KOLONIËN. BINNENLAND. houding tot Mookiy Hafid gedaan. Daaruit blijkt, dat Frankrijk togen de erkenning van Moeley Flaifid als sultan van Marokko geen speciale herwaren heeft. De waarbor gen, warover Frankrijk eene verklaring van Moeley Ilafid heerséht, trullen door oen Fransch-Spaansohe nota aan de mogendhe den worden bekend gemaakt. Wanneer de Duitadhe mededeeling aan de mogendheden abusievelijk als eene nota is aangeduid, dan valt daarbij op te mer ken dat hier var. een schriftelijke nota of note verbale (d. i eene vertrouwelijke nota, die herroepen kar. worden) geen sprake is geweest. Er is slechts eene mondelinge me dedeel ing gedaan. Overigens is het voor den Duitsche waariemer niet van belang ont bloot te bemerken, dat bij de op een mis verstand terug te brengen aanvallen, welke de Duiteohc mededeel ing in de buitenland - sclie pers heeft ondergaan, de toon der En- golsche bladen veel hatelijker en opruien- tJ' was dan die in de Fransöhe pers." Do Temps heeft tlhans geen moeite het incident voor ges-loten te verklaren, te meer waar aan consul Vassel order gezonden is, ziéh zorgvuldig t' onthouden van allee wat aan eijn reis naar Fez een politiek karakter kon geven „Eind goed al goed" kan men dus het FransoV blad nazeggen. Moolay Hafid heeft vier dagen lang zijn getrouwen feest laten vieren. El Menebhi ontving een duizendtal notabelen te gast, waaronder Raisoeli. Volgens de laatste berichten is do preten dent nu ook te 3afi uitgeroepen, zoodat dit alleen nog te Mogador en Casablanca moet geschieden. In het zuiden, nabij de Algiersche grens, heeft een gevecht plaats gehad, dat door dc Fransche berichten als een zeer belang rijke gebeurtenis wordt voorgesteld in den strijd tussclien de Fransche en de iulandsche harka's, die sinds maanden de Algerijnsche grens bestoken. Een eindweegs het land in, ongeveer 80 K.M. westelijk van Colomb-Bechar aan de grens, hadden de Franschen een post voor uitgeschoven (Boe Denib), midden in het vijandelijke land, en verschillende tele grammen beweren, dat de Marokkanen het de bezetting van die plaats geducht lastig maakten. Op 1 September hadden dezen et telijke hevige aanvallen te doorstaan er werd ongeveer den geheelen dag gevochten en in den nacht werden de aanvallen her haald. Ook uit Colomb-Bechar kwam be richt. dat vijandelijke troepen in den om trok zwierven en met een aanval dreigden Dit liep Maandag uit op een gevecht, dat met den aftocht der Marokkanen eindigde De poet te Boe Denib, die halfweg de oase Ta filet moet gezocht worden, werd se dert door de colonne Alix versterkt en Maan dag 1.1. kon de Matin een telegram van daarginds publiceeren, meldende dat hij eiken aanval kou doorstaan. De harka bleef toen werkeloos te Djorf, omstreeks 30 K.M. Zuid-Oostelijk van Boe Denib. Vermoedelijk wachtten do Marok kanen op munitie en proviandinlanders vertelden althans, dat geen nieuwe aanval zou worden gedaan, vóór de aankomst van voldoondo voorraden om hen in staat te stellen, tweo dagen en nachten lang aan te vallen. „Zij zijn besloten te overwinnen of te sterven", zoo voegde de berichtgever er bij. Ook poogden de aanvoerders den stam men moed in te spreken, door rond te strooien, dat de aanval van 1 September op een overwinning van de Berbers was uitge- loopen. Daaruit moet wellicht verklaard worden, hoe de inlandsche lenden rondom Colomb-Bechar in korten tijd tot omstreeks 20,000 konden aangroeien. Maandag nu had, blijkens het Reuter- telegrasneen beslissende strijd plaats Kolonel Alix trok in den vroegen ochtend met 5000 man uit Boe Denib tegen de liarka van Djorf uit. Hij ontmoette den vijand reeds op 4 K.M. afstands en viel hom met zijn geheele strijdmacht aan. Na een gevecht van vier uur werd de harka geheel uiteen geslagen de Franschen maakten zich mees ter van het. kamp te Djorf, vanwaar de vijand in allo riahtingeu vluchtte. Hot schijnt wel alsof de Harka uit Tafilet aan den noord westkant de afwezigheid van Alix te haat heeft genomen om Boe Denib gevaarlijk dicht te naderen. Bijzonder wei nig vertelt het telegram over de „achter volging" der Tafiletanen door de Fransche cavalerie. Dat Alix zoo spoedig op zijn weg terugkeerde en naar Tazzoegert (vlak bij Boe Denib) toog, geeft den indruk dat de Fransche cavalerie in hot- nauw zat en dat hij haar te hulp kwam. Of daar opnieuw gevochten ia blijkt niet, ook niet hoever de Tafiletanen werden teruggedreven en of niet een nieuwe aanval van dien kant te duchten staat. Uit Maraikesch wordt gemeld, dat e macht van Mtoegi geheel gebroken is en hij met weinige getrouwen na moerdaagsche aan verliezen rijke gevechten naar liet Atlae- gébergto is teruggedrongen. Aissa ben Omar, en andere legeraanvoerders achter volgen hem. De jonge neger, die den kaïd Anfloes ver moordde, is op Marokkaansche wijze terecht gesteld. Na kort geding is hij ter dood ver oordeeld, met petroleum overgoten en le vend verbrand. Vereenigde Staten. Parijs, 8 Sept. Volgens een telegram aan de Patrio zou Zaterdag te Oysterbay con individu verscheidene revolverschoten op president Roosevelt hebben goloet boen dece in een rijtuig voorbijreed, en zou bedoeld individu zijn gearresteerd. Cuba. De terugtrekking van de Amcrikaansche troepen uit Cuba is vastgesteld op 25 Januari 1909. De Amerikaansche autoriteiten had den als datum den 28en Januari aangeduid. Maar generaal Loina; had toen een brief ge schreven aan president Rooecvelt-, waarin hij verzocht, het vertrek der Amerikaansche troepen van het eiland dlrie dagen ïc willen vervroegen, om het te doen samenvallen met den geboortedag van eon bekend Cubaansch patriot. Dat verzoek ia door presidlent Roose velt ingewilligd. Allerlei. v—- Wilbur Wright heeft Zaterdagmor gen weer gevlogen met zijn vliegmachine tfc Le Mans. Hij maakte een prachtigen tocht, die bijna 20 minuten duurde. vLéon Delagrange heeft Zondagmorgen om 7 uur op het manoeuvre-terrein van Issy een nieuw wereldrecord gemaakt.' Hij om cirkelde vijf en een half maal het terrein in 29 min. 53 sec., een afstand van 24 kil. 27 m. Toen moest hij dalen bij gebrek aan benzine. Een nieuwe opstijging werd, om den hevigen wind, uitgesteld. Delagrange's aeroplaan was dezelfde die hij in Italië ge bruikte Hij steeg tot ruim zes-en-twintig voet. Delagraoige wil nu eon vol uur in de lucht trachten te blijven, onder officieel© controle vEen volkstelling in China, waarvan de Könisehe Zeitung het een en ander pu bliceert, is de eerste welke de regeering met ernst heeft doorgezet. Men kwam tot een getal van 428.214.000 zielen. Dat is een derde van het gehcele aantal bewoners der aarde. Men telde 69.852 vreemdelingen. j vTe Prosecco, in Oostenrijk, woonde de familie Luksa, met hare drie kinderen, 6. 4 en 2 jaar oud. Luksa is bediende op het kasteel van Miramar. Zijne vrouw was Zaterdag bezig met het wasscihen van lin- j nen, terwijl haar jongste kind Giovanni in haar nabijheid speelde. Zij ging een oogen- blik naar de keuken :<m naar 't eien te zien. Toen zij terugkwam vond zij den kleine met j het hoofd omlaag in eenen bak met water gevallen. Bij dit gezicht slaakte zij een groe ten kreet en viel bewusteloos ten gronde, j Werklieden snelden toe en haalden 't kind i uit het water. Een juist voorbijgaand ge neesheer poogde vruchtenoos de levensgees ten v.eer op te wekken. Toen de moeder tot haar zelve kwam slaakte zij vreugdekreten, roepende dat haar kleine Giovanni niet dood was. Zij was zinneloos geworden. Luksa, per telefoon verwittigd, kwam thuis, zag het lijk en zijne vrouw en vluchtte weg zich de haren uitrukken©. Hij kwam 's avonds terug, overdekt met wonden, die hij zich- zeiven had toegebracht. Hij ook had het verstand verloren. hebben in do maand Augustus ongeveer 18,000 passagiers vervoerd, zijnde 1900 meer dan in Augustus 1907. Op de rol van de gister gehouden eerste zitting Lu het nieuwe zittingjaar van al voorkomen, hij al weer een derde gereed had, begreep hij, dat er niets aan te doen was en adviseerde hij tot het zich failliet geven. Hij erkent, dat hij op een vraag van bekl. geantwoord heeft, dat er geen bezwaar tegen. de burgerlijke kamer der Haagsche recht- was enkele brieven en goederen mee naar bank kwamen niet minder dan 394 zaken Den Haag te nemen. Dit is geweest in dé voor. week, dat do faillietaanvragen liepen. Op een vraag van den verdediger antwoordt hij, j Dc speelhuizen te Scheve- dat bekl. op den da^ der faillietverklaring ningen. Justitie en politie hebben in den zeer zenuwachtig over den koffer, die door nacht van Zaterdag op Zondagnacht een de politie aangehouden was, bij hein kwam. vooruit lang beraamde en tot op het. laat- I]ij heeft toen den commissaris van politie ste oogenblik geheim gehouden en gebleven getelefoneerd en diens antwoord luidde on- mval gedaan in verschillende gelegenhden te j geveor, dat de koffer gevisiteerd was en al j Sbheveningen, aan den Harsten hoekweg en iang doorgezonden omgeving waarvan de ondernemers verdacht werden gelegenheid tot hazardspel te geven in voor het publiek toeganeklijke lokalen. Er werden drie afdalingen justitie en politie gevormd, die in drie rijtuigen op het zelfde uur uit den Haag vertrokken en te Schevoningen ieder een ander speelhuis bin nenvielen. Do eerste afdeel ing werd gevormd door den officier van justitie, mr. Modderman, vergezeld van eenige rechterlijke ambtena ren, den inspecteur der recherche, den heer Beseeliirg en rechercheurs. De tweede sectie door suibstituut-officier mr. Van Geuns, rechterLij ke ambtenaren en Óp den dag vóór de faillietverklaring is i hem medegedeeld, dat hij opgebeld was door 1 iemand uit Den Haag, die hem mededeelde t gold voor bekl. te zullen zenden en verzocht het niet te weigeren. Dit geld is niet ont- j vangen, waarschijnlijk is het niet afgezon- den, omdat het faillissement is uitgesproken en hulp dus niet meer noodig was. Josefine Hengeveld, uit Den Haag, een j volgende getuige, verklaart, dat men bekl. geld had willen geven om uit het land te verdwijnen. Van een bepaald geval spreken de, zegt zij't was niet zoozeer beloofd, men zou zien. De getuige a décharge, do heer F. J. Ter- OOST-I N Dl E Bali. Blijkens een uit Nederlandsoh-Indië ontvangen telegram zijn met het oog op mogelijke ongeregeldheden op het eiland Bali twee compagnieën infanterie ter ver sterking derwaarts gezonden. Atjeh. De correspondent te Kotaradja van Do Telegraaf seinde gisterenmiddagLicht ge wond luitenant Hpgervcrst. Bedoeld is de 2e luitenant der infanterie :W. Hogervorsb, die in September 1905 tot officier word benoemd De Staatscourant van 9 September bevat o. m. de volgende Kon. besluiten: eervol ontslagen de reserve-kapitein W. Tinkelenburg van het le regiment infante rie. benoemd tot voorzitter van den voogdij raad te Zwolle Th. E. Heer kens, lid van dien raad aldaar; benoemd tot advocaat-generaal bij hot gerechtshof te Arnhem nu. H. J. van Lulofs Uinbgrove, officier van justitie te Roermond. H. M. de Koningin-Moeder wordt Donderdag weer uit Socetdijk op Het Loo verwacht. «9De ministerraad vergaderde Maan dag buitengewoon, gisteren gewoon. De audiëntie van den minister van waterstaat zal a.s. Zaterdag 12 dezer niet plaats hebben. Hr. Ma. Friesland. Reuter seint uit Ponta Delgada (Azoren) d.d. 8 September Het pantserdeksohip „Friesland" kwam hier heden aan en zet moqgen de reis naar Curasao voort. '''eclinisclie Hoogeschool. Met' intrekking, van de benoeming van dr J. P. Kühne, hoogleeraar te Leiden, is l epaam dat do afdeeling der aJjgameene we ten schappen aan de Technische Hooge school te Delft voor het afnemen van examens na de zomervacantie van 1908 zal worden aangevuld met de hoogleeraxen dr. J. D van der Waals te Groningen en dir. J. de Vries, to Utrecht. Wedstrijd fanfare-corpsen. Zondag 13 September zal er in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amster dam een wedstrijd1 van fanfare-corpsen plaats hebben, waaraan wordt deelgenomen door Amicitia, Landsmeer; v^iympia, Mon nikendam; Onderling Genoegen. Kromme nie; Eedam's Fanfarecorps, Edam; Stede lijk Muziekcorps, PurmerondEendracht, Den Up. Tc half twee neemt het concours een aanvang. Elk corp. zal twee nummers naar keuze (marscheu zijn buitengesloten) ten gehoore brengen. Behalve dat- aan elk corps een zilveren herinnerings-medai 1 le zal worden uitgereikt zijn beschikbaar gesteld vier medailles t. w. een verg. zilveren, een groot jh leve ren, een kleine zilveren en een gew. bronzen.. Het Amsterdamsche Beurs- terrei n. Naar de Tel. verneemt, heeft zich een commissie gevormd, van 80 War moasrtia&tbowoners te Amsterdam, wier huizen uitkomen op de srtfille zijde Beurs straat, met het doel, den gemeenteraad te verzoeken, liet oude Béursterrein onbe bouwd te la/ben. Dc o^mttnissie zou alsdan een flink© som gelds bijeenbrengen voor de oprichting van een standbeeld voor wijlen Kening Willem III daar ter plaatse, 't zij in een plantsoen of op een plein. Verkeer met Engeland. I>o inaiibooten der Maatschappij „Zeeland" den hoofdinspecteur dér recherche den heer i laak, commissaris van politie te Arnhem, Aaltsz en rechercheurs. verklaart, dat hem mededeeling is gedaan De derde afdeeling door substituut-of-fi- van den inhoud van den koffer: brieven cier mr. Van Lookeren Campagne, rechter- en dingen van minder waarde, lijke ambtenaren, de Inspecteurs der recher- Mr. Van Haersolte heeft hem niet cbe Vogelzang en Misset en rechercheurs. wat door bekl. beweerd werd mededee- De sectie van den heer Moddcilman deed lmg gedaan, dat bekl. failliet was. Hij wist den inval in de „Deliclub"; die van mr. daarvan niets af. Van Geuns in de „Sportingolub" (vroeger gevestigd ui het Korte Voorhout te 's Gra- venhage en welke toenmaals, gelijk men zich wellicht herinnert, reeds een onverwacht nachtelijk bezoek der justitie ontving); terwijl de afdeeling van mr. Vain Lookeren Campagne vië Zuid - Hoülandöche lleeren- societeit" voor hare eken ing nam. In geen der drie verdachte speelhuizen werd op het oogenblik van deoi inval ge speeld. Maar in beslag werden genomen ver- - 0 schillende tot het uitoefenen van harzard- Op eon vraag van den verdediger zegt get. spel dienende voorwerpen; voorts boeken, iK-g, dat hij absoluut geen opdracht om zoo brieven en bescheiden een en ander met te handelen had van buiten de stad. het doel een zeer omvangrijk gerechtelijk Mevr. de wed. Fergusson—De Jong, uit De verdediger vraagtis het waar. dat a bekl. gedreigd heeft, dat als zij het huis niet ontruimde, er een agent voor haar deur zou komen? Hij antwoordt bevestigend, omdat hij klachten had. ontvangen en vreesde voor on zedelijkheden. De verdediger merkt op, dat dezo mee ning vierkant indruischt tegen de verklaring van den secretaris der Middernachtzendings- vereeniging, den heer Van Munster. onderzoek te kunnen instellen. De invallen geschiedden een half uur na middernacht. Een individu, dat al sinds geruimeu Den Haag, vei klaart bekl. aldaar, toen zij een nieuw leven wilde beginnen, te hebben gesteund on dat deze toen goed oppaste, maar dat de vrouwenbond haar haar voor nomen onmogelijk maakte. Get. maalklb dien tijd dos avonds de omgeving van de Van-de- ibond ernstige verwijten over zijn handel- Spiegelstraat in Den Haag onveilig maakte wijze, maar ais zij o.a. van mevr. Van door het plegen van voor de openbare eer- Over veld begint te vertellen, hoe diep en baarheid in hooge mate kwetsende bande- waarom get. haar veracht, verzoekt de lingen is Maandagavond door 't kordate op- j rechtbank haar te gaan zitten, treden van een dame, bewoonster van ge noemde straat, door de politie ingerekend Het woord is nu aan den officier, die ibek'l. het slachtoffer noemt van intriges, Bedoelde dame, die reeds meermalen de waarmee men andere personen wil treffen. doch die zich verder alleen tot de feiten bepaalt. Hij noemt tal van verzachtende omstandigheden op, meent toch, dat bekl. schuldig staat aan een deel vau het in de dagvaarding ten laste gelegde en vraagt veroordeeling tot tien weken met aftrek van de (2 maanden) preventieve hechtenis. De verdediger, nvr. R. J. de Visser, uit Arnhem, valt op juridische gronden de dagvaarding aan, betoogt-, dat hier geen sprake is van onttrekking aan den inboedel, wijs op de intriges, waarvan bekl. heb mid delpunt was en legt vooral nadruk op het feit, dait het hier alleen gaat om de eom- promitteerende brieven. Hij wijst op den vreemden ijver van de Haagsche politie, die toen zij bekl. in Den Haag zag komen, onmiddellijk telegrafisch vroeg: zij is hier gekomen, is zij misschien failliet, waarop het antwoord luidde: Ja, arresteer haar. Wat al moeite voor dien koffer! Zou bekl., die van zoo velen financieelen steun kon verwachten, zoo razend dom zijn geweest om zidh in gevaar te begeven en kel voor een paar prullen? Ten bewijze, dat die geldelijke steun te verwachten was, legt spr. een vijftal brieven over. Hij vraagt onmiddellijke invrijheidstelling en vrij spraak. De rechtbank wijst het eerste verzoek af en zal over 8 dagen uitspraak d'oCn. Af schaffing der kermis. Nog altijd gaat men te Bergambacht voort zijn misnoegen over de afschaffing der kermis door den raad te uiten De vorige week brandde bij het anti- revolutionnair raadslid Rooken de boeren woning af, waarvan men nog tevergeefs naar de oorzaken zoekt. Thans gingen de kermislustigen aldaar heen en dansten op do puinhoopen. De appels aan de hoornen, de eieren in het kippenhok, niets bleef gespaard. Berooving. Gisteren werd bij den politiepost aan den Gronauschen weer te En schede iemand gearresteerd wegens dronken schap. De man deed na zijn vrijlating aan gifte vau de vermissing van een biljet van 100 Mark en verd«.- -t de politie. Zware vermoedens zijn gerezen tegen een brigadier- titulair, uie door den officier van justitie te Almelo is ontbodenwerwaarts hij giste ren onder geleide is gebracht. De aanhouding van Frans Rosisr. Over deze aanhouding seinde .men uit Me- demblik nog het volgende: Maandag werd den ganschen dag met behulp der Haagsche politiebonden naar Rosier gezocht, doch zonder resultaat, hoewel de gangbare meening was, dat "hij zich in den omtrek van het gesticht of de directeurswoning schuil hield. Met den avondtrein kwam een derde hond. Daarna werd het onderzoek weer aangevangen in de woning van den logementhouder "Van Dijk, staande in de nabijheid van het gesticht, waar geloop op den zolder was gehoord Het onderzoek leidde tot niets, hoewel de honden teekenen gaven en het spoor van 's morgens naar de haven weer volgde. Tegen 11 uur 's avonds deden 3 verple gers de voorgeschreven rondo in «den Noor dertuin van het gesticht. Bij die gelegen heid ontdokten zij een witte gedaante, dis op hunne nadering aan den haal ging. On middellijk déden zij de noodfluit hooreu. handelwijze van den aangehoudene had moe ten aanschouwen, als zij 's avonds alleen of in gezelschap van haar dochter naar huis ging. betrapte hem gisteravond in de Hugo ce Grootstraat, terwijl een andere dame hem passeerde. Zij greep den man daarop bij den arm en leverde hem over aan den poli- tie-agent, die op het Prins Hendrikplein is geposteerd. Deze bracht den man oveT naar het politiebureau aan het Alexanderplein waar hij een voorlopig verhoor onderging en waar ook de beide bovenbedoelde dames wer den gehoord. Duitsche Greet. Gisteren stond voor de rechtbank te Arnhem, terecht M. F. (Duitsche Greet), beschuldigd van ont- tiekking van goederen uit haar faillieten boedel, o. a. een koffer, die haar correspon den tie inhield. De le getuige, de curator mr. L. P. J Michielsen, verklaarde, dat bekl. hem over een koffer gesproken had, voornamelijk met het oog op de brieven, waarover zij zich bezorgd maakte, en dat zij gevraagd had den koffer, als hij terecht was, aan zijn adres te imogen zenden. Op een vraag van den verdediger geeft hij toe, dat bekl. moeite heeft gedaan den verloren koffer waar over straks nader terug te vinden, en dat bekl. een aanbod van den meubelmaker die hare door hem geleverde meubelen weer tegen het. afbetaalde bedrag wilde over nemen, had afgeslagen, zulks den dag vóór het faillissement. Als volgende getuige wordt gehoord de lieer J. N. van Munster, secretaris der Mid- dernachtzendingvereeniging, die zich voor bekl. geinteresseerd heeft, omdat hij zag, dat zij den goeden weg op wilde. Nu moest deze vrouw leven, of goed of slecht, en het lag dus geheel in de lijn der middernacht zending, die zooveel jaren strijd gevoerd heeft tegen de bordeel en, om te verhinde ren, dat te Arnhem een nieuw bordeel op gericht werd en dit te meer, waar bekl. door haar gedrag toonde, niet op den ouden weg te willen doorgaan. Maar allerlei ge ëmancipeerde dames uit. Den Haag hebben dat onmogelijk gemaakt. Allerlei brieven kwamen uit die stad en oen proletariërsbiad heeft het door leugenachtige berichten <leze proletarische vrouw onmogelij k gemaakt haar leven op beteren grondslag voort te zetten. Toen van alle zijden de crediteuren kwamen opzetten, heeft getuige geadviseerd om zich failliet- te geven, al meende hij oor spronkelijk, dat met den toegezegden finan cieelen steun dit te voorkomen zou zijn. Op een vraag van den verdediger ver klaart. get., dat bekl. hem» gesproken had over de brieven en hem zelfs gevraagd had! ze in zijn huis te mogen Wgen, wat get. had toegestemd, omdat hij openbaarmaking, niet wenschelijk acht»c. Op een andere vraag antwoordt hij te we ten, dat deze vrouw ook in den Haag door de dames van het ^del-ijk bewustzijn tot het uiterste vervolgd is. Hem is het verder bekend, dat verschillende personen haar wilden steunen, maar d'at het om het faillis sement te voorkomen oainoodig was, daar door de genoemde machinaties het pension, niet meer ging. Mr. A. baron van llaersoltc, dé volgende getuige, was door bekl. om raad gevraagd. Tot op den dag vóór het. faillissement had hij de overtuiging, dat het, door wiens hulp dan ook, voorkomen zou werdén. Maar toe» mr. De Wilde hem telefoneerde, dat, al werden de twee aanvragen om faillissement Hierop begaf zich een ieder naar do plaats, vanwaar de fluit werd gehoord. De verple gers verklaarden pertinent Rosier in de witte gedaante te 'hebben herkend. Hij schijnt zich over een over de haven uitste- J kende schutting te hébhen geworpen en zoo op den openbaren weg te zijn gekomen, van- waar hij na een sloot door middel van een L boot (vermoedelijk) te hebben overgestoken, over liet land een goed heenkomen zocht Intusschen werd hij opgemerkt. Vermoede lijk werd door het buitengewoon geloei van koeien de aandaéht getrokken door de ge j broeders Bos uit Opperdoes, die bij den toegang van dat dorp waren geposteerd als l wachters. Die gebroeders gingen Rosier, die f werd heikend aangezien hij geen bovenkies 1 deren had, na uit hun schuilhoek. Zij zagen J hem op een perceel 'bouwland een schuur binnentreden en toen hij daaruit kwam. had hij een werkpak aan, dat hij aldaar had weggenomen. Bedaard loopende naderde hij de plaats, waar de gebrs. Bos waren ver borgen (achter een stoppelschelf). De laatsteu riepen hem toeBlijf staan 1 Wie ben je?" waarop Rosier antwoordde- „Ik schiet je!". De gebroeders Bos antwoordden „schiet maar raak!" Hierop gaf Rlosier zich over en ging gedwee met do gebroeders Bos iruede, die hem naar het gesticht terug braohteu Typisch is liet volgend tafereel, d'at zioh in de badkamer, waar Rosier een bad werd toegediend, afspeelde. Rosier haalde be daard een stukje vlaggedoetk voor den dag en zei de: „Dat is van het Directeurtje!" .1 Groot gelach. De rust- is weer in Medem- blik en vermoedelijk in geheel - Nederland teruggekeerd. Van andere zijde wordt nog gemeld: De wilde jacht op Frans Rosier werd gisteren heel dien dag voortgezet, doch zon der resultaat. Tegen 9 uur kwam een twee de speurhond „Frits", van dien heer J. Steyns, te Roosendaal, dezélfde hond, die op het concours te Scheveningen een flink aantal prijzen behaalde. De heer Kessler, die den hond van vroeger kende, bezocht eerst het huis van den burgemeester en liet dit weer doorzoeken. „Frits" volgde ge- hee1 hetzelfde spoor van „Hertha", de schrandere Haagsche speurhond. Ook nu weer sprong „Frits" tegeu het tuimelraam, waar Frans een uitweg gezocht heeft. „Frits' werd nu in den tuin losgelaten en volgde precies hetzelfde spoor van „Her tha', den tuin door naar de schutting. Op dezelfde plek bleef die hond staan, dan weer liep liet spoor aan dén anderen kant van de schutting naai- het water. Wij waren juist ter hoogte van de brug, toen plotseling uit bet gesticht de noodseinen angstig klonken. Wij keken elkaar een oogenblik aan en ventre a terr© ging het naar het gesticht. „Frita" met dien heer Koesier voor. In den noordertuin schreeuwden de be wakers opgewonden, dat Frans gezien was bij een poging om den tuin aan de westzijde door te dringen. Wij renden hals over kop .naar den hdu- ter staketsel, de huismeester sloot de deur open en wij vonden op den wal een groot stuk linnen, diat Frans daar had laten lig gen. Hij was in zijn ondterklearen en liep wal Lij loopen bon. Toen de hond op den straatweg kwaon, was er van Frans niets meer te bekennen. De hond was hier het spoor bijster. -Na lang snuffelen schoot hij een erf op, tusschen twee huizen dloor en bleef voor een los drijvende sohuit, waarop reeds onze aandacht gevestigd wias, staan. Wii gingen de vaart over en oumiddellijk. schoot „Frits" het land o(p, naar een plaats in een sloot, waar do kroos uiteen gespreid was, terwijl bij liet licht der fietéfamp to zien was, dat zich iemand, door het riet een weg had gebaand In de modder aan don slootkant waren duidelijk afdrukken van voeten te zien. Hier raakte Frits liet spoor bijster, zoodat de lieer Kessler Herta. liet aanrukken. De on derbroek van Frans, waaraan de beesten tel kenmale hun neus scherpten, werd het in telligente beest voorgehouden, en in ge- strekten draf sichoot de hond het weiland in, langs eer dijk. Het was een hollen van je welste. Bij een vlonder, met een hekje afgesloten, bleef Herta staan en zocht rechts, en- links. „Herta" was eenigs- zins in de war gebracht, holde heen en weeT en 6prong ten slotte over het hekje, het kool land in. Daar vond zij blijkbaar niet direct wat zij zocht, ging tuug en holde heb dijkje af, een gang tusschen twee woningen door, een tuin door en bleef voor een heining staan De honden vlogen er over, een schitte rend staaltje van dressuur en vlogen het zwarte voetpad! op, dat langs het gesticht loopt. Zij volgden dit pad ten eindè en gin gen langs het hek, dat hier het gesticht om geeft. De heer Kessler uitte nu het vermoe den. dat Frans weer doodleuk over het- hek was geklommen en zioh in den tuin van het gesticht bevond. Een tweede proef zou ge nomen worden, om te zien, of Herta weer denzelfden weg zou gaan. Het vlugge dier rende nu direct naar dte schuit in het vaart je, en liep precies denzelfden weg. Wij waren overtuigd, dat Frans weer binnen was. Ter wijl wij daarove» stonden te delibereeren voelde ee,n der aanwezigen iets op zijn hoed vallen. Hij werd bleek om zijn neus, keek naar 'boven, herinnerde zich Frans' boom- klimkunst en Schreeuwde„Hij zit in den boom Gekeken, maar niets te zien. De verstan dige honden lachten en haalden hun schou ders op. Toen verscheen in den prachtigen maannacht een kerel, als een boom, met een roode zakdoek om zijn hals, en zei, ietwat bibberend: „Ik heb daar", en hij wees op een schuur, „een*stal, waarvan één van de ruiten ingedrukt is. Fraais kan d'r best door heen gekropen zijn. Algemeene opmarsch naar het stalletje. Er hing werkelijk een halfmaanvormig ruitje uit het lood. Dood- sche stilte. Teder op post, do hand aan dén trekker. Toen opende de groote "boer de deur gaf een gil, uie op Texel te hooren was, en bleef staan. „Wat is ei*?" werd er geroepen. „De deur gaot van eigenst open. Der mot volk binnen weze". Wij er in. De heer Rothpletz, de Haagsche adj-inspecteur, en de huismeester van het gesticht, de heer Hoogland, zochten in elk hoekje en gaatje, staken met een stalen greep in het hooi,

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2