S«. 349. O" Jaargang. Woensdag 3 Juni 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. 'n Zeemansbruid. TSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post- 1.80. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 'e morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1—5 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bjj abonnement Eens circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De verkiezingen voor den landdag in Pruisen. I. Heden worden in Pruisen de verkiezin gen gehouden voor het huis van afgevaar digden van den landdag. Op de samenstel ling van het heerenhuis (de Eerste Kamer) heeft de bevolking geen invloed. Die ver gadering bestaat uit een beperkt aantal leden van aanzienlijke geslachten, die het lidmaatschap erfelijk bezittende overige leden ontleenen hun recht aan eeno ko ninklijke benoeming, die geschiedt hetzij op voordracht van de groote grondbezitters, de steden en de universiteiten, hetzij recht streeks als blijk van bijzonder vertrouwen van de Kroon, en steeds voor het leven be halve in de gevallen waarin de benoeming geschiedt op grond van eene tijdelijk ver vulde betrekking. Daarentegen wordt het huis van afgevaardigden door verkiezingen samengesteld volgens een vrij ingewikkeld stelsel. Kiesgerechtigd is ieder zelfstandig Prui sisch burger, die het 24e levensjaar heeft volbracht, en in het bezit is van zijne bur gerlijke rechten, geen bedeeling geniet en zes maanden in de gemeente heeft gewoond. Een eigen huishouding is niet noodig; het betalen van belasting van staat of ge meente is geen vereischte; kostgangers, be dienden enz. zijn in 't bezit van het stem recht. Maar zij kunnen niet rechtstreeks hunne afgevaardigden kiezenzij zijn slechts „Urwiihler (grondk'iezers). De ,,Urwahler" komen bijeen tot aanwijzing vain Wahhnanner" (kiesmannen) en die vergaderen weer op een naderen dag in dit geval op den 16en Juni tot be noeming van de afgevaardigden. In beide gevallen geschiedt de stemming in het open baar. Voor de „Urwahl" worden de kiesdistric ten verdeeld in onderdistricten, die niet minder dan 750 en niet meer dan 1749 zie len mogen bevatten; voor het tweede be drijf der verkiezing worden de kiesmannen van het geheele district gezamenlijk opge roepen. Voor de oenoeming van de kiesman nen worden de grondlriezers in drie klaissen ingedeeld. Deze indeeling geschiedt voor ieder onderdistrict afzonderlijk, en wel in dezer voege: Alle kiezers worden inge schreven naar mate van het bedrag, dat zij aan belasting betalen; onderaan staan zij, dïe geen belasting betalen, voor wie een gefingeerd bedrag van drie mark (als be taald aangenomen) wordt- ingeschreven. Daarna wordt de geheele belastingsom bij- eengeteld en door drie gedeeld. Het eerste derde, dat de hoogst aangeelagenen omvat, vormt de eerste klassede tweede klasse bestaat uit hen, die het daarop volgende derde deel betalenbij de derde klasse zijn alle overigen ingedeeld. Iedere klasse wijst een gelijk getal kiesmannen aan. Daaruit volgt dus, dat een overwegen de invloed verzekerd is aan hen, die het meest betalen in de belastingen. In den regel zijn de Urwiihler, die in de eerste klasse gerangschikt zijn, slechts weinigen in getal. Zij wijzen echter hetzelfde aantal kiesmannen aan als de groote massa der kiesgerechtigden, die tot de derde klasse behooren. Bij het uitdenken van deze regeling is men uitgegaan van de gedachte, dat de stem van iederen kiezer niet evenveel behoort te beteekenen. De stem van een minister be hoort meer gewicht in de schaal te leggen dan die van een koetsier of een schoenpoet ser. De werkelijkheid beantwoordt intus- schen niet altijd aan deze gedachte. Er zijn onderaistricteu, waar ministers tot de derde klasse behooren, en andere, waar een koet sier of een schoenpoetser in de eerste klasse zijn opgenomen. Berlijn levert daarvan aller merkwaardigste voorbeelden. In 't onderdis- triet, waartoe het palels van den rijkskan selier behoort, is vorst Bülow in de tweede klasse gerangschiktin de derde klasse ko men voor de staatssecretaris Nieberding, de ministère Beseier en von Bethmann-Hollweg, kamerheeren, professoren, admiraals enz. naast koetsiers en schoenpoetsersde eerste klasse bestaat uit een bankier en twee par ticulieren. In een onderdiatrict moet een kie zer 290,000 mark belasting betalen, om te behooren tot de eerste klasse, in een ander is 32 mark daarvoor voldoende. In hetzelfde district het is het 2e Berlijnsche district heeft men kiezers, die 36,000 mark be lasting betalen, in de derde klasse, naast kiezers die met 42 mark in de tweede klasse en met 236 mark in de eerste klasse zijn gerangschikt. In het regeeringsorgaan, de Nordd. Allg. Zeitung, wordt toegegeven, dat deze sferk sprekende afwijkingen voorkomen en dat daardoor eenige elementen, die in de derde klasse zouden thuis behooren, in de eerste i tweede klasse komen en omgekeerd. Maar het blad waarschuwt, dat men aan die ge vallen slechts de waarde moet toekennen, die de nu en dan voorkomende uit-zondering naast den regel bezit. Zelfs in Berlijn blijkt, wanneer men het geheel overziet, de mid denstand nog een zeer toongevende factor te zijn voor den uitslag der verkiezingen. Maar ook wanneer het anders was, dan zou den de bijzondere omstandigheden van Ber lijn voor of tegen heb bestaande kiesrecht even weinig bewijzen als die van Parijs voor Frankrijk. ,,Uit de officieele landsstatistiek 'blijkt ten volle, dat naar het bestaande kies recht de landdajg een parlement van den iddenstand is. Er zijn in Pruisen omstreeks 27,000 onderdistricten. De tweede afdeeling, die bij de verkiezing van do afgevaardigden den doorslag geeft, is in 9000 districten toe gankelijk voor inkomens tot 1500 mark. Ir. 9000 andere districten, waaronder 3000 ste delijke, is een inkomen van 1500 tot 2400 mark, in weder 8000 anderen een inkomen van 2400 tot 7000 mark voldoende om in de tweede afdeeling te komen. Dan blijven er 1000 districten over, waarin 7000 maxk daarvoT nog niet voldoende zijn, en daar onder zijn slechts 247 of 0.9 pet., waarin minstens 18,000 mark noodig zijn om den toegang tot de tweede afdeeling te openen. Doorceivgenomen kan men hiervoor met een gemiddeld inkomen van 2400 a 3600 mark volstaan." Duitschland. B e r 1 ij n, 2 Juni. Hedenavond werd, ter eere van het Zweedse lie Konings paar, eene groote taptoe met fakkelVer- lichting gehouden, die door do vorstelijke personen op het balkon van het Koninklijke slot werd bijgewoond. Eene reusachtige nionschenmenigte genoot van diit muzikale schouwspel. Om elf uur vertrok het Zweedscho Ko ningspaar, na een hartelijk afscheid aan het 9ta,tion van het Keizerpaar. De Staatsanzeiger bevat een koninklijk besluit tot- ontbinding van het huis van af gevaardigden van den Pruisiachen lamddag. Door de ontbinding wordt er voor gezorgd» dat niet gelijktijdig twee huizen bestaan het oude en het nieuwe huis, waarvoor he den de kiesmanneu worden gekozen, d!ie den. 16en de afgevaardigden zullen benoemen. De termijn van de ontbinding is uitgesteld tot kort voor de verkiezingen, omdat men moest rekenen met de mogelijkheid), dat bijzondei e gevallen 't noodig zouden maken den land dag plotseling bijeen te roepen. De grondwet schrijft voor, dat de nieuwe landdag moet worden bijeengeroepen binnen 30 dagen na dé ontbinding. In dit geval zou dit dan uiterlijk in 't laatst van Augustus meeten gebeuren. Om dezen in de zomerva- cantie vallenden termijn te vermijden, zal-heb huis van afgevaardigden reeds in 't laast van Juni 'bijeen geroepen worden en, nadat het zich heeft geconstitueerd, terstond verdaagd worden. Luxemburg. Luxemburg, 2 Juni. De verkiezingen voor de gedeeltelijke vernieuwing van dé Kamer zijn geëindigd. In het district Luxem burg (platteland) zijn gekozen 6 liberalen en een katholiek. In het district Esch (het mijndistrict) behaalde het carted van libe ralen en socialisten de overwinning; do katholieken kregen gnen enkel mandaat van dé elf. In de andere districten kwamen geen wij zigingen van befeekenia voor. frankrijk. P a r ij 9, 2 Juni. In het debat over de naasting van den Westerspoorweg verde digd de minister van openbare werken het wetsontwerp. Hij betwistte, dat de regee ring coTlectivistische neigingen had of in verstandhouding of betrekking stond met de Confederation générale du travail. De regeering en de confederatie staan niet aan dezélfdè zijde der barricade. (Toejuichin- gen). P a r ij s, 2 Juni. Minister Caillaux be streed een amendement, o"m het bedrag der inkomsten uit staatsrente, dat vrijgesteld zal zijn van belasting, te brengen op 1250 francs. Hij voegde daaraan toe, dat de Ka mer zich niet behoefde te bekommeren om incidenten in het buitenland, die overdre ven worden voorgesteld met eene gemakke lijk te begrijpen bedoeling. Par ij s, 2 Juni. Heden avond heeft te Vigneux, bij Parijs, een gevecht plaats ge had tusschen stakers en gendarmen, die de in de zandgroeven werkende arbeiders, die niet meededen aan de staking, bescherm den. De gendarmes werden omsingeld en liedreigdtoen zij geslagen werden en een revolverschot werd gelost, maakten zij ge bruik van hunne wapenen. Een staker werd gedood, zes werden gewond. Engeland. Londen, 2 Juni. De finance bill" werd in tweedé leiging aangenomen, na ver werping met 367, tegien 124 stemmen van een amendement der oppositie om den grondslag van belastingheffing te verbroe- Londen, 2 Juni. Generaal Sir Réd- vers Buller, die in liet begin van den Zuicl- Afrikaanscheti oorlog de bevelhebber was van de Britscho troepen, is gisterenavondl overleden. PortugaL Lissabon, 2 Juni. De Kamer heeft een wetsontwerp aangenomen, waarbij het miiitie-contingjent in vredestijd voor het -ienstiaar 1908/'09 op 30,000 man wordt bepaald. Scrvtft. Belgrado, 2 Juni. De Servische pers beschouwt het resultaat van dc ver kiezingen als eene nederlaag voor de politiek van minister-president Pasics. Bulgarijë. Sofia, 2 Juni. De bladen berichten, dat het Bulgaarse he dorp Tmamisa, bij de Turkscbe grens, verleden Zondag door eene groote Servische bende aangevallen en in brand gestoken werd. Een groot aantal mannen, vrouwen en kinderen kwamen om. Rusland. Do Daily Mail verneemt uit Petersburg, dat president Fallièrea, vergezeld van mi nister Pichon, in het begin van Augustus in Rusland wordt verwacht. Hij zou vier dagen op Peterhof vertoeven. In de persorganen der rechterzijde doet zich eene hevige oppositie gelden tegen het bezoek van den Koning van Engeland. De Swjet bespreekt de door de arbeiderspartij in het Britsche lagerhuis tegen de ontmoe ting van Reva-1 gerichte aanvallen en merkt daarbij op, dat noch de eerste" minister Asquith noch de meerderheid van het huis het noodig hebben geacht tegen de beleedi- ging van den Russischen Keizer door de arbeiderspartij te protesteeren, hetgeen slechts kan worden verklaard uit de tra- ditioneele vijandigheid van de Engelsche staatsleden tegen Rusland. Bijna alle En gelsche partijen wedijverdeu van oudsher in het beschimpen van Rusland, en de toege vende behandeling van het door de arbei derspartij verwekte schandaal is eene goede illustratie vau het pas in de mode gekomen thema der Engelsch-Russische vriendschap. Een auder blad, de Russkoje Snamja, schrijft, dat Engeland de erfvijand van Rus land is, en wijst elke toenadering tusschen Engeland en Rusland af wegens de politiek van Engeland, dat onbeschaafde volken als citroenen uitperst. Turkije. Londen, 2 Juni. Router's agentschap verneemt, dat de phase, waarin het Mace donische vraagstuk thans verkeert, is dat Sir Edward Grey aan de Russische regee ring eene nieuwe nota heeft gezonden, waar in wijziging eu uitbreiding in overweging gegeven wordt van een zeker punt-, dat reeds grootendeol9 geregeld is. Men gelooft, dat overeenstemming binnen eeer korten tijd verzekerd is. Konstantinopel, 2 Juni. De Por te iheeft aan de gezanten eene memorie ge zonden tegen de terugroeping van de inter nationale troepen uit Kreta. Konstantinopel, 2 Juni. Even als de gezanten van Frankrijk en Engeland hebben gedaan, heeft ook de Russische ge zant hardop aan de Porte jjevraagd, dat geen inbrouk zou worden gemaakt op de rechten van Samos en dat de Turksche troepen zou den worden teruggeroepen, zoodra de orde hersteld is. Er is beloofd, dat aan het eerste punt zal worden voldaan; ten aanzien van het tweede punt werd verklaard, dat de troepen eenigen tijd op het eiland zullen moeten blijven. De nationale vergadering zal binnen eenige dagen hare zittingen openen. Tweede telegram. Uit Samos wordt bericht, dat het regeeringspaleis tot aan de aankomst van de vloot door de opstandelin gen belegerd is; herhaaldelijk moesten aan- valleu worden afgeslagen. De troepen, die het paleis verdedigden, leden volstrekt geen verlies. Onder do opstandelingen waren de gendarmerie, het geheele personeel der po litie en eenige ambtenaren.,, Uit Athene wondt van gezaghebbende zijde tegen gesproken, dat de gebeurtenis sen op Samos met eene panhelleensche be weging samenhangen, en gezegd, dat men hier eenvoudig te doen heeft met geschil len tusschen de bewoners en den vorst, die ■de bijeenroeping van de nationale vergade ring niet wilde toestaan wegens de in het land heerschende onrust. De Samioten be tuigen levendig hunne trouw tegenover Turkije. De vorst heeft eene kennisgeving uitge vaardigd, waarin liij de bevolking aanmaant tot rust en belooft hare rechten onaangetast te zullen laten. De bevolking schijnt den vorst te wantrouwen. Volgens een bericht uit Smyrna, van de Duitsche Kabelgramm-gesellschaft is de orde hersteld en de bevolking zeer verheugd over de krachtige wijze, waarop dat is ge schied. Marokko. De radicale afgevaardigde Gervais heeft, in overleg met minister Pichon, de vraag die hij hem wil doen over do nieuwe instruc tion, die aan generaal d'Amode gegeven zijn, eenige dagen uitgesteld. Een Italiaansch blad, de Corriere della Sera, laat zich uit Parijs berichten, dat de laatste stappen van den Franschen ge zant Cain bon betreffende Marokko, die in hoofdzaak bestonden uit de mededeeling van de aan generaal d'Amado verleende instruc tie», niet spontaan zijn geschied. Do Duitsche regeering heeft veeleer eenigen tijd te voren bij den gezant inlichting gevraagd, wanneer toch eigenlijk Frankrijk do in strijd met het verdrag van Algeciraa militair bezette deelen van Marokko weer denkt te ontrui men. Eerst op doze aanvrage is de gezant naar Parijs gereisd, en de Frausche regee ring heeft daarop besloten aan alle staten, die de akte van Algeciras onderteekend heb ben, de aan generaal d'Amade gegeven in structie mede te deelen, die neerkomt op eene geleidelijke terugroeping van de troe pen uit het Marokkaansche binnenland. Vol gens inlichtingen, die de Frankf. Ztg. uit Berlijn heeft ontvangen, is dezo voorstelling niet geheel juist. Tot eeue bepaalde vraag, wanneer Fraukrijk voornemeus is zijne troe pen terug te trekken, is het zeker niet ge komen. Maar de heer Cambon zal als fijn gevoelig en taktvol man hebben gemerkt, dat het de Duitsche regeer in g niet onge- wenscht zou zijn als haar iets werd medege deeld over de verdere plannen van Frank rijk dat zal hij naar Parijs geschreven hebben, waaruit het besluit van de Frausche regeeriug is voortgevloeid. Generaal Lyautey heeft bericht, dat een verkenningstroep van Boedenib naar het noorden vertrokken is, om het oog te hou den op de vijandelijke bewegingen, die uit de streek van Boni Gil bericht worden en 44 boor THERESE HOVEN. De tijd was haar zoo lang gevallen, ze had geen enkelen nacht goed geslapen. Ze j was telkeus opgeschrikt door allerlei vreem de eu verdachte geluiden. Eens had ze dui delijk aan de tuindeur 'hooren rammelen, en Edith, 't tweede meisje, dat tijdens Jan's afwezigheid in de kamer naast de hare had geslapen, had 't ook gehoord. Ze had den zich toen gauw aangekleel en waren uitgegaan om een agent te "halen, 't Was gelukkig nog niet laat, even half twaalf, maar in 'Lexham Gardens en ook dn Crom well Road was alles stil. Er Ibrandde bijna geen licht meer en we waren erg bang ge- weeet. Eindelijk 'hadden »ze een agent ontmoet, die dadelijk mot haar terug was gekeerd. Hij was 't heele hui® rondgegaan en met zijn Bull's eye, zijn dieven-lantarentje, in den tuin geweest, zonder iets of iemand te vinden. Achteraf had Marion er zich wel wat over geschaamd en, toen er een agent bij was, liad ze maar liever gehad dat er I wél een dief was ontdekt. Den volgenden dag verzekerde de keu- I keumeid baar, dat 't een kart was geweest, I die tegen het slot van de tuindeur aan was gesprongen, dat had ze zoo vaak ge hoord. Toen schaamde de jonge ihuisvrouiw zic'h nog meer, ofschoon Edith, zeker om de eer harer meesteres op te houden, vol hield, dat 't wel degelijk inbrekers waren geweest en dat zij 't alles behalve veilig vond zonder een man in huis. Daarop had Marion 's nachts een agent gehuurd om in de keukeu te zitten, maar dat was nog erger; ten eerste rookte hij zulke afschuwelijke tabak, dat het geheele huis er door geïnfecteerd was en dan ook... was hij veel galanter voor de keukenprin ses dan wensdhelijk was. Marion was zeker dat Bobby, zoolang de keukenmeid bij1 haar in dienst was, een vaste kostganger zon blijven. Jan lachte om haar angsten, die hij van haar gewoon was, doch steeds door zijn tegenwoordigheid bezw.iren had en vroeg wat ze al zoo gedaan had. Ze was twee keer naar Whiteohaipel ge weest. Nu dat Nancy er niet meer heen kon gaan, voelde zij zich duibbel verplicht haar werk daar trouw te blijven. Jan vroeg, natuurlijk, otf ze toen niet bang was geweest, of dat ze Edith mee had genomen Marion keek hem verontwaardigd aan. Hoe kén hij nu zoo iets veronderstellen? Eien meisje als Edith kon ze toc'h niet mee nemen daar in die armste buurten En zij zelve dan? O-zij was een dame, dat was heel iets anders. Edith was veert te goed om op een voet van gelijkheid met de fabrieksmeisjes te worden gestold en niet goed genoeg om bij de damesbezoeksters te worden gere kend ,,En hoe ds 't te Weetmere 7 ,,Nu, Gerald en Erneet zullen wel eerst daags vertrekken ze branden van verlan gen om mee te doen in Zuid-Afrika eu zijn» alleen maar bang, dat alles over zal zijn, vóór ze aankomen." „Dat zal <wel niét. De Boeren zijn vol moed." ,,'t Helpt hun toch niet. O! Jan, ik wou toch zoo graag, dat die oorlog uit was en Nan en Guy terug kwamen." „Wou-je 't daarvoor alleen, Marion?" ,Nee, natuurlijk niet, voor iedereen zou 't beter zijn. Voor de Boeren in de aller eerste plaats. Engeland geeft 't toch niét op. Nu dat wij eenmaal begonnen zijn, moeten we volharden hoe eerder de Boeren dat in- cien des te béter." ,,Lk weet 't niet, kind. In Holland het« ik zooveel gehoord „Annette zal wel haar anti-Eugeleche gevoelens lucht hebben gegeven." ,,Hoe zeg je dat zoo, Marion?" Denk-je, dat ik 't niet merk? Sedert do oorlog verklaard is, heeft je zuster heele- maal geen notitie van mij genomen. Ik ben zéker, dat ze zoo Pro-Boer mogelijk is." „Dat spreekt van zelf. En heusdh, als men de andere partij hoort, als men de Europeesche pers leest, dan moet men wel erkennen, dat de Engelschen ongelijk had- den en dat hét een schreeuwende onreohtT vaardigheid was om een oorlog, met zulke ongelijke kansen, te beginnen." „O! dat kan wel; ik geloof ook, diat het voor Engéland's roem béter zou zijn ge weest, als de Regeering den oorlog had ver meden, ik stem ".zélfs toe, dat de motieven niét zuiver waren, maar nu dat hert zoover* gekomen is, moerten we overwinnen Zoo sprak Jan Verineer's vrouwtje, toen hij haar tot een minder Jingo-opvatting der zaak wilde brengenzoo spraken dui zenden in die dagen! Ze gaven toe, dat Engeland gedwaald had, doch terugkeeren was onmogelijk, dan «naar deuzelfdeu weg vervolgen, al waa 't ook een dwaalspoor. Engeland was niet onfeilbaar Enge land kon een fout begaan, maar niet die fout herstellen door terug te keeren. Dat gedoogde de nationale trots nu eenmaal niet. HOOFDSTUK VI. In t Spreekuur. Mevrouw "Stanhope M. D. of tante Char lotte, gelijk ze in den familiekring werd ge noemd, zat in 'haar ruime, elegant inge-i riöbto spreekkamer en wachtte tot de knecht de volgende bezoekster zou binnen voeren. Ze Btreék zich met haar krachtig gespierde hand over de grijzende haren, als wilde ze de rebelïische gedachten wegdrij ven, die liaare ondanks, in haar brein op kwamen Ze zag er eenvoudig uit, in eon donker blauwe tailor-made japon mét iets rustigs, huismoederlijks in haar voorkomen. De uit drukking van haar gezicht was kalhi, al leen de flikkering harer donker bruine oogen verried een levend'igen geest en een bizonder intellect. Haar mond liad iets sar castisch, dat echter door een gullsn glim-i lach vergoelijkt werd. Haar géheele voorkomen boezemde ver trouwen in, haar handdruk gaf troost en bemoediging, ook aan de meeete nerveus© patiënten. Zooeven had ze een jong vrouwtje bij zich gehad, dat eerlang verwachtte moeder te worden. Ze was in diepon rouw en t wéduwen- inutsje, dat onder haar krippen hoed te voorschijn kwam, toonde aan, welk] verdriet dat jonge schepseltje, nauw den kinder schoenen ontwassen, getroffen had. „Mijn man stierf aan darm-koorts in La» dysmith," vertelde ze, bij wijze van uit legging. „Ik heb ook twee zoons in 't leger," zei mevrouw Stanhope. „Eu krijgt u goede berichten?" „Tot nu toe heb ik ten minste geett siechrte gehad, daarvoor ben ik recds'dank- baar." „Ik hoop, voor u, dat uw' zoons, terug zullen komen," zei 't jonge weenwtje bij 't afscheid neinen. ,,'t Moet vreeaelijk zijn een kind te verliéaen. En toen de bezoekster weg was, maakte een ellendig, beklemmend gevoel zich van de doctores meester... Dat Nancy de ener gie had gehad haar man te volgen, wa9 in direct door haar toedoen geweest. Ze verheelde zich niet, hoeveel invloed ze steeds op haar nichtje had geliod. Als zo enkel door haar moeder was groot gebracht, zou ze niet den groeten onafhankelijkheids zin ontwikkeld hebben, die haar nu nood lottig kon worden. Wordt ver vol yd

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1