Maandag 10 Augustus 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. CISKA VAN DANNENBURGH. IS 48. 7de JaurKunit. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advortentiönmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 urn 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1ft regels f Elke regol moor - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents by vooruitbetaling. Groole lettors naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeeligo bepalingen tot het herhaald adverteeren «in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De omwenteling in Turkije. De steen, die in Turkije aan 't rollen ge komen is, rolt steeds verder. Het minis terie- Saiddat was opgetreden nadat den sultan net besluit tot herstel van de grondwet van 1876 was afgedwongen, is reeds wear verdwe nen. Kiaamil staat nu als grootvizier aan het hoofd van de regieering. Voor hoe lang? Dat zal de tijd moeten leeren. Elr zijn er, die hem geen lang leiven voorspellen. Het snelle einde, dat het> ministerieel© leven van Said heeft gevonden, is een nieaiw ibewije van de kracht, die uitgaat van de door de Jong-Turken bestuurde beweging, die schoon sciiip wil maken en voor goed1 wil breken met den geest, die zoo lang in het Jiidiiz-ipaleis oppermachtig is geweest. De Nc-ue Froie Presse schrijft over de oorzaken van Said's val „Wol is Said Pacha nog een van de bes tel uit den kring, waarin Albdul Hamid gedurende meer dan dertig jaren zijne mi nisters hoeft uitgekozenhij heeft eene ze kere zelfstandigheid van oordeel en karak ter en bezit niet alleen de gebruikelijke Turksahe kunst van dralen en diplom a tisee- ren, maai ook de eigenschap een flink be sluit te kunnen nemen. Hij was vier malen grootvizier en was eens zoo erg in ongenade, dat hij 't noodag aolitte in het Engelsohe gezantsohapsge/bouw te vluchten. Een on voorwaardelijk werktuig van den sul tan is hij niet; hij oordeelde 't nu ook het verstandigst met de hervor mingspartij op goeden voet te komen. Maar hij was er toch ook oip uit, Voor den sultan te behouden wat er te behouden was, en men herinnerde zioh, dat hij, toen de grondwet voor de eensite maal gegeven werd, ah tegenstander van haar en van Midihat, den vader der grondwet, was opge treden. Als overgangsmindster was hij goed genoog, maar hom als eerste raadsman en eerste machthebbende aan de zijde van den sultan te laten, scheen bedenkelijk, en on der het volk na.m men 't hem kwalijk, dat hij de gunstelingen altijd nog wdlllde bescher men, dat inzonderheid üzzed Pacha had1 kun nen vluchten. Nu zijn nog onder zijn vizier- schap bevelen tot gevangenneming tegen den minister van marine, den minister van finan ciën en andere grootheden uitgevaardigd; hij erkende echter, dat hij niettemin moest gaan, en zoo is hij weer uit het ambt ge treden, dat hom een paar weken geleden, toer de militaire opstand den sultan begon te benauwen, was opgedragen. Het Jong- Turksöhe comité uit Saloniki verscheen bij hem, en reeds dien eigen avond was zijn verzoek om ontslag ingediend; hij heeft vlug moeten capituleeren en dat is den 73- jarigo. die in oorlog en vrede het zijne reeds heeft gedaan, misschien niet zeer zwaar ge vallen. Zwaarder is het misschien den sul tan gevaLlen van hem te scheiden. Want voor 't eerst zag hij zich nu werkelijk voor de* noodzakelijkheid geplaatst, zijne ministers niet naar eigen inzicht te kiezen en zich ern stig te laten controleeren. Merkwaardig genoeg vindt de sultan voor aan onder de personen, die hean noodzaakten zijne almacht werkelijk af te leggen, den sjeik-u 1-islam. Het geestelijke hoofd der ge- loovigen treedt op als de hoogste hoeder van de grondwet, en de sjeik-ul-islani, die heeft te onderzoeken of eene beschikking, die hom wordt voorgelegd, beantwoordt aan de godsdienstige voorschriften, koestert evenals zijn voorganger de overtuiging, dat uit den koran niets tegen eene grondwet is in te brengen, en veeleer een zeker koran vers als goedkeuring van eene constitutio- neele regeering kan worden opgevat, en bovenal wil hij er voor waken, dat een in zijne handen afgelegde eed gehouden wordt. Het is echter waarschijnlijk, dat niet enkel formeele .gronden invloed uitoefenen op zijne houding, en dat hij de grondwet wer kelijk als het eenig afdoend middel be schouwt om aan het wanbeheer voor goed een einde te maken en het Turksche volk to wekken uit den slaap, waarin het was ver zonken. Wanneer het Turkscho vol'k duurzaam onbekwaam blijkt om een leven den staat te vormen, dan is daarmee ook. 'het lot van de geheele mohauimedaansche wereld, welker sterkste zelfstandige ver tegenwoordiger het is, beslist. Millioenen aanhangers van den islam zijn onder vreem de heerschappij geraakt. Nu komt het er op aan te redden wat nog onafhankelijk is, en zoo ook het zelfbewustzijn van den islam te redden. Eene hervormingsgezinde bewe ging is onder de theologen, vooral in Noord- Af rika, opgestaan en zij is ontstaan uit het gevoel, dat de mohammedaansche volken in gevaar zijn af te sterven. Dit gevoel schijnt nu ook in Turkije te werken en bovenal in den pjeik-ul-islam levendig te zijn, en zoo ziet men de geestelijkheid naast het leger aan bet hoofd van de beweging treden en zich inspannen voor de herleving van het Turk- sche rijk, dat het hof-absolutisme dieper en dieper deed dalen. Het hof-absolutisme heeft liet rijk gaandeweg doen verdorren, en ook de tegenwoordige sultan, met al zijn ijver hoeft onder den dwang van het stelsel, dat hij wilde handhaven, riiet de bronnen, die verdroogd waren, weer kunnen doen vloeien. Inzonderheid echter heeft het gun stelingen- en spionnenstelsel, dat zidh in het paleis ontwikkelde, verwoestend gewerkt en eindelijk elke levensvreugde verstikt, waar om dan ook de eerste beweging in de pa9 verkregen vrijheid zicfh richtte tegen de om geving van den monarch en deze door amlbtsinifcbruik, verklikking en dergelijke middelen rijk geworden schaar onverzoen lijk vervolgt. Geestelijkheid en leger trachten de booze machten af te schudden, die zich van Tur kije meester hebben gemaakt. In zoo menigen andere staat moesten hervormingen tegen hen uitgevoerd wordenin Turkije zijn zij het, die den sultan hervormingen opdrin gen. Dit maakt de kracht van de tegen woordige beweging uit, maar kan ook op haren verderen loop een beslissenden invloed uitoefenen." Duitschland. De Nordd. Allg. Zeitung schrijft,,Door de bladen loopt het bericht, dat de rijks kanselier aan een aantal parlementsleden en dagbladschrijvers eene uitnoodiging heeft gezonden om naar Norderney te ko men, ten einde met hem overleg te plegen over de parlementaire werkzaamheden in hot aanstaande najaar, inzonderheid over do hervorming van de rijksfinanciën. De Berlijnsclie correspondent van de Köln. Volkszeitung, die reeds voor acht dagen wist te verhalen van een „vol doziju" met eene uitnoodiging bedachte liberale parle mentsleden en journalisten, verzekert ten stelligste, dat „de uitnoodigingen waren ver zonden toon werd bericht dat zij waren uit gegaan" en voegt daaraan toe: „Het is ook aan te nemen, dat zulke uitnoodigin gen niet van vandaag op morgen uitgaan, maar dat men den uitgenoodigden tijd laat zich op het zoaierbezoek in Norderney in te richten." Ondanks deze zeer stellige ver zekering van den oorrespondent der Köln. Volksztg., moeten wij tegenover dezen meer met fantasie begaafden dan door omzichtig heid als correspondent uitmuntenden heer constateeren, dat het geheelo praatje ge heel zonder grond is. Er zijn volstrekt geene uitnoodigingen van dergelijken aard verzonden en ook heeft daartoe niet het plan bestaan." Frankrijk. De begrootinigscoimimissi© van de Kamer van afgevaardigd en heeft besloten tot op heffing van twee oorlogahaveus, Rodhefort en Lorient, aan de Kamer te zullen voor stellen. Lorient zal in stand blijven als ha ven, waar schepen van groot kaliber worden aangebouwdwat Roe liefcirt betreft, be staat het voornemen het ontslag van de werklieden geleidelijk te doen geschieden en voor c-en zekeren tijd nog kleine schepen daar te laten bouwen. Tegenover de beowa ren van de in hunne plaatselijke belangen bedreigde havensteden en hunne vertegen woordigers in het parlement wordt er met bijzondere nadruk op gewezen, dat Lorient en Rochefoxrt bij do tegenwoordige ontwik keling van de verkeersmiddelen kunnen wor den gemist als afzonderlijke odifliagshavens. Van Brest uit kannen de inrichtingen in Lorient beheerd worden, en de haven van Rochef ort-, die nog sleohts voor kleine sche pen toegankelijk is, is voor de tegenwoor dige ooinogsmarine geheel onbruikbaar. Er zijn imairine-spocialitoiiten, die zelfs nog ver der gaan en verlangen, dat Brost het mid delpunt zal zijn voor de oorlogsmarine in den Atlantische oceaan en Toulon voor die van de Middel'andsche zoo. Dan zou men ook Cherbourg als oorlogshaven kunnen mis sen. De regeering is 't intussohen niet eens met de plannen van de begrootingsciommis- sie. De minister van marine heeft in de vergadering van de commissie heb denkbeeld der opheffing van dc®e beide oorlogshavens bestredenhij wees daarbij op de beteeke- nis van deze havens als steunpunten voor de verdediging. Par ij s, 8 Aug. De internationale ma ritieme conferentie, waarop waren verte genwoordigd de Duitsche, Fransche, Engel- sche, Spaansche, Nederlaudsche, Belgische, Oosten rij ksche en Italiaansclie stoomvaart lijnen, heeft niet geleid tot eene einduit komst. Wat de regeling betreft met de Italiaansclie maatschappijen, betrokken bij het verkeer tusschou de Italiaansclie ka- vens en die van Noord-Amerika, zijn de onderhandelingen geschorst tot einde Au gustus. Parijs, 9 Aug. De federatie van de socialistische partij in het Seine-departe- ment heeft gisterenavond 18 vergaderingen in de buurt van Parijs belegd, die werden bijgewoond door de leden van Kamer en gemeenteraad van de partij. Er was een groote toeloop. Do sprekers wierpen op do regeering de verantwoordelijkheid van de gebeurtenissen te Villeneuve. Er werdén motiën aangenomen, die opwekten tot voort zetting van do beweging totdat de hoofden van de Confederation générale du Travail in vrijheid zijn gesteld. P ar ij s, 9 Aug. De begrootingscom- missie heeft een artikel aangenomen, bepa lende dat voor loterijen boven 500,000 frs. toestemming van eene wet noodig is. Engeland. Londen, 8 Aug. Do London Gazette bericht, dat bij Koninklijk besluit is inge trokken het verbcd tent invoer van smuloer in Groot-Brittaunië en Ierland uit Dene marken, Rusland, Spanje en de Argontijn- sche republiek. Het besluit treedt den 1. September in werking. Italië. Rome, 8 Aug. De gewezen eerst© mi nister markies da Rudini is om 10.40 ge storven Spanje. Het dioodvonnis tegen den door de politie te Barcelona ale verklikker gebruikten ter- norist Ruil, is bekrachtigd. De terechtstel ling si eergisteren in de gevangenis geschied, ling is eergisteren in de gevangenis geschied, levenslange tuchthuisstraf 'begenadigd. Portugal. Lissabon, 8 Aug. De Kamer heeft een voorstel aangenomen, waarbij de com missie tot onderzoek van de bestuurshande lingen der vorige regeering wordt gemach tigd haren arbeid tijdens de vacantie voort- te zetten. Turkije. Londen, 8 Aug. De DaÜy News be richt uit Konstantinopel, van den 7., dat- de sjeik-ul-islam in een interview heeft ver klaard, dat de suiltan gedurende vele jaren het voilk dioor opvoeding rijp heeft gemaakt van de grondwet. Hij was eir zeker van, dat de grondwet blijvend zou zijn. Allen zouden daaronder gelijike rechten hebben. Hij vroeg, dat het Engelse he volk aaoi Turkije oen behoorlijken termijn zou geven. Konatantinopel, 9 Aug. Er is een keizerlijk -besluit verschenen, waarbij de gezanten te Parijs, Petersburg cn Wash ington zijn ontslagen. Volgens do loopende geruchten wordt in de regeeringskringen het ontslag verwacht van de gezanten in Berlijn, Madrid en Belgrado en van den commissaris van den Sultan te Sofia. Het totale aantal slachtoffers van de J ong-Turksche omwenteling bedraagt tot heden 13 dooden en 6 gewonden, allen mo hammedanen Konstantinopel, 8 Aug. De Ik- dam deelt een onderhoud mede mot den groot-vizier, waarin deze verklaart, dat hij bennetten zal geven tot herstel van de orde en tot het houden van onpartijdige verkie zingen. Morgen zal hij bij den ministerraad het financioelo vraagstuk aanhangig maken De regoering zal een openhartige, oprecht' politiek voeren tegenover de groote mogend hedenzij hoopt, dat de goede betrekkin gen met Bulgarije niet verstoord ziullen wor den. De Vossische Ztg. heeft uit Konstanti nopel bericht ontvangen, dat de AJhanoezen van do vilajets Jail in a, Koesow» on Mo nastic zioh bij eed-e verbonden hebben tot afschaffing van de bloedwraak. Dit staat blijkbaar in verband nipt de .verjongingsbeiwegiing, dia zich n-u in liet gaiisahe Turksche rijk doet- gelden. Do bloedwraak heeft zioh uit den oertijd van het Al'baneesche volk tot den huidigeu dag gehandhaafd. In hare bijzonderheden 'nauw keurig geregeld, nam zij do plaats in van de justitie; zij was de grondslag, waarop het samenleven van de fsunüiën en stammen gevestigd was. De ongeaohreven van ge slacht cp geslacht "overgaande wet der bloed wraak besliste zoowel in gevallen der cri- mineele justitie als in private geschillen. Het thans door de Albaneezen genomen be sluit getuigt va.n hunne gezindheid om zioh vrijwillig te onderwerpen aan hel gezag van de do-or den staat- uitgeoefende justitie. Nog uit een ander oogpunt is dit feit op merkelijk. De bloedwraak was hot voorna melijk, die verhinderde,* dat de talrijke Al- bancesohe stammen zioh samenvoegden tot eene Albanoesehe natie Wanneer de bloed wraak verdwijnt, dan vervalt het groote betletsel tegen do veroeniging der Albanee- zen, men zaj da.n niet meer te dioen hebben mot afzonderlijke stammen en geeflaahten, die men met eenigo handigheid tegen el kaar ka.n uitspellen, maar met eene naitie- nalo eenheid in Albanië. Dat is uit een po»- litiek oogpunt van eene niet te onderschep pen bot eekenis. Londen, 8 Aug. De Timea bericht uit Peters bur e van den 7.Morgen zal de otffioieele kennisgeving verschijnen, dat de Enigtl'feoh-Russische voorstellen betreffende do hervorming van Macedonië zijn ingetrok ken Londen, 4 Augustus. Reuter ver neemt, dat de Britsche regeering, wot vain liet hervormingswerk voor Macedonië betreft, om gelijke redenen als zijn vermeld in de ''Russische nota, een zelfde gedragslijn zal volgen ten aanzien van hare vooratellen om trent de vorming eener mobiele strijdmacht in Macedonië. Peters burg, 8 Aug. Het ministerie van buiten la ndsoihe zaken heeft aan de Rus sische vertegenwoordigers in het buiibeaiHand de door het Londensche kabinet aangeno men hervormingsplannen voor Maoedonië ter kennisneming toegezondenHet heeft tevens daarbij opgemerkt, dat als do tegen woordige maatregelen van den suiltan niet tot heb- doel leiden, de Russische regeering de mogendheden zal wijezen op do noodzake lijkheid van den onderbroken gomeenschap- pe'ijken hervormingsaihedd te hervatten. Volgens een telegram-circulaire gericht aan hare diplomatieke vertegenwoordigers in het buitenland, wordt door de Turksche Regee ring op de meest stellige wijze tegengespro ken het gerucht, volgens hetwelk de verhe ven Porte voornemens zou zijn al de vreemde ambtenaren en officie .-en, zich ljevlndendo in de drio vilayets van Roemolie (Macedonië) uit hunne betrekking te ontslaan. Uit Sam os wordt bericht, dat, nadat vorst Kopassis twee maanden lang met strengheid! op het eiland heeft geregeerd, de gemoederen van de bevolking weer eenigszins tot rust ge- kamen zijn. Do door den sultan uitgevaar digde algemeene amnestie strekt zich ook uit tot den verbannen leider voai de oppositie partij Themistokles Sof oei is. Uit Konstantinopel woird't aan de Köln. Ztg bericht, dat voor zoover daal' te erken nen is, de spanning over de geheel© linie verminderd is. Er bereidt zich een compro mis tusscihen do uiterste stroomingen voor. De gedachte der onttroning van den sultan ging van het Parijseho comité uit maar is 27 Mevrouw M. C. E. OVINK—SOER HOOFDSTUK XIV. In de Regentswoning te Prigi hoerschle groote vreugde want de dag was aangebro ken. waarop Lembana, de eenige, veel ge liefde dochter des huizes in 't huwelijk zou treden. Op den avond van den trouwdag gaf do Regent een groote danspartij, wiaarop hiji vrienden en kennissen van heinde en ver hadl uitgenoodigd. Enkele bevoorrechten, waar onder de familie van Dannenburgh, werden geïnviteerd, om ook de trouwp'echtigheid1 des morgens bij te wonen. Mevrouw had dodelijk verklaard, dat ze er hartelijk voor bedankte. Geen haar op haar hoofd dacht er aan een heelen avond llang, opgeprikt, „met corset aan", op een stoel te zitten kijken naar 't rondgedraai van allemaal vreemde menschen. En Ciska voel de al even weinig lust in uitgaan als moe der. Om vader genoegen te doen, die zoo drin gend bij haar aanhield hem naar Parigi te vergezellen, daar 't voor zijn ouden vriend zoo stootend zou zijn als er niemand van Pagger sari verscheen op den groeten feest dag, had Ciska ten slotte toegegeven. Ze vermoedde, dat vader alleen om harent wille zooveel lust toonde om te gaan. En dat. was ook zoo. De goede man zou veel lie ver thuis blijven, maar hij achtte 't voor zijn dochter broodnoodig, dat ze eens wat afleiding kreeg. Want arme Ciska kou maar niet vergeten en berusten, 't Leven leek haar wanhopend moeilijk, dat ze dikwijls docht: ,,'k Kan 't niet langer dragen." Als vader liaar niet zoo goed begrepen en trouw gesteund had 't Was alsof hij raadde wat er 'bij, haar omgmg. Op 't rechte oogenblik was hij! altijd daar, om met een opwekkend woord 't meis je voor een poos aan haar droeve gedachten te ontrekken. Als Ciska een wereldwijs vriendinnetje haar leed had geklaagd, zou deze haar hebben voorgehouden, dat zij zeer overdreven voelde en 't wel wat belachelijk van haar was, zooveel waarde te hechten aan verliefde blikken en een teederen hand druk af en toe. De wereld noemde dat: „flirtation," een geoorloofd h afmaken van de eene, en coquet aanhalen van d,e and'ere zijde, waarbij heide partijen vooruit weten, dat 't spelletje van geen beteeken is is. Ciska, zou haar niet geloofd hebben. Naarmate de tijd verliep, wortelde hare overtuiging steeds vaster: „Hij heeft je toch liefgehad." Ein zij, poogde vergoelijkende verklaringen te vinden om Stuarts gedrag voor zich zelve te verontschuldigen, doch het folterend „Waarom dan?" liet haar niet los. Lembana had Ciska persoonlijk g^pchre- ven om haar dringend uit te noodigen. Haar eenige (Hollandsche vriendin mocht in geen geval op den huwelijksdag ontbre ken „Vader is zoo verbazend in zijn schik", schreef de Regentsdochter, „dat ik ook mijn best maar doe de toekomst rooskleurig tege moet te zien." Hij" moet een knap, aardig man zijn, en zal mij, volgens vader, op de handen dra gen. 'k Heb zijn portret gezien, en dit trekt mij wel aan. Je weet-, door de huwelijks annonce, dat hij de zoon is van den Regent van S. Mijn wensch, op een hoofdplaats te gaan wonen, wordt dus vervuld. O Ciska, ik krijg eon prachtig bruidstoi let, 't komt uit Parijs, en ik geloof niet, dat een prinses een rijker uitzet kan ver langen dan vader voor mij laat maken, 't Is toch wel heerlijk, om rijk, te zijn Hoe ijdel en zelfzuchtig klonk dit alles. Wat wist dit kin<L van de zelfopofferende, toewijdende liefde, waarin toch 't hoogste vrouwengel uk is gelegen? 't Zou van haar kant nemen of eischen zijn Arme Lembana, trots al haar schatten; want zij hunkerde toch ook naar levensge luk, en dat was voor ai 't goud der wereld niet te koop. Toen Ciska met haar vader in de kaboe- paten verscheen, was er van de 'bruid niets te bespeuren. Die bevond zich in handen barer vrouwen. Een getrouwde zuster van den 'Regent, die reeds een goruimen tijd in de woning logeerde, om met haar broeder alles voor de feestelijkheden te regelen, trad de bezoekster vriendelijk tegemoet, en bood aan haar 't bruidsvertrek te booneii. Een benauwende wierookgeur sloeg Ciska tegen, toen de kamer door de oude dame werd opengeeloteneu onwillekeurig week zij even terug. Glimlachend weee de Raden- Ajoe naar een hoek, waar een groote mand stond, overdekt met sarongs. Onder de mand was ©en komfoor met houtskool geplaatst, waaruit blauwachtige rook gestaag omhoog kringeldo. Op deze wijze werden de sarongs geparfumeerd, en als met wierookgeur ver zadigd. Doch 't oog werd allereerst getrokken tot het reusachtige ledikant, dat een praalbed geleek met al zijn bonten, schitterenden op schik Rond 't ledikant van geel geverfd djati hout liep ©en zwaar verguld© kroonlijst, waarvan een rose zijden draperie afhing, met donkerroode rozen en zilveren kwasten ver sierd. De klamboe was tot een tent in pris ma vorm opgeplooid en gekroond met een gouden knop Daar langs hingen de rose tulen gord'ijner af, aan de vier hoeken opge nomen met groote strikken. 't Ragfijne laken, aan weerszijden met breede kanten afgezet, raakt© bijna de vloer, terwijl wit zijden kussens, met niet minder kostbare kant versierd, aan 't hoofdeinde glansden. De Raden Ajoe toonde zooveel naïeven trots, terwijl zij Ciska eenige bijzondere ver- sioringen aanwees, die 't meisje wellicht zou hebben voorbij' gezien, en die haar, als bij zonder mooi on kostbaar, vooral niet moch ten ontgaan, dat de bezoekster de van haar verwacht© belangstelling toonde, hoewel zij 't geheel sinakelos en overladen vond. Nu opende haar begeleidster een groot© kast om Lembana's uitzet t© laten zien Kabaja's in a'l© soorten en allo kleuren fijn© sitsen, fluweelen, en zijden, vele opge legd met goud. met zilver geborduurd of bertikt met bonte steenen.... in rood, geel, zeegroen, violet, purper, blauw.... 't duizel de Ciska voor de ©ogen. Daarnaast lagen de sarongs in dozijnen naast elkander, de ©en nog kostbaarder dan de anderezijden met goud en zilver door weven, echt gebatikt© met bizarre patronen en van wondere kleurschakoeriiig. „Al 't ondergoed was in Parijs besteld," vertelde de Raden Ajoe, en alles van het duurste en fijnste, de koetangs (onderlijfjes) o.a. met echte kant afgezet. „Ja, de Regent heeft schatten besteed bij dez© gelegenheid," sprak d© oude vrouw ver trouwelijk. „Niets is hem letterlijk t© veol om Lem bana op haar trouwdag t© ©eren en t© vie ren. De mindere man moot ook weten, dat er vreugde heorscht in do kaboopaten. Op 't achtererf is een reusachtige kokerij inge richt; al een week lang wordt daar voor honderden menschen gekookt on gebakken." „Bederft dat eten niet in al dien tijdi?" vroeg Ciska verwonderd. „Er worden hoofdzakelijk spijzen: bereid, di; lang bewaard kunnen worden bepaald© soorten gebak, gedroogd vleeschGiste ren werden de karbouwen geslacht voor do soep en het versche gobraad. Maar 't is al over negenen, ou om half tien wordt 't huwelijk voltrokken. Als u mee wilt gaan, juffrouw van Dannenburgh, zal ik u een uitstekend plaatsje aanwijzen om alles goed te zien." De groote, ineen loopende galerijen waren alle voor de trouwplechtigheid ingericht. Half verscholou achter een gordijn, keek Ciska, met nog eenige dames, nieuwsgierig toe. Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1