koloimFen. BINNENLAND. die bezet zijn, hebben de aanhangers der regeering ruim 170 zetels verkregen. Do meeste leiders der oppositie zijn niet geko zen. Rusland. De officieuse Rossi ja schrijft naar aan leiding van de ontmoeting der beide mo narchen te RevalDe mogelijkheid van nieuwe bondgenootschappen beschouwen wij reeds daarom als onmogelijk, omdat tegen woordig de wederzij d sche betrekkingen van de Europeesche mogendheden een zeer be paald karakter dragen. Elke op nieuwe com binatiën van de mogendheden gemunte po ging zou echter de kiemen in zich dragen van strijd en verborgen vijandelijke bedoe lingen en in scherpe tegenspraak komen met den geest van vredelievendheid der laatste jaren, die in de talrijke afzonderlijke over eenkomsten, welke gesloten zijn, krachtig tot uitdrukking kwam. Onder de afzonder lijke overeenkomsten van Rusland neemt een der eerate plaatsen in <le overeenkomst, met Engeland, waardoor wij na langdurig wederzijdsch wantrouwen en wederzijdsche afgunst in vragen, die zekere special© be langen van de beide landen in Middem- Azië raken, den weg hebben betreden om met vertrouwen samen te arbeiden tot wel zijn van do beide valken. Heit bezoek van Koning Eduard onderstreept natuurlijk de beteeken is van de gesloten overeenkomst en bevestigt don vriendsch appel ij ken aard van do onderhandelingen, die tusschen Rusland en Engeland met betrekking tot ihet Engel- sche plan voor de Macedonische hervormin gen voortduren. Turkty*. Door de contracten betreffende de voort zetting van den Bagdadspoorweg, die nu on derteekend zijn, zal, zooals reeds werd be richt, de spoorweg met 840 K.M. verlengd wordenhet voorloopig eindpunt wordt dan Helif. Het gedeelte van Boergoerloe, het te genwoordige eindpunt', tot Helif, dat 25 K.M. ten zuiden van den Bagdadspoorweg in Boven-Mesopotamië ligt, omvat het ge deelte, waar de meeste technische bezwaren moeten worden overwonnen, namelijk de overgangen van den Taurus en den Ama- nus. Aan gene zijde van de laatstgenoemde bergreeks, bij Tel HaJbesdh, gaat een zijlijn naar Aleppo, van waar een met Franscb ka pitaal gebouwden spoorweg leidt naar Damas cus en do aansluiting verzekert, aan den Hedjasspoorweg. De Bagdadspoorweg gaat van Tel Habeech naar den Euphraat, gaat beneden Biredjek over die rivier cn blijft ten zuiden van Oerfa en Diarbekir. De af stand. van Konstantinopel naar Helif be draagt 1585 K.M.van daar tot Basza is de afstand nog 450 K.M. De Bagdad-spoorwegmaatschappij moet binnen een jaar de uitgewerkte plannen voor den aanleg van den spoorweg inleveren; binnen zeven jaren daarna moet de spoor weg tot Helif voltooid zijn. Athene, 5 Juni. Sophoclis en Hadji- dakis, twee leden van den Senaat van Sa- mos, hébben heden een© lange memorie ge zonden aan de gezanten van Frankrijk, En geland en Rusland. Zij geven de verzekering van hunne trouw aan den sultan, maar stel len de hande'ingen van den vorst Kopassis Effendi aan de kaak, die met medeweten vain de grootvizier inbreuk maakte op de autonomie van het eiland, door troepen aan land to laten gaan, welker aanwezigheid volstrekt niet gerechtvaardigd was. Het in cident van de vervaardiging der cigaretten, dat betrekking had op een Duiteeh onder daan, was van weinig gewicht, het was eeni- ge maanden oud en had geen enkel feit ver oorzaakt, dat kou strekken tot verklaring van een maatregel, zoo volstrekt in strijd met het organieke statuut van het eiland. Er heersobte volmaakte orde, toen den 26en Mei de ontscheping van eenige troepencon tingenten begon. De ontscheping wekte bij de bevo1kiug de vrees op, dat men te doen had met een aanslag tegen de autonomie. Toen daarop de soldaten met los kruit scho ten, om de bevolking vrees aan t© jagen, ontstonden er onlusten, er werd gevochten en het bloed vloeide. De soldaten doorsta ken vrouwen en kinderen met hunne bajo netten. Later, toen aiji opgesloten waren in het paleis en in ecne oude kazerne, gaven zij vuur en vermeerderden daardoor het aan tal onschuldige slachtoffers. De stad werd gebombardeerd, buizen werden vernield, de bewoners werden aangevallen op straat en geplunderd door de soldaten. De memorie zegt verder, dat men niet te doen heeft met een© oproerige 'beweging van de zijde der Samioten, die niet hebben op gehouden hunne trouwe gehechtheid aan den troon van den sultan kenbaar te maken. De onderteekenaars van de memorie verkla ren zich solidair met hunne op Sam os ge bleven ambtgenooton en roepen de hulp en de bescherming van de beschermende mo- gdndiheden in door hunne vertegenwoordi gers te Athene. Het volk van Saanos vraagt het herstel van den status quo aute. Maar in de eerste plaats is het noodig over te gaan tot de terugroeping van Kopassis Ef fendi, omdat dezen het orgaan is geweest van den aanslag. Voorts is heb dringend, noodig, dat liet eiland ontruimd wordt door de Turktche troepen. Athene, 8 Juni. Brieven van bijzon dere personen op Samcs berichten, dat de soldaten het huis van Sopihoelis en dat van zijne zuster hebben geplunderd, verder het museum en het muntgébouw. Alle voorwer pen van waarde hebben zij medegenomen. Het Fransche consulaat is door het bombar dement beschadigd. De Porte heeft den Griekscken consul op Samos liet exequatur ontnomen en hand haaft dit besluit ondanks het protest van den Griéksdhen gezant. Het besluit is genomen op gTond van de berichten van den vorst van Samos, Kopassis, waarin de consul wordt beschuldigd van verstandhouding met Sofoelis, den leider van de oproerige bewe ging op Samos. De Porte verlangt, dat na volledige ontwapening van de gendarmerie en de militie van Samos nieuwe rustbewaar ders zullen worden gerecrutecrd uit Sami- solie en Turksche burgers, met uitsluiting van de Grieken. Marokko. Blijkens ©ene officieus© nota hebben do kabinetten van Petersburg, Madrid en Loudei. aan do Fransche regeering kennis gegeven, dat zij de aan generaal d'Am aide gegeven instruotiën ten volle goedkeuren. Ook de andere staten, die het verdrag van Algeciras hébben onderteekendhébben de mededeeling der instructie gunstig opgeno men. De Fransche vlag, die sedert de ontsche ping van Fransche troepen te Casaiblanca op het regceringsgébouw aldaar waaide, is neer gehaald op verzoek van Moeley Lhamin, den vertegenwoordiger van A'bdel-Aziz. Men geeft' daaraan van Fransche zijde de verkla ring, dat de internationale commissie, die de door de beschieting enz. aangerichte scha "e moet bepalen, in dat gebouw zal ver gaderen Daarom vond men 't niet gepast er de Fransche vlag op te laten staan. Uit Tanger wordt bericht, dat Moeley Hafid den 2en Juni uit Makinee vertrok- kon is. Heden wordt hij in Fez verwacht. Perziê* De sjah van Perzië heeft verleden Don derdag met zijn zoon de hoofdstad Teheran verlaten. Dit schijnt nog al ongerustheid te verwekken. Geruchten gaan rond, dat de sjah gevlucht is in het Russische gezant schap en van daar naar het buitenland, maar dat is niet bevestigd. Volgens eene andere lezing is de sjaih alleen uitgereden om zijn zomerverblijf in de buurt van de stad te betrekken. Britsch-Indiê. Saigon, 6 Juni. Cbineescbe opstan delingen overvielen aan de grens een Fransch verkenningsdetachement; een lui tenant en 6 Tonkineesche tirailleurs werden gedood en 4 gewond. Er is bevel gegeven tot eene voorbeeldige tuchtiging Argentinië. Buenos Ayres, 9 Juni. De Kamer heeft een wetsontwerp aangenomen, waar bij 'machtiging verleend wordt tot het aan leggen van 2000 Kilometers spoorwegen in hét zuiden van de Argentijnsche republiek. Allerlei. vKoningin Amelie heeft aan luitenant Figuera, oud ordenance-officier van Koning Carlos, den degen geschonken, die door den Koning gedragen werd op 't oogenblik van den moord. De degen is nog met bloed be vlekt. Namen, 6 Juni. Een rijtuig met plei- zierreizigers, bezet met 8 personen, werd op een overweg op terreinhoogte bij Rocliefort aangereden door een rangeerenden trein. Vijf personen werden gedood, drie gewond. Lindau, 7 Juni. Bij Bregenz is een rotsblok op een voorbijrijdenden trein geval len. Het blok trof het laatste rijtuig, dat met de drie voorafgaande rijtuigen in de Ach geworpen werd. Twintig personen werden gewónd; twee worden vermist. N o v a r a 8 Juni. Bij eene botsing tusschen een personen- en een goederentrein te Roooapietro, bij Varallo, werden 4 per sonen gedood en 50 gewond Van de gewonden zijn nog vijf bezweken, zoodat bet geheele getal dtooden tot dusver 9 bedraagt. Weenen, 6 Juni. Bij eene ontplof fing in eene céllu lord -fabriek in d© wijk Ottakring werden 17 slachtoffers gemaakt. vAan boord van den kruiser Tennessee is eene stoomketel gesprongen. Vier perso nen zijn .gedood en vele andere gekwetst. De kruiser ligt nu op de reede van San Pedro. De ketelonlploffiiig aan boord van den kruiser Tennessee had plaats 's morgens, kort na de inspectie van admiraal Sebreo. De kruiser liep 19 knoopen, toen een der stoombuizen van de ketels aan bakboord, sprong onder te groote drukking. Veertien stokers en machinisten, die zich daar 'bevon den, werden omringd door stroomen kokend water en damp. Twee hunner stierven ter plaatse. Twee anderen gélukte het eene an dere afdeeling te bereiken, waar zij echter ook stierven De overlevenden eindelijk wer den zoo erg gekwetst, dat men wanhoopt ze te behouden. Dé admiraal zedde, dat het onmogelijk is de oorzaken van het onheil op te geven. vEen vreeselijk ongeluk is voorgevallen op het fort Kaiser Wilhelm, bij Straatsburg, waar men een put in de rots aan het graven was. Op eene diepte van 56 meters is de kroon" in staal, dienende om den put te boren, gebroken en men kon onmogelijk de stukken ophalenMen besloot toen ze te ver brijzelen met ontplofbare stoffen. Omtrent twee uren na. die bewerking naderde^ de op zichter van de werkplaats, M. Gunther, de opening van den put, maar bedwelmd door verstikkende gassen viel hij met het hoofd omlaag naar beneden en geraakte er zoo ver ward, dat men hem niet kon ophalen. In afwachting van de komst der hulpkolom pompte men versche lucht in den put, om den ongelukkige te reddenmaar toch stik te hij. Men kon onmogelijk het lijk ophalen zonder het te verscheuren. Men besloot toen den put te fvullen, die aldu3 tot graf voor Gunther zall dienen Dit graf zal 80,000 frs. kosten vCyclonen hebben Zaterdag verschei dene landbouwinrichtingen van het district Fillmore, Nebraska, vernield. Er zijn zes dooden Er zijn in 't geheel negentien huizen en drie ketrken vernield te Fadrfields. Uit Winnepeg wordt gemeld, dat de aan houdende regens de rivieren Belly en Old- man in de zuidelijke Al'berta-streek hébben doen overstroomen. Bruggen zijn weggerukt en het verkeer is onderbroken. Veel huizen zijn vernield Deze streek werd tot nu toe van dergelijke catastrophen vrijgedacht. Men sprak er zelfs van ze te besproeien. =0^ OST-INDIB. Celebes* Blijkens een uit Nederlandsch-In iië ontvangen telegram is in Mandar (gvmver-; nenient Celebes en Ondedhooroghedten) de rotsbenting Boerikom vermeesterd, waarbijl een in'landsch md'litaiT sneuvelde, en een officier benevens een Buropeesch en 'twee in- landbcke militairen beneden dien ra.ng wer den gewond. De vijand bad 35 dooden. Be Staatscourant van Zondag 7, Maandiag 8 en Dinsdag 9 Juni, bevat o. m. de volgende Kon. besluiten: eervol ontslagen de in 1903 voor 5 jaar benoemde reserve-officier van gezondheid 2e klasse H. L. van Beusekom benoemd tot leeraar aan de Rijks land bouw winter school te Dordrecht H. W. R. Raken, aldaar eervol ontslagen met pensioen wegens lichaamsgebreken, niet ontstaan in en door den dienst de met verlof in Europa aan wezige le luitenant-kwartiermeester van het Ned.-Indische leger T. Gamerling; benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2e klasse bij het Ind'iisc'li© leger de arts G. J. Bom. benoemd tot lid van den voogdijraad Amster dam I, mejuffrouw H. P. Lefébure, te Amster dam op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van den voogdijraad te Groningen, aan mr. P. A. Rutgers van der Loeff vergunning verleend tot het aannemen en het dragen van de ordeteekenen van ridder in de Leopoldsorde, hem door Z. M. den Koning der llelgen geschonken, aan den kapitein bij den generalen staf A. Copes van Hasselt, directeur der militaire verkenningen. pSchietwedstrijd op HetLoo. Vrijdag hald op die schietbaan van Z. K. U. de Prins op heb L©o een schietwedstrijd! plaats voor geweer op afstand van 100 M. Alleen jachtopzieners en jagers mochten aan den wedstrijd deelnemen. De Prins woonde het oonoouirs, dat door hem ontworpen was, bij, terwijl ook de prijzen door hem werden uitgereikt. Deze prijzeu bestonden uit fraade horloges, wekkers, sigarenstellen, enz. 34 jachtopzieners enz. uit de omgeving van het Loo naanen aan het schietconcours deel. Prins Hendrik bracht Maandagmid dag, vergezeld van zijn adjudant, in zijn nieuwe automobiel een bezoek aan H. M. de Koningin-Moeder op Soestdijk. Z. K. II. kwam tegen 12 uur op Soestdijk aan en ver trok, na aldaar de lunch te hebben gebruikt tegen 3 uur weder naar bet Loo terug. Prins Hendrik op reis. Giste renavond' vertrok iZ. K. H. Prins Hcndirik met zijn adjudant luit. ter zee baron Van Asbeck per auto van 't Loo naar Arnhem, om zich va.i daar om 6.12 te begeven naar Frankfort ter bijwoning van het eersta nationale congres voor Reddingswezen op 10 dezer tot den 14. d. a. v. Van daar begeeft de Prins zich naar Trömsö aan de Noordkaap, alwaar Z. K. fl. zich aan boord zal begeven van het oorlogsschip „Jacob" van Heemskerck" om daarmede naar IJmuiden te stevenen. Het ligt in de bedoeling van Z. K. II. om aan boord van dien bodem de zeilwed strijden te Den Helder bij te wonen, vaai de Marine Jachtclub aldaar, na alvorens met H. M. de Koningin de lustrumfeesten te Delft te hebben bijgewoond. Begin Juli keert Z. K H. op 't Loo terug. Tel. Naar aanleiding van zijn groote be langstelling in bet red'ddngswezen is onlangs aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden, van uit Engeland een eigenaardige hulde gébracht. Door dén heer Axel Welin, Zweedsch in genieur te Londen, is den Prins nl. aang©-> boden een model van een stoomsloep op on geveer 1/12 der ware grootte, uitgerust met een stel „Welin Quadrant" d'aivits (uitvin ding van den Zweedischen ingenieur), in constructie, behandeling enz. volkomen ge lijk aan die, waarmede thans een zeer groot aantal stoomsloepen van verschillende na ties zijn uitgerust. Dit geschenk, door den Prins met inge nomenheid aanvaard, zal worden geëxpo seerd op de aanstaande tentoonstelling van bet Roode Kruis en Reddingswezen te 's Gravenhage. - Z. H. Toengkoe Mohamad Hoe-, sinsja'h, Sultan van Asahan (Sumatra), ver gezeld van Zijn rijkskanselier en Zijn par ticulier secretaris en gevolg, worden Woens dag 1 u. 15 uit Brussel in de Residentie verwacht en zullen geruimen tijd in het Hotel „den Ouden Doelen" verblijf hou den. De nieuwe benoemde gezant van de Vereenigde Staten bij ons Hof, de beer De Beaupré, is Zondag te 's Gravenhage aan gekomen en dineerde met den heer HiH. De heer David Jane Hill, tot dusver gezant der Vereenig.de Staten bij. ons Hof, sedert benoemd tot ambassadeur van Ame rika te Berlijn, heeft Maandagochtend per Staatsspoor ten 8 u. 35 de residentie ver laten om zich, na alvorens eenige steden in Duitsch'land te hebben bezocht, naar zijn nieuwen post te begeven. Hem wend door verschillende autoriteiten cn ambtgenooten uitgeleide gedaan. In de eerste plaats door den minister van Buitenlandsche Zaken jhr. mr. De Marees van Swinderen, vergezeld door diens kabinetschef. Voorts werden op gemerkt de oud-minister van Buitenland-* sche Zaken jhr. Van Tets, de voorzitter der Tweede Kamer jlir, mr. Röell, de minister van Marine, de burgemeester der residentie, minister van Staat mr. Asser, vice-admiraal Röell en generaal Den Beer Poortugal, die Nederl'andsohe gedelegeerden waren ten voormalige Vredesconferentie, op welke de heer Hill zijn land vertegenwoordigde; ba ron Müdhiels van Verduynen, secretaris generaal v< n het Hof van Arbitrage, de ge zanten van Engeland, Perzië, Rumenië en den zaakgelastigde van den Heiligen Stoel en voorts enkele heeren uit <!e uitgaande kringen der hofstad. Mevrouw Hill, die haren echtgenoot mede tot den trein vergezelde, vertrekt, naar gemeld, eerst over ©enigen tijd naar Berlijn. De voormalige gedelegeerden van Spanje ter tweede vredesconferentie hebben thans te 's Gravenhage alsnog onlderteekend het tijdens die conferentie gesloten verdrag betreffende het Prijzen hof. Ter vervanging gedurende zes miaanden van graaf de ,S611r, gezant van Portugal bij ons Hof, is te 's Gra venhage aangekomen de heer Joan de Sa Camelo .Lampreia, minister van Z. M. den Koning van Portugal, die met zijne familie intrek genomen heeft in het Hotel des Indes, alwaar ook is aangekomen de heer C. E. Wandel, consul-generaal vian den Koning van Denemarken te Lissabon. Het bericht van de Avp., dat de Com missaris der Koningin in Friesland, mr P. Pli. baron Van Harinxma thoe Slooten, voornemens zou zijn in den ioop va i die jaar ontslag aan te vragen, wordt door hot Vad. geheel onwaar genoemd. Den 27en Juni vertrekt met het stoomschip „.Koningin Wfi'lhelmina'naar Oost-Tndië, met bestemming voor Batavia, een detachement supplet'ietroepen, sterk 3 onderofficieren en 50 minderen, ouder bevel van den len luitenant der inf. O.-I. leger II. A. Gusdorf en met medegélcide van de 2e luits. der inf. J. Hendriks en J. van Ardenne, beiden herkomstig van den hoofd cursus. De president vian de Fransche Repu bliek heeft benoemd tot officier d'Acade mie mevrouw C. Goldbeck, geb. Bles, eéht- genoote wan den directeur-generaal der maatschiatppij Zeebad Scheven in gen. De heeren A. J. E. de Voogd, te Haarlemmerliede, en O. J. de Groot, te Bërlijn, zijn bestemd voor den Indischen dienst, om to worden benoemd resp. tot vee arts bij den burgerlijken veeartsen ijk und'i- gen dienst en tót aspirant- ingenieur bij den post-, telegraaf en telefoondienst daar te lande. De Bond ter verkrijging eener wette lijke regeling van den rechtstoestand der Burgerlijke Ambtenaren, zal zijn jaarver gadering houden op 26 September. Op de voorloopige agenda is o. m. het volgende punt geplaatst De vergadering, overwegende dat tucht middelen noodig kunnen zijn, spreekt de wenschelijkheid uit, dat de wettelijke rege ling zooveel mogelijk waarborgen zal bevat ten, dat de ambtenaar niet gestraft zal wor den dan voor bewezen schuld. Zal de verga dering zich uitspreken over de vraag, hoe die regeling zal moeten zijn? Zoo jadan komen in behandeling artt. 37 en volgende van een door liet hoofdbe stuur van het Nederl. Ondénvijzers-Genoot- scliap ingediende Proeve, met amendemen ten. Zoo neen dan spreekt de vergadering als hare meening uit: a. dat een ongevraagd wegens tekort komingen gegeven ontslag een straf is b. dat inhouding van periodieke salaris- verhooging oen straf is, welke straf zich meet beperken tot de periode, waarover de ver hooging loopt. Nederlandsche Zending s- vereeniging. Volgens liet Orgaan van de Nederlandsche Zendingsvereeniging no. 6 hebben de ontvangsten dier wereeniging van 16 April tot. 15 Mei 1908 bedragen f 3333.99, waaronder is begrepen f 657.83 van de op brengst der stuiversooilecte, van I. te Hel- vcirt f 100, van N. N. te Rotterdam f 200 en gecollecteerd in de Zendingskapel aldaar f 100. Voor liet tekort groot f 10757.62, werd wederom f 346.614 ontvangen, met de vorige opgave f 2667.6l|. Totaal f 3013.73. Nederlandse h Zendeling genootschap. Volgens het Maandbe richt van het Nederlandsche Zendelingge nootschap no. 6, hébben de ontvangsten aan contributiën, collecten, bijdragen van hulp genootschappen, giften en legaten, van 1 tot 30 April 1908 bedragen de som van f 4606.30|, waaronder is begrepen wan mr. J. L G. te Amsterdam f 221, van O. I. de M. O. f 100 en aan contributie f 370,20, beiden aldaar, van de hulpvereeniging te Delft f 100; van den heer en mevr. graaf L. v B'. v. L. te 's Gravenhage f 1000 en van F. J. aldaar f 100; aan contributie uit Leiden f 100; van het vrouwen hulp- zendingsgenootsohap te Middelburg f 223 aan contributie uit Rotterdam f 750; aan contributie van het vrouwen hulp-zendings genootschap te Utrecht f 125 en van den heer D. J. R. Jordens te Zwolle f 100. Het bedrag der ontvangsten van de vo rige opgaaf is f 11975.54 en het totaal be drag f 16581.844. Het. vermoedelijk nadeelig saldo over 1907 is f 6388 en de raming van uitgaven over 1908 f 103.731. Totaal f 110.119. Daarentegen werd ontvangen tot 30 April f 16582, blijft voor 1908 f 93537. Te Amsterdam is gisteren opgericht de Vereeniging „Tehuis Annette". Zij stelt zich ten doel de ongehuwde moeder, en bovenal liet. buiten echt géboren kin-I, eenige vergoeding te verschaffen voor de onrecht vaardige behandeling, hen door wet en maat schappij aangedaan. Zij wil dit dloél bereiken door ongehuwde moeders en onverzorgde zuigelingen voor onbepaalden tijd huisvesting tc- verleen cn in het Tehuis der Vereeniging. Engelsche journalisten in Holland. In het begin der maand Juh zal een geeelschap Engelsche journalisten oen bezoek brengen aan ons land. Men méldt uit Zwolle Zaterdag is in het kuis, waarin Johan Derek van der Capellen tot den Pol woonde, de metalen gedenkplaat onthuld dbor dé Holland-Society in New-York gezonden om de nagedachtenis te eeren van den man, die voor de Araerikaansche vrijheidskrijg zoo krachtig pleitte en werirte. Vanwege de So ciety was de heer Van Wormer overgeko men. Deze voerde het woord en werd be antwoord door den burgemeester. Den 26. Juni a.s., des nam. ten l^r uur, zal op het kerkhof te Heerenveen, gem. Sckoterland, op het graf van den heer J. P. .Engelman, in leven voorzitter van den Algemeenen NedërlPolitiebond de ont hulling en overgave aan de familie plaats hébben van het van wege den Bond ge plaatste gedenkteekenHet hoofdbestuur en de provinciale afgevaardigden zullen hierbij tegenwoordig zijn. Opvoeding van het kind. Voor de tentoonstelling „Opvoeding van het kind", die van 123 Augustus te 's Gra venhage wordt gehouden, heeft zich het vol gende propaganda-comité gevormd baro nesse. Sweerts de Landas Wylborgh, geb. Smith, eere-presidentemevr. Van Heems kerk van Beest, geb. baronesse Van Reede tot Ter Aa, presidente; mej. A. M. Wis dom, secretaresse; mej. W. Collette; mej. mr. E. C. van Dorp; mevr. A. Enthoven geb. Hymans; jonkvr. E. de Ranitz; mej. A. Rink; mevr. Ruys géb. Mulders; mevr. M. SimOnis géb. Jongmaat; baronesse De Snieth van Alphen, géb. baronesse du Tour van Beilincklhavemevr. Vegelin van Olaer- 'bergen géb. baronesse d'Hangest d'Yvoy; mevr. Vermeer géb. Van Dokkumbaro nesse Wittert van Hoogland, geb. Van Beerenbroek. Verier zijn nog tot het eere-comité voor de tentoonstelling toegetreden L. J. J. Ha- gerauts, rector van het R. K. Weeshuis; A. S. Talma, minister van Landbouw; C. D. Wesseling, lid van den gemeenteraad; IIW. L. Wisdom Jr., regent der Diaconie- gestichten der Ned. Herv. gemeente en H. C. van Woerden, regent der Diaconie-ge stichten der Ned. Herv. gemeente. Zestigjarig bsstaan'van de Koninklijke Roei- en Zeilvereeniging. De Koninklijke Roei- en Zeilvereeni ging 'heeft te Amsterdam, haar zestig-jarig 'bestaan gevierd! met eeini driedaagsch roei- feest, dat een- reeks interessante en spannen- do nummers heeft geboden. Behalve een vrij' groote deelneming der buitenlandsche ploegen Ihaddén ook de uni- versitedts-roeivereenigingein ruim ingeséhre ven en ondier deze de Gentsche studenten ceivëreeniging Minerva, die voor 't eerst zou uitkomen tegen een gecombineerde Ne derlandsche studenten-ploeg op Maandag 8 Juni. De wedstrijden vingen Zaterdag mor gen te 9 uur aam. Het weer was niet zéér aangenaam. Er stond een flinke, koude N. W. bries en nu en dan vielen er klette rende regenbuien. Het water was vrij, hol. Heb eerste kiwamen aam den sibart de jon ge vieren vam Amstel en Njord'. Aimlstel wén gemakkelijk met zeer grooten voorsprong in 8 min. 55 4/5. De volgende heat moest ver meid! worden tussohên Nereus .en Hoop. De laatste pl'oeg iklwami 'wel uit, dochi keerde hal verwege wegens het slechte weer terug. Daar op liet scheidsrechter Damsté Nereus een walk over roeien. Te 9.40 startten Tritoni en Willem III. De eerste, welke binnen den Wal lag worn gemakkelijk. TfjdJ 8 min. 49. In de oude vier kwamen daarna uit Laga en Amstel. Beide ploegen neanen dadelijk na den start een spurt met 17 en 16 slagen per halve minuut. Laga liep_ even uit, doch de veel sterkere Amstelploeg kwam met kracht opzetten en wist (biji dén Watertoren het verschil op tiwee lengten te brengen. Aimstel won met een tijd van 8.43 3/5 ni'iin. Laga maakte een tijd van 8.55 4/5 min. Te 11 uur 'kiwamen aan den start de Delft sche sport en Njord. Deze niet zeer span nende race werd door Njord. gewonnen in 9 min. 19. Te 12 tuur moest Laga em de Jonge Vier een walk over roeien. De ploeg was echter niet uitgekomen, waarop scheidsrechter Damsté besliste dat de Aimstelpiloeg in haar plaatö over de baan moest/ gaan. Te 12.20 werd gestart tusschen Nederland en Triton in het nummer jonge vieren als winners van de 2e en 3e heat. Nereus won met pi.nu. 2^ k 3 lengten in een tijd vam 8 min. 40 2/5 sec., Triton legde de baan af in 8 min. 49 2/5 sec. Achtriemsgieken juniores. Triton won de zen wedstrijd met een grooten voorsprong en! maakte een tijd! van 7 min. 58 2/5 sec. tegen 8 min. 10 sec. voor Niord. Vervolgens werdi gestart door de jonge achten ivan Laga en Amstel. Deze spannen de 'wedstrijd, waarbijl beurtelings de eene, dan de andére ploeg voor was, en wéljké door het publiek met enthousiasme werd gevolgd, werd door Laga- genomen met een halve Me ter voorsprong. Tijidi voor Laga 7 min. 56 3/5 sec., voor Amstel 7 imin. 504/5 sec. In de 3e heat kwamen Nereus en De Héop uit. Een strijd waarbij. Nereus gemakkelijk won met een verschil van 8 lengten. De studenten ihadden vanaf den Ibegtinne de leiding. Tijd voor Nereus 7 min. 293/5 fcéc. Daarna klwam nog een nummer tweeriema en. scullingbooten Te kwart voor acht des avonds wéril hét laatste nummer 'verroeid tusschen de jonge achten van Tinton (winner Je heat) en Lagai (winner 2e hoat).Lagai, die die buitenlboéi had1 startte met een spurt (22/44 slagen per min.) doch Triton liep dadelijk in en wist spoedig eenige lengten tusschen de beid© booten te brengen. Triton diet met 21/43 slagien startte won met een grooten voorsprong in 7 min. 47 sec. De Laga-ploeg maakte een tijd van 7 min'. 59 sec. Daarna had! de officieuse receptie plaats aan boord van de salonboot Ceres, waar tal rvan eustervereenigingen haar opwachting kiwamen maken en ontelbare fraaie bloem stukken werden aangedragen. Van het be stuur der Kon. Zeil- en Roeivereeniging De Maas ontving het jufbilecrend! bestuur een prachtigén presidentshamer. Na afloop diern receptie werd een tochtje naar „Het Kalfje" ondernomen. Zondag werden' de woclötrdjidén voortgettG* Volledigheidshalve zij' gemeld dat. de 'baanl voor de nummers met stuurman Was 2000 M. voor die zonder stuurman 1700 Meter. Te 2 uur, werd aangevangen met Jonge Twee. De Hoop togen De Amstel. De Hoop won ik alm in 10.63. 2e heat Njord oonbral Nereus. Genomen door Njord in 10731. Tij® van Nereus 10.43. Jonge Vier. Amstel tegen Triton. Nabij) de Ametelfbrüg iwas Triton reeds 5 a 6 leng ten voor, zoodat de Ajmstel het Opgaf. Tijidi 9.02/5. In het nummer Single aculling Senior» roeide De Hoop (Bruinwoid Riedel) tegen Dé Aanstel (Zonneveld). De Frankfurter Rudevgesellschaft Gérmd- nia en de Cercle des Regates de Bruxelles dié mede hadden ingeschreven waren niét gé- koimen.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2