Hi0. *3 Maandag 20 Juli 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. CISKA VAN DANNENBURGH 7de Jnargang. DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon» en Feest dagen. Advortentiënmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. lntercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 15 regels f 0.5©. Elke regel moer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel on bedrijf bestaan zoor voordeelige bepalingen tot het heriuuild adverteeren in dit Blad, bg abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. Xlenwe verwarring; in Macedonië. In het Macedonische vraagstuk, uit zijn aard reeds zoo ingewikkeld, is een nieuw element van verwarring opgetreden in den vorm van muiterijen onder de Turksche sol daten, die het uitvloeisel schijnen te zijn van twee bewegingen, de Joing-Turksche en de Albaneesche. In do opgaven van Turksche zijde over de in het derde Turksche leger korps, dat in de d!rie Macedonische vilajets gezeteld is, heerschendë gisting heerseht ken nelijk de bedoeling om den werkelijkeu toe stand te verbloemen, maar er wordt toch toe gegeven, dat het aantal gevluchte officieren, „zes of zeven" bedraagt en dat in „twee of drio 'bataillons, waarvan eenige officieren verdwenen zijn", gevallen zijn voorgekomen waarin soldaten de gehoorzaamheid weiger den. Verder verneemt men, dat de hevel hebber vau het korps de legervoorraden van het derde korps naar Saloniki heeft laten overbrengen en dat in de districten Kasto- ria en Kroeschewo gisting en sympathie voor de beweging heerschendeze heeft zich dus van Monaötir naar het zuiden en noorden uitgebreid. Ook in Saloniki gist het onder de officieren, en het is reeds zoo ver geko men, dat een aantal van hen met succes an den sultan de vrijlating van in hechte nis genomen officieren konden eisohen, na dat zij met het vermoorden van hunne supe rieuren gedreigd hadiden. Tegenover al deze bonahten volhardt men aan de zijde der Turksche regeering bij de verklaring, dat deze voorvallen niet van be denkelijke» aard zijn en plaatselijke ver schijnselen zijn. Men moet nadere en uitvoe riger berichten uit Macedonië afwachten om een juist oordeel over den aard en den om vang van de beweging te kunnen vellen. In het begin van deze maand reeds werd bericht, dat de Jong-Tunksche beweging, die sedert 1904 vrij talrijke aanhangers heeft ge wonnen onder de Turksche officieren, met snelheid toenam. Een jaar of vier geleden hebben eenigen van deze officieren er ernstig 'over gedacht aansluiting te 2oe'ken bij de revolutionaire Bulgaarsche organisatie. Dat denkbeeld is niet opgegaan, maar de leiders der beweging lieten zich daardoor niet uit het veld slaan en bleven met allen nadruk voor hunne wensohen opkotmen. Zij eiscben constitutioneel© waarborgen, de bdjeenroeping van een parlement, waarin de verschillende rassen vertegenwoordigd zouden zijn, en den verplichten krijgsdienst voor alle Turksche onderdanen zonder onderscheid van gods dienst of nationaliteit. Zij beweren, dat als die maatregel genomen werd, het spoedig met de onlusten in Macedonië gedaan zou zijn. De Turksche regeering heeft in haren ijver om het gevaar te bezweren, het onwil lekeurig verergerd en een spionage-stelsel toegepast, dat de officieren zeer beeft ver bitterd. Daardoor is in het derde legerkorps, en ook in het tweede, ©en geest van oproe righeid en bandeloosheid ontstaan, die in de laatste weken hand over hand toeneemt. Terwijl de benden, tegen wie de troepen behoorden op te treden, hun bedrijf voort zetten, hebben de officieren en soldaten ten deeie dén dienst geweigerd. In het laatst van Juni zijn te Monastir een duizendtal manschappen opgestaan en hebben bun ont- «lag uit den dienst verlangd. Te Skufcari hebben officieren ©11 soldaten van den sul tan per telegraaf het ontslag van den vali (gouverneur) der provincie geëischt. Te Sa- lojiiki zijn soldaten opgestaan, omdat zij te lang onder de wapenen gehouden werden. Eenige tijd te voren was op den plaatselijken commandant, generaal Nizim Pacha, een moordaanslag gepleegd. In Monastir is den Sen Juli generaal Shemsi Pacha, die gezon den was om de orde te herstellen, door een officier op straat gedood. Tien officieren van het garnizoen hebben gelijktijdig de vlucht genomen met wegvoering van geld en wapenen, om zich in Ochrida te voegen bij majoor Niazi Effendi, het hoofd van de opgestane soldaten. Tegelijk werd bericht, dat in talrijke mohammedaansche dorpen de boe-en verzoekschriften teekenden, waarin gevraagd werd om eone constitutie. Deze gebeurtenissen hebben de Turksche regeering tot het besluit gebracht om krach tige maatregelen te nemen, zoowel tegen de Jong-Turken als tegen de Albaneezen. Generaal Osman Pacha is belast met de taak der onderdrukking van de anarchie on der de troepen, die aan den vermoorden Shemsi Pacha was opgedragen. Maar telkens komen nieuwe bijzonderheden bevestigen, dal men hier inderdaad te doen heeft met eene beweging van ernstigen aard. De oproerige officieren verzekeren, dat he«, hun niet te doen is om wanordelijkhe den uit te lokken, maar dat zij van de re geering een lictor bestuursstelsel trachten te verkrijgen on inzonderheid de afschaffing van het spionaigeetelsel, dat op hen wordt toegepast. De minister van oorlog; schijnt geneigd om met toegevendheid op te treden. Misschien zal in de gegeven omstandighe- dei' meer verkregen kunnen worden met zachtheid dan rnet strengheidmaar het is toch ook een bewijs, dat de regeering zich zwak voolt tegenover de beweging. De Neue Freie Presse schrijft, naar aan leiding van deze beweging„Hoezeer men den Turken moet toewenscheu, dat zij heter geregeerd worden dan tot' dusver, het is toch aan den anderen kant klaarblijkelijk, dat het Turksche rijk in zijne tegenwoordige samenstelling het parlementarisme niet zou verdragen. Alle nationaliteiten zouden zich er van bedienen om uit elkaar te gaan en de banden te doen springen, en wanneer deze drijvende krachten in het binnenland zelf niet sterk genoeg daarvoor waren, dan zouden de naburige landen van buiten af daarvoor zorgen. Voorloopig is echter veel meer dringend dan de bemoeiing met die vraag het feit, dat er in het leger ernstige opioeren met eene politieke kleur mogelijk zijn. Wanneer andere Turksche soldaten in afgelegen garnizoenen de gehoorzaamheid weigerden, dan konden zulke incidenten met wat geld en met wat strengheid spoedig bijgelegd wordenmaar ditmaal heeft de muiterij plaats in Europa en zij kan, als hare oorzaken bekend worden, verder om zich heen grijpen. Daar zij zich doet gelden in naam van de vaderlandsliefde, is het ook to vreezen, dat de sultan nu eerst recht zich ongezind zal toonen tegenover Europeesche hervormingsvoorstellen, en ook clit is voor den gang der zaken weer ongunstig. Do be weging in het oosten is sterker dan siuts lang, en men heeft den indruk, dat rij nog aan het groeien is. Bovenal echter is de verwarring toenemende. De christelijke sta ten voeren steeds hardnekkiger hun niet- officieolen oorlog tegen elkaar op Turkschen grond om eene Turksche provincie, waarin nu Turksche troepen opstaan tegen den Bultan, dio hen niet kan betalen en van wien zij eene grondwet verlangen." De Noordzee-overeenkomst. P a r ij s, 19 Juli. Het Journal Officiol bevat het besluit tot afkondiging van de den 23en April te Berlijn onderteekende ver klaring tussehen Frankrijk, Duitschiand, Denemarken, Engeland, Nederland en Zwe den betreffende de handhaving van den ter- ïïtorialen status quo in het Noordzce-gebied. Duitschiand. De verdaging van het Eulenburg-prooes is geschied onder den indruk, dien de be klaagde gisteren op de tereohtzitting, die weder i do Charité gehouden werd, maakte als een zware zieke. Do geneeskundigen verklaarde, dat de beklaagde hoogstens een uur de debatten zou kunnen volgouhet was niet te zeggen wanneer de beklaagde weer in staat zou zijn te worden vervoerd. De openbare aanklager stelde de verdaging voor; zoo kon men niet voortgaan ©n men moest de.i beklaagde het recht laten rich als gezond man te verdedigen. Vorst Eulen- burg protesteerde tegen do verdaging; hij wilde, dat eindelijk het Dajnocles-zwaard zou worden vorwijiderd, dat 200 lang reeds boven zijn hoofd hing. Maar zijne verde digers sloten zich bij heit voorsliell van don Oberstaaitsanwa.lt aan en het gerechtshof gaf daaraan gevolg. De verdaging van het proces tegen vorst Eiulenbuirg wordt door de geheel© pers, zon der onderscheid vain politieke richting, goedgekeurd omdat zij met het oog op den toestand van den beklaagde eene onvermij delijke noodzakelijkheid was geworden. Of en wanneer het prooes zal worden hervat, hangt uitsluitend af van de vraag of vorst Eulenburg zoozeer zal betereu, dab hij ten volle in staat is de debatten te volgen. Daar over de kansen van de genezing de geneesheeren geene stellige mededeelingen kunnen doen, ontbreekt aan do beschouwin gen over de eventualiteit der hervatting van 't proces de feitelijke grondslag. Het ver moeden wordt uitgedrukt, dat het proces nooit weer zal voorkomen, omdat. Eulenburg niet meer zal genezen. Dat is intussolien niet met zekerheid te zeggen. Door som mige bladen wordt de wensch geuit, minder in het belang van den beklaagde, dan in dat van de publieke moraliteit, dat bet niet tob de voortzetting zal komen, omdat het doe] van de campagne bereikt is ook zonder bet rechterlijke vonnis over den meineed Ook komt het vermoeden op, of liever de in deu vorm van een vermoeden gekleef de aansporing, om eene herhaling van het Molfike-Harden-.pf aces tc vermijden. Dit zou intussohen slechts mogelijk zijn alB graaf Kuno Moltke do klacht, die hij in dertijd heeft ingediend, introk. .Dat heeft hij destipto gedaan omdat hij door ©ene rech terlijk© uitspraak zich wilde zuiveren van do verdenking van perverse neigingen en zijn ontslag als officier wilde verhinderen. Over den toestand van vorst Euilenburg na de staking van het proces wordt be richt, dat hij van tijd tot tijd buiten ken nis is. Onmiddellijk levensgevaar bestaat er echter niet. Belglfi. Brussel, 18 Juli De conferentie voor deu wapenhandel in Afrika heeft in beginsel aangenomen het ontwerp van eene overeenkomst, 'berustend op uitbreiding vau de verbodszones en verscherping van de maat- regolen tegen den smokkel handel. Alle lauden keuren deze overeenkomst goed, behalve Frankrijk, Duitschiand, Tur kije en Nederland, die voorbehoud maakten. Frankrijk. Par ij s, 18 Juli. President Fallièree cn minister Pichon rijm heden vertrokken naar Kopon hagen Duinkerken, 1 8 J u 1 i. In antwoord op versdkillende officieel© toespraken, met nam© van den voorzitter der Kamer van Koophandel, verklaarde president Fallières, dat hij hoopte, dat zijne reis niet alleen goede resultaten zou hebben voor den wereld vrede, maar ook voor den eeouomisohen boe- stand van Frankrijk. Engeland. Do Daily Chronicle verneeimt, dat de nqgeering heeft besloten heb plan tot het bouwen \«an eeu nieuwe oorlogshaven te Rosy bh. De beslissing steunt alleen op re denen, die de marine betreffen. Politieke overwegingen hebben daarbij geen invloed uitgeoefend Servifi. Belgrado, 18 Juli. Tengevolge van de weigering van steun van de oud-redicalen heeft MilauoWitsók de opdracht om het ka binet te vormen, nedorgelegd. Belgrado, 19 Juli. De Koning heeft Welimirowitsch weder met het samenstellen van een kabinet belast. Rusland. Uit Helsingfors wordt eene verbeterd© opgave gegeven van den uitslag der verkie zing voo»- den Fiuschen Landdag25 van de Zweedsohe partij, 25 Jong-Finnen, 54 Oud-Finnen, 83 sociaal-democraten9 agra riërs en 2 van de Christelijke arbeiderspar tij- Petersburg, 19 Juli. Volgens de Handel- und Industriezeitung is in de Laatste maanden de stand van het gewas verbeterd in bet middengebied, de weste lijke en inzonderheid de noordoostelijke gouvernementen, maar slechter geworden in het. zuidoosten en in het gebied achter d° Wolga De stand in Europeesch Rusland was den 2fi. Juui (oude stijil) voor wintertarwe meestal slecht; er staat een slechte oogst voor de deur in de zuidelijke, de Klein- Russiscbe en gedeeltelijk in de centrale gou vernementen een middelmatige oogst is te verwachten in Polen, gedeeltelijk in Noord-Ka ukasis en gedeelte lijk in de streek der zwarte aarde. De rogge staat, algemeen middelmatig Een slechte en g-deeftelijk eeu onbevredi gende oogst is te verwachten in het mid den, het zuidwesten, het noordoosten en gedeeltelijk in het Don-gebied, een goeden oogst daarentegen in het Wolga-gebied, het Oer alge bied en gedeeltelijk in het noord westen, en het overige Rusland een bevre digende oogst. Het zomergraan staat algemeen goed of middelmatig. Het staat goed in heb cen trum, hot Boven-Wolgagebied, het noord oosten, het Oaralgebiod cn in Noord-Kau - karin, ten deole ook in Polen, onbevre digend en hier en daar slecht in Saonara Saratow, in het zuidwesten, Kléin-Rusland en den Krim. Turkije. Konstantinopei, 18 Juli. Hot bericht van de Köln. Ztg., dat do geoanton van Engeland en Rusland aan do Parte eene nota hebben overhandigd, waarin wend aan gedrongen op onverwijlde onderdrukking van den militairen opstand in Macedonië, is ge heel en al al onjuist. Er is» een vriendschap pelijke raad gegeven, niets meer. Konstantinopei, 19 Juli. Gister heeft te Monastir een officier den divisie- generaal Osman Hidajit Pacha ernstig met een revolver gewand. Politieke redenen waren hierbij in 't spél. Over de oorzaken van den militairen cup- stand in Monastir wordt uit Konstantino pei aan de Vossisclie Ztg. bericht, dat de hervormingen in Macedonië er ruimschoots toe hebben bijgedragen om de ongehoorzaam heid van officieren en soldaten te verwok ken De mogendheden hadden bij de her vormingen niet enkel met de christelijke bevolking rekening moeten houden. Dui delijk blijkt thans, dat de beweging zich niet richt tegen den sultan en tegen de plannen, die dc vreemdelingen mot Mace donië hebben. Nu de Engelsoh-Russische hervormingsplannen op de komst zijn, is dit een feit, dat de aandacht verdient, en het zal goed zijn den hervormingsijver te matigen, als men niet de anardhie perma nent wil maken. Volgens een bericht- dat de Frankf. Ztg. uit Konstantinopei heeft ontvangen, zijn de gedeserteerde soldaten die majoor Niazi bij Resna gevolgd zijn zijn. door een groot troepen-oordon omgeven. Er wordt met de vlutehtelingen onderhandeldmen tracht een scherp optreden te vermijden. De Parijsehe Siècle maakt gewag van een vertrouwelijk schrijven, dat de bevelhebber van de Macedonische gendarmerie, geno- raal Robilant, heeft gezonden aan de EJu- ropoe6che officieren, die als afdeelings-com mandanten dienst doen. Daarin wondt ge zegd Wij zijn op dit oogenblik niet in staat de sterkte van de Joug-Turksclte bo- weging te doorgronden, maar alles leidt tot de conclusie, dat wij ons bevinden tegen over goed georganiseerde krachten, en het is mogelijk, dat wij aan den vooravond van eene groote beweging staan. Marokko. Eene offioieuse Fransche nota deelt mode, dat. een bstaillon van het vreemdenlegioen en een bataülon Algerijnsche scherpschut ters uit het Chauja-gebied huiswaarts ge zonden zullen worden. Dan blijven er nog omstreeks 13,000 man Fransche troepen. In her kamp van Abdel Aziz beerscht volslagen moedeloosheidDe ambtenaren weigeren het stellen van hulptroepen. Do in de buurt vam Azemmoer vertoevende stam men hebben eene wacht opgericht om, als de Fran&chen weer over de Oemer Rebbia mochten gaan, dat met. geweld te verhin deren Volgens ©en bericht van de Morning Post uit Fez heef4. Moeley Hafid, op raad van den gouverneur van Fez, het plan om naar de kust op te breken, voorloopig laten va- den men zal er zich vooreerst op toeleg gen in de hoofdstad orde te brengen in het civiele en militaire bestuur. Het schijnt, dat daarlij ook de vrees ©ene rol spoelt, dat de bevolking, die sedert bet vertrek van Abdel Aziz geen belastingen had betaald en d© Joden had mishandeld totdat Moeloy 15 Mevrouw M. C. E. OVINK—SOER. Voor dien eersten keer in haar loven zag Ciska vader schreien, en "t greep 'haar in de ziel. Op den heftig bewogen man toe tredend, sloeg zij haar armen om rijn hals, grtxitc tranen rolden ook haar Langs de wangen. Vader, lieve vader, huil toch zoo niet," smeekte rij, „en denk niet- zoo vree sdij k hard over Bettde." En rijn gebogen hoofd streelend, fluisterde zij bijna: „Her inner u, dat u mij. als vijfjarig kind van hier hebt weggezonden, omdat u de moge lijkheid Voorzag, dat iets dergelijks, als wiet Bettie is voorgevallen, ook met mij kon gebeuren. Bettie heeft niet alleen schuld, vader." Halar zachte Stem kalmeerde hem, en rijn natte oogen afwisechend, klaagde 'hij moedeloos „Ja, Bettie had hier ook niet mogen blijven, maar 't geld ontbrak m© om baar de opvoeding te geven, die jij, kreeg." „Juist, vaderlief, en dat was uw schuld niet. Maar 't verontschuldigt- Bettie wel een beetje, hé? U moet denkeu, 't kind heeft bier geen enkel vriendinnetje van haar leef tijd, en na Guus' vertrek, voelde rij zich dubbel eenzaam. Si pin en zij hebben altijd niet elkander gespeeld en geravot. Natuur lijk wist Bettie best, dat X niet te pas kwam zich door hem te laten zoenen, 'k Kan echter niet gelooven, dat ze 't ware beeef had van wat ze eigenl'ijik deed." „Misdhien heb je gelijk, ikind," zuchtte vader. „Je moet wel een min idee van je ouders krijgen, öiska; moeder en ik schijnen treurig weinig begrip van opvoeden te heb ben, naar de resultaten bij Guus en Bettie te oord'eelen." Het meisje zweeg, omdat ze niet wist wat hierop te antwoorden, en van Dannenburgh staarde een poos treurig voor .zich uit. Toch troostte 't hem, 'dat Ciska de zaak niet zoo verschrikkelijk vond als ze hem voorkwam. Zijn gedachten vervolgend, hervatte hij,: „Ik maak me te gauw driftig, en moeder is in 't geheel niet geschikt om t kind op de goede manier onder handen te nemen. Als jij dat dus eens dééd, Ciska. Je kunt de dingen zoo flink en kalm zeggen. Maak 't Bettie begrijpelijk boe verkeerd ze heeft gehandeld en hoe veel verdriet 2e ons deed... maar ik behoef je d'at alles niet vóór te zeggen. Je gezond verstand en liefderijk hart zullen je de rechte woorden wel in geven." „En dlan denkt u niet meer zoo hard' over 't arme, zwarte schaapje?" vroeg Ciska vleiend, haar lieve, heldere oogen met een smeekenden blik tot vader opslaand. Hij beloofde 't haar met een vasten hand druk. Bettie zat achter slot en grendel in streng kamerarrest. Ciska. vond haar met dik be huild© oogen op de bank liggen. Moeder had meei gescholden dan geslagen cn allerlei groote woorden gebruikt, waarvan Bettie geen jota begreep, en waarover rij nu lag na te denken. Toen Ciska voor de bank trad, richtte liaar zusje zich overeind en vroeg scliamper ,,W?' jij Bettie nog wel aanzien? Moeder zegtik ©en groote zoudaresso, d© smetten zij gaan nooit van \mijn gezicht." „Hoor eens, (Bettie," 2©ide Ciska, bedaard „Je weet zelve bost, dat je verbazend on deugend bent geweest >en berouw moest too nen in plaats van zoo spottend' te praten. Je hebt vader en moeder vreeselijk veel ver driet gedaan, kind. Bettie, 'Bettie, hoe ben je daar toch in vredes naam tc© gekomen? Je wordt gauw twaalf jaar en dus al een veel te groot meisje om je door jongens te laten kussen, en dan... Welke jongejuffrouw zoent nu toch ooit 't knechtje van haar ©udërs? Ik heb ten minste nog nooit vau zoo'11 stout kind gehoord." „En J&nsjo dan? Die Jansje zoent mijn heer Tilanius zeker niet riep Bettie vin nig. „Ik heb gezien en Sipön ook, en toen zegt Sipin: „Zal ik jou ook zoen Bettie? en ik zog: Weg leelijkend, en duw hem. Maar hij loop mij na en Zoent mijn hals. En Bettie nioet lachen omdat zijn kleine snorretje zoo kriebelt in mijn nek, en toen zoen ik 'hem ook. En die valscho klikspaan, 'hij loop dadelijk naar vader dm ever te ver tellen.' Cisika 'bedt zich op de lippen om niet te lachen over Bettie's verhaal't Klonk vrij onschuldig. „Maar kindje, je wist- toch best, dat je iets deed, wat je niet doen mocht, andere Zou je met met Sipin achter de pagger rijn gekropen Met een uitdagend, vooruitgestoken mondje mompelde bet meisje zoo iets als: „Bettie weet niet." Ciska knielde voor de bank en trok haar zusje naar zich toe. „We kunnen noodt zeggen, dat we 't. niet weten, als we ondeugend zijn," sprak ze zacht, „want w© voelen ons dan altijd' ongerust en angstig. Net of 't tikkertje van binnen waarschuwt-: Doe X niet, doe 't niet. Zoo voel ik 't als ik -verkeerd doe, en jij Bet tie?" Bettie knokte even. Toen begon zij, zich te verontschuldigen„Sipin. heef mij: ge vraag." „Dat komt er niets op aan. Biji Sipin heeft *t tikkertje ook gewaarschuwd, en die kreog zijn straf al, want hij is voor goed' weggejaagd en mag nooit meer op Pagger Sa ri terugkomen „N©t goed voor dion leelijken aap," riep Bettie,. met de wraakzuchtige wreed head van eon kind. „Héb je er spijt van, Bettie, dat j© zoo verkeerd deed?" vroeg Oiska, op d© laatste opmerking geen acht. gevend, en over hot meisje lieengebogen, sprak ze met ontroer de stem: „Die arme vader heeft zoo ge schreid, ik heb hem, nog flooft zoo bitter bedroefd gezien." Half ongeloovig, koek. Btobtde haar zuster met groote, verschrikte oogen aan. Toen fluisterde ze bijnai: „Hoef vader Om Bettie geschreid?" terwijl dikke, heldere tranen over haar ronde wangen begonneu te rol len. Ciuka liet 't kind conige oogenblikken aan haar eigen gedachten over, en toen kostte 't haar geen moeite meer, Bettie ge heel tot inkeer te brengen. Haar vriende lijk h'crmanende woorden lieten niet na een diepen indruk op haar zusje te maken, en toen ze Bettie eindelijk ried vader verge ving te gaan vragon, 'bewilligde 't meisje hierin, mits Ciska met haar medieging. Vader hoorde ernstig toe, terwijl rijn dochtertje met bevende lippen haar be rouwvolle woorden prevelde. Bettie's ge zichtje achterover buigend, keek hij haar lang dn de oogen. Toen legde hij zijn hand liefdevol, ale vergevend, op 't woor in' schuld'gebogen hoofdje, en kuste haar zwij gend. De op deze wijze geschonken vergiffenis liet ibii 'Bettie eon ©uuitwisehbaren indruk' achter. Péogde vader Bettie's vergrijp in 't zelf de licht te zien als Ciska deed, moedér kon! zioli hiermede niet voroenigen. Het kippen- Stelen van Guus noemde zij bij zich zelf een stouten jongensstreek, maar Bettie's gedrag veroordeelde zijj als door en door laag en gemeen Vau den ochtend tot den avond liep rij er over te tobben, lioo 't af moest loopen met een meisje, dat zich vergeten 'kon als Bettie gedaan had. Juist om'dat mevrouw van Dannenburghl van gemengd bloed was, voelde zij den ge- Wonen Inlander verre ibeuedon zidh. Ze liet Bettie geen ©ogenblik, udt haar oogen, en al sprak ze er niet over, 't kind1 merkte voortdurend, dat moeder haar mis drijf Vergeven nooh vergeten kon. Bet-tio werd zoo schuw en ..til, keek Zoo verdrietig en angstig rond, dat Ciska meelij met haar kreeg. Dat kon zoo niet. langer blijven. Er was wel over gesproken Bettie naar kostschool te zenden, te Batavia of elders. De bieten hieraan verbonden, meorale va der wel te kunnen bestrijden, nu hij zulk een voordoe lig jaar had gehad. Wordt vtrvolfd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1