W*. SOS. 6" Jaargang. Donderdag 18 Juni 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. 'n Zeemansbruid. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voer Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Ceurant verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feest dagen. AdvertentiSnmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgever» in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER AD VERTENTI ÉN: Van 1—5 regels f 0.5O. Elke regel meer -0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Veer kandel en bedrgf bestaan zeer veordeelire bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, abonnement Sene circulaire, bevattende de voorwaarden, werdt op aanvraag toegezonden. A.an hendie met 1 Juli a. s. op dit blad inteekenen, worden de nummers die gedurende de maand Juni nog zullen ver- schijnenkosteloos toege zonden, Politiek Overzicht De toesprank in Düberits. Het vermoeden, dat reeds dadelijk werd uitgesproken, dat het bericht over de toe spraak van den Keizer aan de troepen in het kamp van Döberitz niets anders om het lijf had dan dat oene toespraak werd opge warmd, die de Keizer een week of drie gele den in Döberitz heeft gehouden, dus vóór de samenkomst van Re val, is nader beves tigd. Het bericht, dat in de buitenlandsche pers is doorgedrongen cn daar tot verschil lende commentaren aanleiding gegeven heeft, is onjuist. Dat de vreemde militaire attachés er 'bij' tegenwoordig geweest zijn, blijkt gefantaseerd te zijn; zij zijn dien Vrijdag niet in Döberitz geweest. Van de geheele geschiedenis blijft niets anders over, dan dat de Keizer den 29en Mei na de exer citie van de tweede brigade der garde-infan- terie, die hij 20 jaren geleden op denzelfden dag aan zijn den dood naJbij zijnden vader gepresenteerd had, eene toespraak tot de troepen gehouden heeft, die, zooals bij zulke gelegenheden gebruikelijk en verklaarbaar is, uitdrukking gaf aan de gedachte, dat bet leger ten allen tijde moet zijn toegerust om zijn plicht te vervullen, in ieder geval eene rede, die geen politieke 'bedoeling had en die geen 'bepaalden politieken toestand op het oog Ihad. De ernstige Duitsche pers heeft zich over deze rede niet opgewonden, reeds hierom niet, omdat het niet eens vaststaat wat de Keizer heeft gezegd en daarenboven kan worden aangenomen, dat de Keizer niet heeft gesproken op den dag, die daarvoor eerst was genoemd. De artikelen, waarin de Parijeche pers zich met de toespraak bezig hield, zijn meerendeels op kalmen toon ge schreven en geven blijk, dat men ook in Frankrijk door eene ondervinding van twin tig jaren heeft geleerd, dat improvisatiën van den keizerlijken redenaar niet als poli tieke programma's van actie zijn op te vat ten en dat men er ook in kan komen, dat de Keizer op een exercitieveld tot de officie ren van manoeuvreerende troepen natuurlijk a's militair spreekt. De verkiezingen voor den Prulsischen Landdag. Het tweede bedrijf van de verkiezingen voor het huis vaai afgevaardigden van den landdag van Pruisen is nu afgeloopenop eene enkele herstemming na, kon gisteren ïeeds de samenstelling van het nieuwe huis van afgevaardigden worden opgegeven. Het meest in het oog vallende resultaat van dezen verkiezingsstrijd is, dat de sociaal democraten voor 't eerst sedert het drie klassen-stelsel bestaat, er in geslaagd zijn eenigen van hunne candidaten gekozen te krijgen. Zij hebben van de twaalf zetels die Berlijn in bet huis van afgevaardigden be zet, vijf kunnen veroverenmet 'het lid voor Linden (een der Haunoversche districten) zijn zij dus zee man sterk. Voor het eerst Voor Na de verkiezing. 144 152 64 60 76 64 24 28 9 8 JKi 104 13 15 7 4 zullen dus de sociaal-democraten zich in den landdag van Pruisen kunnen doen hooren. Dat is een succes voor dé sociaal-democra tie, maar niet meer dan een succes dl'estime. In zijne uitwerking op den wetgevenden ar beid en zelfs op do beraadslagingen in het huis van afgevaardigden beteekent dit succes heel weinig. Wat kunnen 6 leden uitrichten in eene vergadering, die 443 leden teltNiet eens zijn zij in staat om voorstellen, van hen uitgaande, in beraadslaging te bren gen. In dat opzicht zijn de Polen nog in gunstiger conditie; met hunne 15 leden heb ben zij juist het getal bereikt, dat gevorderd wordt om voorstellen in debat te brengen. Voor het overige- blijft de toestand; geheel zooals hij was. Dit blijkt uit de hier volgen de opgave van de sterkte, waarin de ver schillende partijen in het huis van afgevaar digden vertegenwoordigd waren en voortaan zullen zijn. Men moet d'aaibij in aanmerking nemen, dat door eene partieelo wijziging in de districts-indeeling het getal leden van het huis met 10 is vermeerderd; het bedraagt nu 443 tegen 433 vroeger. Deze opgave om vat 441 ledener ontbreken de uitkomsten va-n twee herstemmingen. Consorvatieven Vr ij-Conservatie ven Nationaal-liberalen Vrijzinnigen j Centrum Polen Sociaal-democraten Bij geen partij aangesloten 7 De conservatieven zijn dus de sterkste fractie gebleven. Mot de vrij -conservatieven vereenigd, blijven zij slechts 10 stemmen benoden de volstrekte meerderheid). Conser vatieven en centrum, de beide numeriek sterkste fractiën, beschikken te zamen over 256 stemmen, d. i. 34 stemmen meer dan voor de volstrekte meerderheid gevorderd worden Het blijft dus, zooa-ls het in de laatste vijf jaren was en zooals het sedert 1879 ge weest isde conservatief-cIericale meerder heid keert onverzwakt terugzelfs als de linkerzijde door de vrij-conservatieven ver sterkt wordt, wat in sommige gevallen ge schiedt, dan blijft zij nog in de minder- head. Het hoofdorgaan van de conservatie ven, de Kreuz-Zeitung, constateert dit niet zonder voldoening. Zij schrijft ,,De conservatieve partij heeft alle reden, met voldoening terug te zien op don uit slag. De monsterachtige concentrische aan val van de linkerzijde is Volkomen afgesla gen de positie van onze partij is onverzwakt- Van het cultuur-blok" is niets terecht ge komen. De Pruisische kiezers hébben het vurige verlangen naar het „liberaliseeren" van Pruisen afgewezen. Natuurlijk beweert de burgerlijke linkerzijde weer, dat de haar ongunstige uitslag van de verkiezingen al leen op rekening van het tegenwoordige kiesrecht moet word-eoi gesteld. Maar bij eene nadere beschouwing zullen ook de libe ralen moeten inzien, dat het verkeerd is alle schuld op het kiesstelsel te schuiven. De linkerzijde heeft als doel van hare ver- kiezi mgsbeweging eene zoo groote verzwak king van de conservatieven op het oog go- had, dat onze partij genoodzaakt zcrn zijn in Pruisen liberale baaien in te Slaan, dus gevolg te geven a-an de aanwijzingen van de sterker geworden linkerzijde. He't doel is niet bereikt, de volkswil" heeft tegen het liberalisme den doorslag gegeven. Zal nu het liberalisme daaruit de noodig© con sequenties treken en van den aandrang om do blokpoliitiek in den rijlksdag met de Pruisische politiek te vermengen, afzilen? Wij wachten het a.f. In ieder geval heeft de conservatieve partij alle reden, bij hare vroegere houding te blijven en in Pruisen aan de blokpolitiek slechts die concessiën te doen, diie wij in het belang van eene overeenstemming in de politiek van bet rijk en van de deelen van het rijk op zich zelf noodig achten." Van voldoening is eveneens de Germania vervuld. Zij schrijft: ,,Het liberalisme heeft steeds beweerd, dat de verkiezingen voor den Pruisischcn landdag de liberale ge dachte van de blokpolitiek meer op den voorgrond zouden moeten dringen, als de blokpolitiek in bet rijk een blijvenden grondslag zou hebben. De uitkomst heeft echter niet beantwoord aan deze liberale verwar htingen en cischen, maar de oude couservatief-olericale meerderheid beves tigd." In overeenstemming hiermee merkt de Vossiscke Ztg. berustend op: ,,De koers blijft de oude, voor zoover het op de meer derheid van de volksvertegenwoordiging aankomt." Frankrijk. P a r ij s, 17 Juni. Een lid van de Italiaansche regeering verklaarde aan een correspondent van de Maitin, dat Marokko en Macedonië mceielijke vraagstukken op te lossen geven, maar geen aanleiding kunnen geven tot strijd. Nooit was de vrede beter verzekerd dan thans. Keizer Wilhelm en Koning Eduard zijn vredelievend gezind. Engeland. Londen, 17 Juni. De Hambrobank heeft de inschrijving opengesteld op eene leening ten laste van de Zweedsche regeering. De koers van uitgifte bedraagt 98 pet. De leening draagt 4 pCt. rente tot 20 Juni 1918, daarna. 3£ pet. Denemarken. Kopenhagen, 17 Juni. Prins Ha- ra ld van Denemarken heeft zich gisteren verloofd met prinses Helena, dochter van hertog Friedrich Ferdinand van Sleeswijk- Holstein-Sonderburg-GlückBburg. Italië. Rome, 17 Juni. De Kamer behandelde heden het wetsontwerp op den rechtstoestand van de burgerlijke ambtenaren. Minister-pre sident Giolrtti sprak tegen, dat het wetsont werp de burgerrechten vermindert, want het dient alleen tot omschrijving van de plichten der ambtenaren. Gewagende van eenige be palingen der wet, die strekken om gezamen lijke betoogingen van ambtenaren tot het uitoefenen van een on wettigen druk op hun ne superieuren tegen te gaan, merkte de minister-president op, dat deze bepalingen ten doel hebben aan de ambtenaren voordeel te bezorgen, door hen te behoeden voor de zwaarste straffen. De minister eindigde met te zeggen, dat het wetsontwerp geen enkel recht beperkt en volstrekt geen politiek ka rakter heeft. PortugaL Lissabon, 17 Juni. De minister van marine heeft in de Kamer van afgevaardig den medegedeeld, dat do onderhandelingen, die gaande zijn over een modus vivendi tus- schen Mozambique en Transvaal, de regee ring beletten om aan de Kamer eanige stuk ken, die zij had gevraagd, te zenden. Oostenrijk. Het plan van den Keizer om naar Praag te gaan, is opgegeven. In Praag heeft het gerucht geloopen, dat van deze' reis is afge zien, omdat de Keizer uit zijn humeur was, dat de Czechen niet meegedaan hebben aan den grooten feesttocht van de vorige week te Weenen. Maar dat wordt met nadruk tegengesproken. Keizer Frans Jozef ziet van deze reis af, en eveneens van die naar Buda pest, omdat hij op zijn hoogen leeftijd zich van groote vermoeienissen moet onthouden, al laat zijne gezondheid nu niets fee wen- schen over. Aan de universiteit te Innsbruck heeft het vrijzinnige deel van de studenten be sloten de staking voort te zetten. De rector, prof. von Skala, heeft zijn ambt neergelegd. Ook een deel van de studenten der tech nische hoogeschool te Weenen is ontevreden met de uitkomst van de conferentie der rectoren. Zij hielden demonstratiën voor het ministerie van onderwijs en ook voor het gebouw van den rijksraad. Turkij*. De chef van het militaire kabinet van den Sultan, Abdurrahman Pacha, is naar Saloniki vertrokken. Men neemt aan, dat hij zich van daar zal begeven naar Samoa tot onderzoek van de klachten tegen Turk- sclie soldaten, die van plundering1 en andere daden van geweld beschuldigd worden. Marokko. Do Petit Parisien, die met het departe ment van buitenlandsche zaken in betrek king staat, verneemt van bevoegde zijde, dat de politiek van Frankrijk tegenover Moeley Hafid natuurlijk van diens eigen houding zal afhangen. Wanneer Moeley. Hafid do invrijheidstelling beveelt van de in Alkas&ar gevangen Algerijnen en onder Franscke bescherming staande personen, dan zal Frankrijk zich door de volgende ge zichtspunten laten leiden De erkenning van Moeley Hafid hangt niet van Frankrijk al leen, maar van alle verdragstaten van Al- geciras af. Ook kan do erkenning van Moe ley Hafid zeer goed uitgesteld worden, zon der dat Frankrijk hem bestrijdt of als vijand beschouwt, wanneer hij zelf geen vijandige handeling tegen Frankrijk onder neemt. Wanneer b.v. zijne troepen in een van de havensteden binnenrukken, dan zou Frankrijk eiken twist en elke inmenging in de Marokkaanscke zaken vermijden en kalm toelaten, dat beide partijen hun strijd on der elkaar uitvechten. Frankrijk zal aan geen der troonpretendenten bijstand verlee- nen. Wanneer de vertegenwoordigers van Moeley Hafid in eene havenstad, waar Frankrijk in den politiedienst heeft te voor zien, als dienaren van het gezag worden erkend, dan zou Frankrijk zich bepalen tot zijne taak, die het door de akte van Alge- ciras is aangewezen om voor de bescherming der Europeanen te zorgen. De politiek van Frankrijk laat zich in één woord kenschet sen als eene politiek van non-interventie. Ptrzlë* Teheran, 17 Juni. Perzië heeft alle voorwaarden van het Russische ultimatum betreffende de incidieuten aan de grens aan genomen Tabriz, 1 7 Juni. Hier is bericht ont vangen, dat eene compagnie Turksche infan terie gisteren de vesting Tschakrinskala heeft bezeteene gewichtige strategische stelling. De telegrafische gemeenschap met Tabriz, die door de Koerden was afgesneden, is nog niet hersteld. Verecnlgdt Stut en. Chicago. De republikein&che partij heeft den senator Lodge tot voorzatter ge kozen. De commissie voor de geloofsbrieven constateerde, dat 700 van het totale aantal van 980 gedelegeerden Taft steunen. De rede, waarin Lodge den lof van pre sident Dooeevelfe verkondigde, lokte een op merkelijk tooneel van instemming uit. De gedelegeerden van het publiek op de gale rijen stonden op van hunne zitplaatsen, jui chende en met vlaggen zwaaiende. Eindelijk riep de geheelle vergadering: Roosevelt nog vier jaren langer 1" en herhaalde deze woorden op zingenden toon gedurende 45 minubeu. De voorzitter Lodge nam daarop weder heb woord en verklaarde, dat het bestót van Roosevelt om geen herkiezing te zoe ken, onherroepelijk, is en is ingegeven door de verhevenste motieven. Wie voorstelt Roosevelt te stellen als candidaat voor het presidentschap, is Roosevelt's vriend niet-. De indrukwekkende wijze waarop Lodge sprak, bracht de geheele zaal tot zwijgen en voorkwam eene herhaling van do demon stratie. Allerlei. Parijs, 17 Juni. De rechter van in structie heeft bekend gemaakt, dat Lemoin© is gevlucht. P a r ij s, 17 Juni. De rechter van in structie heeft hedenmiddag in tegenwoor digheid van Wernher, den directeur van de De Beersmaatechappij, de enveloppe ge opend, die de beschrijving van Lemoine's methode om diamanten te maken, heette te bevatten. De rechter is va,n oordeel', dat deze beschrijving boerenbedrog is, en zelfs geen deskundig onderzoek noodig maakt. De des kundigen verklaarden binnen 48 uur hun rapport te kunnen indienen. vVan een aangrijpend tooneel wordt uit Charkof melding gemaakt. Twee jonge terroristen moesten worden opgehangen. Zij liepen naar het schavot, kloek, zonder eenig teeken van zwakheid. Maar toen de eene verooi deelde, Trojanof, den beul in het oog kreeg, hield hij eensklaps stil en riep hem toe: ,,Zijt gij heteen beulP' Daarop wendde hij zich tot den directeur van de gevangenis niet de verklaring: ,,Die man daar is twaalf jaar lang mijn vriend ge weest. Ik verzoek 't u: mag ik zelf den strik om mijn hals leggen, 't Is te vreese- lijk, dat hij mij het leven zou benemen De aanwezige beambten waren zichtbaar aangedaan; maar de gevangenisreglemen ten vergunden den veroordeelde de inwilli ging van zijn verzoek niet; en de eene vriend moest sterven door de hand van den ander. De griffier viel in zwijm bij het vreeselijk tafereel en het hoofd der politie moest- zich van ontroering verwijderen. vHet juweelenmagazijn Gordon, bet- prachtigste van St.-Petersburg is door dieven bezc-cht, die voor 400,000 roebels juweelen hebben meegenomen. Geen spoor is te vin den van de daders, die, denkt men, met hunnen buit naar den vreemde zijn gevlucht. v— UiE Samoa (Australië) wordt gemeld dat de vulkanische uibarsting op de Savaji- eilanden toeneemt. Men schat de hoeveelheid lavai, door den krater uitgeworpen op 300 66 DOOR THERESE HOVEN. En Lord Roberts werd als een overwin naar binnengehaald en hij -wertd ontvangen door zijn Vorstin en door zijn Prins en tot Peer benoemd. Geen eer te groot, geen ontvangst te schitterend voor den edelen Lord. Tot zelfs de Keizer van Duitschland, de machtige potentaat van het Pruisenrijk, deed mee in de iRofberts-aanbidding en sier de zijn borst met het- edelste ridderkruis, .waarover hij te beschikken had. En -het Engelsche volk zag en hoorde en nam deel aan de Ibetoogingen en 'bracht zijn stem uit op de partijgangers der Re geering niemand waardiger toch om hun belangen te vertegenwoordigen. De mannen gingen op ter stembus eu de vrouwen, die nog geen stemrecht hadden, bleven thuis en, tusschen de triomfkreten en het jubelen in, hoorden ze mogelijk de stemmen van hun zoons, die lagen te ziel- togen op Afrika's velden of in benauwde 'hospitalen en ze dachten mogelijk aan de moeders van liet overwonnen volk, die daar liulpoloos ter neder zaten, half verstikt dooi den rook der smeulende hoeven -of wegge voerd, als vee, in open 'karren, zonder be hoorlijke voeding of ligging, en ze zagen wellicht de half verhongerde Roeren-babies, die de verdroogde lipjes uitstrekten naar moedèr's borst, niet wetende, dat daar geen lafenis meer te vinden 'was. En toen de uitslag der verkiezingen ge heel aan den wensoh voldaan had, toen liet, meerendeel der zetels in 't Lagerhuis door Tory's waren ingenomentoen de Libera len, de volgers van dén grooten Gladstone, die Majuba niet had willen wreken in de volstrekte minderheid waren gebleven, toen juichte de Minister, die zijn oorlog had willen hebben, als een kind een nieuw stuk speelgoed, toen deed liet volk dé echo van .zijn lachen hooren, toen vierde Enge land feest. Toen werd hot- snikken gesmoord der genen, die 't. liefst, wat zij' hadden, aan 't vaderland hadden geofferd. Hoe hadden ze durven schreien? Zoo er velen gevallen waren, zoo de ver- lieizeii lij sten lang waren geweesthad alles niet gediend om Engeland's roem te vergrooten, om Engeland's naam onder de groote Mogendheden te bestendigen en om Erugeland's kroon luister bij te zetten? En todh gingen er stemmen op in 't La.nd der overwinnaars en toch waren er, die 't spel der Jingo's, hoe listig ook verborgen, doorzagen en die begrepen, dat de uitlan- ders slechts een flauw excuus waren ge weest en de geheele oorlog niets was da.n een politieke demonstratie, ontaard in een (politieke misdaad. (En er waren er in Engeland, die zich schaamden Rrit te zijn en het stop-the-war committee telde dagelijks meer leden en de protest-meetings namen toe en de reactie broeide en broeide.... in 't la.nd' der over winnaars werden de overwonnen gewroken. Onder degenen, die zich met wialging en verontwaardiging va-n de Roberts -corned i e hadden afgewend, behoorde ook de familie Rood/ford ■Nancy en Ernest waren teruggekomen en gaven hun indrukken, onvervaJsoht en eerlijk weder. Ze wisten wat de oorlog be took ende, en ze vertelden van het eenvou dige Boerenvolk, dat Zoo groot was in zijn lijden en zoo nobel in zijn -val. Toen Naney hoorde, dat Paul Kruger "net een Hollandse!) oorlogschip na-ar Euro pa. zou komen, zei ae, met haar gedempte, zachte stem,Ik wou, dat ik naar hem toe kon gaan. Ik zou hem zoo gaarne zeggen, dat niet alle Engelschen wreed en slecht zijn en zijn volk haten. En ik zou hem ook zeggen, dat mijn man gestorven is in zij.n land, en dat ik, nu ik alles weet, gelukkig ben, dat hij: aan ziekte is bezweken en niet gevallen is, vechtende tegen de Bóeren." Ivy en Ethel waren geheel om-gekeerd eu hun ouders betreurden den nood lot bigen oorlog, evenzeer oon het onrechbvaiardiige er van a.ls om de ellende, die zij er door ge leden hadden. Ernest begreeip nu niet, hoe hij zich had laten overhalen om de wapenen op te nemen in zulk een onbillijke zaak, zoo schandelijk ten uitvoer gebracJht, en de jongere broers verklaarden, dat als het niet was om hun ouders en Nancy, voor wie hun heengaan natuurlijk een vernieuwde smart zou zijn, ze met liefde zouden uittrekken naar Zuid- Af riba, maar dan niet onder de Union- Jack, maar om onder de vierkleur te vech ten. En ile Roodfords stonden niet alleen ijn hun opinie. iMarion uitte zich 't minst van allen. Jan was zoo stil.,., zoo melancoliek, dat ze zich bijwijlen angstig om hem maakte. Op een dag vond ze hem zelfs in trainen. Slecht nieuws van huis?" vroeg ze ont steld Hij schudde zijn apathie van zich af, trachtte de sporen van zijn tranen te doen verdwijnen en wilde haar lachend gerust stellen. ,,0chl nee, 't is niets, ik ben gekof misschien wel verkouden.... ,,Toe, nee, Johnny, wees nu niet zoo. Vertel me toch, wat je hindert.... ik bid je ,,Ik geloof niet, dat je mij begrijpen zfoudb, Marion," zei hij somber. Waarom niet? Ik ben toch je vrouw? Toen yte samen voor 't altaar stonden, heb ben we toch beloofd elkander te nemen voor 't goede en 't kwade, en lief eu leed met. elkander te deelen. ,,'Nu spreek je zoo, Marion, vergeet-je dan, hoe je vroeger redeneerde? Hoe je mij altijd voorgehouden hebt, dat man en vrouw elkander slechts den zonnekant vaai hun karakter en va.n hun leven moesten Laten zien. Ik houd mij aan jou inzichten; jij bent zeker de laatste om je er over te beklagien." Ze gaf niet dadelijk antwoordhaar strijd was nog niet geheel uitgestreden, nog altijd kampte haar tix>tstegen haar betere gevoelens. Als ze schuld bekendedan moest ze zich vernederen en daartegen verzette zich alles in haar. Maar Ja.n was ongelukkig Ze had hem zelfs zien schreien.... en hij, die anders zoo kalm, jjc*> teruggetrokken was. Zo moest de reden van zijn verdriet wiet-en on ze voelde wel, dat hij niet open hartig met haar zou rijn, vóór rij 't met nem was. 'De scheidsmuur, opoeworpen door hun vorechil van nationaliteit en meer no» door haar principes, was vaster dam ooit, 'de klove tureoheii beider harten dieper Ze stonden zoover van elkander af en zo waren eikander toch zoo na. Het was zoo onnatuurlijk die verwijde ring tusaohen twee wezens, die elkander hou en trouw gezworen hadden. Jan zat onbewegelijk, in gepeins verzon ken, als onbewust van haar tegenwoordig heid. „Ze knielde bij hem neder, ze boos het hoofd, do fiere Brittendochter was "over- wonnen. Janik heb ongelijk gehad, mijn opvat ting was verkeerd, man en vrouw moeten wel degelijk elkanders zorgen deelen.... ik geloof zelfs, dat ze elkanders geluk anders ook met kunnen deelen. Misschien was daarom ons geluk niet volmaakt," voegde ze er, nadenkend en tot zich zelve, bij ^„Mogelijk heb-je gelijk.... kiud," gaf hij Dat was ook alles; Marion zag wel in, dat elke poging tot toenadering vaai haar moest komen. Zij liad haar mian van zich vervreemd dloor haar theoriënaJs ze wilde, dat hij tot- haar terugkeerde met zijn wezen, zijn gedachten enzijn zorgen, moest zij hem hot pad vereffenenuit zich zelf zou hij geea stap doen.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1