Tentoonstelling van huis industrie. Den 20en Juli jl. ontvingen B. en W. van Amsterdam van bet. bestuur der Vereeniging voor de Nederlandsche Ten toonstelling van huisindustrie bericht, dat de verleden jaar uitgestelde tentoonstelling in 1909 zal plaats hebben. Het bestuur her haalde tevens zijn vroeger verzoek om een subsidie van f 5000. In hun praeadvies wijzen B. en W. op de tentoonstellingen, in de laatste jaren op dit gebied te Londen en Berlijn gehouden. Deze hebben bewezen, van groot nut te zijn. Ook met de thans in voorbereiding zijnde tentoonstelling zal dit, naar B. en W ver wachten, het geval zijn. Immers de samen stelling van de bovengenoemde vereeniging en van haar bestuur dat uit personen van verschillende richting bestaat waar borgt, naar het hun vooricomt, een degelijke voorbereiding, terwijl door de daaraan ver bonden enquête de resultaten dezer tentoon stelling ook wetenschappelijk van belang be loven te ziin. Ook do regeering heeft van haar belang stelling blij'k gegeven, o. m. door een sub sidie in uitzicht te stellen. B. en W. mee- nen alzoo op bovengenoemd verzoek gunstig te kunnen adviseeren, onder voorbehoud, dat 1de tentoonstelling, gelijk in de bedoeling ligt, to Amsterdam wordt gdhouden en dat ook het Rijk subsidie verleent. Nochtans schijnt 't bedrag van f 5000 hun "te bewarend voor de genieentekas en stellen zij daarom voor dezo subsidie, evenals die ter gelegenheid van de tentoonstelling van ambaehtswerktuigen in 1907, op f 2000 te bepalen. Burgemeester en wethouders van 's Gravenhage hebben den gemeenteraad aangeboden de rekening en verantwoording van inkomsten en uitgaven der gemeente 'sGrawenhage over 1907. Daaruit mijkt dat. op den dienst 1907 oninbaar i§ f39,550,57| en verhaalbaar blijft f 88,962,23. Het- voordeelige saldo van do gewone middelen is f 988,509,99^ het nadeelig saldo van de buitengewone middelen f 14952,11, zoodat het eindsaldo bedraagt, f 973.557.88A. Het t taal der werkelijke ontvangsten" bedroeg f 19,782,486.15 dat der werkelijke uitgaven f 18,803,928,261. De kapitein H. F. C. baron van Omphal Mulert en de le 1 uiten ant jhr. J. A. van Hoogenhouak Tulleken, van net re giment grenadiers en jagers, de kapiteins 6. H. C. Oraaner van liet 7e, H. G. Peet van het 8e, H. J. Gaai He van het lie, A. J. Mbrks van het 3e, H. Berenschot en A. B. F. Feickens van het le regiment infan terie, die allen in November 1907 bij het. le regiment vesting-artillerie te Utrecht de theoretische cursus in de artilierie-weten- aohappen voor aangewezen fortcdnunandan- ten hebben bijgewoond, worden allen van 17 tot 27 Augustus a. s. gedetacheerd in de legerplaats 'bij Oïdebrocik, teneinde onder leiding van den kapitein voor speciale dien sten J. Vervloot van het le regiment ves ting-artillerie, de practisdhe oefeningen van de le serie vesting-artillerie te volgen. De non-activiteit van den 1. luite nant der infanterie II. IIHubenet, wordt met 1 jaar verlengd tot 10 October 1909. De 2e luitenant op nou-activiteit M. J. Harte wordt weder in actievcn dienst geplaatst bij het 3e regiment infanterie. Koninklijke Militaire Aca- dem ie. Teu gevolgen van den uitslag vau het onlangs gehouden vergelijkend examen der adspiranten voor toelating als cadet bij do Koninklijke Militaire Academie te Bre da, koanen voor een plaatsing bij deze in richting tegen 16 September e.k. voorloopig iu aanmerking, voor a. infanterie hier te lande: J. Koolhaas Revers, G. L. PUger, J. J. A Bakker, J. G. W. Zegers, C. J. Schouten, E. S. W. E. Tiesselinck, G. A. Smits. J. C. A. Meijer, A. W. Claasen, M. L J. Hofstee, P. van Waasdijk, T. A. E. R. Wijnoldy Daniels, A. Q. H. Dijxhooru, M. J. van der Boon; 'b. cavalerie hier te lande: A. E. G„ Post Uiterweer, W. C. baron van Raridwijck, jhr. D. J. H. N. den Beer Portugael, G. P. de Kruyff; c artillerie hier te lande: A. E. Roest van Limburg, P. Wefers Bettink, J. Riet- sema, W. It. Blankert, L. J. vau Roosen daal, H. J. Strootman, K. A. F. van Wa- veren, A. H. Nij'hoff, P. van Ex ter, G. A. Geel, W. van den. Hoek, W. F. Meijer, J. L Rauh, P. Smits, jhr. C. L. C. van Kietsehmar van Yeeu, R. G. Nieuwenhuys; J. G Boodt. d. genie hier te lande: J. C. Tukker, J. H. de Man e. infanterie in Nederl.-Indië: H. J. Lindgreen, T. C. Lindtgreen, H. Nieuwen huys, J. Slagter, H. N. Hceeolaar, L. D. Khnmijscr, E. A. Nix, J. G. K. Kemmer- ling. G. K. H. do Bont, J. L. de Voogt, G. J. A. Saraber; f. cavalerie in Nederl.-Indië: H. Tref fers g. artillerie in Nederl.-Indië: J. Claasen; h. genie in Nederl.-Indië W. H. Els- man, F. L. W. Libourel. Landbouw «intercursus voor miliciens. Door den Minister vau Oorlog is goedgekeurd dat ovenals vo rige winters oen landbouw wintercursus voor miliciens zal worden gehouden waarbij van do volgende grondslagen zaB word on uitgegaan lo. Hét landbouwonderwijs wordt bij ge noegzame deelneming, voldoende beschik bar© onderwijskrachten en localiteit gege ven aan miliciens te Amersfoort, Amster dam Arnhem, Assen, Bergen op Zoom, Breda, Deventer, Ede, 's Gravenhage, Haarlem, 's Ilertogenbosch, Leeuwarden, Leiden, Nijmegen. Utrecht en Zutphen. 2e. De lessen, die einde Februari moeten zijn afgoloopen worden ten getale van 10, ieder van twee achtereen volgende avond uren gegwen op data te bepalen door de betrokken plaatselijke- of garnizoens-com- mandanteu in overleg met den rijksla nd- bouwleeraar in wiens ambtsgebied de cur sus gehouden wordt. 3e. I>o lessen zullen plaats hebben in een door den plaatselijke- of garnizoens-cam- mandant aan te wijzen kazerne, in een van wege liet betrokken korps behoorlijk te ver lichten en te verwannen lokaal. 4e. Het zich verbinden tot het. volgen van den cursus geschiedt vrijwillig. lloeft een milicien zich echter tot liet vol gen van den cursus verbonden, dan is hij verplicht zooveel mogelijk alle lessen bij te wonen en moet hij eventueel daartoe in de gelegenheid worden geeteld b.v. door tijde lijke aflossing in wachtdienst ads anderzins. 5e. Wegens gebrek aan voldoende belang stelling ter booordeeüng van den betrokken Landbouwonderwijzer kan een deelnemer van den cursus worden verwijderd. 6e. De deelnemers moeten beliooren tot tien landbouwenden st i-nd en een voldoen den graad van ontwikkeling hebben (o.m. blijkende uit behoorlijk lezen en schrijven) om de lessen met vrucht te kunnen vol gen. 7e. liet aantal deolnemere moet per gar nizoen minstens 12 bedragen Mej. Lily van Kol. Het bericht dat mej. Lilv van Kol, dochter van het lid der Tweede Kamer, eei-stdaags naar Zwit serland vertrek als onderofficier van liet Leger dee lleils, blijkt volgens de Nod. niet juist, te zijn. Mej. v. Kol, die zich hier te lande cenigen tijd aan het werk bij hot Leger des Heils heeft gewijd, heeft daarvan afscheid gonomen en gaat te Lau sanne in de bekende inrichting van prof. Kr af ft voor ziekenverpleegster studeeren. "XXXe Taal en Letterkun dig Congres. Omtrent de feestelijkhe den tei gelegenheid van het XXXe Neder landsche Taal- en Letterkundig Congres te Leiden vernemen wij, dat de congresleden Dinsdag 25 Augustus, des avonds te 8 uur, aan het station zullen bijeenkomen, waar zij uit naam der regelingscommissie zullen worden verwelkomd. Zij zullen zich van daar in optocht begeven naar het. stadhuis, waar burgemeester en wethouders van Lei don hen officieel zullen ontvangen. Voor Woeai9dag 26 Augustus staat op het program een kunstavond iu den schouw burg. Drie tafereelen uit Leiden's verleden zullen vertoond worden, afgewisseld door eenigo liederen, ten gelioore gebracht door Coers' liederkoor. Donderdag 27 Augustus zal er een boot tocht plaats hebben over het Kagemneer naar ,,de Leeghwater" en de feestmaaltijd, waar mede, als naar gewoonte, het congres zal besloten worden, zal. plaats hebben op Vrij dag 22 Augustus in de Studentensociëteit. liet officieele programma, waaraan deze b zonderheden ontleend zijn is thans ver scheren en wordt- aan de leden rond ge zonden. De gelegenheid zich als lid op te geven blijft, tot de congresdagen bestaan. Men geeft, zich op als lid door f 2.50 of 5 franken te zenden aan het adres vaai den hee- D. Hartevelt, Nieuwe Rijn 64 te Leiden. Tor gelegenheid van het congres houdt de Maatschappij der Nederlandsche Letterkun de eene tentoonstelling van zeldzame hand- sokriften en boeken uit haar beroemde boe kerij. De Gids, door dr. Boekenoogen op gesteld, zal voor de leden va.n heb congres kosteloos verkriiffbaar zijn. Wij zijn in staat gesteld do lijst, van spre kers en punten van behandeling mede te deelon in de afdeeling IINederlandsche Geschiedenis en Oudheidkunde. 1. Dr. Victor Fris (Gent); Betrekkingen van Holland en Zeeland met Vlaanderen in de vroege middeleeuwen. 2. Mr. dr. J. C- Overvoerde (Leiden): Behoud van monumenten in Nederland. 3. Dr. J. II. Holwerda (Ledden)Over Nederlandsche archeologie (met bezoek aan het museum van oudheden). 4. Dr. M. Sohoengien (Leeuwarden) Neerlandica in Belgische archieven. 5. Dr. H. van der Lmden (Luik): Over een nader te bopailen onderwerp uit de Ko loniale geschiendenis. 6. Dr. A. H. L. Housen (Warmond); Toestanden vau de Roomsch-katholieken iu do 18e en 19e eeuw in Nederland. 7. Dr. N. Japikse ('s Gravenhage) Koop- mansreis in Boljgië in de 17e eeuw. 8. M. M. Kleerkooper (Londen): Uit- de geschiedenis der daglblaidperB. 9. H. Tluxlen van Voisen (Nieuwesehans) Eouige spiritistische verschijnselen en ge schiedenis. Hot tiende nummer op de agenda is een door ntr. dr. Overvoerde te geven toelichting over de Leidsohe gebouwen in verbaud met een rondgang door Leiden dien do vereeni ging Oud-Leiden aam do leden van hot con gres aajibiedt. De o|>eniugszitting is bepaald op Woens dag 26 Augustus to half tien in do groote zaal van do Stadsgdhooiv.aalDo voorzitter van de regelingtsoomanissie, prof. dr. J. S. Speyer zal hot- congres openen met eene redevoering, Het Persbureau voor het 30o Lotterk. Congres bestaat uit mevrouw De Haas, mej. Van Manen en den heer G. Henri Sijthoff. Door laatstgenoemde, tot wien men zich om inlichtingen kan wenden, worden perskaar ten toegezonden, als daartoe aanvraag wordt gedaan. Die kaarten, op naam gesteld, geven toegang tot alle vergaderingen en feestelijk heden Tentoonstelling opvoeding van het kind. Gedurende de laatste vier dagen is de tentoonstelling „Opvoeding van het kuid bezocht door 2700 personen. Nieuwe D-treinen. Van 1 Octo ber af zullen naar de Köln. Zeit. meldt er tusschen Engeland en Berlijn, over VHssingen en Holland, twee nieuwe D-treinen worden ingelegd. De treinen van Vlissingen zullen niet over Oberhausen, maar over Wezel, Munster, Osnabrück en Minden gaan. D-trein no. 128 vertrekt van Berlijn F 10.33 'savonds, komt aan 2.28 's nachts to Hannover, 4.33 te Osnalbrück, 5.33 te Munster en 10.13 's morgens te Vlis- singenverder in Amsterdam 8.8 en in Rot terdam 8.38 's morgens. D-trein no. 129 vertrekt van Vliasingen 'savonds 6.45 van Munster 'snachts 1.22. llij komt te Osnabrück samen met- den Hol- landschen sneltrein ('s avonds 8.33 van Am sterdam en 7.53 van Rotterdam) en ver trekt 's nachts 2.23 van Osnabrück, komt te Hannover aan 4.17 en te Berlijn F 's mor gens 7.55. Holla n dsch fok vee naar het buitenland Als een bewijs, dat het Hollandsche fokvee meer en meer in het buitenland de aandacht trekt, kan dienen het bezoek, dat eenige hoeren uit Galicië de zer dagen aan ons land brachten. Op initiatief van een groot grondbezitter hebben die hoeren ons land doorgereisd om gedeeltelijk voor particulier© rekening, ge deeltelijk voor rekening van liet gouverne ment, eerste kwaliteit fokvee aan te koopen. Hiertoe hebben zij bezocht de provinciën Noord- en Zuid-Holland en Friesland. Hot grootste gedeelte van hunne bezending heb ben zij uit Noord-Holland betrokken, waar onder vier stieren. Van de een-en-twintig dieren, welke uit deze provincie met tuberculin© werden in gespoten, reageerde geen enkele. De regeering, die reeds veel had gedaan om vrijen doorvoer voor het. vee te verkrij gen, verleende ook verder haren steun dooi de inspuiting met rijksserum te doen plaats hebben en do dieren door ambtenaren van het rijksseruminstituut te laten observee- rcn. Waar slechts vee van bekende productie en afstamming door het buitenland wordt verlangd, is het alleen mogelijk door een rationeel© fokkerij, dus door te fokken on der toezicht cener fok vereeniging, die tot het stamboek is toegetreden, aan hunne cischcn te voldoen. Fok kers, die hun belang begrijpen en de medewerking van de regeering aanschou wen, zullen dus goed doen, zooveel mogelijk in dio richting te werken, daar prijzen tot f 400 voor éénjarig vrouwelijk fokvee vrij wat meer dan marktwaarde is. Sdhager Ct. De staking te Tilburg. Naar hel Hbld. verneemt, zijn de werkgevers vast besloten niet van hun eenanaal ingenomen standpunt af te wijken. Zij hebben dan ook werfagenten naar België gezonden, om daar vooi hen metaa.llbewerkers te werven. De werklieden-organisaties, hiervan kennis ge kregen hébbende, besloten een rondschrij ven te zenden tot de Belgische zusterorgani saties, met het verzoek alle mogelijke pogin gen aan te wenden om de komst van Bel gische werklieden te verhoeden. Vaai verschillende zijdeu, vooral ook in de kringen der georganiseerde arbeiders, wor den de relletjes sterk afgekeurd. De leiders der beweging in de eerste plaats spraken hunne afkeuring in heftige bewoordingen uit in de vergadering, welke Woensdagmor gen gehouden werd. Het is gebleken dat de steen, welke den werkwillige uit Turnhout aan den arm trof, niet afkomstig was van een staker of uitgesloten©, doch van een persoon, die vol komen buiten het conflict staat. Alles was Woensdagavond rustig en ook gisteren rustig. De stakers vergaderden her haaldelijk in 'het R. K. Gildtehuis. Het doel is in hoofdzaak om de menschen van de traat te houden. De voortvluchtige kantoor bediende. De voortvluchtige S.kantoor bediende bij de effecten-firma B. te Am sterdam, die er met een aanzienlijk bedrag aan coupons van door is gegaan, is geble ken zich te Trouville te bevinden en ïriec in Engeland, waar men hem eerst vermoei de. De recherche kwam het te weten uit een braef van hom aan een vriend, zekeren Z. Deze Z. was al vroeger door hem in zijne zaken gehaald. Eten zijner superieuren maak te nog kort voor S. op de vludlvt ging de opmerking, dat deze te veel geld uitgaf, in verhouding tot zijne verdiensten. S. verte'de toen, dat Z. hem financieel steunde. Uit den door de recherche onderschepten brief is gebleken, dat Z. zelf aan de zaak volkomen onschuldig is. (Avp.) Een b e 1 a n g r ij1 k e arrestatie. Door den brigadier-titulair Gielens der rijksveldwacht werd Woensdagmiddag te Maastricht aangehouden zekere G., ver dacht van talrijke diefstallen met braak te hebben gepleegd, in de laatste weken te Valkenburg, Schimmert, Houthem, enz. Reeds lang verdacht de rijkspolitie G. als den dader dier diefstallen Op zekeren dag was hij evenwel verdwenen, nadat de rijks- voldwaeht verstahillende, van diefstal af komstige voorwerj>en. te Ulestraten in be slag had genomen. Zaterdag j.l. werd G. weer in de omstreken van Ulestraten geob serveerd, na een afwezigheid van een 14- tal dagen. Toevallig- word in den nacht van Zaterdag op Zondag weer te Valkenburg diefstal met braak gepleegd. Verschillende diefstallen meet G. reeds hebben bekend. Bij zijne arrestatie, die lang niet gemakke lijk ging, werden nog enkele gestolen voor worpen var do jongste diefstallen op hem bevonden. Met de aanhouding van G.die langen tijd Zuid-Limburg onveilig heeft gemaakt, deed brigadier Gielens ongetwijfeld eene goede vangst. L.-K. Inbrekers gesnapt. Aan wakers van den particulieren nachtveiligheidsdienst en agenten van po litie te Rotterdam is hot gisterennacht mo gen gelukken een tweetal inbrekers te ver rassen, die 's nachts half twee op hun ge mak een glas champagne zaten te drinken ten huize van den he< r P. Iloyer, va-n de bierbrouwerij De Oranjeboom, wonende aan do Parklaan 44. De beide inbrekers hadden zich eerst ver soholen in het Park en loerden vau daar af het survetl loeren van den waker van den veiligheidsdienst en van een politieagent. Dit afloeren was waargenomen door een toevallig passeerenden bootenbaas, die den waker en den agent waarschuwde. Deze verstopten zich nu beurtelings op hun beurt toen zij van uit hun schuilhoek do inibre- kers over do schutting van den tuin „van den heer Hoyer in het kiezelzand za gen springen. Dadelijk werd getelefoneerd om assistentie, waarop door een half dozijn agenten en verscheidene wakers van den veiligheidsdienst het huis werd omsingeld en een inval gedaan. De beide inbrekers werden ontdekt, op de sofa champagne drinkend. Zij gaven zich toen gewillig over. De inbrekers bleken te zijn C. K. en P. v. A De eerste had zich inmiddels reeds in het linnengoed gestoken van den heer Hoyer. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de gesnapte inbrekers roods verschillende nadh- ten in het huis vertoefd hebben en het er zich zoo aangenaam mogelijk hadden ge maakt. Ook hadden zij een groote hoeveel heid tafelzilver en andere voorwerpen van waarde bijeengezet om te gelegener tijd mede te nemen. De bewoner had op alle kasten de sleu tels laten zitten, zoodat vernielen van meu bilair onnoodig was gemaakt, en dan ook geen sporen van braak gevonden zijn. De heer Hoyer logeerde te Katwijk, doch is natuurlijk onmiddellijk, na gewaarschuwd "te zijr van den inbraak, naar Rotterdam vertrokken. Toen hij gisterenmiddag om half vier zijn huis in de Parklaan nog eens doorliep, na er te voren al in geweest te zijn en zich ergerde over de sdliade, door de beide in brekers aangericht, trok het zijn aandacht zoo meldt de N. R. O. dat vaai één kamer de deur op slot was. Zich niet juist herinnerende of hij in dit vertrek al ge weest was, deed hij de deur met een twee den sleutel open en stond toen tegenover een man, die er haveloos uitzag. Snel sloot dr. Hoijer de deur weer en liep daarop naar de politie, na voor de bewaking van zijn huis de hulp te hebben ingeroepen van een bewaker van den gecontroleeaxlen parti culieren nachtveiligheidsd'ienst, die in de buurt post had Toen dr. Hoijer met een paar politie agenten was teruggekomen, ontsloot hij an dermaal de kamer, waarop de agenten den derden inbreker arresteerden en brachten naar het- politiebureau in de Witte de Witlistraat, waar ook zijn mede-inbrekers vertoeven. Deze derde man is T. K., evenals de beide anderen een zwerveling. Hij zegt door dezen meegelokt te zijn en binnenshuis gekomen dadelijk een flesöh ontkurkt en leeggedron ken te hebben, in de meening dat bet wijn was. Het was evenwel wisky en daarvan was hij zoo dronken geworden, dat hij va,n jl. Dinsdagavond af, toen het drietal dr. Hoijer's huis al als hun pension beschouw den, tot gisterenmorgen in één stuk door heeft geslapen in een ledikant, staande op de kamer waar de heer des huizes zelf hem aantrof. Gisterenmorgen, toen hij de politie in huis hooide, was hij weer ©enigszins bij zijn positieve gekomen hij had toen de kamer deur haastig aan de binnenzijd<L afgesloten en wachtte op een gelegenheid om te ont snappen. Op het politiebureau in de Witte de With- straat vroeg hij dadelijk om een stuk brood, waut hij was uitgehongerd. Voor zoover tot nu toe is nagegaan kun nen worden, is er niets ontvreemd. Wel heb ben de inbrekers-landloopers de garderobe van den heer Hoijer aangesproken en in de kasten alles overhoop gehaald. Voorts hebben de kerels een groote kist met pruimen leeg gegeten en zich kolossaal te goed gedaan aan verschillende wijnen, waardoor zij steeds in een lialven roes moe ten hebben verkeerd. En in dien toestand hebben zij het huis ergerlijk bevuild. Inbraak. Gisterennacht, werd te Rotterdam ingebroken in de fabriek van chocolade en suikerwerken van E. Haimmel- burg Jr. aan de Alewijn Florisstraat. De dieven verschaften zich toegang door don voor maligen theetuin Zomerzorg, klommen daar over de heining en kwamen zoo in de fabriek. Op het kantoor werden twee lesse naars open gebreken en maakten zij zich meester van f. 15 en een revolver. De groote brandkast, welke in een kluis van beton staat, vertoonde geen sporen van braak. Toen de meesterknecht gisterenmorgen op de fabriek kwaim werd de inbraak ontdekt. Een oplichter. Men meldt uit Brussel aan de 's Hertogenbossohe Cou rant De heer Jules D., juwelier, wonend© in de ru© Phiüppe-de-Champagne te Brussel, kreeg den 3 Augustus bezoek van een om streeks 60-jarigen heer, die verklaarde Ker- rebijn te heeten en te Haarlem te wonen. Hij was vergezeld van een persoon, dien de juwelier zeer goed kende. Op aanraden van dezen verkocht do heer D. aan den vreem den bezoeker verschillende juweeleneen prachtige broche, met. briljanten versierde ringen, een paar mooie enkele diamenten, enz. tot een gezamenlijke waarde van 8500 francs, waarvoor hij verscheidene traites ontving, een van 5000 francs, drie van 1000 francs en een van 500 francs. Maandag j.l. bs-gaf de juwelier zioh naar Haarlem, waar hij zioh aan het opgegeven adres, Groote Houtstraat 26, aandiende. Tot zijn groot© verbazing werd hij ontvangen door den heer A. Kerrebijn, die echter niets gesmeen had had met den oplichter, die zijn naam had gebruikt om misbruik te maken van het vertrouwen van den juwelier en diens vriend, den handelsagent. De heer D. keerde onmiddellijk naar Brussel terug, waar hij een a&nklicht indiende. De han delsagent verklaarde bij zijn vei-hoor, dat hij geheel te goeder trouw had gehandeld, meenende zaken te doen met den heer Ker rebijn, wiens soliditeit bekend is. Thans heeft men in alle richtingen het signalement verspreid van den oplichter en de juweelen. Een 86-jarige koopman, A. K., te Terapelkanaal (Vlaohtwedde) vervoegde zich bij de justitie te Winschoten, met de vraag, of zijn zoon, eveneens koopman, voor hem in de plaats mocht treden om een hechte- nisstraf van vijf dagen te ondergaan, waar toe de oude was veroordeeld wegens het vervoeren vau een dood rund in genoemde gemeente. Zijn zoon toch zou deze hech tenis beter kunnen doorstaan dan hij, die reeds 8 kruisjes achter den rug had. De oude man kreeg een weigerend ant woord, daar de wet het leveren van een plaatsvervanger voor 't ondergaan van straf niet toelaat. Hij hoopte alsnog de f 15 boe te vergaren, waarvoor hij uitstel kreeg. (Drie kinderen onder de stoo njtram. Men*, meldt uit 'jsHeilfca- genbosck Woensdagmiddag zijn te St. Oedènrode door het schichtig worden van een paard voor de stoomtram, drie kinderen uit een wagentje gevallen, voor de machine van de stooantram. Een kind werd doodgedrukt, liet tweede geheel vermorzeld terwijl de toe stand van het derde niet buiten gevaar is. Een ooggetuige van het ontzettende tramongeluk te St. Oedenrode vertelt aan de 'sHert. Ct. de volgende bijzonderheden: Door het raam van do traan kijkende, zag ik midden op den weg een zoogenaamde hit ten kar (een wagentje op t-wee wielen), waar op hadden plaats genomen een man, para- pluieikoopman, eene vrouw en vier kinde ren. Het wagentje kwam van St. Oedenrode, terwijl wij in de richting St. Oedenrode re den Plotseling schrikte het paard voor de stoomtram. Het begon te steigeren en viel toen neer." Het bleek later niet gewond. Ten gevolge van den va.l van het jwiard zwikte hel wagentje voorover en werden drie van de vier kinderen er uitgeslingerd, evenals de vrouw. De man schijnt er bijtijds te heb ben kunnen afspringen. Hij bekwam clan ook geen letsel, evenmin als de vrouw. Rondziende of ik de kinderen ook zag. moest ik het ijzingwekkende schouwspel waarnemen, nu eens een arm, dan weer een been of een ander gedeelte van liet lichaam te zien tüssöben de wielen van de machine, die niet onmiddellijk tot stilstand was te brengen. Het arme kind was geheel vermor zeld. Op eenige meters van de machine vond men o.a. een afgesneden armEen der twee. ander© kinderen werd nergens gezien. Men vol-i het ten siotte onder de machine, waar 't was doodgedrukt. Het derde kind, het jongste, leefde nog, en had. uiterlijk slechts wat schrammen bekomen. Zeer waarschijn lijk is 't echter, dat 't ook inwendige kneu zingen kreeg. We droegen de ongelukkige slachtoffertjes in een waigten van de tram en brachten ze naar het Liefdehuis. De dokter werd ge waarschuwd. Dr. Anderegg was spoedig ter plaatse, doch zijne hulp kon helaas niet nu er baten. De machinist van de stoomtram heeft be slist geen schuld aan het ongeluk. De machinist was zóó ontdaan, dat hij niet in staat was de machine verder te be sturen De justitie van 's Hertogenbosoh begaf zich, in verhand met dit tramongeluk, gis teren naar St. Oedenrode. 'Door den trein gödo'od. Woens dagavond is door den laatsten trein, ruim 11 uur van Amsterdam komende, overre den zekere M. uit Apeldoorn, outd ongeveer 20 a 21 jaar. Het vermoeden ligt voor de hand, dat de ongelukkige zich voor den trein geworpen lieoft. Aaugezien het onge luk niet aan een overweg gebeurd is, doch M. door de afrastering gekropen is. Zijn paraplu ie stond op cenigen a fatand. De on gelukkige werd letterlijk in stukken gere den. Teruggevonden of niet? De berichtgever te Sliedrecht van het Hbld. schrijft Ons dorp is in rep en roer. Het is nl. 16 jaren geleden dat een kind van 6 jaar plot seling tij deus de kermis verdween. Niemand wist er iets van waar 't gebleven was en 't algemeen vermoeden wasmedegenomen door kermisreizigers. Evenwel waren in de rivier een paar klompjes gevonden, waar van de moeder echter zeide dat ze niet van haar jongetje konden zijn. Door de familie werden herhaaldelijk na sporingen gedaan. Zoo ook voor 2 jaar toen men van een waarzegster vernam dat 't wensckelijk was goed toe te zien op de ker mis van 1908, omdat 't jongemensch zich als dan vertoon en zou. En ziet, als de bediende in een honden en apeutlieater meent men thans den ver lorene terug te hebben gevonden. Zijn ou ders zijn inmiddels overleden, doch eeft grootmoeder zegt liem pertinent te herken nen, o. a. aan een litteeken. Het jongmensch zelf beweert dat er niets van waar kan zijn blijkens zijn geboorteakte van St-. Uden. Intusschen oordeelt de publieke meening in hem 't verloren jongentje te hebben te ruggevonden. Een feit is 't, dat het theater goede za ken heeft gemaakt. School- en Kerknieuwe. 's-G r a v e n h a g e, 13 Augustus. Notarieel Staatsexamen. Geslaagd voor le gedeeltegeen2e gedeelte H. Lammers te Rijssen. Akte-examens M. 0. Engelsch A. ('s mor gens). Geëxamineerd 3 candidaten. Geslaagd; geen. 's-G rave n li age, 13 Augustus. Akte-examens M. 0., Engelsch. akte A, 13 Aug. ('s namiddags). Geëxamineerd 2 candida ten. Geslaagd geen. Akte-examens Engelsche taal, lager onderwijs, 13 Augustus. Geëxamineerd 14 candidaten. Geslaagd de dames: S. M. Valeton. Amster dam; A. J. IJdo, 's-GravenhageJ. A. J. van Wijk, De Steeg; J. D. G. de Wijs, Dordrecht; J. A. Uytenhoudt, Hilversum; D. G. Wittenaar, Roosendaaldo lieeren H. Warnink, Amster dam C. Scheffener, idem. Akte-examens L. O.. Fransche taal, 13 Aug. Geëxamineerd 29 candidaten. Geslaagd de hee- renA. C. Oomen, Th. A. de Cloet, J. van Lien, Rotterdam; D. U. E. Habbema, Amsterdam; H. C. van Everdingen, Rotterdam; G. Werke- ma, Utrecht; L. do Kleer, Boskoop; A. R. Mul der, Leuvenheiin; P. de jong, Utrecht B. Gla- zenburg, Winschoten en de damesM. G. Roos, Haarlem; W. M. E. Welters, Amby; C. C. P. Smits, M. H. J. Pijls,^EisdenJ. P. H. van Dooren, Ridderkerk; G. Wagen voort, Utrecht; M. Hü'bner, Bergen-op-ZoomC. C. M. Beer- mann, Den Bosch; M. Jelgershuis Swildens, Hey thuisen Akte-examens lager onderwijs in handteeke- neu. Geslaagd de keerenC. A. Kummer, 's-Gravenhage; J. Kuperus, Leeuwarden; V. H. Landy, Roermond; W. van der Lek. Utrecht; A. van Leeuwen, Amsterdam; C. M. C. Leo nards, Wijnbergen; J. G. van der Linden, Bre da; H. de Lint. Rotterdam; D. Loenen, Haar lem; J. ter Maat. Arnhem; H. Martin, 's-Gra venhage; H. G. C. van Mastrigt, Veendam; U. H. R. Maurits, Nijmegen; J. G. Meerholz, Arn hem; A. S. Meuwesse, C. M. Vendvik, Utrecht R. Visser, Haarlem, en F. H. W. Vliegen, Bus- sum. Examens Ned. Toonkunste naar s v o r e e n i g i n g. De 29e jaarlijksohe examens der Ned. Toonkunstenaarsvereeniging zjjn 13 Aug. te 's-Gravenhage voortgezet en ge ëindigd. Na de vorige opgaven zijn de drie laatste

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2