S°. 385. fierste Blad. 8** Jaargang. Vrijdag 22 Mei 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. 'n Zeemansbruid. ASOKNIMIKXSf RUI: Per 3 maanden Teer Amersfoertf 1.00. Idem frenee per peet- l.SO. Afaenderl^ke nummers- O.OS. Deze Ceurant rereekkjnt d*fel$ke, behalve ep 2en- en Peelt- éafen. Adrerkentidnmededeelingeu e 'smergebe Op de Vi%erem ia enz.gelieve men véér 11 uur be zenden. Uitgevers: VALKHOPF C°. Utreohtsshastraat t. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRU8 D1R ADVBRTBNTIZK: TM 15 i'.s®8 1 like zegel meer - ®-J°* Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cent* b| veeruitbeteang. Ozeete lettarn naar pl aster ui mts. Yaer kandel en kedrQf beetaan zeer voevdealiae bepalinnen iet het UerbaaM adrerieeren in dit Blad, b| abonnement Sane eweabm-ebevattende de voorwaarden, wordt op nanvTaag toegezonden. Politiek Overzicht Het rijkstand El zas-Lotlia ringen. In het rijksland E leas-Lotharingen is sints langen tijd onder de bevolking de wenscli levendigdat de verhouding van het ten gevolge van den oorlog van 187071 aan IhiitschLand overge gane land tot het Duitsche rijk op nieu wen voet zal worden geregeld. Men had ge- (hoopt, bij de inwijding van den Hob- königsfourg, de schenking van de stad Schlettetadt aan den Keizer, die op rijks kosten is gerestaureerd, uit 'e Keizers mond iets te vernemen, waaruit men de hoop kon putten, dat aan dezen wensch voldoening zal worden geschonken. Dat is niet geschied. Maar ondanks deze teleurstelling, schijnt het toch, dat ook van deze zaak kan wor den gezegdLes idéés marchent. In eene correspondentie uit Straatsburg, opgenomen in de Indépeniance, wordt de stand van de zaak aldus vermeld De oude protest-partijdie in de eerste jaren na de afscheiding van Frank rijk zich met zooveel kracht deed gelden, is in den loop der jaren meer en meer samen gesmolten en is nu op het punt om te ver dwijnen. Zij heetft gaandeweg plaats ge maakt voor eene nieuwe partij, de autono mistisch© partij. Men kan wel zeggen, dat alle Elzas-LotbaTingere autonomisten zijn: d. w. z. zij verlangen een zelfstandig be stuur voor het rijksland. Katholieken en liberalen denkeu daarover eenstemmig. De autonomisten laten het internatio nale vraagstuk, dat door de inlijving van hun land bij het Duitsche rijk krachtens oorlogsrecht is ontstaan, rusten. Zij stellen zich op het standpunt van het voldongen feit, waaraan niet valt te tornen. Deel uit makende van het Duitsche rijk, vragen zij van dit rijk, dat hun een gunstiger toe stand zal worden verschaft, meer vrijheid en het recht om hunne eigen zaken zelf te beredderen Thans is Elzas-Lotharingen zijen eigen baas niet. Beieren, Baden, Hessen, alle bondsstaten kunnen hunne eigen belangen 'bèharbigen binnen het kader van de bonds- constitutie. Maar EUzaa-Lotharingen is een minderjarige, die staat onder eene strenge voogdij, een wingewest waaraan men telkens herinnert, dat het veroverd en onderwor pen is. De stadhouder, zijne ministère en hooge ambtenaren worden benoemd door een gezag, dat op verren afstand gezeteld is. Het personeel van gewichtige takken van dienst, zooals de posterijen en de spoor wegen, komt van buiten. De „Laudesaus- schuss", een lichaam dat de bevolking ver tegenwoordigt naar een verouderd kies recht samengesteld, heeft slechts geringe macht, niet veel meer dan een algemeen© raad in Frankrijk. De wetten, waarnaar het land wordt bestuurd, worden vastgesteld door den Duitschen rijksdag en behoeven de bekrachtiging van den bondsraad. Daar uit volgt, dat het rijksland elke vrijheid van beweging mist. De autonomisten zouden willen, dat El- zae-Lotharingen verheven werd lot den rang van een bondsstaat op gelijken voet als Hessen of Wurtem'burg. Dan zou het niet meer van den rijksdag afhangen voor de eamenste'ling van zijne wetten; het zou »o zelf kunnen maken. Het zou een eigen hoofd hebben, met eigen ministers en een eigen vertegenwoordiging; het zou een Duitsche bondsstaat worden en zitting en stem krij gen in den bondsraad. Dan zou het de vleugels vrij kunnen uitslaan als zelfstandig deel van het grooto Duitsche rijk. Wanneer aan dit denkbeeld vooralsnog bezwaren in den weg staan, dan schijnen die met te komen van den rijksdag. Twee voorstellen zijn bij den rijksdag aanhangig, die ten doel hebben ter ge'egener tijd eene uitspraak van de volksvertegenwoordiging over de zaak uit te lokken. Het eene is in gediend door de katholieke Elzassisohe le den met den steun van een aantal leden van het centrum, het andere door de Elzas- Lotharingsche liberale leden, die gesteund worde.i door een aantal leden van het libe raal-conservatieve blok. De rijkskanselier is er gunstig voor gestemd, de Keizer zelf eveneens. Het verzet schuilt in den bonds raad, die nog weifelt of hij zijne medewer king zal verloenen tot de wijzigingen in de boudsconstitutie, die gevorderd worden om de zaak t t stand te brengen. Daarbij kun nen verschillende invloeden zich doen gel den. Misschien vree-zen de Zuid-Duitsche stalen Beiereu, Wurtem'burg, Baden, dat- een der zone/i van den Keizer aan het hoofd zal komen van den nieuwen staat, of dat, als aan Elzas-Lot-haringen zitting en stem in den bondsraad wordt- verleend, de ver houding der stemmen in dat lichaam ten hunnen nadcele zich zal wijzigenmisschien ook zijn hier belangen van economischen aar J in het spel Eene oplossing zal in den eersten tijd nog wel niet komen. Maar hoe dit zij, men schijnt er t-och toe te naderen. frankrijk- Uit Rome wordt binnen kort eene open lijke verklaring van het Vaticaan aange kondigd over de vraag de oprichting van vereenigingen van geestelijken tot onder lingen steun (Mutualités ecclésiasliques). Hoe die. verklaring zal luiden, kan men zien uit een bericht van Havas, dat het Vaticaan 'besloten heeft zijne toestemming te onthouden aan de oprichting van zulke vereenigingen. De laatstelijk in de vereeni- gingswet gebrachte wijziging liet de gele genheid open om voor die vereenigingen het vermogen van de stichtingen voor het lezen van missen te bestemmen. De afge vaardigde pastoor Lemire heeft in Rome getracht de toestemming van het Vaticaan hiervoor te krijgen, overeenkomstig de wen- soben van verscheidene der Frausche bis schoppen. Dit is hun niet gelukt; hij is niet eens ontvangen, zoo min door de staatssecertaris Merry del Val als door den Paus zelf. P a r ij s 2 1 Mei. Op het congres tegen de pornogra-phie, verklaarde Regout (Neder land), dat, ten einde de pornographic reeds daar, waar zij begint, te treffen, bepaald moet worden, dat de vervaardiging van por- nographische voorwerpen als een misdrijf wordt beschouwd. Nadat een aantal sprekers het woord hadden gevoerd, werden de con- clusiën van het rapport, uitgebracht door den Franschen senator Bérenger, aangeno men. Engeland. Londen, 21 Mei. Officieel wordt medegedeeld, dat koningin Victoria den Ko ning zal vergezellen op zijne reis naar Rus land. De eerste minister Asquith heeft eene deputatie van liberale afgevaardigden ont vangen, die hem verzochten het vraagstuk van het vrouwenkiesrecht voor de ontbin ding van het tegenwoordige parlement op de agenda te brengen. De heer Asquith ant woordde, dat de regeering voor de ontbin ding van dit huis een voorstel tot hervor ming van het kiesrecht zou indienen. Wan neer dan een amendement ten gunste van vrouwenkiesrecht werd ingediend, dan zou hij dat niet verhinderen, ofschoon hij zelf er geen aanhanger van was. Het ontwerp van de onderwijswet is nu gevorderd tot de behandeling der artikelen, inaar de zaak is verder dan ooit van hare oplossing verwijderd, ten gevolge van de onverzoenlijke houding van de conservatie ven ©enerzijds en de nonconformisten ander zijds. Minister Runciman verklaarde, dat de regeoring zich bij de laatste algemeen© verkiezingen plechtig verbonden had voldoe ning te verschaffen aan de rechtmatige eischen van de nonconformisten en dat hij de hoofdbeginselen van het wetsontwerp van harte steunde, welke zijn toezicht van het openbaar gezag op de scholen en neutraliteit op godsdienstig gebied. De Anglieaansche kerk móest eenigen van bare voorlachten op offeren en erkennen, dat de andere sekten niet aan haar ondergeschikt waren. Londen, 21 Mei. Heden werden in Downingstreet zes suffragettes in hechte nis genomen, die trachtten minister Asquith te spreken te krijgen, en van hem een meer bepaalde belofte omtrent het toestaan van kiesrecht aan vrouwen te verkrijgen, dan hij gisteren aan eene deputatie had gegeven. Allen werden gebracht voor den politierech ter, die hen veroordeelde tot een a drie we ken gevangenisstraf. Oostenrijk. Weenen, 2 1 Mei. De leerlingen der scholen brachten hedenmorgen den Keizer hunne hulde naar aanleiding van den 60sten verjaardag van zijne troonsbeklimming. Dui zenden kinderen vulden het park van Schön- brunn voor het kasteel. Op het terras be vond zich de Keizer met de leden der keizer lijke familie, het geheele corps diplomatique, hofbeambten en talrijke genoodigden. De leerlingen speelden een vaderlaudslieven-d stuk, en er werden rondedansen uitgevoerd. De vorst scheen zeer "bewogen, hij begaf zich te midden van de groepen om hen te bedan ken. Aan het einde van de plechtigheid werd het Keizerslied gezongen. Een staaltje van de in het huis van af- fovaaxdigden heerschende parfementaire ge- ruiken levert het. volgende verhaal, betrek king hebbende op de vergadering van den 19. Mei, dat voorkomt in de Neue Freie Pnesse: De Czechische sociaa.1-democraat Nemec kreeg het woord voor eene vraag aa.n den voorzitter. Reeds uit zijne eerste woorden loon worden afgeleid, dat hij de jongste ge beurtenissen op het Frans Jozef-station te Praag wilde behandelen, waar de sociaal democratische afgevaardigde Sveceny door de aanhangers van den afgevaardigde Kliofac werd aangevallen. De sociaal-democraten accompagneerden de rede van den afgevaar digde Nemec met een storm van kreten van verontwaardiging in het Duitsch. en Czo- chisch, die zich richtten tegen de Czechische radicalen en speciaal tegen den persoon van den afgevaardigde Klofac. Deze antwoord de met niet minder knachtig© tegenkmeten en zoo ging 't sobeldduet ©en poos heen en weer. Plotseling sprongen de Czechische sociaal democraten Habermann en Soukup over de banken heem naar de plaats van den afge vaardigde Klofac. Deze stond bleek en ta melijk alleen, omdat zijne partijgenooten niet in de zaal aanwezig waren. Op het oogenblik, waarop de afgevaardigden Ha bermann en Soukup bij hem gekomen wa ren, greep hij in den zak en haalde een mes te voorschijn. Het was een klein, zwak pennemes met wit heft. Hij deed het niet open, maar hield het slechts tot zijne ver dediging voor zich. Toen de afgevaardigden Habermann en Soukup het mes zagen, we ken zij aanstonds terug. In een oogwenk vormde zich een klomp afgevaardigden van verschillende partijen om de twistende groep; men zag van de galerij een onont warbare kluwen van armen, handen en vuisten, zonder da.t er was te onderschei den of er werkelijk gestooten en geslagen werd. De sociaal-democraten riepen Klofac toe: Messen heldDat is de nieuwste vorm van den politieken strijd"Klofac ant woordde: ,,Ik moet mij verdedigen. Gij zij.t lafaards, als gij met zoo velen tegen een te keer gaat!" Eindelijk slaagden eenige Duit sche sociaal-democraten er in hunne Czechi sche partijgenooten uit de nabijheid van den afgevaardigde Klofac te verwijderen, maar de grootere afstand verhinderde slechts de toepassing van de physieko strijdmiddelen, zonder de kraolit van het i*o©pen en schreeu wen ©enigszins te verminderen. Dat duurde nog geruimen tijd. Het opmerkelijkste bij dit standje is, volgens de Neue Freie Presse, de onverschil ligheid. waa.rmee de afgevaardigden der an dere partijen het verloop er van volgden. Dat in de vorgaderaaal van het parlement afgevaardigden van hunne vuisten en mes sen gebruik maken, schijnt de leden van de volksvertegenwoordiging niet meer erg te hinderen. Rusland. Petersburg, 21 Mei. In den minis terraad is besloten den in 1903 bepaalden bijslag op het recht op Ceylon- en Indische thee van 1 September af weder op te heffen. In een der laatste vergaderingen van de rijka-doema verweet Goetskow, de leider der Octobristen, de oppositie, dat zij er naar streeft de werkzaamheid van de Doe- ma te verlammen, waarop de leider der Kadetten MSljoekow deze bewering een leu gen noemde. Dit incident heeft aanleiding gegeven totr een duel tusschen Goetskow en Miljoekow, dat op gisteren was 'bepaald. Turkije. De schikking, die tot stand gekomen is in de zaak der Heraklea-mijnen, is voor een goed deel het gevolg van den geldnood, waarin Turkije zich bevindt. Daardoor was de Porto genoodzaakt toe te geven. Door de weigering van de Ottomaan9che bank om een voorschot te verstrekken, stond de regee ring voor muiterijen van de troepen, die na het volbrengen van hun diensttijd nog on betaald en niet ontslagen waren, terwijl middelen tot betaling niet aanwezig waren. Nu zal de bank ze voorschieten en ze ver- rekeueu op een groote leenitig, die met de Port© zal worden gesloten. Volgens de Indépendance is de Port© vijf maanden ten achter met do betaling der traktementen van de ambtenaren, de diplo maten en de leden van het consulaire korpa in het buitenland. De nieuwe gezant te Brussel, Assim Bey, kan zijn post niet aan vaarden wegens gebrek aan geld. In de wanorde in de financiën moet men de oor zaak zoeken van de zwakheid van Turkije iu alle moeilijkheden, waarmee het te wor stelen heeft. De hervorming van de finan ciën is de eerste van de hervormingen, die iu het Turksche rijk noodig zijn, en alle an dere hervormingen zullen ijdel zijn, als men daarmee niet begint. Brltech-Indii. Simla, 21 Mei. Generaal Willoocks Is gisteren met den vijand in gevecht geweest bij Umra Killi. Er werd hevig gevochten; de vijand, die een sterke stelling had nomen, bood heftigen tegenstand en deed herhaaldelijk uitvallen met het zwaard. De vijand verloor1 meer dan 200 man, aan B-rit- sche zijde werden 2 officieren en twee ia- landsche soldaten gedood en een luitenant Ou 19 inboorlingen gewond. Een luitenant 1* aan cholera gestorven. Pirzll* Het ministerie heeft eenige wijzigingen ondergaan. Met den minister-president Ni zam es Saltauch is de minister van justitie afgetreden. Minister-president wordt de mi nister van financiën Sani ed Dauleh, minis' ter van binnenlandsche zaken de hofminis- ter Sultan Ali K'han, minister van justitie Muaven ed Dauleh. Over den toestand iu het land wordt uit Teheran aan de Frankf. Ztg. bericht, dat tot dusver alleen in de groote steden onlus ten hebben plaats gehad; het land is daar door niet aangetastHet is echter mogelijk, dat in het najaar het landvolk een weinig wordt opgericht, wanneer de verkiezingen voor het parlement plaats hebben. Het par lement heeft, tot, blijdschap van den klei- neu man, den graanprijs vastgesteld zondei er op te letten of de boer bij dezen prijs zijne kosten kan goedmaken of niet. De landbouwers zijn gedwongen te verkoopen omdat geldgebrek heerschtzij beweren echter, dat zij bij den verkoop moeten toe leggen en velen willen niet meer zaaien. De staatskassen zijn leeg, de belastingen van het laatste jaar slechts voor een klein gedeelte geïnd, en het zal bij de bestaan de omstandigheden steeds moeilijker zijn ze te innen. Vereenigdu Staten. Washington, 21 Mei. De Senaat heeft heden zijne toestemming verleend tot een gemeenschappelijk besluit van de beide huizen, om aan eene commissie van negen leden uit ieder huis op te dragen een on derzoek in te stellen en rapport uit te bren gen zoo spoedig mogelijk over do wenschelijk© of noodige veranderingen, aan te brengen in het muntstelsel van de Vereenigde Staten of in de wetten betreffeude den omloop van bankpapier. Uit Washington wordt- aan de Daily News bericht, dat de plannen van bet Amo- rikaansche departement van marine voor de vorming van een Atlantische vloot zijn vastgesteld. Deze vloot, die nog uitgebreid zal worden wanneer do schepen, die zich thans in den Stillen Oceaan bevindenhun reis om de wereld zullen (hebben volbracht, bestaat uit de linieschepen New-Hamp- eliire, Idaho en Mississippi, de modernst© slagschepen der Amerikaansck© vloot, de •••R THERESE HOVEN. ,,'t Is maar alleen, dat die bladen zoo tegen 't gouvernement zijn, hij zegt, dat. men nu meer dan ooit de Times" of de Morning Post", een der conservatieve cou ranten moet lezen. Trouwens de Times is het City-orgaan, niet waar? En de Star is zoo... ja, hoe zal ik 'tnoemen, zoo schan delijk Pro-Boer ,,Nu dan," zei Jan geërgerd. ,,Dat zou voor mij juist een réden zijn om de „Star" te lezen." .Gracious, zeg zoo iets toch niet thuis!" Jan stond op. ,,Tk moet nu weg, Marion." Ze merkte nu wel, dat er iets niet in orde was, maar ze wist niet, waar de fout lag en hoe die goed te maken. Er waren oogenblikkendat haar echtge noot haar ontglipte, dat hij' tè veraf stond om door haar bereikt te worden. ,,Jan, je moet niet boos van mij weg gaan," zei ze heel deemoedig. Marion, je moet niet zoo zeuren, ik dacht, dat je er te verstandig toe waart. A1s je ziet, dat ik iets heb dat mij hindert, moet je mij met rust laten Hij wond zich hoe langer hoe meer op en Marion begreep er hoe langer hoe min der van. „Is 't om wat Gerald beeft gezegd?" vroeg ze aarzelend. Gerald kan, voor mij-u part, rondom loopen." „In elk geval zou je je beleefder over mijn broeder kunnen uitlaten. Als ik nu eens zoo over Annette sprak?" Ze sprak heel kalm en goedfigomdat Jan wat onredelijk en driftig was, behoef de zij haar humeur niet te verliezen, vond zo „Maar, in zijn prikkelbaarheid, nam hij alles kwalijk en zijn stem klonk verre van vriendelijk, terwijl liij zei: „Laat mijn zus ter er nu, als-je-bllieft, buiten. Als wij1 iets hebben, hoef je er niet de geheele familie bij te halen." „Hebben wij dan iets?" vroeg Marion, zoo onischuldig-komiek, dat Jan er wel om lachen moest. Arm, klein vrouwtje, ze kon 'ttooli niet helpen, dat hiji 'tland had! De vrede was spoedig gemaakt Ze waren in de wittebroods-'weken „Liefje, ik verzuim den trein," zei hij, na de verzoening. „Er gaan treinen genoeg. Er is altijd wel gelegenheid, om naar de fabriek te gaan, maar -niet altijd gelegenheid om goedie vrienden met je vrouw te worden." „Toch welmijn wijfje is gelukkig niet. onvermurwbaar. Ik hoop, dat- je altijd zoo zult blijven, kind." „Hoe?" vroeg zo, hem verwonderd aan ziende. „Wel, zoo kalm als ik't niet ben." „Natuurlijk ik dien toch 't evenwicht te houden?" „Hoor me nu zoo'n verstand eens vah twintig jaar 1" „Haast cén-en-twintig en jij Zondag vijf- en-twintig; Johnny, wat worden we oud." „Zondag o! ja," zei hij, met een zudht. „Wat is er nu weer? Maar 'tis waar ook, gaan we nu Zondag naar „Wesfcmere" of blijven we thuis? Ik dien 't toch bij tijde te weten." ,,'t- Kan mij niets schelen; zooals jij wilt. 't Best is maar, dat wij mijn verjaar dag onopgemerkt voorbij laten gaan." „En eerst wilde je er zoo graag iets van maken. We zouden papa en mama en de broers en de zusters 'toch vragenals Nan maar komt." „Is er iets gedecideerds van Guy?" „Nu. ik denk wel, dat de Lancuere spoe dig zullen gaan, er worden overal toebe reidselen gemaakt, in Alderehot, in Wool wich, in Southamptondie arme soldaten I" „Jan dacht aan Annette's brief en was blij in het slaan der gangklok een aanleii ding te vinden om, zonder een woord, meer, met een vluohiigen afscheidskus weg te gaan. Alles was nu weer goed tuaschen hem en zijn vrouwtje, iets ernstigs was 't niet ge weest, Annette was te ver af, om met haar overdreven ijiver t.nsscheii hen te komen en toeli ging Jan Vermeer dien ochtend met een bezwaard hart naar zijn werk. HOOFDSTUK UI. Annette. Annette was bezig aan 't pakje© maken voor St.-Nicolaas, maar ze dood liet werk- tuige'i jk, zonder de minste auiuio. Ze was met haar ouders overeengekomen om de gewone viering achterwege te laten. Het was zoo flauw, als er zoo weinig waren. Pa pa had er toch nooit den rechten spirit voor gehad en zij voelde er dit jaar minder dan niets voor. Mama Vermeer hield er wel vanze ge noot, als ze een volumineus ipak ontving, waaruit ze. na tal van papieren er af ge wikkeld en cindelooze gedioliteu(?) gelezen te hebben, een kleinigheid, al was 't maar een suikerboon of een cikocolaadletter, haalde. Ze had er dan toch pret van gehadzelve kon ze uren ep een (diergelijk© mystificatie doorbrengen en, d'ageu vooruit, zocht ze rijmwoorden voor haar poëzie. Onder het breien door b.v. ging 't uitstekend, onder 'e waseh tellen minder, maar onder 't vou wen des te beter. Maar, als Net er geen lust in had... dan verviel 't. 't Was ook wel wat sneu zonder Jan. Vroeger was hij er ook niet altijd bij zelfs hoogst zelden, maar dan zorgde hij toch voor cadeau* en verassingen. Het ouderlijike huis was toch zijn thuis, waarheen zijn gedachten, bij alle gelegen heden, afdwaalden. Nu was 't anders. Hij had al eenige dingen voor Marion's Kerst mis uit Holland Ibceteld en er toen gewoon bij geschreven: .„Zooalk je weet is St.-Nico laas hier een onbekende Heilige, tenminste bij groote ïnenschon. Alleen kinderen han gen 's avonds, bij 't slapen gaan, hun kous aan hun bed, in de hoop, dat Santa Claus die vullen zal. Wij vieren enkel Kerstmis en je moet mij maar eens opgeven, waar mede ik jelui pleizier kan doen." Annette, aan wie zijn brief geadresseerd was, legde dien zuchtend cq> zij. Zij voelde zoo dat haar broer van haar wegdreef en zoo vaak zij vaav hein hoonde was art een aanleiding tot verwijdering, in plaats van toenadering. Verleden jaarze had 't kunnen uit schreien Zo herinnerde zidh zoo goed, hoe hij kaar plagendenwijae naar haar verlanglijst had gevraagd en hoe zij hem eau/ reisje naar Bickley, als haar hoogsten wensch. had ge noemd. Ze begreep nu niet, hoe ze zoo dom Ihad kunnen zijn. Als zij niet met Jan. bij de Rood fords was gaan legeeren, zou er na tuurlijk nooit quaestie zijn geweest van een huwelijk tusschen Marion en hem. Jan zou nu hoog en droog in Indtië zijn, ook wel ver, maar niet zoo ver ale nu! Hoe had ze ook kunnen veronderstellen dat Marion zoo flauw, zoo kleingeestig, zoo zelfzuchtig had kunnen zijn om Jan van alles en iedereen af te itroonen? Ze was niet geschikt voor een zeemansbruid 1 Zo kon niet tegen de lange scheidingen, die aan 't beroep verbonden waren Laffe praatjes, onzinnige uat/vludhten En nu was Jan in Engeland, bij die leu genaars ©n bedricgere. Hoe zij ze haatte, de Rooineks! Als Ethel .Roodford eon blik iu Annet- to's ziel had kunnen slaan, dan zou ze haar niet pro-Boer, maar kortweg Boor hebben genoemd Ze leefde er geheel in, ze ging er geheel in op. Al de latente energie en geestdrift, die er in haar was, had ze opgeroepen als 't ware, ten dienst der Boeren. Wurdt vcnplfd

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1