Zaterdag 29 Augustus 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. CINDERELLA. f°, 02. Eerste Klad. 7de <l»Hrgftiig. AURSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiönmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. lntercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents bjj vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteeren in dit Blad, bij abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht De wedergeboorte van den Islam. Het samenvallen van de gebeurtenissen in Marokko met de omwentelingen in Tur kije en in Peraië geeft, dte Daily News aan leiding tot een opmerkelijk artikel, waarin wordt betoogd, dat deee drie gebeurtenis sen, al zou het. verkeerd zijn de vergelijking te ver door te voerenalthans één gewichtig element gemeen hebben Zij geven allen te zien den opstand ter eMdler ur© van een volk, dat tot het inzicht kwam, dat lijdelijk heid er toe moet leiden, d!at het zou worden ingepalmd door een Europeesche n staat. De Perzen trachtten hun sjah met een grondwet te muilibandbn, gedeeltelijk om voor zich vrijheid te wiunen, maar ook om te voor komen, dat hij zijn land aan Rusland zou veikoopen. De Turken hebben Abdlul Haandd tot een taimmen constitutioneelen vorst ge maakt gedeeltelijk om zich van de nacht merrie van eene paleisregéerimg te verlossen, maar ook om Macedonië voor het rijk te redden, bestemd als het was om er van te worden lo6 gemaakt, wanneer de anarchie bleef voortduren. De Mooren hebben hun zwakken sultan van dien troon gestooten ge deeltelijk omdat zij zijn wanbestuur moede waren, maar voornamelijk omdat- liij zijn land aan Frankrijk had verkocht. Het kan betwijfeld worden of zij in staat zijn hunne handelingen in te richten naar het Turksche model en zich te beveiligen, door zich voor- uitstrevend en vrij te malken, maar de pro clamatie waarin de geestelijkheid van Fee Moelcy Hafid tob den troon riep, bevatte toch eene verwijzing naar zullk een program- 1 ma. Zelfs Marokko is niet geheel afgezon derden in weerwil van anarchie, onwe- tendheid en corruptie, dringt er een echo door van de ideeën, die de rest van de mo- 'hainwnedaanséhe wereld vervormen. Want laat niemand zich verbeelden, dat deze poli tieke bewegingen een plotselinge schok, een instinktmatige opwelling zijn. Zij zijn de vrucht van een langdurig tijdperk van zelf kritiek en voorbereiding. Tot dusver had eene bepaalde theorie de overhand onder de Europeesche staatslieden, die de overmeestering van het Oosten door het Westen hébben geleid. Hunne hoofdge dachte was de stelling, die lord! Cromer met zooveel zékerheid heeft ontwikkeld in zijn boek over Egyptedat de islam eene poli tiek van stilstand is, dat de oosterlingen „van nature slaven zijn", zooals Aristoteles 2000 jaren geleden heeft gezegd;, en dat eene spontane hervorming of vooruitgang dus buiten kwestie was. Heb geheel© moham- imedaanecke Öoöten werd beschouwd als een veld, dat open zou zijn voor Europeesche verovering of exploitatie. Het meeste werd bij voorbaat, in kaart gebrachtEgypte voor Engeland, Marokko en misschien Syrië voor Frankrijk, Macedonië voor Oostenrijk en Armenië voor Rusland. Engeland, Frank rijk en Rusland ondérnielden eene pressie van buiten, Duitschland van binnen. Het was een integreerend deel van deze theorie, dat het Oosten zich zou verzetten tegen het Westen, en zelfs mogelijk dat verzet zou organiseerenMaar deze pogingen werden onveranderlijk toegeschreven aan fanatisme, eene laatste poging' van de kinderen der duisternis tegen de kinderen des lichts. De met verbeelding begiftigd© aanhangers van 'deze school waren geheel voorbereid op een heiligen oorlog van het Oosten, tegen het Westen, een loslaten van de krachten der hel op de krachten der beschaving. Maar wat deze sdhool niet heeft voorzien, is het geen gebeurd iseene hervorming] van het Oosten door eigen inspanning zonder hulp, een vragen om vrijheid en vooruitgang iu de middelpunten van het oudé despotisme der wereld, een op zijde zetten van de reac tionaire invloeden der islamitische traditie, eene poging om de Westersch© inbreuk te weerstaan door Europeesche vrijheid aan te nemen en zich bij Europeeschen vooruitgang aan te passen. Lanzaam maar zeker zijn de krachten bij eengetrokken, die deze verwonderlijke ge daanteverwisseling heoben teweeg gebracht. De Jong-Turksche beweging gaat voort ha ren triomftocht te volgen, en er is ter nau wer nood de schaduw van een betreurens waardig incident gevallen over het feest van verdraagzaamheid en broederschap, te mid den waarvan Turkije wordt verjongd. De spionnen, de paleis-gunstelingen, de plunde raars van hun land' ziju verdwenen in het centrum; de rebellen, de struikróovers en de terroristen, die het voO'ksp potest tegen hunne heerschappij vertegenwoordigden, zijn verdwenen in de provinciën. Pacha's wonen dankstonden 'bij. in Armenische kerken, en in Macedonië ziju Turksche geestelijken, or thodoxe bisschoppen en protestantscbe domi- né's samen gekomen om tot één God te bid den in groote volkébetoogingen Er is nog geen enkel teeken van reactie, en zoolang het leger de vrijheid steunt, is dat ook niet te vreezen. De Europeesche bemoeiing ie in onbruik geraakt., en als het bijeenkomen van het parlement in November even goed slaagt als de rest vau de beweging, dan is het niet in te zien, waarom de Euro- peesche ambtenaren wouden blijven op hun ne tegenwoordige posten in Macedonië. Voor Europeesche deskundigen zal er werk genoeg zjjn, maar als in het centrum een goede wil bestaat, zal het niet noodig zijn hen met buitengewone volmachten te bekleed en. In derdaad is men geneigd te meenen, dat, als de Turken hunne grondwet, die gelijke rech ten in een vrijen staat aan christenen en mohammedanen gelijkelijk waarborgt, maken tot een dooi- Europa erkende charter, zooals Midhat Pacfha in 1876 voorstelde te doen, men de oude rechten van interventie zou kunnen laten verdwijnen. Internationale ontmoeting. Te Mariënbad heeft eene samenkomst plaats gehad van Koning Eduard met den Franschen minister-president Clemetioeau en den Russischen minister van buitenlandsche zaken Iswolski, die beiden met den Koning koffie hebben gedronken. Volgens den berichtgever van den Matin te Mariënbad heeft het onderhoud voorna melijk geloopen over de voorwaarden onder welke de mogendheden, die de acte van Al- geciras hebben onderteekend, Moeiep Hafid als sultan van Marokko zouden erkennen. Ook de gebeurtenissen in Turkije maak ten een onderwerp van gesprek uit, waarbij het uitstel van den aanleg in den Balkan spoorweg besproken Werd met het oog op de onzekerheid van den toestand. Duitschland. Friedrichshafen, 2 8 Aug. Graaf Zeppelin ontving heden met een© geldelijke bijdrage van de vloot, die nu op zee is, een schrijven van prins Heinrich van Pruisen, waarin de prins verklaart, dat hij gaarne zijne toestemming heeft gegeven tot de inzameling in liet officierenkorps, dat gewoon is in zij.n beroep met teleurstel in- gen en verliezen va,n eiken aard, veroor zaakt dooi de elementaire natuurkrachten te rekenen. In zijne dankbetuiging zegt Zeppelin, dat als de meening, dat het verlies van een ze ker percentage van vaartuigen onvermijde lijk is gemeengoed va,n aillen mocht wor den, dit te danken is aan de baanbrekende kracht van de door den prins en het korps zeeofficieren gehuldigde breed© opvatting. België. Brussel, 28 Aug. De Senaat heeft den heer Simonis tot voorzitter gekozen ter vervanging van wijlen graaf De Mérode Frankrijk. Uit Karlsbad wordt bericht, dat de Fransche minister-president Cl^menceau ou- gesteid is geworden en op raad van den dokter rust nuoet nemen. Portugal. Het hoog militair gerechtshof heeft de vonnissen tegen de bij den opstand van 28 Januari veroordeelde militairen vernietigd. De beklaagden zullen voor een nieuwen krijgsraad terecht moeten staan. Dc correspondent van de Neue Freie Pres- se te Brussel geeft, op grond van inlichtin gen die hij verkregen heeft van een daar vertoevenden Portugeeschen staatsman, een somber gekleurde schets van den staatkun digen toestand. Hij schrijftDe republikei nen zijn besloten in de naaste toekomst, misschien reeds voor het einde van deze maand, de aan den Koningsmoord ontko men leden van de dynastie, Koning Manuel en zijne moeder, gewelddadig uit den weg te ruimen. De republikeinsche pers hitst dagelijks het gepeupel op tot geweld, en de regeering waagt niet tegen de predikers van den opstand op te treden, ofschoon haar de toebereidselen tot een tweeden Konings moord niet onbekend zijn. De Koning en zijne moeder bevelen overigens zelf steeds eene kalmeerende houding tegenover het dreigende oproer aan. Oostenrijk. Iachl, 2 8 Aug. De Keizer lijdt sedert gisteren aan een lichte verkoudheid in het hoofd, vergezeld van ©enig hoesten. Zijne- ongesteldheid geeft, echter niet tot eenige ongerustheid aanleiding. Z. M. heeft gas teren eu heden, als naar gewoonte, eene lange wa-ndeling gedaan. Ziju algemeenen toestand is uitmuntend. Turkije. Op uitnoodiging van den sultan is de erfgenaam van den troon, Reschad effendi, naar Yildiz gegaan, waar hij eene 'harte'ijke ontvangst heeft gevonden. Dit is do eerste maal sedert dertig jaren, dat zulk eene ont moeting heeft plaats géhod. Zij heeft een uitmuntenden indruk gemaakt. De Duitsolie kolonie te Konstantinopel verklaart 'besloten te zijn met kracht te strijden om de positie te handhaven, die zij in den Turkschen 'handel heeft verworven. 1 Zij zal een Duitsch blad oprichten onder den naain ,,Junge Tiirkei", dat tot taak zal hebben de Duitsolie belangen te verdedi- gen. Om ongeregeldheden te voorkomen va.n de zijde van het ontevreden personeel van den A na tol isc hen spoorweg, heeft dc regee- I ring troepen gezonden naar het station Hai- dan Pacha. Konstantinopel, 28 Aug. Ali Riza Pacha is tot minister van oorlog be noemd. Het Jong-Turksehe comité te Saloniki heeft eene herziening ondernomen van het reglement op zijne organisatie, die door den sedert de gebeurtenissen van Juli gewijzig- den toestand geboden schenen. Om het op der voorgrond treden van afzonderlijke per sonen onmogelijk te maken en om de over dreven ©eredienst, die met de nainen Niazi en Enver gedreven werd, te beperken, heeft het comité het beginsel verkondigd, dat elk succes niet aan afzonderlijke personen, maar aan het comité als zoodanig toekomt, dat. door een geheim bestuur wordt geleid. Vele aanwijzingen spreken er voor, dat dus 'dit beginsel met nadruk wordt vast gehouden en dat het ook door de leden erkend en in acht genomen wordtovertredingen worden met kracht onderdrukt. Een correspondent van de Temps in Smyr na heeft een gesprek gehad met dr. Nazim, den gedelegeerde van het Jong-Turksehe centrale comité, en inspecteur van het co mité voor Anatolie. Over de taak van het Jong Turksche comité sprak dr. Nazim zich aldus uit: Onze taak is niet geindigd, zooals velen zich verbeeldenzij begint pas. Het is ons gelukt de grondwet te doen afkondigen; nu moeten wij haar op een zoo solieden grondslag plaatsen, dat elke reactie onmo gelijk wordt. Wij hebben vooral in Klein- Azië een werk van grooten omvang te ver richten, en ik zal daaraan nog vele maan den besteden. Klein-Azië is het rijkste deel van de monarchie en steeds de grootste hulp bron vau de schatkist geweest. Ongelukkig is de bevolking hier zeer achterlijk geble ven en voor 't oogenblik geheel onbekwaam om te begrijpen waarom het gaat. De boeren voelen er wel voldoening over, dat zij het drukkende bestuur zien verdwijnenwoor den als grondwet, verkiezingen, parlement hebben echter volstrekt geen inhoud voor lier. De meesten verbeelden zich, dat voort aan het betalen van belastingen zal ophou den Onwetendheid en ellende hebben het brein van den Anatoliër met een harden korst bedekt, die wij langzamerhand door onderwijs en zachte behandeling moeten los maken. De voor zoo wild uitgekreten Koer den hebben een merkwaardig levendig ver stand. Voor 't oogenblik is het bestuur ge desorganiseerd. Wij hebben 't voor noodig gehouden eene groote schoonmaak te onder nemen en de spionage geheel uit te roeien. Wij doen ons best, eene krachtige regee ring en een eerlijk bestuur tot stand te bren gen. Op de vraag of de Jong-Turksche comités zich na het bijeenroepen van het parlement zuilen ontbinden, antwoordde Nazim Nooit! Ons handelen zal voortduren, het zal alleen van aard veranderen, maar de cprichters- van lief. Jong-Turksche comité voor vrijheid en vooruitgang zullen om geen ambt, geen betrekking, geen zetel in het parlement moeite doen. Ook geld willen wij niet. Weet gij hoeveel het comité in kas had, toen majoor Niazi de revolutie begon? Precies 80 Turksche ponden, 1800 frs. Daar mee zijn wij den veldtocht begonnen. Wij willen niet vegeereu, wij waken en contro- leeiren. De. sultan hebben wij in de onmogelijk heid gebracht te schaden. Wij stellen er prijs op hem op den troon te houden, om dat wij het land niet te zeer willen schok ken. de crisis niet verzwaren eu tot eiken prijs de mogelijkheid van eene Europeesche inmenging willen tegenhouden. De Khalif bezit nog een reusachtig moreel gezag. Onze besluiten moeten de "keizerlijke handteeke- ning dragen. Kreta. Overeenkomstig het besluit om de in ternationale troepen, die als rustbewaar ders op Kreta dienst doen, geleidelijk terug te laten gaan, is het. Fransche contingent vau deze troepenmacht den 2Gen Augustus uit Kanea vertrokken. Marokko. Eene in de Temps opgenomen officieuse nota houdt in, dat de Fransche en Spaan- scke regeeringen terstond na de uitroeping te Tanger van Moeloy ilafid tot sultan elkaar hunne inzichten over den toestand hebben medegedeeld, en gaat daarna aldus voort ,,D© krachtige maatregelen, door El Me- neblri en Mohammed Gdbbas te Tanger ge nomen eu de instruction, Idoor de Marok kaanse he overheden van de stad gegeven, laten toe te hopen, dat de werkzaamiheikl van de krachtens de akte van Algeciras ge organiseerde politie en de voltooiing van hare formatie niet 'belemmerd zullen wor den. Het is iiituascben wel zeker, dat de openbar© orde en do veiligheid van de Euro peanen in 'de havens en hun naasten omtrek als eerste voorwaarde eischen, dat do Ma- rokkaanséhe overheden en bevolking in de tegenwoordige omstaudighédeu liet duide lij'ke bewustzijn hebben van do volledige overeenstemming der mogendheden omtrent de handhaving eu de toepassing van de akte van Algeciras, die solidair de gemeen schappelijke belangen van Europa en de onafhankelijkheid van het Marokkaausche rijk waarborgt. Wij ineenen te weten, dat de Fransche en Spaansclio regeeringen, te recht bezorgd wegens Ide aansprakelijkheid, dre op hen rust ook buiten de waarneming van hunne bijzondere belangen, en verzekerd te beantwoorden aan het algemeen© gevoe len van de regceringcn, die de akte van Algeciras hebben ouderteekend, reeds thans de verzekeringen en waarborgen, aan alle vreemde belangen gemeen, onderzoeken, die onmisbaar geacht moeten worden". In ©en artikel waarschuwt de Temps voor overhaasting in de Marokkaausche kwestie, die zeer ingewikkeld is. De nieuwe sultan moet zich eerst ver binden de akte van Alge ciras gestand te doen. Wanneer hij zeker heid voor leven en belangen der Europeanen heeft gegeven, zou het logisch zijn, dat 'de staten, die men in 1906 als bijzonder ge- interesseerd heeft erkend, zich met elkaar verstaan, voordat zij aan de overige onder teekenaars der akte voorstellen doen om trent de voorwaarden, die Moeley llafikl zou moeten vervullen om van Europa de erken ning al9 sultan te krijgen. Dc- officieus© Siiddeutaehe Correspondenz drukt de hoop uit, dat de nederlaag van Abdel-Azis, die het einde van een beetuurs- stelsel is, ook het einde weze eener politiek, die aan de Marokkanen een sultan wilde biijven opdiringen, waarvan zij niet meer wilden weten. De groote mogendheden, die de Turksche nationale beweging met het DOOR 11 S. R. CROCKETT. Uit het Scholsch vertaald DOOR J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. Hester, aangegrepen doer een groot ver langen niet te worden als haar nichtjes, ging rechtop zitten in haar bedje, vertrok even haar1 gezriéhtje, tioem halar gekwetste 'voet haar pijn deed! en begon de groote kom vleeechipap, die Megsy haar gebracht had, op te lepelen. De voorspellingen der trouWe Megsy ten opzichte van hare alles overtref fende schoonheid schenen op dit. oogenblik. niet veel kans van verwezenlijking to heb ben. Want Hester Stirling was wat. bleek en zwakjes" zooals Megsy het uitdrukte Ze was niet zoo slank als haar niphtje Ethel en haiar gestalte had niet. de krachtige forschhedd van Victoria. Zij bezat evenmin de geregelde trékken en rustige schoon-heidJ van Olaudia. Maar er was iets betooverends aan haar, tegelijk peinzend en vertrouwend, hetgeen de .harten van goede vrouwen tot haar trok Haar oogen wairen donker en schitterend, met. de zadhte diepte, die een beek heeft als ze onder boomen stroomt, zoodat de meeste mannen, zelfs zij, die haas tig voorbijgingen, zoifder eenige bijzondere reden liet hoofd omwendden en de zweven de, peinzende gestalte van het kleine meisje nakeken. „Laat mij nu je voet eens zien," zei Meg sy. „Komaan, diat ziet er nuooi uit, niet* meer dan een speldenprik'. Al sprekende verbond ze den voet weer en begon Hester te kleeden, ondertusschen vrij uit haar opmerkingen over de gehate Tor phichans ten beste gevende, met. eenige ■hoopvolle ven wachting, overi het onheil dat! hen in deze wereld zou walehten en de zeker heid van een nog erger in de toekomende, .vermengd niet troostrijke overpeinzingen over de veel mooiere, gelukkiger en begeer lijker toekomst, die haar lieveling teil deel zou vallen. Juist toen de laatste 'hand aan Hester Stirling's haar werd gelegd, hoorden zij het getjingeL van een gebarsten bel, ver bene den in het oude huis. „Wat is dat?" riep Megsy verschrikt, zdo- ze de kaan. op den grond liet vallen, „die schavuiten zijn toéh niet. weer teruggeko men. Ik zal eerst oven uit het raam kijken1, en zoowaar als ik leef, indien het een der Torphichans is, verzet ak geen voet. De Voorzienigheid zij geprezen, beide deuren zijn gesloten, en de meesteres is zoo doof, dat zij die 'bel in heb voorhuis wel niet zal hooreu „Megpv, dat moet je niet doen," zei Hes ter, „er kan wel een ongeluk zijn gébeurd." „Er is geen kans op zulk een geluk," ant woordde de onverstoorbare Megsy, terwijl zij: «net een ruk, een strik aan Hester's hals vastmaakte. „O, Megsy, je doet me pijn." „Laat de domme Megsy het afkussen daar. zoo is het over. Eén oogenblik dacht ik, dat je een Torphichan waart'I Wat zou ik hen graag aankleedéu en liefkoozenIk zou hen de haren uit het hoofd trekken grof als paardenhaar is het en als lede ren poppen heen en weer schudden, en geen speld zou ik in een band steken, voordat ze eerst de punt hadden gevoeld." Weer klonk de bel dof door het huis. voordat Megsy haar schimp rode tegen de geheel© bende Torphichans had kruinen ein digen. „Wat beteekeut al dat geraas te negen uur in den morgen. Ik zal naar het venster aan westzijde moeten gaan, anders zullen ze dé goede meesteres nog wakker maken. Maar als het een Torphiyhams is Stilte vervulde de kaïmer van het kleiile meisje, toen dé stappen van de wraakzuch tige Megsy wegstierven in de gang, die met een looper bedékt was. Klaarblijkelijk was de verstoorder van Arioland's ochtendvredo geen Torphichan, want Hester kon hooren. dat Megsy's vast beraden tred zich versnelde, toen zij haastig hel venster sloot en zich naar beneden spoed de. [Wijl zullen haar volgen en zien wie het was, dien zij' buiten vond wachten, in het gouden zonlicht op dien najaarsmorgen. Het was met kloppend hart, trillende lip pen en vlugge hand, dat iMcgsy de dubbele voordeur van Arioland opende. Op gewone tijden en voor gewone lieden opende zij slechts de helft. Het wegschuiven van de grendels en het tot den muur openwerpen var beide deuren kon ieder, die Megsy Tip- perlin kende, gewaarschuwd hebben, dat iemand buiten stond', die bijzonder recht op eerbewijzen had. Bij het eerste gezicht scheen het zoo niet. De man, die voor de oude dienstmaagd van de Stirling» stond, was ongeveer veertig jaar oud. Zijn haren droegen reedh sporen van grijs onder den groveu stroohoed, zooals de maaiers dragen. Hij droeg een buis van grof wollen stof, hier en daar glimmend d.oor het lange gebruik. Zijn wangen en handen had den die grijs perkamentacht.ige kleur gekre gen, die een lang verblijf in de tropen aan toont. Maar de stand van het hoofd op zijn schouders, de wijze waarop hij nadenkend aan zijn grijze snor trok en de zekerheid waarmede hij, wie hem ook mocht openen in het. gelaat zag. téefkenden den man van moed en beschaving. Er sahuilde ook scherts om den mond; (alsof een luimige herinne ring (hem éen spoedig onderdrukte gelegen heid tot vroolijlkheid gaf) hetgeen bewees, dat deze vroege beizoéker van Arioland hét- beste -gezelschap voor zich zélf kon zijn. Maar de uitwerking zijner verschijning op Mégisy was merkwaardig. Zij strékte 'haar armen uit eu legde haar handen op zijn schouders, hem voortdurend in het ge laat ziende. „David mijnheer D.avidhijgde zij mét dén fluistertoon, dien men in do ka mér van een doode gebruikt. „Wat betee- kent dit wat is dit? Zijt gij uit hét graf opgestaan - of zijt gij in hét vleesch te ruggekeerd tot uw eigen, klein meisje?" De ernstige man op de sltoep glimlachte Vreemd en peinzend, en zijn oogen waren zeer gelijk aan die zijner dochter toen hij antwoordde: „Nodh het- oen en op het ©ogenblik evenmin het andere, Megsy!" aeide hij langzaam. „Ik ben hier gekoTnen om oen woord tot mijn moedér te zeggen!" „Kom binnen kam binnen, mijn jon gen alles is zooals gij het hebt verlaten. Gij zult geen verandering ontdekken. De slaapkamers en de zitkamer en het kleine vertrekje met de kooien, waarin gij uw vogels placht t© bewaren, alles is nog het zelfde. Ik héb ze alle netjes schoon gehou den voor uw terugkainét. Ik heb altijd ge zegd, dat u terug zo-udt komen, mijnheer David, ik heb het. altijd gezégd. Koon bin nen, kom binnen De -man schudde langzaam het hoofd en de vroolijike uitdrukking verdwoen van zijn •gelaat: „Dat kan ik niet.," zei hij. „Hét is, zooai's gij. zégt, Megsy, een mooie odh- tend. Ik zal op moeder wachten in den tuiii, op de eteenen bank bij, den.zonnewij zer!" „O Davidgij hébt in al die droevige jaren toéh -wel vergeven. Gij zul't dén dood'e toéh wol vergeven, al wildét gij liét den levende niet doen. Uw vader is heengegaan en, God is mijn getuige, hij vroeg vél liéf- de naar u, voordat hij, zijin laatste reis on dernam. „Hébt. gij iéts gehoord van Da.vild!, .mijn zoon?" vroeg hij krachtig en langzaam sprekende, zooals zijn gewoonte was. „Niéts dam dit kléine meisje voor wie hij mij op droeg to zorgen, toen zijn vrouw van hemi werd weggenomenan't'woortldé uiw moe der. Daarna peinsde hij oen oogenblik mét de leidsels i/ver den arm, terwijl ik met het afscheidsglaasje stond te wachten, zoo als de gewoonte was. „Indien het mocht gebeurendat mijn zoon in mijn afwezig heid terugkwam, sluit- hem dan niet bui ten zeide hij, hiermede steeg hij op en reed heen Wordt ervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1