S°. 42. Tweede blad. Zaterdag 8 Augustus 1908. BINNENLAND. 7"e Jaargang. AMERSFOORTSGH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idoni lranco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers 0.05. Deze Couran verschijn dagelijks behalv op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeolingen enz., gelieve men vóór 11 uur 'a morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIÈN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bij vooruitbetaling. Groote lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bostaan zeer voordeelige bepalingen tot bet herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnemont. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Nederland en Venezuela. De Parijsche editie van de New-York Herald" behelst het volgende telegram uit "Willemstad dato 6 Aug.Het stoomschip „Christiansted" lieeft zoo juist de haven ver laten, met bestemiming naar Trinidad, met deu lieer De Reus, dien Nederlandschen mi nister-resident in Venezuela, aan boord. De kruiser .Gelderland" geleidde de stoomboot tot buiten de haven. Ev werden saluutscho ten ter eere van den heer De Reus gelost en een talrijike menigte op den steiger riep ,,Lang leve Koningin Wilihelimina en De Reus!" In de „Tijd" komt een correspondentie voor uit Curasao, gocTagteekend 12 Juli jl. Daarin wordt besproken het antwoord van den minister van buitenlandsche zaken op de interpellatie, in de Tweede Kalmer tot de Regeering gericht naar aanleiding van het opbrengen der „Cartmita" en Marion". Zonderling wordt de indruk genoemd, door het antwoord van den minister gewekt. Hartelijke betrekkingen met Venezuela? Wordt daarmede bedoeld' dè persoonlijke vriendschap van onzen minister-resident te Caracas met generaal Gastro? Deze persoon lijke vriendschap heeft dan toch niet ver hinderd. dat in Februari een decreet ver scheen, dat aan de Oura^axwche werklieden verbood, nog na 1 April in de Venewol aan- she havens hij het lossen en laden een eer zaam stu'k brood te verdienen, niet ver hinderd, dat in Maart de „Penelope" werd opgebracht, de officieel© correspondentie van ons gouvernement geschonden en dè beman ning bij n a een maand1 werd gevangen gehou den, niet verhinderd, dat in Mei onze gehee- 1© scheepvaart werd stopgezet en alle verkeer met Venezuela per zeilschip werd onmogelijk gemaakt, niet verhinderd, dat die toe stand nu al maanden en maanden voortduurt. Wij zouden haast verzuchtende Hemel be ware ons voor zulke hartelijke betrekkingen, die met een oorlog gelijk staan, en van zulke omhelzingen, die ons dooddrukken Men onderschatte in Nederland het kritie ke van onzen toestand niet. Ook Nederland heeft er het grootst© belang bij een einde te maken aan deze noodlottige crisis. Niet al leen is het belang der koloniën een levens belang; maar ook dè particuliere belangen van burgera en belastingbetaleuden in Ne derland staan op het spel Nederlandsche maatsonappijen, als de Kon. West-Indische Maildienst en de Holl. Han del- en Industrie-Maatschappijondervinden op gevoelige wijze den terugslag der crisis. Ook de belastingbetalers in Nederland zullen dien ondervinden, als ce subsidie van bijna een half milïioen gruldèns, die Nederland aan Curasao geeft, zal blijken niet voldoen de te zijn. Het adres vermeldende, uit Curasao aan H. M. de Koningin gericht, zegt de schrij ver; Moge het gevolg zijn, dat onze scheepvaart, tenminste haar vleugelen weer kunne uitslaan en heenzeilen naar het land), dat zij om zijn ligging en zijn bronnen niet missen kan Venezuela Zeker, er zijn andere landen, waarheen de Curayaosche vloot.de Nederland sche vlag zou kunnen dlrageaimaar dez< liggen allen verder verwijidèrd, en zoo de vaart or heen al gemaikkeilijk is, de terug keer is dikwijls zeer moeilijk, zoo bv. Colum bia. Dat kan ons alles leveren, wat wij tot nu toe uit Venezuela 'betrokken, zooals slachtvee, bananen, kliukersuiker en hoedèn- stroodat land is in twee dagen gemakke lijk te liereikenmaar tengevolge van den sterken Noordoost-passaat en den niet minder sterken aequatoriaal-stroom, duurt de terug tocht 4 a 5 dagen, soms meer, waardoor tijd verlies en meer arbeid en dientengevolge veel, ve|el hoogere prijfzien worden veroorzaakt. Met Santo Domingo i& het 't zelfde geval, doch in omgekeerde ordè: lange heenreis, kortere terugreis. Maar alsof alles moest samenwerken, daar vermelden nu de couranten, dat Santo Do mingo zijn havens gaat sluiten voor Cura^ao- sohe vaartuigen, omdat wij op Curasao te vriendelijk en te gemakkelijk zijn in het toelaten van Vjenezolaansehe schepen. Co- Ion, in de republiek Panama, heeft reeds een dergelijken maatregel getroffen, om zich aldus te wapenen tegen de buboi.iscihe piest, die in Venezuela nog altijd slachtoffers maakt. Als Columbia nu ook nog hetzelfde ging doen, wat dan zou gebeuren, wij wagen het zelfs niet daaraan te dénken. Dan waren de rampen niet. te overzien. Gelukkig dat onze bevolking kalm is en van vrcedzamen, opgeruimde» aard. Zij hoopt tegen alle ihoop in en laat den moed niet zinken zij vertrouwt dat 1 ulp komen zal van God en van Nederland1 Die hulp moge spoedig, spoedig komen Nopens het belang der draadloozc tele graphic op de „Gelderland" en „Heems kerck" wordt van bevoegde zijde het vol gende medegedeeld. Het station voor draad loozc telegraphie op Hr. Ms. „Gelderland" is geheel nieuw en wm be/temd voor het in het najaar naar Oost-Indië vertrekken de pantser schip „De Ruyter", doch spoeds halve wordt het thans aan de „(leider- land" verstrekt. Evenals het station aan boord van Hr. Ms. „Heemskerck" heeft ook het station bestemd voor de „Gelder land" een capaciteit van 500 K. M. Indien atmosferische invloeden geen be- bezwaren zullen opleveren, kan de draad- looze telegraphie bij eventueele moeilijkhe den in de West nog zeer belangrijke dien sten bawijzen, in verband ook met de om standigheid dat de Fransche kabelmaat schappij, welke de telegraphische gemeen schap tusschen Venezuela en onze bezittin gen in West-Indië onderhoudt, ook telkens met de regeering van Venezuela overhoop Ügt. Moeilijkheden tusschen Venezuela en deze Fransche kabelmaatschappij zijn, zoo ver zekert men, geenszins buitengesloten. In dit geval kan onze marine van de draad - looze telegraphie onsohatbare hulp verwach ten. I-Ioewel door onze marine op het ge bied van draadlooze telegraphie in West- Indië nog geenerlei ondervinding is opge daan, gelooft men toch, dat atmospheriscbe invloeden geen beletsel zullen vormen. In dit verband zij er aan herinnerd, dat Trinidad een draadloosstation bezit. Nopens de overplaatsing van den luit. ter zee 2e klasse J. A. Brouwer, aan boord van Hr. Ms. „Heemskerck", met bestemming om in West-Indië over te gaan op Hr. Ms. pantserschip „Gelderland", wordt medege deeld dat dit juist verband houdt met de mouteering van de installatie voor draad loos© telegraphie aan boord van laatstge noemden bodem. De luit. ter zee Brouwer heeft zijn sporen op dit gebied verdiend. Aanvankelijk was hij geplaatst bij de draad - looze telegraphie te Amsterdam, doch werd laatstelijk gedetacheerd als chef van het draadlooze station aan boord van Hr. Ms. „Van Galen", te Hellevoetsluis. Naar men ten slotte meldt zullen met den heer Brouwer een drietal seiners naar West-Indië vertrekken. Mutatifin bij de marine. De vervanging van den kapitein ter zee Van Asbeok als commandant van de Gelderland, die, omdat zij gepubliceerd wer'd op een oogenibli'k, d'at aller aandacht op de handelingen van dit schip gevestigd was, eenige verwondering heeft- gewekt, houdt, naar wij" vernemen, verband met het voornemen om dezen hoofdofficier te benoe men tot oemmandant van het Koninklijk Instituut voor de Marine te Willemsoord. De tegenwoordige commandant van deze in richting, kapitein ter zee Tijdeman, is be stemd om in het najaar naar Oost-Indië te vertrekken en aldaar het bevel te voeren over het Nederlaudach eskader, nu de daar voor aangewezen kapitein ter zee Moubon, laatstelijk commandant van de Heemskerck, wegens minder gunstigen gezondheidstoestand vermoedelijk dat bevel niet zal kunnen aanvaarden. Ofschoon do kolonel Tijdeman nog slechts drie jaren commandant van het Instituut is en deze belangrijke betrekking in den regel 4 a 5 jaar achtereen door denzelfden titula ris wordt vervuld, kan het ministerie van marine dezen hoofdorficier daarin niet veel langer hadihaiven, omdat hij nog niet ten volle heeft voldaan aan de edschen, bij de bevorderingsiwet 1902 voor bevordering tot schout-bij-nacht gesteld en hij., door den snellen gang der promotie in de laatste jaren, reeds hoog in de ranglijst staat. In Januari 1905 bevorderd tot kapitein ter zee, werd de heer Tijdeman in Maart d.a.v. comman dant van het pantsership Piet Hein, doch bij het plotseling overlijden van den toenmali ge» commandant van het Instituut, werd hij einde Juni d. a. v. tot zijne tegenwoor dige betrekking geroepen. Hij moet nu door dit ontijdig afbreken van zijn com,ma,ndè- mont nog eenigen tijd een actief bevel voe ren om aan de bevo'rderingiswet te voldoe i. Voor mannen als Tijdeman, die in alle ran gen in den actieven dienst als officier en als commandant en in tal van betrekkingen als wetenschappelijk zee-officier hun sporen hebben verdiend, zijn de eisefhen eener be- vorderingswet feitelijk onnoodig Zij kun nen echter in het algemeen niet gemist wor den en ook de besten moeten er aan voldoen. De voorgestelde wijze in de lovorderings- wet, die ten doel heett ook den tijd, als bevelhebber van eene vlootafdee'ing doorge bracht, te d-ocn medetellen als diensttijd voor bevordering tot schout-bij'-nacht, blijkt, voor het gieval, waarop wij zoo even doelden, nogmaals noodig te zijn. (N. R. C.) Erkenning van natuurlijke kinderen. De minister van Binnenland- scho Zaken heeft, naar het N. v. d. D. meldt, aan de commissarissen der Koningin afschriften toegezonden van de volgende circulaire van den minister van Justitie aan de Voogdijraden, met verzoek aan het daarin bedoelde streven medewerking te vorleenen Ter verbetering van den misstand, dat vele ouders van natuurlijke kinderen in gebreke blij ven tot de erkenning daarvan over te gaan, heeft het bestuur der gemeente Amsterdam, in vereenigin.g met de beide Voogdijraden daar ter plaatse, in de laatste jaren een stelsel toege past, dat inderdaad verrassende uitkomsten heeft opgeleverd. Daar deze zaak mij alleszins aanbevelenswaard en van groote maatschappelijke beteekenis toe schijnt, meen ik wel te doen u met de verrich tingen ter zake van genoemde Voogdijraden en Gemeentebestinir rn kennis to stellen. Sedert de tweede helft van 1906 n.l. wordt (in verband met een verzoek van den secretaris van den Voogdijraad Amsterdam II, om zoo mogelijk mede te werken tot bevordering der erkenning van natuurlijke kinderen) vanwege den Burgerlijken Stand, bij elke aangifte van geboorte van een niet-erkend, natuurlijk kind, afgegeven 6011 kaart, als de hierbijgaande met A gemerkte, met uitnoodiging, die kaart per soonlijk aan de moeder te overhandigen. Zeer vele moeders voldoen aan het bij gemelde kaart tot haar gericht ijrzoek en verschijnen, niet zelden met de respectieve vaders, op het bureau van den Burgerlijken Stand, ten einde tot d© erkenning over te gaan. Aan de- afwezig gebleven moeders wordt na verloop van 3 maanden sedert de afgifte van kaart A andermaal, thans per post, eene oproe ping verzonden bij een kaart als die gemerkt B. Ook aan die oproeping wordit door velen vol daan. De namen en adressen der ook dan nog niet verschonen moeders worden periodiek (gewoon lijk elke maand) opgegeven aan den Voogdij raad. Op aansporing door of vanwege den secretaris van dien Raad gaan dan nog velen tot de er kenning over. In de meeste gevallen bleek tot dusverre, dat- onbekendheid met de beteekenis der erkenning d« reden was van het verzuim dier rechtshan deling. Voor nadere bijzonderheden omtrent de ver kregen resultaten verwijs ik naar bijgaand, door het AmsterdamRoh Gemeentebestuur aan mijn departement ingezonden statistisch overzicht. De gunstige uitkomsten, te. Amsterdam ver kregen, geven mij aanleiding u uit te noodigen het voorlieeld van den Voogdijraad aldaar te volgen en mot de ambtenaren van den Burger lijken Stand in uw ressort ter zake in overleg te treden. Door mijn ambtgenoot van binnen- landsche zaken wordt aan de gemeentebesturen van deze zaak kennis gegeven, met verzoek u de gewenschto medewerking te willen verleenen. Het komt mij intusschen gewensc-ht voor, dat maatregelen worden getroffen, dat de namen der betreffende ouders niet tegen hun uitdruk- kelijken wil door den ambtenaar van den Bur gerlijken Stand aan den Voogdijraad worden medegedeeld. Ten einde zulks te bevorderen, ware door dien ambtenaar, alvorens tot den eveniiedoolden stap over te gaan, een schrijven aan de moeder te richten, waarin wordt medegedeelddat haar naam zal worden opgegeven, zoo zij niet uit drukkelijk te kennen geeft, dat zij zulks niet wenscht. Voorts schijnt hel mij aanbeveling te verdienen do kaart B in gesloten enveloppe te verzenden. Aangenaam zal het mij zijn van u te mogen vernemen, dat van deze circulaire door uwen ltaad nota is genomen, terwijl ik er prijs op zal stellen, indien u in. uwe jaarverslagen aan mijn departement uitvoerig van uwe bemoeiingen ter zake en van de verkregen uitkomsten zoo op zichzelf al9 statistisch vergelijkend, verslag zou willen doen. Zal m visset©rij. De Staatscom missie voor het zalm vraagstuk zou voor het haar opgedragen onderzoek en meer in het bijzonder voor de overweging van de aan haar oordeel onderworpen vraag, of het aan beveling verdient wijziging te brengen in den gesloten tijd voor de zal mvisscherij wensehen te beschikken over eenige gege vens nopens den omvang, waarin en de wij®e waarop op dè verschillende groote rivieren do zalmvissóherij wordt uitgeoefend. Op haar verzoek is door den minister van Bin- nenlandsohe Zaken een lijst van vragen ter beantwoording aan de burgemeesters der be trokken gemeenten toegezonden, waaronder de volgende; 1 Wordt in uwe gemeente op zalm gevisdht; zoo ja, waar, door hoeveel aktehouders en gedurende welken tijd? 2. Hoe wordt de zalmvisscherij uitgeoefend, lil. met: a. de zalm zegen met vaste spil; b. dr ij'f nettenc. zalmsteken; d. de hand zegen? 3. Voor wiens rekening wordt liet 'bedrijf uitgeoefend en hoeveel personen zijn in den regel er in werkzaam 4Behoort het viscluecht van het water, waarin de zalm wordt gevischt, aan het rijk of aan particu lieren 5. Indien de visscherij wordt uitge oefend in water, dat door een ander voor dit doel wordt- afgestaan, kan dan ook wor den opgegeven tegen welken prijs de vis- c'herij wordt verpacht of op andere wijze wordt afgestaan? 6. Is n bekend of zalmen beneden de daarvoor vastgestelde maat van 40 cM. worden gevangen? 7. Wordt in uwe gemeente de ankeikuilvisscflierij uitgeoefend, zoo ja, wanneer en met hoeveel kuilen? N. R. Ct. School- en Kerknieuwe. Notarieel Staatsexamen. Geslaagd voor eerste gedeelte A Mijs, te Oosterhouttweede gedeelte: P. W. do Kan, te 't Zand, en mr. J. G. Middendorf, te Amsterdam. Akte-examens M. O., Engelsch, A (voor middag). Geëxamineerd 3 candidate»Geslaagd mejuffrouw C. Franken, Amsterdam. 's-G ravenhage, 7 Augustus. Examens Nederlandsche Toonkunstenaarsver- eoniging. - Alle 4 candidaten voor piano lager onderwijs zijn afgewezen. Examen Fransch, lager onderwijs. Geëxa mineerd 33 candidaten. Geslaagd de hoeren: D. B. G. van Heuven, Zaandam; B. J. Ubink, Den HaagII. van Gent, LeidenH. J. van Greevenbroek, Utrecht; C. H. J. Lagerberg, Oudenbosch; J. Kliest, Harderwijk; W. J. Dijk, Nieuwkoop Noorden; Ph. A. H. Beunen, Heyt huizen; de dames J. L. F. Elias, Eisden; H. E. Driessen, M. Oelmeyer, Rotterdam; J. M. Bui- ning, Breda; 0. Hoestra, M. G. J. Witmondt Prillevitz, Arnhem; E. L. E. C. Claessen, Oud- schoten; E. van der Molen, Helder; C. C. A. U. Sooters, Breda; R. E. D. de Kanter, Bloe- mendaal; C. S. van Dijk, Arnhem. Examen Engelsch, M. O., akte A. Geëxa mineerd 2 candidaten. Geslaagd mej. C. Carlier, van Hilversum. Examen Engelsch, L. 0. Geëxamineerd 26 candidaten. Geslaagd de dames: M. P. Al. Goedhard, van 's-GravenhageM. Th. Th. Hor mans, MaastrichtA. Ch. Soharroo, 's-Graven hageM. J. Verlee, Gorinchem; A. Vester, Haarlem; J. S. Voerman. 's-Gravenhage; H. M. S. de Haan, Tilburg; P. C. Haeringa, Zilt- phenN. G. Herfst. Leiden; W. A. Wanrooy, Hompens; J. W. W. WeysArnhem; en do heeren: W. G. C. Govaerts, Breda;' G. de Groot, Den Haag; L. Hofstra, Den Haag; A. A. Hoogewerff, Rotterdam; K. Jacobs. Auister* dam; A. J. de Jong, Winterswijk; J. Kal, Rot terdam, on J. Guichelaar, Hellendoorn. Examen lager onderwijs in handteekenen. Geslaagd de dames: T. de Gelder, van 's-Gra venhage; J. J. Groeneveld, van Amsterdam G .C. Herckenrath, van Veghol; P. W. Hooge werff, van Rotterdam; M. H. Horn, van Am sterdam; IJ. M. G. W. van Peer, van Utrecht; M. Romein, van Apeldoorn; A. C. Simmermans, -van RotterdamP. C. van Soest, van De Bilt M. B. Vitringa, van Zwolle; A. A. de Vries, van ütreoht; AI. R. de Vries, van Heerenveen, en M. C. van Warmelo, van 's-Gravenfiage. Naar aan Het Katholieke Schoolblad van zeer goed ingelichte zijde wordt bericht, zullen binnenkort niet minder dan acht r.-k. bijz. on derwijzers (waaronder één hoofd der school), leden van de afdeeling Amsterdam der Diooe- saanvereeniging, naar Indië vertrekken, terwijl reeds twee leden der genoemde afdeeling in het voorjaar daarheen vertrokken zijn. Als oorzaak van dezen Grooten Trek geeft het blad aan, dat de salarissen voor de bijz. onder wijzers in de hoofdstad slechter zijn dan op me ruig dorp. Door het Provinciale Kerkbestuur van Groruingen is aan ds. A. Meerdink, pred. bij de Ned. Herv. gemeente te Groningen, na meer dan 50-jarige Evangeliebediening eervol emeri taat verleend. Ds. Meerdink is ridder in de orde van Oranje-Nassau. De jaarvergadering van liet Gereformeerd School ver Ixmd zal op Woensdag den 23. Sep tember worden gehouden te Zwolle. In deze vergadering zal behandeld worden van. het schoolbestuur „Hoek van Holland"„het Gereformeerd Schoolverbond zende adhaesiebe- tuiging aan de Tweede Kamer in zake liet adres der drie vereenigingen voor Al. U. L. O. om eene betere regeling der Rijksbijdrage voor voortgezet onderwijs." Van do afdeeling Meeden „Verdient het aan beveling do scholen voor Gereformeerd: onder wijs. aangesloten bij hot Geref. Schoolverbond, te stellen onder toezicht van de plaatselijke Ge reformeerde Kerk?" Voor de verkiezing van een lid van bet hoofd bestuur zijn voorgedragen prof. dr. Visscher en ds. E. E. Gewin, beiden te Utrecht-, en ds. R. P. A. Rutgers, te Nieuwkoop. Algemeene Synode der Nederl. Hervormde Kerk. Twintigste Zitting. Drié onderwerpen hielden de Synode bezig. lo. Een rapport over een zaak, die weldra in haar vollen omvang behandeld zal worde®, waar omtrent reeds meer deze voorstellen werden ingediend de kerkvisitatie, het onderzoek naai den toestand der kerk, waaruit liet alg. verslag wordt samengesteld. Ijzend ijke oordeelde dat daarin niet voldoende aan den dag treedt, welke sommen de kerk aan de armenzorg besteedt on wil tot verbetering in dit opzicht enkele vragen veranderd hebben. Het rapport luidt gunstig, dat nu weldra met de andere aan de orde komt. 2o. Volgens de kerkelijke wet worden dc class, vergaderingen gehouden op den laatsten Woens dag van Juni. Zij zijn meestal gewijd aan vele benoemingen en aan de beoordeeling der voorstel len, door de Synode aan de kerk voorgelegd. Voor belymdeling van andere belangen ontbreekt clan veelal de tijd. Daarom is er menigmaal de wensch uitgesproken buitengewone olassicale ver gaderingen te houden ter bespreking vau armen zorg, kinderzorg, zending enz. De proef is meer malen genomen, daar geen andere bepaling het verbiedt, met gunstigen of ongunstigen uitslag. Noord-Hollaud kon. met bijzondere ingenomen heid wijzen op kerkelijke vergaderingen in die provincie gehouden, waaraan ook diakens deel namen, waar hot vraagstuk der armenzorg en ziekenzorg voor behoeftigen niet slechts boepro- kon, maar in de praktijk ter hand genomen was met zeer gunstigen uitslag. Een voorstel was bij de Synode ingekomen van Haarlem, door Mid delburg gesteund, om zulke buitengewone class, vergaderingen een plaats in do wet te geven. Een aantal bepalingen in hot Alg. Reglement te plaatsen, waren daartoe ingediend. De rap port. comm. oordeelde die bepalingen onnoodig. Men kan samenkomen, geen wet verbiedt het. Mot welk rcoht legt men aan d© gemeenten de kosten op, als zij er geen belang in stellen? An deren meendeneen wet moet imperatief zijn, moet bepalen, dat men moet samenkomen. Kan men dat in deze doen Om te bepalen, dat men kan samenkomen, is geen wet noodig, want dat kan men nu ook. Naar hot voorstel der com missie wordt de zaak van de hand gewezen, als niet voor reglementeering geschikt. 3o. Een voorstel, voortgekomen uit den kring der kerkelijke hoogleeraren, gunstig beoordeeld door de syn. commissie, n.l. dat bij het kerkelijk voorbereidend examen evenals bij de andere examens aan de universiteit de graad cum laude zal kunnen worden verleond. Vijf kor kei. pro fessoren zijn er voor, ook prof. Knappert, een, de oudste, met de langste ervaring, prof. Can- negieter, er togen. Met kracht en klem werd door hem het voorstel bestreden en de verwer ping aanbevolen, evenals ook door de comm. van rapp., waarvan hij deel uitmaakte. Dc zaak wordt niet door de studenten begeerd, zoo werd door hem betoogd. Er ligt eene aansporing iu om uit te munten in de studie, maar myn erva ring leert niet, dat die aansporing noodig ia. Bovendien is er een gevaar. Deze jongelieden moeten nog geëxamineerd worden door de Prov. kerkbesturen. Het is te wenschen, dat deze hen onbevooroordeeld aanzien. Nu kan het niet uit blijven, of, wanneer daar sommigen komen met lof, anderen, die geen lof waardig geaöht wor den. een ongunstigen indruk moeten maken. Voor dit nadeelig effect wil hij zijn studenten bewaren. Dit hoofdargument werd krachtig be streden. De graad cuin laude wordt ook by de universiteitsexamens bij uitzondering verleend aan hen die uitmunten. Ook thans laat men bij het bekend maken van den uitslag dor kerkelijke examens reeds verstaan, dat er verschil in be kwaamheid werd geconstateerd. Dat is recht voor hen, die zich hebben ingespannen. Van nie mand wordt geëischt, dat lnj uitmunt. Daarom werpt het missen van dien graad nog op niemand een ongunstigen schijn. Krachtig en herhaalde lijk werd pro cn contra gepleit. De conclusie van het rapport werd ten laatste met 10 togen 7 stemmen verworpen en daarmede het toekennen van graden goedgekeurd, waarover de kerk zich nu zal hebben uit te spreken. Hierna wordt de zitting gesloten. Een-en-twintigste Zitting. Op de agenda worden als naar gewoonte weêr verschillende ingekomen stukken geplaatst, en sommige worden onmiddellijk behandeld. Hier toe behoort ook het definitief nemen van eene beslissing mot betrekking bot een voorloopig toegekend subsidie uit de generale kas. Tevens willen wij in dit verband nog mededeolen, dat de Synode reeds vroeger heeft besloten, aan een, classic-aal bestuur in "net provinciaal ressort van Zuid-Holland hare afkeuring te doen verstaan wegens dc wijze, waarop dat bestuur zich heeft uitgesproken over eene door het provinciaal kerkbestuur gedane uitspraak. Ook kan nu vermeld worden, welke toelagen door de Synode zijn toegekend uit het Fond» voor Noodl. Kerken en Personen (die uit de overige fondsen en uit do generale kas kunnen eerst later volgen). 1. Voorhout (cl. Leiden) f 4000; 2. Opperdoes (cl. Hoorn,) f 900 3. Holy- sloot (cl. Edam) f 400; 4. Tor neuzen (cl. IJzen- dijke) f 2100; Garijp (cl, Leeuwarden) ƒ4000; 6. Hoornsterzwaag (cl. Heerenveen) f 50; 7. Xiezijl (cl. Groningen) f 2000 8. Nieuw-Dor- drecht (cl. Emmen) f 2600. Tezamen f 16,050. Bovendien zijn zooals reeds in het verslag van de vijfde zitting is medegedeeld aan 48 ge meenten en 96 predikantsbetreklringen kleine toelagen verstrekt, terwijl de Waldenzen f 100 zullen ontvangen, een en ander tot een geza menlijk bedrag van f 10,260. In de zitting van Vrijdag bracht do president ter tafel eene kennisgeving van den heer M. H. A. van dor Valk. provisioneel geschorst predi kant van Oiul-Beijerlaml, dat dioor hem herzie ning wordt gevraagd van de uitspraak dor Syno- dus contractu, waarbij hij uit zijn ambt ia ontzet. De Algemeene Synode gaat over tot de behan deling van deze zaak. Van prins tot monnik. Op den vooravond van bet St. Dorainicusfeest heeft prins Karl von und zu Löwenstein-Rosenburg- Wertheim in liet klooster der Duitsche Patera Dominicanen te Venlo de oorkonde ondertee kend, waarin hij afstand doet van al zijn wereld- sclie waardigheden en van de hem toekomende erfrechton. Als zaakgelastigden fungeerden dr. Eckert en notaris Miller, als getuigen graaf Sehönborn en baron SchiorstUd't. Voorbaan zal de voormalige prins alleen nog bij zijn nederigon kloosternaam, frater Rayinundus, genoemd wor den. Woensdag, op den feestdag van St. Domiai- cus, heeft do prins zijn pleohtige professie afge legd. Regel is, dat in do orde der Dominicanen de novicen na een proeftijd vau één jaar eerst de gewone, en na een proeftijd van drie jaar de plechtige eeuwig bindende geloften afleggen. Wegens zijn lioogen ouderdom en andere buiten gewone omstandigheden had Z. H. de Paus den prins toestemming verleend om na verkorten proeftijd reeds de plechtige geloften af te leg- gen. Dit is Woensdag, oen jaar na de inkleeding van don vorstolijkon novioe, geschied in tegen woordigheid van een groot aanbal leden van Duitsche keizerlijke en koninklijke families, prin sen en prinsessen, hertogen en hertoginnen, gra ven, vrijheeren en baronnen. O. m. waren bij de plechtigheid aanwezig do vorstelijke familie Löwen-stoin-Rosenburg-Werthoira, (erfprins Aloy- sius en zijn gemalin, prins Johannes en Zuster Ciicilia uit het Franeiskanonkloostor t« Aken), aarwhortogiu Maria Thoresia, prins zu Isenburg- Büdingen, hertog en hertogin van Bragjanza met de oudste infantin, hertogin Aklegondo van Parma en do gravin van Bai'di, geboren her togin van BourboivPariiia, voorts prins en prin ses Soh-warzenburg, graaf en gravin Schönborn, vier prinsen uit het huis Panna (zoons van her tog Rölieri van Parma), de abt van het klooster Maria-Laach en een reel® aiwlere voorname gas ten, die deels in het Dominicanen- klooster „Trans Cedron", deels in hotels, deels by def tige Venloschc families waren afgestapt. Den 9en Augustus a. s. zal frater Raymundus in de kapel van het aartsbiüeboppelijke paleis te Keulen do wijding van liet Subdiaconaat ont vangen en den lOen Augustus de wijding van het diakonaat uit de handen van don kardinaal aartsbisschop mgr. Fischer. Vermoedelijk zal hij nog vooir Kerstmis van dit jaar priester worden gewijd in hot Domicanon-klooster te Venlo, waar hij znn eerste stille H. Mis zal lezen, om daarna op zijn voormalig slot in Kleinheubach plechtig het H. Offer te gaan opdragen. (De Tyd).

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1