Uit den omtrek. STADSNIEUWS. Schotland, te water gelaten. Het schip werd gedoopt door miss Laiwson, dochter van Sir Airthur Fredgold Lawson, Bart, een der directeuren van den Great Eastern Railway, die hot schip den naam „Munchen" gaf. De nieuiwe boot zal uitgerust worden met toeetellen voor draadlooze telegrafie, terwijl voor de verwarming, 'le ventilatie en de ver lichting de nieuwste vindingen toegepast, worden. Het schip, dat 343 Hing. voeten lang en 43 breed is, zal 20 knoopen per uur loopen en 300 le kl. passagiers kunnen vervoeren. I)e meeste hutten hebben slechts 2 bedden. De „Munchen" zal voor het einde van het loopende jaar gereed zijn, en in dienst ge steld worden. De Brielsche vliegmachine. Men deelt aan de N. R. Ct. mede: Reeds jaren lang heeft de beer Hob ij na te Briclle zich met de oplossing van dit vraagstuk bezig gehouden, zelfs in een tijd, toen niemand er aan dacht, dat het eens algemeen aan de orde zou gesteld worden. Hot model in 't klein, dat hij gemaakt b: i, dééd het. Door een veer in beweging eebraeht, verhief het zich direct van den crond, en toen de veer afgeloopen was, daalde het langzaam naar den bodem. De zaak was nu om een machine in het groot te maken. Toenmaals had men nog niet <len motor zoo algemeen voor beweegkracht, pii de- grondsktoffen voor de vervaardiging waren duurder dan tegenwoordigd. Veel moer geld was voor dat alles noodig, dan rb heer Robijns uit eigen middelen er aan wagen mocht. Toen heeft hij zich o. a. tot de Trans- v aal se he regeering gewend (het was tijdens den Boeien-oorlog), doch deze wees in het jaar 1899 het aanbod beleefd van de hand, :;clijk een jaar later door de vertegeowoor- digers der Roeren-republieken, die Europa liezochten, eveneens gedaan werd. Het geld j tot proefnemingen kon niet beschikbaar ge- steld worden. De heer Robijns gaf echter zijn plan niet op, werkte steeds aan dat vraagstuk, en uu hij over meer middelen kan beschikken en de ervaring van andere luehtvaarders hem (en goede komt, zoowel als do meer moderne middelen van beweegkracht zijn onderne ming te stade komen, pakt hij zelf de koe bij de horens, terwijl hij, gelijk we reeds meldden, bij de vervaardiging van verschil lende onderdeden krachtige hulp van het Rijk heeft, hetwelk liern, na -een audiëntie J bij don tegemvoordigen minister van oor- l log, toegestaan is. Over de practische waarde van de uitvin- t ding kan nog geen uitspraak gedaan, zelfs r «een gissing gewaagd worden. Do heer j Robijns heeft in de laatste dagen zoo ver borgen mogelijk aan zijn werk gearbeid, j wil liever niet gehinderd worden en blijft het liefst van lastige en tijdroovonde on- t dervragingen verschoond. Een nieuw motorrijtuig. Bin- nen eenige dagen zal de G. S. T. M., tus- schen Amsterdam, en Watergraafsmeer den dienst verrichten met een motorwagen, die I voor den toeschouwer op onverklaarbare wijze met een snelheid van 20 K.M. over de rails zich voortbeweegt Geleidingsdraden, noch stoom of rook worden waargenomen. Do firma Henschel uit Cassel leven-de de- machines, die uit Görlitz het rijtuig Ais beweegkracht bezigt men oververhit- I ten stoom. Het groote voordeel hiervan is, dat do hooge druk 13 atmosferen het mogelijk maakt, een betrekkelijk kleinen p motor te oonstrueeren. Een dikke laag isoleerende stof, die -'en stoomketel omgeeft, maakt dat de beide I compartimenten, waartusschen deze zich be vindt, weinig of geen last van de warmee kunnen hebben Het schokken bij het in beweging brenger, van den electrischen motor wordt hier niet gevoeld. Het in beweging komen geschiedt zoo geleidelijk, dat men, los staande, zich i niet behoeft vast te grijpen Het voor- eu achterbalkon gelijken in alk? I opzichten op die van de elechrische motor wagens der Amsterdamsche trams. Een losse handel, dien de bestuurder bij het verlaten van den wagen met zich mede neemt, zet den motor in beweging, remt, of werpt zand op de rails al naar gelang ze meer of minder naar rechts of links bewogen wordt. Om het schokken in de bochten te voor- I komen, heeft de ontwerper een stel veeren aangebracht, die deze beweging in zich op nemen Hand rEr -bestaan ernstige vermoedens dat van de vacantiekaarten voor werklieden wederom op uitgebreide schaal misbruik wordt gemaakt. Aan den anderen kant schijnt het personeel de ter zake ge geven voorschriften niet steeds op te vol- geu. Daarom wordt in herinnering ge bracht dat van eene vacantiekaart voor werklieden slechts mogen gebruik ma ken de op de kaart genoemde arbeider en met hem zijne echtgenoot© en hunue kinderen beneden 15 jaar, terwijl indien vóór den op de wvk. vermelden naam het woord „mejuffrouw" of ,.mej." geplaatst is, van deze kaart sledhts mogen gebruik maken de arbeidster en met haiar have hinderen beneden 15 jaar. Wordt in strijd gehandeld met een van de in boven vermelde instructie genoemde bepalingen, wordt steeds de wvk. ingetrok ken en tegen den houder proces-verba al op gemaakt. In geen geval en onder geeuarlei voorwendsel mag bij overtreding de kaart in het bezit van den reiziger worden ge laten. Te Gouda, Amsterdam en Utrecht werden overtredingen geconstateerdhet betrokken personeel wordt daarvoor eene bijzondere gratificatie uitgekeerd. Laat de vogels helpen! De 'berichtgever te Eindhoven van het Hbld. «chriift Een eigenaardig verschijnsel is het, dat, waar op ettelijke uren afstand van Eindho ven bijna, overal de denuenbosschen door de ncnvlinderplaag werden bezocht, de uit gestrekte peroeeflen „unaet" in de onmid dellijke omgeving dezer plaats hiervan voor alsnog verschoond zijn gebleven. En toch liggen de uitgestrekte dennen - bossdben in den omtrek langs den straat weg naar Luik, 3 a 4 uren gaans van de grenzen, waar het euvel in het houtgewas op Belgisoh gebied zoo geducht heeft ge wood. Ilet is bijna zeker, dat liet „vrij blijven der bossohen in Eind'hoveus omgeving mede te danken is aan de vogelwereld. In de afgelegen mast bosschen, waar de nonvlinderplaag zoo gewoed heeft, is de vogel bevolking doorgaans zeer dun. Zelden treft men er beduidende aantallen in een bepaald gebied aan. Zulks vindt zijn oor zaak in het feit, dat in den broedtijd troe pen opgeschoten jongens de bossohen afzoe ken eii zich meester maken van eieren en liet jonge broed. Niet alleen de boerenbevol king is hieraan schuldig, doch ook de school jeugd en andere personen uit de verafgele gen steden helpen mede de vogelwereld op deze wijize uit te roeien. Het is bijna reg?l dat iedere knaap in den broeitijd der vogels in het bezit is van een kleiner of grooter snoer uitgeblazen eieren, van verschillende nuttige vogelsoorten. Dit uitmoorden der vogels nu gaat aiet zoo gemakkelijk in de bosschen die in de on- midde'lijke nabijheid der steden Mggen Daar wordt voortdurend toezicht gehouden door rijks- en gemeentepolitie, die men dan ook ieder oogenbük in de z.g. „mast" kan aantreffen Nog deze week werden de bossohen bus- schen Straatum en Aalst-Waalré door mij bezocht, en viel het mij op hoe zich in struiken en boomen geheele kolonies mees jes, vinkeu, spreeuwen en z.g. geelgiersten ophielden. Op mijn excursie ontmoette ik in den loop van den voormiddag eenige jachtopzieners en genn.ente-veMwaék'ters, die hun tournees dagelijks heihalen. De bosschen blijven dan ook vrijwel be vrijd van elementen die op vogelroof uit zijn. Nu zouden de vogels wellicht niet in sl^at zijn, een eventueel© nonvlinderplaag volkomen te keer en, doch opmerkelijk is het wel, dat waar hier in de omgeving een dichte vogelbevol'king in de bossohen wordt aangetroffen, deze laatste gevrijwaard zijn gebleven, terwijl ander hutgewas, waarin bijna geen vogels voorkwamen, aangetast werd. Ligt hierin niet een vingerwijzing voor de daarvoor aangewezen autoriteiten, de afge legen bosschen hier in Noord-Brabant a den broedtijd der vogels beter te doen bewa ken, en maatregelen te nemen of wetten te scheppen, die het. vaneen en dooden der vol wassen vogels, hetwelk in het a.s. najaar wcjr door middel van slagnetten begint, krachtdadig te keeren? Het verdwenen meisje uit Oud-Be ij erland. Men schrijft uit Oud-Beijerland Verleden jaar werd onze gemeente be zocht dOor een Amerikaan uit San Francisco. Hot beviel hem in den beginne zoo goed, diat hij hier een half jaar bleef wonen met zijn gezin, om in het voorjaar weder zijn Hei- math op te zoeken. Het was een oud-Hol lander, die bij zijn vertrek een Beijerlan'dsch aandenken wilde hebben en dit verkreeg door het bezit van portretten der weesmeisjes. Op een goeden dag ontving nu een der weesmeisjes, E. v. d. S., in de wandeling „Emmetje" geheeten, een huwelijksaanzoek uit Oakland van een haar geheel onbekend man, die door het zien der bewuste portret ten op haar verliefd geworden was. Na in gewonnen informaties bij den Nederlandschen consul 'besloten de regenten toestemming tot- den overtocht en het huwelijk to gevende huwelijksbemiddelaar, die haar begeleiden zou, zou voor harr een plaatsbewijs bespre ken. Te meer werd dit goedgekeurd, omdat, naast gunstige inlichtingen over den huwe- lijkscandidaat, geschreven was, dat het meis je desnoods bij den consul in betrekking kon ■komen, zoo de bruidegom-in-spe haar niet moclit bevallen. En zoo zou Elmmetj© dus vertrekken, toen de toeziende voogd, die in niets scheen in gelicht te zijn, zich verzette. Nadat evenwel de regenten zijn stilzwijgende goedkeuring verkregen hadden, scheen allee v..<n een leien dakje te gaan. Maar nu kwam de cfficiei van justitie te Dordrecht tusschenbeiden. Hij verzette zich tegen een dèrgelijke wegzending van een minderjarige, waarop de regenten hun toestemming introkken. De wees scheen niet ingenomen met het besluit der regenten, maar zij berustte. Oudergewoonte kregen de weezen hun ge woon zomerverlof van 10 dagen, die zij bij familie mochten doorbrengen. E. zou te Rot terdam gaan loigeeren bij familie en dus ook na 10 dagen terugkeeren. Zij j j op heden nog steeds niet terug. De veronderstelling, die hier gemaakt wordt, dat zij met behulp van den huwelijksbemiddelaar per stoom schip Rijndam naar Amerika getogen is, om met haar a. s. echtgenoot kennis te maken, is niet al te gewaagd. Een ontrouwe brievengaar der Na eene langdurige instructie is ver wezen naar de openbare terechtzitting te Heerenveen de geschorste brievengaarder N. te Mukkinga, thans in preventieve hech tenis, beschuldigd van verduistering met valechheid in geschrifte, met gebruikmaking daarvan. N. is dezelfde die voor eenigen tijd in hooger beroep door het Hof te Leeuwarden veroordeeld werd wegens vervalsching van een spaarbankboekje. Toen die zaak in eer sten aanleg voor de rechtbank te Heeren veen behandeld werd, sprak het O. M. als zijn vermoeden uit, dat dit niet het eenige strafbare feit van beklaagde zou blijken te rijn. Al spoedig daarna werd N. weer ge arresteerd. Nu wordt hem ten laste gelegd ai verduistering van f 65, die hem ter in schrijving op een spaarbankboekje wareu ter hand gesteldb. valschheid in geschrifte en gebruikmaking daarvan, door valschelijk den naam van dien inlegger te plaatsen on der een aanvraag om terugbetaling van f 200, welk geld hij ten eigen bate «tan- wendde. N. zal 8 September in eene buiten gewone zitting terecht staan. Men meldt uit Maastricht De moordenaar van Eymael heeft zich gisteren vrijwillig ter beschikking der justi tie gesteld. Hij is genaamd Hendrik Joseph Scheepers, alhier woonachtig. De moordaanslag te Amster dam. De vermoedelijke dader van den moordaanslag op den winkelier Kruiger in de Marnixstraat te Amsterdam, is ook gis teren door den commissaris van politie den heer J. B. Daman, langdurig in verhoor ge nomen, doch van het afleggen eener beken tenis is nog geen sprake. Toch zal hij hoogst waarschijnlijk aan de justitie worden over geleverd. Do jonge man is gdhnwd en vader van drie kinderen. Inbrekers. Wcensdag hebben die ven hun slag gelagen bij J. Noldue, te Nispen. Toen zijn woning een tijdje onbe waakt stond, heblxen ze zidh meester ge maakt van verschillende gouden en zilveren sieraden Het huisje, dat nog tot de kom van het dorpje behoort en gelegen is aan den groo te n straatweg naar Eseehen, was een half uurtje onbeheerd gelaten, daar man on vrouw eenage aardappels gingen halen op het land, dat tegen liet- huisje aangrenst, en toen zijn de dieven langB het achterdeurtje dat niet op slot was, binnen gekomen en hebben alles ten onderstboven gehaaldhet bed lag op den vloer en de kast was openge broken en daaruit was ontvreemd al het. goud van de vrouw met nog eenrg klein geld, het overige geld hadden de mensolien zoo goed verstopt, dat de dieven het niet hadden kunnen vinden Het is een buitengewoon brutaal stukje, daar er op den weg naar Esschen altijd zoo'n druik verkeer is van voetgangers en karren, maar niemand heeft ze weer gezien, zoodat het moeilijk zal zijn voor de politie zie op te sporen. Donderdag-namiddag is er ook nog inge broken bij' den arbeider J. Michielsen, Klok- berg te Nispen. Toen man en vrouw uit werken waren, hebben dieven zich ook door braak toegang weten te versohaffen tot het woonvertrek, maar zij hebben niet van hun gading weten te vinden. Grondw. Diefstal. De heer Heythekker, .handelaar in kantoorbehoeften aan do Leliegracht te Amsterdam, heeft de onaan gename ontdekking gedaan, dat hem voor een groot© waarde aan vulpenhouders is ontvreemd. De winkelier heeft een stand gehuurd op de a.s. tentoonstelling van hel restauratiewezen en toen hij nu Dinsdag na zag wat hij daar zou uitstallen, bleek hein dat er 77 vulpenhouders verdwenen waren, ter waarde van f '857. Tegen een zijner be dienden, die na deze ontdekking zich niet meer op het magazijn liet zien, is verden king gerezen. De jonge man is voortvluch tig- Naar later werd vernomen, is er geen twijfel meer of de ontvluchte 16-jarige be diende is de dader van den diefstal. Na de ontdekking heeft de politie dadelijk x>n onderzoek ten zijnen huize ingesteld. Daar bij kwa-m een groot aantal van de ontstolen vulpenhouders voor den dag, waaruit ech ter de gouden pennen waren verdwenen. I ater zijn bij goudsmeden te Amsterdam reeds enkele gouden pennen in beslag ge nomen, die door het jongemensch waren verkocht. De ontsnapte kr&nkzinni- g e. 'Uit Maastricht meldt men De te Venraay uit het krankzinnigenge sticht ontsnapte beruchte misdadiger Leen- ders is te Maastricht aangehouden. KV/ m k o m m e r. Aan d© 's Hert Crt werd dezer da,gen bericht, dat de par ketten van Breda, en Antwerpen naar Es- sollen zouden zijn vertrokken in verbaud met een grooten juweelendiefsta-1, die te Breda gepleegd zou zijn. Thans meldt het Da.gbl. van Nbr. dat er te Breda van zoo'n diefstal niets bekend is, en dat het parket van Breda niet naar Esschen geweest is. Er zijn van het jaar vele van zalke kom kommers Relletjes te Hoorn. Het «al oude St. Maartensfeest, dat te Hoorn elk jaar gedurende aoht avonden in de tweede helft dor maand Augustus gevierd wordt, is of liever was een feest voor de kinderen Zij loopen dan van 6 tot 8 uur met lam pions, steken Bengaalsch vuur af en zingen daarbij een versje, 't Is een alleraardigst gezicht die duizenden lichtjes, die zich langs het Groote Noord voortbewegen, maar als 'le kleinen naar bed zijn, komen de opgescho ten jongens, die door het werpen van voet zoekers, vuurpijlen en ander vuurwerk het den wandelaars lastig ma'ken, en vooral der politie handen vol werk geven Reeds de geheele week spande het 's avonds en zag de politie toe; maar toen Donderdagavond vele winkeliers genoodzaakt waren hunne winkels te sluiten, omdat vuurwerk naar binnen werd geworpen, toen de politie werd uitgejouwd en opgedrongen, toen achtte de commissaris, bij herhaling, het. noodig han delen dop te treden. En tot eene uitbar sting is liet. gekomen. ÏÏet spel werd herhaald, en de geheele Hoornsche politiemacht met den commis saris en den inspecteur, benevens de ge heele brigade rijksveldwachters trok geza menlijk naar het Groote Noord om de men- sohenmassa uiteen te drijvenwaar som maties om door te loopen niet dadelijk wer den opgevolgd, werden de weigerachtigen gearresteerd Herhaaldelijk werden charges met de blanke sabel gemaakt, doch zoodra het pu bliek uit eene straat- was verdwenen, hoop te het zich in eene andere op't bleek ten laatste noodig alle straten die toegang ge ven tot het Groote Noord af te zetten, waardoor eindelijk tegen elf uur liet volk aftrok. Een infanterist ontving een klap met dc sabel tegen het hoofd, waardoor een wonde ontstond, en geraakte eene vrouw onder den voet, die in het ziekenhuis ter verple ging werd opgenomen. Voor herhaling wordt gevreesd. Verboden vuurwerkfabriek. Op een zolderverdieping van pand 7 «aan de Burgemeesterroosstraat te Rotterdam is door de politie, geassisteerd door de bouwpolitie, een volledig ingerichte fabriek met werk plaats ontdekt, tot liet vervaardigen van vuurwerk. Deze bleek toe te behooren aan. den vuurwerkmaker R. Buskens, die daartoe geenerled vergunning had. Belangrijke hoe veelheden gevaarlijke stoffen, dienende tot het vervaardigen van vuurwerk, werden in 'beslag genomen. Had daar een ongeluk plaa'cs gehad, de halve straat ware or wellioht aan gegaan. Vlekziekte. In de laatste dagen woro't er te Rotterdam zoowel door de po litie als door de keurmeesters van het abat toir, bijzonder scherp toezicht gehouden bij aankomst van de stoomboot-en aan de Oos- terkade. Dit in verband met het heerschen van de vlekziekte onder de varkens, vooral in de gemeenten Terheijden, Hooge- en Lage Zwaluwe en Made en Drimmelen. Ten gevolge van dit toezicht zijn reeds eenige aan die kade aangevoerde varkens, die aan vlekziekte lijdende waren, aangehouden en naar het abattoir gc-bracht. Ook werden eenige varkens, aan dezelfde ziekte lijdende, maar reeds aan boord door de eigenaars ge slacht, bij aankomst aldaar voor de con sumptie «afgekeurd. Deze varkens kwamen uit de gemeenten Lage Zwaluwe en Made en Drimmelen. Een r ij tuig omgekanteld Aan de stille zijde van het Rokiu te Am sterdam werd een wielrijder, die pas een woning daar had verlaten, «aangereden door een rijtuig. 1 let rijwiel werd vernield, het paard geraakte met -den kop en een voor been verward in de snaken van het wiel, werd dientengevolge wild en sloeg achter uit, waarbij de achterbeenen tussehen bet lemoen en het voorwiel beklemd raakt?n. liet rijtuig viel om. De wielrijder, de koet sier en een in het rijtuig zittend p.. soon kwamen met. den sohrik vrij een hunner liep een paar schrammen op. Het. p«aard meest door h sschroeven van het lemoen ~it zijn benarden toestand worden verloet. Een aanvaring. Van het uit Rot- terd«a.m vertrekkende stoomschip Ella Sayer, afkomstig uit New-Castle, bleef aan den Hoek van Holland even voor den Harwich- steiger plotseling het roer staan. Daar het schip dicht bij het s.s. Dresden was, dat aan de.i steiger gemeerd lag, wierp het onmid dellijk een anker uit om te kunnen stoppen, terwijl full speed achteruit gestoomd werd. Daar de eb evenwel op dat oogenbük zeer sterk was, hielp dit niet voldoende, om te voorkomen, dat de Ella Sayaer tegen de Diesden aanvoer, er langs schoof tegen het laatste einde van den steiger, waar zij veel schade maakte en vervolgens tegen den stei ger van het douanebootje aankwakte, en de zen geheel vernielde. Hier raakte ze aan den grond, na eerst nog een paar dukdalven geheel gebroken te hebben. Spoedig waren de drie sleepbooten bij de hand, die de Ella Sayer er afsleepten. Won der boven wonder had zij in 't geheel geen schade beloopen eu kon zij haar reis vervol gen. De Dresden heeft 6uechts wat schade aan het achterschip, wat evenwel van wei nig beteekenis is. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor Gisteren werd te Zeist onder hevigen wind en stortregen, een onderlinge schietwed strijd gehouden door lien die van 1 Mei van dat jaar tot o.p heden hadden deelge nomen aan den tot dit doél ingesteklen cursus van de vereenigintg tot- verhooging van 's Landsweerbaarheid. Met 13 deelne mers begonnen, heeft dit getal zich uitge- Ineid tot ongeveer 100 man, waarvan 74 t*>t- deelname gerechtigd waren. De leiding van den cursus was opgedra gen aan den adjudant-ond!erod?ficier van de landweer Schikendanz, den sergeant- majoor Jansen en den sergeant Geelkerken, beiden van het leger. Te ruim 4 ure was de kampstrijd geëin digd en gingen do scheidsrechters aan lnet werk om de verschillende punten te contro- leeren en d« prijzen toe te wijzen. Voor elk der deelnemers was een meer of minder belangrijke prijs beschikb«aar. Te zeven uur was de uitslag bekend en deze medegedeeld in hotel Schneider. De Je prijs («ereprijs) een barometer, aangeboden door dten burgemeester van Zeist-, werd behaald door H. G. M. Kiomip. De door de* instructeurs uitgeloofde zil veren medaille voor den doorloopend meest geoefenden schutter, door J. v. d. Bunt. Verder werden nog behaald voor schiet vaardigheid 2e pr. C. Westphal«3e pr. M. W. v. d. Velde, 4o pr. J. ten Haaf, 5e A Speijers, 6e pr. M. Bos. Moderne sohiobmethode (5 patronen vuur) le pr. J. v. d. Bunt, 2e pr. H. G. M« Klomp, 3e pr. A. Wennekes, 4e pr. H. J. Edelkoort, 5e pr. C. van Wijk, 6e pr. A. Speyers. Als bewijs van bijzondere schietvaardig heid der Z- ister 9chutters diene, dat- een der deelnemers, die in eene naburige ge meente een eersten prijs behaalde, hier no. 63 was van de 74 deelnemers. De adjudant Schick© ndanz reikte met een opwekkend woord de prijzen aan de over winnaars uit, en eindigde zijn toespraak met een driemaal herhaald en dix*r «allen aangeheven Leve de Koningin De heer F. van Straaten beantwoordde den spieker en overhandigde den instruc teurs onder hartelijke dankbetuigingen voor de flinke instructie een stoffelijk be wijs van erkentelijkheid. Ook de baan- knecht. Kees wend niet vergeten. Feesten te Soest. De feeeten te Soest, ter viering van den verjaardag van II. M. de Koningin, zullen 'Zondag a-9- aan vangen met eene nationale p 1 uimveetentoon- stelling der afd. Soest van de V. P. N., welke te 2 uur nam. zal geopend wonden en waarvoor vele inzendingen zijn toegezegd Maandag zal een optocht worden gehouden van gecostumeende wielrijders, terwijl 's mid dags en 's avonds muiriokuibvoeringen zullen worden gegeven na-bij het feestterrein. Dins dag zal het feest zijn voor de sohoolikindo- Ton en zal des avonds wederom een «moert worden gegeven. Op het feestterrein, alwaar ook de ten toonstelling wordt gehouden, en hetwelk gelegen is in de onmiddellijke nabijheid van de halte Soestdijk. der N. C. S., is oei) groet natuurgetrouw rotewerk met grot a .ingébrachtdeze grot- zal Maandag en Dinsdagavond fantastisch worden verlicht, terwijl ook het feestterrein beide avonden zal worden geïllumineerd. De bovenge noemde feestelijkheden worden gegeven door 'bemiddeling der vereeniging „Soest Vooruit". Hilversum. In de gisteravoud ge houden algemeene vergadering van de Hil- versunxsch© Winkeliers-Vereen iggng werd, na een uitgebracht uapport, besloten over le gaan tot de oprichting van een informa tie- on inc«asso-bureau, en diit te doon ge schieden in samenwerking met de Veree- niging voor den R.-K. Handcldr.ijvonden Middenstand en do Vereeniging Handels belangen aldaar. Aangaande de stichting va-u een haudeló- «avondschool werd medegedeeld, dat het be stuur daarover een onderhoud zal hebben met den hoer Fok kens, inspecteur bij het middelbaar onderwijs te Nijmegen. Hierna, hadden de besprekingen plaats over de groote tentoonstelling van Gooisch© nijverheid, kunst en handelwelke de H. VV. V. zich voorstelt in 1909 te houden. De voorzitter, de heer A. L. Akkerliuy», deelde hieromtrent nog mede, dat -deze tentoonstelling vergezeld zal gaan van fees telijkheden, aan te vangen met een jougd- optocht, van deelnemers van 1420 jaar en gevende een beeld' van de in de Neder- landsche taal verschonen sprookjes. Een terrein is reeds gratis beschikbaar gesteld, gelegen tussehen den Iloogon en Lagen Naarderweg; architecten hebben hunne medewerking belangeloos toegezegd. Verder zijn reeds vele aanvragen oin stands «n winkels op die tentoonstelling ingeko men en zijn belangrijke bijdragen voor het garantiefonds reeds toegezegd. Na nog enkele zaken van plaatselijken aard, zooals trottoirtoestand in de Kerk straat enz. te hebben besproken, werd de vergadering gesloten. H i 1 v e-r s u m. Tem nadeele vam den' vol ks - logementhouder 'De Haan in de Kleine Drift is een bedrag van f 125 ontvreemd Bij den heer Sfabmoding aan den Ouden Ainerafoortschen weg lieeft men in den nacht va-n Donderdag op Vrijdag vele aippel'boomen leeggeplundemi. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, zullen de troepen van liet garnizoen Maandagmiddag, te 12 uur precies, onder bevel van kolonel L. W. van Hoek, in de Regenteeselaan defi- 1 eeren voor den heer generaal majoor com mandant der 4e divisie. •De generaal zal zioh opstellen aan de westzijde van genoemde laan, waar ook de niet bij de troepen ingedeelde officieren en kader zullen plaats nemen. De infanterie marcheert langs Lensden- scheweg, Westerstraat, Utr. weg en Vlas- akkerweg. Bij het station sluiten de bere den troepen achter het 5e Regiment aan. Op verzoek, noodigen wij, het publiek beleefd, doch dringend uit-, niet vóór de muziek en ook niet met den troep mede te loopen! liet is ook zeker niet overbodig eena in herinnering te brengen, dat .het in strijd is met de goede manieren, wanneer menschen 'lie wat «il te nieuwsgierig zijn, zich zelfs niet ontzien vlak vóór den generaal en de officieren te gaan staan of de muziek te bemoeilijken, zooals d© vorige ma.al is ge beurd. Men verzoekt ons mede te doelen, dab «aan de cantate, te geven op 31 Aug., mede werken een 300-tal dairries en 'hèeren. Hédenaivond is de laatste repetitie. Programma van het concert, Maan dagavond in Amicitia te geven door de stafmuziek van hot 5e Regiment Infanterie, directeur de heer G. Bikkers. 1. „Freuden fanfaren", marsch, Holzer. 2. Ouverture „Giralda", Afdam. 3. „Der Kaiser und Kaiserin", Walzer, Eilenberg. 4. Grande fantaisie s. a. m. de 1'opera „Don Juan", Dunkier. 5 Ouverture ..LeiohtcCavalerie", Suppé. 6. Plappormaulchen", Eilenberg. 7a. Valse e6pagnole, Metra, b. Waldvöglein, solo picolo, Brusse. 8. Aus und niit dem Publikum, grosses Potpourri, Fetras. Het was ons bekend, dat de kapitein A. Hogervorst van het oe Regiment Infan terie zou worden voorgedragen voor adju dant, in de plaats van den nieuw benoem den majoor E. G. Staal. Wij meenden dit 'bericht nog niet te moeten plaatsen. Nu andere bladen het. echter hébben opgenomen, behoeven wij het niet langer voor ons te houden. Van volkomen betrouwbare zijde ver nemen wij, dat. de overplaatsing bij het 8e Regiment- Infanterie van den kapitein L. E. Hinriohs van liet 4e niet doorgaat In de Christelijke school aan de Blan ken heimstraat hadden gisterenavond, ,met (het best-uur en de léden, vele oaudens zioh vereenigd om getuigen te zijn van hot af scheid va n den lieer De Groot, en de install- l'atie van het nieuwe schoolhoofd, den heer Rietveld, bij te wonen. Do voorzitter, ds. Vunderink, opende de vergadering met gé- bed en verzocht den aanwezigen, te zingen PSlainx 89 7 en 8. Naar aanleiding van Prediker 1 18, sprak dc voorz. over het weemoedige «van al het. komen en gaan, om voorts den vertrekkemden hoofdonderwijzer, die sedert 1 Januari 1897 aan de school werkzaam is geweest, n.artelijlk te danken, namens .bestuur, vereeniging, ouders en kin deren voor hetgeen hij voor de school heeft gedaan, en hem in zijn nieuwen werkkring a lles goed» toe te wemsclien. Vervolgens werden nég woorden van af scheid gespróken door ds. Meiners, ah» oud- voorz. door den hoer Koopmane, namens het personeeldoor dén heer Sfcicnstra, hoofd der G.abrie-teekenschoiol', als collega en door den heer N. Veis Hei ju als oudste .bestuurs lid. Door het beetuur wend den hoer De Groot., als blijk van waardeering en erken telijkheid, een photograph ie van de school aangeboden terwijl hem door de leerlingen een fraaie saloustoel' was vereerd geworden. Aangedaan dankte de heer de Groot allen, die zooveel goede wonschen voor hom hadden uitgesproken, inzonderheid het beetuur voor de wijze, waarop hij in de gelegenheid weid gesteld «afscheid te nemen. Door de aanwccigon werd den scheidende de bode uit Ps 134 3 toegezongen. Daarna richtte de voorzitter een woord

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 3