BINNENLAND. Aziz gevangen genomen is. Volgens andere berichten vluchtte hij in de Fransche zone. Dc Azizistische artillerie bleef zonder uit werking. Men verhaalt, dat de paniek ver oorzaakt werd door het springen van ka nonnen. Parijs, 22 Aug Een Ilavaa-nota zegt De heden door de regeering ontvangen tele grammen bevestigen het bericht, dat Abdel - Aziz eene nederlaag heeft geleden. D© Sul tan trekt met het overschot van zijne troe pen terug in de richting van het gebied van Tadla. Verschillende kaidsen een groot aan tal leden van den Chauja-stam moeten op den terugtocht gedood of gevangen genomen zijn door vijandelijke stammen, door wier gebied zij trokken. ïanger,22 Aug. De commandant van den post op den Roodeu Berg, die hior is aangekomen, deelt mede, dat toen do mehaila van Mooley Hafid tot den aanval overging, alle soldaten naar den vijand over liepen. Boe Aoeda is ingesloten. Er heerscht groote opgewondenheid onder de stammen in den omtrek van deze stad. Do toebe reidselen voor de uitroeping van Mooley Hafid tot sultan te Tanger geschieden met groote bedrijvigheid. Tanger, 24 Aug. Onder de pressie van de stammen in het gebied in de buurt van Tanger, die de stad bedreigden als Moe- ley Hafid niet tot sultan werd uitgeroepen, hébben gisteren do Marokkaansche notabelen V3n Tanger vergaderd in eene moskee om te l>eraadslagen over den vorm, waarin de pro clamatie zou geechioden. El Menebbi, de vertegenwoordiger van Moeley Hafid, die hem reeds het ambt van minister van buitenlandsche zaken had op gedragen, verzocht op raad van het Engel - sche gezantschap ecnige dagen met de pro clamatie te wachten, opdat Abdel Aziz den tijdzou hebben tot de abdicatie, die vau hem verwacht wordt Maar Marokkaansche grootwaardigheid3bekleeders verlangden, dat de uitroeping onmiddellijk zou geschieden. Er werd "besloten, dat Menebbi met Gebbas, als vertegenwoordiger van Abdel Aziz, den Franschen gezant machtiging zoude vragen om terstond Moeley Hafid tot sultan uit te roepen. De heer Reg na uit gaf dadelijk aan dezen wensch toe. Alle ambtenaren, die van Azis hunne aanstelling hebben ontvangen, blijven in functie. In den loop van de vergadering in de moskee kwam men overeen 1dat pogingen tot het verwekken van onlusten zullen wor den tegengegaan 2. dat volstrekt geen maat regelen van wraak zullen worden genomen tegen vroegere te gen a tan dors3. dat de amb tenaren van den sultan in hun. ambt zullen blijven. Padillo, do Spaansche zaakgelastigde, woonde de gesprekken van de gedelegeerden met Regnault bij. Dezo bedankte de gedele geerden voor hun stap. Hij verklaarde, dat hij zich niet had te bemoeien mei- vragen, die van dynastieken aard waren of de binnen- landBche politiek 'betroffen. Hij nam akte van de verzekeringen betreffende de veilig heid van de vreemdo koloniën en de har.d- liaviug van de orde. Padillo bedankte ook do gedelegeerden en sloot zich geheel aan bij dc verklaring van Regnault. Na liet ouder houd keerden Gebbas en Menebbi naar de moskee terug, waar de uit roeping van Moeley Hafid tot sultan ge schiedde onder geestdriftig gejuich van hen, die do plechtigheid bijwoonden. Er heerscht algemcene vreugde onder dc inwoners. Een 300 inlanders gaven uiting aan hunne vreug de voor het Duitsche gezantsoha.psgebouw. Een dertigtal Duitse hers, in een koffiehuis vereenigd, dronken champagne eu bespraken het gebeurde, waarbij word opgemerkt, dat do eerste daad, die door den vertegenwoor diger van den nieuwen sultan is verricht, cene daad van vriendscliap was voor den Franschen gezant. Tanger, 23 Aug. De nederlaag van Abdel Azr- wordt bevestigd. Het is onze ker. waar hij zich nu bevindt. Zijn mehaila leed zwaro verliezenzij werd verrast, ge durende den nacht van den 20. Do meeste troepen van Aziz liepen over naar Hafid, nadat enkele schoten waren gelost. Het eeuigc trouwe contingent was dat. van den Chaujastam, dat met wanhopige» moed vocht. Naar bericht wordt, heeft Abdel Aziz Settat bereikt met de Fransche mili taire missie en twee Engelschen. De Dépccho marocainc bericht, dat een Eugelsclunan en eenigo Fransche officieren er mist worden. De Ilafidisten te Tanger zijn zeer ver blijd: zij verklaren, dat de uitroeping van Hafid tot sultan in Tanger slechts eene kwestie van weinige dagen is. Tweede telegram. Abdel Aziz, ver- gt«e!<l van SIiman en Makri, is te Settat aangekomen. Hij zal zich naar Casablanca begeven. Derde telegram. De notabelen van de stad hebben eene bijeenkomt gehad met Torres en Gebbas, de minister van buiten landsche zaken en van oorlog van Abdel Aziz, en stelden hen in kennis van de uit roeping van Moeley Hafid. De plechtigheid had plaats met een saluut van de batterijen en verwekte groot vreugdebetoon onder de bevolking. Vierde telegram. (Officieel). Abdel Ariz is te Sottat bij den Franschen militai ren post in hot Chauja-gebied. De inlandsche overheid te Tanger heeft aan alle kusthavens geseind om hen mededeeling te doen van de uitroeping van Moeley Hafid tot sultan en hen te verzoeken, dat hetzelfde daar zal wor den gedaan. Allo ambtenaren van Aziz er kennen Hafid. Allerlei. Iï o r 1 ij n, 2 2 Aug. Vijl" minuten nadat de tocht van den ballon Parseval heden morgen was begonnen, brak de riemsohijf aan den koeier vau den ventilator. De mo tor kon daardoor niet meer tegen den wind opkomen. De ballon landde zonder oenigen hinder bij Wittenau. Behalve dit defect was alieo m de beste orde. vWÜbelm Voigt hooft zich toch laten overhalen door de reclaim©1 In een winkeltje van prentbriefkaarten te Rmdorf, het voor stadje van Berlijn, heeft hij op één morgen niet minder dan 4000 prentbriefkaarten verkocht-, om vervolgens te poseeren" voor de kinematograaf. Dan is hij ook nog in het Passage-panopticum te Berlijn opgetre den en heeft in korte toespraakjes aan het- in drommen opgekomen publiek gebeurte nissen uit zijn leven verteld. Doch de politie nam met deze spreekbeurten geen vrede en verbood hem verder optreden. Voigt verklaarde trouwens zelf, dat hem dat optreden in het openbaar onaangenaam was. Hij was tevreden als men hem met rust liet. Doch liij was dozen keer van zijn gewoonte afgeweken, om een goed werk voor Donaueschingen te doen. Nu, daar kan men ook de recette, welke de „kapitein van Köpeniok" maakt, best gebruiken, daar, volgens de laatste soliatting, de schade door den brand veroorzaakt., tusschen de 4 a 5 millioen Mark bedraagt. i vVrijdag j.l. is de Schaarbeeksche Panamaza3'k in eene woelige zitting van den gemeenteraad dier stad behandeld. De zit ting mag onder de beroemdste aller zittingen deser voorstad van Brussel worden aange merkt De opening geschiedde nog al ka-lm, of schoon eene ontzaglijke en woelende menigte de deuren belegerde. Slechts 90 personen konden plaats vinden op de publieke tri bune en bij duizenden stonden de mensehen voor het gemeentehuis. Men stikte letterlijk in de zaal, want de voorzitter had alle ramen doen sluiten, op dat niet het- geroep en getier der menigte buiten de beraadslaging zou storen. Het had veel van eene dier woelige ver gaderingen der Nationale Conventie. Ntets werd verhandeldmen schold el kander uit, ieder verlangde het woord, en de voorzitter, die al het mogelijke in het werk stelde, de orde met zijn voorzittersha mer terug te kloppen, werd voor een tim merman uitgemaakt. De rechterzijde stond na veel scheldens en séhreeuwens op en verliet ondeT de woorden „Blijft nu maar ondereen voort- knoeien" met vee] waardigheid de zaal. Onderwijl bruischte de menigte daarbui ten als een kokende zee. De raad, niet meer voltallig zijnde, gaat uiteen. De raadsleden worden buiten ont- liaald op het geroep Demission Demission Hier en daar hoort men ook a bas la Calot te! Eerst om 1 uur des nachts herkreeg Schaar beek zijn gewoon aanzien. Eenige straten, de rue Octave Haussa en boulevard Van den Putte zullen herdoopt moeten worden, waaruit blijkt dat het niet aanbevelenswaardig is, straten naar nog in leven zijnde personen te noemen. vEen jongmensoh lokte, naar men uit Neiw-York bericht, zijn tante en nicht naar Amerika., om ze daar te vermoorden en te hero ovenWanneer een jongmensch van twintig jaar, op wiens gedrag niets was aan te merken, zulk een daad begaat, moet men naar de motieven z?eken. Het motief tot dozen moord was, dat hij zijn ouders een goeden ouden da,g wilde bezorgen. De moordenaar heet August Eberhard. Zijn vader had in Weenen een goede zaak gehad, tot hij voor1 kort failleerde. Hij ging naar Amerika., waar hij hard moest werken, om rond te komen. De zoon werkte van deu vreegen morgen tot den laten avond, ontzegde zich elke ontspanning en spaarde zijn geld. De zorgen werden niettemin steeds greoter, daar er een zware hypotheek op het huis rustte. August zon op middelen* om zijn ouders te helpen eu voor ellende te sparen. Toen schreef hij aan zijn tante Otille in Weenen, die vermogend was, dat hij haar dochter wilde huwen Zij liet zich overhalen om naar Amerika, te gaan. Twee dagen na aankomst bracht hij de beide vrouwen, onder voorwendsel om de warmte te ont vluchten, naar een eenzame plek, waar veel kolentreinen passeerden. Daar aangekomen schoot hij zijn tante dood en wierp haar lichaam op de rails. Het lijk werd eerst ge vonden, nadat verscheidene treinen er over gereden waren. Zijn nicht ontvluchtte. Zij was echter zoo van streek, dat zij vertelde, dat verschei dene mannen haar aangevallen hadden en aanvankelijik scheen het, dat een vreemde ling den moord had gepleegd. Maar August en het geld, dat tante bij zich had waren verdwenen. Toen de politie bij zijn vader kwam, vertelde deze, dat August zijn nicht had willen huwen. Na een weck gaf August zich in handen der politie. Eerst bekende hij zijn daad niet en beweerde, dat de vrouwen door Italianen wa ren overvallen en hij gevangen was genomen. Om deze geschiedenis geloofwaardig te ma ken, had hij zichzelf in het been geschoten. Spoedig vertelde hij alles en zeide. dat hij het ^eld noodig had gehad, om zijn vader te helpen vDe Daily Chronicle verneemt uit Sau Francisco, dat er 'boschbrandeu woeden in hei Yoeemite-dal in Califomië. Het prachtig park (het Yosemite-dal is een der tot „natio naal park" verklaarde ongerepte woudstre- ken in de Ver. St., zooals ook 't Yellows tone- park er een is) wordt met vernietiging be dreigd. De brand breidt zich uit. De aan grenzende staat Washington heeft troepen opgeroepen om het vuur te bestrijden Het. j is niet onwaarschijnlijk dat de brand een omvang zal aannemen als die, welke on langs gewoed heeft in Britsch-Columbië Petersburg, 22 Augustus. Ver schillende choleragevallen, waarvan één met doodelijkeu afloop, zijn te Tiflis geoonsta- teerd. De auCbritedtcn verklaarden de stad I Taganrog ale van cholera verdacht. Moskou, 23 A ag. Er zijn gevallen van cholera geconstateerd. Lenden, 23 Aug. Kapitein Hoekstra en 20 personen der bemanning van de Ne derlandsche stoomboot Zwijudrecht, die den 7en Augustus op 1800 mijlen afstand van Falmouth is vergaan, werden heden in j Falinouth aan land gébradht en in het zee manshuis onderdak gebracht. Zij waren I gered door de bark Silverstream. 2 4 Aug De bark Silverstream, die gis- I teren van Buenos Ayres te Falmouth aan kwam., had den kapitein en 27 personen der bemanning van de Nederlandsche stoom boot Zwijndreoht- aan boord, die in volle zee is vergaan nadat zij lek geworden was op rc.s van Londen naar Havana. De be- mauniug had vier dagen aaai de pompen gewerkt.. De Zwijmdredht zlonk een half uur nadat de bemanning was gered. Bergen, 23 Aug. De stoomboot Folgcfonder, behoorende aan de maat schappij Ha ixl a n ger -S ven hord la ndis den 22en Aug bij Skaanowik aan den grond geraakt en binnen drie minuten gezonken. Naar verluidt, zijn er 85 passagiers aan boord geweest, waarvan 30 moeten zijn ver dronken. Tot dusver zijn 15 lijken opge bracht, waaronder vijf van de bemanning. Konstan ti n opet, 23 Aug. Een groote braud brak ihoden namiddag uit in de wijk Mehemet. Eenige honderden hui zen zijn vernield. Do brand duurt voort. De Staatscourant van Zondag 23 eu Maandag 24 Augustus bevat o.m. de vol gende Kon. besluiten: benoemd tot burgemeester van Hengst dijk C. van Esbroeck; van Oostkapello jhr. W. Z. v. Teylingen, van Grubbenvorst G. II. Cremcrs, van Sevenum K. M. G. Everts, en van Jabeek V. Schoffelen. aan den heer H. Damsté, hoofdinspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen aan het departement van finan ciën is vergunning verleend tot het aanne men van het Officierskruis der Orde van het Legioen van Eer, hem door den presi dent der Fransche republiek geschonken benoemd: tot burgemeester der gemeente Hengstdijk, C. van Esbroeck tot burgemeester der gemeente Oostkapelle, jhr. W. Z. van Teylingen, secretaris dier ge meente tot burgemeester der gemeente G robben vorst, G. H. C'remers tot burgemeester der gemeente Sevenum, H. M. G. Everts, secretaris dier gemeente; tot burgemeester der gemeente Jabeek, V. J H. J. 'M. Schoffelen, secretaris dier gemeente. Dc Koningin-Moeder kwam gisteren middag te 2.38 aan het station Baarn terug van haar bezoek aan II. M. de Koningin op liet Loo. De prinses-wed uwe Hendrik VII von Reuss, geb. Hertogin van Saksen Wei- mar, kwam met II. M. mode, ten einde enkele dagen Hare gast te zijn ten paleize Soep.tdijik. Do burgemeester van Baarn was ter begroeting aan liet station aanwezig. Men meldt uit Soeétdijik De twee Prinsjes voai Wied Vrijdlag werd abusievelijk Prinsjes van Elbach ge seind vertrokken Zaterdagmorgen van Soestdijk naar Duitscliland. OET. M. de Koningin.-Mbeder was naar Het Loo en keerde om 2.39 naiar het station Baarn terug. De audiëntie van den Minister van Landbouw, Nijiverheid en Handel zal op Woensdag 2$ en die van den minister van oorlog Donderdag 27 Aug. a.s. niet plaats hébben. Nederland en Venezuela. Naar .men uit goedé 'bron verneemt, is Vrijdag de nota onzer Regeering aan die van Venezuela verzonden geworden, welke ten antwoord strekt op het, ook in de Ne derlandsche pers, openbaar gemaakt schrij ve» van den minister van buitenlandsche zaken te Caracas, houdende kennisgeving. da)t de President van Venezuela aan den Nederlandsdhen minister-resident zijne pas poorten heeft gemeend te moeten zenden Zijn wij wel ingelicht, dlam rekent de Re- geering hot niet dienstig in den tegenwoor dige» stand der onderhandelingen aan den tekst dier nota openbaarheid te geven. Wel is uit vertrouwbare bron gemeld, d'at de Nederlandsche Regjeering, reeds nu en zulks 'met den 'meesten. nadruk, op de on middel Pi jike intrekking der va n Curasao zo» noodlottige decreten Van 14 Mei heeft aangedrongen Reuter seint uat Dooiden d.d. 21 Aug. De Globe zegt in een artikel over het- ge schil tussclien Nederland en Venezuela, dat Nederland de middelen hoeft om zich te deen eerbiedigen door Gastro. Het blad hoopt dat Nederland niet zal overgaan tot een bombardement, omdat dit aan Castro geen nadeel kan toebrengen en slechts scha de kan berokkenen aan vreemde handelaars. De blokkade is het eenige afdoende middel om Castro tot rede te brengen. In de laatste aflevering van „Neerlan- dia' wordt omtrent den toestand op Cura- 9ao het volgende geschreven Men moet op Curasao hebben vertoefd, eu vooral, men moet den minderen man in zijn werk, in zijn dagelijksch leven hebben kunnen gadeslaan, in zijn kleine barkjes met hem op zee zijn geweest, men moet zijn zwoegen en werken om den kost te verdie nen, hebben nagegaan, om een juisten in druk te verkrijgen van de angst en versla genheid, die liet volk drukken, voor dat zwaard van Damocles, dat hun voortdurend boven het hoofd hangt. Men moet een schoe ner. aan welken onverwacht en volkomen willekeurig het lossen in een Venezolaansche haven ontzegd was, onverrichter zake met al zijn passagiers en goederen hebben zien terugkeeren in de zoo juist verlaten haven van Curasao en de schrik en woede van het volk hebben aanschouwd, meu moet de be rusting hebben bewonderd, waarmede de visschers, evenals de Russische boer niet zijn „waarom ook niet?", u vertellen, "hoe de visscherij op de Roques-eilanden vroeger zulk een ruime bron van bestaan, nu bijna geei voordeel meer oplevert, omdat Vene zuela het vissollen daar bijna onmogelijk maaktmen moet de nijpende armoede ken nel', die onder de mindere bevolking van Curasao heerscht, en de met koogliartigen trots verborgen gehouden verarming van meerdere vroeger gegoede families hebben aanschouwd, om werkelijk in te zien, van hoe overwegende beteekenis dit alles voor onze kolonie is, en ten volle te beamen de woorden van het adres, dat Curasao thans een crisis doorleeft, zoo hevig als nooit te voren, een crisis, die van het toch reeds vei zwakte organisme zijn laatste krachten vergt. Moge die crisis door de krachtdadige hulp vau het moederland spoedig voorbij zijn want slechts van Nederland ze'f kan op het oogenblik de redding komen, en slechts eene regeling, die ook voor de toekomst vaste aarborgen geeft, kan hier helpen en den vroeger zoo kracktigen tak van onzen Ne- deriandschen stam voor afsterven behoeden." De luitenant er zee der 1ste klasse W. H. C. Hoog, thans nog commandant, van H. Af. riviervaartuig Mosa, is bestemd om den kapitein-luitenant ter zee E. E. Dullemond te vervangen als cKef van dén staf der zeemacht te Amsterdam. Naar de N. R. Ot. verneemt, is de luit. ter zee 2e kl. D. A. de Ronde, die 3 September a.s. per ss. Rembrandt van Ge nua naar Oost-Indië vertrekt, 'bestemd oim den luit. ter zieo lep kl. C. J. J. de Neve als adjudant van den Gouverneur-Generaal van N.-I. te vervangen. De heer Van Heutsa verlangde als adjudant een officier van la- geren rang dan dien van luit. ter zee le kl. (kapitein), De luit. ter zee De Ronde is 1 October 1902 tot zijn tegenwoordigen rang benoemd en koimt derhalve in de eer ste jaren nog niet- voor bevordering in aan merking. De luitenant ter zee der 2de klasse L. M. J. Gregory, dienende aan boord van Hr. Ms. instructieschip At-jeh, wordt met 1 Sep tember a.s. op non-activiteit gesteld en ver vangen door den luitenant ter zee 2de klasse W. C. Bijl de Vroe. Dc officier van administratie der 2de kl. C. A Hauer, dienende aan boord van Hr. Als monitor Heiligerlee, wordt met 16 Sep tember a.s. op non-activiteit gesteld en ver vangen door den officier van administratie der 2e klasse P. J. Dikkers Corvéeërs. Door den Minister vai: Oorlog is vastgesteld een bijzonder voor schrift voor de corvéeërs bij de korpsen en kcrpsgedee'ten bij de landmacht. Het bevat de bijzondere bepalingen, die, nevens het werklieden-reglement bij de landmacht, gel den voor den oorvéeër, werkzaam in de ka zernes en aankoorigkeden. De commandant van bet korps of korpsgedeelte wordt be schouwd als hoofd. De corvéeërs worden aangenomen op een loon, bedragende f 7 per week, hetwelk vooi hen, die zulks naar het- oordeel van dei: commandeerenden officier van het korps of korpsgedeelte, door ijver en geschiktheid verdienen, kan worden verhoogd tot f 7.70 pei week. Hiervan zijn uitgezonderd de cor véeërs te Amsterdam, 's Gravenhage, Utrecht en Arnhem, wier aanvangsloon f 8,20 bedraagt, hetwelk kan worden ver hoogd tot f 8.90. Dc autoriteit, bij wien de gestrafte cor- véeër in 'beroep kau komen, is de bevelheb ber in de militaire afdeeling, waarin de ka zernes en aanhoorigheden gelegen zijn, waar de corvéeër werkzaam is. Bezwaren en ver zoeken kunnen kenbaar gemaakt worden aan den kapitein van de week, van het onder deel, waarbij de corvéeër werkzaam is. Wijders is nog door den minister bepaald Heeft een werkman gedurende eenigen tijd, gelijktijdig met het aankomend loon een tijdelijke uitkeering of een rente inge volge de ongevallenwet 1901 genoten of is hem tengevolge van andere omstandigheden te veel loon uitgekeerd, dan moet het te vee1 genotenen door hem worden terug be taald. Voldoet de werkman niet aan die ver plichting, dan wordt bedoeld bedrag op het hem toekomend loon in mindering gebracht, en. voor het geval dit bij: eventueel over lijden van den betrokkene nog niet mooht zijn aangezuiverd, zoo mogelijk op het loon, dat gedurende vier weken wordt uitgekeerd ten behoeve van de personen, in wier levens onderhoud de overledene voorzag of bij droeg. 7 0e j aar da g v a n dr. Mezger Zaterdag vierde onze bekende landgenoot, de heer Joh. G. Mezger, de dbor ga-nsch Europa bekende geneesheer, die onder zijn tallooze patiënten Keizers en Koningen telt, zijn 7Oen geboortefeest. Den jarige, die te Parijs woonachtig is, doch des zomers, evenals nn, eenigen tijd op zijn villa Irma te Domburg vertoeft, ontbrak het niet aan bewijzen van belang stelling. Een deputatie uit den raad van de Wal- chersche badplaatsen, die door het verblijf van dr. Meeger zooveel hooggeplaatste gas ten trekt', kwam hém geluk wensdhen. De schoolkinderen brachten hem een aubade en 's middags werd te zijner eer op hot Marfrtplein door het Middelburgsen Muziekcorps een concert gegeven. Van heinde en ver ontving dr. Mezger. in onderscheiden vorm, bewijzen van be langstelling met zijn feest. Zaterdagavond) werd op de villa Irma een vuurwerk ontstoken. Mezger ontving een aantal bloemstukken. Dankbare patiënten boden een mooien zilve ren gedreven béker met inschrift aan. De groothertog van Alecklenburg en de prinses van Saksen-Weimar kwamen den jubilaris oomplimenteeren. Ook werden bij hem stapels telegrammen bezorgd. De bad plaats was in vlaggentooi. Naar men verneemt heeft- onze vroe gere landgenoot, de ingenieur E. de Visser, geloren te Arnhem, thans directeur der ItaÜaansche „Siemens 6chuckert Werke" te Milaan, die onlangs tot officier in de Kroonorde van Italië werd benoemd, van Z. Af den Koning van Italië een prachtige zilveren sigarettenkoker ontvangen, met de koninklijke naamletters in briljanten. Waling Dijksora. Men seint uit Heerenveen De Frieeehe dichter Waling Dijkstra, oud 87 jaar, is gevallen. Zijn toestand is ernstig. Journalistiek auteurs recht. De daartoe benoemde commissie, bestaande uit de heeren C. L. van Balen, J. Funke en mr. H. L. Israëls, heeft aan het bestuur van den Neder]Journalisten kring in "overweging gegeven, de dirie vol gende voorstéllen aan het- oordeel van den Kring te onderwerpen 1. De algemeen© vergadering van den Ne- derland9chen Journalistenkring overwegende, dat het algemeen Neder- landsch belang, het belang dér 'agibladdi- roeties en het belang der journalisten een stemmig vorderen, dat, met behoud van de vrijheid om uit de verschillende dagbladen aanhalingen te doen, het misbruik, in het - m overnemen van den inhoud der bladen, ge keerd wordt; O, dat een zoodanig misbruik bestaat, zco- dra het overnemen van eikaars inhoud ont aardt in oneerlijke mededinging tusschen de dagbladen O, dat de Nederlandsche wet op het auteursrecht en de bepaling van het Neder- landsch Burgerlijk Wetboek reeds thans vol doende middelen geven om tegen deoon vorm van oneerlijke mededinging niet kracht op treden, doch dat het gewenscht is, de handelingen ter gceder trouw gepleegd dui delijk te onderscheiden van een dtusdanigo oneerlijke mededinging, en, met 'het oog daarop de kenteekencn van dezen vorm van oneerlijke mededinging tusschen do dagibla- den nauwkeurig vast- te stellen, verklaart a. dat als oneerlijke mededinging in do dagbladpers meet worden beschouwd het stel selmatig of althans herhaaldelijk overnemen I van gedeelten van den inhoud van een en hetzelfde blad. wanneer zulks geschiedt bin- nen 24 uur nadat het. nummer van het blad, waarin het oorspronkelijk bericht stond), ver krijgbaar was ter plaatse, waar het overne mende blad wordt uitgegeven b. dat het stelsel matig of altJhans herhaal- delïjdc overnemen het hoofdkenmerk is van de oneerlijke mededinging en deze blijft be staan ook indien eenige wijzigingen in stijl of vorm worden aangebracht of het stuk eenïgszins wordt omgewerkt of wel door tus- schenkomst van een derde is medegedeeld. Alles met inaclijtneming in élk 'bij[zouder geval van den aard en de journalistieke be teekenis van het overgenomen stuk c. dat het begrip oneerlijke medingimg is uitgesloten 10. indien bij het overnemen de naam van 1 het blad, waaruit het stuk is overgenomen en de aanduiding van den schrijver, zoo die gegeven is, op vcor een iedér duidelijke wijz© worden vermeld; 2o. Indien het overgenomen st.uk gelijklui dend of nagenoeg gelijkluidend voorkomt in meerdere gelijktijdig1 of nagenoeg gelijktijdig verschijnende bladen, en het niet door ©enig teeken gemerkt is als afkomstig van een cor- respondientiebureau, dat alleen aan do bla den, die er op geabonneerd zijn, mededee- ling toezendt; 3o. indien het overgenomen stuik is ont- leend aan een reeds op andere ivijze open- baar gemaakt of verspreid geschrift, zooals een beséhtijvingébriefcirculaire, aidres, ad vies, rapport, enz. 4o. indien de overname geschiedt na het in j heb a. aangegeven tijidatipIs echter het over genomen stuik een niet door den adverteer- der opgegeven en voor dézen kosteloos over genomen advertentie of familiebericht, dan sluit de inachtneming van den in a. aan gegeven termijn het beiglrip oneerlijke mede dinging niet uit d. dat een vermoeden van oneerlijke mede dinging aanwezig is, indien een rechltegéding over de opname aanhangig gemaakt zijnde, binnen één maand na die verschijning van het overgenomen stuk die uitgever van het hl-ad, waartegen het rechtsgeding wordt uit gevoerd, weigert de kopy over te leggen, verklaart dé .kopij, welke voor dc samenstel ling der geïncrimineerde nummers gediend heeft, niet meer te bezitten, of wel ver- klaart het stuk langs mondelinge» weg te 'hébben ontvangen, doch niét in staat te - zijn, zijn .berichtgever aan te wijzen. 11. Dé algemeen© vergadering van den Nederlaudlschen Journalistenkring draagt liet bestuur van dén Kring op, namens dep Kring een rondsdlirij|Ven te richten aan de directies van alle Nederlandsdhe of Ned.-In- dishe dag- of weekbladen, waarbij deze wor- dén uitgenood! g)d a. regeilmaltig hun daig of weekblad over eenkomstig de Wet op het Auteursrecht te deponeeren en dit aan het hoofd van het blad te vermelden b. aan het- hoofd van elk artikel van we- tensöhappelijlken of letterkundigen aard, waarvan de auteur elk overnemen wensoht te verbieden, de vermelding te plaatsen: „auteursrecht voorbehouden' of „nadruk verboden" c. dè kopij van elk nummer van hun blad», gedurende minstens zes weken te bewaren: d. te beginnen 3 maanden na de dagteeko- ning der circulaire, bij él'k ernstig voorko mend geval van oneerlijke mededinging, je gens haar gepleegd of beproefd, den na- drukker schriftelijk te waarschuwen tegen herhaling van zijn bedrijf, en mocht deze waarschuwing in der minne een zoodanige herhaling niet beletten, dam dien nadrukker uit hoofde van onrehtmatige daad en schen nis van het- auteursrecht in een burgerlijk proces tot het betalen van schadevergoeding aam te spreken. III. De algemeene vergadering van den Nederlandsdhen Journalistenkring noodigt het. Kringbest uur uit, aan de besluiten I en II de meest uitgebreide onenbaaiheid ten spoedigste te geven, bepaaldelijk afdrukken er van te doen toekomen aan dem minister van justitie, aan de voorzitters van alle Ne derlandsche Gerechtshoven en Rechtbanken en hoofden van het nket van O. M. Het 5 0-jarige bestaan van het korps R ij k s v e 1 d w a c h t. In de toepasselijk versierde Artiszaal van het Zuid- Hollandsehe Koffiehuis te 's Gravenhage, hield Zaterdagmiddag half een de Rijikspoli- tievereeniging een buitengewone vergadering onder voorzitterschap van den heer Jac. van Waning, burgemeester van Ouderkerk a/d. IJsel, hoofdredacteur van de Politiegids, ter gelegenheid van de herdenking van het 50- jarig bestaan van het korps Rijksveldwacht. De Voorzitter riep den aanwezigen een har telijk welkom toe, nu zij voldaan hadden aan de roepstem, hun vijftigjarig korps te komen huldigen in de plaats zijner geboorte, het korps, waarin zij hun eer eu trouw, hun kracht en leven verpandden. Met een „Lang leve het korps Rijks velcLwacht", waarmede allen geestdriftig instemden, opende hij de vergadering. Uit de mededeelingen bleek dat de ver- eeniging ongeveer 475 leden telt en onge veer 170 buitengewone leden en donateurs. Na afdoening van het huishoudelijk deel der agenda, nam des middags twee uur het eigenlijke herdenkingsfeest een aanvang. De zaal bood een schitterenden aanblik door het zilver van de uniformen der leden van het jubileerende korps en de uniformen der leden van de vertegenwoordigers der zustervereeni-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2