BINNENLAND. tochten boven de meent van Farnborough gehouden. Volgens de bladen zijn ze voor treffelijk geslaagd. vVan de aan de Duitfiche scheepsbouw - werven dreigende groote uitsluiting 2al ge lukkig niets komen. De klinkere van de Vul kan te Stettin hebben Zaterdag besloten, vandaag weer het werk te hervat-ten. vDe werklieden van 21 Zweedsuhe schoenfabrieken, behoorende tot den bond der schoenfabrikanten en door geheel Zwe den verspreid, hebben den arbeid gestaakt wegens loonquaesties. 3000 werklieden heb ben het werk neergelegd. Brussel. 18 Aug. Van deu Putte, wethouder van Schaarbeek, die ©en beken tenis heeft afgelegd, is iu voorloopige vrij heid gesteld. Londen, 19 Aug. Gisterenavond is eene ontploffing voorgekomen in de steen- kolenmijn Maypole bij Wiga.ii. Zeventig mijnwerkers zijn van de buitenwereld afge sloten. De mijn is gevuld met vergiftige gassende met het reddingswerk belaste maunen zijn niet in staat de ingeeloteneu te bereiken. Eene telefonische boodschap van de mijn, om kwart voor drie heden morgen verzon den, houdt in, dat de hoop om de rageelo- teuen te bevrijden is opgegeven. Hartver scheurende tooneelen hebben plaats aan den ingang van de mijnschacht, waar een groot© hoop verslagen bloedverwanten staat to wachten op tijding van de vermisten. vIn het Vierwoudenstedenmeer bij Lu- zern ziju gisteren ochtend twee jongens van 18 en 17 jaar, zoons van de Portugeeeche familie Arzevedo uit Lissabon, verdronken. Toen do eene broer zonk, trachtte de ander hem boven te brengen hij schijnt mee naar de diepte getrokken te zijn. vBij het diabolospel kreeg te Halber- etadt een meisje van negen jaar een klos van dit speelgoed op het hoofd. De klos drong in de hersenen en veroorzaakte een bioeciuitstorting. Het kind stierf onder vree- selij'k lijden. De Staatscourant van Woensdag 19 Augustus bevat o.m. do volgende Kon. Be sluiten benoemd tot hoogleeraar in de wis- en na tuurkunde aan de Universiteit te Utrecht, dr. N. Schoort, buitengewoon hoogleeraar aan de Universiteit te Amsierdam, ter ver vanging van dr. WeFers Bettirtk, die op ver zoek eervol ontslagen is; benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Winterswijk, W. Heldt-, leeraar te War- fum; tot tijdelijk leeraar F. Hopman te de Steeg; te Middelburg voor 1 jaar M. van Bree, thans tijdelijk; J. Kruijder, idem; N. H. A. W v. dv Vecht, idem; te Mep- pel, dr. G. Schenk, idem, dr. Julius Wolf, idem; te Tilburg, R. de Boer, leeraar aan het gymnasium te Assentot tijdelijk leer aar te Zwolle, H. W. Rutgers te Heidel- berg a» op verzoek eervol ontslagen N. Gouwen- tak als leeraar aan de R. 11. B. S. teVenlo; op verzoek eervol ontslagen F. G. Wal ler te Delft als lid van de oommissie voor de Statistiek op verzoek ingetrokken de benoeming van jhr. mi'. W. H. de Beaufort tot adjunct- commies bij het departement van Kolo niën op verzoek eervol ontslagen H. Cornelis- sen. post- en telegraafdirectour te Monni kendam. met ingang va-n 15 Augustus 1908, bij de algemeen© rekenkamer bevorderd; tot hoofdcommies H. Hillen en W. F. Bock, beiden thans oommies; tot commies P. J. Houtman, thans adjunct-commies; lot ad junct-com mice Jhr. A. E. van Humalda van Eysinga, thans eerste klerk. H. Mde Koningin in b 1 ij d e verwachting? Buitenlandsche bladen bevatten Zaterdag een telegram uit Apel doorn, meldende dat- Hare Majesteit do Ko ningin in gezegende omstandigheden zou verkeeren. Het bleek ons, dat te Apeldoorn dit ge rucht algemeen geacht wordt waarheid te bevatten. De gelukkige gebeurtenis zou tegen Februari-Maart mogen worden tege moet gezien. Het Hof zou behoudens bij- zondore omstandigheden den winter op Het Loo doorbrengen. Het trekt de aan dacht dat Hare Majesteit zich meer dan ooit in acht neemt en zelfs maar zelden een rij toer maakt. Wij maken niettemin van dit blijde bericht slechts onder voorbehoud mel ding, daar wij er rechtstrecksche bevestiging niet van kunnen geven. N. C. Wegens den Hofrouw zal op Ko ningin's geboortedag het gebruikelijke ga la-diner ten paleize Het L«>o dit jaar niet plaats hebben. Ter gelegenheid van den verjaardag van Keizer Frans Jozef zijn gisteren uit de woning van Zr. Ms. gezant te 's Graven- bage de Oostenrijksch-Hongaarsche vlaggen oiitplooid. Men meldt uit 's Gravenhage De verjaardag van den Keizer Koning van Oostenrijk-Hongarije, werd gisteren mot moer dan gewonen luister op do bad plaats gevierd, nu deze feestdag valt- in het jubileumsjaar van den grijzen vorst. Van do verschillende inrichtingen aan den zeekant en het Gevers-Deynootplein was de Oostenrijksch-Hongaarsche vlag ont plooid. De K urzaaï was feestelijk versierd met tropeeën in de Nederlandsche on Oosten rijksch-Hongaarsche kleuren en groen ge maakt. Op liet miiddag-concert, waarop een viool-\irtuose uit Budapest, mej. Stefi Gever, zich deed hooren, was behalve een talrijk publiek, de Oostenrijksch-Hongaar sche kolonie, ter badplaats aanwezig, sterk opg» komen Hot orkest speelde de Volksliederen der Ooatenrijksoh-Hongaarsche monarchie en van Nederland, die zeer werden toegejuicht. In de gedecoreerde loge voor voornamo personen bestemd, waren aanwezig Baron Forster, Oostenrijksch-Hongaarsch zaakge lastigde, bij afwezigheid van den minister, die daar ontving den Duitschen minister den heer von Müller, den hertog de Caibrel- lo, minister van Italië en mevrouw de Her togin, Lord Hardy Acton van de Engel- sc.he legatie en graaf en gravin Festiticz, die ter badplaats verblijf honden. Gisterenmiddag ten 3 ure is de mi nisterraad in vergadering bijeengekomen, die door de terugkomst van de met verlof afwezig geweest zijnde leden van het kabi net, weer compleet was. De Minister van Binnenlandsche Za ken, mr. Heemskeiik heeft- zijn werk zaamheden aan het departement hervat. Minister Taltna, is voornemens een bezoek -te brengen aan de van 1416 Sept. a.s. te Zevenbergen te houden Landbouw tentoonstelling. Nederland en Venezuela. Men meld*, uit 's Gnavenhage: Het is gebleken dat de uitlatingen in de Araerikiaan9che pers omtrent- het geschil met Venezuela verschenen vrijwel overeen stemmen met de verwachting, welke hert onderhoud van onzen minister van buiten- laudlsch© zaken met den Amerikaansohen gezant bij ons hof, den heer Beaupré in den lande heeft opgewekt. Men mag als vrij zeker aannemendat Amerika de beste gezindheid tegenover Ne derland in het geschil heeft aan den dag gelegd en geen verzet van die mogend li is te verwachten tegen de maritiem© maat regelen waartoe Nederland bij het voortdu ren van het geschil zou moeten overgaan, waarin elke bezetting van Venezolaansch grondgebied uiteraard ligt buitengesloten. Men maakt de opmerking dat het ge deelte van het verslag van de New-York Herald omtrent een onderhoud met minis ter van Swinderen over Nederland en Ve nezuela, bepaald onjuist is waar de mede werker van het Amerikaansche bLad den minister de woorden in deu mond legt, dat er tusschen beide landen, krachtens over eenkomst, uitlevering bestaat. Een dergelijke uitlevering bestaat niet. De Heemskerck. De Heemskerk is Maandag te Fonta) DeLgada (Azoren) aangekomen en heer gis teren de reis naar Curasao voortgezet. De dag van vertrek van het pant- 'serdekschip „Friesland" van Nieuwediep naar de Caraibische zee is bepaald op 1 Sep- tember a.s. Het Kamerlid van A 1 p h e n. Omrent het lid der Tweede Kamer voor Ommen, den heer J. van Alphen, deelt de Standaard het volgende mede; ,,Naar wij tot onze blijdschap vernemen, blijft de beterschap van den heer Van Alphen toenemen dezer dagen zelfs heeft de patiënt voor een poosje van kamer kun nen veranderen. Toch is hem alle bezigheid zeer nadrukkelijk ontzegd; volkomen rust blijft voor hem noodig. ..De heer Van Alphen gevoelt zich dan ook zoo verzwakt, dat wij namens hem liet- verzoek ontvangen te willen mededeelen, dat-, ten gevolge va-n zijn jongste zware ziekte, hij zich genoodzaakt ziet het lid maatschap van de Tweede Kamer der Sta ten Generaal voor het kiesdistrict Ommen aan het einde van het loopende zittingjaar neêr te leggen." Naar vernomen wordt, vergadert op 29 dezer de Staatscommissie voor den Mid denstand te 'a Gnavenbage. Als onderwerp komt dan de vervroegde winkelsluiting aan de orde. De Raad van Wi 11 eskO p. De gemeenteraad van Willeskop heeft woer een middel tot bezuiniging gevonden. Geduren de een jaar of 7, sedert de vorige burge meester tot, secretaris werd benoemd, is er steeds een bedrag van f 100 op de bcgroo- ting uitgetrokken voor schrijfloon dat werd uitbetaald aan den ambtenaar ter secretarie van Montfoort, die gedurende de kantoor uren van Willeskop, op de secretarie aldaar werkte. Dat bedrag is van de begrooting voor 1909 geschrapt. - Manoeuvres. Men meldt aan de 'pIJ. Ct. De groote manoeuvres, die na eerst te zijn vastgesteld, Later werden afgelast, toen veder werden bepaald te zullen worden ge houden op kleine schaal, zullen nu volgens 1 natst genomen besluit, vast en zeker ge houden worden op groote schaal tusschen Tilburg en Heusden, beginnende 17 Sept. Behalve het 2e, 3e en 6e regiment infan terie, zullen er aan deelnemen een regiment cavalerie en een regiment artillerie. Luitenant Brouwers. Volgens bij de familie ingekomen berichten is de toestand van den le luitenant der mare chaussees G R. Brouwer, dde in Atjeh. werd gewond, bevredigend. Luitenant Brouwers ontving een klewanghouw over arra en kaak. Avp. KAan de onderofficieren en minderen va het leger, die zich gedurende den win ter 19071908 verdienstelijk hebben ge maakt als onderwijzers op de kaderscholen, schermen, gymnastiek enz., worden op den a.s verjaardag van H. M. de Koningin gel delijke belooningen uitgereikt. De N R. Ct. weet te berichten, dat Anten van Rooy in November met Louis Schnitzler in de groote plaatsen van ons laid liedera vonden zal geven. Helene Gerhardb, de zangiores die on langs te Scheveningen met- groot succes op trad, za! in Januari concerten geven te Amsterdam, 's Gra venhage, Rotterdam en misschien Arnhem en Utrecht. Ook Kathleen Parlow maakt weder con tourii-i door ons land in November. Jhr. C. van Lonnep. f Jhr. C. van Lennep, oud-directeur van de Cultuur maatschappij „Vorstonlanden" en oud-wet- liouder van Hilveisum, is gristenen op 80jairi- gen leeftijd te 's Gravenhage overleden Het hoofdbestuur van de regelings- commissie voor bet- XXXe Ned. Taal- en Iietterkundige Congres verzoekt wegens de vele aa.nvragen, do volgende adressen be kend te maiken Hoofdbestuur; prof. dr. L. Knappert, Rijusburgierweg 6© algemeen penningmeesterD. Hartevelt, Nieuwe Rijn 64; commissie voor ontvangstmr. F. R. Crommelin, Breestraat 82; commissie vcor logies: II. C. Leemhorst, Moischsingel 21 persbureau: G. II. Sijthoff, Witte Sin gel 95 De algemeene vergadering der Ne derlandsche Vereeniging. voor gemeentebe langen zal op 29 Augustus 1908 te Leeuwar den worden gehouden. O.m. zal aan de orde worden gesteld een concept van de gewij zigde statuten en een voorstel van het be stuur om de jaarlijksche contributie op f 4 te bepalen. De eerste Nederl. Bond van oud- onderofficieren van land- en zeemacht en koloniën hield. Maandlag zijn 14e jaarverga dering in Deu Haag. Generaal-majoor W. de Meester, de beschermheer der afdeeling, woonde haar bij. D© bonds-voorzitter, de heer A. R. Michols, leidde de vergadering. In zijn welkomstwoord gewaagde hij met dankbaarheid van den toenemenden vooruit gang van den Bond. Uit het verslag bleek dan ook, dat op 1 Juli jl. het aantal leden en buitengewone leden 342 bedroegdat der donateurs is met 2 echter achteruit gegaan. Aan ondersteuning is in 't afgeloo- pen jaar uitgekeerd f 250; bij overlijden f 360; aan renteloos voorschot f 2550. Van 't nu begonrnien boekjaar zal uitgekeerd worden bij overlijden van een lid f 90 en van een buitengewoon lid f 45bij ziekte of werkloosheid gedurende 8 weken f 5 per week. De bondsvoorzitter, alsmede de bondsse- cretaris, de heer J. L. Muller, werden her kozen. zoomede de leden der commissie van 'beheei van het ondersteuniugsfonds. De heer J. M. van Dugteren, lid en voorzitter van de afd. Amsterdam, werd tot lid van ver dienste benoemd en als zoodanig geïnstal leerd. De volgende jaai-vergadering zal te Am sterdam worden gehouden. Christelijke Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten. Het zes en twintigste jaarverslag van de Christelijke Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten, te Ilaarlean, vermeldt, dat als nieuiwe leden in het beet uur zitting namen de hecren C. F- Bierens de Haan, te Heemstede, en jhr. mr. dr. W. F. Roëll, te Amsterdam. 31 Maart 1908 werden in de inrichting verpleegd 197 mannen en 194 vrouwen. Van de 31 afgeschreven vrouwelijke pa tiënten gingen 3 genezen naar huis; 4 ver lieten veel verbeterd de inrichting; 14 wer den tegen advies naar huis gehaald 1 werd overgeplaatst naar een R.-K. inrichting 3 gingen ever naar een krankzinnigengesticht, en 6 zijn overleden. Van de 26 afgeschreven mannelijke pa tiënten ging 1 genezen naar buis, en 1 ver trok na kort verblijf, waarin hij geen toe val gehad had4 worden door de familie naar huis geihlaald 3 naar een lcrankzinaii- ge-ngestidht overgeplaatst, en 16 zijn over leden. Het aantal verpleegdagen bedroeg voor de beide afdeelingen te zaonen 142948- Het verslag van den penningmeester maakt met dankbaarheid melding van een ontvangen bedrag van f 6500 aan legaten. De opbrengst der huisbusjes nam toe, deze bedroeg f 1269, ook de giften der 2j-cts. vereenigtngen waren hooger dan het vorige jaar, ze bedroegen f 6977. Aan verpleeggelden werd ontvangen f 111.228. Ondanks de op velerlei wijze be toonde offervaardigheid, sluit de rekening met een nadeeüg saldo van f 10.708. Tentoonstelling „opvoeding v a n het kin d." De heer L. van Lier sprak gisterenmiddag over het spreefconderwijs. Spreker begon zijn rede met de belang stelling der aanwezigen te vragen voor het sprekende kind, en wel voornamelijk voor het slecht sprekende kind. Zoo lang wij his torie kennen, hooren wij van spraakgebrek- 'kigenToclh zijn die belangen van het 9praak- gebreklkige kind verwaarloosd. Wel is van den Bond van Onderwijzers zoo nu en dan een lezing gehouden, doch eerst uit de en- Quête van de Ver. v. Volksonderwijs is ge bleken, dat onder onze schoolplichtige be volking 3 spraakgetbrekkigen zijn. Wel een bewijs dart- het tijd -wordlt, dat van regee rt ngswege maatregelen genomen worden. De gemeente 's Gravenhage maakt een gunstige uitzondering; daar wordt gratis spraakon derwijs gegeven voor minvermogenden. Doch er moet nog meer steun komen van heeren medici, die door hun studie zooveel hulp zouden kunnen verleenen, mits ieder begrij- pe. dat er steeds van onderwijs sprake moet zijn. Men noeme het geneeskundig onderwijs. Spreker herdacht dankbaar de medewer king van de pers en van de ouders, ook uit den arbeidershanddie geen moeite te groot achtten, om hun groot gebrekkig kind voor uit te helpen. Vervolgans ging Spr. na het verschil in die oude en de nieuwe richting bij de oude stond het methodisch onderricht op dien achtergrond, dat juist heden ten dage veld wint. Tobh waren er ook enkele resul taten van het vroegere systeem aan te wij zen, die schitterend «enoemd mochten wor den. De nieuwe richting echter wensebt geen gomoedbuitingien, die licht tot dwaling aain- ieiding kunnen geven, maar eisciht volkomen objeictiviteit. Zij vraagt, wetenschappelijk ontwikkelde 9praak leeraren en een sdlieape begrenzing van het ge/bied van zulk eeu spraakleeraar en van den artse, buiten wiens terrein de leeraar zich strikt zal moeten houden. Het stamelen ontstaat tijdens de spraak- ontwikkeling en terwijl het tot 3 of 4 jaar gohoel natuurlijk is, wordt het na 5-jarigen leeftijd oen pathologisch geval. Uit hot sta melen ontstaat vaak stotteren. Het is dus geen zen uwtverschijnselSpr. meent, dat. stotteren over het algemeen geen zenuwver schijnsel is. Als curiositeit dèelde hij mee. vóór enkele daigen een steeds kalmen, rusti ge» neger uit Senegaimbaë onderzocht en on dervraagd te hebben, waardoor hij in zijn overtuiging gesterkt is. Het lispelen moert, men niet geringschat ten, omdat heit oen eerste schakel in de de generatie is. ïmimers, het kan genezen. Over hot algemeen zijn alle spraakgebreldkigen te genezen, tenzij men blijkt stuiten op physi- solie oorzaken. Voorts besprak hij de hoor- stomiheid en de agrammatism us (het niet juist bouiwen van zinnen) en hot door den neus sprekem door een gehemeltegdbrek, aldan niet vergezeld van een hazenlip. De gemeenten moeten deze kinderen hel pen in 't belang van het kind, de school, de gemeenschap en in het belang van haar eigen funcbiën. Waar de gemeenten te klein zijn, moeit de prdvirteie een inrichting tob stand brengen. Naast bert spraakgebrrekkige staat het sleohtsprCkende kind, dat men in groeten getale in aJlle klassen vindt en dat men al leen kan helpen, wanneer men de onder wijzers les in methodisch spreken heeft doen gevenTegelijkertijd moeten de klassen klei ner zijn cllan hdt geval is. Eenige tot hem gerichte vragen werden door den inleider beantwoord Fabrieksjubileum. De firma E. M. Jaarsnta in brandkasten, haarden enz. herdenkt 25 Augustus haar 40-jarig bestaan. Op bescheiden voet. te Sneek begonnen, heeft zij thans te Hilversum een fabriek met tal rijk personeel Een eigenaardig souvenir, een koperen briefkaart-standerd, wordt aan vrienden der firma bij deze gelegenheid ge schonken. Solidariteit van fabrikan ten. In de fabrieken van W. v. Enschot en Zoon, P. W. V. Lisdbnk en Co. en C. Pij nenburg, te Gorirle en Gel drop, is aangeplakt, da.t deze fabrieken, wegens dienstweigering bij de firma Puvenbroek, zullen worden stop gezet op 31 dezer, 1, 7, 9, '14, 15 en 21 September en volgende dagen, tenzij het ge schil eerder is opgelost. Slapte van werkzaamheden. Naar het Ilbl. verneemt, zullen binnenkort aan de afdeeling wagenmakerij der Ned. Fabriek voor Werktuigen en Spoorwegmate- rieel te Amsterdam wegens slapte van werk zaamheden 20 a 25 werklieden ontslagen worden De directie der fabriek heeft besloten de invoering van het druk besproken arbeids- eontract voor haar fabriek op te schorten tok na de afkondigingen van het Kon. Besluit van de wet op het arbeidscontract. In het. oorspronkelijk contract zijn een paar wijzi gingen aangebracht, o. a. dat zij, die in 1903 niet gestaakt hebben, ontheven zijn van de verplichting tot het. storten van staan geld- Ten bate van den v i s c h- stand. Het hoofdbestuur van den Alg. Ned. Hengelaarsbond had aan den direc teur van de Rijkswerkplaatsen aan de Hem- brug een schrijven gericht, waarin geklaagd werd, dat in de Rijkswateren in de onmid dellijke nabijheid van de onder ziju bevelen staande werkplaatsen de visschen bij massa, sterven, vermoedelijk door liet in die wate ren werpen van hoeveelheden geheel of ge deeltelijk in die werkplaatsen verwerkte carbid, waardoor voor den vischstand ver giftigde gassen ontstaan, en hem verzocht werd bevelen te willen geven, dat het carbid op voor den vischstand minder schadelijke wijze voortaan zal worden vernietigd. Het hoofd van de munitiefabriek heeft hierop geantwoord, dat voor zoover hem be kend, ééns een hoeveelheid gedeeltelijk uit gewerkte carbid in het Noordzeekanaal is vernietigd geworden, en dat er maatregelen zijn getroffen om in den vervolge carbid op een voor den visclistand onschadelijke wijze te doen vernietigen. De H a.a.r 1 em sch e kermis en de gemeenterekening van 190 7. Nu er te Haarlem kans schijnt te bestaan op een voorstel tot. afschaffing van de kermis, kan het zijn nut hefbben mede te deelen, dat de afschaffing gevaar gaat opleveren voor het sluitend maken van de gemeeuterekening. Wat blij.kit uit de pas ontvangen rekening over 1907, die een batig saldo aanwijst vam nog geen f 29,000. waaronder bijna f 20,000 aan kermispadhtgélden. (Tel-) Uit de diamantindustrie. De Amsterdamsche correspondent van de N C. schrijft: Nu de ergste storm zich heeft gelegd en de diamantindustrie weer in kalmer water vaart, is de belangstelling van het publiek alsnu gaan verflauwen. Een gewoon ver schijnsel trouwens, dat zich steeds weer bij iederen tak van industrie waar het een lijd lang zwaar gerommeld heeft, herhaalt. Ook in do Franschelaan is, zoo van buiten af gezien, de kalmte teruggekeerd. Geen groepen werkioozen meer, die druk gestic uleerend in de nabijheid van het ge bouw staan of zich op den stoep verzame len. Geen rumoerige bijeenkomsten van mal contenten, die vol van groote dingen, ver bazend veel zeiden en, als 't op handelen aankwam, erg tam bleken. Al deze bij een crisis behoorende eigen aardigheden, zijn, mot de terugkeerende kalmte verdwenen. Doch, ook al moge de Franschelaan van buiten haar gewone aspect verkregen heb ben, daarbinnen wordt nog hard gewerkt. Conferentie volgt op conferentie en voor iaderen juwelier, wiens werklieden met de voorwaarden accoord gaan, worden speciale loontarieven vervaardigd. Sommigen komen er nu toe een partijtje ruw af te maken, anderen hebben wat geslepen verkocht en gaan nu weer zoetjes aan eens aan het werk cn een derde probeert 't met een nieuw pro duct. Dit allee heeft ten gevolge gehad, "dat het, zelfs tot 5300 geklommen cijfer der werkioozen thans, volgens de ons gis teren door den bondsvoorzitter verstrekte opgave, is teruggebracht tot 2622. Een betrekkelijke snelle daling die zelfs de bondsvoorzitter iu de dagen van beroe ring niet zou hebben durven voorspellen. Hoe gunstig dat alles er nu ook moge uitzien, toch valt er omtrent den toe komst nog niets niet zekerheid te zeggen. Men moet vooral geen „hei!" roepen voor men over de brug is. Al de gunstige ver wachtingen zijn op Amerika gebouwd. Men hoopt dat, wanneer daar de presidentsver kiezing en de oogst achter den rug zijn, er een gunstige wending zal komen in de dia mantmarkt. Want, indien zulks niet het geval zou zijn, komt men hier met het na jaar te staan voor een nieuwe crisis en be gint de misère van voor af aan. Het kan dus geen kwaad nog eens voor een al te groot optimisme te waarschuwen. Doch, ook al blijft de gunstige toestand aanhouden, dan nog zal men zooals wij reeds meldden op zijn allerminst met 1600 werkioozen blijven zitten, die men zal moeten helpen den winter door te ko men. Zooals bekend is, heeft de Henri Polak gesproken van een extra heffing op hen, die weer aan den arbeid zijn gegaan. Zoo iets zal echter, verklaarde hij ons gisteren, op ernstige bezwaren stuiten. Wij laten het feit dat de menschen dik in de schuld zitten en dus weinig te missen hebben, nu een oogen- blik buiten beschouwing. De anima zal bui ten deze omstandigheid, zeer gering zijn, om dat zich onder die 1600 een legertje van 6 a 700 z.g. „admittenten" bevinden; men schen die iu den erg drukken tijd wel werk kouden vinden, maar bij een terugslag uit lie vak liepen en zich nu op de werkloozen- lijst hebben laten schrijven. Waar de juwe liers te kust en te keur werklui kunnen krij gen, is er natuurlijk geen sprake van dat deze „outsiders" weer aan den slag zullen komen. Terwijl hun vakbroeders ze eigenlijk beschouwen als „schurfte schapen". Het voorstel om uit een extra heffing een steunkas te vormen, zal dus zeker op ern stige» tegenstand stuiten. Blijft de vraag of men waar een andere uitweg moeielijk te vinden zal zijn ten slotte niet zal moe ten zwichten voor deze onafwijsbare waar heid, dat 'men de menschen goede en kwade door elkander niet kan laten hongeren. Dat zal de Bondsraad hebben op te lossen,. Het conflict te Tilburg. Gis teren had te Tilburg weder de wekelijkscho uitbetaling plaats aan de uitgeslotenen. De gelden, vorige week ingekomen bij het steun comité, waren belangrijk hooger dan de vorige weken. 's Hb. Ct. K-a t k n n ppe nTe Durgei'dani zóu op Koningrinnedlaig o. a. een wedstrijd gelhouden would en in het „kaïtiknuppeten". Vele dierenvrienden in den lande hebben zicfli terecht aan deze baxbaarschheid geër- gierd. Tot ihunne geruststelling zij echter thans vermeld, dat de „kat" bestaat uit een stuik hout, een turf of ander voorwerp. Gebrek aan toezicht in het Amiterdamsche hospitaal. Om trent een aantal uit het militaire hospitaal ontvluchte mariniers, verneemt de Resh. uit Amsterdam, dat eenige hunner kame raden meenen hen gisterenavond in burgier- kleere. bij het „hartjesjagen" op den Zee dijk opgemerkt te hebben, hetgeen de mili taire autoriteiten gerapporteerd is. Pogin gen tot ontvluchting doen zich, zoo verze- keide men ons, in het hospitaal herhaalde lijk voor. Zoo onlangs, toen een der patiën ten op liet dak klom en langs de brandlad der het hospitaal verliet. Volgens den chef 1 van het hospitaal, heerecht er te veel vrij heid, laat de discipline veel te wenschen over, gevolg van het feit, dat de militaire geneeskunde het redht mist- straf op te leg gen. In het hospitaal worden op de brutaal ste verboden lekkernijen binnengesmokkeld. Kooplieden bereiken in schuitjes langs de Mauritskade de achterzijde van het hospi taal en slijten aan de patiënten hunne wa ren. Zoo werd pas 14 dagen geleden een koop man in haring betrapt, terwijl hij ijverig zijn waar aan het verkoop©» was. De chef aeiht da n ook vei-soherpt toezicht en uitbrei ding der bevoegdheden van de geneeskun digen zeer noodzakelijk. Relletjes te Bever w ij k. Te Beverwijk ziju in de laatste dagen relletjes voorgevallen, in verhand met het afschaffen van de kermis. Als gewoonlijk trokken zingeud© troepjes jongens langs dte stratenwaarna later dlo ouderen baldadigheid pleegden. Eaukelen der grootste levenmakers «werden tijdelijk op gesloten. Zondagavond werden enkele uiten inge worpen bij raadsleden en ook in het raad huis. De politie, drie mei eenige rijksveld wachters versterkt was, trad nu op en dreef de menigte met salbel en stok uiteen. Toöh bleef het nog lang onrustig exp straat. De "burgemeester bewoog zich den gdbeelen avond tusschen de menigte. Een zeer brutale diefstal heeft te 2 uur in den nacht van Zaterdag op Zondag plaats gehad te Amsterdam op don 0. Z. Achterburgwa,l 189 in den horio- gowinkol van mej. Dfe Weert, het derde huis van de Spinhuissteeg, waarin zioli, zooals men weet, het hoofdbureau van politie be vindt. Vermoedelijk met behulp van een doek heeft de dief de ruit van de winkelkast zon der al te veel geraas weten te breken. In de étalage stonden, stevig vastgeklemd,.twee kistjes met horloges. Eén daarvan, inhou dende 15 horloges, heeft de man losgerukt, waardoor echter eenige klokjes kwamen te vallen Het rumoer trok de aandacht van een politieagent, die in de Spinhuissteeg op post stond De dief sloeg in allerijl op de vlucht. Een agent, op een rijwiel, zette hem na. Op het politiegefluit snelden eenige personen, die zich in een koffiehuis om den hoek van den Kloveniersburgwal en het Rusland be vonden, toe, en namen deel aan de jacht partij. Het ging het Rusland over tot op den Kloveniersburgwal bij de Manhuispoort, waai de dief kwam te vallen. De jacht scheen den man nogal t© hebben afgemat, althans hij deed geen moeite meer om te ontkomen en hijgde den agent toe;

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2