BINNENLAND. - Allerlei. vNaar gemeld wordt, is do jongste zoon van prins Eulenburg te Londen met ecne café-chantantzangercs uit Munchen ge trouwd, dochter van een slotenmaker Marx aldaar. vTaÉ«o, do moordenaar van do 60-ja rige Armeenscho vrouw, heeft oen slechten nacht doorgebracht in do gevangenis. Hij hoeft gepoogd zich te verhangen aan het venster zijner col, maar de bow akers wieten het nog in tijds te voorkomen. De moordenaar is Dinsdagsmorgen uit de gevangenis vervoerd naar liet paleis van justitie, waar hij opnieuw ondervraagd, is door den rechter van instructie. TIij heeft verdere bijzonderheden over zijne misdaad medegedeeld, llij beweert nu do Armeen- schc vrouw te hebben vermoord in oenen aanval valu zinneloosheid. Na zijn misdaad had hij zich willen dooden, maar hij had er den moed niet toe bezeten. Hij meende het lijk te kunnen wegbrengen, maar hij stelde de uitvoering van zijn voornemen verscheidene dagen uit en durfde toen niet meer Tasso wordt nu verdacht van drie andere moorden. Verloden jaar in Januari kwam. zijn broeder, een rijk koopmam te Beyrouth, in de beste gezondheid te Marseille aan. Hij had 30,000 fr. in geld bij zioh. Daiags na zijn aankomst vond men hem dood in zijn bed. De""geneesheer constateerde een natuurlijken dood en gaf toestemming tot begraven. De 30,000 fr. waren verdwenen. In 1906 hadden twee Syrische kooplieden hunnen intrek genomen bij Tasso. Zij stierven onder nagenoeg dezelfde omsta'n- dighedén. Beiden waren in het bezit van belangrijke sommen, die-insgelijks verdwe nen waren De rechter van instructie is overtuigd, dat Tasso niet vreemd is aan den dood de- 2er drie persouen. vEene telegram uit Konstantinopel maakt melding van de schipbreuk van bet Engelsche stoomschip Louisiana", groot 3500 ton. op wég van Plymouth naar Naga saki, in Japan, en wel niet een lading oor logswapenen en ammunitie. Het schip leed schipbreuk op 40 mijlen ten Zuiden van Paros, een der Cycladen-eilanden in bet Oosten der Middellandschc Zee. Dat, het daar kwam, is wel zonderling, als het op weg was naar hot verre Oosten. Een ander bericht uit Londen, van vroe- geren datum. 21 Augustus, brengt er een Xedorlandscli schip bij te pas en maakt mel ding van een telegram uit Corfu, volgens hetwelk de eerste officier, een overlevende van liet Nederlandsclie stoomschip ,,Luzia- na", gerapporteerd heeft, dat dit stoom schip in den nacht van den lOen dezer maand op een rots-, die zich op ongeveer 40 mijl Z W. van Paxos bevindt, gestooten heeft en gezonken is. Dit stoomschip, dat mot geweren, ammu nitie en ongeveer 3000 ton steenkolen ge laden is, was volgens dat rapport' van Rot terdam en Plymouth naar Shanghai en Na gasaki bestemd. De gezagvoerder Roman of pleegde zelf moord *_L De Staatscourant van heden bevat de volgende belangrijke Kon. besluiten: eervol ontslagen als vice-consul van TJyutii F O. Stier tijdelijk benoemd, tot leeranr aan do Rijks Hoogcre Burgerschool te Winterswijk dr. N. H. Hoogervorst; op verzoek eervol ontslagen als lector in de faculteit der geneeskunde te Utrecht dr. Th. Deutz, onder dankbetuiging voor veel jarige diensten eu benoemd tot lector in deze faculteit voor het onderwijs in do tand heelkunde J. E. Orevers, privaat-docent iu de tandheelkunde te Amsterdam voor den tijd van 1 jaar benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg dr. Julius Wolff, thans tij dclijk leeraar te Meppel goedgevonden de detacheering van deu len luitenant der infanterie J. C'. Regen- hardt bij de landmacht in West-ïudië te doen eindigen. benoemd tot lid der commissie voor ver- leenen van eerste hulpbed l ijfsongevallen li. Kikker, van de zeevissoherijen te Ylaar- dingen op verzoek eervol ontheven als adjudant van het korps de ie luitenant H. A. Fischer van het 11e regiment infanterie en do le luitenant A. K. L. Verschoor vau het 4o regiment veld-artillerie benoemd tot adjudant vau het korps do le luitenant C. M. G. P. Couvée van het 4e regiment veld-arrillerie alsnog benoemd tot adelborst 2e kLasso bij het instituut te Willemsoord W C. Rulo, J. G. van den Berg, L. A. van Bo ven, C'. W. Brouwen, H. J. Bueniuk, J. Wennik, J. J. van dor Have, W. A. do Jong, A. F. Herbert, P. Coeiiraad, F. A. Kuhn, C. A. Lans, J. A. Leyh, H. Nieuw- hüys, F. A Parmentir, A. E. G. Post- U iter weer, A. L. E. Rambonnet, M. L. J. van Rozenda.-tfl, J. C. A. Sc hou te. J. Schouten, J. J. A. van Stavern, 11. Vor- donck, P. van Waasdijk en W J. F. Wes- eeling. benoemd met ingang vnm 1 October 1908 tot inspecteur der registratie en domeinen van de eerste klasse in de 27e divisie (Nij megen) F. do Lange, thans inspecteur van de 2de kl. bij dat dienstvak in die divisie, tot inspecteur der registratie en domeinen van de eerste klasse in do 7e divisie (Hil versum) J Maasson, thans inspecteur van de tweede klasse bij dat dienst valk Lu die» divisie me* ingang van 1 November 1908, tot in specteur der registratie ou domeinen van de tweede klasse in de 33e divisie (Amers foort) II. de Jong. thans inspecteur van de tweede klasse bij dat dienstvak iu de 37e divisie (Winschoten); met ingang van 1 October 1908tot in specteur der registratie on domeinen vau de tweede klasse voor den ambulanten- dienst P de Joncheerc, thans inspecteur van de derde klasse bij dat. dienstvak voor den ambulantendienst. tijdelijk met verlof buiten bezwaar van 's Rijks schatkist tot inspooteur der registratie en domei nen vam dc tweede klasse in de 12e diivisie (Delft) A. Gorbor, thans iuspocteur van de derde klasse bij dat dienstvak voor den ambulantendienst. H. M. de Koningin ontving gisteren ten paleize Het Loo den minister van land bouw, nijverheid en handel, den heer Tal- ma, ter conferentie. H. M. dc Koningin heeft aan de Neder land se he Weerbaarhcidsveroeniging het praedieaat Koninklijke" verleend. Z. K. H. de Prins maakte gisteren j buiten do provincie Gelderland oen uit stapje per auto. 'De Prinses Von Heuss vertrok giste ren te half negen van de halte Soestdijk voor een bezoek aan (Goud en keerde te 6 uur ten Paleize terug. De Prinses Von Reuss l>ezoekt. heden van uit Soestdijk, 'Den Haag. I De audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdag 28 Augustus 1908 niet plaats hebben. Nederland en Venezuela. Do heer De Reus, de gewezen minis ter-resident van Nederland te Caracas, had gisterochtend eene conferentie met den mi-' nister van buitenlandoche zaken aan diens departement. Het onderhoud betrof de Veneaolaansche I kwestie en duurde ongeveer twee uur. Het droeg een 9treng-vertrouwelijk kar rak ter. Dooi den heer De Reus werden aan een j vertegenwoordiger der pers nog de volgende bijzonderheden medegedeeld j Het publiceeren van den brief, door hem gezenden aan de vereeniging Hou en Trouw, 1 was een hoogst onverstandige daad, waar- van het bestuur der vereeniging zelf de onverantwoordelijkheid schijnt te hebben ingezien want in den brief, welke het be- I stuui hem na de publicatie van zijn infor- j maties zond, wordt feitelijk erkend dat het bestuur eene indiscretie heeft begaan. Het bestuur erkent daarin, verder te zijn ge- gaan dan geoorloofd was. Of door de bewuste vereeniging dergelijke j informaties ook aan andere gezanten of con- 1 suis zijn gevraagd, was den heer De Reus niet bekend. Maar dat men hem speciaal j oin-inlichtingen vroeg, was zoo vreemd niet, in verband met liet feit, dat hij indertijd een der oprichters is geweest van de bewuste i vereeniging, toen hij op de Amsterdamse he handelsschool was Toen hij in de hoogste klasse zat, heeft hij een studiereis gemaakt door België, waar hij met een dergelijke vereeniging kepnis maakte van leerlingen van een handelsinstituut te Antwerpen, i waar een vriend van hem studeerde. Deze vereeniging trok zoozeer de aandacht, dat in een bijeenkomst van 10 of 11 leerlingen I der Amsterdamse lie Handelsschool besloten werd een dergelijke vereeniging op te rich ten, die aanvankelijk een band was tusschen I de leerlingen, later tusschen de oud-leerlin gen en zich thans hoofdzakelijk op practisck I gebied beweegt-, om liandelsinformatiën to (verstrekken en inlichtingen aan jongelui, die eindexamen hebben gedaan, omtrent hun vooruitzichten in 't buitenland. Toen nu de publicatie van den bewusten brief was geschied, gevolgd door de plotse- lingc, geheel onverwachte medcdeeling, dat hij Venezuela had te verlaten, was de mo- I gelijkheid voor hem afgesneden, nog oen onderhoud te hebben met Venezolaansche regeeringspersonon j Op de bekende wijze met ,,de Gelderland" - vertrokken die niet salueerde omdat, ge- lijk de commandant- van dien bodem hem uitdrukkelijk verklaarde, het gebruik niet mede brengt, dat zulks geschiedt wanneer een oorlogsschip binnen 12 maanden dezelf de vreemde haven binnenloopt kwam de heer De Reus te Curacao. Wellicht zou hij daar gebleven en verdere instructies van de Regeering afgewacht; wellicht ook zou hij - zich hebben begeven naar Columbia of Pa nama, waarvan hij eveneens gezant is, doch waar hij zijn geloofsbrieven nog niet heoft aangeboden. Maar bij ziju aankomst op Cu rasao vond hij een telegram vau den Mi nister van Buitenlandsche Zaken, hem ver zoekend, terstond naar Nederland terug te komen. Hij is teen met een kleine gouver- nemeutsboot, de Christianstedt, van Cura- cao naar Trinidad gegaan en is met de En- gelsche mail scheep gegaan. Onderweg heeft liij geen gelegenheid gehad tot het wisselen van correspondentie met de Regeering. Hij zou reeds een dag eerder iu Den Haag zijn i geweest, ware het niet, dat hij te Parijs uit Cherbourg Zondagavond aankomend, een groot stuk van zijn bagage bad vermist, waarnaar hij deu gekeelen volgenden dag te vergeefs heeft laten zoeken Wat nu de politieke zijde van de zaak betreft, wees de heer de Reus er op, dat de meening te verdedigen valt, dat het zenden van een paspoort aan den gezant van een vreemde mogendheid, waarmede men vriend schappelijke betrekkingen onderhoudt, niet noodzakelijkerwijze als schending van de bepalingen van het volkenrecht behoeft te worden opgevat. Althans, er zijn eenige antecedenten. Bij den opstand van de Bra- ziliaansche vloot tegen Brazilië, onder Sal- vagna Laguna en Constado de Mel ha, had een opstandeling de wijk genomen op ecu Portugeesch oorlogsschip in de haven van Rio de Janeiro en de Bra-ziliaansche regee ring vroeg deu Portugeeschen gezant de uitlevering van dien persoon. Toen deze dat weigerde, is den Portugeesclien gezant ge last de haven te verlaten en kreeg ook do Portugeeache vloot last de wateren te ver laten. Een tweede voorbeeld. Vóór den Spaansch- Amerikaanscken oorlog beeft de Spaansche gezant, Du Puy de Lome, een particulieren brief geschreven met uitlatingen, welke kwetsend waren voor president Mc. Kinley. Die brief is in handen gekomen vau een Amerikaanschen correspondent en gepubli ceerd. Ook toen was de gezant verplicht liet- land te verlaten. Eindelijk is ook eens een Engolsch geza-nt in de Vereegigde Staten, Lord Saekville West, tot ongeschikt persoon verklaard. Maar gelijk de heer do Reus ook reeds bij een vorige gelegenheid heeft medege deeld reeds vóór zijn uitzetting uit Vene zuela bestond er een zekere spanning. Zoo dagteekenen de voor Curasao zoo noodlot tige decreten, op wier onverwijlde intrek- king door onze regeering dezer dagen is aan gedrongen, van vóór dien datum. Dat onzerzijds zou worden getracht, al of niet met medewerking van Amerikaan- sche zijde, door het uitlokken van een revo lutie tot zuivering der toestanden in Vene zuela te goraken, .achtte de heer de Reus een verzinsel. Omtrent de vraag of na al het gebeurde nog een oplossing van het geschil langs I vrede]ieve-nden weg mogelijk zal blijken, kon hij zich niet uitlaten. Londen, 27 August u s. De Morning Post schrijft Of de Nederlandsclie regce- riug werkelijk tot een 'besluit- gekomen is omtrent de gedragslijn, die zal worden ge- volgd met "betrekking tot liet geschil tus- i schcn Nederland en Venezuela, is nog niet zeker. In ieder geval zal na. de aankomst van den heer De Reus de regeering in staat zijn volledige inlichtingen te krijgen over den staat van zaken in de Zuid-Amerikaan- sche republiek en over de motieven, die hare houding besturen. Ha-ar opmerkelijk, hoofd Castro en de aard, waarvan deze tot dusver blijk heeft gegeven, leveren weinig hoop, dat de tegenwoordige wrijving kan worden te recht gebracht door eene vriendschappelijke en bevredigende soliikkiug; zijn vroeger be haald succes in de kunst om de Europeesche staten af te schepen, die vermoed werden- zich bezwaard te voelen over de behandeling die aan hunne ouderdamen was ten deel ge vallen, zal zijn zelfvertrouwen niet vermin derd hebben of hem de onvoorzichtigheid va.n een snoevenden, zwetsenden toon in de behandeling van internationale kwestiën ge leerd hebben. Nederland is het allerlaatst geneigd om eene agressieve politiek te volgen of op haastige, ongeduldige wijze te hande len. Maar er zijn tijden, waarin zelfbeper king en gematigdheid tegenover gewilde be- leedigiug en uitdaging slechte, kan strekken om den toestand te verergeren. Er is haiast geen enkele Europeesche staat, dio niet. eenige grief of reden tot klacht tegen Venezuela heeft. Zelfs de Vereenigde Staten hebben verscheidend' zeer krachtige gronden van klacht-. Tot dusver is Castro er in geslaagd eene a-fdoende tuchtiging te ontgaan voor zijne talrijke aanvallen op vreemde belangen en ruwe inbreuken op de gewone regelen van de internationale betrekkingen. Het krach tige gevoel ten gu-nste van de Monroe-leer 'heeft altijd het volk der Vereenigde Staten bewogen om niet achterdocht en vijandigheid elk optreden tegen Venezuela, door een Europeeschen staat ondernomen, te beschou wen, terwijl de bezwaren en de kosten, ver bonden aan eene heilzame bestraffing, do Amerikaansche_ regeering weerhielden eene taak op zich te nemen, waarvan men lang heeft gevoeld, dat zij behoorde te worden opgevat. Br heerscht nu dus een algemeen gevoel van dankbaarheid, dat Nederland besluit eene vaste houding aan te nemen en zooveel kracht aan te wenden als noodig zal blijken oan voldoening van Castro te krijgen. Misschien zal, wanneer Nederlands zee macht Venezuela nadert, Castro erkennen-, dat het verstandig zal zijn tot eene schik king te komen Dc Parijschc correspondent van do N. R. Ct. seinde gisteren: Aan dc Parijsche New-York Herald wordt uit New-York gemeld, dat generaal Raiphael Isabella. Mende®, die in Nevada, een schooiers bestaan leidt, sedert hij na den slag van La Victoria in 1892 (bedoeld zal zijnde slag van La. Victoria iu Novem ber 1902, toen Castro de revolutionaire strijdmacht onder Mat os versloeg Red. N. R. Ct.) uit Venezuela ontsna-pt is, nu oen vrijbuiters!ocht uitrust, om Castro om ver lo wenen Generaal Van Daalen. Men meldt aan de N. R. Ct. Generaal Van Daalen zal zich half Octo ber in Arnhem vestigen. De luitenant ter zee der 2e klasse G. Duyckinck Sander wordt, met 1 September a.s., geplaatst aan boord vau Hr. Ms. wacht schip te Willemsoord. De luitenant tor zeo der 2e klasse J. W. A. Mulder wordt, in plaats van met 1 September a.s., met 1 October a.s. op non- activiteit gesteld. De adelborst der le klasse bij de Ko ninklijke marine-reserve A. Vertregt wordt met 2 September a.s. geplaatst aan boord van Hr. Ms. instructieschip Atjeli. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is met ingang van 1 September 190S, op zijn verzoekeervol ontslag verleend aan dr. H. B. A. Boek winkel, als assistent voor de natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden, en, is voor liet tijdvak van 1 September tot en met 31 December 1908, als zoodanig be noemd dr. L. S. Ornstein. Gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië tot plaatsing in administratieve betrekking de candid a at Indisch ambtenaar R. A. M. Mooij, J. G. van Schravcndijk, M. Hamer der, W. Steinbruch, A. II. Morem, W. B. vau der Wilde, M. Adriani, W. II. Ockers, B H. F. van Heuven en A. V. Brouwer. Ter eere van Jozef Israels werd Dins dagavond in de blauwe zaal van het Kur- hausrestaurant te Scheveningen een gast maal gegeven door den hoor Edward Drum mond Libbey, president of the Toledo (U. S. A.) Museum of Art. Tot de andere gas ten behoorden .doctor F. W. Gunsaoilus, president of the Armour Institute van Chi cago en Henry Reinhardt vain Milwaukee, beuevens verschillende dames. Heildronken wenden ingesteld zoowol op den heer Israels als op president Libboy, die eene aanzienlijke som heeft geschonken voor het Toledo Chic Art Museum. "30c Taal- en Letterkundig Oongree. In de ruime Stadsgehoorzaal te Leiden vond gisterenmorgen de plechtige opening van liet Congres plaats. Prof. dr. J. S. S p e y e r sprak daarbij als voorzitter der regelingscommissie een rede uit, warin hij o.a. wees op hot groote belaing dat de taal gemeenschap heeft voor de Nederlandsch sprekende volken van Ncord- en Zuid-Neder land en Zuid-Afrika. iSpr. besloot zijne warm toegejuichte rede aldus: Te lang, al te lang hooft onze sleutelstad ontbroken aan de rij van steden in Noord- Nederland, die de eer hadden het Congres bij zich te ontvangen. Het heeft eenj in Den Haag gezeteld, tweemalen te Amsterdam in elke der hoofdsteden van ie provinciën Utrecht, Zeeland, Noord-Brabant, Limburg en Gelderland is bet geweeothet- heeft te Dordt vergaderd en te Nijmegen, laatstelijk in Deventer. Het werd tijd dat. nu aan do beurt kwam dc stad van het roemruchte be leg, do stad vati de vermaarde hoogescho-oi do stad eindelijk van ons Groote Woor denboek. Wat mag wel do veden zijn dat het zoo lang geduurd heeft, voordat wij samen zijn gekomen op dezen klassieken, ik mag haast zeggen op onzen heiligen grond:? Kan onze goede burgerij zich misschien hebben laten weerhouden door den schroom dat het voor uitzicht op een Leidsch Congres afschrikwek kend zou kunnen werken in dien zin, dat daaraan zou worden vastgeknoopt de voor stelling van te z/ware geleerdheid en te droge wetenschappelijkheid Ik weet niet, in hoeverre deze gissing de plank misslaat, maar dit weet ik wèl, dat voor eene zoodanige beduchtheid geen ter men bestaan of kunnen bestaan, zeker niet bij dit Congres. De Regolingscom- missie is er van doordrongen, dat men op een Congres niet in de eerste plaats komt om geleerdheid op te doen, of mede te doe len. Als wij van Noord en Zuiü te z aim en stroomen, om beurteling in eene Belgische en eene Nederlandsche stad te vergaderen eu over allerlei onderwerpen te verhandelen, eu, zóoals gewoonlijk, over veel meer dan wij af kunnen handelen, dan geschiedt dit vóór alles, om te getuigen: te getuigen van onze stamverwantschap, te getuigen van onze liefde voor onze heerlijke taal, voor den bloei van hare letteren, te getuigen van onzen broederzin en ons streven naar eendrachtige samenwerking. Moge het Leidsc.be Congres zich op waardige wijze bij zijne oudere broeders aansluiten En hiermede verklaar i'k het Congres voor geopend. Tot voorzitter van het bureau werd geko zen prof. dr. J. S. Speyer, die déze benoe ming aanvaardend'e, hu'de bracht aan de voorbereidende werkzaamheden door prof. mr. Heeres verricht. Tot onder-voorzitters werden benoemd de hoeren mr H. de Hoon, dr. J. Vercoullie, prof. dr. Paul Fredericq, dr. N. Mansvelt, dri H. J. Kiewiet de Jonge en prof. dr. J te Winkel. Tot voorzitters der afdeelin- gen werden gekozenle afd. letterkunde, tooneel, muizliek, Florimond van Duyse; 2e afd. Noclerl. Geschiedenis en oudheid kunde, mr. dr. J. C. Overvaorde3e afd. Nederlandsclie Taal en onderwijs, prof. d!r. W. de Vreeae; 4 e afd. stamibelaugen en boekhandel, prof. dr. Paul Frederioq. Men begaf zich daarop naar de afdee- liugsvergaderingen in het gebouw der Aca demie te houden. Iu de afdeeling voor letterkunde, tooneel on muziek heeft heeft de heer dr. J. Prin sen Jlizn. uit. Nijmegen de beteekenis aam- getoond van den Leidsclien dichter Jau van Hout. De volgende spreker was dr. Joh. Dyse- rinok (Den Haag) Over de Leidsche Rede rijkerskamer ter bevordering van uiterlijke welsprekendheid In afdeeling III, Nederlandsche taal en onderwijs, gaf dr. A. Kluyver verslak om trent den staat van het woordenboek der Nederlandsche Taal. Met dankbaarheid wordt daarin gewag ge maakt van de medewerking der provinciale raden der Beflgisclie pirowinlciën Oost- en West-Vlaanderen, Antwerpen en Limburg, alsook van de stad Brugge. De Nederlandsche eu Belgische regeerin gen werden, gelijk reeds bekend, bereid be vonden de subsidiën eenigszins te verhoogen. De redactie bestaat thans uit vijf leden. Na dit verslag volgde de heer mr. H. de Hoon (Brussel) met eene bas?hcouwing over ,,De Nederlandsclie rechtstaat in België. Koninginnedag. De gezamen lijke winkeliers in aardappelen te Amster dam hebben besloten ter gelegenheid vau den geboortedag van H. M. de Koningin, den 31 en Augustus 's middags 2 uur hunne winkels te sluiten. Tentoonstelling opvoe ding vau het kind. Gisterenmiddag werd te 's Gravenhage in het tentoonstel lingsgebouw een lezing gehouden over vege tarisme en opvoeding, door den heer D. de Clercq. On- drie uur was do Congreszaal overvol met kinderen en ouderenvelen moesten worde-1 afgewezen. Men was zoo talrijk op gekomen voor de too ver' a n taarn - voorstelli n g Dc heer W. de Vletter, hoofd der school zette kort uiteen het belang van tooverlan- taarn eu kinematograaf bij het onderwijs. Met de tooverlantaarn werden vertoond eenige historische platen, portretten, daar na platen voor aardrijkskunde (Zwitserland, waterval'en) eenige Bijbelsche afbeeldingen, schilderijen van Israëls, Jan Steen, enkele komische kinderportrettenMet de kinema tograaf werden gegeven watervallen, zee tochtjes, gezichten in Kaïro, de Pyramiden, verbazend aardige kiekjes van sküoopen in Noorwegen, prachtige opnamen van de Nia- ga ra wa terv al len enz. enz. 't Hartelijk ap plaus bewees, dat de voorstelling in den smaak viel. Dr. Van Capelle bracht den hoer De Vlet ter dank voor de toelichting der platen en hij sprak de hoop uit, dat de heer De Vlet ter nog lang zijn steun aan het Haag9che on- oerwijs in deze verschillende nieuwe rich tingen mocht geven. Een ooievaarsvergadering. Een landbouwer te Oudega heeft op een stuk land in die buurt niet minder dan IS ooievaars bij elkaar gezien, terwijl er nog 2 in hot luchtruim zweefden. Eindelijk streken ook die bij de anderen neer en was de ver- >gela gadering van 20 voltallig. Toen de vogels een poosje samen beraadslaagd hadden, wiekten ze weer omhoog en nu ging elk zijns weegs. Verhooging der premie op 1 os se n en laden. Het Hbld. deelt mede van zeer bevoegdo zijde de volgende inlich tingen te hebben ontvangen. De aanmerking, deeldo men hot blad mode, die bij het in werking treden ran de Rijks verzekering algemeen door de voor standers van particuliere assurantie word gemaakt, n.l. dat de premies te laag waren vastgesteld, is juist gebleken. Men beschikte indertijd over te weinig gegevens, om in dezen anders dan feitelijk een proef-tarief .te ontwerpen. De Oostenrijksche 'bepalingen waren het, die onzen wetgever voorname lijk tot model dienden d. w. z. hot sche ma van Oostenrijk waar onze uitkeerin- .gen hooger waren, werden ook onze premiën natuurlijk hoogor dan de buitenlandscbe. Echter bleek aldra, dat sommige beroepen hier veel gevaarlijker zijn. Nu, na ongeveer vijf jaren, bezit men althans voor enkele bedrijven voldoende ge gevens. Daaronder behoort het stuwadoors- bedrijf. Wat, de Rotterdamsche berichtgever van- het Ilbld. zei van differentieele behande ling van stuwadoors-pu.r8-et-simples en hen die dit bedrijf al« een onderdeel van- hun zaken uitoefenen deze beschouwing werd als onjuist gequalifieeerd. Dat een firma op het oogenblik nog niet is verhoogd, geeft nog geen zekerheid, dat voor haar 't oude tarief gehandhaafd blijft' men zie er alleen in dat het bericht van hooger aanslag haar op het. oogenblik nog niet heeft bereikt. Omtrent de onderstelde terugwerkende kracht van de premieverhooging, hierom trent gaf de minister va.n landbouw een démenti aan het bureau der Rottend am soke Kamer van Koophandel. Ten slotte het plotselinge der verhooging. Bij deze beoordeeling is niet voldoende gelet alzoo de autoriteit, die zoo vriendelijk was ons in te lichten op het verschil tusschen particuliere en Staatsverzekering Eene, particuliere maatschappij pleegt lang van te voren te waarschuwen, wanneer dei- gelijke verandering in aantocht is de pre mies van de Rijksverzekeringsbank, vast gesteld bij Algemeeneu Maatregel van be stuur, worden gewijzigd bij Koninklijk Be sluit, waarvan officieuse voorafgaande aan kondiging grondwettig, noch oirbaar is. De Arnkemsche Gemeente- we r k 1 i e d e n-q u a s t ie. Naar men uit Arnhem meldt, hebben B. en W. dier ge meente het ontslag van de 22 z.g. los-vaste stratenmakers der gemeente, dat anders Donderdag zou ingaan, opgeschort tot na de 1 September te houden raadsvergadering. De heer Borgardijn zal dan zijn, na de toezegging van den wethouder van open bare werkendat zoo weinig mogelijk ontslag zou gegeven worden, ingetrokken amende ment om het stratenmaken geheel in eigen beheer te nemen, weer indienen. Inbraak. Blijkbaar uoor middel van een valschen sleutel is gisteren nacht ingebroken in een tijdelijk onbewoond per ceel aan de Jam Pietersz. Coenstraat te 's Gravenhagie. De bewoners vertoeven bui tenslands en toen die knecht 's ochtends aam de woning kwaim vond hij kasten en- deuren geopend en alles overhoop gehaald. Voor 't oogenblik valt nog niet te zeggen of en hoeveel er ontvreemd is. De politie doet onderzoek. Om in de gevangenis te ko men. Gistorenoclitend om zeven uur, ko mende op het kantoor van den heer Otito Gompertz op <Je eerste verdieping van pand no. 72 in de Wijnstraat te Rotterdam, ge vestigd, zag de schoonmaakster van dat kantoor op het kantoor der bedienden een vreemden man. Dadelijk trok zij de deur achter zich dicht en riep de hulp der politie in. De man werd gearresteerd en naar het politiebureau in de Pauwensteeg gebracht. Deze mam is de varensgezel J. F., zonder vast. woonverblijf. Hij deelde mede, zich gisterenavond in pamd no. 72 in de Wijn straat te hebben laten insluiten. Toen het personeel vertrokken was, trapte hij op de tweede verdieping, waar zich het kantoor van den heer C. D. Oosterwijk bevindt, een matglazen deurruit in, kroop daar door eu liet zich van dit kantoor langs een l-ad'dJer naar de eerste veldieping zakken op welke verdieping hij door een openstaand raam in het kantoor van den hoer Gompeihz kwaon. Een paar lessenaars werden geopend en door zocht, maar het geld liet deze inbreker, ■wiens een-ig doel is, zooals hij zegt, om in de gevangenis onderdak te bekomen, on aangeroerd. Eenige sigaren, eep sigaren pijpje, en wat monsters suiker eigende hij zich toe. Verzet- togen de politie. Te Tie! walde de rijksveldwachter Sonderloo ze keren K. K. aanhouden, die met een be bloed hoofd, opgei ooipen bij een vechtpartij als een razende op de Weth:uderskade, een volksbuurt, rondliep en aldaar groote op schudding veroorzaakte. Zekere C. A. B. verzette zich echter zóó lievig tegen die aanhouding,, dat S. genoodzaakt wan van de sabel gebruik te maken, waarmede hij B. eenige flinke slagen toebracht, welke hem in huiis do vlucht deden nemen. Ooik de ar restant K. ging er van d'oor, in dó richting van de rivier, waar hij in een roeiboot sprong en zich vervolgens liet afdrijven. Bij een poging om een in het waiter beval len roeispaan te grijpen, viei ook hij. zelf in de rivier, doch wist weder in de boot te komen. Later op den middag werd hij ech ter toch in de stad door de politie ingere kend. Behalve voor K. cn B. zal liet geval ook voor anderen nog een ..nasleep" hebben, omdat zij geweigerd hebben den rijksveld wachter hulp te verleenen. Simulant? De „Limib. Koer." meldt In den nacht van 22 op 23 dezer is uit het Rijkskrankzinnigengestioht te Venray ont vlucht zekere H. L., 37 jaren oud, een be rucht individu, dat, indertijd als hoofd eener dievenbende, Zuid-Limburg en België lan gen tijd onveilig heeft gemaakt en door de

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2