W 14. 7" .Vaargang. Maandag 13 Juli 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. CISKA VAN DANNENBÜRGH. AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per poet- 1.50. Afzonderlijke nummers Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiën mededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens bjj de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKH OFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels f O.OO. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 35 cent* bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, b\j abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen.. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter kennis van belanghebbenden, dat volgens mede- deeling van den Minister van Oorlog op nader vast te stellen dagen in de maand1 Juli 1908 een schietoefening zal worden gehouden van het fort Harssens. Er zal gevuurd worden met kanonnen van licht kaliber (6 c.M.), waarbij onveilig wordt gemaakt de rede van Texel tot op 4500 M. van het fort. Qp de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien van minstens één uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot aan het ein'd'e daarvan, alsmede gekleurde vlaggen, aangevende de w a r e richtingen, waar in gevuurd zal worden. Bovendien zullen op die dagen groote waar schuwingsborden worden geplaatst aan den in gang der haven' en op de batterij Vischmarkt, vermeldende in welke richting dien dag gevuurd zal worden, terwijl nabij het torpedo-magazijn en aan den ingang der haven borden zullen worden geplaatst, waarop is aangegeven de be- teekenis der gekleurde vlaggen als volgt: rood witte vlag beteekend Noord, wit-zwarte vlag N.O., zwarte vlag Oost. De data der schietoefening zal nader in enkele plaatselijke bladen -aangekondigd worden. Amersfoort, 10 Juli 1908. De Burgemeester voornoemd, W UI J TIERS. De Burgemeester der gemeente Amersfoort brengt, tor voldoening aan de aanschrijving van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, d.d. 9 JuK 1908, 4e afdeeling, no. 3729/2552, ter kennis van belang/hebbenden, dat in do gemeente Albcoude-Baambrugge een geval van mond- en klauwzeer is voorgekomen. Amersfoort, den 11. Juli 1908. De Burgemeester voornoemd, WUUTIERS. Politiek Overzicht. I>e strijd om het presidentschap der Vereenigde Staten. De strijd om het presidentschap van de Vereenigde Staten voor liet volgende vier jarige tijdvak is nu officieel geopend; de beide groote politieke partijen hebben hunne Candida ten gesteld. Met -dezelfde eenstem migheid waarmee de republikeinen hunne keus bepaalden op Taft, hebben de demo craten Bi-yan als hun uitverkorene geprocla meerd hij werd bij eerste stemming ge kozen met 89Q stemmen, terwijl de beiden, die met hem in aanmerking kwamen, respec tievelijk slechts 50 en 46 stemmen verwier- ven. Het is de derde maal, dat William Jennings Bryan de candidaat van de democraten is voor het presidentschap. Hij is 48 jaren oud, werd in 3alem in den staat Illinois den 19eu Maart 1360 geboren en stamt af uit eene familie, die voor eenige geslachten uit het protestantsche deel van Ierland naar Amerika is gekomen. Hij begon zijne poli tieke loopbaan, nadat hij in de staten Illi nois en Nebraska de rechtspraktijk had uit geoefend, als afgevaardigde naar het congres voor Nebraska. Reeds in zijne jonge jaren was Bryan een zeer gezocht redenaar. In 1893 trok eene meesterlijke rede, die hij in het congres hield over de Wilson tarief-bill, de aandacht van breede kringen. Zijn tweede succes behaalde hij in 1896, toen hij, nauwo lijks 35 jaren oud, op de democratische na tionale conventie te Chicago door eene rede, die zijne toehoorders in de grootste geest drift ontstak, waarin hij de plutocratie van Wallstreet geeeelde en voor de vrije zilver aanmunting in do verhouding van 16 tot 1 optrad, de candidatuur voor het president schap veroverde. Na een gedenkwaardigen verkiezingsveldtocht, in den loop waarvan hij meer dan 30,000 Kilometers in den spoor trein aflegde en honderden redevoerin gen hield, werd hij door den republikein- schen candidaat Mac Kin ley geslagen. In 1900 stond hij wederom tegenover Mac Kin- ley en werd andermaal door dezen geslagen. In 1904 trad hij niet als candidaat op en ondernam, ten einde de sociaal-politieke in stellingen van andere landen te bestudecren, eene wereldreis. Na zijne terugkomst werd liij in Amerika overal met geestdrift ontvan gen, en algemeen beschouwd als de aan gewezen man, om in den aanstaanden strijd ten derden male de banierdrager van de democratische partij te zijn. De voormalige hemel bestormer" van de democratische partij is in den loop van do laatste jaren vrij wat gematigder in zijne meeningen gewordeninzonderheid in de zilverkwestie heeft hij zijn vroeger stand punt verlaten en is tot kalmere inzichten bekeerd. Zijn eenvoudig mannelijk, inne mend voorkomen verschaft hem veler sym pathie en doet in menig opzicht denken aan Abraham Lincoln, den „martelaar-presi dent". Zijne gesprekken pleegt hij met joviale opmerkingen en anecdotes te krui den. Sedert zijne eerste campagne van 1896 is hij onder zijne landslieden algemeen be kend als de ,,tke silver tongued orator", de zilvertongige redenaar, eene benaming die hij ten volle verdient. Sedert het begin van den Amerikaansehen burgeroorlog, dus sedert nagenoeg eene halve eeuw, heeft de democratische partij slechte tweemaal, telkens gedurende vier ja ren, hot hoogste annbt in de regeering der Unie bezet. Beide malen was Grover Cle veland de man, die in het Witte huis te Washington gezeteld was. In Maart wordt bet twaalf jaar, dat de republikeinscbe par tij onafgebroken in het- bezit van de macht is. Nu treedt Bryan voor de derde maal op als leider van de democraten in den strijd om het presidentschap. Zal hij ditmaal meer succes hebben dan do bedde vorige malen? Het is moeielijlk daarover voorspellingen te d'oen. De demo craten wairen op hunne conventie van de vorige week in de gel-eigenheid, de zwakke punten -aan te wijzen, die in het dloor de tegenpartij \laflftg|eetellde (platform te vin- dén zijn. Er bestaat eene opmerkelijke te genstrijdigheid tusschen de geestdrift, die de d'oor Roosevelt voorgestane politiek on der het volk heeft verwekt, en het repubüi- keinsche platform, dat wel met. medewer king van Roosevelt tot stand gekomen is, maar waarin de invloed van de conservatie ve elementen der partij niet te miskennen is. Niet geheel zonder reden wordt er van democratische rijde op gewezen, dat do po litiek, waardoor Roosevelt's naam zoo bij zonder populair geworden is, de strijd tegen die trusts en tegen de plutocratie, eigenlijk aan het democratische arsenaal is ontleend. De 'keus, waarvoor de kiezers zijn gesteld, zou hierop neerkomen, dat zij 'hebben te kiezen tusschen een door Roosevelt aanbe volen candidaat maar zonder zijne (politiek en Roosevelt's politiek met den demoorati- scheu candidaat Bryan, die haar reeds vroe ger heeft voorgestaan dan Roosevelt zelf. Hoe de strijd zich verder zal ontwikke len, laat zich thans, nu hij pas begint, nog niet overzien. De kansen staan voor den candidaat der democraten misschien wel iets beter dan vier jaren geleden. Maar zijn succes zou belangrijk grootor moeten zijn dan vroege*-, om hem kans te verschaffen, dat zijne nederlaag van destijds in ©ene overwinning' zal verkeeren. In 1896 werd Mac Kinlev togen Bryan gekozen mot 271 togen 176" elecbors-stem- men. Vier jaren later was de verhouding der stemmen nog ongunstiger voor Bryan; toen kreeg Bryan 155 stemmen tegen 292 op Mac Kinley. Duitschland. De Vrijdag morgen overleden hertogin Johan Albert van Mecklenburg Sokwerin, regent va.n Brunswijk, was eene geboren prinses Elisabeth van Saksen-Weimaar-Ei- senack. Zij werd in de beste traditieu van haar stamhuis zij was die dochter van het kunstminnende vorstenpaar Karei Alexander en Sophie (prinses der Neder landen) opgevoed. Vooral beoefende zij de muziek, die haar in haar jeugd ook Liszt leerde verstaan. In 1895, toen haar gemaal voorzitter van de Koloniale Vereo- nigïng werd, maakte zij met hem een reis naar Ceylon en van daar naar hot pas ge opende Land Oesambara in Duitsch Oost- Afrika. Van 1897 tot 1901, toen haar ge maal regent van Meoklenburg-Schwerin was, was zij de ziel van die werken van weldadigheid in Mecklenburg. De te Neustrelats verschijnende Landes- zeitung bericht, dat de Meoklenburgsohe landdag den 12en October a.s. weder zal bijeengeroepen Worden te SOlvwerm tot voortzetting van de behandeling der wets ontwerpen betreffende de grondwetsherzie ning. De beide Meöklenibu rgeclie regeerin gen zullen deze ontwerpen ongewijzigd weer •bij den landdag indienen. Frankrijk. P a T ij s, 11 Juli. De Kamer heeft het wetsontwerp, waarbij de minister van open bare werken wordt gemachtigd over te gaan tot naasting van het Westerspoorwegnet, aan genomen in den votrm, waarin de Senaat het ha!d' gewijzigd. Daarna kwam in behandeling het wets ontwerp, regelende de voorloopige voorwaar den voor de exploitatie van heb net na de naasting, benevens de financicele maatrege len, daarvoor benoodtigld. Na een korte beraadslaging werd art. 1 aan- geniolmen en daarna werden alle artikelen van het ontwerp gfoedigeikeuird. Het gelkeele ontwerp werd aangenomen met 402 tegen 171 stemmen, waarna de ver gadering gesloten werd. Valence sur Rhone, 12 Juli. Bij de verkiezing voor een lid van de Ka mer van afgevaardigden is de onafhanke lijke radicale socialist Ckabert gekozen. Hongarije. Budapest, 11 Juli. De zitting van den rijksdag is gesloten. De Kamers zullen dén 22en September weder bijeenkomen. Servië. Belgrado, 12 Juli. De Koning heeft den oud-radicaal M issolavl© w itsch belast met de samenstelling van een kabinet. Uit Petersburg is aan de Standard, be richt gezonden van een daar loopend ge rucht dat er in Servië eene revolutie zou zijn uitgebroken. Majoar Njatey heeft zich, naar het heet, meester gemaakt van het tuighuis en van den inhoud van het wa penmagazijn. Bulgarijë. Sofia, 12 Juli. In het adresdebat verklaarde de minister vau buitenilandsche zaken, dat de regeering eene politiek zal volgen, die de buitenlandsche veiligheid en de nationale belangen verzekert. Bulgarije zet zijne ontwikkeling vreedzaam voort en zal geene onlusten in het Balkangebded ver wekken. De minister constateert, dat de 'betrekkin gen met Rumenie zijn betrekkingen van hartelijke vriendschap. Met Servië zijn de betrekkingen officieel goed. Zij zoudten op recht en vriendschappelijk moeten zijn; Bulgarije geeft genoeg bewijzen, dat heit zulke betrokkingen wenscht. De betrekkin gen met Griekenland zijn officieel goed. Met Turkije zijn de 'betrekkingen goed, beter dan op het oogenblik toen de tegen woordige regeering aan 'het bewind kwam. Het is moeielijk intieme betrekkingen te krijgen, omdat Turkije voortgaat de ware belangen van 'het rijk te miskennen. Boven dien wondt aan Turkije van verschillende zijlden ingeblazen, dat Bulgarije een gevaar voor Turkije is. De regeering zal trachten Turkije van het tegendeel te overtuigen. De minister spreekt de beweringen tegen, dat Bulgarije den opstand in Macedonië zou hebben verwekt. De regeering is vast be sloten te verhinderen, dat ook maar de ge ringste medewerking aan de in Macedonië gevormde benden wordt verleend, want het welbegrepen belang van Bulgarije eischt de staking van elke ben denbeweging. De mi ni, ter zegt, dat het onjuist is, dat Bulgarije plannen op Macedonië heeft. Maar de Ma cedonische kwestie is ook eene Bulgaarsche kwestie, want het leven in bet vorstendom is nieuw verbonden aan het lot van de Ma cedonische stamgenooten. Rusland. Aan het einde der vergadering van eer gisteren werden de zittingen van de rij'ks- dcvina bij keizerlijk besluit tot den 18en October verd aagd Lij de verkiezingen voor den nieuwen land/da,g va.n Finland zijn 166.322 stom men uitgebracht, die aldus zijm verdeeld Socialisten 62,330, oud-Finnen 45,0ö9, jong-Finnen 25,521, Zweedsche nationale partij 22,226, agrarische partij 6747, chris telijke arbeiderspartij 3962de andere stemmen werden versnipperd. Daar in Finland het evenredigheidsstelsed bestaat, laten deze cijfers nog geene bepaalde oen- clusiën toe over de samenstelling van dien landdag. Maar bij benadering kunnen de 200 mandaten van den landdag aldus ver- dieeild worden- Socialisten 75,"oud-Finnen 54, jong-Finnen 34, Zweedsche nationale pairtij 27, agrarischen partij 8, christelijke arbeiders partij 5. De socialisten en de oud-Finneu zijn iets in stukken achteruit, de jong-Finnen en de Zweden iets vooruit gegaan. De landdag hoeft zijne oude sa- niionstalling behouden, miaiar de oppositie tegen de Russische regeering is nog eene nuance sterker geworden. Turkije, Uit Konstantinopel wordt berioht, dat alle ambtelijke Turksche berichten de zaak van Bulgarije in Macedonië ongunstig voor stellen. Door het weinige geld, waarover de Bulgaarsche progagaudisten daar be schikken, door hun ongunst bij hun eigen stamgenooten, de onderlinge oneenigheid en •de krachtige vervolging van de zijde der Turksche regeering en troepen, is do in vloed der Bulgaren zoo achteruit gegaan, dat hij nauwelijks meer te herstellen is. Daarentegen winnen de Grieksche en de Servische propaganda veld. De Grieken zijn op 't oogenblik in Macedonië vooraan. De Serviërs richten zich op het oogen blik. vooral tegen de Bulgaren van Uskub, en met goeden uitslag. Ongunstig is de toe stand in Macedonië, doordat zooveel man schappen uit het Turksche leger nu met verl'of zijn. MArokko. Te Londen zijn berichten uit Rabat ont vangen van 6 Juli, meldende dat Abd-el- Aziiz toen op hot punt stond Ralbat te ver laten, om aan het hoofd van een strijdmacht van 3000 ruiters en 3000 infanteristen niet een aantal stukken geschut naar Mara- keech op te rukken. Een tweede mehalla zou uit Mogador vertrekken, om gemeen schappelijk met dit leger te ageeren. Uit de schatkamer van den Sultan te Tatugcr -is een half millioen peseta's verzonden, waar mede de Sultan den achterstand aan zijne soldaten uitbetaalde, ten einde zich van hunne trouw te verzekeren De Köln. Ztg. teekent hierbij aan: Het zou werkelijk interessant zijn, alls men kou ontdekken, waar de Sultan zoo piotreling dat geld vandaan haalt. Zijne onderdanen hebben zich immers tot dusrverre niet be paald onderscheiden door offervaardigheid te zijnen behoeve; mochten deze geldmidde len hem echter -door de een of andere bui tenlandsche mogendheid verschaft zijn, dan zou dit ©en feit van niet geringe staatkun dige beteekenis zijn. Perzlfr Teheran, 11 Juli. De minister van 'buitenlandsche zaken heeft hedenmorgen aan den Britschen vertegenwoordiger de verontschuldigingen aangeboden van den Sjah wegens het posteeren van bewakings- t roeper bij de legatie na het geibeurde van 23 Juni. In Petersburg is bericht ontvangen, dat het met de rust te Tabriz nog niet te best is gesteld. Het Russische consulaat heeft getracht een wapenstilstand te bewerken, zonder re sultaat echter, daar tengevolge van het ruiwe optreden van de ruiterij van den Sjah en de groote ellende die er heerscht, de bevol king in hooge mate verbitterd is. In tusschen heeft de Sjah, naar uit Tehe ran wordt- gemeld, weder een schrijven uit gevaardigd, waarin hij belooft te zullen le- geeren volgens de voorschriften der recht vaardigheid en waarbij hij tevens het plan te kennen gieeft rechtbanken in te stellen. In een aantal Russische bladen wordt op de terugroeping van kolonel Liakow aan gedrongen, omdat zijn blijven aan het hoofd der troepen een dubbelzinnigen toestand schept en in strijd is met de Russisch-En- gelsche overeenkomst. Vereenigde Staten. Uit Lincoln (Nebraska) wordt bericht, dat Bryan, de democratische candidaat voor het presidentschap, schriftelijk heeft verklaard, dat hij, als hij gekozen wordt, zich niet voor ©en tweede maal verkiesbaar zal stellen. Zuid-Amerika. Volgens een berioht uit Rio de Janeiro, heeft Brazilië de revolutionaire regoering 9 Mivkoüw M. C. E. OVINK-SOER. Op vaders verzoek had ze geprobeerd Guus en Betty onderwijs te geven. Broer on zuster waren slecht onderlegd en hadden weinig geprofiteerd op de school te Parigi. Doch die pfoef moest Ciska al heel spoe dig moedeloos opgeven. Guus beweerde, dat hij niets begreep van wat zijn zuster uitlegde en vertelde, terwijl Bettie er rondweg voor bedankte, in de va cantia schoolwerk te maken. Ikiden sarden en treiterden Ciska op al ler manieren, tot dene 't geduld verloor en vader te'hulp riep, waardoor de zaak meest al verergerde. Wéimt na vader's boóze woor den en barsche terechtwijzingen, was het tweetal nog onhandelbaarder, speelde norsch stommetje of gaf met opzet verkeer de antwoorden. De fout lag niet alleen bij de kinderen. Ciska miste ervaring ©n zelfbedwang. Met overdreven ijver nam zc te veel hooi tegelijk op haar vork, wilde zij op stond veranderen en verbeteren, wat door jarenlange sleur was ingeroest en vastgeworteld. Haar drif tige, door en door oprechte, eerlijke natuur was niet opgewassen tegen Bettie's lakonieke onvertöhilligheid en Guus' geniepe plagen. Jnist door haar drift gaf ze tien kinderen dikwijls vat op zich. Zoo wilde ze 't niet 'verdragen, dat ze haar voluit Franciska of nog erger: „Ridderka" noemden. Vooral 't laatste woord kon ze niet uitstaan, 't Bracht haar tranen van boosheid' in de oogen, wat erg kinderachtig was, doch waartegen ze niet vermocht te strijden. Eens hoorde zij 'bij toeval moeder en Bet tie over haar spreken en bleef zijl onwille keurig luisteren, hoewel zij er naderhand spijl van had. Moeder zei iets, dat ze niet verstaan kon, waarop iBettie antwoordde: ,,Dat weet ze immers niet, die bemoeial," en vlak daarop, „Moeder, ik wou dat die Ciska weêr weg was, moeder ook niet?" „Misschien gaat ze gauw," klonk moeder's stem, „ik geloof, dat Ciska 'hier niet bizonder bevalt," en toen heftig: „Waarom komt zij hier? Zij stookt maar tusschen' jouw vader en ons. Niks meer goed wat móéder doet, alles moet veranderd. Waarvoor toch? Ciska alleen al die wijsheid gepacht, schijnt wel. Zij,'denkt wijl maar domme des- samenschen. Ja, moeder ook blij, als zij op hoepel, hóe eer hoe liever." Bleek en bevend sloop Ciska wegze wist meer 'dan genoeg. "Wat ze reeds lang ver moedde, bleek waarheidniet alleen de kin deren konden haar niet lijden, ook moeder had een hekel aan haar. En waarom vonden ze haar lastig en 'bemoeiziek? Omdat ze steeds van voren af aan, wat orde poogde te brengen in het slordige, verwaarloosde huishouden, de kampongma- nieren bij haar nisje en broertjes zocht uit te roeien, 't Was hard zoo verkeerd begre pen te worden. Ze bedoelde 't toch zoo goed. Maar wat hielp al haar tobben op deze wijze, wanneer ze in alles werd tegenge werkt? Toen kreeg haar verontwaardiging de overhand. Nu best, zij zou zich met niets méér bemoeien, alles moest zijn gang. dan maar gaian. Doch zij bedankte er vpor, zich dagelijks dood te ergeren aan dien slordi- gen ongeredderdeu boel; dat hield ze niet uit. Moeder had gelijk) 't was veel' beter dat ze heen ging, nu ze toch. geen goed meer kon doen en men haar graag kwijt was. Ze kon immers gemakkelijk genoeg haar eigen brood verdienen als gouvernante, dame van gezelschap of iets dergelijks? Bij vreemden zou ze allicht meer waardeering* vinden dan in haar vader's huis. Maar vader dan en Fransje? Die twee hadden haar zorgende liefde wèl noodig; die zouden haar -wèl missen. Ciska zag in haar verbeelding vader be droefd en diep verslagen kijken bij haar mededeeling, dat ze 't ouderlijk huis wilde verlaten, omdat ze het te Paggor Sari niet langer uit kon houden, voelde Frausje's vingertjes haar biji haar japdn vasthouden en terugtrekken. Ach hemelw-at moest- ze toch doen? Hoe zon tante Béttie haar ra den? Ciska wist 't wel. 't Was of zij dio zach te, 'beminde stem hoorde zeggen „Volhou den kind, 't is j© plicht." Wonderlijk toch, dat de plicht altijd den •moeilijksten weg schijnt te wijzen. Peinzend keek het jonge meisje naar den schitterenden sterrenhemel omhoog. Zou er op die millioonen werelden ook zoo geleden en gestreden worden als op aarde? Fransjes stom riep haar naar lagere sfe ren terug. Hij had gegeten en kwam zijn zuster goeden nacht zeggen. Tot Ciska's groote voldoening, was Frans jes knie geheel genezen en liep hij weer even vlug en flink als vnoeger. Ze had 't geval misschien te zwaar ingezien, maar was toch blij, dat ze had ingegrepen. Wie weet hoe lang 't kind anders nog zou héb ben voortgesukkeld. Dé kleine patiënt zelf was -zijn zuster zeer dankbaar. Hij| liep haar als een verwend huisdiertje achterna, 't Kon hem niet schelen, dat Guus en Bettio hem er om bespotten en voor den gek hiel den. Stak Bettie haar tong tegen hem uit, dan gaf hij haar die beleediging met woe ker terug en sloeg, klein, maar dapper, met zijn vuistjes er op los al& de grooten hem te na kwamen, welke wildemans ma nieren Ciska hem vooralsnog niet kon af loeren. Ciska hielp Fransje zijn avondtoilet (■handen en voeten wasschen) gaf hem een hartelijken nachtzoen en stopte de klamboe om het- bod zorgvuldig dicht. HOOFDSTUK VI. „Guus heöft slaag van me gehad," deel de móéder mee „Och irnoeder, wat helpt al dat slaan? Gelooft u heusdh, «dat het de goede manier is om kinderen te verbeteren? 't Lijkt wel of Guus er hoe langer hoe stouter en on handelbaarder door wordt. Hij moet hder vandaan, anders komt er niéts van den jongen terecht." „Ja, niemand weet natuurlijk zoo goed als jij," zei moeder hatelijk, „maar dit jaar geen denken aan, dat Guus naar Ba tavia kan. Vraag jouw vader maar eens, dan kan je van de kermis t-huisblijlven" (van ©en koude kermis thuis komen, be doelde mevrouw van Da-nnenburgh). Ciska kéék nadenkend Voor zich uit. Er moest een middel gevonden worden om Guus van Pagtger Sari weg te krijigjen, hoe eer hoe /béter, doch ze wist ook wel, dat vadér 't -geld niét hiald, olm den 'knaap bui tenshuis te zenden 't- Zou ook zoo goéd' zijn véor Bettie, als ze niet oneer onder den invloed stond van haar ondeugend (broertje. Guus maakte Béttie 'brutaal' en baloorig, leende Ihaar allerlei stoute streken, uit zucht tot kwaad1 doen. Zoo graag ha'd Cidka gidholpen, inaar wat kon ze doen van do kleine vierhonderd gul den, die tante Bettie haar als rente na liet? Op eens viel 't haar dn„Waiarém zou jo, voor 't goede doel, niet enkele 'duizenden van 't 'kapitaaltje opofferen? Is 't eigenlijk niet billijk, dat je zusje ©u broertjes een doel afstaat van -de kleine erfenis? Je bent toch al zoo verre béven hen bevoorrecht door je Buropeesch© opvoeding." On baatzuchtig en edelmoedig van aard, ver heugd© Oidka zich bijna, dat ze desüe op/l'os- eing 'gevonden had'. Wanneer 'volder tegen werpingen maakte, kon ze hem immens voor stellen 't geld als geleend, niet als gegeven te beschouwen Guus mocht haar nader hand de aan zijne opvoeding besteed© eém terugbetalen, als 'hiji daartoe in staat was. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1