IS®. 358. Verste Blad. Zaterdag 13 Juni 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. 'n Zeemansbruid. O** Jaargang. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voer Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- ea Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men véór 11 uur 'a morgens by de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. lntercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS D1R ADVERTENTIËN: Van 1regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bij voeruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en betfrijf bestaan zeer voordeelige bepalinsen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, by abonnement. Bene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht £ngelan«l en Afghanistan. Bij de onlusten, die in het noordwestelijk© grensgebied van Britsch-Indië onlangs zijn voorgevallen, was niet de geringste reden van bezorgdheid voor Engeland de deel neming van talrijke overloopers uit het. Afghaansohe gebied aan den opstand van de Mohmands. Voor het oogenblfk is de reden voor die bezorgdheid verdwenen ten gevolge van den veldtocht, die door gene raal Willcccks tegen de Mothrnands is ge voerd, zijn -de Afgkanen, na ©enig© harde lessen te hebben ontvangen, weer over de grens gegaan. Intusschen heeft dit incident in de Br i tsc h -1 nd ische legeer ingskringen toch eenige ongerustheid achtergelaten niet betrekking tot Afghanistan. Het Journal des Débats wijst, tot verklaring daarvan, op de Britsche politiek ten opzichte vian Afghanistan. Ten gevolge van de militaire raimp van 1878, hebben dc Engelschen voor goed er van afgezien de hand op Afghanistan te leg gen. Al wiat zij begeeren, is dat dit land zoo goed mogelijk bestuurd aal zijn, opdat het niet een kweekplaats van anarchie wor de, die van daan- de bergstammen aan <le In dische grens zou kunnen bereiken, en vooral opdiat er geen redenen worden gegeven voor eene Russische interventie, d. w. z. voor ge vaarlijke moeiel ijk heden tusschen Engeland .en Rusland. Dit sterke Afghanistan, dezen goed georganiseerden bufferstaat, willen zij niet in hunne madht hébben, maar zij wil len er zooveel mogelijk invloed op uitoefe nen, vooral wat zijne betrekkingen met het buitenland aangaat. De regeering van den overleden emir Abdur Rahman beantwoord de vrij wel aan hun ideaal. Met krachtige hand had hij de oide in Afghanistan ge handhaafd en de 5 a 6 millioen sterke be volking van verschillende stammen en zélfs verschillend ras eerbied voor zijn gezag in geprent. Tevens had hij gezorgd voor het onderhouden van goede betrekkingen met zijne Indische buren. Ofschoon hij na eene eerste mislukte poging .om den troon te ver overen, hij de Russen eene toevlucht had gevonden, neigde Abdur Rahman meer naar de Engelsche zijde. Hij had zeer goed be gapen, dat het Britsche rijk tegenover zijn laud eene ten zijnen opzichte zuiver behou dende staatkunde volgde. Hij zou niet ge duld hebben, dat Engeland inbreuken waag de op zijne macht, maar hij legde zich neer ibij het vage diplomatieke protectoraat van Engeland. Deze politiek, die eene combinatie is van eerbied voor het gebied en diplomatiek toezicht, is door de Engelsch-Roissische over eenkomst van Augustus 1907 bekrachtigd, .liet gezag van emir Abdur Rahman heeft langen tijd steun verschaft aan dit beleid, en de onderteékenaars van het acooord van 1dö7 meenden eveneens te kunnen rekenen op den steun van zijn zoon en opvolger. Nu vraagt- men zich echter af in En- felseh Indië of op den steun van emir fa bib Ulla-h op den duur even vast te rekenen is als op dien van zijn voorganger. VJij is niet oen zoo krachtige persoonlijk heid al? zijn vader was; hij is niet de krasse •despoot, dien men had in zijn vader. Daar bij schijnt hij weifelend van aard en voor lin'drukken vatbaar te zijnhij heeft nooit geantwoord op de kennisgeving van het Engelsch-R'ussiscbe verdrag, die hem door den onderkoning van Indië is gedaan. Men is dus eenigszins bezorgd wat zijne gezind heid betreft en nog meer wat zijne geschikt heid aangaat om zijn gezag te doen eerbie digen. Die bezorgdheid zou van veel ern stiger aard geweest zijn in den tijd, toen de Engelsche en Russische regeeringen nog niet als richtsnoer van hunne politiek had den aangenomen, de voorkomende inciden ten gezamenlijk te regelen. Maar zij be staat toch. Een emir zonder voldoend ge zag verkeert in gevaar en is een gevaar in een land, waar alle stamhoofden streven naar onafhankelijkheid als niet de sterke arm van eene boven hem staande autoriteit hem in bedwang houdt. Daarom wordt de deelneming van Afghaansche stammen aan den opstand der Mohmands, al is die door generaal Willcoeks inet krachtige hand be dwongen, door do Britseh-Indische regee ring beschouwd minder als een op zich zelf ernstig feit, dan als een verschijnsel van een staat van zaken, die dhurzame zorg ver- eischt. België. De Belgische Kamer heeft den katholieken afgevaardigde van Antwerpen Cooremans tot voorzitter benoemd met 111 stemmen en tot onder-voorzitters Neriincx en Harmignics. De behandeling van de Congo-zaak zal eerst hervat worden na liet onderzoek van de ge loofsbrieven der nieuw gekozen loden, dat a.s. Woensdag wordt voortgezet. Frankrijk. De ontmoeting van president Fallières en de Czaar zal plaats hebben te Reval, op 27 Juli a.s. Op 20 Juli begeeft de president zich naar Kopenhagen, waar hij 2 of 3 dagen zal vertoevenvandaar naar Stockholm en daarna naar Reval Ten slotte zal hij nog Christian ia bezoeken en den 4en of 5en Augustus te Parijs terugkeeren. P a r ij s, 1 2 J u n i. De Kamer heeft met 485 tegen 74 stemmen de" artikelen en daar na het geheele wetsontwerp aangenomen tot verzekering van het geheim der stemming en de betrouwbaarheid der verkiezings- operatiën P ar ij s, 12 Juni. Bij decreet is de minister van oorlog gemachtigd tot aanvaar ding, namens dien Staat, van den door den heer Deutsch aangeboden bestuurbaren bal lon „Ville de Paris". Havas bericht, dat de Fransche regeering wegens de voorvallen aan de Indo-öhineesche grens van de Gkineesche regeering verlangt, de afzetting van den anti-Fransohgozinden onderkoning van Yunnan, Hei Tiung. Ver der wordt schadevergoeding verlangd wegens de staking van het werk aan de spoorwegen en de toezegging, dat China niet de uit oefening belemmert van de aan de Fran- sohen in Yunnan verleende concessierechten. Toulon, 12 Juni. De degradatie van. den adelborst Ullmo, wegens hoogverraad veroordeeld, had heden morgen plaats over eenkomstig de voorschriften van het mili taire strafwetboek, in tegenwoordigheid van eene groote menigte, die door eene ver sterkte troepenmacht in bedwang moest wor den gehouden. SpaqJ» Madrid, 12 Juni. In een woelige zit ting verwierp de Kamer met. 130 stemmen tegen 48 een voorstel van Ca/mbo om de web op de jurisdictie buiten gebruik te stellen. Oostenrijk. Weeuen, 12 Juni. Heden voormid dag werd een optocht gehouden naar aanlei ding van het 60-jarig regeeringsjubileum van den Keizer. Op 300 tribunes vonden meer dan 100,000 schoolkinderen plaats. In de straten bewoog zich eene groote menigte. De stoet was verdeeld in drie groepen, die dienden om hulde te brengen aan Oosten rijk in het verleden en het heden. De stra ten waren rijk versierd. Weenen, 12 Juni. De stoet kwam te 10 uur aan op het plein, waar de feesten ter eere van den Keizer plaats zouden heb ben. De leden der keizerlijke familie hadden plaats genomen op het terras; de belenden de tribunes waren ingenomen door de diplo maten, de ministers, de hoogwaardigheids- bekiceders, hofambtenaren, generaals enz. De Keizer bevond zich in de keizerlijke tent, waar de eere-voorzitters toespraken hielden, welke de Keizer beantwoordde. De burgemeester stelde den Keizer een gegra veerde gouden plaquette ter hand, als her innering aan den optocht. De Keizer, die zichtbaar bewogen was, beschouwde met le vendige belangstelling de verschillende groe pen en bedankte de verschillende nationali teiten voor de huldebetuigingen, die zij hem •brachten. Toen de laatste groep de keizer lijke tent voorbij getrokken was, hieven zan gers het volkslied aan, waarop het publiek mot blij gejuich antwoordde. Dc Keizer betuigde zijn hartelijken dank voor de hem gebrachte hulde. In alle kerken te Weenen werden de klokken geluid. De gezondheid&politie heeft bekend ge maakt, dat 400 personen onwel zijn gewor den twee personen kregen een arm- of beenbreuk. De voorwaarden zijn thans bekend" ge worden, waarop de studenten te Innsbruck de staking aan de universiteit willen doen eindigen, luiden aldus: lo. De regeering moet officieel toestaan, dat prof. Wahrmund zijn college over kerk recht houdt. 2o. De aankondiging van de voorlezing over huwelijksrecht wordt door de regeering goedgekeurd 3o. Prof. Wahrmund moet gedurende het winterhalfjaar 1908/1909 a<*n de uni versiteit te Innsbruck kunnen blijven docee- ren. Rutland. De Nordd. Allg. Zedtung merkt over de samenkomst te Reval op, dat die verloopen is in de hartelijke vormen, die beantwoordt aan de nauwe 'Intrekkingen tusschen het Russi sche en het Engelsche vorstenhuis.. Ook de gewisselde feestdronken zijn gekenmerkt door de uitdrukking van warme toetgenegen- heid, die de beide monarchen in hunne woor den hebben gelegd. Po-litiek opmerkelijk is vooral de nadruk kelijke verwijzing naar de beteekenis, die het op het Aziatische binnenland betrekking hebbende verdrag verkregen heeft voor de toenadering van de beide landen en naar de woordlen van den Koning nog voor de rege ling van eenige gewichtige vragen kirijgen zal. Misschien is hierin te zien eene zinspe ling op de spoedig te verwachten beëindiging van de Engielsjöli-Rupsische onderhandelin gen over nieuwe her vorm mgs voorstellen voor Macedonië en op de taak, die aan de Russi sche en Engielsche diplomatie gesteld is biji de vereffening der moeielijkheden van den tegen woordigen toestand in Perzië. Vóór alles hebben de beide monarchen in hunne feestdronken als gemeenschappelijk doel de handhaving van den wereldvrede ge noemd. De kalme en oprechte toon in de redevoeringen van de beide heerschers stemt overeen met de gezindheid, die in het ern stige deel van de Engelsche en de Russische pers tot uitdrukking gekomen is tegenover de pogingeD om aan de samenkomst te Reval eene onvriendelijke pointe tegen Dudtsch- land te geven. Volgens een bericht van Reuter uit Reval was de laatste avond van de samenkomst der monarchen op de reed© van Rieval bijzonder feestelijk. Na het feestmaal, dat op het Brit sche koningsjacht Victoria and Albert plaats had, verzamelden de vorstelijke personen, de ministers en andere gasten zich op het hoofd- dek. De Keizer van Rusland droeg de uni form van zijn Engelsch kavallerie-regiment, de Koning van Engeland die van de Kiew- sehe dragonders. Uit de stad waren twee stoom booten met zangers gekomen, die eene serenade brachten. Toen het Engelsche volks lied gezongen werd en de Koning en de Ko ningin met eene buiging dankten, werden zij met gejuich begroet. Toen het Russische volkslied werd1 gezongen, kwamen de Keizer en de Keizerin Daderbij en de geheel© groep luisterde eenige minuten naar de zangers. Eindelijk werd er gedanst, waarmee de gas ten zich tot na middernacht bezig hielden. Des nachts om drie uur lichtten de Engel sche schepen het anker. Turk*#. Over de gebeurtenissen op Samos heeft de Neue Freie Presse van gezaghebbende Turk- sche zijde de volgende mededeeldngen ont vangen „Sommige bladen hebben in den laatsten tijd tendentieus© berichten verspreid, alsof de Turksc.he regeering de bijgedachte had, den staat vau zaken op Sam os te verande ren. Ik ben gemachtigd te verklaren, dat de bemoeiingen van de Turksche regeering alleen hierin bestaan, den toestand overeen komstig de keizerlijke firmans te handhaven. De orde is volledig hersteld op het eiland. Men houdt zich bezig met de reorganisatie van de gendarmerie, d'oor lieden uit Sara os zélf in dienst te nemen. Het plaatselijk be stuur fungeert geregeld. Bij liet onderzoek naar de schuldigen gaat alles met rechtvaar digheid en gematigdheid in zijn werk. De memoriën, die Sofoelis en zijne handlangers van Athene uit verspreiden, aijtn niets dan een samenweefsel van leugens. Deze lieden hebben overigens hun mandaat verloren op grond van de grondwet van het eiland. Zoo als de berichten van de consuls getuigen, zijn geen wreedheden gepleegd door de kei zerlijke troepen zij hebben niets gedaan dan zich verdedigd. De feiten zullen weldra de loyauteit van de Turksche regeering bewij zen. Reoef Paoha zal Sam os verlaten, zoodra zijne zending volbracht is, en de keizerlijke troepen, die tot herstel van de orde gezon den werden, zullen geleidelijk teruggeroepen worden." De gezanten van Engeland, Rusland en Frankrijk te Konstantinopel hebben per soonlijk de Porte aanbevolen er op toe te zien, opdat de Turksolie troepen op Samos geene uitspattingen begaan. Als die moch ten voorkomen, dan zul1 en oorlogssohepen van deze mogendheden voor Yathy verschij- Esultan beeft den vorst van Samos, Ko- passis, de orde van Osmanie met brillonten verleend. Dit moet dienen als bewijs, dat de sultan niet van plan is een anderen vorst te benoemen. Marokko. Uit Casablanca, wordt bericht, dat alle Fransche troepen in de kampementen terug zijn gekeerd en dat de tijd van de krijgsver richtingen te velde voorbij is. Egypte. De Khedive Abbas Pasha is, volgens een bericht uit Konstantinopel, tijdens zijn be zoeken aldaar door den sultan behandeld met eene voorkomendheid, die getuigt van den zeer vriendschappelijken vorm van hunne persoonlijke betrekkingen. Den Sen Juni is de khedive vertrokken naar Weenenlater zal hij zich naar Londen begeven, waar hij tegenwoordig zal zijn bij het feestmaal, dat den 29en in het paleis van St.-Janus ge geven wordt naar aanleiding van den ver jaardag van den Koning van Engeland. Britsch-Indië. De raad van den onderkoning van Indië heeft twee nieuwe strenge wetten aangeno men, die door de regeering waren ingediend' om haar nieuwe volmachten te geven met betrekking tot ontplofbare stoffen en de pers. Bij de behandeling verklaarde Sir Har vey Adamson, dat de regeering te doen heeft met eene georganiseerde bende, die zich tegen de levensbelangen van de maat schappij vereenigd heeft. De politie van Bengalen hoeft goede diensten bewezen, maar het gevaar is groot en het is noodig snel en met krachtige hand in te grijpen. De inlandsche leden van den raad keur den de wet tegen de ontplofbare stoffen goed, maar kwamen er tegen op, dat hun geen voldoende tijd werd gelaten tot over weging van de perswet daarvoor moest huu eene maand tijd gegeven worden. Door de vertegenwoordigers der regeering werd ver klaard, dat die vertraging eene dlwaasheid, ja eene misdaad zou zijn. De onderkoning lord Minto verklaarde, dat de regeering de bestaande wetten niet als voldoende be schouwde; zij had nieuwe bevoegdheden noodig. De nieuwe wetten werden door haar beschouwd als uitzonderingsmaatregelen, die voor een gevaarlijk geval bestemd zijn en een bepaalde soort misdadige handelingen moeten treffen. Het is zeer goed mogelijk, dat de nieuwe wetten blijken nog niet streng genoeg te zijnals dit het geval mocht zijn, dan zou men ze aanvullen. Een strenger toe zicht op de pers in Indië is gebiedend nood zakelijk Indië is voor volledige persvrij heid niet rijp. Vereenigde Staten. N e w-Y ork, 12 Juni. Underwood, den voorzitter van de Erie-spoorwegl, heeft in eetn 'brief aan eenige obligatiehOuders mede gedeeld, dat door achteruitgang in de zaken, de maatschappij niet- in staat zal zijn aan hare verplichtingen tegen het einde van Juni te voldoen. De voorzitter verklaart, dat er regelingen worden getroffen om geld te ver schaffen om de coupons van de Prior Liens en de General Liens tot 1 Juli 1907. Dit ver schaft echter slecht eene tijdelijke uitkomst. Er zal spoedig een plan wond'en voorgesteld tot verzekering van de couponbetaling ge durende eene reeks van jaren en om de maatschappij in staat te stellen de verte ringen te voltooien. 52 thksese hoven. Slechts één officier stond er dien dag op de doodenlijstl En onder verscheiden andere namen van. gesneuvelden, overleden, vermisten, gewon - dn van de C. V- (Imperial Oity Volun teers) kwam tweemaal de naam van Rood ford voor. Niemand lette er op. Gerald, die was uitgegaan om te vechten *en glorie en lauweren te behalen en terug te kamen met 't Ridderkruis op de borst, was gestorven aan darmkoorts, na eerst typhus te hébben gehad. Een ziekbed had. hem daar gewacht in het moordend klimaat van Zuid-Afrika daarvoor had 'hiji zijn mooi jongensleven ge waagd! En Ernest was met hém mee gegaan, om 'dat hij en Gerald, van kinds af, ohuins wa ren geweest, trouwe makkertjes. Als zijn oudste broertje pret had, lachte Ernest en, als Gerald schreide, liepen er ook traantjes langs zijn wangen. Toen zijn broer dus uittrok, trok hij mee En nu zou hij terugkomen, ailleeu... met *ón arm; verminkt en mismaakt on tot m do ziel getroffen Hij, do eenige van de drie, die geen krijigs man was in zijn hart, hij had een schot ont vangen, hij was, op soldaten-manier, buitei gevecht gesteld. Guy was op 't veld omgekomen van ont bering, kou en afmatting, Gerald wa>s :-n 't gasthuis gestorven, zonder één kogel te he1) - ben hooren fluiten of één vijand te hebban gedood. En Ernest, die uit bilinde navolging ging en niet uit eerzucht of roeping, naai 't oorlogtsterrein was gegaau, was in den strijd geweest en zou er 't bewijs van, vij* leven lang, met zioh dragen. In plaats van een krachtig gespierden rechterarm, met een biceps, waarop elke sportman trotsch zou zijn geweest, hing er, naast zijn jong, slank lichaam, ©on ellendig sboanpje! Zoo kreeg; mevrouw Roodford baar zoon terugEn Nancy, 't moedige soldiaten-vrouwtje, kwam na lang lijden, weer in 't ouderlijke huis.... Niet meer met guitigen oogopslag en zil veren ladh. 't Madonna-gezichtje was nu w". ernstig en er lag een hemelsehe berus ting op. Als men haai' beklaagde, zei ze: Er zijn er zoo velen, die met mij getroffen zijn, en niet allen hebben zooveel over ge houden. Ik heb mijn moeder nog, die ik troosten moet. We zijn nu nog dichter bij' elkander, moeder en ikwe hébben 't zelf de leed te dragen. En ik zal, beter dan vroeger mijn werk in 't East-EndJ kunnen doenik begrijp nu eerst, wat ellende is. Ik kan nu eerst met anderen meeschreion, omdat, ik ook geschreid héb. Mijn eigen ger- luk is weg... daar is niets meer aan te doen, maar ik kan nog zooveel doen voor 't geluk van .anderen. Juist omdat ik, voor mij zelve, niets meer van 't leven vraag, kan ik mij aan 'anderen wijden." Zoo sprak ze... langzamerhand. Toen ze pas van Afrika thuis kwam, was 't een heel stil, heel min, heel bleek pop petje; vreemd zag ze er uit in haar wedu- wenkleed, gebukt ging ze onder 't gewicht van haar sluier, die, evenals haar verdriet, te zwaar voor haar was. ,,Ik heb jelui niets mee kunnen brengen van mijn reis," zei ze tot lxaar zusjes, die haar hielpen met 't uitpakken van haar koffers. Maar ze gaf ze al haar bijouterie. ,,Ik draag 't toch niet meer." Zij droeg alleen een klein, rond medaillon met twee kleine lokjes, een blond en een donker, 't eene van haar ma.n 't andere van haar zoontje. Dat was alles, wat Nlancy over had gehouden van haar geluk en van haar illusies. En in 't groote Brittenrijk, waar de zon nooit ondergaat, zijn veel Nancy's. De mooie toiletjes van Ivy en Ethel wer den opgeborgen, Marion's lichte japonne tjes, die ze voor Holland had gemaakt, wer den weggehangen. Mevrouw Roodford wilde haar deftige, gekleurde zijden robes weggeven, maar... ze wist niet aan wie... Haar oudste zuster, de doctores, had haar beide izonén verlorenvergiftigd in den Transvaal door slecht drinkwater en zij, die ze zoo h^viëniach mogelijk had opgevoed en ze zooveel wenken op sanita- risch gebied: had o-egeven! Haar zuster Julia was voor een zwager in den rouw... en zoo was 't overal. Zoo hield Engeland zoiner-vacantie Aan den overkant van 't Kanaal was de reuzen Vanity-Fair in vollen gang; daar vierde Electra een triomf, als nooit te vo ren. Daar trok de wereld-tentoonstelling duizenden en nog eens duizenden. Daar verdrong men zich, te midden van de meest verfijnde weelde en de meest ar tistieke voortbrengselen van menschenver- nuft in een klein gebouwtje, rondom een eenvoudige buste, het borstbeeld van Oom Paul, den grijzen 8 taats -President. En bij dat ailtaar, waar de oude Boerenheld, als een godheid, werd aangebeden, werden de Engelschen vervloekt. De Krüger-vereer in g was tegelijkertijd een demonstratie tegen het perfide Albion De feest-zang verstomde en ging over in een afkeurend gesis Er waren niet veel Engelschen op de Tentoonstelling en toch had Engeland va- cantic HOOFDSTUK X. Te Laat. Toen Anixotte, later dan ze eerst- ver wacht waren, haar broeder en schoonzus-, ter van den brein haalde en ze Marion zag, 'heel bleek en smalletjes in haar zwart ja ponnetje, schoot haar gemoed vol. Ze droeg dien rouw voor Engelschen... voor de gehate, verafschuwde beulen... en toch Het waren t-wee jonge levens wegge maaid', bedden braaf, beiden nobel1! Wat had Gerald, met zijn jongensachtige galantheid, niet een gunstigen indruk op haar gemaakt, tijdens haar eerste verblijf bij de familie Roodford en ook later bij 't trouiwen van Marion. Hij; had haar zelfs ,,un bout de cour" gemaakt, maar Ivy had haar gezegd, dat ze 't zich uiet aan moest trokken, want dat hij geregeld veriieïd werd op alle meisjes, aan wie hij voorgesteld werd. En nu was 't uit. Daar lag hij nu in een ruw gedolven graf, ergens op 't veld; zijn arm lijk mogelijk niet eens beveiligd door een kist zoo maar ten prooi aan de roofvogels. Gieren-aas, die knappe Gerald! met zijn fij'n besneden gettaat en at'hlétische harmonisch gevormde gestalte, met zijn groot hart en zijn geestdriftige natuur. Ge storven, nog vóór hij geleefd had om zijn aspiraties ven.'uld te zien. En Guy, de jong getrouwde man, de rid derlijke echtgenoot, die Nancy geleerd had lief te hebben en die haar, in die korte anaanden, ®oo gelukig had gemaakt. Naar 't gieen ze van hem gehoord had, wist"Annette, dat Guy Mac Gregor de be lichaming was geweest van alles, wat braaf en rechtschapen en beminnenswaardig was. Gevallen weggerukt als een blad van een boom Weinige dagen te voren was Annette een barer schoolvriendinnen tegengekomen, die pas wedergekeerd was uit Transvaal. Haar man was bij den Zuid-Afrikanschen Spoorweg werkzaam geweest en was, zonder reden, door de Engélschen opgelicht en 'als krijgsgevangene naar Geylon vervoerd'. Later had ze van een zijner medegevange nen géhoord, dat hij had' wil'len ontvluch ten en toen was doodgeschoten. Het jonge vrouwtje had haar huis in Pretoria, waar ze alles zoo netje6 in orde had, moeten verlaten en mocht, voor haar en haar beide kinderen, niets meenemen dan een hand valiesje. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1