koloniën. BINNENLAND. waardoor <le Fransche" étappenlinie kan wor den bedreigd. De Franschen ontvangen van dag tot dag vreedzamer luidende verzekerin gen, maar toch moet de voorloopige post, die te Boedenib gevestigd i voortgaan Tafilelt zeer nauwkeurig te bewaken. De troopen zullen echter niet verder gaan dan Tafilelt. Over de organisatie van de politie in de havensteden wordt bericht, dat in Mogador de gouverneur de ontbrekende politie-man- schappen heeft willen aanvullen door aan wijzing van manschappen uit de stedelijke militie. De aan ge weeenen vluchtten echt-. - in een heiligdom, waardoor de gouverneur genoodzaakt, werd zijn plan te laten varen. De inboorlingen beschouwen de manschappen der politie als landverraders, omdat de politie-instructeurs Franschen zijn. In Tan- ger en Rabat werden dezelfde bezwaren daardoor overwonnen, dat in strijd met de akte van Algeciras de politie voor meer dan de helft uit Oraneezen werd samengesteld. Vcreenlgde Staten. Do aanneming van de wet tot- nadere re geling vam den omloop van geldswaardig papier voor notenbamken is het laatste werk ge woest van het congres in dleze zitting. De poging om door obstructie de aanneming te verijdelen is mislukt. In den Senaat sprak de senator La Pollette gedirrendo ruim 18 urenhij begon Vrijdag om half twaalf en eindigde Zaterdag morgen om zeven uur. Dit is de langste rede, die ooit in den Senaat ge houden is. Twee andere senatoren, lie hem wilden helpen in het voeren der obstructie, konden 't lang niet- zoo ver brengen; om vier uur des namiddag kon tot de stem ming worden overgegaan. Alterlei. ■vDe Fransche luchtschipper DéLagr&n- ge heeft te Rome met zijn aeroplaan 16 kilometer afgelegd (een afstand ongeveer van Utrecht tot Amersfoort). Bedenkt men daarbij, dat voor een jaar met 100 nieter het record geslagen werd, dan lijdt het geen twijfel of de mensch zal het vliegen wel 'leeren. Volgens een bericht uit Rome bedroeg de iuelheid van Delegrange's vliegtoestel on geveer 50 K.M. v— België begint zich goed te houden in zake dierenbescherming. De procureur dea konings te Namen heeft gelast dat de ha nengevechten (nog zeer veel voorkomende in België) niet meer zullen worden toegelaten. vDe blinde leerlingen van het Kon. Gesticht van Woluwe-Sint Lambert (België) hebben een adres gericht tot de Kamers en den Senaat waarin zij in roerende bewoor dingen hot veri>od verzoeken van blind- go maakte vinken in kooien te houden. We kunnen ter wille van het algemeen be lang dat, naar het ons voorkomt, bij die renbescherming betrokken is, niet nalaten te wijzen öp een betrekkelijk nieuwe uitga- ve: „De dierenvriend", geïllustreerd tijd schrift voor dierenvrienden. (P. A. Geurts, Nijmegen). Men vrage bij zijn boekhandelaar het laatste (Mei)-nummer eens ,,op zicht". vTe St-Maur-lee-Fossés. bij Parijs, heeft men Zaterdag eeue geheime werk plaats van valse he bankbiljetten ontdekt, in een© schoone villa, bewoond door eene jonge vrouw uit België, die voorgeeft markiezin te zijn. Do voornaamste vrouwelijke valsche munter is 25 jaar oud en eene ware artiste. Deze en eene andere vrouw, hare gezellin, benevens de zoogezegde markiezin, zijn aangehouden. De politie heeft het materieel in beslag genomen, alsook een pak valsche briefjes van 500 fr., gereed om uitgegeven te worden. De identiteit der valsche munters is nog niet vastgesteld. vTijdens de overvaart is op den trans- atlant-ieker St-Louis, komende van New- Yorit, ©ene stoompijp gesprongen, waardoor drie man ernstige brandwonden opliepen. vIn den nacht van Dinsdag op Woens dag heeft- een hevige brand in de stalling voor automobielen op den quaa d'Anteuil te Parijs gewoedTwee personen werden ge kwetst. De schade bedraagt 700,000 fr. vEen telegram uit Malta, Krim, meldt ©ene aarbeving. Men heeft vier sterke schokken gevoeld. De inwoners verlieten hunne huizen. Veel zolderingen zijn inge stort-. De telefonische gemeenschap is ver- brokou. O OST-INDl*. Westerafdecling van Borneo. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seint het volgend© officieel© be richt. De waarnemende controleur van Ta-jan, de beer Horsting is bij de arrestatie van een ontvluchten dwangarbeider door diens fami lieleden zwaar verwond. De Staatscourant van Woensdag 3 Juni bevat o. m. de volgende Koninklijke besluiten Benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandachen Leeuw Jhr. Mr. D. O. Engelen, president der rechtbank te Zut- phen, Mr. E. R. H. Regout, Jihr. Mr. II. W. van Asch van Wijck, beiden lid der Tweede Kamer, allen lid, de laatste tevens secretaris, van de Staatscommissie iuzake bedelarij en landllooporij benoemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te IJsselstein J. H. Schuuring, commies-titulair der posterijen eu telegrafie; voor drie jaren benoemd tot leden van liet college voor de zeevisBcherijen A. Hoo- genraod, II. Kikkert, H. Dirkzwager Hz-, Jhr. Mr. J. Roëll en H. A. Schippers; op aanvrage wegens langdurigen dienst ouder dankbetuiging en met pensioen eer vol uit den militairen dienst ontslagen, de luitenant-generaal W. F. Ridder van Rap- pard van het wapen der artillerie-. in rang overgeplaatst bij do grenadiers en jagers de le luitenants van het 8e rog. -infanterie H. W. van Kerkwijk, O. II. J. adjudant bij het 5e reg. infan terie, F. Steenberghe, Jhr. J. Backer, re spectievelijk van het 4e en 10e regiment. is aan jhr. C. A. von Geusau, op zijn verzoek, met ingang van 1 Aug. 1908 eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Groningen, met dankbetuiging voor de aan den lande bewe zen diensten tijdelijk belast met de waarneming van de betrekking van Rijks-advocaat bij het- gerechtshof te 's Hertogenbosch en de arrondissementsrechtbanken te 's Her togenbosch en Breda, ter standplaats 's Her- togenbosch mr. G. B. J. M. van Zinnicq Bergmann aldaar; bij de arrondissementsrechtbanken te Maastricht en Roermond, ter standplaats Maastricht mr. A. P. D. Bauduin aldaar. H. M. de Kningin-Moeder wordt Vrij dag 5 dezer, in den namiddag, van Hare buitenlandsche reis op Soestdijk terugge- wacht. Naar de Tel. verneemt, werd Z. K. H. Frons Hendlrik Dinsdag middag te half 5 uur, te Frankfort verwacht, waar Z. K. H. zo-u afsta-ppen in het -hotel „Carlton" e-n daar tien dagen vertoeven. De gewone audiënties van de minis ters van Binnenlandsche Zaken en van Wa terstaat zullen op Zaterdag 6 dezer niet plaats hebben. De heer Hill, benoemd Amerikaansch gezant te Berlijn, za-1 a.s. Maandlaig 8 dezer de residentie verlaten, zich begevende naar zijn nieuwe post. Mevrouw Hill zal, naar wij vern ioisc haren echtgenoot eerst in September r aar- heen volgen. M r. Treub en de „Nieuwe Courant". Voor zoover sommige bladen eenig ongeduld aan den dag leggen om te weten wat de Nieuwe Courant tegenover prof. Treub's buiten het parlement herhaal den aanval (in Land en Volk van Vrijdag- avon zal doen, deelt het blad mode, „dat de snelheid waarmede een beslissing in de zen ter openbare kennis zal worden gebracht niet afhankelijk gesteld kan worden van de mate der (overigens gewaardeerde) belang stelling onzer collega's." Mr. A. van Baar is gisteren bij en kele candidaatstelling gekozen verklaard als lid van de Prov. Staten van Nóord-Brabant. Verbinding tusschen beide rivieroevers te Rotterdam. Tot de vraagstukken, welke te Rotterdam reeds lang de aandacht getrokken hebben, behoort, dat van de verbetering en verruiming van de verbinding voor voertuigen en voetgan gers tusschen de beide rivieroevers. Enkele jaren geleden nam de raad, op voorstel van do heeren Ferrares c.s., een motie aan, waaibij B. en W. uitgenoodigd werden over dat punt praeadvies uit te 'brengen. Dit praeadvies is thans in druk versche nen en vormt een omvangrijk dossier. De voorkeur wordt daarin gegeven aan zich vrij bewegende stoom ponten. B. en W. Stellen dan ook voor, in beginsel te beslui ten tot de instelling van een wagenveer over de rivier, ter hoogte ongeveer van de Rechter Veerhaven en Ka tend recht (alwaar tegen een nader door den raad vast te stel len tarief gelegenheid tot overzetten zal be staan) en B. en W. uit te noodigen over de aanschaffing van 2 booten en de exploitatie daarvan nadere voorstellen te doen. Voorts stellen zij voor de overeenkomst met K. Bdhré, betreffende de overzetveren, met 1 Januari 1909 geëindigd te verklaren en de gezamenlijke overzetveren, ook die voor wagenvervoer, tot één gezamenlijk be drijf en ééne administratie van afzonderlijk beheer te vereenigeneene commissie van bijstand voor de zaken betreffende dit be drijf, alsmede het dokbedrijf, uit den raad in te stellen, en B. on W. uit te noodigen ten spoedigste voor de benoeming van den directeur van het bedrijf voorstellen in te dienen. De „Piet Hein" te Kopen hagen. Naar aanleiding van een be richt in het Kopenhaagsche blad Politiken, waarin verteld werd dat drie adelborsten vah Hr. Ms. Piet Hein gedurende het be zoek van dit oorlogsschip aan Kopenhagen daar 's avonds uit een koffiehuis werden ge zet eu bij die gelegenheid een man met hun dolk gewond hadden, hebben wij ons tot onzen Kopen haagsehen correspondent om inlichtingen gewend. Deze schrijft ons: Twee matrozen 3e klasse en een licht matroos kwamen zingende een koffiehuis bin nen, en aangezien dit door de politie ver boden is, eu dit den koffiehuishouder zijne vergunning kan kosten, verzocht dé laatst genoemde neu hiermee op te houden en zich ook wat minder luidruchtig te gedragen. In plaats van hieraan gevolg te geven, zongen zij hiermee door, en gedroegen zich voorts zeer ongepast tegenover ee nmeisje, dat zich in het lokaal bevond. Z-Zij werden toen door den koffiehuishouder met behulp van eenige der gasten uit het lokaal verwijderd. Gedu rende het hierbij ontstane gevecht trok een van de matrozen zijn mes en bracht twee personen verwondingen toe, waarvan de eene zeer ernstig is over de bovenste arm spier werd dwars heengesneden terwijl de politieagent, die hem het mes wilde ont nomen, ook gewond werd. De zaak is door tusschen komst van het Nederlandscke con sulaat tor kennis gebracht van het ministe rie van marine. De politie had liever gewild, dat de kof- fiehuiahouder haar had laten roepen, dan was het niet zoo ver gekomen, hoewel dat geen verontschuldiging voor den messentrek ker is. Van adelborsten is in dit verhaal geen sprake; Politiken was dus, wat dat betreft, niet juist ingelicht. Hbld. Prof. Lorentï. Aan prof. H. A. Lorentz is de buitengewone onderscheiding te beurt gevallen, eu met hem tevens aan den wetenschappelijke» naam van Neder land, om benoemd te worden tot ridder in do Duitsche Orde pour le mérite. Het aan tal vreemdelingen, dat in die orde opge nomen kan worden, bepaalt zidh tot 20 eu tot- dit kleine aantal behooreu thans drie landgenootenKern, De Goeje en Lorentz. Lorentz, wien vóór eenige jaren ook de Nobelprijs ten deel viel, dankt ook deze nieuwe onderscheiding aan zijn schitterende hypothesen op het gebied dei theoretische natuurkunde. N. Ct. Dr. Do nath Naar aanleiding van liet bericht, dat dr. Donath te Bennekom aan het hoofd zon geplaatst worden van heb hotel „Klein Zwitserland" te Heelsum, 't welk aJs sanatorium zou ingericht worden, kan het Vad. mededeelen ,dat bij den heer Donath hiervan niets bekend is. Bij ministerieele beschikking is met ingang van 1 Juli 1908 benoemd tot con cierge in het lokaal van het departement van Financiën te 's Gravenhage H. Vossenaar, wachtmeester bij het 3e regiment huzaren. Ned. Zuid-Afrik. Vereen i- ging In „Eensgezindheid" te Amsterdam hieid deze vereeniging haar algemeene jaar vergadering, onder voorzitterschap van den heer G. A. A. Middelberg. Deze begon met te wralken het opnemen door enikele bladen van brieven, welke een verkeerden, alarmeerenden indruk teweeg brachten omtrent de toestanden in Zuid- Af rika en de werking van het Schoolfonds* en ie Zuid-Afrikaansche Voorschot-kas. Dit geschiedde ook door de Zuid-Afrikaansche Post, welk blad gemeend wordt het orgaan der Zuid-Afr. Vereen, te zijn, doch alleen maar van deze een subsidie ontvangt, en w. t de redactie betreft, in voeling met haar sitaat. Met de hoop dat men hier, ook door de pers, tot minder zwartgallige meeningen om trent Zuid-Afrika zal komen, een hulde aan dr. Mansvelt voor de uitgave van het Zuid- Af rik?, a nsch Liederboek, en de mededeeling, dat wijlen mr. C. Kook uit Leiden de kas een geschenk van f 40 heeft nagelaten, be- e'oot de voorzitter zijn toespraak. Tot 'bestuursleden werden gekozen de hee ren jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, G, A. A. Middelberg, dr. H. Muller, dr. H. W. Nolens, Paul den Tex en prof. dr. J. W. Pont. Medegedeeld werd dat thans 33 Transva- lers hier studeeren. De rekening werd vervolgens goedgekeurd, ovenzoo het concept-reglement, van het stu diefonds voor Zuid-Afrika. Na verdediging van dr. F. van Gheel Gil- demeewter werd een voorstel van de afdee- ling Den Haag aangenomen, oon een be knopt overzicht uit te geven over den hui- digen toestand in Zuid-Afrika en daaraan te verbinden een uiteenzetting van de rede nen, waarom liet nog steeds op den weg der verceniging ligt belangstelling voor Zuid- Afrika te toouen en op te wekken. Het voorstel van Dordrecht, om de alge- mee ie vergaderiugen niet uitsluitend te Am sterdam te houden, werd o.a. door Den Haag bestreden en vervolgens verworpen. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Zaterdag werd Le 's Herto genbosch een vergadering gehouden van af gevaardigden van Noord Brabantsche depar tementen van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Hoofdzaak, waarvoor deze vergadering be legd werd, was om te komen tot het In het leven roepen van een district Noord-Bta- bant. Na uitvoerige bespreking werd tot oprich ting van zulk een district besloten. Tot bestuursleden werden gekozen, de nee- ren J. Winters voorzitter; mir. H. J. v. Leeuwen, onder-voorzitterW. F. Hilwig, secretaris; C. J. v. Temmen, penningmees ter en <Lr. Leo de Leeuw, lid. Chr. verzorging van drank- zuchtige». De Nederl. Ver. tot Olir Verzorging van drankzuchtigen hield haar tweede jaarvergadering in de villa Withel- mina te Pnncenhage, het herstellingsoord voor mannelijke drankzuchtigen, dat van deze vereeniging uitgaat. Uit het jaarverslag bleek dat in het af- geloopen jaar werden verpleegd 8 patiën ten va.n wie 4 de inrichtingen verlieten, terwijl de vorige» er nog vertoeven. Er is ]>]aats voor 24 verpleegden. Bestrijding der kinder sterfte. Te Maastricht is, behoudens Kon. goedkeuring, opgericht eene vereeuiging „Pro Infantibus", die zich ten doel stelt bestrijding van de kindersterfte door in stelling van een-melkkeuken. Zij stelt zich voor een stoom inrichting in het leven te roe pen om de melk te prepareeren, die onder waarborg der deugdelijkheid kosteloos of tegen een uiterst lagen prijs zal afgeleverd worden. Te Brussel, waar zulk een melkkeu- ken bestaat, daalde de kindersterfte van 17 tot 2 in de gezinnen, waaronder zij werkzaam was. Middenstandsbond. Aan het a.s. te Dordrecht te houden congres za.l een drietal conclusies worden voorgelegd In de eerste zullen de hoofdbesturen van den Middenstandsbond en van de Mij. van Nijverheid worden uitgenoodigd de moge lijkheid van stichting van een coöperatieve Centrale Credietbank en het Credietweoen van de Ambachtsnijveren te onderzoeken. In de tweede conclusie worden beide be sturen uitgenoodigd te onderzoekeu of en op welke wijze een vereeniging tot het in- en verkoopen van gereedschappen kan wor den tot stand gebracht-, en tevens te gera ken tot de oprichting van een bedrijfs museum. De derde conclusie strekt tot het instel len eenor poging om de wet op de coöpera tieve vereenig ing te wijzigen. Ten aanzien van de in de eerste conclu sie besproken quaestie kunnen wij mede deelen, dat het in het voornemen van het bondsbeetuur ligt het gansche volgende con gres van 1909 daaraan te wijden. A r b e i d s c <fn tract voor typografen. Op het a.s. te Amsterdam te houden typografen congres zal een voor stel aan de orde komen tot het samenstel len van een ontwerp arbeidscontract van typografen De Fransche parlementaire commissie ter bestudeering van maatregelen in België en Nederland, getroffen ter bestrijding van bedelarij en landlcoperij, bezocht gister de tuchtschool te Nijmegen, rondgeleid door den inspecteur van het rijkstucht en opvoe dingswezen den heer Basquin en bezoekt heden de rijkswerkinrichtingen te Veen- huizen, onder geleide van den waarnemen d-en hoofddirecteur Caudri, hoofdcommies aan het departement van justitie. Vandaar gaat de commissie via Amsterdam naar Parijs terug. Oude munten. Bij het sloopen van een o-ud huis, staande in de Meel onder Zes Gehuchten en toebeihoorende aan baron van Tuyll van Serooskerken te Ileeze, heeft mep in den kelder een pot met zil veren geldstukken, die in den muur was ingemetseld, gevonden. Het geld da-gtee- kent uit de 17e eeuw en de stukken heb ben de grootte van onze tegenwoordige rijksdaalder? en kwartjes. Er waren ook nog eenige daalders onder. Beursvacant-ie dagen. Het bestuur van de vereeuiging! voor den Effec tenhandel te Amsterdam bericht, dat, inge volge besluit vam de algemeen© vergadering; van 30 April 1908, als beursvancatie daigjem. die volgende data voor het jaair 1908 zijn vastgesteld, t. w. 6 Juni (Pinkster Zaterdag), 4, 11, 18, 25 Jufi, 1, 8 lo, 22, 29 en 31 Augustus, behoudens on vooralen e omstan digheden ter beoordëeling van het bestuur. Een ontslag. De brievenbesteller Ohr. Ra-mkema te Enkkuizen is ontslagen, omdat hij op den len Mei-dag verlof had genomen, ofscbom het hem geweigerd! was. Sabotage. Advocaat-generaal bij den Hoogen Raad jhr. mr. Van der Does de Willebois heeft conclusie genomen in het cassatieberoep van den procureur-gene raal bij het Haagsche Hof tegen een arrest van dat gerechtshof waarbij E. K., colpor teur te Rotterdam, was ontslagen van rechtsvervolging ter zake van het opruien tot eenig strafbaar feit (sabotage). Het Hof had beslist dat het geven van een beschrijving van sabotage als door bebl. geschied in een vergadering te Rot terdam nog niet is opruiing tot het doen van datgene wat onder sabotage wordt ver staan. En nu was de vraag of het Hof dooc die beslissing had gegeven een in cas satie onaantastbare uitlegging der dagvaar ding dat bier niet was ten laste gelegd opruiing tot eenig strafbaar feit. Adv.-gen was van oordecll dat het Ilof de grenzen, eener geoorloofde uitlegging der dagvaarding, heeft overschreden. Ge heel willekeurig is een deel der ten laste legging beschouwd als niet geschreven. De vraag, of het hier ten laste gelegde kan beschouwd worden als opruiing, is na tuurlijk feitelijk. Toch meende adv.-gen. als zijn oord cel te moeten uitspreken, dat inen hier wel degelijk te doen had mot op ruiing, zij het dan ook zijdelings. Dat dit het geval was, is duidelijk in verband met de omstandigheden, waaronder die woorden zijn uitgesproken, in een druk bezochte volksvergadering, waarbij bakl. allerminst als leermeester optrad. Boklaagdes bedoeling was doorzichtig ge noeg. Met- leedwezen had adv.-gen. overi gens in he*, pleidooi van den raadsman van gerequireerde vernomen den lof door dezen aan hot gerechtshof gebracht, omdat hot Hof een bekl. die aan het Hof onsympa^ thiek was, toch heeft ontslagen van rechts vervolging. De Ned'erlandsohe rechter toch laat zich niet leiden door sympathie en an tipathie. Hij spreekt recht zonder aanzien des persoons. Adv.-gen. concludeerde tot. vernietiging van het arrest met verwijzing der zaak naar eem aangrenzend gerechtshof. Uitspraak 29 Juni. De moordiaanslag op mr. Vroesom de Haan. Op 27 Febr. jl. diende voor de Amsterdamsche Rechtbank de zaak tegen de 21-jarigen jongeman, be klaagd van op 15 Januari jl. op mr. G. W Vroesom de Haan, te diens kantore aan de Singel te Amsterdam, vier revolverschoten te hebben gelost. Ter terechtzitting bleek toen, dat het jongemensch, begaan met de ernstandligheden van zijn zwager, die in staat van faillissement verkeerde, zich over-druk met de zaak had bemoeid en ontevreden over <Ile wijze, waarop mr. De Haan, curator in den boedel, zich daarin had gedragen, tot de wraak- of strafoefening was overge gaan. De aanslag had gelukkig geen doode- üjk gevolg. In die zitting getuigde dr .Swaab, huis arts in de familie van beklaagde, dat deze hystericus en sterk heriditair belast was. Mr. B. E- Asscher legde, ten. blijlke van die be lasting, oen stamboom van de familie over. Het gevolg was, d'at zelfs op requisitoir van den officier van justitie, jihr. mr. Quintus, de Rechtbank de zaak renvoyeerde naar den rechter-commissaris, en een onderzoek gelastte naar de geestestoestand van be klaagde. De dcskundigien dr. F. S. Meyers en dr. Th. J. H. Snijders, brachten rapport uit. Hunne conclusie was, dat beklaagde wel toerekenbaar was, dloch dat hij slechts in geringe mate verantwoordelijk kon wordbn geacht; hij was lijdende aan phychische af wijking. De ambtenaar van het O. M., mr. Quin tus vorderde met inachtneming van dlit rapport tegen bekl. een gevangenisstraf van 3 jaar, ander aftrek vam den tijd, in pre ventieve hechtenis doorgebracht, te rekenen van 27 Januari af. Nachtelijke aanval. Men meldt uit Eijsden (Limb.) aan de 's Hert. Ct. Zondagnacht zijn eenige personen, na schade to hebben toegebracht aan het huis van den heer D., naar binnen gedrongen en hebben zij de bewoners ernstig mishan deld. Vooral mej. D. is er erg aan toe, zoo dat men haar van de H. Sacramenten heeft voorzien Tijdens het gevecht werd een lamp om vergeworpen, waardoor een begin van brand ontstond De daders zouden bekend zijn. Ergerlijk. Men schrijft aan het N. v. d. D. „Te Diepenhoim (Overijsel) werd dezer dagen eene bruiloft gevierd. „Tijdens het. feest bezweek plotseling een der gasten. Deze werd ter zijde in een schuur gelegd. „Een onweder kwam op en felle blik semschichten verlichtten spookachtig het feestterrein, terwijl het gerommel van clen donder er overheen rolde, inmiddels werd de feestmuziek voortgezet en lustig vierde men voider feest onder zang en dans. „Toeu er onder den invloed van Bacchus een der gasten ter aarde zeeg, werd deze bij den doode onder dak gebracht. Vergiftiging. Zatefdag, na ge bruik van het middagmaal, deed zich in het gezin van De R., wonende aan de Spoorwegstraat te Arnhem, een geval van vergiftiging voor. Het geheele gezin, man, vrouw en twee kinderen, werden na het ge bruik van soep, die sedert Donderdag j.l. in een grijs geëmailleerd pannetje was be waard, ernstig ongesteld. Door spoedig in geroepen geneeskundige hulp, hoopt, men het gezin nog in 't leven te behouden. De politie nam pan, overgebleven soep, als mede de uitwerpselen van de lijders, in beslag. Aan brandwonden over leden. De weduwe J. Grijsser te Velp, die Zondagavond zulko vreeselijke brand wonden kreeg, is den volgenden ochtend na hevige pijnen overleden. Zonnesteek. De 47-jarige Tennis Breugomwerkzaam aan den 3trandmuur te Sclieveningen, wend Maandagmiddag on der zijn werk aan het strand door een zonne steek getroffen. Geneeskundige hulp mocht niet baten. Hij bezweek spoedig. De man is weduwnaar en laat 3 kinderen achter. Verdronken bij het zwem men. Bij het zwemmen in de Twee Molen tjesvaart. te Delft, is de 14-jarige Van B. verdronken. Te Oscli is Maandag de 15 jarige Leonar- dus van G bij hot baden verdronken. Bij het onweder, da.t j.l. Zater dag boven Apeldoorn woedde, verbrijzelde de bliksem een flink brok steenen aan den achtergevel der Ned. Herv. Kerk aldaar. Het telegraaftoestel op het telegraaf-kan- toor op het Loo werd vernield, terwijl een paar boomen in het Kon. Pa.rk eveneens door den bliksem getroffen werden. Gisteren morgen te vijf uur is de bliksem geslagen in de boerderij van den. beer B. Hoogteyling aan den Hoogen Rijin- dijik onder Zoeterwoude. Do schuur met rij tuig, landbouwgereedschappen enz. is ge heel afgebrand. Ook een hond kwam in de vlammen con. Eon belendende loods met oude materialen van den heer F. Van der Waals kreeg ook nog veel schade, evenals een in richting van nieuwe materialen van den heer H. de Jong Jr. Te half elf was men de vlaimmen geheel meester. Alles was verze kerd behalve clo inrichting van den heer De Jong. Zware onweersbuien met overvloed igen re gen ontlastten zich gisterennacht boven Den Bosch en omstreken. Zonder noemens waardige schade te veroorzakentrof de bliksem o.m. het tramstation Wordragen, te Vl'ijmen. Te Ambt-Almelo zijn gistermorgen 4 hui zen door brand ten gevolge van het inslaan van den bliksem vernield- Verzekering dekt de 9chadè. School- en Kerknieuw*. Vereeniging Tesselsohade. Examen kinder juffrouw. Geëxamineerd 5 candidaten; ge slaagd: mej. A. A. Plitsoh, S. A. J. Verhaar, D. Boogaerdt 't Hooft, M. J. Klijn en.H. Al. Engelbert van Bevervoorde, allen uit Rotterdam. Ned. Hervormde Kerk. In eenige bladen wordt medegedeeld, dat de beer G. W. Melohers, voormalig predikant- te Zuid-Schar wo ude, thans directeur eener Kunstmeststoffenfabriek te Alkmaar, het beroep naar Assendelft zou hebben aangenomen. De N. R. Ct. deelt evenwel mede, dat dit bericht onjuist is. Ds. Meiobers heeft nog geen beslissing genomen. Zondag heeft bet Tweede Kamerlid voor het district Tietjerksteradeel, de heer Van der Voort van Zijp, afscheid genomen als predikant van de Ned. Herv. Kerk te Doesburg, zoodat hij ziah thans geheel aan zijn arbeid als lid der Tweede Kamer geven kan. De zes-en-dertigste samenkomst van predi kanten en gemeenteleden der Evangelische Richting wordt te Zwolle gehouden den 9den en den lOden Juni. Dinsdagmiddag 9 Juni zal, na een inleidend woord van den voorzitter, den heer W. F. K. Klinkenberg van Voorburg, spreken over Gods Voorzieningheid en het wondergeloof, 's Avonds zullen er mededeeelingeu omtrent verschillende evangelische vereenigingen en geschriften ge- daan worden eu vrije onderwerpen behandeld worden, die in dc namiddagvergadering aan het bestuur moeten worden opgegeven. De agenda van Woensdag 10 Juni vermeldt: De Jezus der historie en de Christus des ge- loofs. InleiderB. Klein Wassink van Leeuwar den De toekomst der evangelische richting op godsdienstig, theologisch en kerkelijk gebied. InleiderM. Beversluis van Zuidwolde. De pre dikant en het praktisch materialisme zooals dit leeft in. de gemeente. Inleider: G. W. Heesen van Leeuwarden. De lilde jaarvergadering van het Ned. Zendelinggenootschap zal, onder leiding van dr. J R. Callenbach gehouden worden te Rotter dam op 7 en 8 Juli a.s. Behalve de gewone werkzaamheden zullen de volgende punten aan de orde worden gesteld Het Zendingsdirectoraat door ds. L. C. Schui lei- tot Peur sumGrepen uit het jaarverslag door Director J. W. Gunning; De plaats der Javaansche vrouw in de maatschappij en in de Christengemeente door zendeling A. Kruyt; ter wijl ook de directeur der Kweekschool te Modjo- Warno, de lieer J. Kats, die binnenkort met verlof in het vaderland wordt verwacht, zal worden uitgenoodigd een onderwerp in te leiden. Behalve deze beide heeren, Kats en Kruyt, van wie de laatste, wegens ziekte heeft moeten repatrieeren, wordt ook dr. S. Schoch, zende- ling-leeraar in do Minakassa, ter vergadering verwacht, terwijl 4 zendeling-kweekelingen, de heeren L. Bodaan, P. Cornet, P. ten Kate en P. Schuyt zullen ingezegend worden. Christel ij k Nationaal Zen* dingsfeest. Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd het Koninklijk Landgoed „Raaphorst" dit jaar af te staan aan do Ver-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2