BINNENLAND. Uit den omtrek. liet werk te gaan, als hij niet de vaste over tuiging had, dat de onderwijsvrijheid geen gevaar loopt en veeleer door de gebeurtenis sen van den laatsten tijd voor goed verze kerd is, zoo dat de staking verder doelloos is. Aan de KÖln. Ztg. wordt uit Weenen bericht, dat onder de studenten de geneigd heid bestaat met de staking op te houden. Ook in Innsbruck moeten de studenten vredelievend gestemd zijn. Marokko. Par ij s, 16 Juni. Een telegram van den Franschen gezant te Tanger bericht, dat Abdel Maleck omringd door zijne kaïds, die hem zouden hebben gesommeerd Moelay Hafid als sultan te proclameeren na zijne energieke weigering werd mishandeld, ge wond en govankelijk naar Fez werd gevoerd. De Fransche kolonie te Alkassar schijnt niet in gevaar te verkeerenzij zal naar de kust terugkeeren, zoodra de toestand gunstig wordt. P a r ij s 16 Juni. Uit Tanger wordt aan de Temp9 bericht, dat Abd el Malek in vi'ij beid is gesteld. P«rzift- De correspondent van de Times meldt, dat in Teheran alle werk stil staat. Het kamp van den Sjah buiten de stad wordt eiken dag meer versterkt. Er komen een stroom van telegrammen uit de provincie, om het parlement te steunen. Het parlement heeft eeno memorie aan den Sjah opgesteld, om hem aan zijne schrif telijke beloften te herinneren; het somt de verschillende gevallen, waarin de grondwet geschonden is, op en verzoekt hem mede te werken tot herstel van het vertrouwen van het volk. Indien het parlement een ongunstig antwoord ontvangt, zal het uiteengaan en liet aan den Sjah. overlaten, om de zaken met zijn volk in het reine te brengen. Zeven van de oudste afgevaardigden zijn gekozen om de memorie aan den Sjah té overhan digen. Vereenigde Stikten. Chicago, 16 Juni. Meer dan 12.000 personen waren tegenwoordig bij de opening van de repubüikeinsche conventii© in het Coliseum. Het binnentreden van de dele gatie van Ohio met een groote vtlag tot hul diging van Taft gaf aanleiding tot leven dige toejuichingen. De senator Burrows, voorloopig president, hield ©ene lofrede op het republikeinsche bestuur en op president Roosevelt, wiens naam met luid en langdurig applaus be groet werd. Na afdoening van enkele zaken van huis- lioudelijken aard werd de conventie ver daagd tot morgen. Allerlei. vVrijdag zal graaf Zeppelin met zijn nieuw luchtschip voor 't eerst opstijgen. Een compagnie van luchtschipperstroapeu za! ham daarbij helpen. Waarschijniiijik zal de minister van oorlog, Von Einem, er bij tegenwoordig zijn. Zeppelin is ook van plan een proeftocht bij dag en bij nacht te doen langs den Rijn tot Mainz. vDe rechtbank van Luik veroordeelde een steenhouwer van Sprimont tot 3 maan den gevangenisstraf en 10,000 frs. schadever goeding, te betalen aan de kinderen van zijn slachtoffer, o-mldiat hij een kameraad, die zijn pijp van 5 centiemen gebroken had, een stomp gaf, welke den dood ten gevolge had'. v- Volgens een bericht uit Turijn heeft in de nabijheid dezer stad een botsing plaats (gehad tiusschen de automobiel, waarin klo ning Victor Emmanuel en vier personen ge zeten waren en een andere auto, bestuurd door den burgemeester en secretaris van een gemeente in den omtrek van Rome. De twee automobiel werd zwaar beschadigd, de inzittenden liepen echter slechts geringe kwetsuren op. Laatstgenoemden hebben bij' de rechtbank een aanklacht tegen den Klo ning ingediend, overtuigd als ze zijn, dat er nog rechters in Turijn zijn. P a r ij s 16 Juni. Een zware storm woedde heden avond in de oostelijke ban- lieue van Parijs, Joinville, Charenton, Vin- oennes, Creteil enz. Boom en werden ont worteld het tramverkeer werd onderbro ken een koetsier werd tegen een boom ge slingerd, waardoor hem de schedel werd verbrijzeld. Kameroverzicht Eerste Kamer. Vergadering van Dinsdag 16 Juni. Geopend 's avonds 8| ure. Mededeel ing wordt gedaan van de inge komen stukken. De Voorzitter deelt mede dait heden morgen 11 ure in de afdeelingen zullen on derzocht worden de daarvoor aangewezen wetsontwerpen en dat Donderdag a.s. ten 11 ure in openbare behandeling zullen ko men de wetsontwerpen tot verhooging en aanvulling van het IXe hoofdstuk (Waterstaat) der Staatóbegrooting 1908; tot 'bekrachtiging van eene overeenkomst met de Ex.plMaatschappij betreffende aan leg en exploitatie van den spoorweg Heer lenV alkenburg. tot onteigening in de gemeente Rotterdam, noodig voor den aanleg van een haven en handelsterreinen enz. tot naturalisatie van J. W. Kohlen e. a. als Voren van V. Kraak e. a. als voren van H. D. Hesselee e. a. het wetsontwerp houdende bepaling dat, ten aanzien van de rechterlijke bevoegdheid en van de rechtsvordering, de regelen gel dende ten tijlde der inleidende dagvaarding van toepassing blijven op rechtsgedingen be trekkelijk tot eene arbeidsovereenkomst, iwelke aanhangig waren bij het in werking treden der wet van 13 Juli 1907 (9tbl. uo 193) wijziging van de reglementen op het be leid der regeering in de koloniën' Suriname en Cura9ao; verhooging der begrooting van Nederl.- Indië voor 1908 ten behoeve van de oplei ding van inlandsche rechtskundigen; Het eerst zullen behandeld worden de wetsontwerpen betrekking hebbende op Jus titie eu Koloniën, terwijl die betreffende het Departement van Waterstaat aan het einde der agenda voor Donderdag zullen worden geplaatst. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag 11 ure. Twwd# Kamer. In de vergadering vao Dinsdag heeft de artikelsgewijs© behandeling pilaats gehad! Van het wetsontwerp tot verzekering van den gpeden staat der voorname rivieren en sroomen dies Rijks, waarover de beraad slagingen zijn gesloten. D© eindstemming zal later plaats hebben. Voorts is na goedkeuring der artikelen zonder stemming aangenomen het wetsont werp betreffende het registratierecht op in breng van effecten. Regeling van werkzaamheden. Na afloop der aan. de orde gestelde wets ontwerpen zullen verschillende conclusiën en wetsontwerpen van kleinen omvang in be handeling komen, o. a. rentelooze voorschot ten voor den aanleg van spoorwegen Em- menTer Aped en AlkmaarSchagem. De heer Drucker mist onder de wets ontwerpen dat betreffende regeling van den wettel ij ken tijld reeds sedert lang gereed. Deze zaak is van alle kanten gedurende 17 jaren bekeken2ou het nu geen tijd wor de o dit ontwerp eindelijk eens af te doen? De heer Schaper vestigt de aandacht op de motie betreffende den tienurigen ar beidsdag. Spr. hoopt dat de Kamer die mo tie nu of althans in September a. s. zal afdoen. Wat. het wetsontwerp betreffende de tijd- negeliing aangaat, sluit Spr. zich aan bij den heer Drucker. De Voorzitter heeft op zich zelf geen bezwaar het ontwerp betreffende de tijdrege- ling nog aan de orde te stellen, maar om den wettelijken tijd vast te stellen, moet de Kamer eerst gewonen tijd hebben. Wil de Kamer echter het ontwerp behandelen, Spr. heeft er gelijk gezegd geen bezwaar tegen. De behandeling der motie betreffende den tienurigen arbeidsdag wil de Voorzitter als nog gaarne overwegen. De Kamer zal vermoedelijk tot 3 Juli als nog bijeenblijven en zoo mogelijk zal alsnog afgedaan worden het wetsontwerp betreffen de den wettelijken tijd en het Bubsidie voor de stoomtram Hontenisse. Aangenaam zal het den voorzitter zijn. als al hetgeen nu aan de orde is gesteld alsnog kan afgedaan worden. Berichten. De Staatscourant varn Woensdag 17 Juni 'bevat o. m. de volgende Kon. beslui ten: toegelaten als consul van Blolivia te Am sterdam A. Ariëns Kappers bepaald dat de notaris-plaats te Erp niet zal werdén vervuld; eervol ontslagen; H. W. L. baron van Hugenpoth tot Aerdt, als burgemeester van Zevenaarwegens langdurigen dienst de kapitein-magazijnmeester R. van Soling©, hoofd der magazijnen aan de Hembrug benoemd tot advocaat-generaal bij den Hoogen Raad mr. R. B. Ledeboer, rechter te Rotterdam tot substituut-griffier bdj de rechtbank te Zwolle mr. H. die Bie, advocaat aldaar; tot generaal-majoor bij den militairen ge neeskundigen dienst in Ned.-Indië, de kolo nel, chef van dat dienstvak dr. R. F. J. Wijekerlield Bisdom; tot kornet de reserve-wachtmeester J. R. Parijs, van het 4e regiment huzaren toegekend de bronzen eere-med'aille der Oranje-Nassau-Örde aan den korporaal A. Meulemeedter van het 3e regiment infante rie; op verzoek eervol ontslagen de majoor der infanterie van het Ned. Ind. leger met ver(- lof A. E. Piera; gedetacheerd voor 5 jaar bij het Indische leger die le luitenant A. V. Buijs, van de kolomiale-reserve-infanterie belast met het bevel over het pantsersohip Piet Hein de kapitein-luitenant ter zee H. Hoven ter vervanging van den kapitein ter zee W. von Voss, die van dat bevel eervol is ontheven. M. iM. de Koningin bracht gisteren eeniga uren op het koninklijk landgoed „Raaphorst" door. Zonder stemming is gisteren tot lid der Provinciale Staten van Noord-Holland in district Amsterdam IV (Vacature-Hey- mans) gekozen de heer mr. J. Kappeyne van Ie Coppéllo. Internationaal congres voor Vrouwenkiesrecht. Als inleiding tot het Internationaal öon- gres voor Vrouwenkieeredht weid. Zondag middag in de Waa'lsche kerk een godsdienst oefening gehouden, waarbij Rev. Anna H. 'Shaw, eene oude dame met zilverwit haar, als predikante optrad. Het gehoor bestond, natuurlijk -bijna uitsluitend uit dames, w.o. veel buitenlandsche congresleden. Tot tekot had de Rev. gekozenFor Thee are all one. That we may serve each the other and through this God. (Voor U zijn alle een. Laat ons elkander behulpzaam zijn en dusdoende God. dienen.) Zij ontwikkelde in haar 'betoog het denk beeld dat niét door egoïsme, maar door zelf opoffering, het hoogste goed te verkrijgen is. 'n Levensles die wij leeren in de eerste levensperiode Van het kind dat aanvanke lijk slechts een aaneenschakeling is van on bewust egoïsme. Ook de naties komen eerst na een ervaring van jaren tot het -besef dat het eene volk; het andere moet steunen. En ihet is dezelfde groote levensleer die ons, vrouwen, bijeengebracht heeft-. Men is zich gaan afvragenWat kunnen wij aan de wereld geven? En het antwoord zal moeten zijnDoor zich zelf te geven en anderen te helpen. Wij zijn aansprakelijk niet alleen voor de kinde ren uit onze eigen omgeving maar ook voor a'le kinderen die in onze maatschappij leven. Niet door de macht te gebruiken aldus ongeveer besloot de predikante zullen wiji macht ontwikkelen maar door te zoeken wat goed is voor de geheele gemeenschap. Dat is een waarheid die wij iederen dag opnieuw leeren. Met een opwekking om .bij de werkzaam heden in de komende week, vooral niet te vergeten, dat a-l'een door zelfverloochening en opoffering het goede te vinden is, ein digde Rev. Anna Shaw haar rede. Hoewel Maandag middag eerst de officiee- le opening plaats had, waren reeds 's mor gens te half tien een aantal officieele gede legeerden in de kleine zaal van het Con certgebouw bijeengekomen om de voorberei dende werkzaamheden te regelen Do kleine zaal waar de zittingen gehou den w'orden 'behalve de openbare meetings, zag er smaakvol uit. O'p het podium aan de lange bestuurstafel, waarop een paar vazen met bloemen het volledig hoofdbestuur van die wereldbond met mrs. Öhapman-Gatt als presidente. Aan lange ta fels zaten de afgevaardigden en ieder land is kenbaar aan een vlagge vaantje. De geloofsbrieven werden goedgekeurd en de presentielijst voorgelezen waaihij werd medegedeeld dat- thans ook N-atal, de Kaap kolonie en witserland zijn aangesloten. Met appllaus werd dr. Drysdale, afgevaardigde van do mannenvereeniging voor vrouwen kiesrecht, begroet. Daarna .had de begroe ting van de officieele regeerings afgevaardig den plaats. Op het podium was behalve vele andere fotpgra-fiën, een groot, portret van miss Ain- fchony, een ^er voornaamste voorvechsters der vrouwenkiesrecht-beweging geplaatst. Na langdurig débat werd ook besloten Bulgarije, hoewel het geen bepaalde vrou we nkies rechtvereeniging heeft, tot het con gres toe te laten. Eén imposante -aanblik leverde Maandag middag de groote zaal -op tegen het uur van de opening. Het podium was zee-r smaakvol versierd met een keur van groen, bloemen en planten. Té midden van een decoratie va.n planten en bloemen prijkte het borstbeeld van H. M. de Koningin. Op den achter grond de vlaggen der deelnemende landen en in het midden voor het groote orgel witte draperiën met groene strikkenZeer harmonieerend met het geheel waren de groote rood-fluweelen draperiën langs het podium aangebracht. De plechtigheid werd geopend met een welkomstlied op oud-Hbllandsch© melodie. Mevrouw dr. A-letta Jacobs heette daar op als voorzitster van de Ned. Vereeniging voor vrouwenkiesrecht de aanwezigen harte lijk welkom. Wij; voelen ons dankbaar gestemd zei- de spreekster o.a. dat ons kleine Neder land de eer geniet getuige te mogen zijn van deze schitterende vergadering, vooral omdat deze het oogenblik gekomen acht om aan ons land den ernét en de uitgebreidheid onzer beweging te toonen en haar vastbe slotenheid om in alle beschaafde landen po litieke gelijkheid voor de vrouw te verkrij- gen. Mevrouw Carrie Chapman Oatt hield daarop eon uitvoerige o-penin-gsrede, in den aanvang waarvan zij wees op het h. i. be teeken isvolle feit, dat de openingsdag van dit congres samenvalt met den verj aardag van de onderteekening der onsterfelijke Mag na Charta., die den overgang aanduidt van den tijd der overgeleverde rechten naar de periode der gesohrevene, naar die van par lementen en wetten. Spreekster gaf daarop een overzicht van de beweging voor vrouwenkiesrecht in de verschillende landen, en wees in velband ■daarmede op de feiten en gebeurtenissen die getuigen van een algemeen ontwaken der vrouw. Voor het gemeenschappelijk doel, aldus eindigde de spreekster, hebben wij de han den ineen-gelegd over hergen en zeeën, en wij vormen in waarheid een wereldleger. Wij bestrijden één gemeensch appel ijken vijand en zijp naam isconservatisme. Zijn wapens zijn voor alle landen dezelfde, het zijn tradi tie, vooringenomenheid en vrees. Maar wiji hébben ook een gemeenschappelijk wapen en dat iseen beroep op het rechtvaardig heidsgevoel van den man. Argumenten pro en contra worden géhoord zoowel in het Ja- pansch als in het Hol land sch, in het IJe- landsch als in het Italiaansdh, maar als men ze vertaalt, blijken ze vertalingen van elkaar te zijn. Gisteren waren de afgevaardigden bijeen van alle vrouwenkiesredht-organisaties der wereld. Ons verbond is, in de vier jaren die- sinds de oprichting zijp verloopen (in 1904), gegroeid van een federatie van acht tot een unie van zestien nationale bon-den. Laten wij ons dichter aaneensluiten. Laat ons lee ren elkaar te helpen, moed in te spréken aan de weifel moedigen en de te1eurgestel'den opbeuren. Maar het beste van alles is, dat dit congres een woord van zusterlijke sympa thie, van vertrouwen in het vrouwelijk ge slacht en van blijde hoop uitspreke, dat ge hoord wordt door de vrouwen van alle lan den, haar oproepend zich bij het wereld- leger aan te sluiten. Waarlijk, de tijd is niét verre meer dat de vrouwen van de be schaafde wereld haar intocht zullen doen in haar eigen koninkrijk van persoonlijke vrij heid, in Huis en Kerk en Staat! Op deze rede volgden levendige toejuichin gen. De plechtigheid werd besloten met de cantate Oud-Hollands Nieuwe Tijld van C. van Rennes, uitgevoerd -door een koor van 380 meisjes en jongens onder leiding van de componiste, met muzikale begeleiding van de stafmuziek Van het 7e regiment infante rie Ten congresse zijn officieel de volgende landen vertegenwoordigd: de V. S. van N. Amerika, Bulgarije, Bobemen, Canada, De nemarken, D'uitschland, En-géland, Finland, Hongarije, Italië, .Nederland, Nieuw-Zee- land, Noorwegen, Rusland, Oostenrijk, IJs land, Zweden, Zwitserland, Zuid-Afrika. Uit ons land zijp natuurlijk honderden dames en ook véle Iheeren als deelnemers tob (het congres toegetreden. Maar ook andere landen zonden meer dan één strijdster voor vrouwenkiesrecht. Zoo zijn er uit E-ngéland een 40-tal, uit Denemarken 23, uitDuitscih- land 16, uit Hongarije 12, uit de Vereenig de Staten 18, uit Zweden 14, uit Noorwe gen 11, uit Rusland 6, enz. In en-kele landen zond de regeering offi cieele afgevaardigden. Het Noderla-ndsch comité voor ontvangst bestaat uit -de da/mes: dr. Aletta II. Ja cobs, presidente; mej. Joh. W. A. Naber, le s-ecr,mevr. Jo van B'uurenHuyB, 2e secr.mevr. W. Drucker, penningm.me vrouw E. GompertzJitta; mevr. H. C. v. Loenen-de Bordes; mevr. O. Séhöffer Bkauge. Do avond was gewijd aan onderlinge ken nismaking. Daartoe had het Comité van ont vangst een receptie gearrangeerd in Maiso-n Couturier. De honderden da-mes-congressis ten verkeerden vroolijlk onder elkander, gre tig deze bijeenkomst aangrijpend om kennis te maken of oude kennissen te begroeten Nadat de muziek reeds met verschillende volksliederen de congressisten uit den vreem de had begroet, sprak mevr. Gom pert® Jitta de congressisten in het Elngelsch, Fransch, Duitseh en Nederlandsch een har telijk welkom toe, dat met warm applaus werd ontvangen. In een nevenzaal voerden eenige dames en heeren ,,De Raad der Goden" op, wélke voorstelling, die zeer in den smaak viel, later werd herhaald voor cle velen die geen plaatsje hadden kunnen krijgen. Langen tijd bleef men in de gezellige za len van Couturier bijeen. Een pro-testmeeting tegen heb Congres voor Vrouwenkies recht. In het gebouw „Béllevue" te Am sterdam werd Maandagavond ©en slecht be zochte openbare vergadering gehouden, be legd door de Soc.-Dem. Vrouwenpropaganda- club, ten deel hebbende liet uitspreken van een protest tegen het thans daar ter stede gehouden Internationaal Congres voor Vrou wenkiesrecht. De voorzitter, de heer Van der Waerden en ook de heide sprekers, mej. Vos en de heer Wijnkoop, namen dit standpunt in wees er op, dat het femi nisme verwarring dreigt te brengen in de denkbeelden der arbeidersvrouwen. Het doet alsof de arbeidsters ook gebaat zullen zijn bij de verleening van het dames-kiesrecht en dit is -onwaar, 't Is onmogelijk, dat de be langen van dames en arbeidsters samen gaan. Mede wees spreker er op, dat de beweging voor vrouwenkiesrecht zich in het geheel niet uitspreekt over het algemeen kiesrecht der mannen. Da-t teekent het karakter der beweging. Voor ons, aldus de heer Van der Waerden, is het zaak het feminisme in het oog te hou den, nu ook de Bond van Vrij-liberalen zijn sympathie voor het vrouwenkiesrecht heeft uitgesproken. Door de versterking der Eerste Kamer en de invoering van het dameskies recht vormt het kapitalisme zich wapenen om ons te bestrijden. Dat de arbeidersvrou wen hieraan denken Mevr. Wynandts Francken-Dyserinck debatteerde. Zij wees er op, dat de Bond voor Vrouwenkiesrecht niet voorstaat het dogmatisch feminisme, en dat daarin plaats is voor alle vrouwen, omdat de bond strikt neutraal is. Aardbeien. .Maandag verzond een firma te Beverwijk de eerste wagonlading aardbeien. De 10 0,000. Maandag ging de laatste week in van de 5e klasse der Staats loterij, en de honderdduizend is nog steeds niet uitgeloot. In verband hiermede meldt de N. R. Cb., dat op den Dam te Amster dam een levendige handel gevoerd werd ui loterijbriefjes. Men betaalde voor twintigjes 50 en 60 gulden. Personeel van „de Stehel de'. Zaterdagavond vergaderden ongeveer 900 arbeiders van de fabriek der Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen, ter bespreking van het nieuwe concept-reglement, door de di rectie voorgesteld in verband met de wet op 't Arbeidscontract. Verschillende artike len uit dat reglement werden aan critiek onderworpen en beséhouwd als zijnde in strijd met den geest van genoemde wet. Met op 10 na algemeene stemmen werd eén motie aangenomen, waarin de verga dering als haar oordeel uitspreekt, dat de arbeiders-afgevaardigden, de z.g. „fabrieks- kerri' niét bekwaam zijn de belangen der arbeiders te behartigen, en die daarom op draagt aan de besturen van verschillende vakvereenigingen te Vlissingen. De aanslag op mr. Vroesom de Haan. De rechtbank te Amsterdam deeVl gister uitspraak in de zaak van den kantoorbediende, die in den namiddag van 15 Januari uit een met vijf scherpe patro nen geladen revolver op korten afstand vier schoten loste op mr. Vroesom de Haan, al daar, ten gevolge waarvan dezen vier niet ernstige wonden werden toegebracht. De beklaagde was, gelijk men ziéh herin neren zal, verstoord op mr. Vroesom de Haan, omdat deze z. i. niet voldoende be hartigd zou hébben de belangen van zijn zwager, in wiens faillissement genoemde heer als curator was opgetreden. De rechtbank oordeelde beklaagde schul dig aan poging tot doodslag en legde hem overeenkomstig den eisch van het O. M., drie jaren gevangenisstraf op. Van den tijd, in voorloopige hechtenis doorgebracht, bracht de rechtbank 3 maanden in minde ring. Een ontrouw brievenbe steller. De rechtbank te Arnhem veroor deelde J. A., brievenbesteller te Arnhem, wegens het toeëigenen van geldwaarden uit gesloten brieven tot twee jaar gevangenis straf met aftrek van preventief. Het Trio voor die Amster- 'damsche rechtbank. Dinsdag ver scheen voor de Amsterdanrsche recht bank de schakel van bet Trio, met na me Antonie Gerrit de Groot, 2-3 jaar, stu- c ad oor. Hem wordt ten laste gelegd dat hij in den nacht van 28 op 29 Dec. 1907 met- Willem en Johannes Roos zich toegang heeft verschaft tot de Cacaofabriek „Holland", voorheen Jansen en Co. in de Kuiperstraat te Amsterdam, met het doel weg te nemen Wat zij van hun gading mochten vinden, door over een hek te klimmen en door het trapportaal in de machinekamer te dringen, nadat Johannes Roos een raam met ijzeren vlechtwerk had afgerukt en verbrijzeld, dat bij vervolgens naar het kantoor was gegaan en het schrijfbureau, na verbreking had doorzocht, doch zonder iets van hun gading hebben gevonden; 2. dat hij in vereeniging met. de gébr. Roos heeft weggenomen een geldbakje, geborgen in een brandkast, te sa-men een som van ruim f 70, nadat zij de brandkast omgewenteld en de buiten- plaat van de schroeven hébben losgewerkt en het opvulsel tussohen de platen hébben verwijderd; voorts wordt bekl. ten laste gelegd, dat hij de gebr. Roos behulpzaam is geweest in het wegbrengen van de brand kast naar een naast gelegen vertrek; al thans dat hij in den bewusten nacht van Willem Roos f 22, a-ls geschenk heeft aan genomen, wetende of begrijpende dat dit door diefstal was verkregen. Aan Wilhelmina Heintz, het meisje van Willem Roos, dat met -bekl. in de bank voor beschuldigden moest plaats nemen, wordt ten laste gelegd, dat zij op of omstreeks 2 Jan. 1908 een door diefstal verkregen som, ten bedrage van f 410' van genoemden Wil lem heeft aangenomen of uit winstbejag heeft veiborgen, terwijl nog geen 5 jaar wa-ren vervlogen, sedert zij een ver oord ee- ling heeft ondergaan wegens diefstal. Weder was de belangstelling van de zijde van het publiek zeer groot. 'tWas vol in de Lange Leidschedwarsstraat en de over- groote menigte kon begrijpelijk geen plaats krijge-n op de openbare tribune. Eferst tegen 12 uur werd met de openbare behandeling begonnen. Eerst verscheen de Groot. Zeven getuigen waren in zijin strafzaak gedagvaard. Alle hem ten laste gelegde feiten bekende hij. Na het getuigenverhoor vorderde het O. M. tegen 'bekl. De Groot 2;i jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest, gerekend vanaf 24 Februari 1908. Da verdediger, mr. Alta, betwistte het mededaderschap en qualificee-rde het als me deplichtigheid en drong aan op eert mildere straf Na de pauze werd de za ak tegen Wil hel- mi ma Ileins behandeld. Het O. M. achtte, na het getuigenverhoor hierin, vaststaande dat bekl. de f 410 had genomen uit winstbejag, met wetenschap dat dit geld afkomstig was van ('en diefstal in de Huishoudschool en requireerde daarom togen haar wegens heling 1-J jaar gevange nisstraf, onder .aftrek van de preventieve hechtenis van 24 Februari af. De verdediger, mr. Bern. Cohen, som meerde in zijn pleidooi het O. M. te be wijzen, dat de f 410 afkomstig waren van den diefstal in de Huishoudschool. Immers do diefstallen bij Cosman (huis van koop met recht van wederinkoop) en in Blocker's Cacaofabriek waren voorafgegaan. Ook be twist pl. dat beklaagde handelde uit winst bejag. Verder legde hij, tegenover een on gunstig oordeel van moeder Roos, een hoogst gunstig schrijven over van beklaagde's patro nes, en schrijft hij de twee misdrijven, welke bekl. vroeger heeft begaan, integen deel toe aan instigatie van Willem. Opmer kelijk toch, dat zij van zoo'n massa gouden sieraden, die zij onder de oogen kreeg, geen enkel zich heeft toegeëigend. Zij, jonge moe der, zelf nog een kind. In een breed juridisch betoog aan de -hand van jurisprudentie en doctrina betwistte pleiter, dat hier heling was gepleegd en ver zocht hij vrijspraak van beklaagde. Na re- en dupliek werd de uitspraak in beide zaken bepaald op 30 dezer. De inktwerper uit Amsterdam, is gisteren uit het militair hospitaal aldaar overgebracht naar de militaire ziekenzaal te Haarlem. Op advies van den auditeur militair hébben officieren-commissarissen onmiddellijk deskundigen benoemd om een onderzoek in te stellen naar zijn geestestoe stand. Zoolang dit onderzoek duurt, blijft hij in de ziekenzaal. Slachtoffers van den drank duivel. Vrouw D., een bekend straattype te Groningen, is in den drank gestikt. In de nabijiheddi van Slwalmen is in de rivier dé Swalm gevonden het lijk van den pl. m. 30jarigen S. uit Roermond, die ver moedelijk tengevolge van het overmatig ge bruik van sterken drank van den weg afge dwaald en te water geraakt i9. Ongelukken. Te Coevorden wilde gisteren een vrouw op den wagen stappen, net paard steigerde en de vrouw kwam on der heb paard terecht. Naar de Aleida- stiohting vervoerd, bleek zij reeds overle den. In de fabriek van den heer S. Sthee- man, te Meppel, zouden -drie arbeiders Maau-da.g een vat- met vergifstoffen openen. Toen dit geschied was, steeg in gasvorm de stof daaruit, waardoor zij iets van dit gas inademden. Een dier werklieden, Sik lens geheeten, is aan de gevolgen overleden. De 9-jarige V., te Waalwijk, op den Schuttersmuur aan de haven staande, wilde op de voorbij rijdende tram springen. Hij kwam daardoor tusschen den muur en de tram to vallen en werd letterlijk ineen ge drukt. De jongen overleed weldra. Trap van een paard. De 32- jarige boerenknecht Van Dalen, te St. Philipsland, is overleden tengevolge van een trap van een paard, dat door hem' iti de weide was gébracht. Hij. laat ©en jong© vrouw met twee jeugdige kinderen na. De uitslag van de g'steren gehouden) herfeitemiming voor! de verkiezing van drié leden' van den gemeenteraad te Utreéh't, is als volgt Kiesdistrict A. Vacatur© J. W. Verloop (vrij; a.-r.) Uitgebracht 2-742 geldig© stem men. Gekozen de heer jfir. ralr. K. J. SéhO- rer (vrij*-a.-r.) met 1444 stemimen. Dei heer J. Everwijp (lib.) kreeg 1298 stemmen. Kiesdistrict Vafcatu-r© H. A'. vian Beu- ningeai (lib.) Uitgebracht 2064 geldige stem men. Gekozen de heer J. O. FrijJing (a.-r.) met 1060 stemmen. De heer P. de Haan (soc.-dem.) verwierf 1004 stemimen. Kiesdistrict -D. Vacatur© dr. B. Reiger (ld:b.) Uitgebracht 1791 geldige stemimen. Ge kozen de heer mr. W. H. M. Werker (vrijz.- dem.) met 946 stemmen. Op den heer J. Vaini Eiyndthoven (r!. k1.) weir;den uitgebracht 845' stemmen De -liberalen hebben hierdoor twee zetels in den .gemeenteraad verloren, waarvan éen is afgestaan aan; een anti-revolutionair eni een aan een vrijz.-democraat. Nationaal kegelconcours. rVolledige uitslag van het door den Utrechtse hen Kegelbond, ter gelegen he iel van zijn één-jarig bestaan gehouden natio-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2