BINNENLAND. Londen, 12 Juni. De inschrij'vings- lijsten voor de uitgifte ten behoeve van de Union Pacific zijn gesloten. Een telegram uit New-York bericht, dat ook de inschrij vingslij sten voor het Amerikaansche aan deel gesloten zijn Het bedrag is ruim over- teekend. Allulai. vDe dwaze rol, die de burgemeester van Köpenick tegenover den kapitein- schoen maker Voigt heeft gespeeld, heeft aan 'het aanzien van het ambt geen afbreuk ge daan. Zelfs de post van tweede-fburgemees- ter van Köpenick wordt zeer begeerd. Daar dingen op liet oogenblik 80 candidaten naar. vVolgens de Illustration zijai er te Pa rijs nu 101,750 rij- en voertuigen. Daarbij 2250 huur-auto's en een 12,000 in particu lier bezitvoorts 2000 trams en omnibus sen. vMen weet in onze diagjen heel wat van overproductie te vertellen. Maar het volgende verhaaltje kan, als 't waar is, voegen we er bij bewijzendat die over productie niet va.n gisteren is. Een heer be stelde eeai costuum uit een „en-gros-Wee ding-magazijn" te Chicago- Toen het pak aankwam, onderzocht hij ook de zakken. In een daarvan vond hij het volgend briefje: ,,Miss X. (de naam en 't adres stonden er vo-lluit bij) 20 jaar oud, wensaht kennis making met een heer voor een eventueel huwelijk." Onze meneer is jong; hij denkt „daar kou je wel eens op schrijven." Zoo gezegd, zoo gedaan. Na oenigen tijd kreeg hij 't volgende antwoord terug: „Uw geëerd schrijven ont vangen Ik moet u melden, dat het ooe- tuum, waarin u den brief vond, vioor 20 ja ren gemaakt werd. De „mis" van toen is nu 40 jaar, moedor van zeven kinderen en ik raad u, niet weer te schrijven. De echt genoot." De Staatscourant van Zaterdag 13 Juni, bevat o. m. de volgende Kon. beslui ten bevorderd bij het departement van finan ciën tot le klerk C. Wildenburg, M. J. Dinnema, H. E. M. Teulen, P. W. C. Kei- eer; op verzoek eervol ontslagen J. W. Luber, als notaris te Amsterdam eervol ontslagen de le luitenant A. Maas Geestera mis, van het le depot huzaren; benoemd t-ot notaris te Vorden R. Nu- mans, aandidaat aldaar; te Zuidwolde W. G. Hemmers, candidaat te Warnsveld tot loeraar aan de R. H. B. S. te Venlo H. H. Knippenberg aldaar; bij den generalen staf tot majoor de kapi tein jhr. L. M. A. von Schmid van dien staf. verleend de zilveren eere-medaille der Oranje-Nassau-orde aan W. Vonk, brigadier- majoor der Rijksveldwaeht te Oud-Beijer- land benoemd bij do zeemacht tot officier van gezondheid 2e klasse S. Citroen, arts te Am. sterdam en H. J. M. Laurense, arts te Utrecht op verzoek eervol ontslagen de luitenant ter zee 2e klasse E. G. Wesse]ink. verlof verleend tot het aannemen der onder- scheidingst eekenen achter hunne namen ver meld, aan na te noemen personen nir. S. B, W. graaf van Limburg Stirum, te 's-Graveiihage, kamerheer van H. M. de Ko ningin, dienstd. bij H. M. de Koningin-Moeder, het commandeurskruis 2e klasse van de Orde van Verdienste van Adolph van Nassau, hein door Z. K. H. den Groothertog van Luxemburg geschonken F. W. Bunge, te Rotterdam, koopman, de versierselen van Officier d'Académie, hem door den Minister van Openbaar Onderwijs en Schoone Kunsten der Fransche Republiek geschonken J. H. de Kantor, te Tilburg, koster aan de Roomsch-Kaükolieke kerk aldaar, hot kruis ,,Pro Ecclesia et Pontifice", hem door Z. H. deai Paus geschonken M. J. van Rijckevorsel, geboren van Heyst, te Nijmegen, het kruis „Pro Ecclesia et Ponti fice", haar door Z. H. den Paus geschonken,; jkr. mr. R. E. W. van Weede, te 's-Graven- hage, hofmaarschalk van H. M. de Koningin- Moeder, het commandeurskruis le klasse van de Orde van Verdienste van Adolph van Nassau, hom door Z. K. H. den Grootheitog van Luxem burg geschonken; C. F. Gysberti Hodenpijl, te Vrijenban bij Delft-, publicist, de versierselen van Officier de rinstruction publiqxje, hem door den Minister van Openbaar Onderwijs en Schoone Kunsten der Fransohc Republiek geschonken L. Janssens, weduwe van, J. Janssen, to Bee- sel, het kruis „Pro Ecclesia et Pontifice", haar door Z. H. den Paus geschonken; vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederl. zeeschepen met uitzon dering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaar de, dat hij de wettelijke bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland st-ip- telijk nakome, aan dr. J. E. Shepherd. H. M. de Koningin is voornemens van a. s. Maandag tot Zaterdag d. a. v. in de Residentie te veiblijven Prins Hendrik te Frankfort. Aan eon bijzbndere correspondentie in het HJbld. is het. 'volgende ontleend: Het moment van dien dag was Woensdag de Tede van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. Nadat de voorzitter het congres met een. rede geopend had, waarin hij aan Z. K. H. ook dank bracht voor do booge eer van zijn aanwezigheid en herinnerde aan zijn bekend, moedig gedrag bij die schip breuk aan den Hoek van Holland!, beklom Z. K. H. dadelijk den katheder en hield de volgende rede: In de eerste plaats, mijnheer de geheim raad, verzoek ik u miijn hairtelijken dank te aanvaarden voor de uiterst vriendlelijike woor den, die gij zooeven in naam van het inter nationale congres tot mij hebt willen rich ten Zij hebben mij met te meer vreugde ver vuld, omdat ik ihet streven van het congres en in het algemeen het reddingswezen met volle belangstelling volg. Gij waart zoo vriendelijk er op te wijzen, dat ik mede werkte aan het reddingswerk bij de gestran de stoomboot „Berlin". Ik 'heb het als mijn menschelijken plicht en als een vreugde des hairten beschouwd, bij de redding van men- schenlevena mede te kunnen werken. Indien ik hiervan melding maakgeschiedt dit al leen om op deze plaats het standpunt te ka- rakteriseeren, van waar uit ik het doel be schouw, dat aau het reddingswezen isge steld, dat ik dit hoog houd en dat ik het als een van mijn mooiste plichten beschouw, de ontwikkeling van het reddingswezen te kun nen helpen bevorderenWij allen moeten steeds voor oogen houden, dat elke humani taire instelling, waarin het zuiver mensohe- lijke tot weldadige uiting komt, bij alle vol ken en voer alle" volken zonder onderscheid van ras en nationaliteit het beste middel zaïl zijn om rassen en volken nader tot el kaar te brengen, de Volken in dienst van de menschheid te vereenigen. Zij leeren wederkeerig hun waarde ken nen en waardeeren, en betrekkingen worden aangeknoopt die er toe kunnen leiden, vroe gere of nog bestaande verschillen geleidelijk te doen afnemen en ten slotte geheel op te heffen. Gij. zult dus begrijpen met hce buitenge wone voldoening het mij vervulde, dat. ik in de gelegenheid ben de beraadslagingen van het congres ten minste voor een cleel bij te wonen, dat ik verdter met oprechte blijdschap in uw midden getuige kan zijn van de plechtige opening van dit congres, het eerste van dien aard. Met des te grooter vreugde neem ik aan dit congres deed, daar in mijn nieuw vaderland de eerste reddings maatschappij werd gesticht. Tegelijkertijd voel ik als Duitscber van geboorte zekeren trots, dat het eerste congres voor het red dingswezen hier in Duitschland bijeenkomt en ik meen uiting te mogen geven aan de overtuiging, dat gij in geheel Duitschland eenzelfde gevoel zult waarnemen. De mannen, die aan de spits van het con gres en vain het reddingswezen staan, zijn een waarborg, dat de edele, mensdblievend© bedoelingen die aan het redd ings wezen ten grondslag liggen, ongeacht alle belemmerin gen, steeds meer zullen ten uitvoer komen en tot zegenrijke gevolgen zullen leiden. Met zaakkennis en kracht, met energie en liefde. Dat mijne heeren, wensch ik u van gan- scher harte ,ook in naam van de hier aanwe zige Nederlandsche delegatie, toe, en tevens wil ik u dan wijzen op de warme sympathie ën, welke wij in Nederland voor de volma king van het reddingswezen koesteren en welke ook mij,n wensclien insluiten voor de zegenrijke resultaten van de eerste bijeen komst van dit congres. Nauwelijks was zij geëindigd of een warm applaus ontstond en getuigde van de in stemming, die Zijne woorden bij de aianwe- zigen gevonden had Toen dan ook korten tijd daarna de voorzitter der vergadering voorstelde Prins Hendrik tot eere -voorzitter te benoemen, brak een warme ovatie los. Z. K. H. bleef met belangstelling luiste ren naar de verschillende officieele redevoe ringen en benoemingen. Na de sluiting "van deze eerste morgenzit- ting begaf Z. K. H. zich, begeleid door den burgemeester en andere autoriteiten, naar de teohn isch - w etensch appel ij ke tentoonstelling, waar hij geruimen tijd bleef en met belang stelling het ten tcon gestelde gadesloeg. Daar bij trok, vooral ook "3e inzending van de Maatschappij tot Redding van Drenkelin gen in Amsterdam, zijn aandacht. Heden middag om 12£ uur had Z. K. H. de leden van de delegatie en de aanwezige leden van het nationaal comité, waarvan in- tusschen nog de heeren dr. Tilanus en dr. Fleischer aangekomen waren, alsmede den vice-consul, den heer Marckx, aan een lunch genoodigd in zijn hotel. Na beëindiging hiervan reed hij wederom uit, door den burgemeester en ©enige Ne derlandsche heeren gevolgd, nu em zich naar de tentoonstelling in het Velodroom te be-* geven, waar hij ruim H uur vertoefde. Het was reedis half vijf geworden, toen Z. K. H. naar zijn hotel, het Carlton-hotel, terugreed. De voor Z. K. H. zoo drukke dag werd besloten met de bijwoning van de feestvoorstelling in de Opera, waar Madame Butterfly van Puccini gegeven werd, dat op de aanwezigen een grcoten indruk maakte. Z. K. H. vertrok Donderdagmorgen pre cies om 8 uur. pDonderdagavond te 7 uur keeide de Prins op Het Loo terug van Frankfort. Van Arnhem werd de reis weder per auto ge maakt. p(De Prins is voornemens Zondag zijn Noorsche reis aan te vangen. De Sultan van Asahan. \Vij hebben melding gemaakt- van de aankomst in de residentie van Sultan Mokamed Hoe sin Sjah, vorst van Asahan. Een enkel woord omtrent Asalhan en de persoon van zijn Suiltan moge hier een plaats vinden. Asahan is een zélfbeeturend staatje, res- sorteercnde onder de residentie Oostkust van Sumatra en groot ongeveer 110 vierk. G. M. (d. i. een zesde deel van Nederland). Hoofdplaats is Tandjong Balei, tevens zetel van een assistent-resident. Gelijk bekend, is Asahan een bloeiend ta baksdistrict; de opkomst- dier cultuur dag- teekent van omstreeks 1885. In dat jaar wer den 4 contracten uitgegeven, loopende over 11.000 bouws; vijf jaar later was dat getal reeds geklommen tot 23 contracten en 77.000 bouws. Behalve taibak wordt uit Asa han veel rijst en oopra uitgevoerd, voorna melijk naar Deli en Pinang. Sultan Mohamad Hoesin Sjah, die in 1888 zijn oom opvolgde, is thans ongeveer 47 jaar. Hij wondt afgeschilderd als een man van een flink en innemelijk uiterlijk die de Nederlaindsche taal zuiver spreekt. Tevens geniet hij den naam van een vooruit strevend man te zijn, een goed en verlicht bestuurder, die met- toewijding en verstand de zaken van zijn landschap behartigt. On der de vorsten van Nederlandsch-Indië staat Sultan Mohamad om zijn persoonlijke eigen schappen bij de regeering zeer hoog aange schreven. Des Sultan's oudste zoon en troonopvol ger heeft een gedeelte van zijn opvoeding in' Nederland genoten. In Indië teruggeko men werd hij tijdelijk bij het Binnenlandsch Bestuur gedetacheerd ten einde op de hoog te van de practijk der bestuurszaken te worden gébracht. Naar beweerd wordt houdt het bezoek van Sultan Mohamadi aan Nederland ver band met de sluiting van nieuwe contrac ten met Asahan en andere staatjes der Oost kust; omtrent den inhoud van -welke con tracten die overigens reeds ondertee kend zij xi bij de vorsten bezwaren zouden bestaan. Naar vroeger werd medegedeeld, zou de Sultan ongeveer een half jaar afwezig blij ven. Het plan zou bestaan nog Turkije te bezoeken en de bedevaart naar de heilige plaatsen te volbrengen. Nog willen wij opmerken, dat de vlag, i aan het hotel Den Ouden Doelen, waar de J vorst is afgestapt, uitgestoken, de vlag is van het zelf b. sturend landsohap Asahan (in een bericht in onze avondaidtgawe werd ge sproken van een natuurlijk niet bestaanbar© Sumatraansoke vlag' De vorst is vergezeld van zijn broeders Tengkoe Ban 'hara en Tengkoe Moe6a, wel- ke laatste ree.ls vroeger Nederland bezocht heeft. N. C. De Sultan van Asahan is voornemens ter audiëntie te gaan bij den minister van koloniën cn daarna gehoor aan te vragen bij de leden van liet Vorstelijke Huis. De minister Heemskerk is, na een bijna drieweekschen rusttijd buitenslands, te 's Gravenkage terug en heeft zijn ambts bezigheden hervat. De minister van. Staat, mir. T- M. C. Asser is benoemd tot buiten 1 an dscli lid der te Bolo-gna gevestigde Koninklijke Akademie van Wetenschappen (afdeeling Rechtsgeleerd heid). De ritmeester der Zweedsche cavale rie BruunstTön, die gedurende de zomer maanden zal deelnemen aan onze cavalerie- oefeningen, is ingedeeld bij het 4de regiment huzaren te Deventer. 60e Land huishoudkundig Congres. Op het 60ste Nederl. Landhuis- koudkundig congres, 29 en 30 Juni en 1 en 2 Juli te Heerenveen te houden, zal behal ve de reeds vroeger vermelde onderwerpen, nog worden ingeleid de vraagWat voor nut heeft het bacteriologisch onderzoek bij de beoordeeling van de vruchtbaarheid Van den grond? Inleider: dr. N. Goslings, re Wageningen. Van de agenda is afgevoerd het- vr eger aangekondigde vraagpunt: Wat kan er ge daan worden om de belangen van do berei- ders van volvet/te kaas hij den afeet van et product te behartigen? Bond van rievengaarders in Nederland. Maandag vergaderde té Arnhem bovengenoemde Boud onder leiding van den heer J. Anema van Berlicum (Fr.). Vertegenwoordigd waren 9 provinciale af- deelingen. Blijkens het verslag van den secretaris telt dé Bond thans 490 leden met 60 algemeene. Blijkens het verslag van den penningmeester sluit de kas met- een batig saldo van f 138.38£, welke giften zijn be legd. De heer Snoeijs (Dinteloord) gaf verslag omtrent het- orgaan „De Plattelandspost", waarvan het aantal abonnementen 510 be draagt. Limburg licht het voorstel toe een audiën tie bij den dir.-gen. aan te vragen ter toe lichting eener enquête, ingesteld door een commissie, naar den toestand in dezen dienst der posterijen. Van verschillende zijden bleek evenwel van een audiëntie weinig heil te worden verwacht, nu vergeefs antwoord wordt ge wacht op het adres, reeds gedurende twee achtereenvolgende jaren ingediend, waarin de grieven en wenschen zijn neergelegd. Na dë verklaring van de oom missie, dat ze niet bereid is ter audiëntie te gaan op grond van vertrouwelijke mede deelingen, wordt het voorstel ingetrokken met diit beding, dat het (hoofdbestuur handele in den geest van het Voorstel tot gehoor. Langdurige discussie werd gevoerd over het dragen van uniform, van rijkswege te verstrekken of vergoeding voor gemis daar van. Met groote meerderheid (832-1) werd het voorstel verworpen, alsmede dë aan vrage om vergoeding. In verband met de uitgesproken wensche- lijkheid om de brievengaarders op de hoogs te te houden van vacante hulppostkantoren, werd behandeld de motie-Zeeland, waarin met klem wordt aangedrongen op rijkswo ningen, omdat het gemis van goéde wonin gen de solid citatie naar 'betere betrekking tegenhoudt. Noord-Brabant wil veiihooging van het minimum- en maximum der Wo ning-toelagen Het voorstel-Zeeland wordt met alge meene stemmen aangenomen, gewijzigd in dezen zin, dat het rijk woningen verschaffe, waar geen geschikte woningen te krijgen zijn. Uit de mededeelingen van verschillende afgevaardigden omtrent de geldelijke ver goeding aan huisgenooteu, die den brieven gaarder tijdens diens ziekte vervangen, bleék, dat er geen eenheid is en het hoogst gewenscht is daarin een uniformiteit te krij gen, onafhankelijkheid van interpretaties van directeuren en inspecteurs. Het hoofdbestuur zal zich per adres te dezer zake wenden tot den directeur- generaal, alsmede tot het verkrijgen van 14 dagen verlof. Omtrent de titel-verandering word de uitslag van het referendum meege deeld, waaibij 224 stemmen ziclh verklaar den voor den naam postmeeeter en een ge lijk aantal voor dien vau postchef, terwijl nog enkele andere .betiteling werd genoemd. Ook in deze aangelegenheid zal het hoofd bestuur zich wenden tot den directeur-ge neraal, aan wden de verandering zal wor den overgelaten. De Federatie met andere post- en telegraafbondën zal in concept in Ihet Bondsorgaan worden afgedrukt in de afdeëlingen worden besproken en daarna een referendum worden gehouden. Na bespreking van enkele zaken van huis- houdélijken aard werd de vergadering ge sloten. De Ned. Opera. Met dë opera Faust heeft de Ned. Opera in het Paleis voor Volksvlijt afscheid genomen van het Amsterdamsch publiek. Voor zes weken be gonnen vol hoop en goeden moed en ge steund door het bestuur van het Paleis, moest men eerder het bijltje er bij' neerleg gen, dan aanvankelijk wel verwacht 'was. Bij de openingsvoorstelling werd in een toe spraak door de directie oen beroep gedaan op den steun van de opera-liefhebbers. Dit beroep is helaas vergeefsch geweest; in weerwil van goed voorbereide voorstellin gen en het opvoeren van noviteiten, zooals De gezonken klok, Laagland, <le Herberg prinses, bleef het puibliek weg. De weinige getrouwen, die opkwamen, konden de on kosten niet. goedmaken. En zoo eindigt voor de zooveelst© maal een Ned. opera, vol hope begonnen en overleden door gebrek aan belangstelling. Zondagavond, aegt het N. v. N., zou men echter van gébrek aan belangstelling niet mogen spreken. De zaal was totaal uit verkocht en honderden moesten worden teruggezonden. Qp den 2n Pinksterdag was een herhaling niet mogelijk. Zaal en artis- ten waren beschikbaar, doch het orkest, dat tot en met Zondag betaald was, wei gerde Maandag te spelen of de directie moest hun voor een volle week uitbetalen. Hierin had do directie geen lust, dus liet ze de onderneming reeds den ln Pinkster dag eindigen. Een standbeeld voor den K o n i n g-S tadhouder Willem UI. Wij maakten destijds molding van de be zwaren door de gewestelijke commissie van Zuid-Holland tea* kennis van het uitvoe rende comité voor de oprichting van een standbeeld voor den Koning-Stadhouder Willem III gebracht, tegen het plan van dit comité om het standbeeld to plaatsen niet te 's Gravenha.ge maar te Breda. Die bedenkingen waren zoo ernstig dat de ge westelijke commissie daarbij gaf te verstaan wel eens beziwaar te kunnen maken tegen het afdragen van de door haar ingezamelde gelden, daar verscheidene harer inbeekena- ren slechts hadden ingeschreven in de ver onderstelling dat het standbeeld in Den Haag zou komen. Het hoofdcomité (voorzitter generaal A. Kool, secretaris J. van Dam van Isselt) heeft thans aa.n het gewestelijke cocmité ge antwoord, dat het geen stappen kan doen om op de reeds gedane keuze van Breda terug te komen. Het verdedigt die keuze op verschillende, breed uiteengezette gron den. Een terugkomen op het nu eenmaal op volkomen wettige wijae genomen besluit is niet mogelijk. Aan de provinciale commis sies werd aldus het hoofdoomité des tijds niet anders verzocht, dan zich te be lasten ,,met het inzamelen van gelden voor de oprichting van een standbeeld voor Stad houder Willem III". Aan die roepstem is gehoor gegeven; voorwaarden van die com missies zijn niet. door het boofdooimfité aan vaard, a.l zou met haar wensclien rekening worden gehouden. Elke poging tot wijzi ging van hot eenmaal genomen besluit zou nu het welslagen van den gedauen arbeid in gevaar brengenandere plaatselijke of gewestelijke comité's zouden protesteeren, reeds deden dit, naar aanleiding van bet schrijven van het Z.-H. comité, B. en W. van Breda,. N. Ct. De droogmaking van de Schermer. Nu iu dit jaar het 275-jarige bestaan van de drooggemaakte Schermer wordt herdacht, heeft de afdeeliing Schermer der Hollandsche Maatschappij van Landbouw besloten aan het bestuur van het Waterschap de Schermer subsidie aan te vragen met liet doel door het houden eener tentoonstelling en andere feestelijkheden de herinnering aan de drooglegging te vieren. Int Handels- en Scheep vaart f e e s t. De Kamer van Koophan del en Fabrieken t.e Rotterdam heeft het plan opgevat, ten einde aan hen, die belang Stélle.i in den bloei van de haven van Rot terdam, gelegehedd te bieden haar ontwik keling in oogenséhouw te nemen, de belang stellenden zoowel uit Holland als uit het buitenland uit te noodigen tot een drie- da agsch bezoek aan de haven. De gasten zul len gedurende dien tijd de havenwerken in al hun omvang en uitgebreidheid' kunnen bezichtigen, en door een tocht op de rivier, van den Hoek van Holland tot Dordrecht een-overzicht verkrijgen, niet alleen van de buitengewoon gunstige geografische ligging der haven en de voordeeflen, welke zij daar door voor het wereldverkeer biédt, maar ook van de voorbereidende werken ter uitbrei ding en verbetering, waardoor handel en scheepvaart in de toekomst zich ongetwijfeld verder zullen ontwikkelen. Het volgend programma, waarvan de on- derdeelen later zullen worden medegedeeld, is aldus in hoofdtrekken vastgesteld. Den eersten dag, 14 Juli: Ontvangst der gasten door de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Rijtoer door de stad. Lunch in de Diergaarde. Boottocht naar den Hoek van Holland. Des avonds feestmaal, aange boden door het gemeentebestuur van Bot terdam, voor de door het gemeentebestuur daartoe uitgenoodigden. Den tweeden dag, 15 Juli: Boot-tocht in de haven ter bezichtiging der dok- en haven werken en handelsinriohtingenLunch in het Park. Boottocht naar Dordrecht. Des avonds feeetmaal, den gasten door de Hol landAmerikalijn aangeboden op haar nieuw dubbelschroef-stoomsohip „Rotter dam", metende 24.170 ton, dat, dan zijn eer ste reis naar Amerika zal hebben volbracht, eveneens voor hen, die daartoe door de H. A. L. zullen worden uitgenoodigd. Den derden dag, 16 Juli: Geen officieel programma. De gasten zijn daardooT in de gelegenheid naar keuze fabrieken en ande re belangrijke inrichtingen te bezoeken. Des avonds zullen de gasten zich andermaal aan een feestmaaltijd vereenigen, ditmaal door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam aangeboden in een der grootere hotels te ScheveningenTot ^lot vuurwerk, aangeboden door de Maatschappij Zeebad Scheveningen. Desgewensobt biedt de Kamer van Koop handel en Fabrieken aan haa/r buiten Rot terdam wonende gasten vrij logies aan in een der hotels van de Maatschappij Zeebad Scheveningen, van waar extra-treinen de verbinding met Botterdam zullen onder houden. De jubileumfeesten van den A. N. W. B. Men meldt uit Haarlem: Meer eu meer krijgen de plannen tot grootsche viering van het zilveren jribilë van den A. N. W. 'B. vaster vormthans zijn nagenoeg de hoofd momenten der feestelijkheden vastgesteld. Men stelt zich voor op Zaterdag drie toch ten (een in Noordelijke cn twee iu Zuidelijke richting) zullen worden gemaakt, een groote en twee kleine, zóó geregeld, dat men terug is geruimen tijd vóór het begin van den op tocht, waarvoor de deelneming de verwach tingen overtreft. De commissie ondervindt veel sympathie en veel medewerking. Ze beschikt over adressen en prijzen voor rij wiel versiering, zoodat zij ook daaromtrent gaarne gewenseh- te inlichtingen verstrekt. De optocht, met. minstens 3 muziekcorp sen, zal verschillende doelen der stad door trokken en gevoerd worden langs tribunes met 2600 plaatsen. Daar zal zeker gezelligheid niet ontbre ken. Zondag 19 Juli, den dag van de zeereis, wotdt georganiseerd een rijwieltocht naar iJmuiden en een naar Wijk aan Zee. Bijzondere maatregelen zijn beraamd op dat de deelnemers van beide rijkvieltochten in de duinen gezamenlijk het landelijk maal zullen kunnen gebruiken. Door allen wordt dan gereden via Yelsen naar Spaarndam, waar de stoet vermoede lijk wordt opgewacht door een stoomboot met muziek. Daardoor begeleid gaat het langs den uiterst mooie Spaavneoever met prachtige vergezichten naar Haarlem. Bijzondere maatregelen worden getroffen voor de versiering van de concertzaal dei- Sociëteit Vereeniging, waar hot beroemde Bondsdiner wordt gehouden. Jeugdige avonturiers. De ka pitein van het Nederl. stoomschip ,,IJ- stroom", Woensdagavond van Amsterdam vertrekkende, vermoedde, dat zich een jon gen aan boord verscholen had, die niet op het schip thuis behoorde. De politie te IJmuiden, daarmede in kennis gesteld, vond, toen het stoomschip in de sluis lag, niet één, maar twee jeugdige knapen, die zich op het schip verborgen hielden en zoo den tocht naar Landen wilden doen. Door tusschenkomst der politie zijn ze naar Am sterdam teruggezonden. De zaak der Arnhemse he ba,nk vereeniging. Nadat gisteren de pleidooien zijn gehouden dn de zaak tegen mrs. PlieSter en De Meyier. heeft het ge rechtshof de uitspraak bepaald op 25 Juni. Inval in een speelhuis. Don- dardajgnacht deed de Amsterdamsohe politie een inval in een nachtsocieteib, gevestigd Thorbeckeplein 8, waar, naar men vermoed de, werd gespeeld, inderdaad werd een „jeu de barracq" in beslag genomen. Inbraak te Rotterdam. Gis terennacht is, na een vrij lange rust, te R-otterdam weder eens ©en inbraak gepleegd met braak op de gewone wijze. Thans had den de dieven de behangerij en sorteerderij van A. G. Sluyter aan de Kruiskade tot terrein hunner operation gekozen. Zij ver schaften zich toegang door de gang, loopen de achten* langs de tuinen van den Cool- singel en kwamen door het privaat naam binnen. Daarop hébbon zij de gordijtn van het winkelraam 'laten zakken en vervolgens de brandkast -naar voren gebaald en aan de ach terzijde geopend. Vermist wordt een bedrag van f 600 a 700. De ,heer Sluyter was tegen inbraak ver zekerd. Justitie en politie stelden een plaat selijk onderzoek in. Liefdesdrama. Te Zaandam had zekere A. F. C. D., een 34-jarig gepen sioneerd militair, in zijn kosthuis een lief desbetrekking aangeknoopt met dë dochter des huizes. Doch de 'liefde verflauwde en hem werd de deur gewezen Vrijdag verscheen hij plotseling weer in zijn kosthuis en verzocht van boven te m'oge/n halen een jas, die hij had laten han gen. Dit werd toegestaan, dooh nauwelijks was hij boven, of er weerklonken twee scho ten achter elkaar. Op den zolder vond men het lijk van D., die in de woning zijner geliefde zichzelven het hoofd had doorboord. Noodlottige val. Donderdag middag had te Brumimen een treurig ongeval plaats. Mevr. do wed', v. G. S., een dame van hoogen leeftijd, had liet ongeluk uit een openstaand bovenraam te vallenze be kwam daarbij belangrijk© kwetsuren en brak een been. Gisterenmorgen is zij reed9 aan de gevolgen overleden Goed afgeloopeu. Gisterenmid dag is de bemanning van den blazer dër Nieuwe Bergiing-Mijdie zich belast heeft met de opruiming van het wrak van „De Nordsee", aan een groot gevaar ontsnapt. Reeds 2 mijnen, elk van 100 K.G. dynamiet, waren met goed gevolg afgeschoten. Toen de derde mijn van 100 K.G. gelegd was en men zich als gewoonlijk op den behoorlijken afstand had verwijderd, zag mën van de vlet van het Rijksvaartuig „P. Cal and", waarop het toestel ter ontsteking stond, na dat het schot afgegaan was, dat bet achter schip van dén blazer gedeeltelijk weggesla gen en zinkende was. Hulpgeschreeuw steeg op. Door het spoedig optreden van den op zichter Westhoeve en verdere bemanning in de vlet werden de zes man van den blazer gered. Op den blazer bevond zich nog 275 K.G. dynamiet. De oorzaak ligt hoogstwaar schijnlijk hierin, dat bij het afschieten van het schot een stuk ijzer van het wrak tégen den blaaer ie geslagen. De half drijvende blazer werd achter het Zuiderthoofd gesleept-, waar hij gisterenavond door een sleepboot zon worden binnengebracht. (Hbld.) School- en Kerknieutra. Vereeniging Tesselschade. Examen kin derjuffrouw. Geëxamineerd 6 candidaten. Ge slaagd: W. M. Grummels, G. N. ScklerG. A. C. van Lienden en G. Groenendijk, allen t-o Rotterdam; A. Bus, te HarlingenE. A. Frio- link, te Westzaan. Evangelische Alliantie. Te Haarlem is Dinsdag onder voorzitterschap van mr. A. H. Brandt gehouden do jaarverga dering der Nederlandsche afdeeling van de Evangelische Alliantie.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2