. J. Everwijn Lange* f Op 77-jarigen leeftijd is Zondagavond overleden de heer mr. E. J. Everwijn Lange, een verdienstelijk ingezetene der •hoofdstad. Do lieer Everwiju Lange waa o.a. gerui- men tijd lid van den gemeenteraad, dei- hoofdstad hij werd daarin herkozen tot hij zich niet weder herkiesbaar stelde. Oox nadat hij den Raad had verlaten, b'eef hij tot zijn dood ijiverig werkzaam in tal van colleges van openbaar nut, waarin hij zitting had, o.a. van het Burgerlijk Armbestuur, in welk college de overledene ongeveer 30 jaren onafgebroken zitting had, de laatste jaren als vice-voorzitter. Als voor zitter van de commissie uit het Burgerlijk Armbestuur, was hij meer in 't bijzonder belast met het beheer van het gesticht voor de stadsbestedelingen. Het is slechts enkele maanden geleden, dat aan de Spaarbank het 50-jarig secnota- riseoiap van mr. Everwijn Lange gevierd wer:, bij welke gelegenheid hij be noemd werd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De heer Ever wijn Lange was een der oprichters van de „Vereniging tot aanleg van een rij- en wandelpark" (Vondelpark), waarvan hij se dert jaren voorzitter was. Verder Was do overledene ook voorzitter van het „Algemeen Ziekenfondb" en onder voorzitter van het comité van het „Roode Kruis" te Amsterdam, alsmede bestuurslid der „Voreeniging tot het bouwen van ar beiderswoningen" en van liet „Patronaat voor behoeftige herstelde krankzinnigen in de provincie Noord-Holland". Tot zijn dood bleef mr. Elverwiju Lange deel uitmaken van het bestuur der Nationale Hypotheek bank. Bond voor Vrouwenkies recht. Onder voorzitterschap van mej. mr. E. C. van Dorp werd Zeedag de cerate jaarvergadering gehouden van den „Bond voor Vrouwenkiesrecht", die zijn ontstaan dankt, zooals de presidente in haar ope ningsrede verklaarde aan het feit, dat een bepaalde groep, die zich in do Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht niet met de ultra- feministisclie richting kon vereenigen, in die Vereeniging werd verdrukt. De verwachtingen bij de oprichting van den Bond gekoesterd zijn blijkens mede deelingen vam de presidentie en het jaar verslag van den secretaris verre overtrof fen. De Bond telt thans reeds 14 afdeelin- gen met 800 leden, terwijl vele afdeeliugen in wording zijn. Het jaarverslag van den secretaris en dat van den penningmeester werd goedgekeurd. In verband met een noodzakelijke verster king der geldmiddelen, stelde het hoofdbe stuur voor de afdeel ingen 50 vau de te innen oontributies aan deu penningmeester van het H- B. te doen afdragen. Na eenige discussie werd echter aangenomen een voor stel van de afdeeliug Den Haag om voor het eerste jaar slechts 25 aan het hoofd bestuur af te dragen. Het hoofdbestuur werd van 7 tot 9 leden uitgebreid. De volgende jaarvergadering zal te Utrecht worden genouden. In oomité-generaal werd daarna de propa ganda en de houding van den Bond in zake het wereldcongres besproken. De afgevaardigden vereenigden zich, na afloop der werkzaamheden aan oen gerneen- schappelijken maaltijd. De 13e jaarlijksche Bondsvergadering van den Neerbosoh Oud-Weezen'bond, zal te Neerho6ch in de Koninginneaaal, op Don derdag 28 Mei, des nam. te half 2 ure ge houden w rden. Beha' ve de gewone jaarver slagen en de periodieke bestuursverkiezin gen, zal een referaat worden gehouden dooj den beer C. van Tilburg; uit Tilburg. Het nieuwe station te Maas tricht. Naar de Limb. Koer. verneemt, is het bericht, dat in de Hol landsche groot© pers circuleert, omtent het besluit der spoor wegen om een som van f 1,200,000 beschik baar te stellen voor de uitbreiding van het station Maastricht, op zijn minst voorbarig te noemen. Wel zijn er plannen in bewerking voor de uitbreiding van het gebouw en den aanleg van emplacementen, doch de ontwerpen, welke worden vervaardigd door den inge nieur, den heer Van Heukelum te Bied a zijn nog niet gereed en zijn dus nog niet ter goedkeuring kunnen voorgelegd worden aan den Raad van Toezicht op de Spoor wegen. De uitbreiding zal in ieder geval zeer omvangrijk worden. Overkappingen zullen worden aangelegd, terwijl het rangeerter rein, waarvan men aan den overweg Maas trichtMeerssen steeds de onaangename ge volgen ondervindt, zooveel mogelijk zal wor den verplaatst naar den kant van de Steen straat. Het moet in de bedoeling liggen het stationgebouw een 25 M. te verleugen in Z.-richting; verschillende bestaande gebou wen en bureaux zullen moeten worden af gebroken en verplaatst. De kosten van een en ander zijn beraamd op circa 1 millioen gulden Het voetbal-kampioenschap van Nederland is Zondag te Am sterdam met 41 gewonnen door Quick uit den Haag, dat speelde tegen U. D. uit Deventer. Hieronder volgt een lijstje van de door verschillende vereenigingen sinds de offïci- eele instelling behaalde kampioenschappen van Nodcriand: 18971898 R. A. P. (in eindstrijd tegen Vitesse) te Utrecht. 18981899 R. A. P. (in eindstrijd tegen P. W.) t© Amst©rdam. 18991900 H. V. V. (in eindstrijd te gen Victoria, Wag.) te Rot terdam. 19001901 II. V. V. (in eindstrijd tegen Victoria., Wag.) te Amers foort. 19011902 U. V. V. (in eindstrijd tegen Victoria, Wag.) te Den Haag. 1902—1903 1. H. V. V.. 2. Viteese, 3. V ol hardin gA msterdam 1903—1904 1. H. B. S., 2. Velocitas, 3. P. W. 19041905 H. V. V. (in eindstrijd tegen P. W.) 19051906 H. B. S. (in eindstrijd tegen F. W.) 19061907 H. V. V. (in eindstrijd tegen P. W.) 19071908 Quick (in eindstrijd tegen U. D.) Naar wij vernemen zal de Vereeni ging ter veredeling van liet ambacht, om streeks Augustus van dit jaar te Amster dam, Assen, Breda en Zwolle aan de be oefenaars van verschillende ambachten we der de gelegenheid geven om door het afleg gen van proeven van bekwaamheid, den graad van Meester of Gezel van hun vak te behalen. Als belooning voor getrouw schoolbezoek zullen dit jaar op kosten der gemeente Alkmaar 50 kinderen der openbare en katholieke scholen den lOen Jund een uitstapje maken naar Amsterdam en 241 jongere leerlingen dierzelfdc scholen den 15en Juli naar Bergen. A. Crt. Talitha Kumi. Men schrijft ons uit Zetten Het bestuur der stichting „Talitha Kumi", onderdeel der Heldringgestichten te Zetten, heeft besloten tot den bouw van een nieuw kinderhuis. Het tegenwoordige ge bouw, dat ruimte heeft voor 130 kinderen, is, nu er, als gevolg der Kinderwetten, zoo veel aanvragen om opname komen, te klein geworden. Het nieuw te bouwen gesticht zal Klein Talitha heeten en dienen tot op name der kleinere kinderen. De kosten zijn begroot op f 60.000, waarvan reeds ruim f 40.000 bijeen is. De IJmuider quaestie. Onder voorzitterschap van den heer Bakker werden een tweetal conferentie gehouden door het bestuur der afd. TJmuiden van de Ned. Ver. ter bcv. der Zeevisscherij met het bestuur der handelaren vereeniging. Uitgaande van de veronderstelling, dat de Tweede Kamer niet begrijpt het groote belang, dat in een nalaten van de verhoogde belasting gelegen is, werd Vrijdag j.l. besloten zich door mid del van een uitvoerig adres te wenden tot de Tweede Kamer individueel. Naar wij vernemen is het visscherijbodrijf Planteijdt (23 stoomt raw lera) voor f 700.000 overgenomen door een Fransche combina tie, waarin financieel is betrokken de Ijs fabriek IJmuiden, voor welke de voortzet ting van dit bedrijr vrijwel oen levensquaes- tie vormde. Men zal blijven varen uit IJmuiden. H'bl'd. Uit de diamantindustrie. De A. N. D. B. heeft besolten aan een klein aantal eigenwerk makers toe te staan het on derhanden zijnde werk af te maken, waar toe een termijn van uiterlijk twee weken is Drie en vijftig werklieden ontslagen. Aan de Ned. Meubel- en Houtwarenfaibriek voorheen Herm. de Vries en Co., te Zaandam, ontvingen Maandag 53 werklieden bericht, dat hun ontslag aan staande is. Onder hen zijn 16 gehuwden. Het ontslag gaat over 14 dagen in. Beleediging en meineed. A. W. Binnendijk, de mail door wien de stakingsbeweging in Krommenie is veroor zaakt, stond voor de rechtbank te Haarlem terecht wegens beleediging van A. Min- nersma, chef der schildersafdeeling aan de fabriek van den heer Ver .ver. Bij dagvaar ding werd beklaagde ten laste gelegd tegen Minnerama o. a. gezegd te hebben: Chris telijke kroeglooper. Dit werd door Min nerama en een getuige volgehouden. Binnen dijk ontkende. Wel had hij woorden in dien zin toegevoegd, maar eerst nadat Minnerama hem had uitgescholden voor roCverhoofd- man. Dit ontkenden de getuigen weer. Als getuige a decharge werd de werkman Langereis gehoord, die verklaarde dat hij gehoord had dat het woord rooverhoofdman door Minnerama was gebruikt en dat Bin nendijk niet het woord Christelijke kroeg looper had gezegd. Nadat getuige herhaal delijk op het gevaar van meineed was ge wezen en hij toch volhield, gelastte de recht bank schorsing dei* zaak en instructie we gens meineed tegen Langereis. 'n Aardig zaakje. Een jongen te Haarlem was verliefd, en kocht daarom bij de Singermaatschappij een naaimachine z.g. op afbetaling. Hij deed zijn meisje, di© daarmede zeer verblijd was, de machine cadeau. Maar, niet steeds is de liefde bestendig van duur. Het engagement raakte af en uit baloorigheid staakte de jongen de afbeta lingen, en daar het meisje weigerde de machine terug te geven, eens gegeveu, blijft gegeven, redeneerde zij, werd de jongen vervolgd wegens verduistering, doch vrijgesproken. De Singer liet nu beslag leggen op de machine, het meisje verzette zich daartegen en nu zullen in deze zaak op 27 Mei a.s. te Haarlem de pleidooien plaats hebben, waar bij voor het meisje zal optreden mr. Lees berg, te Haarlem en voor de Singer mr. Van Gigh, van Amsterdam. De moord b ij Vaals. Bij de lijkschouwing van het bij Vaals vermoord gevonden meisje is gebleken, dat geen mis drijf tegen de zeden heeft plaats gehad. Men vermoedt, dat zij is gedood, toen zij zioh tegen den aanrander teweer stelde. N. R. Ct. De brandkastdlief stal ta Haarlem. In den nacht vau 19 op 20 Maart is ingebroken bij de firma Frans Mooy te Haarlem, waarbij de brandkast werd mee genomen. Tegen Terwal, de Jooper en Besse- liug te Haarlem, die heden terecht stonden, werd resp. 3, 2J en 3 jaar gevangenisstraf geëisöht. Er van door. Zaterdag had de kan- toorlooper B. van de firma Koch en Knuttel te Gouda eenig gelid (pl. m. f 100), geïnd, doch versoheen niet meer bij zijn patroon. Een nader onderzoek bracht aan 't licht, dat hij per rijwiel was vertrokken in de richting Utrecht en het geïnde bedrag had meegenomen. Direct werd de politie mot de verdwijning van B. in kennis gesteld', doch het is haar nog niet mogen gelukken den voortvluchtigs op te sporen. Rijwielongeluk. Zondagmiddag heeft op den Hollen weg bij Berg-en-Dal een ernstig rij wiel ongeluk plaats gehad. Drie wielrijders kwamen den zeer steilen weg in snelle vaart afrijden. De voorste wieh rijder was door de groote snelheid zijn stuur niet meer meester en reed tegen een tele foonpaal aan met het gevolg dat hij ernstig® kneuzingen opliep, terwijl het rijwiel geheel werd vernield. De tweede wielrijder die kort achter den eerste reed, kwam eveneens met den telefoonpaal in botsing, zoodat ook zijn rijwiel zwaar werd beschadigd. Hij kwam echter met lichte kwetsuren vrij. De laatste wielrijder kon door zijn rijwiel bijtijds in een greppel te sturen, een botsing voor. komen. School- en Kerknieuws. B. en W. van Dordrecht stellen den meenteraad voor over te gaan tot het stichten eener handelsavondschoolonder voorbehoud dat het bedrag, dat ten laste der gemeentekas zal blijven 11a de beslissing vkn regeering en Prov. Staten over de subsidie, niet te bezwa rend is. Deze handelsavondschool zal voorloopig bestemd zijn voor jonge kantoor- en winkelbedienden; terwijl B. en W., wanneer de raad hun beschou wingen op het gebied van handelsonderwijs blij ken te deelen, ook hun plannen ten opzichte van het handelsonderwijs voor aanstaande win keliers en chefs van kleine bedrijven en voor hen, die geroepen zullen worden aan het hoofd te staan van. meer belangrijke handelszaken zullen uitwerken. B. en W. stellen zich voor, dat door do stich ting dezer handelsavondschool het weinig be zochte herhalingsonderwijs en de zoogenaamde taalcursus kunnen vervallen. Hierdoor zal de stichting voor de gemeente ook financieel niet te bezwarend zijn. De gemeente geniet voor den taalcursus geen subsidie en de kosten daarvoor zijn voor 1908 geraamd op f 1800, tegen een ontvangst aan schoolgeld van f 550. Op het landgoed „Belmonte" te Wage- ningen zal Hemelvaartsdag weder een Zendings- feest worden gehouden. Als sprekers zullen op treden de heerenDs. B. teil Cate, te Wage- ningen; ds. De Jong, te Velp; ds. De Zwart, te Scheveningends. Riemens Jr., te Hoogland, en de heer Zalsman, zendeling onder Israël, te Rotterdam. Het fanfarecorps der Ohr. Jonge- lyings-Vereen, te Oosterbeek zal den zang bege leiden. In den ouderdom van 66 jaar is te Breda overleden de emeritus-predikant bij de Ned. Herv. gemeente aldaar, ds. A. A. van Meurs. Ds. Van Meurs deed 7 Juni 1868 te Buurmal- sen zijn intrede als predikant en was daarna nog werkzaam te Oosterdijk, Delden en Breda. I October 1904 legde hij zijn ambt neder. De overledene was officier in de orde van Oranje-Xassau. aBlijkens het verslag in de katholieke bladen van de gisteren te Utrecht gehouden verg. van den Alg. Bond1 van R. K. kiesvereenigingen zij*n, alvorens mefc het belangrijkste punt der agenda-, het kies recht werd begonnen, verschillende huis houdelijke zaken afgedaan. De voorzitter deelde o.a. mede, dat 72 van de 85 districten, welke kiesvereenigin gen hadden, aangesloten waren. Tot bestuursleden werden gekozen, voor Zuid-Holland de heeren Van den Cornput, te Rotterdam en dr. Kervel te Noord wijk, en voor Gelderland jhr. O. van Nispen tot Sevenaer te Nijmegen en als plaatsvervanger baron van Wijnbergen. Voorts werd besloten dat de oproepings brieven voortaan één maand vóór de ver gadering zullen worden rondgezonden, in plaats van 14 dagen en dat uit elk Kamer district ©en afgevaardigde ter algemeen© ver gadering voor iedere 500 leden dlie zijn vereenigingen telt, één stem mag uitbren gen. Ingetrokken werd de motie Zwolle waar bij werd aangedrongen op herziening der Ongevallenwet. Daarna waren de kicsreohtvoorstellen aan de orde, n.l.de motie 'sGravenhage II (wering van een practiscbe conclusie); de motie Zaandam (uitstel tot 1909 of vroeger) eu de motie Leiden (om andermaal een com missie te benoemen, dlie binnen 6 maanden rapport zal uitbrengen omtrent de voorloo pig mogelijk© regeling van het kiesrecht voor Eerste en Tweede Kamer.) De kiesrechtquaesfcie werd evenwel na langdurige discussie uitgesteld tot Septem ber. Zeilst. Voor de betrekking van con cierge aan het nieuwe gemeentehuis, waar aan een salaris van f 400 verbonden is, .be nevens vrije w<andng, vuur en licht, hebben zich ruim 200 sollicitanten aangemeld. Baarn. Alhier heeft de heer J. D. D. de Smit, onder veel blijken van belangstel ling, zijn 25-jarig jubileum als onderwijzer (bij het openbaar lager onderwijs herdacht. Behalve een /waardeerend schrijven van het gemeentebestuur, ontving de jubilaris vele geluk'wensdhen cn bloemstukken, terwijl de leden der afd. Baarn van den Bond van1 Ned. Onderw., waarvan de heer De Smit voorzitter is, hem een fraaie geëncadreerd© gravure schonken. De arrondissements schoolopziener en de voorzitter der school commissie kwamen den jubilaris in d© school gelukwenschen. Hbld. Hoogland. Zondag a.s. zal door het muziekgezelschap alhier de eerste openbare uitvoering in dit seizoen in de tent aani den Ham 'worden gegeven. Bunschoten. De commissaris der Ko ningin zal overmorgen een bezoek brengen aan deze gemeente. Bunschoten. Tot gemeentegeneesheer alhier is benoemd de beer W. Warmolts, arts te Eemnes. IAimerongen. Donderdag, 21 Mei a.s., hoopt mej. J. M. Knoppers, alhier, onderwijtzeres -aan de o. 1. s. eu loerares aan de Normaalschool te Wijk bij Duurstede,! haar 25-jaitig jubileum als onderwijzeres te vieren. 1 Harskamp. Bij de heden gehouden aanbesteding van ligstroo ten behoeve van de troepen in de legerplaats bij Harskamp

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2