If-. 356. Donderdag 11 Juni 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. 'n Zeemansbruid. 6" «laargang. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoort f l.OO. Idem franco per post1.50. Afzonderlijke nummers- 0.O5. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advortentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De crisis in Perzië. Do berichten uit Perzië luiden steeds on- rustbarender. De toestand is daarom zoozeer als kritiek te beschouwen, omdat er zoo velo dingen bij elkaar komen, die ieder op zich zelf gevaar opleverende verschrikkelijke gelduood, het grensgeschil met Rusland, waarin de door Rusland bij zijn ultimatum gestelde termijn nu is afgeloopen, eene verwisseling van ministerie drie malen kort na elkaar, wat ook hieruit te verklaren is, dat er geene geldmiddelen beschikbaar zijn om ernstig te kunnen regeoren. Nu is daar nog iets nieuws bijgekomen van haast nog meer beteeken isde sjah heeft zijne hoofdstad Teheran verlaten. Hij houdt thans verblijf op korten afstand van de stad in den tuin Baagsjah, het lievelingsverhlijf van den overleden sjah. De kroonprins en de harem hebben den sjah naar zijne nieuwe verblijfplaats vergezeld, en een groot tent kamp, dat in deze tuinen is opgeslagen, ver schaft huisvesting aan de troepenmacht, die de sjah tot zijne bescherming heeft meege nomen. Deze vlucht van Mohammed Ali uit zijne hoofdstad kan slechts een onvermijdelijk ge volg zijn van de anti-constitutioneele poli tiek, die de opvolger van Moezaffer Eddin in de laatste acht maanden heeft ingeslagen. Onder den invloed van zijn Russisch gezin- den raadsman Emir Badoer Dsjang, heeft sjah Mohammed Ali reeds in Decem ber van het vorige jaar pogingen aangewend om de rechten van het Perzische parlement te verkleinen en de grondwet op te schorten. Dat heeft geleid tot ministerieele crisissen en parlementaire conflicten, totdat Moham med Ali zioli gedwongen zag den eed op de grondwet af te leggen. Maar ook na de eedsaflegging hielden de inblazingen van de hofeamarilla niet op. Het parlement stuitte, wanneer het zijne op de grondwet steunende rechten wilden doen gelden, altijd op het verzet van de hofeamarilla, hetgeen in het volk verbittering verwekte, zooals in een bomaanslag tegen den sjah werd uitgedrukt. De gisting in Perzië heeft in do laatste maanden meer en meer een revolutionair karakter aangenomen. In de provincie Aser- be ids jan komen de onlusten niet tot stil stand eene vergadering van afgevaardigden van de hoofdstad Tabris besloot aan de re geering de belastingbetaling te weigeren en den nieuwen stadhouder Machber-et-Saltaneh niet te erkennen. Tegelijk braken in de grensdistricten onlusten van dreigenden aard uit, die ook tot het conflict met Rusland ge leid hebben. De sjah beloofde bet parlement, dat hij krachtige maatregelen zou nemen tot herstel van de rust iu de grensdistricten; iu plaats daarvan echter ontsloeg hij den eersten minister Nizam-es-Saltaneh, een aanhanger van de grondwet. Daarentegen wees hij den eiscli af, dat hij zijn Russisch gezinden raadsman Emir Badoer Dsjang zou ontslaan. Dit alles deed de verbittering tegen liet regeeringsstelsel van Mohammed Ali stijgen, en de onlusten in Tabris, Urmia en andere steden overgaan in anarchie. Eu daar de onlusten ook de hoofdstad Teheran drei gen aan te tasten, heeft de sjah er blijk baar de voorkeur aan gegeven zijne resi dentie uit de stad te verleggen naar eene plaats, waar hij zich veiliger voelde. Onder den indruk van geruchten, die lie pen dat de sjah voornemens was zich onder Russische bescherming te stellen on zich naar het buitenland te begeven, heeft het parle ment hem geschreven, dat als bij Perzie ver liet, terstond een nieuwe sjah zou worden benoemd. De sjah antwoordde daarop, dat hij zich slechts eenige dagen buiten de muren van zijn paleis wilde ontspannen en dan in de stad zou terugkeeren om hand in hand met het parlement te werken. Maar 'nmid- dels heeft hij tot gouverneur va.n TeheraD benoemd een aanhanger van de hofpartij, Hadjib ed Dauleh. Eenige aanzienlijke per sonen die door hem ontboden waren naar zijn tegenwoordig verblijf, zijn daar in hech tenis genomen, en ondanks de protesten van de geestelijkheid en van het parlement, wor den zij gevangen gehouden. Dit kan niet bijdragen tot 'bevestiging van het vertrou wen in zijne geneigdheid om met liet parle ment samen te werken. Wat uit doze crisis zal vooilkonien, is voorshands moeielijk te zeggen. Duitschland. Berlijn, 10 Juni. Bij een wandel rit, dien het Keizerpaar heden voormiddag deed in de omstreken van Potsdam, geraak te de Keizerin uit het zadel. Het ongeval bleef zonder ernstige gevolgen. Met een rij tuig keerde de Keizerin terug naar het nieuwe paleis. Tweede telegram. Eene mededee- ling uit het Noue Palais houdt in, dat de Keizerin heden door een val met het paard eene bloeduitstorting kreeg op d:en rechter handrug, maar geen verdere kwetsuren op deed, met nam© geen been kwets uren. H M. bleef na den val bij haar volle bewust zijn. Prins Ernst August van Brunswijk en Luneburg, de tweede zoon van den hertog van Cumberland, is als luitenant in dienst getreden bij een Beiersche kavallerie-regi- ment. Dit wordt beschouwd als een eersten stap om de houding van verzet tegen den in 1866 in het leven geroepen toestand, die het huis Cumberland tot dusver in acht ge nomen heeft, te laten varen. De oudste zoon van den pretendent der Hannoversche kroon is kapitein in het Oostenrijksobe leger. Frankfort a/M., 10 Juni. Heden werd hier het internationale congres voor redd in gs wezen plechtig geopend. De voor zitter van den Keizerlijken gezondheids dienst Bumm heette de talrijke opgeko- menen hartelijk welkom, inzonderheid prins Hendrik der Nederlanden. De prins dank te in eene korte toespraak voor de begroe ting. Duitschland en Zwitseriand. In het geschil over de door Duitschland verleende uitvoerpremie van meel heeft de Duitsche regeering haar antwoord aan den bondsraad doen toekomen. Zij handhaaft het standpunt, dat eene vergoeding van be taald recht wordt verleend, geen uitvoerpre mie, maar geeft in overweging bet geschil door een scheidsgerecht te laten uitmalken. Spanje, Madrid, 1 0 J u n i. In den Senaat in terpelleerde de liberaal Palomo den minis ter van marine over eene vervolging, die sedert eenigen tijd is ingesteld tegen een kapitein ter zee, belast niet de functiën van controleur der financiën aan het ministerie van marine, die weigerde comptabiliteits- stukken toe te laten, welke later door de rekenkamer als valsch werden erkend en die, volgens den spreker, afkomstig zouden zijn van den directeur van het materieel in het arsenaal te Cadix. die thans miuister van marine is. Oostenrijk. Ue conferentie van de rectoren der uni versiteiten met den minister van onderwijs is tot Zaterdag uitgesteld. Volgens de Neue Freie Pr esse zal op die conferentie een voor stel behandeld worden om het zomerhalfjaar terstrmd na de Pinkstervacantie te sluiten anderen hebben dit echter ongegrond ge noemd. Aan de Frankf. Ztg. wordt uit Wee- nen bericht, dat prof. Wahrmund na zijn onderhoud met den minister beeft verklaard, dat hij voorloopig afziet van de uitoefening van zijn werk in het seminarie en ook van het geven van een college over huwelijks recht, totdat zal zijn uitgemaakt of de mi nisterieele beschikking, waarbij hem verbode a werd college te houden over kerkelijk recht, ook geldt voor het seminarie. Men koestert in Weenen de hoop, dat de zaak-Wahrmund nu rustig zal worden bijgelegd. Servii. Belgrado, 10 Juni. Men zegt, dat tengevolge van de verkiezingen het ministe rie plan heeft zijn ontslag te nemen. Rusland. Reval, 10 Juni. De Koning van En geland heeft den Czaar tot admiraal van de Engelsche vloot benoemd. De Czaar be zocht het Engelsclie ooriogsschip Minotaur en het jacht Alexandra, die beide de Brit- sche admiraalsvlag heschen. Hedenavond heeft op bijzonderen wensch van den Koning eene herhaling plaats van de serenade van gisterenavond. Bij het gisteren aan boord van de Stan- daxt gehouden gala-diner bracht de Czaar een dronk uit, waarin bij den Koning en de Koningin hartelijk welkom heette in de Russische wateren en het vertrouwen uit sprak, dat de ontmoeting, waardoor de vele hechte banden, tusschen beide huizen bestaande, nog nauwer worden toegehaald, ook het gelukkige gevolg moge hebben de beide landen nader tot elkaar te brengen en de handhaving van den vrede in de we reld te bevorderen. In bet laatste jaar zijn verschillende vragen, die van even groot be lang waren voor Engeland als voor Rus land, geregeld op eene bevredigende wijze, die slechts kan bijdragen om tusschen de beide landen de gevoelens van wederzijdsche welwillendheid en vertrouwen te versterken. De Czaar dronk op de gezondheid vau den Koning en de Koningin, de welvaart van de koninklijke familie en het Britsche volk. De Koning sprak in zijn antwoord op dezen dronk dank uit voor de hartelijke ontvangst. Hij herinnerde aan zijne vroe gere bezoeken aan Rusland en zeide, dat hij innig dankbaar was, dat hem gelegen heid was geschonken Hunne Majesteiten we der te hebben kunnen ontmoeten. Hij on derschreef ieder woord, dat de Czaar had gezegd over de onlangs tusschen de beide regceringen gesloten overeenkomst; hij ge loofde, dat deze ontmoeting zal die nen tot versterking van de banden, die de beide volken vereenigen en achtte zich verzekerd, dat zij in de toe komst zal bijdragen tot eene bevredigende en vriendschappelijke regeling van eenige belangrijke vraagstukken. Hij was over tuigd, dat zij niet alleen de beide landen nader tot elkaar zou brengen, maar ook krachtig medewerken tot behoud van den algemeenen wereldvrede, en hij hoopte, dat op deze samenkomst weldra een andere ge legenheid zou volgen om HH. MM. weder te ontmoeten. De Koning dronk op de ge zondheid van den Czaar en de Czarina, van de Keizerin-weduwe Maria Feodorowna en de overige leden der keizerlijke familie en bovenal op den voorspoed van het groote Russische rijk. Reval, 10 Juni. (Van Router's bij- zonderen correspondent). De Koning van Engeland beeft aan minister-president Sto- lypin en aan den minister van het konink lijke huis baron Freedericksz bet grootkruis van de Victoria-orde en aan den minister van buitenlandsohe zaken Iswolski zijn por tret geschonken. Koning Eduard had een langdurig ge sprek met minister Iswolski. Verder hadden twee lange besprekingen plaats tusschen Is wolski en den vice-staatssecretaris Hardinge. Uit betrouwbare bron wordt gemeld, dat de conferentiën hoofdzakelijk de Macedonische kwestie 'l>etroffenDe besprekingen moeten belangrijke vorderingen gemaakt hebben in de richting van volledige overeenstemming. Het is zoo lang mogelijk geheim gehou den, hoe de Czaar en de (Sarina de reis zouden doen van Peterhof naar Reval om het Engelsche Koningspaar te ontmoeten. Eerst op het laatste oogenblik werd mede gedeeld, dat de reis over land zou wordeu gedaanhet heette, dat van den waterweg was afgezien om het stormachtige weer, aar volgens den berichtgever van de Daily* News te Reval was de schoone baai, waar de Keizerlijke jachten voor anker gingen lig gen, zoo stil als een vischvijver. De spoorweg, die door den Keizerlijken trein bereden werd, was streng door troepen bewaakt, en op verlangen van den Czaar was er geen ontvangst aa,n het station te Reval. Ook in de haven waren de strengste voorzorgsmaatregelen genomen. Elk schip in de haven was doorzocht, en geen enkele boot mocht de haven verlaten. De dagblad correspondenten konden geen vergunning krijgen om zich naar de reede te begeven. In het midden van de reede was de Stan- dart geankerd, op eon mijl afstand van de kust; een torpedoboot lag tusschen bot schip en do kust. een tweede torpedoboot lag westwaarts in de richting van de groote kazernes aan de westzijde van de baai. Naar het oosten was eone groot© ruimte open ge laten voor de Victoria and Albert, het En gelsche koninklijke jacht; dan kwam de Poolster met een torpedoboot als bewaker en nog verder oostwaarts de Czarewna met twee andere torpedo booten. T i f 1 i s, 10 Juni. Aartsbisschop Nicon, van het exarchaat Grusië, werd heden door een aantal revolverschoten gedood op de trappen van de kerk. De monnik, die hem vergezelde, werd ernstig gewond. De moor denaar?» slaagden er in te ontkomen. Tweede telegram. De ritmeester Karaulow, het hoofd van de plaatselijke af- decling der politieke politie, d e 'belast was met de voorloopige instructie van den moord op den exarch van Grusië, is, terwijl hij naar zijne woning reed', door een onbekende zwaar aan het hoofd gewond. De dader ont kwam, maar de poging om de s!. ukken van de instructie te rooven, mislukte. Italië an Turkija. Rome, lö Juni. De zaakgelastigde van Italië te Konstantinopel seint, dat de Porto heeft besloten den Kaimakan van Derna te ontslaan en den Moetessarif van Benghasi terug te roepen. Turkije. In Macedonië, zelfs in bet vilajot Saloni- ki, wordt weer erg huis gehoudenoveral vea-toonen zich weer Grieksche benden, en de vervolging van de Bulgaren wordt leven diger dan ooit gevoerd. De overheden schij nen onmachtig te zijn om daaraan een ein de te maken. Dolkoen was een overval van eene Grieksche bende op vijftig Bulgaarse he grasmaaiers bij Tekkeli, onder den rook van Saloniki, waarhij, ondanks de nabijheid van de troepen, acht Bulgaren doodgeschoten werden en de Grieken nog tien minuten lang een levendig vuur op de overige maaiers konden onderhouden, die zich plat op den grond hadden geworpen. Daarop volgde een tweede overval bij bet dorp Tschataldscha, district Drana. Daar waren dertig Bulgaar- sche grasmaaiers bezig; een, volgens eene andere lezing drie, werden gedood en een gewond. Verder werden 17 Bulgaren, die boter en kaas naar Kavalla brachten, on derweg door eene Grieksche bende aangeval len, waarbij vier Bulgaren gedood en vier zwaar gewond werden. Bij Sarowa, district Langasa, overviel eene Grieksche bende tien Bulgaren uit een hinderlaag; drie werden gedood, een gewond. Behalve deze moorden in het groot, wer den nog een aantal alleen staande aanslagen op Bulgaren gepleegd. Aan een Griek werd op den weg van Saloniki naar de landbouw school bij Sedes het hoofd afgesnedeneen briefje werd daaraan bevestigd met de woor den „Het loon voor den verrader!" Ge vechten tusschen Bulgaren en troepen had den plaats bij Rusila (district Wodena) en bij Armensko (district Fiorina). In de stad Perlepe had een bende van tien man zich in het huis van een Bulgaar verscholen; troepen omsingelden het huis, maar konden slechts twee man vangen. In Lekertschi, een dorp in het district Perlepe, werd eene tien man sterke bende in een huis verscholen aangetroffen. Troepen tastten bet huis aan, maar de Serven wierpen bommen, waarbij een soldaat gedood en twee gewond werden een bom sprong in het huis zelf en stak het iu branddaarbij kwamen negen Serven om het leven; de tiende, die wilde vluchten, werd doodgeschoten. Uit Konstantinopel wordt aan de Frankf. Ztg. bericht, dat de Russen een detache ment van 20 man, onder bevel van een offi cier, van de uit Kreta teruggeroepen troepen op Samos aan land hebben gezet tot bescher ming van hun consulaat aldaar. Marokko. Boechta Ben Bagdadi heeft zijn ontslag gekregen en is van Rabat naar Mckines ver trokken. Ook drie andere kaids zijn naar Moeley Hafid overgegaan. Generaal Lyautey heeft bericht gezondep van nieuwe gisting in Tafilelt. Hij heeft daartegen maatregelen van verdedging ge nomen. Admiraal Philibert heeft naar Parijs bericht, dat in alle havenplaatsen rust heerscht. 60 DOOR THERESE HOVEN. Marion sidderdeer lag zoo'n diepe neerslachtigheid in zijn stem, dat ze or, als een openbaring, door kroeg van 't geen hij lijden moest. Als Engelsche had ze boloedigd moeten zijn, maar d© vrouw in haar was ontroerd door wat hij, als haar echtgenoot, voelde. Zo legde heel teeder baar hand op zijn schouder en zei zacht: „Poor John!" „Beklaag me niet, ik hdb 't zelf gewild." En hij schudde haar af en wilde haar mode!ijden niet. Toen ontwaakte de Engel sche in haar. „Menigeen zou er trotscli op zijn tot ons volk to beliooren. Wij zijn tocli maar do eerste natie van de wereld." „Dat kan wel Zwijgend bleef zij naast hem zitten; als bij haar hatelijkheid met een andere had bcantwoortl, zou ze 't heter hebben gevon den. De stilte werd drukkendliet was niet het zwijgen tusschen twee verwante zielen, die olkander's gedachten raden, ook zonder tdat ze uitgedrukt, wordenEr oou zwijgen, dat meer bezig houdt cn de menschen nader tot elkander brengt dan het levendigste gesprek. Maar zulk een zwijgen was er niet tus schen Jan Vermeer en zijn vrouw. Er was oen opstand, een wanklank in die stilte. Ze hoorden onaangename woor den en lazen kwetsende gedachten bij el kander, al werden zij niet geuit. Marion kon 't niet langer uithouden, zo voelde zich bang on benauwd. „Jan... zeg... „Ja, Marion... O! om hem nog eens... snoesje te booren zeggen, zoo als in 't begin van don winter. Waarom dan toch niet? Ze had hem toch niets gedaan. Ze was toch een trouw zor gende huisvrouw voor hem geweest, gelijk ze beloofd had. Als ze toch maar eens den moed had om openlijk met hem te spreken, maar dat ging niet. Ze kon zich niet tegenover hem vernederen... daarvoor was zc tè Engelsch. Och kon ze maar de impulsie van lieur hart volgen, dan zou ze 't uitsnikken aan zijn borst, en hem snvosken haar lief te hebben, als vroeger. Als ze maar eens uit kou spreken... Dan holaasdat zou onvrouwelijk zijn. Een Engelsche vrouw smeekt niet om liefde, doch laat zich kalm aanbidden. Maar die Hollander, met zijn gefronst voorhoofd, en ernstig, bijna norscli, uiter lijk, wist van geen aanbidden, althans nu niet. Hij voelde zich niet gelukkig, haar man. Hij sprak er niet over, hij, klaagde niet, maar zijn uiterlijk en zlijn geheel© wezen droegen er do duidelijke sporen van. Er was iets weerspannigs in zijn gemced en zij kon het niet herstellen, zc kon hem den vrede niet weergeven. „Ik heb tocli een iboeld van een wijfje," dacht hij en zij... „Hij is mijn man, hij heeft 't recht mij te kussen „Rook-je niet, Johnny?" vroeg re na een poos. „Foei, Marion, als mijn vrouwtje bij mij' is „We moeten naar de drawing-room gaan, ik ben zeker, dat. Edith de koffie binnen gebracht heeft." Zelfs te midden van haar herders*-uurtje vergat ze de etiquette niet, ook daarvoor was zie t© Engelsch. ,*Laten wc hier koffiedrinken, kind, dat is wol zoo gezellig. „Maar Jan... Onze drawing-room is focli ook gezellig „Hm, zoo, jo Voelt jo or niet zoo op je gemak. In Holland hebben we een huis kamer, dat vind ik veel prettiger." Ze antwoordde niet en hij ging er niet op d'oor. Ze bleven dien avond in dezelfde stemming, verliefd en hartelijk voor het uiterlijk, maar inwendig verdrietig en steeds vroezende iets te zeggen, wat den ander hinderen kon. Even vóór 't naar bed gaan zei Marion „O! ja. ik heb je al zoo dikwijls willen vragen, wat je' van den zomer deen wilt." „Hoe bed oei-je dat?" „Wél, je neemt toch vacantie?" „Dat hangt er van af; volgens contract, heb ik recht op een maand, maar ik heb er nog niet aan gedacht van dat recht ge bruik te maken. Ik 'kan nu juist niet zeg gen, dat mijn weTikkriiig mij, in al'le op zichten bevalt, maar 't is toch 'beter dan niets doen, daar heb ik verleden jaar ge noeg van gehad." „Je moet toch vacantie nemen, Jan, dat doet iedereen in Engeland." „Zoo? Dan zal ik 't ook móeten doen." Ze deed, alsof ze dë ironie zijner stern niet hoorde en vervolgd©: „En waar denk je die jinaand door te brengen? Wil-je met me op reis gaan?" „Ja, hoor eens, als ik werkelijk ©en maand vrij af neem, dan zullen we naar Holland dienen te gaan. Papa is, na die ongesteldheid van den winter, nooit recht de oudo geweest, ten minste Volgens schrij ven van mama en Annette." „Goed, dan zullen we naar Holland gaan," zei Marion, met een zucht. „Als je het niet prettig vindt, hoef-je niet mee te gaan." „Ik kan toch niet alleen hier blijven," pruilide zij. „Je zoudt naar Westmere kunnen gaan of met je ouders op reis." „Daarvoor zijn we niet getrouwd „Nu, dan zullen we samen maar naar Den Haag gaan. Je vondt het toen toch ook wel prettig. Weet-je nog, twee jaar ge leden Of ze 't wist? „Dan moeten we toch ook samen eens een dagje naar.ochhoe heet 't ook weer, die echt Ilollandsche naam... waar je schip Tag?" „HelleVoetsluis. Is dat zoo moeilijk?" „O! ja, niet om uit te spreken. Maar ik zou er toch wel eens met- je naar toe willen gaan en je oude schip zien, als 't er ligt... de „Nadir." Jan antwoordde niet Hij wilde Marion's illusie niet vernieti gen, maar hij voelde wel, dat hij *t niet zou kunnen doen, met zijm vrouw naar Hel voet te gaan en daar zijn schip weer zien De oud-zeo-offlcier herleefde weer in hem, sterker dan te voren; toen... voor twee jaren, toen iMarioai met Annette de „Na dir" had bezocht, was hij. nog in zijn volle glorie als jongste officier van de long-room Wat was hij blij geweest met zijin plaatsing onder zijn papieren had hij nog een cou rant, waarin deze vermeld! stond. Etu ee-, dert... Plotseling zag hij een ander couranten - berichtje Bij Koninklijk besluit is: Aan den Luit. ter zee der 2e kl. J. N. Vermeer vergunning verleend tot het in Engeland waarnemen vau eene particuliere betrekking buiten bet zeewezen voor don tijd van twee jaar, ouder stilstand van non- activiteits-traktement en zonder opklimming in de ranglijst. Hij had er toch niet toe kunnen beslui ten om geheel den dienst uit te gaan, op die manier bad hij. nog een kansje Natuurlijk viel er met aan te denkon hij woondë nu eenmaal in Engeland, hij had er een vrouw, een huis, een betrekking, hij moest er zich nu maar einbürgem. Maar naar Helvoet gaan met Marion en dat aan boord van de „Nadir/' dat zou zijn m or ede draagkracht te boven gaan. Die tocht zou te zwaar wezen Wordt vervolgd

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1