BINNENLAND. pantserkruisers Montana en North Caro lina, de beschermend© kruisers Chicago, Des Moines en Tacomade kanon neerboo ten Dubuque en Paducah en de adviesjach ten Birmingham en Chester. Washington, 21 Mei. Daar de com missie in zake het muntvoorsttel Aldtiob Vreeland zich niet in staat heeft verklaard een aannemelijker financieel en maatregel te formuleeren, heeft de heer Aldrich heden aan den Senaat het voorstel gedaan een munt-commissie te benoemen, om een on derzoek naar den financieren toestand in te stellen en daarover in de volgende zit ting rapport uit te brengen. Het congres heeft niet algemeene stem men een wetsontwerp aangenomen, bepalen de dat er IJ millioen dollar zal worden uitgetrokken voor de deelneming van de Vereenigde Staten aan de in het jaar 1912 te houden internationale tentoonstelling te Tokio. Allerlei. vNiet sultan Abdoel-Hamid heeft den blauwen Hope-diamant gekocht, naar on langs verluidde, maar, zoo zegt men, de heer Salomon Habi'b, een verzamelaar van edelgesteenten. vHet Cougres der Vereen. Staten heeft een erediet van anderhalf millioen dollars toegestaan voor deelneming aan de in 1912 te Tokio te houden internationale tentoon stelling Proces Wlolitor-Herzofl. De rechtbank te Karlsruhe heeft de aan vrage der verdediging om Karl H a u als nog als getuige te hooren van de hand ge wezen. Het rechtbank laat in het midden door welke oorzaken Hau, hoewel door de verde diging als getuige gedagvaard, niet versche nen is; zij acht echter zijne verschijning vcor dit geding niet van belang. De vraag is slechts of de beklaagde Herzog zich door dc geïncrimineerde artikelen aan Deleediging van mej. Olga Mo-litor af of niet heeft schul dig gemaakt. Voor de beslissing over die vraag is het van niet het geringste belang of de feiten, waarover Hau als getuige zou worden gehoord, waar zijn of niet. Het openbai e ministerie heeft daarop tegen den hoofdredacteur Herzog eene ge vangenisstraf van een jaar geëischt. De mede- beklaagde, de redacteur Graf bood aan mej. Moiitor zijne verontschuldiging aan. In zijn pleidooi betoogde de verdediger, Justizrat Bernstein, dat niemand mej. Olga Moiitor beschuldigd heeft een moordenares te zijn, er is slechts kritiek geofend op het geding tegen Hau, en daar mej. Moiitor voogdes is over Hau's kind, Lad zij elke schemering van licht in het duister, waaruit zou kunnen blijken dat de vader van dit kind geen misdadiger is, met vreugde moe ten begroeten. In het proces-Haai is een bewijs op aan wijzingen gevoerd. Alles wat verstandige lieden tegen dit proces zeiden en nog zeg gen is, dat dit bewijs uiet volkomen sluit. Niemand kon en kan ontkennen, dat op Hau zware verdenking rust, Hau kan de moor denaar zijn maar wat men tegen het von nis aaoivoort is, dat meu niet zeggen kan: Hau moet de moordenaar zijn. Als mej- Olga Moiitor of iemand anders, bijvoorbeeld de heer met den grijzen baard, hier naar voren trad en zeide: ,,ik wil niet meer dat Hau onschuldig in de gevangenis zit, ik beken dat ik met het wapen gespeeld heb en dat het schot ia afgegaan hoe staat het dan niet het bewijs tegen Hau? Men heeft het onderzoek van den beginne af veel te veel in een enkele bepaalde rich ting geleid. Aan diegenen, die zeggen dat het bewijs van Hau's schuld is geleverd, vraag ik: waar is do man met den grijzen "baard? waar zijn de twee elegante heeien, die mej. Olga Moiitor heeft gezien? dat zij niet gevonden zijn, maakt ze niet onverdacht. Waar was de heer Von Lindenau op 6 November om 6 uur? Waarom heeft men, in het hoofd proces von Lindenau niet aan een scherp verhoor onderworpen? Als mej. Moiitor zegt, dat zij zich niet heeft omgedraaid maar alleen aan haar moe der heeft gedacht, dan geloof ik dat. Maar heeft do man zijn hcofd er aan gewaagd, dat mej. Moiitor zich niet zou omkeeren en dat hem bij het wegloopen niemand zou tegenkomen Ik weet het- niet; maar de ge zworenen hebben bet ook niet geweten evenmin of Hau het was of een ander, die in het rijtuig van den koetsier Braun naar het station reed. Kr zijn twee of drie onoverkomelijke hin derpalen om do schuld van Hau als bewe zen aan te nemen. Dat is het, wat de pers en de publieke opinie heeft verontrust. Kan mon dan zeggen, dat hier geen algemeen belang was te behartigen? Ik geloof niet, dat het Ehiitsche volk zijn rechtsbewustzijn bevredigd zou gevoelen als na dit proces de heer Herzog naar de gevan genis werd verwezen. De tweede verdediger, Dr. Oppenheimer. sloot zich bij dit pleidooi aan. Hij legde er den nadruk op, dat de beklaagde zich niet •bewust was geweest, wederrechtelijk te han delen. Voor het paleis van justitie to Karlsruhe had zich een groot© menschenmenigte opge steld, die door politie in bedwang gehouden werd. De rechtbank overwoog bij haar vonnis, dat het artikel waarbij beleediging strafbaar wordt gesteld niet eischt het bepaalde opzet om te beleedigen, voldoende is het versprei den, ruchtbaar maken of ten laste leggen van feiten, die een objectief beleedigend ka rakter dragen, zooals in casu moedermoord, meineed, doodslag door onvoorzichtigheid, het onderhouden van intimo betrekkingen tot een gehuwd man. Dit alles is niet alleen gebleken niet bewijsbaar te zijn de onwaar heid ©r van is zelfs bewezen. Het- staat vaat, dat mej. Olga Moiitor haar moeder niet heeft vermoord, ook niet bij ongeluk heeft gedood en geen meineed heeft gezworen. De beklaagde heeft niet ter behartiging van 'echtmatigo persoonlijke belangen ge handeld een bijzonder recht der pers om ter waarneming van het algemeene belang <>p treden, bestaat uiet; daarvoor was in dit geval de rechterlijke macht aangewezen. Men is in Duitschland nog niet zoo ver, dat in do redactie-bureaux der dagbladen over do schuld of onschuld van een beklaagde wordt beslist. i Het- staat de pers volkomen vrij om aan de schuld van Hau te twijfelenmaar zij had halt beboeren te maken vcor de eer van een derde persoon. Voor de uitspraak van het vonnis had de advocaat van mej. Moiitor, Dr. Pannwitz, ook zijn oordeel over de zaak-Hiau gegeven. Hau was iemand van groote intelligentie en fantasie, maar zonder innerlijke, zede- j lijke kracht. Hij was achtereenvolgens in Anie ïka een fantast, in Turkije een ver- j kwistor en, Uien hij het geld van zijn vrouw en zijn compagnon er door gebracht had, een oplichter geworden. Het- geld motief is voldoende om den moord te verklaren. Het liefdesmotief was een truc van hem, die reeds in Londen was voorbereid, toen hij i zeide dat hij onschuldig was, maar niets kon j zeggen, daar daardoor twee personen ge compromitteerd zouden worden. In zijn slotwoord verklaarde de beklaagde Herzog nog eens, dat hij niet het geringste opzet had gehad om te beleedigen. Hij had uit zuiver rechtsgevoel gehandeld. Hem had. de gedachte beheerscht, dat eèn on- j schu vlige ter dood was veroordeeld en over- eenkon is tig den pliaht vaai zijn beroep had hij alle nieuwe feiten, dio aan den dag kwa men, medegedeeld, bezwarend of ontlastend vcor Hau. Met dat a1 blijft de zaak-Hau eeu non- liquet. Antwerpen, 21 Mei. De trein die te 8.49 van hier naar Brussel vertrekt, is een anderen trein in de flank gereden bij het plaatsje Conticb. Vele personen zijn gekwetst; het gerucht loopt, dat er ver scheidene dooden zijn. (Bij Contich is een kruispunt van drie spoorwegen; van Antwerpen naar Brussel, van Antwerpen naar Gent en van Gent naar Herenthal). vNiet minder da.n 50 dooden en 100 ge kwetsten zijn te betreuren. In een half uur tijds is het station veranderd geworden in een gasthuis, gevuld met zwaar gekwetsten, wier gehuil en gekerm tot buiten worden vernomen. De trein was voornamelijk gjevuld met werklieden, met soldaten en nam te Contich personen op, die aan eene bedevaart deel namen. Of nu de wissel niet gewerkt heeft of niet herlegd is, woet men niet. De express van Antwerpen, iu plaats van door te rijden op de baan, waar hij blijven moest, is de zijlijn opgereden, en alhoewel met verminderde, toch nog met redelijke snelheid terecht gekomen op den stilstaan- den trein van Sur-Turnhout. De reizigers van den expresstrein kwamen er heelhuids af. Aan de wisselnaald schijnt niets gehaperd te hebbel Het parket heeft in alle geval een bevel tot inhechtenisneming uitgevaar digd tegen den wissel wadi ter. Deze man is echter na de ramp als wanhopig op de vlucht gegaan en niet meer teruggezien. vTnsschen Erlstatt en Traunstein is een automobiel in botsing gekomen met een rijtuig. De vijf inzittenden werden uit de auto geslingerd en kregen hersenschuddin gen, arm- en beenbreuken. De chauffeur werd met- een verbrijzelde onderkaak opge nomen. De bestuurder van het rijtuig kwam er met een hevigen schrik af. vIn Aubenhausen (Opper-Beieren) wilde een jager een paar raven, die om liet nest vlogen, schieten. Hij trof evenwel een jongen die het nest juist wilde uithalen, en dien hij niet opgemerkt had. De jongen viel dood neer. vEen zevental personen begaf zich Dinsdag in een zwakke boot op het meer van Biene in het kanton Bern. Op een ge geven oogenblik sloeg het vaartuig om en twee der opvarenden verdronken, terwijl de anderen slechts met de grootste moeite ge red werden Kameroverzicht Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gisteren een aantal kleine wetsontwerpen, waaronder dat tot bekrachtiging eener nadere overeen komst betreffende voormalig Ned. Rihijn- spooPwegpersoneel, dat tot wijziging der ge meentewet- en dat tot toepassing van art. 32 der Burg. Pensioenwet- ten behoeve van den gewezen leeraar A. M. Kollewijn, z. h. st. goedgekeurd. Tot lid der commissie voor de huishoude lijke aangelegenheden werd benoemd mr. F Reekers. De Voorzitter deelde zijn voornemen mede de vergadering weder bijeen te roe4 pen hetzij in de week vóór, hetzij in de week na Pinksteren. Twieds Kamer. Staatsexploitatie van Spoorwegen. Aan de orde was gisteren de voortzetting der beraadslaging over de motie-Bos. De heer Plate neemt het de heeren Bos en Treub allerminst- kwalijk, dat- zij hem in het dohat hebben opgeroepen, maar betreurt het dat zij zijne argumenten aan haalden voor zoover die in hunne motie pas sen. (De heer Bos. Natuurlijk.) Waar spi'. argumenten losliet en waar die tegen de motie zoude*) blijken te gaan. Straks daar over verder, maai' nu een enkel woord over de motie zelf- De bedoeling daarvan kan geen andere zijn dan een votum der Ka mer uit te lokken. Maar aangenomen dat hun dit gelukt, dan valt het nog zeer te betwijfelen, of de Eerste Kamer daarmede rekening zal houden wanneer dit votum in den geest der voorstellers mocht uitvallen. In de discussie is gezegd, dat Staatsexploi tatie bevorderlijk zou zijn voor den aanleg van locaalspoorwegenmaar Duitschland leert ons het tegendeel. Vervolgens wijst spreker op het antago nisme tusschen vervoer per spoor en to water, dat zich sterker op don voorgrond dringt, overal waar de Staat de spoorwegen exploiteert en dat zich ook bij ons zou doen gelden. In het pleit voor Staatsexploitatie heeft men gewezen op de toestanden in 1890. Maar dat waren exceptionneele toestan den. Thans komt- Spr. tot de financieele be schouwingen van den heer Treub eu diens beschuldiging omtrent liet geven van ge heime restituties aau groote vervoerders. Met klem vraagt Spr. aan den Minister een gestreng onderzoek daarnaar in te stellen, opdat er klaarheid kome, hetgeen in het algemeen belang is. Niet langer mag er ver- deuking blijven drukken op hen, die door den heer Treub beschuldigd werden. Ook zij hebben recht op klaarheid. Staatsexploitatie acht Spr. niet passende in ons staatsrechterlijk leven; niet in de toestanden van ons volk. Maar valt er dan niets te verbeteren aan onze spoorwegen. O zeker, maar dit moet niet geschieden door drang van bovenOns publiek is veel- eischeud. Het eischt snel en goedkoop ver voer, doorloopende wagens naar alle hoofd stations rook- en niet-rookcoupé's, drie klassen in alle treinen enz. enz. Men eischt zelfs, dat gezorgd worde dat een vreemde ling niet plaats neemt in een verkeerde coupé. Voor alles, aldus betoogt Spr., moe ten de spoorwegmaatscha n zekerheid hebben van voortbestaan eu hij vraagt naar het program der Reeeering ten aanzien der spoorwegmaatschappijen e heer Schaper* hoorde in de rede van den heer Plate klanken en waarschu wingen, zooals men die wel eens hoort in vergaderingen tegen de socialisten. Maar wat bedoelt dc motie? Niets anders dan dat de Kamer 2ich uit zal spreken in zekere richting. Is dat nu pressie oefenen op de Regeering'? Allerminst! De heer Tydoman Iheeft toch indertijd ook een motie voorge steld voor Staatsexploitatie van de telefoon? Volgens Spr. geeft ons tegenwoordig spoor wegwezen een beeld van den klassensrtaat. In de le klasse reizen de groote heeren, in do °e de minder groote heeren en in de 3e het plebs, dat eigenlijk de spoor betaalt voor de groote heeren. Ook bij Staatsex- pVtatie zal dit echter blijven bestaan en zal :e directie van bovenaf gevoerd worden. Sooiaiistisch is dus de Staatsexploitatie al lerminst. Uit een oogpunt van collectivisme is er ons geei belang bij om het groot be drijf der spoorwegen reeds thans over te nemm. Maar die overneming blijft niette min wenschelijk, omdat men ook hier weer te doen heeft met een monopolie. Spr. komt op tegen de groote vrijheden, welke de spoorwegmaatschappijen hebben, zoowel ten aanzien van de exploitatie als ten aan zien van het personeel Daarop moet iets gevonden worden en daar>p kan iets gevonden worden ul. Staats exploitatie, omdat de 9taat het onpartij- digste lichaam is om een dergelijk bedrijf te exploiteeren Dat er begunstiging en geheime begun stiging van groote vervoerders plaats heeft, staat ook voor Spr. vast, maar hij hoopt ïat de heer Treub door hetgeen de heer Plate gezegd heeft, zich niet zal laten ver lei'en om namen te noemen. Met straffen acht Spr. dit euvel niet weg te nemen. Het spoorwegverkeer acht Spr. van zoo groot belang, dat dit niet aan particulier gewin mag worden overgelaten. In de con currentie op spoorweggebied ziet Spr. geen voordeel, want zij leidt tot geldverspilling. De toestand door die ooncurrentie ontstaan, acht Spr. onhoudbaar. Een gevolg van die concurrentie ieidt ook tot ongelijkheid. De eene maatschappij geeft vacantiekaarten, deze tien ri t ten boek jes of kaarten recht ge vende r op liepaalde dagen naar bepaalde plaatsen te reizen; kortom, er ontbreekt uniformiteit Spr komt nu tot de bezwaren, welke te gen de Staatsexploitatie zijn aangevoerd. De argumenten van den heer Plate heb ben op Spr. niet veel indruk gemaakt. Zij deden hem denken aan redevoeringen, vijf tig jaar geleden gehouden door hen, die tegen de invoering van spoorwegen waren. Geen commercieel beheer mogelijk. Waar om niet? Wordt dan bij de Posterijen niet commercieel opgetreden. Dat ambtenaren hooghartig tegenover het publiek zullen optreden, is niet een ver schijnsel dat men alleen bij Staatsambte naren waarneemt. Invloed van het parlement. Niemand hier zal er aau denken invloed op het spoorweg personeel uit te oefenen. Bevordering van districtsbelangen. Is er, vraagt Spr., iets sterkers denkbaar, zelfs bij Staatsexploitatie, dan dat een expres (flu- geuholtztrein) stoppen zal ten dienste van een Kamerlid. In elk geval is hierbij geble ken dat de invloed van één Kamerlid ten gunste van het pu'bliek kan werken, want jaren eu jaren heeft de H. IJ. S. M. ge weigerd die trein te Haarlem te laten stop pen. Bevoorrechting vau vriendjes. Geschiedt dit nu niet en is men bevreesd, dat nu een andere kring in deze Kamers eens wat voor zijn vriendjes zal vragen. Protectie van vriendjes is er nu ook en die zal er niet erger op worden bij Staatsexploitatie. Verder betoogt Spr. dat een einde moet worden gemaakt aan het stelselloos aanleg gen van tramwegen, en dat de Staat dat werk moet overnemen. Er moet gezorgd wor den voor parallelbanen met de grooter© spo ren, en ook daarvoor moet de Staat weer zorgen iu het belang van het platteland. Voordeel behoeft dit voor den Staat niet op te leveren. Dat zijn dingen die noodig zijn net zoo goed als eene spoorwegverbinding tusschen Amsterdam eu Rotterdam. Thans komt Spr. tot het personeel, een belang nog veel grooter dan dat van het materieel. In 1903 heeft men dat personeel strafrechterlijk gelijk gesteld met Staatsamb tenaren ten opzichte van het verbod van staken, maar de voordeelen van Staatsamb tenaren heeft men aan dat personeel ont houden. Hierna toont Spr. met eenige voorbeelden aan, dat de positie van het spoorwegperso neel in het buitenland, bij staatsexploitatie beter i* geregeld dan bij exploitatie door particulieren Spr. hoopt dat de Tweede Kamer do cou rage al hebben om de motie aan te nemen. De heer Van Dcdem gaat de verschil- len 'e bezwaren na door den heer Treub aangeroerd tegen de bestaande spoorweg- i overeenkomsten, waaraan, volgens den heer j Treub, zoo wat niets goeds is. Spr. zal niet trachten al die grieven van den heer Treub te weerleggen en zich bepalen tot het finan- ciee e gedeelte en speciaal tot de door den lieer Treub genoemde dividenden. Met cij fers toont Spr aan, dat de dividenden nooit hooger zijn geweest dan 5 pet. On waar «s het ook, dat het bedrijf is achter uit gegaan of verwaarloosd. De ontvangsten nemen gerege'a toe. maar ook de uitgaven voor de aandeelhouders zijn de contracten van 1890 met voordeelig geweest en naas ting zou niet tegen, maar in hun belang zijn. Veel ophef is gemaakt van de tatièmea der commissarissen, maar Spr., die 6 jaren comnussaris der S S. was, heeft in die jaren gen )ten f 467.52s aan tantièmes. Spr. zou niet tegen Staatsexploitatie zijn, wanneer hij' de voordeelen daarvan maar inzag, maar dit is tot heden niet het geval. Heden 11 uur voirtzetting. Regeling van werkzaamheden. De V oorzitter stelt voor Maandag a.s. ten IJ ure te vergaderen. Woensdag op reces te gaan en Dinsdag na Pinksteren ten IJ ure weder bijeen te komen De heer Schokking vraagt of het be paald noodig is Maandag te vergaderen. Voor velen is dit een bezwaar De Voorzitter antwoordt dat dit sedert de laatste paar jaren gewoonte is en dat na Pinksteren aan de Kamer weder veel werk wacht. De heer Passtoors meent dat het geen aanbeveling zou verdienen Woensdag met de bespreking der belangen van de Rijkswerk lieden te beginnen, omdat een der sprekers, die daarover het woord wenscht te voeren, dan door ambtsbezigheden verhinderd zal zijn aanwezig te zijn. De heer N o 11 i n g geeft iu overweging Woensdag het analytisch verslag te behan delen. De heer Passtoors stelt voor Maan dag a.s. niet te vergaderen. Dit voorstel wordt verworpen met 32 tegen 23 stemmen. Dus wordt Maandag lj uur vergaderd. Dinsdagmiddag na de pauze zal o. a. be handeld worden het voorstel der Commissie, betreffende het. analytisch verslag. Berichten. De Staatscourant van Vrijdag 22 Mei bevat o.m. de volgende Kon. besluiten: benoemd bij het 3de reg. vesting-art. tot kapitein de le luitenant E. F. Insinger, van het 2e reg. veld-artillerie; bij het regiment genietroepen tot Ie luit. de 2e luit. J. Brandsma, van dat korps; bij den dienst der militaire administratie tot kapitein-kwartiermeester de le luitenant kwartiermeiesfer T. Rutgers, werkzaam bij het departement van oorlog bij het 9e regiment infanterie tot kapitein- kwartiermeester de le luitenant-kwartier meester G. C. H. Hendrickx van het korps pontonniers eervol ontslagen als reserve-officier van gezondheid 2e kl. W. Briët uit zijn betrek king tot de landmacht en hem op verzoek voor liet tijdvak van 22 Mei 1908 tot 1 Aug. 1911 benoemd tot reserve-officier van ge zondheid 2e kl. bij het personeel va.n den geneeskundigen dienst der landmacht. pensioen toegekend van f 4000 'sjaars aan jhr. mr. D. A. W. van Tets van Goudriaan, laatstelijk Minister van Buitenlandsche Zaken benoemd tot lid van het college van regenten over de Rijkswerkinrichting te Hoorn, W. H. Houwing, hypotheekbewaarder, wonende al daar vergunning verleend tot het aannemen dei- onderscheidingen, achter hunne namen vermeld, aan na te noemen personen B. P. Moors, oud-inspecteur van het ijkwezen, te Arnhem, commandeur in de orde van Frans Jozef, hem door Z. M. den Keizer van Oosten rijk, Koning van Hongarije, geschonken; J. Lodder, huismeester van H. M. de Ko ningin-Moeder, te 's-Gravenhage, en F. C. Seller, koetsier-majoor in dienst van H. M. do Koningin-Moeder, te 's-Gravenliage, heiden de gouden medaille van verdiensten, hun door Z. M. den Koning van Wurtenbiirg geschonken. Een Reu ter-telegram uit Kopenh agen bericht ons, dat H. M. de Koningin-Moeder gisterenavond deelgenomen heeft aan het familiediner bij den Koning van Denemar ken. De minister van Justitie brengt ter algemeene kennis, dat, aanvangende Maan dag 1 Juni a.s., do gewone audiëntie, in plaats van des Woensdags, zal worden ge houden des Maandags ten 1.30 uur. Militaire ziekeninrich- t i n g. Bij ministerieel© beschikking is bo- paald, dat de overbrenging naar de mili taire zieken in richting van wegens ziekte achtergebleven miliciens, voor zoover deze te Amsterdam woonachtig zijn, in afwijking in zooverre van het bepaalde in art-. 29, junct art. 15 van de „Militiein9tructie 1907" zal geschieden door de zorg van den chef van het militair hospitaal aldaar en niet meer door de zorg van het gemeente bestuur. Won i ii g w e t. De Stct. no. 120 be vat een Kon. besluit, waarbij de vereeni- ging ..Bouwvereeniging Marssum", gevestigd te Marssum, gemeente MenaJdumadeel, wordt toegelaten als vereeniging, uitsluitend in het belang van verbetering der volkshuis vesting werkzaam. Aantal inwoners van Ne derland. Blijkens mede deeling in de Stct. (no. 120) was het aantal inwoners van Nederland op 1 Januari 1908: 5,747,273; daarvan waren: 2,851,498 mannen en 2,895,775 vrouwen. De directeur-generaal der Staatsspoor heeft bepaald, dat de hoofdconducteurs f 1.50 en de conducteurs f 1 vergoeding ont vangen, indien zij extra-treinen, waariu '•orstelijke personen reizen, begeleiden. De fooien, die door vorstelijke personen gege ven worden, moeten verdeeld worden onder het machine- en treinpersoneel, die de extra- treinen begeleiden. Voorts wordt eeu lied rag van f 25 dat voor extratreinen ten dienste van H. M. de Koningin ten bate van bet Zieken- en Ondersteuningsfonds der Maat- schappij iu rekening wordt gebracht, voortaan ook aan het betrokken machine- en treinpersoneel uitgekeerd. Herstellingsoord vooi spoorwegpersoneel. Op 28 Mei (Hemelvaartsdag), s middags te 2 uur zal de feestelijke opening plaats hebben van het Herstellingsoord te Vorden, uitgaande van de Herstellingsoordvereeniging 1835— 1905. Na afloop der vergadering welke aan dc opening voorafgaat, zal het gebouw dooi de aanwezigen worden bezichtigd. De leden worden gratis drie weken verpleegd., voor een andere categorie van patiënten bestaat gelegenheid van opneming tegen een betrek kelijk laag tarief, terwijl in bewerking is eei tarief voor hen, die met hun gezin ontspan ning zoeken. Zij die lijden aan tuberculose, besmettelijke ziekten enz., kunnen n i e worden opgenomen. Als zuster-directrice is benoemd miej. E. Hudzingia, gediplomeerd verpleegster. Vervoer van honden. De Staatsspoor heeft bepaald dat voortaan in geen geval meer honden in de le en 2e klasse mogen vervoerd worden aan de stationschefs wordt het overgelaten om hondien in de 3e kl. rijtuigen toe ie laten. Agitatie-comité tegen ge- rechtelijke vervolging. Te 's Gra- venhage is een agitatie-comité tot stand ge komen, gekozen uit een vijftiental vereeni- gingen, welk comité zich ten doel stelt te agceren tegen de gerechtelijke vervolging waaraan bestuursleden van de afdeeling Am sterdam van de Intern. Anti-Mil. Vereeni ging blootstaan. Dit comité belegt tegen Maaiidag 25 dezer een groote protestverga dering, zoo mogelijk in 't Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen, voor welke verga dering verschillende sprekers zullen worden uitgenoodigd. Aanranding. Gisteren stonden voor het gerechtshof te Leeuwarden tereoht zekere F. en K.. van Wolvega, die door de rechtbank te Heeren veen werden veroor deeld wegens ernstige aanranding van een meisje, ieder tot 1 jaar gevangenisstraf. Het hooger beroep werd ingesteld door den officier, die 4 jaar gevangenisstraf had ge- ei scht. Een der genoemde personen had het meisje aangesproken om met hem te gaan wandelen, aan welk verzoek zij eerst na veel dreigen voldeed. Buiten Wolvega sprong de andere te voorschijn en toen heb ben beiden op schandelijke wijize misbruik gemaakt van hun overmacht. Het hooger beroep heeft de eisch van den officier bevestigd met eene veroordee ling tut 4 jaar gevangenisetraf. V a 1 s o h c munter. De va-lsche munter, die zich schuldig maakte aan het vervaardigen en in omiloop brengen van val- sche guldens te Haarlem en Leiden, is he den te Htarlem veroordeeld tot een jaar en negen maanden gevangenisstraf met aftrok van de preventieve hechtenis. Dievegge gevat. Door den heer Aaltsz chef van de Haagse he recherche, en den Teckercheur De Brest zijn te Essen in Duitschland gearresteerd Marie Vije, de ge- wez ii dienstbode, die het plan van den diefsta' bij den goudsmid Hamme beraam de, en haar minnaar J. van Deurson. Te hunnen huize zijn nog ©en groot aantal gou den voorwerpen en andere sieraden, van den diefstal afkomstig, in beslag genomen. Nagenoeg al de gestolen voorwerpen zijn thans in handen van de politie. Een jonge zakkenroller. Voor een paar weken werden op de markt te Enschedé door eenige bezoekers porte- monnaies vermist. Gf ze verloren of gesto len waren, wist- men niet. De politie hield echter sedert dien streng toezicht en be trapte gisteren den 12-jarigen J. P. L., terwijl hij bezig was eene boerin bare beurs te ontrollen, welke ongeveer f 13 bevatte. Proces-verbaal 'hiervan werd opgemaakt. Te IJmuiden waren eenige dagen ge leden twee jongens in het duin aan het nestjes-zoeken, toen zij overvallen werden door een jachtopziener. Een der knapen kwam deerlijk gehavend thuis; hij had in het prikkeldraad gezeten en de wonden wa ren volgens den geneesheer zeer ernstig. Het ventje houdt staande, dat die won den hem door den opziener zijn toegebracht. De vader en de oom van den knaap, de hee ren Schuitenmaker, hebben thans procesver baal tegen den opziener doen opmaken'. Eigen rechter. Bij den rijwiel handelaar P. J. Liedmeyer, te Zaandam, vervoegde zich Woensdagmiddag een onbe kende, ir.et het verzoek hemi een rijwiel te verhuren. Dit wérd geweigerdKort daa-na. werd genoemde heer telefonisch opgescheld en werd hem door een Zaandammer ge vraagd, waarom zijn zwager een rijwiel ge weigerd was. De Zaad am mer beweerde borg te willen zijn en beloofde zelfs ©en volg briefje te zullen meegeven. Werkelijk verscheen eenige oogenblikken later dezelfde persoon met een volgbriefje, en nu werd hem het rijwiel afgegeven. Daar mee trapte hij naar Koog en Zaandijk, waar hij het rijwiel bij een rijwielhandelaar voor f 7.50, ja, zoo noodig voor f 5 te koop aan bood. Deze vertrouwd© dit aanbod niet en waarschuwde zijn collega's. Nu was weldra de politie gewaarschuwd, die op 't rijwiel in dezelfde richting toog. De rijwiel-verduisteraar was inraiddeW doorgetrapt naar Wormerveer en daar in den verkoop geslaagd. Te voet keerde hij daarop naar Zaandijk terug. Juist toen de politie bij de rijwielhand.) laar Pielkenroo'd te Zaandijk informeerde, passeerde de zondaar. Pielkenrood wees hem de politie aan en deze arresteerde hem vlak bij den aanlegsteiger der Alkmaar Packet-. Terwijl de een den gearresteerde vasthield, spoedde de andier zich naar den rijwielhan delaar, om hem te versoeken ©ven te komen en te const ateeren, dat zij den bewusten persoon hadden. De aangehoudene vroeg, ©ven in de wacht kamer to mogen rusten, wat hem werd toe- gestaau, haalde toen plotseling een revolvir

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2