W\ 79. 7d< <luar|{Hii|t. Dinsdag 8 September 1908. BUITENLAND. JUHERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per S maanden voor Amersfoortf 1.00. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz., gelieve men vóór 11 uur 's morgens bjj de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat t. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER AD VERTEN TI EN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meer - O.IO. Dienstaanbiedingen en aanvragen 95 cents btf vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Voor handel en bedrijf bestaan zeor voordeelige bepalingon tot het herhaald adverteeren in dit Blad, b$j abonnement. Eene circulairebevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Politiek Overzicht. De ontmoetingen in Salzburg en Berclitesgaden. Baron Aehrentka 1minister vain fouiben- 1 andsche zaken van Oostenrijk-Hongarije en de heer Tittoni, minister van buiten- fa ndsohe zaken in Italië, hadden Vrijdag eene cait-mceting in Sadzburg. Onder de ge geven omstaiïdlghedlen draagt hunne ont moeting een belangrijk karakter. Ieder jaar zoeken de ministers Aohrenthal en Tittoni op deze wijze contact me<t elkander en hunne ontmoeting leadt dan immer bot nuttig» resultaten. Want er zijn tusschen Óósten - rijk-Ho'ngarije en Italië, landen krachtens den driebond verbonden, tail van onderwer pen welke wrijving veroorzaken en waar over eene oplcesing dient tie worden ge vonden Ditma^i heeft hun onderhoud iu hoofd zaak de nieuwe toestand in Turkije betrof fen. De overeenstemming tusschen Oosten rijk-Hongarije en Italië over de Ba l kan- kiwestio ia reeds in den vorigen ziomer oindanks alle andersluidende verzekeringen, die men na de ministers-bezoeken in Desio en op don Semimering vernomen heeft niet van de beste geweest. Men hooft het in Weer en moeilijk kunnen verduwen dat men móest toestemmen in den dóór Italië (zoomede diw Engelland) verlaagden af sta nld vaar eene positie van voorrang in de Macedonische hervormingsactie. Toen zich daarop ba non AeHrentHal merkbaar uit de hervormingsactie terugtrok en ten slotte in de delegaties mededodling deed van het ontwerp van den Sandsjaik-qp;orwegwas men weer in Rome zeer ontstemdbladen die relaties hadden met het ministerie heb- •be'ii toen een nauwelijks minder scherpen toon tegen dc verbonden monarchie aan geslagen dan de gewoonlijke austnophobe pers placht te doen. Itallië kwam toen met het tegen-ontwerp van den Dón<au-Adria spoerwog Daar trok men in Weenen geen boos gezicht om, doch het was sinds niet te miskennen, dat aan deze en aam gene zijde van de Alpen eene niet geringe mate van ontstemming wias overgebleven. Ook over de a'an te nemien houding te genover de jongste gebeurtenissen in Tur kije hadden de ministers Aehrentha.1 en Tittcmi tot dusver elkander nog niet ge raadpleegd- Dat Oostenrijk-Hongarije on langs zijne bij de Macedónische gendarme rie ingédóeflde officieren verlof heeft gege ven zonder over dezen stap met de andere mogendheden (uitgezonderd Duitsohland) te rade te giaan is in Italië zeer kwalijk geno men. Gelet ten slotte op de Oostenrijk-Hlon- -garij© toegeschreven ,,vues" op Bosnië en Jlerzegowina en die welke men Itaildë ten aanzien van Albanië toedicht, stond er, be halve een aantal andere vraagpunten, heel wat op het programma. Gelukkig mag voflgens de Neue Freie •Presse, welke in dezen wel goed in gelicht zall zijn, met voldoening ge constateerd wórden dat de meeningen en inrichten dór bedde staatslieden in allle kwesties van beteekenis overeenstemming. Gevoelens en opvattingen toonden, zoo niet in alle nuances en stemmingen dan toch in de positieve grondbeginselen, waarop eene gezonde belangenpótitiek behoort te zijn gebouwd, volkomen met elkaar te har monieeren. De beide staatslieden erkenden dat de belangen van Itailië en dio van Oostenrijk in den Bolkan bij eenie eensge zinde en aaneengesloten actie van beide kabinetten het beste waren gewaarborgd. Het is beide staten, daaraan gelegen, dat het Ottdmaansche rijik zmnder schade in tact gehandhaafd blijft en bedde staten zien in de grondige verandering, welke zich in Kjonstantinopal voltrokken heeft een goed voorkeken voor de innerlijke organisatie van Turkije en de mogelijkheid eener vreedzame bijCógjging van de nationale vtee- ten, welke de Macedonische vilajots in zulk een© verwarring hebben gebracht. De kabinetten van Oostenrijk en Italië zullen daarom de bemoeiingen der nieuw» Turksche regeering met goeden wil tege moet komen en lxare autoriteit in de be doelde vilajots met nadruk steun verleenen ,.De Italiaansche regeering zou het voorbeeld van Oostenrijk in zake de gendarmerie-officieren zonder moer heb- bcn nagevolgd, wanneer de omstandig heid dat de inspecteur der gen-darme- rie op grond van een Europeesch vooretel door den Sultan werd benoemd haar niet met overwegingen van beleefdheid had doen rekening houden, waaraan de regeering meend» zich niet te kunnen ont trekken. Zij lieeft de Italiaansche officieren geïnstrueerd niets te doen en alles na te laten wat de Macedonische bevolking tot de meening zou kunnen brengen, dat Italië de Jong-Turksche 'beweging en verzoen :ngs- gezinde bemoeiingen der nieuwe regeering op nationaal terrein niet goedgunstig was gezind. Op het oogenblik echter, waarop over dc positie van den inspecteur der gen darmerie klaarheid was verkregen, zou de Italiaansche regeering niet aarzelen hare of ficieren eveneens verlof te geven, naar het voorbeeld van Oostenrijk-Hongarije en Duitschland. ,,De Italiaansche regeering is overtuigd van de noodzakelijkheid, dat aan de bestaande overeenkomsten naar geen enkele zijde mag worden gewrikt of gewrongen en dat het verdrag van Berlijn in alle opzichten nog van kracht moet worden geacht. Zekere op veranderingen der volkenrechtelijke verhou dingen op den Balkan gerichte Groot Ser vische kuiperijen, worden door de Ital'&an- sche regeering met alle beslistheid veroor deeld. Een bizonder gewicht legt echter de Italiaansche regeering ten bate van den wereldvrede en de Europeosche verkoers- politiek op eene rustige, krachtige ontwik keling van eene met alle gerechtvaardigde belangen iu gelijke mate rekening houdende „verkehrspolitische" actie op het Bal.kan- sehiereiland. Zij heeft daarom met groote voldoening geconstateerd, dat Oostenrijk- Hongarije bereid is aan deze wenschen op recht en eerlijk tegemoet te komen". Aan de bovenstaande mededeelingen is nog liet volgende toe te voegen. ,,De politieke beginselen der twee staats lieden, speciaal waar het geldt de betrek kingen van Oostenrijk en Italië betreffende vraagpunten, blijven onveranderd dezelfde: vriendschappelijke, wederzijdse he hulp in het voorkomen van misverstanden, vermij ding van al datgene, wat de nog niet ge heel tot rust- gekomen hartstochten weer zou kunnen opwekken, te hulp roeping der pers voor medewerking aan dit werk der ontwikkeling en des vredes (iets,- waarin de bedoelde pers tot dusver niet altijd uit muntte!) en de meest ijverige gebruikmaking van al die omstandigheden uit het poli tieke, maatschappelijke en geestelijke leven, welke de bevolkingen der beide staten tot de erkentenis zouden kunnen brengen, dat de beste Ooetenrijksch-Hongaarsche en de beste Italiaansche politiek daarin bestaat de gemeenschappelijke belangen tegen de brommerige enghartigheid dergenen, welke niet vergeten en de toekomst niet aan het verleden ondergeschikt maken willen, met rustige bedachtzaamheid te verdedigen". In de aangelegenheid der staatsrechter lijke verhoudingen in Bosnië en Herzegowina tot de Oostcnrij'ksch-Hongaarsch© monarchie, hebben zich in de laatste weken vele elkaar tegensprekende stemmen geuit. Men spreekt van de waarschijnlijkheid eener annexatie en hoort de vraag stellen, hoe de houding van Italië hiertegenover zou zijn. Italië staat in deze quaeetie op den grond slag van het verdrag van Berlijn. „Wij be gaan echter geen fout" zegt de Neue Freie Presse „wanneer wij aannemen dat de Oostenrijksch-H'ongaarsidhe regeerin'g voor welke een Bósnisch-Herzegowijnsoh vraagstuk niet bestaat, noöh bestaan zal, in een oogenblik van onrust en spanning als Iket tegenwoordig» iu de verste verte niet er aan denkt in de staatsrechtelijke verhou dingen van beide landen de een of andere verandering te doen plaats grijpen en op deze wijze tegenstroomingen te voorschijn roepen. Hoe dit zij de Italiaansche regeering weet, dat Oostenrijk-Hongarije Bosnië en Herzegowina krachtens een Europeesch mandaat bezet houdt en de vruchten van zijn arfbeid en zijne beschaving met volle handen over deze eens woesten en onbruik- baren bodem heeft uitgestrooidzij zal de waarde 'van dit groote en moeilijk» streven niet onderschatten wanneer het geldt den bondgenoot den weg tot. den oogst <pen te stellen, voor het geval deze eens zal mceten worden binnengebracht". (Beteekent dit soms toch eene toekomstig» annexatie? Red U. D.). De vooropstelling, dat de Italiaansohc be langen daarbij niet te kort zullen komen, behoeft wel geen nadere motiveeaing. „Bosnië en Herzegowina: ze vormen een overwonnen standpunt en Oostenrijk-Hon garije en Italië zijn het verder er over eens hunne economische belangen op den Bal kan, ver van begeer 1 ijkhodon van territo riaal karakter, zooals het goede vrienden betaamt in vreedzame mededinging en zon der bijgedachten te behartigen en vooruit le brengen. De vier hoekpijlers der tusschen beide staten bestaande overeenstemming zijn thans en voor de toekomst: „Het Berlijnsohe ver drag; bevordering van eene gezonde ver- kc-erspolitiek, ondersteuning van het nieuwe Turksche regeersysteemen in gegeven om standigheden uitbreiding der ten aanzien van beider landen eoonomisdhe invloedssfe ren reeds bestaande overeenkomsten. Tot zoover de Neue Freie Presse, die dan nog mededeelt dat ook het Marokko- vraagstuk bij de besprekingen is aang» voordHet Duitsche vooretel Moeley II af id ala sultan te erkennen, werd door do bij de Algeciras-akte betrokken mogendheden tot op Vrijdag jl. nog niet in over woging genomen. „Onder zulke omstandigheden is het be grijpelijk, dat de Italiaansche regoering, welke verplicht is zoowel hare positie als Driebond-mogendheid als hare bijzondere overeenkomsten met Engeland en Frank rijk in de Middellandsohe zee in het oog te flioudenzich eveneens bedenktijd voorbehoudt. Zij zal echter Moeley Hafid, als hij overwinnende blijft en verklaart, de Ailgeciras-akte te eerbiedigen, hare er kenning niet- weigeren." Dit is het resultaat der onderhavige con ferentie, die als een vertrouwelijke en een eenvoudige wisseling van gedachten in uit zicht gesteld, onder den druk der omstan digheden eene voor den driebond beteekenis- voll© en voor de speciale betrekkingen tus schen Oostenrijk en Italië hopelijk heilzame en zegenrijke gebeurtenis is geworden. A'dus de quintessence der ambtelijke en half ambtelijke berichten over de ministers ontmoeting, waaraan men in hun vollen omvang geloof schijnt te mogen hechten. Do ontmoetingen der l»eid'e ministers kenmerk'- te zich vooral ditmaal door hartelijkheid en openhartigheid. Ook de wijze waarop men van geheimdoenerij heeft afgezien, heeft haar goed effect niet gemist. De beido staatslieden hebben klaarblijkelijk geheel Europa willen toonen, dat aan een onver kwikkelijke periode in de Oosten rij ksch-Ita liaansche betrekkingen een einde is gemaakt. Gelijk men onder de politieke berichten in dit nummer kan zien, wordt dit resultaat in dc Italiaansche pers van alle richtingen met veel sympathie begroet. Tot de gunstige resultaten der wisseling van regeersysteem in Turkije behoort dus de uitschakeling der Oostenrijksoh-Italiaansche mededinging op het Balkanschiereiland. In theorie was deze politieke wedstrijd reeds vroeger gestaakt. Men hoorde dat Oosten rijk-Hongarije en Italië tot behoud van den bestaanden toestand waren overeen gekomen en elkaar de belofte hadden gedaan geene afzonderlijke politieke voordeelen in Turkije na te streven. Toch was het moeielijk in zulke verzekeringen moer te zien dan bloot© woorden. Zoolang liet verval van Turkije voor niet te vermijden gold, had men ook de vrees te koesteren, dat eene Oosten- rijkscli-Italiaansclie belangenstrijd niet uit den weg te ruimen was. Overeenkomsten omtrent Albanië, hoe goed ook gemeend, hadden slechts de waarde van oogenblikke- lijke geruststellende middelen. Door Tur- kije's inwendig borstel is dit nu anders ge- wouden Ik.- aanleg van spoorwegen op den. Balkan is nog altijd toekomstmuziek en daarom op dit oogenblik van minder gewicht dan d» algemeene politieke gezichtspunten ten aan zien van Turkije. Het zal nog geruimen tijd duren,eer Albauië en Macedonië tot de aan spoorwegen rijke gebieden van Europa be- hooren. Doch men is althans zóó ver, dat de eene niet de plannen van de» ander stoort. Wie bouwen kan, gaat bouwen. Wie geld er aan verdient, boft er bijwie er geld bij inschiet, kan zich daarmede troosten, dat bi' een werk der beschaving heeft verricht. Op de ontmoeting van Aehrontbal en Tit- toni is een kort bezoek gevolgd van eerstge noemde aan een ouden vriend, den Duit- schei! staatssecretaris von Schoen, die zich te Berchtesgaden bevindt. Ofschoon deze ontmoeting was aangekondigd als hebbende geen politieke beteekenis, zoo is toch uit een door ons ontvangen telegram gebleken, dat de politieke kwesties niet onaangeroerd zijn gelaten De harmonie in de kabinetten va" den driebond zoo heet het bleek op nieuw bevestigd. En minister Tittoni heeft diens reis naar Moravië ook mot- den hoer Von Schoen te zamen gebracht. Hiermede sluit zich de keten van een driebondbespre king. In een kleine nabetrachting stelt de Neue Fieie Presse dezen driebond naast dien welke men in Mariënbad heeft belichaamd gezien in Koning Eduard, Clemenoeau en Iswols- ky. Het is deze, ofschoon gedeeltelijk los sa menhangende, groep der mogendheden met groot buiteu-Europeesch bezit, die Duitsch land of Oostenrijk, óf beide niet goed lijden mogen. Een geringe oorzaak, als pas de Duit sche Marokko-nota, kan hooge woorden uit lokken. In Weenen zal men zeker los van vooroordeelen kiezen tusschen de Duitsche nota, welke volstrekt niet ten doel had Frankrijk in verlegenheid te brengen, en de te verwachten Fransche nota. Even zeker is- het, dat onder alle omstandigheden de anti Duitsche veldtocht, die thans weer is heropend, in Oostenrijk niet welkom zijn kan en dat zulke aanvallen op de verhou ding der bondgenooten slechts versterkend kunnen werken zoo meent de Neue Freie Presse, om aldus te eindigen „Dat bij ons de wensch bestaat alles te begunstigen wat de verhouding tusschen Duitschland en Engeland kan verbeteren, is reeds vaak gezegd en men weet, dat het niet bij wenschen alloen gebleven is. Oos tenrijk-Hongarije en Italië hebben er groot belang bij, dat alle oneenigheid, die feitelijk reeds schijnt af te nemen, allengs verdwijne. Hot herstel van ordelijke toestanden in Ma rokko en Turkije kan daartoe hot meeste bijdragen, en Oostenrijk-Hongarije, Duitsch- lana en ook Italië behoeven slechts hunne tot- dusver gevoerde politiek te volgen, om zulks tot stand te brengen. In Marokko zoo wel als in Turkije bobben wij het behou dende en tevens Europeesche beginsel ver tegenwoordigd en slechts de wijze waarop wij dit vertegenwoordigen, lieeft met de om standigheden te wisselen. Dat is in Salzburg en Berehtesgade geconstateerd. De drie bond blijft zich zelf trouw." Engeland. De Daily Graphic meent te weten, dat Sir Edward Grey ,de Briteahe minister van buiteiilandsohe zaken, op de Duitsche nota zal antwoorden, dat Engeland geen stap pen zaïl doen voor de erkenning van Moeley Hafid, aflvorens de Fransch-Spaansehc voor- stollen zijn ingekomen. Italië. De ontmoeting van Tittoni en Aehrenthal vindt, in de Italiaansche pers een blijden weerklank. Zelfs radicale bladen als de „Vita", die anders nog al spoedig tot eene onvriendelijke vooringenomenheid jegens Oostenrijk geneigd zijn, merken op dat do beide ministers voor hun airheid unaniem bijval zullen oogsten. De Gioraalo d'Italia hoopt, dat de con ferenties tusschen Tittoni en zijn collega's van don Driehond de loyale politiek van Italië ten opzichte van Turkije zullen ver sterken. Italië moet zorgen vooral niet de slaaf te worden van de belangen van an deren. De Tribuna wenscht, zich geluk, dat het Oostenr ij kech -Ital iaaneclie ho n dge n ootschap thans ook op politiek gebied duidelijk aau den dag treedt en merkbaar is aan de hou ding van beide landen. De pogingen van Oostenrijk in het belang van den vrede en den eerbied voor het redlit en wederzijdsche belangen, zullen in Italië warmen bijval vin den. Met vertrouwen en sympathie begroet het blad v de ontmoeting te Salzburghet verwacht er voor den vrede en het inter nationale evenwicht vruchtbare gevolgen van. Volgens den Corriere d'Italia zullen de jongste gebeurtenissen in Turkije Italië en Oostenrijk nader tot, elkaar brengennu de kans op een verdeeling van de Turksche nalatenschap verminderd is, staan de erf genamen minder vinnig en argwanend te genover elkander. Rome, 7 Sept. De Fransche pelgrims werden dloor den Paus ontvangen. In ant woord op een toespraak van den aartsbib- sokcp vam Aix, waarin deze in het licht steöde, hoezeer Frankrijk gebukt gaat onder moderne dwalingen en ketterijen en waarin hij bovenal klaagde over de opheffing van het godsdienstige onderwijs, sprak de Paus zijn diepe ontroering uit over dec&e toestan den, daaraau «toevoegende„Gij wordt ver volgd eu gij moet strijden voor het. ge loof." Rusland. Naar aanleiding van de te Straatsburg door den Keizei- gehouden redevoering zegt de Nowoje W rem ja „De Duitsche Keizer heeft nog nooit een redevoering gehouden, waarin hij niet sprak over leger en vloot. „De gepantserde vuist" is in de toespraken van den Keizer even on onttbeerlijk. als zout en peper bij een mid dagmaal. De voortdurende herinnering aan Duitschland's gereed zijn om iedcren strijd te aanvaarden, roept allerwege beklemdheid te voorschijn. Want Duitschland wordt door niemand bedreigd. Rusland toont zich steeds vriendschappelijk voor het Duitsche rijk het is in zekeren zin te beschouwen als medewerker aan de tot-stand-ikoming der Duitsche eenheid. Waardoor is dat onop houdelijk sabelgeikletter te verklaren? Noch Frankrijk, noch Rusland-, noch Oostenrijk geven Duitschland daartoe aanleiding. Maar de sabel rammelt voort Het blad verdigt. ridh dan tegen de be schuldiging een vijandelijke houding tegen Duitschland aau te nemen integendeel het komt steeds op voor een vriendschappelijke betrekking tot een buurman, wiens macht cn ontwikkeling het op hoogen prijs stelt. Maar wii kunnen de oogen niet sluiten voor Duitschland's daden. Het blad bespreekt vervolgens do daden van de Duitsche regeering in de Marokkaan- sche quaostie. Hoewel wij Duitschland vriendschappelijk gezind zijn, kunnen wij toch liet. optreden van zijp diplomatie niet goedkeuren, die een handeling verricht hoeft, waardoor openlijk de vrede wordt in gevaar gebracht. Wij zien in de tegenwoordigheid van den Duitse hen consul aan het hof van Moeley llafid een uittarting, nu de andere mogendheden bun ooiusuls hebben teruggeroepen. Deze uit tarting is des te beteekenisvoller, daar Duitschland in Marokko geen bijzondere be langen heeft. Zijn op zich zelf staande hou ding en optreden is dus volstrekt niet ge rechtvaardigd of nood zake lijk uit een oog punt van politiek belang. Wij keuren deoe (aktiek af, welke nergens bijval of recht vaardiging zal vinden. Turkije. De circulaire, waarin het Jong-TitHkeche comité alle bladen, die in strijd met het politieke program van het hervonningsco mité schrijven, tot landverraders stomjielt en ernstige straffen tegen Hen bedreigt, wekt in Konstantinopel groot, opzien. Die stap 1 wordt, beschouwd als een herleving van de oude persoensuur, en komt weinig overeen met de beginselen van een vrijen, grond- wettigen staat. Nu is bet waar, dat Het moeilijk is zich te beveiligen tegen den ar beid van reaction naire kringen, die o<voral het comité bestrijdenen zonder overgangs maatregelen schijnt het zelfs in Turkije niet mogelijk. De circulaire verbiedt aan de Ottornaansche persartikelen te publicee- ren, die de eenheid kunnen benadeelen, die handelen over de Egyptische of de Bosnische quaestie, die de gevoelens der versdhillende nationaliteiten 'kunnen kwetsen., en andere met de wenschen van het hervormingscomité in strijd zijnde onderworpen bespreken. Een bericht uit Sofia aan den PoLlti- 8chen Korrespondenz en afkomstig uit toon aangevende Macedonische kringen metëdt: De Saindansky-groep heeft een nieuw kies- programma voor de verkiezingen voor het parlement openhaar gemaakt, dat aüfle radi cale en onvervulbare eiscben uitschakelt on geschikt kan zijn als grondslag eener over eenstemming van allo Bulgaarse he partij- groepen in Macedonië. Buiten de revoluti onaire districten Strc-emitza en Serres heeft zioh nu ook het district SalkxnikÜ bij de Sanldandky-groep aangesloten, zoodat alle drie voor de parlementsverkiezingen eens- gecin.l zijn Zou di bericht het bovenstaande kunnen opheffen ITct onderzoek tegen den vroögeren onder minister Redjab pasja Melhame en den vroegeren minister van marine Hassan Rami is bijna ten einde Berden zullen aan de ge wone rechtbanken worden overgeleverd Eerstgenoemde zaïl terechtstaan wegens on- trouiw en bedrog, laatstgenoemde wegens af persingen en omkoopbaarheidHassan Rami beeft, zich in eenige jaren tij-de rijk gestolen. Sedert Zaterdagavond heeft het personeel van de Anatolische spoorwegen hun houding tegenover den directeur Huguenin veran derd. Zij schijnen te hebben ingezien dat «ij aan Het kortste eind trokken en zonden daarom den eersten secretaris van den di recteur een officieel memorandum, waarin zij hfun, nu wat ingekrompen, eisahen uit een-zetten. Marokko. Een telegram uit Tanger aan de Köln. Zfft. meldt: De ministers van Abdel Aziz, El Mokri cn Boekili zijn hier aangekomen om over een schikking met bun meester, die in het onvermijdelijke schijnt berust te hebben, te onderhandelen met El Menebbi, den ver tegenwoordiger van Moeley Hafid. Vermoe delijk in ambtelijke opdracht begaf zich Abdel Aziz' broeder Moeley Mohammed van Ca&aJblanca naar Fez. Generaal d'Amadc wil de uitroeping van Moeley Hafid te Casa- Klanca als sultan niet toelaten voor zijne erkenning door de mogendheden heeft plaats gehad. De Franschen zouden van Casablanca naar Mogador, waar Moeley Hafid nog niet tot sultan uitgeroepen is een massa ammu nitie. Iu Tanger worden dagelijks onder aan wezigheid van alle waarddgheid&bekleodcr3 en eene talrijke volksmenigte groote feesten en ruiters pelen gegeven. Mtoegi moet. over zijn overgang naar Moeley Hafid onderhandelenin ieder geval is zijn toestand vertwijfeld, daar alle stam men uit het Zuiden voor Moeley Hafid troe pen tegenover hem i'-jlien. Naar de Petit Parisien meldt zal de Fransch-Spaansche nota ovor de erkenning van Moeley llafid waarschijnlijk heden of morgen den mogen heden worden toegezon den. CoI om b Bechar, 7 8ept. De ge- bi tie colonne heeft hedenochtend een aan val gedaan op het kamp van de h.irka. Het gevecht duurde tot 4 uur. De harka werd geheel, en met groot» verliezen, op de vlucht gedreven. Aan FraiKschc zijde waren sloohte drie gewonden P a r ij s, 7 Se p t. Kolonel Alix begaf zich ten 5 uur in den morgen met .5000 soldaten var Boe Denib naar liet kamp van de harka te Djorf. Hij ontmoette den vijand op 4 kilo meter afstand van Boe Denib met zijn ge- heele legermacht en viel diens front in twee gelederen aau, verschillende malen trachten de hem om te trokken en te isoleeren van Boe Denib. ÏTa een gevecht van 4 uur werd de harka geheel verstrooid. Alix vermees terde liet kamp te Djorf, waaruit de vijand vluchtte, tenten en levensmiddelen achter latende. Alix ging daarop met zijne colonne naar Tazzougert, waar dc Fransche caval- lerie, welk© eene vervolgiüg had ingesteld in dc richting van Tafilet, zich met de co lonne vereenigde. De verliezen van den vijand ziju belangrijk; aan Fransche zijde was slechts een luitenant der tirailleurs licht gewond, benevens 21 manschappen, waar van drie ernstig. Het goede resultaat werd verkregen dank zij het nauwkeurige schie ten en de krachtige werkzaamheid dor artil lerie, di© de aanvallers ver van de infanterie-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1