BINNENLAND. leurs, een sectie artillerie en 40 zouaven, onder commando van kolonel Michard. Zoowel bij het vertrek uit Ber Rechid als bij de aankomst te Médiouna, wenden de gebruikelijke eerbewijzen gebracht De mehallah heeft haar kamp opgeslagen op de eerste heuvelrij vooibij Médiouna, 18 X.M. van Casablauca. De Fransche troepen zijn vlak in do nabijheid gelegen, slechts, door eeu weg van de mehallah gescheiden. Te Tanger is op 30 Augustus een koerier aangekomen van de kust met belangrijke tijdingen uit Marakesj. Sinds Vrijdag loopt te Tanger het gerucht, dat Mtougui zich weester zou hebben gemaakt van de stad M a ra k es j en dat Abdel Aziz daar ter stede tot Sultan zou zijn geproclameerd. Volgens een Havas-bericht loopt te Tan ger in kringen die met het Maghaen in ver .binding staan, het gerucht, dat Moelay llafid het plau zou hebben de notabelen van ,het land bijeen te roepen, ten einde met .hen te overleggen, of hij de akte van Alge- ciras moet aanvaarden, dan wel of hij een nieuwe conferentie moet aanvragen en te vens of hij alle andere tractaten en leen in- gen moet erkennen, zooals Abdel Aziz dat deed in de conferentie van Algecirae. Pfcrzl» Te Tebriz, zoo deelt de berichtgever van do „Times'' aldaar mede, is de revolution- naire club, geleid door Sata Kihan als mili tair dictator, meeetea- van de stad en haar bestuur verdient groot© bewondering. On danks het feit, dat er 4000 ge>wa.pe»n<le nwui- nen door de straten van de suud loopen, wordt de wet opgevolgd en de orde niet ver atoord. De bedrijvers van de moordaanslagen in de vorige week zijn binnen den kortst mogelijken tijd aan een verhoor onderwor pen en daarna zijn zij zwaar gestraft. De club heeft den buitenLandsohen consu laten medegedeeld, dat zij tot de herope ning van het parlement het bewind zal blij ven voeren over Aserbeïdjain. Zij is in onder handelingen getreden met Am-ed-Daouleh, maar wegens dien voortdurende weifeling heeft zij de ondenhandelingen afgebroken Aïn zal dus genoodzaakt zijn zich opnieuw in betrekking te stellen met de club of zijn toevlucht moeten nemen tot geweld. En vol gens een door hem. aan den Ruasischen con sul-generaal gedane mededeelmg, helt hij over tot het laatste. Hij heeft nl. verklaard, dat hij ka.n be schikken over drieduizend man er. 12 kanon nen. Alvorens, hij eobter tot beschieting van de stad zal overgaan, zal hij de Europeanen eerst waarschuwen Maar Sata Khanen Baghir Khan hebben hunnerzijds 5000 gewapende» onder hunne bevelen Allerlei. vDe Du iteche Kroonprins en Kroon prinses zijn aan een groot gevaar ontsnapt. De auto, waarin zij, een adjudant en twee hofdames zaten, deed een tocht naar de slag velden in de buurt van AmaurvUliere. Bij het station van dat dorp raakte een wiel van de auto beklemd in een spoorrail en buitelde liet voertuig met reizigers on al in een sloot. Gelukikig kreeg niemand letsel. De Kroonprins liet 100 mk. vcor de dorpe- arnien echter. vLangzaam maar zeker volgen de Ohi- ncozen den weg, hun door de Europeeeche beschaving gebaand. Ze hebben niet alleen spoorwegen, telefoon en luchtballons, maar mogen zich ook reeds in de zegeningen der moderne vrouwenbeweging verheugen. Het orgaan der Pekinsche firninisten heet „Nuapo" (damesblad). Het redactioneele ge deelte wordt door vrouwen verzorgd. Een zuster van prins Sou is uitgeefster van het blad. De „Nuapo" komt op voor de belangen en de onafhankelijkheid der vrouw, doch heeft het. tevens, of misschien wel juist daar om, ellenlange artikelen over de heersohendo Parij8chc modes. In feuilletons, die "de hoofd jes van talrijke Ohineesche schoonen op hol brengen, wordt steeds opnieuw gebazeld over jonge meisjes, die, allo vooroordoeleu ten spijt, zich een onafhankelijke positie, en daardoor, o, schijnbare inconsequentie, een heer en gebieder weten te verworven. vVoor liet gerecht te Frankfurt a.M. zijn zeven jongelieden, leer- en schooljongens van 13 tot 17 jaar, veroordeeldin de buurt van Homburg (Tauuus) hadden ze geruimen tijd een roevers loven geleid, en de bevolking geduchte» Schrik aangejaagddaar ze niet minder dan 27 in/braken, diefstallen en po gingen daartoe gepleegd hadden Het merkwaardigste is, dat hun ouders geen van allen iets gemerkt hebben. Het gerechtshof veroordeelde de twee hoofd aan leggers tot een jaar, en de vijf an deren van 210 maanden gevangenisstraf. vUit Polsom, in Nieuw-Mexico, wordt gemeld, dat daar 15 personen tijdens een wolkbreuk in de Cimarron-rivier zijn ver dronken en verscheidene woonhuizen door het water medegeeleeptOok bij Trinidad (Colorado) staan groote stukken land onder water en twaalf spoorbruggen zijn ingestort. Koninginnedag. In d« Residentie. Men meldt, uit 's Gravemhage De feestviering ter gelegenheid van den 28en geboortedag van Hare Majesteit de Koningen, werd Zondag avond reeds inge wijd in den Haagschen Dierentuin. De langs de grasperken aangebrachte verlichting maakte een levendig effect. Om twaalf uur weerklonken de plechtige tonen van oen koraal, gevolgd door do volksliederen, uit gevoerd door de Koninklijke Militaire Kapel. Gedurende de uitvoering voegde de gloed vau BengaaJsch vuur zich bij den gloed «ener geestdriftige menigte. Ook werd Zondag in de verschillende godsdienstoefeningen de verjaardag her dacht. Gistereu, den eigenlijken feestdag, heerschte reeds vroegtijdig een gezellige drukte in de feestelijk getooide stad, en spoorwagen, stoomtram enz. voerden nog steeds nieuwe drommen feest/genooten aan. Overal werd druk gevlagd, niet slechts in de hoofdstraten, 'maar ook in de buiten wijken. Tusschen het rood, wit, blauw zag men hier en daar de vlaggen van vreemde mogendheden uit de gezantschapswoningen Verschillende winkeliers hadden toepas selijke versieringen in hunne uitstalkasten aangebrachtin één woord alles had een refaht feeetelijk aanzien. De trek van dc feestgangers was in de ochtenduren voornamelijk naar Sclievenin- gen, waar in tegenwoordigheid van de mi nisters Bevers en Tal ma de beoordeeling van de versierde tramwagens plaats had. In de Groote kerk woonde een talrijke schare liet Dankuur bij, onder gehoor van ds. Ver meer, die in prediking en gebet! 's Hemels zegen afsmeekte voor tlo jonge Vorstin. Te 12 uur was de groot© parad© in het MaJievéld weder het. vint-roklnugspunt voor de duizenden en duizenden, voor wie het militaire 3:hoiiwspel steeds een der hoofd nummers vau den dag vormt. Maar het Haagsche Comité voor Volksfeesten had ook thans niet stil gezeten. In den Koekamp waren o. a. wedstrijden voor fanfarekorpsen De jeugd kon weder volop pret maken op de miniatuur-kermisjes. De feestviering werd op de gebruikelijke wijze besloten met een groote illuminatie in het Haagsch© Bcsoh. Van af de iet tropheoën getooide KouingsBrag voerden slingers vetpotjes naar den Boecbvijver, waar de aloude lichtjes iu lichtende lijnen het 'kasteel Doorwerfch te aanschouwen gaven. Ter eere van Koningin's geboortedag gaf de minister van buiten landsdhe zaken gisterenavond ten 8 uur iu zijne woning aan den Princes6©gracht een gala-maaltijd. Ter deelneming waren daaraan genoodigd de gezanten van Engeland, Turkije, België, Runnenië, Perzaë, Frankrijk, Italië, Japan, Spanje, Brazilië. Vereenigde Staten van Noord-Amerika, Portugal, Rusland en Chi na de zaakgelastigde van den Heiligen Stoel, Uruguay, Duitschland en Oostenrijk, voorts jhr. Ruyssenaers, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister ter beschikking; jhr. Testa, gezant te Madridgraaf Van Rechtere»gezant te Bern; baron Rengers, gezant te BucarestRidder van Rappard, gezant te Tanger mr. Doude van Troost wijk, gezant te Lissabon; de lieer De Reus, minister-resident te Caracas, en jhr. Van Panhuys, waarnemend secretaris-generaal aan het departement van buitenlandsche za ken. Van de gelegenheid om ten pa- leize de felicitat ie-registers voor H. M. de Koningin en Z. K. H. den Prins te tec- ker.en, werd door zeer velen, onder meer diplomaten en burgerlijke en militaire auto riteiten gebruik gemaakt. De Sultan van Assahan heeft, tijdens zijn verblijf te 's Gravenhage een bewijs van zijn verknochtheid aan de Koningin wil len geven. Vóór dc voordeur tot zijn kwar tier in heit „Hotell Den Ouden Doelen" had hij een eeréboog van groen doen optrekken met 'het naamcijfer der Koningin gisteren avond was deze versiering met gloeilampjes elektrisch in kleuren verlicht. Naar Oostereoh gebruik was de deurpost met rozenslingers versierd. 'De vlag van Assahan wapperde boven het huldeblijk uit. De orgelconcerten in de verschillende kerken, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin door het Haagsche Comité voor Volksfeesten georganiseerd, mochten zich weder in een zeer druk bezoek verheugen. In verschillende kerken verleen den solisten hun bel angel ooze medewerking. Een uitgelezen programma werd overal ten gehoor© gebracht. De door den directeur der Haagsche Traanweg-Mij., den heer Van Stipriaan L/uiscius, voortreffelijk georganiseerde wed strijd in liet versieren, op Koninginnedag, van verschillende motorrijtuigen, is uitne mend gedaagd. Do plechtigheid wend door de muziek van het trampersoneel opgeluis terd. Ministers Bevers en Talma en wethou der Simons als vertegenwoordiger van het. gemeentebestuur, waren er bij tegenwoordig. Ook de Sultan van Assahan met de leden van zijn gevolg, woonden do prijstoeken ning bij. De smaakvol versierde wagens maakten een goed effect. Van de electriseh© leidingen had men gebruik gemaakt om een schoone lichtstraling te verkrijgen. Vooral werd toegejuicht de versiering van wagen 99een in alle opzichten geslaagde naboot sing van een boerenherberg. Wagen 98 was geheel versierd uitsluitend met tramkaartjes. Een andere wagen had betrekking op het bierbrouwersvak, enz. Mr. D. van Houten, lid van den raad van commissarissen, hield een speech, ter inlei ding van de bekroning: een toespraak vol hulde en dank voor den ijver, den Bmaak en de taaie volharding van het personeel. De geschiedenis der Mij. oven mem oreerend, "bracht de heer v. Houten specialen dank aan den t egen woord igen minister Revers, die als wethouder van publieke werken zooveel deed ter oplossing van het tramvraagstuk; aan de toenmalige tramcommissie en aan den directeur der gemeentewerken den boer Limit voorts aan directeur v. Stipriaan Luboius. Veert ion prijzen werden uitgereikt. Eenige zeer fraai versierde wagens waren buiten mededinging gebleven. *-De verpleegden in de huizen van barm hartigheid werden door Hare Majesteit de Koningin op een feestmaaltijd onthaald. Ook te Sfcheveningen werd Konjngin- ne-verjaardag door oud en jong, in 't dorp en in de badplaats, gisteren feestelijk en met groote opgewektheid herdacht. Do fraaie de coratie in de Kurzaal bij deze gelegenheid aangebracht, werd gisterenavond electriscb verlicht, tijdens het nationale concert. T* Amsterdam. Uit Amsterdam meldt- men ons: Do verjaardag van H. M de Kon'ngiu, tevens de dag van herdenking barer 10-ja rige Regeering, werd gisteren alhier met bijzondere opgewektheid en met feesten van allerlei genre, door oud en jong, herdacht. De vlag wapperde allerwegen. Het carrillon van den Damtoren dot vroolijke wijsjes weerklinken. Stemmig werd de feeetdag te 7 uur ge opend door koraal-muziok van de Amsterd. Christel. Oraujevereoniging „Soli Deo G'o- ria", directeur A. G. Schoonderbeek, wJ:c uitvoering zeer goed slaagde en al dadelijk den dag als tot oenen gewijd en stempoiJon Op liet. Thorbeokplein zongen tussaho.i 10 en 11 uur ongeveer 1000 kinderen van Christel, sbholen, onder leiding van den hoofdonderwijaer G. J. van Zanten, vader- lamdsche liederen. Den namidag van 24 uur liet „Patri- uvoniums Zangkoor" zich in hot Vondelpark hooren. Overal was een groot publiek samen gestroomd, dait aandachtig toeluisterde. Op het terrein achter het Rijkamiusnun vingen te 10 uur de feesten aan van de „Vereeniging tot Veredeling van het Volks vermaak", met volkswedstrijden, onder lei ding van de Amsterdamsche Gynrnastiekon- derwijzers-Vereeniging. De Amsterdammers gunnen zich op Ko- ninginne-dag slechts weinig rust. Even het. middagmaal gebruikt en dan er maar weer op los, gewoonlijk in clubjes, die lang te voren geformeerd zijn. Nauw is de avond gevallien of ze komen weer opzetten in dich te drammen, hossend; zingend, of liever blèrend of ihelsche geluiden voortbren gend op de gehate „toeters", uitvinding van .het een of ander uitmiddelpuntige misbak sel. Telken ja re is 't dezelfde verzuchting: muzikaliteit zit er bij 'het vólk niet in. Enfin, dat is nu eenmaal niet anders. Behalve de meer rustigendie zich het vuur werk best kunnen voorstellen, trok alles naar dit altijd nog zeer geliefkoosde schouw spel. Van hot jaar vielen er zelfs twee muurwerken te bewonderen, één op den Amstel en één op het IJ. Het groote voor deel, ook al is 't financieel natuurlijk niet de goedkoopste weg springt dadelijk iu het oog: verspreiding van de volksmas sa's. die nu niet zooais andere jaren bij gondeloptochten naar ééif punt getrokken werden. Veel voorkeur behoef de er boven dien niet te zijn beide vuurwerken kwa men in onderdeden en ook wat de groote stukken betreft vrijwel overeen. Het zal wel niet noodig zijn in bijzonderheden over dit punt af te dalen. Men kent het effect van een vuurpijl tegen donkere avondlucht of het verrassende resultaat van fel-schij nend magnesium dat, stuk voor stuk, de duizenden en duizenden aan waloovers en op booten in het „daglicht" zet. De „ah's" en „oli's" bij het knetterend ontbranden van een hoofdstuk golfden weer over het avondstille water, dat fcalilooze booten en bootjes over zich heen zag glijden. •Langzaam, heel langzaam stroomt het pu bliek weer stadwaarts, om daar onder veler lei muziek in cafó's en op straat de pret voort te zetten tot diep in den nacht. Aam goede concerten, 's avonds nog op het Beursplein waar lustig gedanst werd heeft het zeker niet ontbroken. Het Hbld. was in de gelegenheid het ge schenk te bezichtigen, dat door II. M. de Koningin-Moeder aan H. M. de Koningin op haar verjaardag is aangeboden. Hei bestaat in een keurig rieten varanda- ameublement, vervaardigd dioor de firma De Ridder, Singel en Reguliersbreestraat te Amsterdam. De sierlijke doch eenvoudige meubeltjes zijn van het beste pitriet (het- binnenste, de pit van het riet), heel mooi wit van kleur, en sterk van constructie (handwerk) Ze zijn bekleed met liberty-ore- tonne, lichtgroen met witte teekening. De stof, do vorm en hot riet aiju door H. M. de Koningin-Moeder zelf gekozen. Een laag gemakkelijk stoeltje met bijzonder zacht kussen is voor do Koningin zelf be stemd. Te Rotterdam. Men meldt ons uit Rotterdam: In de rij der steden, waar de Koninginne dag op bijzonder luisterrijke wijze gevierd 'werd, staat Rotterdam bovenaan wat de uit gebreidheid van het progTamma betreft. Daar waren liet ook weer do buurtveroeni- gingen, welke onder de algemeen© leiding vau de .Vereeniging tot Veredeling van Volksvermaken liun beste beentje voorzetten in het organiseeren van kinderfeesten, op tochten enz., terwijl voider de hoofdcom missie dank zij ook het subsidie uit de gemeentekas het programma met feeste lijkheden van meer algemeenen aard als vuurwerk, muziekuitvoeringen op de open bare pleinen, een bioscoopvoorstelling, enz. aanvulde. Verder hadden ook tal van particulieren voor eigen rekening feestelijkheden georga niseerd. De feestviering van den vorigen avond door schitterende feestelijkheden van wege de Vereeniging Vaderland getrouw in den Dooie georganiseerd ingewijd, vingen reeds des morgens ten öf ure aan met een reveille in Delfshaven en later ook in het- cehthum en het Noorden. Vervolgens werden tussohen en 9 ure een 10-tal optochten gehouden on speelde ton 7 ure het fanfarecorps van öbadja koraal- in uziek van den Groote kerktoren. Het eindpunt der optochten was het acht tal respectieve feestterreinen, waar de kin deren werden onthaald en waar verder van 95 ure allerlei kinder-gymnastiék- en volksspelen werden gehouden. Inmiddels was ten 9J ure in de Groote Kerk de Koninginnedag godsdienstig ge wijd, waarbij dr. W. Lamers de feestrede nield en een zangkoor een aantal schoone liederen ten gehoore bracht. In den loop van den dag werden nog meer dere optochten gehouden, waaronder een zeer fraaie in het Noorden, waaraan werd deelgenomen door gecostumeerde kinderen, versierde rijwielen, sportwagens, bokkenwa gens, vliegers, hoepels enz., terwijl mede eenige zeer fraaie zegewagens den stoet op- luisterden. Een vliegwedstrijd, een gymnastiekfecet een wedstrijd in het hamdloopen, een ten toonstelling van door kinderen vervaardigde vooi-werpeneen orgelbespeling in de Lu- thersobe kerk, wedstrijden en gevolversie- ring, winkel uitsta/Hingen, versierde rijwie len, sportkarren enz. voltooiden het pro gramma. In elk deel der srtrad viel volop veel te genieten Voor den avond waren weder geheel an dere feestelijkheden georganiseerd. Op niet minder dan 12 openbare pleinen werden mu ziekuitvoeringen gegeven, waarbij door alle orchesten ter afwisseling vaderlandsohe liede ren weiden gespeeldwelke door liet volk weiden medegezongen. Verder werden nog lampionsoptochten ge houden, in den Doolo en op de Nieuwe Vee markt fraaie vuurwerken ontstoken, een bioscoop vertoond-, het Noorden had voor een artistieke versiering van don Noowfein- gel gezorgd, terwijl zeker tot de lioofdnom- mers behoorde dc tentoonstelling van ver sierde vaartuigen, gevolgd door een gondel- vaart dcor de oude havens der stad. In Kralingen hadden ook de bewoners van het Park Hooringen weder voor een fraaie verlichting der vijvers gezorgd. Te Ghariois weid ook den geheelen dag een volledig feestprogramma uitgevoerd Vele particulieren haddon prachtvolle ver sieringen aangebracht, waaronder vooral vermelding verdient de bureaux van het Rotterdamseh N ieuwsbl ad Bij dit alles in het bijzonder stil te staan zou kolommen plaats vereisóhen. Genoeg zij het echter, dat uit het bovenstaande zonder twijfel geconstateerd mag worden, dat ook te Rotterdam het hart voor onze lieve Ko ningin warm klopt. li M. de Koningin heeft, na kennis te hebben bekomen, dat de luitenant-gene raal Kooi door ongesteldheid belet werd persoon1 iik, uit handen van H. M. het Grooikruif» der Huisorde van Oranje, in ontvangst te neinen aan den luitenant-ge neraal graaf du Monceau opgedragen den heer Kool, namens H. M„ de versierselen der hem verleende ouderscheiding, aan te bieden. Dc aejudant-generaal van H. M heeft, zich gister ten huize vaar generaal Kool van d ie opd r ach t gek weten H M. de Koningin heeft benoemd tit dame du Palais mevrouw H. M. S. van Tets van Goudriaan, geboren baronesse Sohimimelpen ninck van der Oye. Hare Majesteit, de Koningin heeft in, de Huisorde van Oranje benoemdtot Eere dame de dame du Pal aas honoraire douairière baronesse Van Knobelsdorfftot Grootkruis den luitenant-generaal A. Kool, command am t vati het veldlegeren den directeur van het Kabinet der Koningin, jhr. P. J. Vege- lin van Olaerbergentot, Grootofficier de ceremoniemeester mr. F. S. J. K. graaf van Rand wij ck en dén hofmaanyriiadk van H. M. de Koningin-Moeder jhr. mr. R. E. W. van Weelde; tot commandeur den kapitein ter zee W. A. Mouten; tot ridder 2e klasse den oomanies bij dc Koninklijke Hofhouding R. de Borst. Met het Kruis van verdienste in goud zijn door Ilare Majesteit begiftigdde dirigent der Christelijke Muziefevereen iging „Wilhel- mina" J. Sterk en den directeur der Muziek - vereeniging „Harmonie' G. J. Peters, beide te Apeldoorn pHeden middag te 1.12 veriieb H. M. de Koningin-Moeder het Loo per extra- trein en verder van Apeldoorn per gewone trein van 1.28. pZaterdagavond arriveerde ten paleize dr. Roessingh, de hofarts van H. M. Ie Koningin. Vergadering van den m i- nisteirr&ad. Als van zeer buitengewone en exceptioneel©n aard mag wel aangemerkt worden het feit, dat gisterenmiddag ten li uur de Ministerraad in buitengewone ver gadering was bijeengeroepen. Nederland en Venezuela. Het Haagsche oorrespondentiebureau meldit De buitenlandsche berichten, volgons welke de Nodcrland9olie regeering bij de gouvernementen van Roane, Berlijn en Londen stappen zou hebben gedaan ter ver krijging van een gemeenschappelijk optre den tegen Venezuela, vonden bij informa tie heden, geen bevestiging De heer Van Rappard, minister-resi dent in Marokko, is in Den Haag in Hotel des Indes teruggekomen. De opening der Kamers. Het is thans zeker, dat H. M. de Koningin niet voornemens is de zitting der Staten-Generaal op 15 Sept. te openen, maar daartoe van Harent weg een commissie, be staande uit de ministers, departementshoof den, zal'machtigen. Dientengevolge is or sprake vam de ope ningsplechtigheid be doen plaats hebben in de vergaderzaal der Tweede Kamer, indien deze, na de jongste inkrimping van het mid dengedeelte, voldoende -ui rat© biedt *- Zaterdag vergaderde te 's Gravenhage de Staatscommissie voor den Middenstand. Het concept-wetsontwerp op de vervroegde winkelsluiting werd behandeld en op enkele punten gewijzigd. Op de eerstvolgende ver gadering zal 'een tweede lezing plaats heb ben, waarna de eindstemming za' worden gehouden. Ongevallenverzekering. Het Hbld. verneemt, dat de Kamt'r vau Koophandel to Rotterdam zich op uifcnoo- diging van dei Min. van Landbouw bereid heeft, verklaard eene commissie van deskun digen in zake het bedrijf van laden en los sen van Bebepe-n te benoemen, ten einde het bestuur en de ambtenaren der Rijksverzeke ringsbank vcor te lichten bij de controle der loonlijsten. Uit goede bron vernemen wij, dat liet be stuur der Rijksverzekeringsbank in Juli door do regeering is uitgenoodig|d op ver- zooken tot risico-overdracht, ingediend door werkgevers, wier onderneming met toepas sing van art. 37, tweede lid. der Ongeval lenwet 1901, in eene hoogere govarenklasse is gerangschikt of ten aanzien van wier on derneming dat bestuur voornemens is mach tiging tot rangschikking in eene hoogere gevarenkiasse te vragen, onverwijld advies uit te brengen; omdat het in het- voorne men der Regeering ligt liet tot stand komen der risico-overdracht niet te doen verschui ven tot 1 Juli of 1 Januari, doch te bevor deren dat het risico zoo spoedig mogelijk wordt overgedragen De ontiverp-gemeen tdbegrootin g van Rotterdam voor 1909 sluit in ontvangst en uitgaaf mei een bedrag van f 23,538,667,03^. De onderstaande officieren van de hoogere krijgsschool, die 1 Mei bij de ver schillende korpsen van het leger zijn gede tacheerd, worden 30 September a.s. van die detacheering ontheven en keeren naar 's Grttvenliage terug; n.l. de le luits. J. C. J Kemtpers, J. H. van Breda, R. Sohuur- smn. H. L. La Laiu, R. M. C. d'Engelbron- ner, J. van Munnikrede, L. M. van den Brandiioff, J. H. Harden berg, M. E. J. Bo6, U. J. W. Roldiamis, J. C. Oramsinckel, H. H. Dingemans, Jh*. W. RöeU, H. A. F. G van Er mei Soberer, II. *G. Koppel II es se! ink, H. H. Bolt, C. J. H. van der Horst, H.. Rooseboom, E. Sieburgh, F. J. Quanjer, A. Dohna. F. L. van Maaren, A. P. Seijf- f?.rdt, J. C. A. Banuink, H. van Dam, en G Le Poole. Naar mem verneemt heeft de Groot hertog van Luxemburg den heer Pop, di recteur-generaal der posterijen en telegra phic benoemd tot grrotofficier in de orde van Eikenkroon. De heer dr. H. W. van der Weele lo Leiden is bestemd voor den Indisolien dienst, ten einde tijdelijk te worden werk zaam gesteld als entomoloog bij de gouver nementskina-onderneming in de Preanger Regentschappen Als redacteur van „Het Jonge Volkje" is in de plaats van wijlen den heer P. Louweree opgetreden de heer A C C. de Vletter. Te Vucht is overleden mr. A. J. M. B. van Rijckevorsel, lid van Gedep Platen van Noord-Brabant. XXXe Ned. Taal- en Letterk. Congres. Op het telegram, tijdens den feest maaltijd van liet XXXe Nederlandsehe Taal- en Letterkundig congres aan H. M. de Koningin gericht, is door den vooi-zitter de volgende telegrafische dankbetuiging ont vangen ..Hare Majesteit de Koningin draagt mij op mede namens Zijne Koninklijke Hoog heid den Prins voor de huideaanbieding hoogstderzelver dank over te 'brengen. Adjudant van dienst Von Muehlen". Onderstaande dankbetuiging kwam in bij den voorzitter op het telegram, bij boven genoemde gelegenheid verzonden aan koning Leopold van België: „De Koning, zeer gevoelig aan den heil dronk hem toegebracht op het feestmaal der leden van het 30e Nederlandsehe Taal- en Letterkundig Congres, gelast mij Zijnen besten dank te doen geworden aan al de disebgenooten, die op de gezondheid Zijner Majesteit gedronken hebben. De geheimschrijver des Konings" (Laatste dag). Leiden, 29 Aug. De algemeen© vergadering, na afloop van den boottocht gehouden tot Sluiting van het congres, was zeer druk, bezocht. Deze vergadering hechtte hare goedkeu ring aan een in de tweede afdeeling aange nomen motie, waarin de wensch wordt uit gesproken, dat deregeering de bewerking van een bibliographic vau Nederlandlscllie ge schiedenis met ernst, ter hand neme en be vorder©. Voorts werd besloten, het in de derde af deeling aangenomen besluit in zake de ver eenvoudigde spelling als een wensch, niet van het géheele congres, maar van genoem de afdeeling, ter kennis van de regeering te brengen. Oorspronkelijk was voorgesteld dit als een wensch van het geheele congres aan de regeering kenbaar te maken, maar op aandrang van den heer L. Simons werd daarvan afgezien, omdat de algemeen© ver gadering toCh niet kon oordeelen over din gen waarover men de besprekingen niet had gehoord en de vergadering geen tijd had om er over te beraadslagen. In overweging werd gegeven ditmaal af te wijkeu van den regel om de congressen om beurten in Nederland en in België te hou den en het volgend congres in 1910 te Maas tricht te houden. De reden hiervan was, diat uit Antwerpen de uitnoodiiging was gekomen in 1912 het 32ste congres daar ter stede te houden, alwaar in dat jaar het eeuwfeest van Conscience gevierd wordt. De eindbeslissing omtrent de keuze van plaats berust intussdhen bij de bestendige commissie. De voorzitter van het congres, prof. dr. J. S. Speyer, hield vervolgens de sluitings rede, waarin 'hij een resumptie gaf van het in deze congresdagen verhandelde. Hij deed uitkomen hoe op dit congres de Neder- landsoh-Indisohe belangen Vooral op den voorgrond zijn getredenhoe ook ditmaal weder de Belgen en Nederlanders in aan zien lijfken getale opkwamen can aan de be raadslagingen deel te nemen en hoe onder hen ook eenige jongeren waren, van wie 9pr. in 't bijlzonder noemde de heer Ver kade, aan wiens voordracht hij hulde bracht. De redenaar 'herinnerde er voorts aan hoe er over sommige onderwerpen, zooais om trent de beoefening van het Fransch en omtrent de vereenvoudigde spelling, verschil van meening is geweest., maar tevens hoe de debatten ook bij uiteenloopend mee- ningsverschil, steeds een aangenaam en vriendschappelijk karakter behielden. Het is een goed congres geweest, zeide spreker en de Belgen hebben loeren zien, wat Noord- Nederlandeóhe geestdrift is, die niet vlam mend oplaait, maar gestadig koesterend gloeit als een oud-vaderlan<fech turfvuur. Spr. gewagde ook van den feestelijken in tocht der congresleden binnen Leiden, toen heel de burgerij was uitgeloopen en de mau van dc straat toonde ook te gevoelen, dat 't bier op dit congres om groote en ook voor hem gewichtige belangen gaat. De universi teit is bescheiden op den achtergrond geble ven cvm de ontvangst over te laten aau de ge meente en d© burgerij. De eerste schonk een royale bijdrage in het waarborgfonds en ver leende op andere wijze nog haar steun en de burgerij beijverde zich den gasten een aan gename ontvangst te bereiden. Onder instemming der vergadering bracht spr. daarvoor dank. Naar goed en oud gébruik gingen de con gresleden niet van elkaar, zonder gezamen lijk te hebben aangezeten aan den gemeen schappen jiken feestmaaltijd, die als regel tot

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2