>eld in hot le en 2e lid van artikel 6, zijn tvoegd monsters te nonnen van boter, mar garine of andere vetten a. welke in het openbaar zijn uitgestald ïj. welke worden geleverd, rondgebracht, rondgevent, vervoord, in- of uitgevoerd of ten vervoer of uitvoer m opslag liggen, k gedeelde amolbtenanen hebben mede 'de be voegdheid monsters te nemen van voorzegde ioffen, aanweedg in de gebouwen of o>p de fratsen, waar zij krachtens deze wet toegang Bij al.gemcenen maatregel van 'bestuur wor den voorschriften gegeven ten aanzien van (ia. den invoer van boter en margarine; I b. de voorwaarden, waaraan die in te voe ren boter en margarine zullen hebben te Lpkloon c. de wijze, waarop met die boter en mar garine, voldoen zij niet aan de gestelde voor- Baardèn, za.l worden gehandeld". po wet treedt in werking op een nader door de Koningin te bepalen tijdstip. I De Kamerzetel voor S c h o- terland. Men melidlt aan do N. R. öt., dat de heor A. H. Gerhard, hoofd eener echoo"te Amsterdam, zridh bereid, heeft ver- jUaard een candadatuur voor het district Scl'Oterlaiul te aanvaarden. Waarschijnlijk zat de heer Gerhard ook door versdhillende a/deelingen der S. D. A. P. candidiaat wor den gesteld Hr. Mc Friesland. Blijkens bij het departement van Marine ontvangen be richt is Hr. Ms. panteeideksahip Friesland, ouder bevel van den kapitein ter zee G. Fabius, den 7en deaer van Bergen vertrok ken, ter aanvaarding van de terugreis naar der land. Maandag wordt het schip te Nieuwediep [verwacht. Ben Amstcrda-msoh oorrespoudentiobureau had aan het Vad. verzekerd, dat de Fries land gereed geanaaikt wi>cdt voo" Let vertrek |naar de Weet. en zou komen te staan onder bevel van den ka-pitteen ter zee W. J. Cohen Stuart. Aan hot departement van Marine ver- klaarde men echter aan het blad hierom trent geen boriaht te heibben ontvangen. J Tot versterking van de landmacht op Cura9ao vertrekt 21 Augustus a.s., met een dor sohepen van den Ken. Weet-Indischen Maildienst, een detadhement koloniale mili tairen van het „valide gedeelte" der Kol. Reserve te Nijmegen, ter sterkte van 1 ser geant, 2 korporaals en 50 soldaten. Men schrijft aan het N. v. d. D., dat I namens den minister van Oorlog aan de eolwetvereenigingen is keu nis gegeven, dat i voortaan op kosten van het Rijlk geen offi- cieren-instruoteurs meer worden beschik baar gesteld voor het sohietonderrioht. Den 12 den dezer keere-n uit de leger plaats bij Oldebroek naar liiunne respectie velijke korpsen eai garnizoenen terug de le luitenants A. Fabius van het le, B. J. Dom mere van liet 2e regiment vostirg-artiUerie, J. P. E. van Reijsen en Jhr. M. C. Aiewijn van het korps pantserfort-artillerie en L. Tielenius Kruythof van den staf der artil lerie werkzaam aan de cmstructie-werkplaat sen, benevens de 2de luitenants A. C. F. van Kuyck van ihet le, A. G. Lagerweij van ,het 2de regiment vesting-artillerie en J. van der Bent, van de Instructie-compagnie. Genoemde officieren rijn allien sedert 27 Juli in do legerplaats gedetacheerd ter bij woning van den 3 den sch ietcursus bij de ar tillerie-schietschool, welke oursus op eerst- genoemdon datum eindigt. Ook de onderofficieren die een dergelijke cursus voor onderofficieren aa'.- genoemde schietschool voilgden en daartoe gedurende dien tijd in de legerplaats gedetacheerd zijn keeren 12 Augustus eveneens naar hunne respectievelijke korpsen en garnizoenen terug. Schoolbad. B en W. van 'sGra- venhage hebben den gemeenteraad aange boden een voorstel tot aanvulling van 's Raads besluit van 26 Augustus 1907, tot stichting van een schoolbad c. a. op een gemeenteterrein aan de Nieuwe Haven. In stede van de vroeger gedachte 40 kleine cellen voor schoolkinderen, zonder ontkloedruimte voor elke cel, en waarin de kinderen alleen groepsgewijze een douchebad zouden kunnen krijgen, bevat het nieuwe plan op den beganen grond 25 groote cel len voor mannen, elke oei met 40 L. warm- waterverbruik per douche en met afzonder lijke ontkleedruimte. Op do eerste verdie ping bevat het ontwerp 4 kuipbaden en 7 stort baden voor vrouwen. Tegen werkloosheid. In de Zaterdagmiddag gehouden raadsvergadering der gemeente Groningen kwam aan de orde een rapport van de heeren G. Mesdag, jhr. mr. D. R. de Marees v. Swinderen, J. T. v. Bruggen, L. Kruae en mr. F. v. d. Tuuk, d'e oommissie, benoemd om van advies te dienen nojiens de oprichting van een fonds ter bestrijding van dè geldelijke gevolgen van werkloodheid. Deze commissie stelde voor, tot de op richting van zulk een fonds over te gaan. Het fonds vindt zijn middelen in subsidies, makingen en schenkingen en wordt bestuurd door een ootmmissie van vijf lenen, van wie een wordt gekozen uit '11 leden van den raad en twee leden uit de besturen der toegelaten vureenigingen. D'e gemeente betaalt de kos ten van administratie van het fonds, waaruit uitkeeringen worden gedaan aan de toege laten vereenigingen, bij wijze van bijslag op de uitkeeringeu, die deze aan hare werk- looze leden toekennen. De vereeniginv moet zijn een werkliedenvereeniging, rechtsper soonlijkheid bezitten en een werklooaenkas hebben, welke geheel afgescheidcji van do overige geldmiddelen der vereen iging wordt beheerd. Werkstakingen, uitsluitingen, ziekte en ongevallen geven geen recht op den bijslag, <Lie niet langer gegeven wordt dan de uit- keering dor vcrcemighig en bedraagt per dag nooit moer dan de uitkeering door een lid van zijne veroenigdng genoten on ten hoog ste f 0.50. De bijslag wordt slechts gegeven over ten hoogste 60 dagen in een kalender jaar. Het bestuur stelt hot bedrag van den bijslag maandelijks v-aét. De Raad heeft rich met deze voorstellen vcreenigd en derhalve tot de oprichting be sloten Het Exportblad borioht dat de heer F. M. A lardoprichter van do foren a. II. A'iaI'd fils Oie te Maastricht, door Z. M. don Koning der Belgen benoemd is tot rid- dei in de Leopoldsorde, als bewijs van hul de voor de groote diensten, drie hij geduren de 40 jaren aan de Belgische wapenindustrie heeft, 'bewezen. *- - Rotterdamsche politie. Door den 'burgemeester van Rotterdam is met in gang van 1 October eervol ontslag verleend aan de inspecteurs van politie L. A. Hub- scher, J. W. L. Biete en G. A. Burger, die reeds sedert eenige weken buiten dienst wa ren gesteld naar aanleiding van klachten tori hunnen opzichte ingediend. De staking te Tilburg. In een Vrijdiagavond te Tilburg gehouden vergade ring van de metaal1>eweikenspatroon8, zijn a'Ic voorstellen van den verzoen ingsraad met gToote meerderheid verworpen. Voorts werd oen motie aangenomen, waarin de patroons rich niet ongenegen verklaarden een bijdra ge to verleenen in een door den werkman te sluiten ziekteverzekeringDe arbeiders zijn met dit besluit in kennis gesteld. Zaterd'ag- nuddag vergaderde de verzoeningsraad op nieuw. De verwachting bestaat, clat vele werklieden 'bij geibrek aan weik niet in dienst kunnen treden. Men schrijft uit Santpoort aan de N. R Ct.: Kennetmerlaud is een kasteel rijker ge worden. Het bezit v'an oudsher het slot Mar quette, tusschen Heemskerk en Kastrikum, sinds 1612 aJdus geheeten naar Daniël de Hertaing, „heere van Marquette in Hene gouwsalsmede het slot Assuniiburg, gele gen „'binnen den Ileem&kerketr banne om trent te midden tusschen Beverwijk on Uit geest". Thans is, op een kwartier afstand van de veelbezochte ruïne van Bredcrodè, bij Santpoort, op het landgoed Duin- en Ivruidberg, een nieuw kasteel verrezen. Duin- eai Kruid berg is geen nieuwe bui tenplaats. Het eene deel er vanDe Kruid- benig (Cruytbergjh) was in de zevontiendle cenw een bekende „hofstede", welke in 1681 in bezit kwam van „Zijne Hoogheid den Heere Prinse van Orangie", die blijkens dien verkoopbrief en de (vier) quitanties, aan wezig in het Rijksarchief te 's-Gravenhage voor f 30,000 eigenaar werd. Het lijdt geen twijfel of do naam Rruidlberg doelt op de groote verscheidenheid van schoone en aangename bloemen en kruiden, welke in deze streken (groeien, en die ook het deel van dit Bergje zullen geweest zijn, voor dat de kunst zich te veel met hetzelve bemoeid had". (Loosjes, Hollands Arkadia, 1804). Reeidis bij het leven van den prins (stadhou der-koning Willem III) kreeg de hofstede een t weeden naam., welks beteeken ie duide lijk is's Princonboöcii De overlevering zegt dat Willem III er dikwijls hoeft ver toefd en dat Z. H. er gaarne verblijf zocht. Hij Ihield er geheime raadplegingen, „uit hoofde van de on mogelijkheid om er beluis terd te kunnen worden" en besloot er (zoo wordt beweerd!) in zeker klein vertrek tot ellen overtocht naar Engeland (1688). Oon- stantijn Huygens, die zoon, 's Prinsen secre taris, schreef eens in zijn journaal Ao. 1682 October. 3 Sat.Ging S. H. naer don eten om op de Uruvtberg te slapen mij belastende doen al voor de tweedie rnael dat tegens inaen-d soude maken te Soostd'ijk te weseu. Met den dood' vatn Willem III (1702) ver ging de glorie van den Kruidberg. Het jaolit- verblijf verloor zijn vorstelijk huisraad en raakte allengs meer in verval. In 1812 is het nog domein (dat is te zeggenstaatsdomein) wordt dan bewoond door den Amsterdaim- schen lieer J. G. van der Meiden, die in de stukken wondt genoemd: .fermier d'une m-adsoti de campagne, ayarat appa-rtenu a la. maison de Nassau". Na 1845 komt de Kruid- berg, dan 37 bunder groot, in handen van minister mr. F. A. van Hall, die reeds bezit ter is van den Duinenberg. Van het oude huis van den Kruidberg is thans weinig moer over dan eene mooie eikenhouten trap en één kamer. Nu en dan komen vrienden van ge schiedkundige bijzonderiioden dit overschot bezien. De Duinenberg, het andere deel van het tegenwoorddge landgoed, reeds voork omen dè in een. acte van 1625, wordt in het bekende en merkwaardige werk van Van NidekHet Zegenpralend KTenneonerlaint, vertoont in 100 Heeroiijke Gezichten van desaelfs voornaera- ste LustpJaetzen, adelijke Huizen, Dorp- en Stedegebouwen" 1728) aldus aangeduid: Duinenberg, de bosclirijke lustplaetze van den heere Willem Hendrik Kerékerinck, ge legen aan de hooge Zantd'uinennevens het weleer beruchte jaight- en luchthuis, de Kruit berg genaemt, dat sedert den 'doet van zijne Brittajinisdlie Majesteit, "Wilhem. dèn derden, zijnen luister geheel en al verloren heeft, en gonoegzaem verlaten legt". Ook dit Duinenberg heeft een tijd van ver val gekend. Als de latere eigenaar mr. Van Hall in 1841 besluit tot oen nieuwen aanleg, dan is er niets dan eenig geboomte bij een vinkebaau. Den bouw van een nieuw huis en den aanleg (der partijen draagt de minister op aan een Engelschen architect. Een paar jaren later koopt, hij don Kruidlberg aan, voegt dit oude jaohtvorblijf bij den herboren Duinenberg en geeft aan het geheel den passenden naam van hedenDuin- en Kruid- berg. De tegen woord iglo eigenaar, de heer J. T. Crcmer, oud-minister vaai Koloniën, heeft, vlak tegenover het in 1841 gebouwde huis, aan den voet der duinen in renaissancestijl een huizing doon verrijzen, welke clen naam van kasteel ten volle verdient. Hel indruk wekkende gebouw, dat vóór of op 1 April 1909 geheel voltooid moet worden overgele verd, is ontworpen dloor do Haagsche archi tecten J. J. en M A. van Nieu'keiken Boven bosdli en duin verheffen zich de beide torens. Do hoogste van bedde reikt tot dertig meter boven dón grond. De andere, do zoogenaamdlo diensttraptorenmet lift, is 21 meter. Een paar cijfers geven een in drink van de afmetingen van dit rijk kasteel. De frontbreedte bedraagt 47 meter. De hall is 9.50 bij 8 M-, de eetzaal 9.70 bij 7 M., de billardzaal 15-bij 7.70 M. Langs boudoir, salon en billardzaal loopt, ter lengte van 29 M., een 9.50 M. breed terras, met trappen, die naar den vijver leiden. Er zijn ongeveer zestig kaïmere, zalen en vertrekken. Naar de eischen van dezen tijd zijn in het kasteel aangebrachtheeteluohtiverwarming, warm en kondwaterleiding, eleetrische verlichting, cloct.risohe stofzuigmachine, liften, telefoon cel enz. Door eleetrische beweegkracht wordt hot water, uit Norton pompen beneden in het bosch opgewerkt naar de reservoirs in het hooge duin, vanwaar het, gezuiverd, wordt afgeleid naar het kasteel, d'e moes- en bloem tuinen, de grasperken en de fontein. Zoodra de bouiw, dlie reeds andcriialf jaar aan tal van arbeiders werk geeft, is voltooid, zal de aanleg van de buitenplaats naar de opvat ting vam den tuinarchitect L. A. Springer, uit Haarlem., worden veranderd. In de omgeving vam Haarlem verblijden zioh velen over het ontstaan van dit kasteel, dat van Konnemerlaind een sieraad zal hee- ten en, onder dè grootsche buitenverblijven in Nederland terdege zal meetellen. De heer Cremer, die, evenals zijn ambtgenoot en voorganger, minister Van Hall, veel van het buitenleven houdt en als deze een zeer werk zaam leven leidt (ook nu weder als president vam de Nederla.ndsche Handelsmaatschappij), vertoeft jaarlijks zoo lang mogelijk op Duin en Kruidberg. Met name des Zaterdags go- niet hij er volop van het stille, wijde duin. Algemeen verwacht men dam ook, dat hij en zijn oezin, thams officieel woonachtig te Am sterdam, zich hier later duurzaam zullen ves tigen. Ook vertrouwt men, dat de vrije wau- doling op liet, door herhaalde uitbreiding, 500 hectaren groote landgoed zal blijven be staan. Aan wie zich voorneemt de fazanten niet op te jagen, vam de aangegeven paden niet af te wijken en geen s troopers werk te verrichten, wordt op verzoek door den secre taris gaarne een wandelkaart afgegeven. Een bezoek aan Duin- en Kruidberg is zeer aam te bevelenom den zeldzame» (eigen) weg naar de zee, om de heerlijke, begroeide dui nen, om dè bloemen en dieren in het duin, en nu voortaan ook om het kranige huis, ;het nieuwe kasteel in het. mooie Ken nemer- land. Wie hot oud© huis van minister Van Hal.1 nog eens verlangt te zien, heeft den. tijld tot het volgend jaar, miaar niet langer. Want is het kasteel door de familie Cremer betrokken, dan wordt het nu door haar be woonde huis van 1841 afgebroken. Een eigenaardige p r iji s- vraag. De directie va.n het tijdschrift „Holland Express" heeft een interessante prijsvraag uitgeschreven. Daze is tweeledig. 1. Hoe vrijwaart men zich togen diefsta.1 in spoorwegcoupé's 1 2. Hoe vrij .vaart, men zich tegen dief stall in bagagewagens? Do anitrwoorden zullen worden beoordeeld door een jury bestaande uit do heerendr. jur S. R. K. von Hoogerwoerd, generaal gevolmachtigde van den Norddeutschen Lie d voor Nederland en Luxemburg, voor zitter; G va.n Hulzen, letterkundige-, Theo Kervelinspecteur der Compagnies des W.v gons-üts et d os gran'ds Expres Europóens. Do prijzen zullen, zeer eigenaardig, be staan in ten reis per mailboot van do Mij. „Nederland" of de Rofterd. Lloyd naar de Middellandsche Zee (terug te Land of ter zte) en een reis van Bremen mob de „Kron- priuzessiu Cecil ie", het bekende zeekasteel va,n den Norddeutsohen Lloyd, naar Lan den en vandaar naar Rotterdam niet- de Batavierlij n Wedstrijd van politiehonden. Men mèlldt uit 's G-mvenhage dd. Zondag Voor de vrij goed opgekomen bezoekers was een fheclen op dè Sehoveniii-gsohe Wieler baan gehouden politiehond-wedstrijd, uitge schreven door de N. P. V., een hoogst be langwekkend schouwspel. Is de hond in het algemeen reeds als huisdier de lieveling van het publiek, hondendressuur wordt altijd gaarne gezien. De africhting van dem hond, gelijk die, waarvan heden menigvuldige proeven werden afgelegd, beoogt echter het zeer gewichtige doel daarvan partij te trek ken in het belang van de veiligheid van personen en goederen. Dit karakter van den wedstrijd was dan ook wel eenigermate aan de samenstelling van het. publiek waar te nemen, in zoover dat daaronder zich ver scheidene leden van de magistratuur en hoofd- en subalterne ambtenaren en beamb ten der politie bevonden. Van liet cere-comité waren o. a. aanwer zig zijn voorzitter, de commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr. J. G. Patijn en E. C. baron Sweerts de Landas, burge meester der residentie. Het uitgebreid clipsvormig terrein van de Wielerbaan was geheel ter beschikking van do vc-reeniging, welke op verschillende pun ten had doen oprichten de opstallen, welke voor den wedstrijd werden gebezigd, als schuttingen, hindernissen, enz. Over het terrein was zigszagsgewijze oen witte streep getrokken, waarlangs de honden b.v. den meester op den voet hadden te volgen- Voorts waren rondom de wielerbaan oen aantal palen aangebracht, waarvan de na tionale en internationale kleuren wapper den. Voor den aanvang van den wedstrijd ver- eenigde de heer M. Kessler, voorzitter der N. P. V„ van het wedstrijdsbestuur en lid der jury do deelnemers en aanwezigen en liet aan do opening een kort woord van welkom voorafgaan, ook en vooral tot de leiders der honden uit- den vreemde, Duit- schers en Belgen, die niet geschroomd had den van over de grenzen hierheen te ko men, om zich te meten op dit nog zoo wei nig betreden gebied. Ook do Hollanders prees hij, dat rij den moed niet misten, den strijd aan to binden met onze naburen, welke op dit gebied meer ervaring hebben. De uitslag zal aantoonen, in hoever de Hol landers het door oefening hebben gebracht, oij do beoordeeling waarvan met do meeste onpartijdigheid zal worden overwogen welke deelnemers het best. rijn opgetreden. Hierna najm de wedstrijd eon aanvang, welke den gansclien dunr met de grootste aandacht werd gevolgd en neg tot op 't Laatst, omstreeks half zeven, nog vele be langstellenden bijeen lïield. Van de drie afdeelingen waren die van der. speur- en veiligheidsdienst het merk waardigst, hoezeer oak in de eerste afdee ling, de meer elementaire dressuur omvat tend, opmerkelijke verrichtingen werden uitgevoerd, door meerdere honden zelfs op u'tnomende wijze. Maar im de eerstgenoem de afdeelingen, waarin de politiehond meer zijn waar karakter van politiehond kon aan den dag leggen, werden verbazende en zeer spannende vertooningen gegeven, dio ook een zeei komische zijde hadden. Dit laatste was voora.1 't geval bij dlio nummers, waar de politie-beam'bte moot optreden om ar- restotiën te doen. Hierbij stellen twee jonge mannen personen voor, d,io het om de een of andere reden te kwaad krijgen met den politic beambte en dan met böhullp van don 'hond worden gearresteerd. Teneinde govaar te vermijden, droegen de „arrestanten" le deren onderkleeding, welke dikwerf goede diensten bewees, want de honden hapten danig toe, vooral als de arrestant .poogde te ontvluchten, op den hond revel verschoten loste af zich tegen de arrestatie verzotte. Bij deze soènee, welke met verbazende ze- lieibeia en opvallende gehoorzaamheid van dei hond aan zijn geleider, werden afge spoeld, wekte de grappige zijde de lachspie ren zeer op, zoodat de dag niet alleen leer zaam, maar ook aangenaam en gezellig was. lui 't algemeen mag men na dezen dag zeggen, dat de hond als hulpmiddel bij de politie een zekere toekomst tegemoet gaat. Er blijven zeker nog verschillende punten op te- lossen, onder meer in hoever de afge richte hond, afgescheiden van africhter of bekenden geleider, bruikbaar blijft ouder geleide van vreemden. Zeker evenwél is het, da' de wedstrijd van heden het reoht van bestaan van de Nederlandsahe Politiehond- vereeniging schitterend heeft bewezen. Merkwaardige geboorten in Art is. Men schrijft uit Amsterdam Jonge dieren bij hunne moeder, v^pral wanneer ze zoover in groei gevorderd zijn, dat de jeugdige lust aanvangt zich te uiten, verdienen alle aandacht en verwerven zicli dan ook veelal eeu langdurig bekijk van alle belangstellenden in hot leven der die ren. Gedurende de laatste weken hebben in Artis weer eenige merkwaardige geboorten, plaats gevonden, welke thans alle uitzicht geven op een voorspoedige en flinke ont wikkeling der betreffende jeugd. Ouder de Bantengs, eene prachtige en zeer zeldzame wilde rundorsoort van Java, waarvan Artis verschillende exemplaren be zit, kan men eane jonge koe vinden met haar mooi en lustig stierkalf jein de zelfde afdeoling kan men tevens een pasgeboren Zebu van het vaste land van Indië zien, een alleraardigst zilvergrijs kalfje. Het prachtig paar Amerikaansche bisons, jaren geleden aan het Genootschap geschonken door den heer B. L. Gompertz. heeft ook dit jaar weer een flink kalf ter wereld ge bracht en de Thargeit, een prachtige, aan de Antilopen verwanten geitensoort ver zorgt evenals vorige jaren een mollig, op gewekt om de moeder heen huppelend sik je. Lest best is in het Nijlpaardengebouw voor het publiek tijdelijk gesloten, de jaar lijks gekoesterde verwachting hoopvol ver vuld, want in de op tropische hitte ver warmde kraamkamer is thans een aardig jong Nijlpaardje ijverig bezig met zijn eer ste zwem pogingen, tactvol bijgestaan door het bezorgde moeder nijlpaard Betsy. Artis mag dit jaar in alle oprichten te vreden zijn over het aantal geboorten, spre kend bewijs voor het deugdelijk peil waarop de Diergaarde staat. Do non vlinder. In do N. R. Ct. doet een inzender liet volgend© middel aan de hand om den govreeoden non-vlinder ail- gomeen bekend te maiken ,De regoering late, in den vorm der be kende Vcrkado-s-p!aatjeeplaatjes drukken, waarop in kleuren nonvrnders, rups en ede- reu zijn afgebeeld; ze verspreiden die onder de séhool'leenlingen. „Ongeveer 25 jaar geleden is op dezelfde wij,ze de toenmaals zoo gevreesde coloradoke ver met goed gevolg bestreden." In den nacht getrouwd. Een tiouwpartij in 't middernachtelijk uur is zeker oen unicumWelnu, dat unicum had in Egmond aan Zee plaats va.n Dinsdag- op Woensdagnacht. Een trouwlustige visscber, die den volgenden morgen vroeg naar zee moest en dus den gewonen trouwtijd niet kon afwachten, werd door dè bereidwillig heid van den burgemeester 's nachts even na twaalf getrouwd, nadat juist den wettelijk daarvoor gesteldeu afkor.digingsiterniijn ver streken was. Het jonge paar vierde daarop met faimilie en kennissen den heelen nacht bruiloft en toen trok manlief met het tram metje van halfzeven naar de plan's zijner in scheping. (Alfcm. Ct.) Een hondenvriend. Men meldt uit Vlissingen Hoe vernuftig het vaak reizigers kunnen aanleggen, om spoorwegvracht, te ontdui ken, bleek dezer dagen op don Vlissingen Weencn Express. Een reiziger, met een ge woon, groot, geel valies, zit in den trein. Conducteur controleert do plaatskaarten en verder gebeurt niet bijzondere. Dan komt echter ons conducteurtje terug door den corridor, langs bewust compartiment en be merkt tot zijn niet geringe verbaring, dat do thans openstaande koffer van binnen geheel en al ingericht is voor honden ver blijfplaats; de reiziger is bezig zijn hond te strelen en hom allerlei liov© woordje toe te voegen. Hij ziet vreemd op, als liij den conducteur gewaar wordt. Togen den hon denliefhebber werd proces-verbaal opge maakt-. Opnieuw ontsnapt. Een gevan gene, die te Tiel oondgo maanden geleden ontsnapte, maar doiarna weder gearresteerd is, is Zaterdag opnieuw uit de gevangenis ontsnapt en over oen 8 meter hoogen muur gulklommen D e Brand op de A m.sto 1- land." De directie van den Koninklij ken ILTa/ndashon Lloyd" hooft hot vol gende telegram uit Buenos-Ayros ontoan- gen; „Captain Edwards van het s.s. „Imo gen'", 6 Augustus van New-York tg Monte video aangekomen, rapporteert het s.s. Amsteiland gepasseerd te zijn den 31en Juli o»p 21.46 gr. Z.B. en 40.8 gr. W.L. Ehot s.s. „AmsteTland" had brand aan boord die geblusoht werdterwijl het s.s. „Imo gen" in de nabijheid bleef. Do kapitein van het s.s. „Amstolland" verklaart, dat de brand ontstaan is in de lading, bestaande uit balen wol, waar het lijk gevonden is van een stow-away". Eenigen dor passa giers hebben een boot overboord gezet en zijn overljoord in dtoo boot gesprongen. De boot is door een boot vau het s.s. „Imogen" wedjer teruggebracht naar „Amsitéll-aiid", waar de passagiers woer aain boord gegaan rijn. De kapitein van de „Imogen" acht het niet onwaarschijnlijk, dlat eenigen der over boord gesprongen passagiers verdron ken zijn. „liet s.s. Amstollandvertrok 25 Juli van Montevideo cm 30 Juli van Rio de Jar- nedro en heeft circa 330 3e klasse passa giers aan boord." (Aangezien het s.s. „A.mstélland" do reis hoeft voortgezet zoo toekent- het- Ilbld. hierbij aan is het niet waarschijnlijk dat de schade belangrijk is en liet bericht dat er verscheidene mensohon bij liet ongeluik zijn omgekomenzal wel zeer overdreven zijn. Het- verlke zal rich zeker wel bepalen, indien er menschenlevcns te betreden zijn, tót een paar passagiers, die vermoedolijik verdronken zijn door roekeloos o»ver boord te springen.) Verdronken bij het bat- den Twee jonge mensdhen, een jongen van 11 jaar en een onderofficier, rijn Zaterdag- mi-Jag bij het baden in zee verdronken. In de buurt vau het Verversqbingékanaal te Öeheveningen liadlden zij aioli zonder toe- zi int in zee -begevenDe fclooren zijm govon- Vn, dcoh de liiken neg niet aangespoeld. School- en Kerknieuws, Notarieel Staatsexamen. Geslaagd voor: le gedeelte: J. W. J. van Mierop, te Bergen op Zoom; 2e gedeelte geen. Examen-s Hoofdakte. -Amsterdam, 7 en 8 Aug. Geëx. 15 ennd. Geslaagd de dames: A. van der Kaay, C. A. Klooster, M. J. Kress, allen van Arasterdam; A. H. S. van der Loeff, van Leiden; A. W. Abbing, van Haarlem. De examens worden Maandag 17 Augustus voortgezet. 's-Gr-avenhage, 8 Aug. Geëx. 15 eamLida- tcn. Teruggetrokken 2. Toegelaten de heeren-: A. de Borst, Rotterdam; B. J. C. Roukee, Rot terdam; M. J. van Beek, SeheveningenJ. H. Verkerk, Utrecht; P. Koster, Den Haag; G. \V. VVesselman, Dordrecht; E. van der Horst, Den Haag; A. du Saar, Voorschoten; R. W. F. Poot, Den Haag. Arnhem, 7 en 8 Aug. Geëx. 15 eandidaten. Geslaagd de heeren A J. Meverte Maastricht J J. Kummer, to Maastricht; H. Bosman, to Hengelo (O.); A. J. N. van. Weegen, te Oploo; W. N. Broekhuyzen, te Rotterdam; H. Wester- liof, te Enschede; P. van Male Bres kous en Th. H. Bernsen, te Utrecht. 's-Hertogenhosoh, 7 en 8 Aug. Geëx. 15 vrouwelijke eandidaten. Geslaagd de dames: Al. J. G. Ohazal en M. C. H. Hoovers, beiden van E ijsden-; E. van Esveld en. P. J. M. de Jonge, beiden van RoosendaalA. P. Dijkhuis, van. Arnhem; J. P. W. Schmitt, van Middelburg; F. M. J. A. Raaijmakers, vau Etton en Leur, en A. M. Vliexs, van Maastricht. Zwolle, 7 en 8 Aug. Geëx. 15 mannelijke eandidaten teruggetrokken 1geslaagd de hee ren-: W. Heinsius, te Folsgare: G. Keulen, te OppenhuizenW. A. Smith, te Genemuiden; J. Smit, te Hoek van Holland; A. Thijs on H. Visserman, te Kampen, en W. Tuinmante Tvvello. Groningen, 7 en 8 Aug. Geëx. 15 vrouwel. eandidaten-; afgewezen 8. Toegelaten de dames: W. A. M. van Dieren, te HerptF. H. Gras, te Hoogezand; T. H. van Mullekom, te Hernen B. K. Oterdoom, te Helpman: M. Toornstra, te FranekerK, Zend ijk, te Leeuwarden, en Maurits, te Nijeveen. 's-G raven h age, 8 Augustus. Hxameus L. O., Handteekenen. Geslaagd de lieeren: J .D. Boning, van Amsterdam; N. Bontenbal, van. Rotterdam C. Booij, van Breda; A. van don Bosch, van Nulaml; H. Bobtermana, van GenaiepE. C. A. de Braaien W. J. Brandt, van Haarlem; W. J. Bruining, van Ensdhedé; K. H. Holthuis, van Groningen; J. G. Hoog land, van ZeddamL. Laurense, van Amster dam; A. L. Sprangers, van PrinsenhageB. van dor Steen, van HellevoetsluisA. E. J. Steen- kam p, van 's-Gravenhage. Examens M. O., Engelsch, akte A (namiddag). Geëxamineerd 2 eandidaten. Geslaagd geen. Examen Engelsch, M. O.akte A, 's morgens. Geëxamineerd 3 eandidaten. Geslaagd geen. Akte-examens Engelsdh, L. O. Geëxami neerd 26 eandidaten. Geslaagd de dames: A. H. M. Majoie, van Sittard; J. E. v. Marken, van Volp; C. B. Merckens, van Amsterdam; W. J. do Meulmeoster, Rotterdam; A. L. M. Hiseink, 's-Gravenhage; M. C. Raisig, Amsterdam; A. J H. Rademakers, Haarlem; de heeren: R. J. Klaren, van Haarlem; R G. Koersclinan, Utrecht; E. I<eeman, StednmT. Ligthart, Amsterdam; S. J. Linthorst, 's-Hertogenbosch L. W. v. Loon, Roosendaal; H. Krijn, Rotter dam; C. G. v. Kuijk, Schovon-ingen. Examens Fransoh, L. O. Geëxamineerd 32 eandidaten. Geslaag dde heeren: J. Deutekom, Amsterdam; J. Klazinga, Amsterdam; A. Koop man, Rotterdam; 11. Hemken, Delft, en de dames: B. J. Kersten, Maastricht; C. Smeta, Tilburg; A. Meyer, Rotterdam; E. W. M. Scholtz, Noordwijker-houtC. M. v. d. Heydon, Rotterdam; C. P. Toepen. Lamswaarde; J. A. G. van Dam, Den Hang; L. A. J. G. Janssen, Roosendaal; M. M. Jacques, Maastriaht; C. T. M. Houtman, Rotterdam; T. H. M. Duynstee, Don Bosch; R. li. Bei-infante, Den Haag; G. C. Verstegen, Delft; A. M. Miihienfeld, Den Haag; J. II. A. M. Nicberding, Den Bosch; L. C. Hor ning. Helmond, en H. J. S. Fokken*, E uithuizen. Examens Neder land* oho Toon-kunstenaarsver- een-iging. Van de -1 eandidaten zijn geslaagd voor piano (lager onderwijs) de dames A. Vos, uit Den Heldor; M. Egmond. uit Winkel (N.- H.), en de heer H. van der Bilt, uit Amsterdam. De Doopsgezinde Gemeente te Wageningen hoeft besloten een eigen predikant aan to stel len. Beroepen is T)s A. J. van Loglium Slate rus, te Dordrecht. Alqemcene Synode der Nederl. Hervormde Kerk. Twee-en-twintigstc Zitting. De behandeling der zaak van den van zijn ambt ontzetten predikant, Vrijdag vermeld, werd Zaterdag voortgezet. Er moest voorlezing ge- «chioden van een menigte vau stukken. Bij de

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3