KOLONIËN. BINNENLAND. gelederen hield. Alix meldt, dat het moreel© entrain der troepen boven allen lof verhe ven is. Perzlë- De burcht der revolutie, Tabris, tevens ook de burcht der const itutioneelenis voor de zooveelste maal het*tooneel geweest van hevigen strijd. Het schijnt dat Engeland zich heeft la ten vinden voor den rol van vredestichter; althans de vice-consul van Engeland te Ta bris beeft, zij het dan op uitdrukkelijk ver zoek van de const itutioneelen een poging ge daan om de strijdende partijen tot een ver gelijk te krijgen. Inderdaad heeft hij het zoover gebracht, dat de leiders der nationalisten en een afge zant van Ain ed Dauleh Zaterdag tot een sair.enspreking zijn bijeen gekomenbij dit onderhoud hebben de nationalisten natuur lijk hun eischen van een kleine veertien da ger geleden herhaald onmiddelijke herope ning van de medsjlis, amnestie en deelne ming van enkele leden der grondwetspartij aan het bestuur der provincie Aserboidsjan. De Engolscho diplomatie, schrijft de Times naar aanleiding van dit onderhoud, kon niet meer doen dan het bij elkaar brengen der strijdende partijen iets dat de Russische oorsu!-generaal nooit heeft kunnen of wil- loii bereiken en het is niet mogelijk den uitslag van dit onderhoud te voorspellen, hoewel beide partijen, ofschoon elkaar wan trouwend, naar een vergelijk verlangen. Helaas, bleek, sedert de correspondent van do Times dit schreef, dat er wel reden was voor wantrouwen. Ondanks de verzekering toch van Aïn ed Dauleh, dat geen vijandelijke daad zou wor den ondernomen tijdens de onderhandelin gen hebben de bewoners van de Musjteliid- wijk de groote karavaan-serail van de stad geplunderd. Dit heeft, de met zooveel moeite tot. stand gebrachte toenadering weer bedor ven. In woede ontstoken, hebben de natio nalisten het bombardement van de troepen van den Sjah hervat en vlogen de granaten weer den geheelen middag rond. Vluchtelingen to Bakoe uit Ispahan aan gekomen (Ispahan of Sfahan is de voorma lige hoofdstad van Perzië, thans de hoofd stad van de provincie Szak-Adsjemi), verzekeren, dat de geheele provincie in staat van anarchie is. Tegelijk zijn te Petersburg berichten ont vangen, er op wijzende, dat de toestand van den sjah in Bagesjah verre van rooskleurig is. De onwilligheid, der troepen, die de kampementen om de residentie van den sjah hebben betrokken, groeit van dag tot dag. En de befaamde Bachtiaren, (een nomaden stam, gastvrij en dapper, maar tevens roof zuchtig en uiterst wreed, die belasting aan de Perzische regeering betaalt en haar troe pen levert) deserteeren bij honderden naar Ispahan. De geval left van openlijke insu bordinatie zijn ook bovendien zoo talrijk, dat emir Dsjong, de commandant der troe pen, besloten heeft het grootste gedeelte der ruiters maar te ontslaan, om aldus een mui terij over het geheele kamp te vermijden. Ook het in Koerdistan uitgebroken op roer noemt een steeds grooteron omvang aan. net aantal personen, in de afgeloopen week alléén in Tabris gedood, wordt op niet minder dan 1500 geschat. En voorloopig schijnt aan dit bloedver gieten wel geen eind te zullen komen, want volgens de .Novoj© Vremja" bevindt zich oei. ruiterafdeeling naar Tabris onderweg, die voornemens is, den strijd met de revo- lutionnairen op te nemen. De regeeringspartij hoopt onder haar ba nier nog eens ongeveer 6000 man en 9 stuk kon geschut te vereenigen. Men verwachtte vóór Vrijdag een zwaren strijd. Reuter seinde daaromtrent nog niets, zoodat beide partijen oen afwachtende hou ding schijnen te hebben aangenomen. Sat- tar Khan, de leider dier revolutionnairen, ziet den beelissenden strijd intusschen mot groot vertrouwen tegemoet en spoorde zijn mannen aart tot volhouden. Met een weinig dapperheid zouden ze stellig over de roacti- onuairen zegevieren, meende hij In Teheran hoeft het succes der Tabrisch© opstandelingen de tegenstanders van den sjah zeer bemoedigd. En wanneer de sjah nog lang blijft wei felen met hot openbaar maken der finnan, waarbij do Medsjlash of het parlement wordt, hijeen geroepen, dan is de mogelijkheid vol strekt niet buitengesloten, dat ook in do hoofdstad des rijks het oproer zal losbarsten. Sattar Khan, de leider der revolutionnai ren in Tabris, is van beroep metselaar en klein-grond bezitter, en geboortig uit Kara- dag l i ij hooft zich zelf opgeworpen tot aan voerder der volksmassa, waarbij hij bijzon der door het fortuin is begunstigd. Al da delijk bij den aanvang der beweging gelukte het hem, 't arsenaal te Tabris in zijn macht te krijgen, en alle proviand voorraden te vermeesteren Daar hij er bovendien nog in slaagde, den ouden rooverhoofdman Rahim Khan te ver- siaan, begon het volk in hem al spoedig zijn uitverkoren bevrijder te zien. Echter is op deze wonderlijko persoonlijk heid, hoog verheven door de gunst van hot oogenblik, niet bijzonder t© rekenen, daar hij nu reeds, verblind door zijn sucoes, on matige eischen begint te stollen. Volgens Sattar Khan zelf, is do revolutie te Tabris van geweldig© beteeken is voor de geheele Mohammedaansche wereld, daar zij, in geval ze slaagt, den weg zal wijzen tot. be vrijding der volkeren van de nog overge bleven despoten, en alle door Azië versprei de Sjitische stammen zal vereenigen. Allerlei. vVoor een paar weken hobben er ©rge- lijke gebeurt cissen plaats gehad in de Ame- rikaanschc stad Springfield, in den staat Illinois; tal van negers worden <Taar op wreed© wijze d«x»r de 'blanken omgebracht. Do overheid schijnt besloten do medeplichti gen aan de moordpartij streng te straffen. De „grand-jury belast met net voorloopig onderzoek, heeft 117 personen in staat van beschuldiging geeteld en naar do gezwore nen-rechtbank verwezen vTen gevolge van een bosch brand is dc ctad Chisbolm in den staat Minoutta door hek vuur vernieldDe verkiezen wor den geschat op 2 millioen dtflars. Er zijn g.en persoonlijke ongelukken te betreu ren. De stad llibbing, door den brand be dreigd, werd gered door oene verandering dor windrichting De stad Xaskwank is ge heel door het vuur ingesloten. De stad Ileueliaw schijnt tot vernieling veroordeeld te zijn. Dc helft der stad Dbuglaes staat in vlammen O OST-IND1E. Bali. De correspondent van het Hbld. te Batavia seinde gisteren het volgende „Morgen vertrekt het 18e bataljon naar Karang Asem op BaJi, waar de toestand cn bctro u wbaor is De Staatscouraut va.n Dinsdag S Sep tember bevat o. m. de volgende koninklijke besluiten Op verzoek eervol ontslagen als secretarie der commissie voor de consulaire examens onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten in verband met zijn be noeming tot referendaris aan liet Kabinet der Koningin, jhr. mr. Th. R. J. E. Stoop en in zijn plaats als secretaris aan deze toe gevoegd mr. dr. J. A. A. H. de Beaufort, adjunct-commies bij buitenlandsche zaken benoemd tot notaris te Amsterdam J. G. Bels, candidaat-notaris aldaar; tot burgemeester van EttenLeur J. A. J. M. Beretta, met geijlktijdig eervol ontslag als burgemeester van Hilvarenbeek. Zondag maakte de Prins, met go- volg, in een rijtuig met vierepan, een rit over Wiessel, Niersen en omgeving. Zaterdag arriveerde ten paleize Miss Winter, H. M. vroegere gouvernante, die eenigen tijd de gast der Koningin zal zijn. De audiëntie van den Min. van Wa terstaat zal aanstaan dor Zaterdag 12 dezer niet plaats hebben. De nieuwe Engelsche gezant Reuter seint ons uit Londen Sir Georgo Buchanan, Engelscb agent te Sofia, is, ter opvolging© van Sir Henry Ho ward, benoemd tot gezant te- 's Gravenhage. Nedèrland en Venezuela. Het Londensche avondblad The Globe heeft in zijn nr. van }1. Zaterdag een tele gram uit New-York van den volgenden in houd „Volgens de New York Herald staat do Briteche gezant te Oaracas op het punt do dedicate opdracht te aanvaarden, een ver zoening teweeg te brengen tussohen presi dent Castro on de verschillende mogendhe den, waarmee lnj op 't oogenblik overhoop ligt, waaronder natuurlijk de Vereenigido Staten en Nederland en waarschijnlijk En geland. Deze mededeeling sohijnt echter niet veel geloof te verdienenen aan liet departement van Staat (buitenlandsdhe zaken) te Wash ington geeft men niet toe, dat daarvan ambtelijk iets bekend zou zijn. Lieden die vertrouwd zijn met den toe stand in Venezuela gelooven niet, dat op het huidige oogenblik Engeland met vrucht zou kunnen interveniëeren, on een derge lijke interventie zou te Washington niet in alle opzichten aangenaam gevonden worden. Trouwens, baron Von Sockendorf, de Duitschc gezant te Caracas, spoelt reedfe sinds eenigen tijd de rol van wederzijdschen vriend tusechen Venezuela en Nederlanden nog pas gisteren (Vrijdag) heeft hij den Ve- nezolaansehen minister van buitenlaudsdh© zaken liet antwoord ter hand gesteld van Ne derland op de klachten van den minister. Er wordt gemeld, dat in genoemd ant woord niet. zorgvuldigheid een weg is open gelaten om uit de impasse te komen, en men hoopt dat Castro zien za.1 willen verwaardi gen, daarvan gebruik te maken Het is dus duidelijk, ,hoe onwaarschijnlijk het is, dat in dezen welke stappen ock zouden worden gedaan door den Britsehen gezant vóór het Venezolaansohe departement van buiten landsche zaken zijn gewijzigd of ongewijzig de houding in verband met- de Nederland- 8cke ophelderingen zal hobben bekend ge maakt.' Preinievor hooging lossen on 1 aden. Naar wij vernemen, zal de heer Plate bij de hervatting van do werkzaamhe den der Tweede Kamer verlof vragen tot het houden van een interpellatie naar aan leiding van de premieverhoogingen bij de verzekering tegen ongevallen in het haven bedrijf. N. R. Ct. Spoorweg HeerlenValkenburg. Door de Ministers van Waterstaat en van Fiananciën is aan de Eerste Kanier mededeeling gedaan, dat het wetsontwerp tot bekraohtiging van een overeenkomst met de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen betreffende den aanileg en de exploitatie van Heerlen naar Valkenburg, ingevolge Koninklijke machtiging is ingetrokken. Hoofdinspecteur van den Arbeid. De Nieuwe Courant meldt, dat de heer IJsselsCein de benoeming van hoofd inspecteur van den Arbeid met den per soonlijken titel van directeur-generaal heeft aangenomen. Do Staatscourant bevat de alphabeti- sche aanbevelingslijst voor kantonrechter te Hulst: Mr. F. A. Ebbingo Wubben, mr. J. L. W. J. Fremcken eu inr. P. D. A. Schoen- niaockers, respectievelijk griffiers bij de kantongerechten te Ilulst, Helmond en Gul- pen. Voor kantonrechter te ZaandamMr. L. F. Britzei, mr. A. Oudegeest en mr. W. van Son, respectievelijk griffiers bij de kanton gerechten te Almelo. Schoonhoven en Breu- kelen-Nijenrode. Bij de begrafenis gister te Volsen van mr. C. Pijnadkor Hordijk, was hef Indisch Genootschap waarvan de thans ontsla pene vroeger voorzitter was, vertegen woordigd in den persoon van het bestuurslid deu heer P. JKooronian Omtrent den levensloop van mr. Pijnac- ker Hordijk wondt van geachte zijde nog medegedeeld. Jat lnj jarenlang met groote bekwaamheid toewijding» en tact als voor zitter van het collego van curatoren, de be langen van de voormalige Indische instel ling te Delft heeft gediend. Prof. dir. Spanjaard, oud-hoogleeraar- directeuT van genoemde onderwijs-inriefh- ting, behoorde tot de belangstellenden die lieden de plechtige teraardebestelling bij,- woonden, evenals minister Idenburg en de burgemeester der residentie. E. A. Rovers, f Te Asten (Noord- Brabant) is Zaterdag in den ouderdom van 60 jaren overleden de heer E. A. Rovers, oud-lid van den Raad van Ned.-Indië. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandsohen Leeuw. Internationale tentoon stelling van fotografische kunst. Deze foto-tentoonstelling te Am sterdam is één gTOot succes geweest. Zondag, toen de entrée op slechts 10 cents gesteld was, werd de salon door 1200 betalende bezoekers bezocht. Hef uitvoerend comité werd dien dag te vens verrast door een onverwacht bezoek van den burgemeester, don heer mr. W. F. van Leeuweu, vergezeld door zijne echtge noot©. ontvluchting van Frans Roslor. Zondagmorgen ontving men te Amster dam het bericht, dat in de woning van den tijdelijk afwezigen directeur van het krank vinnigeiigesticht te Medomblik was ingebro ken en dat aam het huis een touwladder hangende was gevonden. Dit bericht werd later aangevuld door de mededeeling, dat deze ladder aan dit geheel afzonderlijk van de gestichlten staand huis vermoedelijk ge bezigd was, niet om in te 'breken, doch om uit te breken. En deze uitbreker zou dam niemand andere zijn geweest, dan de reeds door het geheele land gezochte Rosier, die onmiddellijk na zijn vlucht in het onbe woonde huis zou zijn binnengedrongen en ecu veilige schuilplaats gezocht heeft, wel wetende, dat in het hol van den leeuw hem niemand zoeken zou. De Te!, verneemt hieromtrent nog het volgende Zooals men weet, wtoonde dr. Frylinlek al leen met zijne huishoudster. Dezie juffrouw hoorde in den nacht van Zaterdag op Zon dag, te omströaks één uur, ©enig gestom mel op den zolder en diaardoor, daar dit bleef aanhouden, ongerust geworden zijnde, stond zij op en deelde dit aan don direc teur, die nog slapende was, medé. Beidcai hoorden boen aa-n de jaloezieën ocnig geritsel, ochitor van zee weinig be- teekenis, dat men zich geruststelde met de rneemng, dat men zich het verdachte ge- druisoh liad ingebeeld, waarna men het verdere gedeelte van den naxalit gerust doorbracht In den morgen werd opgemerkt., dat uit het dakraam een gelegenheid w.as gemaakt, om daar langs zich naar beneden te kun nen later glijden. Een en andier was ,ge- |maakt en aan el'kanider gebonden vain eenige st uitgetrokken kleedingstukken, een stuk van een vlag enz., terwijl daaronlder een laddertje was bevestigd, wolk, naar de dienstbode direct verzekerde, den vorigen dan nog op don zolder aanwezig was ge weest. Een hangmat, cn do vlagigeshtk, mode op den zolder voorhanden, hadden even eens dienst gedaan om de ontvluchting ge makkelijk te mak-.i. Een en ander hoeft plaat6 gehad aan de voorzijde van liet ge bouw, onmddideilllijk gelegen aan den open baren weg. Bij onderzoek op den z.ilder bleek, dat al lea dooreen was geworpen, zoadat het. dui delijk was, dat zich daar iemand heeft op gehouden, die de daarvoor geschikt© voor werpen aar. elkander heeft ge bruid em en die door het dakraam naar beneden hoeft la ten glijden, om zich daarna naar beneden te laten zakken. Het aa.n dien gevel aan wezige balken maakt© een en ander gemak kelijker. Hoe Rosier onopgemerkt is kunnen ko men in de directeurswoning is ©en raadsel, doch men veronderstelt, dat deese, direct na zijne ontsnapping uit hef gesticht, in den tuin van den dii'ooteur is gevlucht en later op den zoldrir is weten te komen. Nwg dienzélfden nacht is de tuin doorzocht, doch h:j hoeft zich daar wel sohuil kunnen houden, totdat hij ongemerkt naar binnen kon kanenDc .juffrouw was dien nacht met. de dienstbode in de woning aanwezig. Zaterdag heeft de dienstbode den zolder geheel schoongemaakt en gereinigd, zonder ecluter iets verdachte te ontdokkenBij toeval heeft de dienstbode de bedde laatste nachten de dou.r va.n den, zolder op slof ge daan, zoodat het niet mogelijk w.as, van den zolder bij de bewoners beneden te ko men. Dat hij zijn behoefte deed op de aalder- kamer, wijst er op, dat Frans liet huis niet durfde verlaten. Om doorlekken te voor komen, urineerde hij in de glaasjes. Dc urine is niet geconcentreerd, zoodat Frans gelegenheid gehad inloot hebben tie drinken Het lieele huis is van kelder tof zolder doorzoch/top laatstgenoemde liggen de hangmat, de gonjezaik, de reepen japonstlof, juist zooals Frans ze verlaten moot hobben. Hij éliep in do bedstee, op de afgeechio- ten dienstbodeukamer, die licht krijigt dxir het ronde raam in den voongevélwaardoor hij ontvluchtte. Een segment van den oir loei is op schar nieren beweegbaaren wordt opougeEot door een ijzeren stang met gaatjes. Aan deze heet', FYans liet touw van den ladder waarlangs hij ontvluchtte, vastgemaakt- Er is niets verbógenlangs den ladder kwam h'j cp een balocm en daaronder is een markies met glazen dak. Ilij is dus van •het balkon moeiten springenIn het gesticht weet men. dat hij daartoe best. in staat is. •Men vertelt de sterkste staaltjes van zijn Jenighedd en aapachtige vlugheid, o.a. in het boomikliimmendie hij in den tuin ver toonde. Frans schijnt gelegenheid gehad te heb ben am zich cp de l*»ogte te houden van de data van hef venfiof van den directeur, jmaar rokende nidt met diens vervroegde te rugkeer De bewering, dat <Fraus geen kleeren am hobben, is ook hierboven wel besproken- Op onzen nacht©]ijken tooht vonden we echter in sommige schuurtjes kleediugstuk ken van landarbeiders. De directeur van hef gesticht hoeft gre tig gebruik gemaakt van een aanbod der. Haagsche politie om twee der bekende Haagsche politiehonden te doen overkomen, en naar den vermisten misdadiger te doen speuren. Te half tien Zondagavond kwamen beide honden, bege-- leid door twee ambtenaren der Haagsche politie te Medemblik aan. Dadelijk begaf men zich naar liet krankzinnigengesticht, om even later het werk aan te vangen. Een der honden de andere scheen niet erg op dreef deed bet uitstekend. Losgelaten begaf het beest zich rechtstreeks naar de poort aan de zijde van bet gebouw waai Frans ontsnapte. Toen men deze poort open de, vloog de politiebond naar de werf, waar in den nacht van Rosier's vlucht kleeren zijn gestolen en het spoor van den boef vol gende, ging men, door den politiehond ge leid, naar de woning van don directeur, waai Frans een paar dagen lang een veilige schuil plaats had gevonden. Voor het huis van dr. Frylinc-k gekomen, sloeg de politiehond geweldig aan en sloeg omhoog tegen het klimop, aan de zijde waar de gast het huis had verlaten. Vervolgens sprong de hond de schutting over naar de 'liaven, natuurlijk op den voet door de politieambtenaren gevolgd. 'Daar 1 tv gen eenige ansjovisbooten. Het beest snuffelde hier wat rond en scheen toen het spoor bijster. Hij kon nief verder. Mem seinidle hedenmorgen uit Alkmaar: Frans Rosier is hedennacht nabij Medemblik gevat en naar het ge sticht teruggebracht. Nadei seint men Door twee boeren van Opperdoes is Frans Rosier van nacht te half een gepakt, de arrestatie is gelukt door de goede dienaton van de politiehonden die den omtrek van Medemblik afzochten in den afgeloopen nacht. Een der correspondenten van de N. R. Ot. schrijft over Haarlemedhe Frans de vol gende bijzonderheden Hoewel Rosier in zijn jongensjaren zich reeds schuldig maakte aan allerlei kleine diefstallen, duurde het toch tot hij begon te rekenen tot de jongeilingsobap voor hij zijn eerste groote „kraak", zooals men dat in de dierenwereld noemt, deed. Hij koos daarvoor de woning van nu wij len den heer Paul van Vlissingen, aan de Leidsehe Vaart, te Haarlem, waar hij over een schutting klam, een ruit indrukte en oen kast forceerde met een mes, dat hij uit 7.ijn slaapstee haid meegenomen. Bij het fo roeeren brak van het mes een punt af, die in de kast achterbleef en dit werd zijn ongeluk. Want de tegenwoordige inspecteur van den arbeid, de heer Wolf- frani, destijds adjunct-inspecteur van politie te Haarlem, drie met het onderzoek was be last, nam de punt van het mes mede en toen Frans daarna, weid aangehoudenbleek die punt precies te paseen aan het op hem ge vonden mes. Na voor dit misdrijf zijn straf te hebben uitgezeten en weer op vrije voeten te zijn gesteld, brak hij bijna onmiddellijk weer in bij den heer Van Vlissingen, werd weer ge snapt en gevonnist en gedroeg zich als steeds voorbeeldig in de gevangenis. Tijdens zijn tweede vonnis hadden fami lieleden den toenmaligen officier van justitie te Haarlem, jhr. mr. Rotbaan Macaré, die tevens voorzitter was van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen, in den arm genomen en in overleg met Frans, die veel berouw toonde en beterschap beloof de, een plan opgemaakt dat hem in staat zou stellen zich in Amerika een nieuw leven te openen. Een uitrusting lag voor hem gereed, pas sage was genomen en het geld lag blaar en toen Frans loskwam, ging hij, schijnbaar als berouwhebbend zondaar aan boord van een boot der Amerika-lijn en vertrok naar het land van den dollar. Hoe vreemd mr. Macaré opkeek, toen hij, een paar dagen nadat die boot was thuisge- vaien, een telegram kreeg van de Rotter- damsdhe justitie, dat Frans Rosier daar we gens inbraak was gevangen genomen, be hoeft wel geen betoog. De heer Macaré dacht aan een vergissing, doch moest spoedig ervaren, dat dit helaas niet zoo was. Frans was werkelijk te Rot terdam geknipt. Tijdens de reis naar Amerika had hij het aan boord aangelegd met. de linnenjuffrouw, had te New-York uitrusting en a'l te gelde gemaakt om met dezelfde boot te kunnen repatrieeren en te Rotterdam teruggekeerd, zonder geld, had hij zijn oude beroep weder opgevat Zijn verdere 'ever#!- cj i» voldoen de bekend Indertijd is tijden® de eerste ontvluch ting een en ander medegedeeld over den geestestoestand van Roeier. Volgens de prof. Jolge<rsma en Winkler, die de man drie jaren geleden geruimon tijd geobserveerd hebben en op last van de Justitie een onderzoek naar zijn geestvermogens hebben ingesteld, is hij een door en door gevaarlijk waan zinnige, die"noch in de gevangenis, noch 'n liet krankzinnigengesticht thuis behoort. Iemand, die voor een behandeling volgens de crimineel-psychiatrische opvattingen van dozen tijd op liet oogenblik nergens plaat sing kan vinden. Roeier, herinnert het N. v. d. D., is van kindsbeen af een dief geweest. Op zijn veer tiende jaar bracht hij het reeds tot het roo- ven van vee uit do weide, op zijn 18e jaar werd hij reeds inbreker, en thans, nu hij 34 jaren oud is, heeft hij al meer dan do helft zijner levensjaren zich van zijn vrij heid beroofd gezien. Het is hoogst moeilijk een zeldzaam leugenachtig individu als Haarlemsche Frans nauwkeurig in jpijn le vensloop na te gaan en omtrent zijn beweeg redenen over al zijn handelingen eenig licht te ontsteken. De man phantasoert de meest wonder lijke verhalen, zoodat het hoogst moeilijk is den rooden draad in den warwinkel van kunstig geconstrueerde leugens en snoeve rijen te vinden. De waanvoorstellingen worden door hem vertroeteld, zoo zelfs, dat hij zich jaren lang hoeft bezig gehouden met de samen stelling van een plan voor eon vliegmachine, Dat. idee fixe heeft hem nog meer in het ongeluk gevoerd. Ais een gevolg zijner zucht tot ijdele grootspraak heeft hij zijn plan eens ontvouwd aan een officier van justi- tie. Daar heeft hij geducht berouw van ge- kregen en de arme man is zich gaan wijs- maken, dat die rechterlijke ambtenaar hem uit den weg wal ruimen om zich als uit- voerder der vliegmachine te kunnen voor doen. Hij meent, dat deze rechter hem kopergroen wil toedienen, en sinds dien on- gelukkigen inval hem trof, proeft hij in alle eten wat hem wordt toegediend vergift. Van daar zijne hongerkuren, die niet gesimu leerd zijn, zooals het publiek meent, want het is niet denkbaar, dat iemand gedurende! 17 dagen het weigeren van alle voedsel zou. sïmuleeren. Zelfs van huisgenooten, bij wi« hij in de koet wa6, weigerde hij plotseling' vcedsel, zoo spoedig do ongelukkige gedach te hem bereikte, dat ook die huisgenooten» wel eens konden deel uit maken van liet complot, dat zijn leven bedreigde. Vaak is hij dan ook voedsel gaan stelen, want alleen gestolen voedsel meende hij te kunnen ver trouwen. Ook de inbraak bij de weduwe Overgaauw te Gouda, waar hij zich ziek at aan gedroogde appelen, is waarschijnlijk op rekening te stellen van zijn vrees voor on- gestolen voedsel. Merkwaardig is, dat do man, die naast zijn psychologische minderwaardigheid ge bukt gaat onder orimineelen aanleg tot dief stal, voor zoover kan worden nagegaan niet' moordlustig is, doch uit vrees voor ontdek-, king, vervolging en dergelijke tot alles in staat is, ook tot moord, wat dan ook reedsj eenige malen gebleken is. Steeds hoort men nog nadere' bijzonder heden omtrent Frans Rosier's ontsnapping. 'De ruitjes, waardoor hij ontsnapte, waren 60 x 35 c.M. groot. Een patiënt sloeg bij de ontsnapping den bewaker het licht uit de hand, een ander sloeg de verplegers weg. Frans werd ook achtervolgd door dr. Reits-, ma, den onder-directeur. Deze viel echter in het donker over ijzerdraod. Bij de ont-, snapping scheurde Frans zich de kleeren stuk aan de punten van het hek. De knoo-] pen der broek vond men vast aan de flar-; den der stof. Wat nu zijn verblijf bij don directeur be treft, Frans wist, dat deze met verlof was, doch niet, dat hij reeds zoo spoedig zou terugkeeren. Het touw, waaraan de ladder uit het kapraam hing, was afkomstig van een hangmat op den zolder van de direc-; leurswoning. Uit hetgeen men daar gevonden heeft, blijkt., dat Rosier zijn faeces gedeponeerd heeft in een laken. Zijn urine heeft hij ge loosd in vier groene illumineerglaasjes, die op een rijtje staan. Ongeveer één meter van den muur is het laken gevonden. Voorts vond men in de 'bedstede op het afgeschoten zoldei kamertje een hangmat en een stuk gonje, met een touw saamgebonden, bene vens eenipe reepen draad aan elkaar ge knoopt. Rosier schijnt daar de diepte mee te hebben gepeild.' Verondersteld wordt, dat hij ontsnapte door het ronde tuimelraam aan den voorgevel van het huis. Men weet niet met zekerheid te zeggen, wanneer hijt, in de woning is geweest; ook niet, of hij daar eenige dagen dan wel den nacht van Zaterdag op Zondag doorbracht. In ieder geval is li ij sinds zijne ontsnap ping iu de onmiddellijke omgeving van Medemblik ge bleven. Ook is het zoo goed als zeker, dat het Rosier was, die eenigen tijd in de direc teurswoning heeft doorgebracht. Dit is ge bleken door den speurhond, die duidelijk te kennen gaf, daar liet spoor van Rosier te hebben gevonden. Rosier moet na zijne ontsnapping over eene schutting zijn gdklommen bij liet „Wapen van Medemblik". Daar werd een natte plek gevonden. De mogelijkheid is dus niet buitengesloten, dat Rosier aan stonds na zijne zwempartij zich achter deze schutting heeft schuil gehouden. Ook wordt in de haven van Medemblik ijverig gespeurd, of soms geen boot zoek is. >1 Een medewerker van het „Haarl. Dbl." is naar Medemblik geweest en vertelt over de cel en het gedrag van Rosier in het ge sticht Rosier's cel is een vertrek van ongeveer 6 vierk. M. opervlakte met vier geheel kata rose-geechilderde waaiden. In een daarvan 'bevindt zich een groot raam met vensterrui ten, die een dikte hebben van 1 dM., en waardoor men den geheeletn dag toekijkt, wat hij daarbinnen uitvoert. In de cel is niets dan oen matras, r- den grond gespreid, met dekens en kussens er op. Verder is er nietsgoeu enkel meubel, geen stuk huis raadDu® geen stoel om op te zitten, geen tafel, geen licht, niets. Des avondis valt er wat kunstlicht door de boven ruiten van het venster. De inrichting is natuurlijk zoo sober gehouden om zelfmoord te voorkomen. Daarom krijgt hij geen gereedrchappen of andere voorwerpen, <xm zich mee bezig te ihouden, behalve boeken uit de ruim voor ziene bibliotheek. En daarvan maakt Haar lemsche Frans naarstig gebruik, als Else vier'® Geïllustreerd Maandschrift, Europa, Nederland en dergelijke periodieken. Maar het liefst van al houdt hij zich bezig met wetenschapelijke werkenvoornamelijk natuurkunde. Bij voorkeur leest hij het tijd schrift De Natuur. En als dan 'emand die hem helpen kan, bijiv. de onderwijzer van het gestiteht, in dén omtrek komt, dan vraagt hij dien er naar met een „Meneer, hoor u eens even, dat bgrijp ik nu niet!" Beleefd in zijn optreden is hij tegénover een ieder, ook als hij eens een briefje schrijft, is dit steeds geheel in den vorm. Dit raadselachtige feit moet hierdoor ver klaard worden, dat -ioe.er, die te Haarlem maar wat lager onderwij® genoot en hoe dan nog zich in gevangenis en krankzin- nigengceticht al lezende heeft ontwikkeld. Eenigen tijd geleden kreeg hij het ineens in het hoofd, om Fransch te leeren. Nu, de t onderwijzer vond dat goed1. Hij gaf hem les en Rosier bleek iemand te zijn met een zeer 1 vlug bevattingsvermogen. Doch, na eenige i lessen kreeg de leerling epileptische aanval- J len, waaraan hiji voortdurend' lijdt en in die stadia kan hij goeu ©enigermate inspannend geestelijken arbeid verrichten

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2