"binnenland. A ■m leverei, zoodra de troepen zijn vertrokken. Zij verklaren, dat zij tot dusver met eene zekere berusting alle mogelijke daden van wreedheid van de christelijke lvretensere heb ben verdragen, die zich blijkbaar tot taak geeteld hebben de mohammedanen uit te roeien. Zonder twijfel willen de Kretensers op deze wijze de inlijving van het eiland door Griekenland vergemakkelijken. De mo hammedanen, die op Kreta gebleven zijn zij zijn nog slechts 40.000 sterk willen den grond, waar zij geboren zijn, niet ver laten Het is echter aan geen twijfel onder hevig, dat zij na den aftocht van de inter nationale troepen daartoe genoodzaakt zul len zijn. dat zij hunne bezittingen in den steek zullen moeten laten en naar oen ander dee! van het Turksche rijk vluchten. Zij 1 vragen hoe de vier mogendheden, die zich herhaalde malen, laatstelijk in de nota van 23 Juli 1906, 4, hébben verbonden, leven en goed van de mohainmedaansohe bewoners 1 van het eiland te beveiligen, er aan kunnen denken hen te verlaten, zonder door eene uitdrukkelijke overeenkomst met Turkije J hunne toekomst te verzekeren. Ten slotte verzoeken zij om hulp en steun van de Turk sche regeering en vragen haar dringend nu reeds de tot verzekering van (hunne toekomst, vereischte maatregelen te nemen. Marokko. Het bericht van den pleahtigen intocht van Moeley Hafid verleden Zondag te Fez, waar hij door de bevolking en door de om- liggende stammen met onbeschrijfelijke geestdrift werd ingehaald, is te Tanger ge bracht door bijzondere koeriers. De gewone postboden bleven uit; vennoedel ijk zijn zij op aansporing van het Magfozen in Alkassar vastgehouden. Uit Tanger wordt aan de Köln. Ztg. be richt, dat de van Tanger uit geïnspireerde Fransche pers ook nu nog voortgaat in hare pogingen om de openbare meening van Frankrijk te misleiden over den toestand in Marokko en de zaak van Abdel Aziz als nog niet geheel verloren voor te stellen. Tege lijk worden met Fransche hulp de sedert jaren oproerige ka ids van de staanmeu Moeai en Anfloes opgehitst om een tocht tegen Marakesch te ondernemen, die slechts ver der 'bloedvergieten ten gevolge kan hebben, zonder tot (het doel te leiden. Uit Mara kesch is den 6en eene groote af deeling Ber bers op marsoh gegaan, om op te treden tegen de om Mogadoa- samengetrokken troe pen van Abldel Aziz. Perzl* Aan de Köln. Ztg. wordt uit Teheran be richt, dat de provinciën den sjah willen af- zetteu. Ruim 500 leden van geheime genoot schappen hebben den omtrek van het parle ment gedurende twee dagen bezet gehouden. De sjah liet hen berichten, dat zij moesten weggaan, en zond kozakken, v aarop zij zich terug trokken. Het ontzag voor den sjah neemt toe. De correspondent van de Berl. Lokal- Anzeiger seint intusschen, dat de Sjah niet ten volle gezegevierd heeft, al heeft hij ook gedaan gekregen, dat de samengeschoolde politieke vereen ig in gen uit de buurt van het parlementsgebouw zijn weggegaan. Hij had ook de uitlevering van acht raddraaiers, onder wie verscheidene afgevaardigden waren, verlangd. Daaraan is geen gevolg ge geven. Het volk is zeer verbitterd. Urmia, 14 Juni. In de afgoloopen week zijn 28 plaatsen, waaronder 15 christe lijke, door de Koerden geplunderd. Allerlei. vliet schijnt dat na Frankrijk ook België bedrogen wordt door zijn Leveranciers van voedingsstoffen aan liet leger. Maar ter wijl in Frankrijk bedorven vleeech voor de soldaten werd geleverd, komt het vleesch in België aan 't gewicht te kort. Van die beide vervalschiugen zou de laatste in elk geval 't verkieslijker zijnbeter te min vleescli, dan bedorven. Maar 't eene mag evenmin als 't andere, en ook in België komt de zaak dus voor den rechter. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat een leveranciers van vleesch er in geslaagd is, ge durende eenigen tijd veel minder gewicht aan vleesch te leveren, dan waarvoor hij betaling kreeg. Hij wist dit door omkooperij klaar te spelen en verdiende met dit misdadig bedrijf 25,000 frank per maand. Nog andere leveran- ciexs schijnen verdacht te worden. De vleesch- handelaar is in hechtenis genomen. vEen automobiel, waarin een gezelschap dames en heeren uit Keulen een tocht maak te, werd in de nabijheid van Paffrath door een aantal opgeschoten jongens aangevallen. Zonder de minste aanleiding sloegen de jon gens met zware stokken op de dames en hee ren en toen laatstgenoemden zich wilden ver weren, trok de bende hun messen. De auto mobiel werd) zwaar beschadigd. Door eenig© omstanders werd de politie gehaald, die de belhamels arresteerde, de anderen konden ontkomen. vDe consei venfabriek Nelson Morris, Kansas City, is afgebrand. Men had de groot ste moeite om het vuur te bemeesteren, we gens de overstrooming. Er zijn vijf dJooden. De Staatscourant van Zondag 14 en Maandag 15 Juni bevat o. a. de volgende Kon. besluiten benoemd tot registratie-ontvanger te Ber gen op Zoom F. Jansen van Gelder, thans te Medemblik; te Hoorn J. L. Bemer, thans te Enk huizen op verzoek eervol ontslagen als lid van den Pensioenraad voor Burgerlijke Ambte naren onder dankbetuiging voor de bewezen diensten J. C. Fabius; benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Gouda J. Kimmerer, tijdelijk leeraar en te Sappemeer L. A. Reilingh. op verzoèk eervol ontslagen als president der rechtbank te Zwolle onder dankbetui ging voor langdurige en gewichtige diensten in rechterlijke betrekkingen bewezen mr. W. F. E. baron van Aersseu Be ver en van Voshol en daartoe benoemd mr. W. H. Royer, thans vice-president. op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit do betrekking van voorzitter van den Raad van beroep voor de vermogensbélae- ting te Alkmaar mr. M. Biichner, te Alk maar, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en is als zoo danig benoemd de heer mr. D. van Houwe- ninge, president van de arrondissements rechtbank te Alkmaar, wonende aldaar. vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van officier in de orde van tie Kroon, hem geschonken door Z. M. den Koning van Italië, aan den luitenant ter zee der 2de klasse G. J. \Y. Putman Cramer; vergunning verleend tot het aannemen der benoeming tot ridder 4de klasse van het Borst beeld van den Bevrijder, hun verleend door den President der Vereenigde Staten van Venezuela, aan den officier van gezondllieid der 1ste klasse bij de zeemacht B. van Ut teren en aan den luitenant ter zee «Ier 2de klasse K. A. Telders. Van. H. M. de Koningin-moeder heeft het Herstellingsoord Vereenigiug van H. S. 1 M. personeel een gift van f 150 ontvangen. De audiëntie van den minister van land louw, nijverheid en handel op Woens- j dag 17 dezer en die van den minister van j oorlog op Donderdag 18 dezer zullen niet plaats hébben. De minister van Oorlog hoeft bepaald dat in de maanden Augustus en September a.s. bij het wapen der cavalerie de volgende oefeningen zullen plaats hebben I. Het 3e regiment huzaren en bet 4e eskadron van bet le regiment huzaren, hoogstens 14 dagen, resp. in de omstreken van Breda en Amersfooi-t. II. Het le regiment huzaren, versterkt door de 4e eskadrons van het 2e en van het 4e regiment huzaren, hoogstens 8 dagen in de omstreken van Amersfoort. De oefeningen sub. I zullen, voor zooveel betrekking hebbende op het 3e regiment huzaren, duren van en met 24 Augustus tot en met 5 Septemberen voor zooveel het 4e eskadron van het le regiment huzaren be treft van en met 4 Augustus tot en met 17 Augustus. De oefeningen sub II, zullen duren van 18 tot en met 25 Augustus. Bepaald is dat de ad!judian ten-onder- officier-kwartiermeester zijn bestemd, om bij mobilisatie van het leger en in oorlogstijd op te treden als secretarissen van de raden van administratie bij de bataljons I tot en met IV of VI van het regiment grenadiers en jagers ven van de overige regimenten in fanterie, waarvoor geen luit-kwartiermeester beschikbaar is. In tijd van vrede zijn zij in den regel werkzaam op de bureelen van de secretarissen van de hoof dada m in sir at ië n der korpsen waartoe zij behooren Bij ontstentenis van een administrateur van een militaire verplegingsinrichting, wordt bij voorkeur een adjudant-onderoffi cier- kwartiermeeeter aangewezen om den ontbrak enden of afwezigen administrateur tijdelijk te vervangen. De formatie van den staf der Koloniale Reserve wordt tijdelijk uitgebreid met een majoor der genie. Met het stoomschip Koning Willem LU" vertrok Zaterdag van Amsterdam naar Oost-Indië met bestemming voor Batavia, een detachement aanvullingstroepen, sterk 3 sergeanten, 3 korporaals en 37 soldaten, onder bevel van den kapitein der infanterie O.-I. leger A. C. C. Musch, aan wien als medegeleiders zijn toegevoegd de 2e luits. der infanterie B J. Onderwater en K. U. H. Karsen, beiden benoemd bij het leger in Ned.-Indië. D e o u d-g ouverneur Van Daa- 1 en. Naar ,,JJet Vad." meldit, is de oudi- gouverneur van Atjoh, generaal Van Daa- len, voornemens zich gedurende zijn verlof tijd metterwoon te vestigen te Arnhem. Vacature Algemeeixe Re kenkamer. Voor de vervulling der vaca ture in de Algemeene Rekenkamer is de vol gende lijst van sollicitanten opgemaakt 1. R. van der Feen, ontvanger der ac cijnzen te Rotterdam. 2. C. M. A. Douglas, luitenant-kolonel- intenda-nt, intendant bij de 4e divisie van het veldleger, te Amersfoort. 3. H. W J. San nes, oud-inspecteur dei- registratie en domeinen, thans notaris te Hoorn. 4. IIJ. Messink, voorheen directeur van liet post- en telegraafkantoor te Sittard, thans commies der posterijen le klasse te Dordrecht. 5. Jhr. mr. J. J. Pompe van Meerder- vcort, oud-lid der Tweede Kamer en oud- rechterlijk ambtenaar, te Voorschoten. 6. G C. baron van Asbeck, secretaris van de Algemeene Rekenkamer, te 's Gra- venhage. 7. J. F. Heemskerk, betaalmeester te Groningen. 8. Mr. J. W Smidt, referendaris bij het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel, vroeger chef van de afdeel ing Comptabiliteit van de gemeente-secretarie te 's Gravenhage. 9. C. F. Rechlien Morra, referendaris bij de Algemeene Rekenkamer, te 's Graven hage. 10. Jhr. mr. G. C. von Weiier, referen daris bij het departement van Financiën, te 's Gravenhage. 11. R. C. Beydals, luitenant-kolonel-in- tendant van het korps mariniers, te 's Gra venhage. 12. D. J. Steyn Parvé, civiel-ingenieur, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, be last met den dienst van arrondissements ingenieur in de 6e directie, te Utrecht. 13. A. de Vulder van Noorden, referen daris, chef van de 9e afdeeling (comptabili teit voor zooveel de uitgaven betreft, com- mercieele boekhouding, pensioenen, enz.) bij bet hoofdbestuur der Posterijen en Telegra fie, te 's Gravenhage, vroeger controleur bij het binnenlandsch bestuur op Java en Ma- doera, burgemeester van Heinkenszand, ontvanger en secretaris van Middelburg. 14. F. E. H. Liebert, gepensioneerd lui tenant-kolonel, te Arnhem. 15. A. S. van Oldenborgh, zonder be roep, te 's Gravenhage, vroeger officier der artillerie; agent der Nederlandsche Bank te Arnhem en lid van den gemeenteraad aldaar. Een honderd-jarige. Mevr. de wed. M. BellaartSchaffer te Voorburg, viert heden liaar lOOen verjaardag. Vereenigiug van voorzit ters en secretarissen van Ka mers van Arbeid. De algemeene ver gadering der Vereenigiug van voorzitters en cretarissen van Kamers van Arbeid in Nederland zal gehouden worden te Arnhem op Maandag 13 Juli. In de ochtendvergadering zal o. ei een voordracht worden gehouden door mr. B. Spier, van 's Gravenhage, >ver: De imers van Arbeid en het collectieve Arbeidscon t x-act. In de middagvergadering zal de discussie plaats hebben over de in de vorige vergade ring door mr. A Fontein, van Rotterdam, gehouden voordracht over: "eperking in de behandeling van geschillen. Internationaal Congres voor Vrouwenkiesrecht. Het Con gres van den Wereldbond voor Vrouwen kiesrecht. dat van 15 tot 20 Juni te Am sterdam in het Concertgebouw gehouden wordt, werd gisteren ingeleid met een gods- f dienstoefening in de Groote Walenkerk, Walenpleintje. Voorgangster was ds. Anna Howard Shaw, uit Philadelphia. Het Congres ving heden morgen te 9^ uur aan. In de ochtendzitting zullen alleen eenige voorbereidende werkzaamheden verricht worden, welke voor de congresleden van weinig belang zijn. De feestelijke opening van het congres heeft plaats te li uur 's middags, met mede werking van het groote koor van Toonkunst en het kinderkoor van mej. Catharina van Renaies. Na de welkomstrede van dr. Aletta Jacobs zal mrs. Carrie Chapman Oatt, presidente van den Wereld-bond, de openingsrede uit spreken. Heden avond te 8 uur receptie in Cou turier, uitsluitend voor congresleden. Op deze receptie wordt door een greep Haagse he leden der Vereeniging voor Vrou wenkiesrecht ,,De Raad der Goden" in het Engelsch opgevoerd. Een nieuwe socialistische partij. In ,,De Klok" komt het volgende bericht voor „Van verschillende kanten vroeg men ons inlichtingen over het eventueel stichten van een nieuwe socialistische partij, waarover wij met een enkel woord 1>ij een vroegere gele genheid spraken. „Wij wenschen voor het oogenblik slechts te melden, dat binnen niet te lang tijdsver loop een oproep zal worden gericht aan allen, die reeds van hun-ne instemming -blijk gaven en tevens aan ieder, die bereid is, op nader aai. te geven grondslagen, aan de stichting van een nieuwe socialistische organisatie mede te werken. „Voorloopige bewijzen van instemming of toezeggingen tot evon'tueelc medewerking worden gaarne ingewacht bij G. L. v. d. Zwaag. Gorredijk, en W. Havers, Koning straat 535, Den Haag. Naatsohappij tot Nut van 'ft Algemeen. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd Woensdag in 't ge/bouw der Vrije Ge meente te Amsterdam geopend door den voorzitter, mr. J. B. Roel vink, die de ge bruikelijke openingsrede hield;. Na de afgevaardigden te hebben verwel komd, vestigde spr. de aandacht op eenige „zwakke punten" in dé Maatschappij, en in verband daarmede op de noodzakelijkheid om de levenskracht en de frischheid der Maatschappij te bewaren. De leden, resp. departementen, zouden on eindig meer kunnen doen in eigen kring om het streven van het Nutalgemeen volksgeluk te bevorderen, tot zijn recht te doen komen, dan thans het geval ie. Het bloed moet krachtig vloeiep. van de deelen naar het middelpunt, om straks van daar weer krachtig teruggevoerd te worden naar de deelen. Is die bloedstroom wel zoo gezond en krachtig, als-ze moest, als ze kon zijn? vroeg spreker. Voldoet de wisselwer king tusechen departementen en hoofdbe stuur wel ten volle aan wat men er mede bedoeld, er van verwacht heeft? Ik geloofwij allen zijn overtuigd, dat het ideaal in deze nog niet bereikt is. Hoofdbestuur en departementen kennen elkander veel te weinig. In plaats van de weerspiegeling van betgeen in de departe menten leeft en streeft, is het hoofdbestuur een college, voor de helft uit Amsterdam mers, voor de wederhelft uit niet-Amster - dammers gereoruteerd, dat als zoodanig te veel staat buiten het leven van de departe menten en slechts zelden en dan meestal nog indirect met dat leven in aanraking komt. Voor de departementen is het hoofdbe stuur niet de gecondenseerde wil van alle departementen te zameu, het orgaan, dat uiting gieeft aan hun wenschen en illusiën, maar veeleer een min of meer zelfstandig college, aan welks verkiezing de departemen ten wel deel hebben, maar op welks doen ea laten ze verder weinig invloed kunnen oefe nen en waainnede ze niet in contact komen, dan om nu en dan subsidie te vrajgen en er eenmaal 's jaars, op de algemeene verga dering mede van gedachten te wisselen. Je onderlinge verhouding is welwillend maar juist omdat men elkander weinig kent en omdat van samenwerking weinig komt koel. Wanneer de departementen meer door drongen waren van het gevoel, dat het hoofd bestuur niet is een derde, maar eenig en alleen de vertegenwoordiger van alle depar tementen te zanien, dan zou waarschijnlijk de lust, om nadere, meer vertrouwelijke aan sluiting met dat hoofdbestuur te zoeken, veel grooter zijn. Het gebeurt nu nog wel eens dat de departementen wanneer bet hoofdbe stuur hun inlichtingen vraagt of wenk'-n geeft, daarin een aanslag zien op hun zelf standigheid en zij die inlichtingen niet of met weinig ijver verschaffen, die wenken voor notificatie aannemen. Juist omdat wij weten, dat het Nut kern gezond en krachtig is in zijn doel en stre ven, dat de taak welke aan het Nut bij- zijn oprichting ten doel werd gesteld, niet alleen niet is afgewerkt maar in afzienbaren tijd niet afgewerkt zijn kan; juist omdat wij voelen, dat het Nut mits de leden hun plicht inderdaad begrijpen een groote en zegenrijke taak vóór zich heeftjuisr. daarom is het onze plicht te zorgen, dat uct Nut gezond en krachtig blijft. En om dat te kunnen doen moeten wij ons rekenschap geven van de zwakke plekken in de consul- tutie onzer Maatschappij, opdat wij ze in tijds kunnen versterken. Waar we dat- ernstig willen aldus be sloot spr. zijn toespraak daar zal de naam van onze Maatschappij nooit worden tot een klank daar zal de Maat schappij inderdaad steeds te vinden zijn in do eerste gelederen van degenen die werker en strijden tot nut van 't algemeen. (Toe juiching). Aanwezig waren omstreeks 330 af gevaar digden, vertegenwoordigende 246 departo inenten. Het eerst kwam in behandeling het jaar- vers.ag. Naar aanleiding van het vers'ag stelde het departement Baaru de vraag, wat J kan er tegen worden gedaan dat zooveel de partementen slapen De voorzitter antwoordde wat hiertegen kan worden verricht, kan alleen worde.- e- daan door de Nutsleden, niet dovr het hoofdbestuur, door wetten en iegle neuten De afgevaardigde van Akkrum wees op bet voorbeeld in ziijn afdeeling welker 'eden tal is verdubbeld door huiöbez >ek. Rotterdam (de heer P. R. Mees) beval als middel ter verbetering aan ,t istiv"svor ming" naar het nog jonge vo m bee.it van Ro-tterdbm. Woudsend wekte op tot pro./aganJa voor het twee jaren bestaande Nieiw^nhu'jzen- fonds voor onderwijs. Het jaarverslag werd hierna goedgeüeu Hierna kwamen aan de orde de vooratel len va-n het hoofdbestuur ter verdie re uit voering en hernieuwing van vroeger geno men besluiten. Dientengevolge werden alle posten, welke reeds op vorige begrootingen hadden gestaan, weder aan het oordeel der algemeene vergadering onderworpen en op nieuw gevoteerd. Een breedvoerige discussie ontspon, zich naar aanleiding van een amendement van Nijmegen om den post voor het bevorderen van de oprichting van herstellingsoorden of aanschaffing van draaibare ligtenten door de departementen te verhoogen van f 300 op f 500, en de voorwaarden zoo zullen wor den gewijzigd dat bijdragen kunnen worden verleend ook als de departementen in de ge subsidieerde instellingen geen medezeggirg- schap hebben. Het amendement Nijmegen werd aange nomen voor zoover de verhboging betreft, doch werd verworpen voor zoover betreur, het principieele gedeelte. Bij den post van het Nieuweoihuijzienfonds deel dr. Bos van Winschoten, lid van het hoofdbestuur en van de commissie voor het onderwijs eene medédeelingen. Waar met alle middelen strijd moet worden gevoerd voor het openbaar onderwijs, moet als gepast middel worden aangemoedigd het oprichten van goede nutsbewaarscholen. Spr. merkt verder op, dat de departementen zullen me dewerken tot verbetering van de paed agogi sche werking van het lager onderwijs. Zoo wel in de grootste steden als in de kleinste dorpen is voorts nog een werkkring voor ja ren en jaren weggelegd op het gebied van het vakonderwijs. Thans zijn de vooruitzich ten daarvoor veel gunstiger dan vroeger. Verder stipte epr. aan dat ook moet worden bevorderd het herhalingeonderwijs, dat aan het vakonderwijs vooratgaat. Behalve voor goede vakopleiding streeft de commissie ook naar wetenschappelijke cursussen, waarvoor verscheiden hoogleera ren reeds hun steun hebben toegezegd. De commissie wekt alle departementen op tot ijverige actie, ook tot het stichten van nieu we departementen en vooral tot groote offer vaardigheid. De woorden van dr. Bos werden geeet driftig toegejuicht en de post goedgekeurd Bij den post f 2i50O voor reizende biblio theken vroeg de heer Th. Nole (H.B.) krach- tigen financicelen steun. De bibliotheken voorzien in groote behoefte; er zijn echter nog slechts 3000 boeken. Op den post f 400 ten behoeve van door een geneeskundige te leiden moeder-cursus sen was een amendement-Franeker-Harlin- gen om ook cursuseen door niet-geneeskundi gen toe te laten. Met groote meerderheid werd' het amen dement aangenomen. Zonder discussie of stemming werden vei - schillende overboekingen uit den post ,,Oc voorzien" tot een bedrag a f 500 goedig" keurd. In de mid dagzitting kwamen in behande ling als nieuwe voorstellen van het hoofd bestuur A. aan het hoofdbestuur op te dragen I. „het bevorderen van het voorbereidend Fröbelonderwijs a. „door voor dit onderwijs propaganda te maken, door woord en geschrift" b. „door ten behoeve van d© kosten van op- en inrichting van departementale Frö- bel'bewaarsch den, subsidiën in eens beschik baar te stellen, op voorwaarden, door het hoofdbestuur vast te stellen „voor dit doel op de begrooting voor 1907'08 uit te trekken f 3000; II. „het bevorderen van voortgezet onder wijs aan kinderen, die de lagere schoot heb ben doorloopen en wel in scholen of cur sussen voor het onderwijs in zang, gymna stiek, handenarbeid, houtsnijwerk, vrouwe lijke handwerken, enz. „Voor dit doel op de begrooting uit te trekken een bedrag van f 1000." Dit voorsbei werd bij acclamatie aangeno men. Het voorstel van het hoofdbestuur te be sluiten lo. aan het hoofdbestuur op te dragen de 'bevordering van de oprichting van voor allen toegankelijke volksbanken en boeren leenbanken 2o. voor dat doel op dé begirooting van 190809 uit te trekken f 1000 werd! zonder discussie goedgekeurd. Het hoofdbestuur stelt voor te besluitert lo. in te stellen een centraal bureau van' advies voor eigen studie; 2o. voor de uitgaven van dit bureau op de begrooting van 190809 ter beschikking van het hoofdbestuur te stellen een som van f 1000. Dit voorstel wordt door de commissie van art. 41 krachtig gesteund, omdat het cor respondentie-onderwijs ten goede komt- aan de begeerte van duizenden naar meerdere kennis. Het voorste) werd zonder stemming goed gekeurd. Een voorstel van het hoofdbestuur om f 1000 uit te trekken om het in staat te stellen reizend kookonderwijs in het leven te roepen, wordt door de commissie van arti kel 41 aanbevolen. Het voorstel werd goedgekeurd. Ingetrokken werd voorloopig een voorstel van liet hoofdbestuur om voor 5 aandeelen van f 100 elk deel te nemen aan het waar borgfonds voor de Nederlandsche Tentoon stelling van Huisindustrie, daar deze ten toonstelling in 19013 nog niet wordt gehou den. Het hoofdbestuur had voorgesteld het op te dragen in 1909 een congres van afgevaar digden van spaairbankbesturen bijeen te roe pen en daarvoor uit te trekken f l000. Van Den Haag was een verzoek gekomen om dit voorstel in te trekken in verband met de oprichting van den f>paarbankbond Dr. D. Bos (hoofdbestuur) merkte naar aanleiding daarvan op, dat de bedeoling geneezins is den Spaiarbankbond in de wie len te rijden, van welks technische adviezen men integendeel partij zal kunnen trekken. Het. hoofdbestuur wijzigt, echter nu zijn voorstel in dien zin, dat een congres za.l gehouden worden alleen van Nuts&p aar ban ken De commissie van artikel 41 beveelt in dezen vorm het voorstel aan, vooral om tot eenheid te komen over de verhouding der spaarbanken tot de departementen, over wel ke verhouding in meer dan een departement strijd bestaat. Het voorstel werd bij acclamatie goedge keurd. De voorstellen van het hoofdbestuur zijn hiermede afgedaan. Alkmaar stelt voor; „een credietposfc van f 500 te openen, om daaruit subsidie te kun nen verleenen aan die départementen welke een vakwedstrijd voor handwerkslieden orga- niseereu." Het hoofdbestuur kan zioh daarmede ver eenigen, mits er aan wordt toegevoegd!,»of met andere vereenigingen ;n het leven roe pen", en de subsidies worden verleend op voorwaarden door het hoofdbestuur vast te stellen. Alkmaar vereenigt zich daarmede. De commissie van art. 41 ontraadt het voorstel, daar dergelijke subsidies niet noo- dig zijn. Na verdediging door Alkmaar en het hoofdbestuur wordt het voorstel echter zon der stemming goedgekeurd. Het voorstel-Vollenhove om f 500 uit te trekken voor subsidies van bakercursussen ten platten lande, wordt door de commissie van art. 41 ontraden als vriji wel overbodig, na de aanneming van het voorstel in zake cursussen voor de verpleging van zuigelingen. Het voorstel werd met groote meerder heid verworpen. Ten slotte werd behandeld" een door de commissie van art-. 41 en het hoofdbestuur aanbevolen voorstel-Leiden om f 1000 be schikbaar te stellen voor den aankoop en de verspreiding van 13.500 ex. van het ge schrift van mej. Sparnaaij,„Uit het leven van tuberculoselijders en hun gezinnen, er varingen bij huisbezoeken van de enquêtrice der Vereenigiug tot bestrijding der tubercu lose als volksziekte, gevestigd te Leiden. Tegen bet voorstel was aangevoerd!, dat deze verspreiding niet op den weg der ver- eeniging ligt, waar de Vereeniging tot be strijding der tuberculose bestaat. Ook werd op medisch gezag twijfel geopperd! aan de doelmatigheid vaai het geschriftje. Amsterdam stelde voor het hoofdbestuur alleen te machtigen om wanneer het wen- schelijik blijkt, dit geschriftje te versprei den. Deze verplaatsing van verantwoorde lijkheid wees dé voorzitter voor bet hoofd bestuur af. Na ampele discussie werd het amende ment-Amsterdam met overgroot© meerderheid verworpen en het voorstel met flink© meer derheid aangenomen. De vergadering, die ditmaal slechts eén dag behoefde in beslag te nemen, werd daar na met de gebruikelijke plichtplegingen ge sloten. Jubileum Zeebad Scheve- n in gen. De aanbieding van het tegel tableau door het comité tot huldiging van de Mij. Zeebad Scheveningen bij gelegen heid van haar 25-jarig bestaanwelk ta bleau, te plaatsen in de vestibule van bet Kurliaus, vervaardigd is in de Koninklijke Porcelein- en Aardewerkfabriek „Rozen burg", zal plaats hebben Maandag 22 Juni, des nam. te 4| uur, in de Kurzaal in tegen woordigheid van ben, die aan de schenking deelnamen. Vervolgens zal Dinsdag 23 Juni aan de Maatschappij Zeebad een feestavond worden aangeboden, waartoe in de Kurzaal een allegorie zal worden opgevoerd, waarin het ontstaan van de Maatschappij Zeebad Scheveningen aanschouwelijk zal worden voorgesteld zoomede de personen, die tot de ontwikkeling hebben medegewerkt. In deze allegorie zullen o.m. medewerken de heeren Willem RJoyaards, Cornelis Brons geest, Morriën, het Fhilharmonisch orkest onder leiding van dr. Kunwald, een koor van 60 dames onder leiding van Arnold Spoel, die tevens verschillende compositiën voor deze allegorie vervaardigde, terwijl de rytmische dansen staan onder leiding van mej. Wessels. Het geheel ie ontworpen door het commissielid, dén heer A. Sémmer, ter wijl de tekst is vervaardigd doocr mr. H. W. van der Mey. Na afloop van de alle gorie zullen do heeren Royaards, Bronsgeeéb en mej. Mario van de Vij-ver als solisteü optreden Na afloop van de voorstelling in de Kur zaal zullen in de nevenlokalen verschillende artist en zich doen hooren. In een zaal zul len o.a. zich doen hooren mej. Roza Blok, mej. Anna Hofman, do heer Frans An- dreöli, mej. Lina van Diggelen en de heer A. W. van der Linden, welke laatsten duetten zullen uitvoeren. In een andere zaal zullen voordrachten gehouden worden, terwijl een zaal als cabaret zal zijn ingericht, waar o. m. zul len optreden: Dr. Heinz Caspary, Pisuisse en Blokzijl, mademoiselle Giselle on Kern- pinski. i th.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2