Uit den omtrek. H. M. de Koningin hoeft, aan den kamerheer-ceremoniemeester jhr. Van dc Poll, die met ingang van 1 October wordt benoemd tot Grootofficier vail Hr. Ms Huis met don titel van Opperschenker, een waar digheid tot 1894 bekleed door nu wijlen Baron Van Har denbroek en sedert niet ver vuld, zoomede ,an dén kapitein Graaf Du Monoe&u Hr. Ms. adjudant, opgedragen in buitengewone zending namens H. M., den Paus in de helft van November a.s. te com- plimenteeren ter gelegenheid van het 50 jarig priesterfeest van Z H. Het nieuwe reddingssta- 3 t i o n te IJ muiden. Te IJmuiden is Zaterdag door Z. K. H. Prins Hendrik de eerste steen gelegd van liet nieuwe wijkge- bouw der reddingsbrigade. Het ontwerp voor dit gebouw is van de heeren D. Kraimer Ozn. en J. C. Cramer, arobitecten te Velsen en IJmuiden, die de voldoening smaakten op hun plan de vol- leddge goedkeuring te verwerven van het boet uur van het Witte Kruis, van de staats commissie' voor het reddingawezen en het ontwerp bekroond zagen op de tentoonstel ling van het Roode Kruis en ReddingBwe- zou, gehouden te 's Graveiuhage, van 18 tot 28 Juni jl. Dat. do stichting van dit. gebouw zoo on verdeelde belangstelling geniet, zoowel te IJmuiden als eiders, vindt zeker zijn oor zaak hierin, dat bij de ernstige rampen aan den Hoek van Hcflland afdoende is gebleken, dat aan een dergelijk gdbouw aan de groot ste havens van ons land behoefte bestaat, en waar nu sinds jaren het Witte Kruis de stichting van een wijlkkkaal had voorbe reid, zij het. dan op bescheidener schaal dan het. te verrijzen gebouwkon nu, im samen werking met. do staatscommissie van het roddingswezen, eindelijk tot den bouw wor den overgegaan. Dat ook ons Koninklijke Huis en onze regeering grooto sympathie met dit dodl ge voelen, blijkt wel uit het feit, da/t Z. K. H. de Prins der Nederlandenden eersten steen voor dit gebouw kwam 'leggen, en minis ters, hoofden van departementen en vele andere hoogwaardigheid'bokleeders, de plech tigheid bijwoonden. Het terrein, waar het gebouw zal verrij zen, is uitmuntend voor het doel gelegen, in de onmiddellijke nabijheid van de stad, van het Noordzeekanaal en van de hawens. Voor de plechtigheid was op het terrein een fraaie tent gdbouwd, die, kwistig ver sierd was met groen en vlaggen. Het voor- gedeelte was tot onhvangsaflon ingericht. In liet midden was in een srteonen fundeering een hardsteenen Wok aangebracht, waarop de hoeksteen door Z. K. H. zou worden gemetseld eu waarin de oorkonde zou wor den gelegd. Te 2 uur 46 min. (Gr.) kwam Z. K. Hoog heid aan, vergezeld van Zijn adjudant, baron Van Asbeck. Hij werd welkom ge- hcctcn door de heeren J. C. A. Weerts, bur gemeester van Velsen, en Wynoldy Daniels, voorzitter-secretaris van het Witte Kruis, afdeel ing Velsen. Te voet werd daarop de weg naar het terrein afgelegd. Bij aankomst op het terrein stonden als eerewacht opgesteld de leden van de red dingsbrigade Prins Hendrik. De heer Daniels hield daarop een rede, waarin hij Z. K. H. hartelijk welkom heette, en de wordingsgeschiedenis van het nieuwe gebouw schtsto. Hij besloot, zijne rede aldus: „Stil en eenvoudig is deze plechtigheid bedoeld, overeenstemmendo met het karak ter van den Witte Kruis-arbeid. Evenwel, door deze daad zal Uwe Koninklijke Hoog heid ecne hooge wijding geven aan ons werk, waarvoor wij U erkentelijk zullen zijn. Mag ik thans uwo Koninklijke Hoogheid eer biedig verzoeken, tot deze plechtigheid te willen overgaan, en de oorkonde daarvan te willen onderteekenen? Ik veroorloof mij Uwe Koninklijke Hoogheid voor dozen ar beid aan te bieden een troffel, die door U moge worden aanvaard en bewaard, als eene herinnering aan de stichting van deze eerste verplegingsinrichting aan de Nederlandsche kust, tot stand gekomen onder de werking der staatscommissie voor het reddings wezen". Z. K. H. de Prins hield hierop eene toe spraak tot den voorzitter der Witte Kruis- afdecling Velsen, waarbij Z. K. H. zijne waardeeriug uitte voor het streven dezer afdeel ing, welke door hare reddingsbrigade en door de bijzondere bestemming van dit wijkgebouw hulp wil brengen aan die schip breukelingen en drenkelingen, die niet al leen liefderijke, doch ook deskundige behan deling eti verpleging van noode hebben. De Prins hoopte, dat indien ooit, wat God echter verhoede, weder op onze kust een ramp zou plaats hebben als in Februari 1907, zegen zal mogen rusten op het edel pogen der afdeeling. Tevens uitte Z. K. H. do hoop, dat het gebouw ook in zijne meer algemoene bestemming zou mogen strekken tol zegen van alle omwonenden. Nadat de heer Daniels .hierna een woord) van dank had gesproken legde de Prins den. eereten steen, terwijl het Nedériandsche Volkslied werd gespeeld Vervolgens zette de Prins en ook het af deel ingsbestuur hunne handteekening onder eene, door den heer J. C. Cramer, fraai be werkte oorkonde, luidende ,,Op heden is de eerste steen van dit gebouw, bestemd voor Witte-, Roode Kruis en Reddingswezen belegd door Zijne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, Hertog van Mecklenburg, enz. enz. IJmuiden, ge meente Velsen, 19 September 1908". Op ©on vervolgoorkonde plaatste» velen der aanwozigen hunne naamteekening, waar na beide oorkonden, in een looden bus ge plaatst, in een hoeksteen werden ingemet seld. Na de plechtigheid werden ververschin- gen rondgediend en verschillende personen, aan den Prins voorgesteld. Z. K. II. de Prins, vergezeld van zijn adjudant-, was Zarterdfigmiddag te 1 uur 15 min. por Hollandscho spoor uit de residen tie vertrokken. In de gereserveerde coupé hadden even eons plaats genomen de minister van marine vioc-admiraai Wentholt en de minister van Landbouw, N. en H., de heer Talma. Ter bijwoning van de plechtigheid ver trokken voorts nog de lieer Vervloot, secre taris van het hoofdoomité van het Ned. Roode Kruis en de hoer Arkenbout Schok ker, inspecteur van de scheepvaart. De heer Daniels werd door den Duitschen keizer begiftigd met de orde van den Roo- den Adelaar vierde klasse. 50-Jarig bestaan Kon. Oudheldk. Genootschap. Het Koninklijk Oudheidkundig Ge nootschap hield Zaterdagmiddag te Amster dam, in het Gebouw aan de Munt, ter her denking van liet 50-jarig bestaan «en buiten gewone algeaneene vergadering, onder voor zitterschap van den hoer E. W. Moes. Deze vergadering werd door een groot aantal leden bijgewoond. De heer E. W. Moes, voorzatter der Ver eeniging, sprak daarna een rede uit, waar aan het volgende ontleend is Het zag er, naar spr. uiteenzette, in 1858 bedroevend uit met de stelselmatige beoefe ning der oudheidkunde, d. w. z. met een zeker gedeelte van die uitgebreide weten schap. Aan belangstelling omtrent het leven der klassieke volken ontbrak het zeker niet; de geschiedenis, ook van ons eigen vader land, werd ijverig genoeg beoefend, maar dat de cultuurhistorische toestanden, waar onder onze voorouders geleefd hebben, ook ©«.n studie waard waren, ja, dat begrepen wel enkelen, maar niet de menigte. Enkele keereu werden tijdelijke tentoon stellingen georganiseerd, waar kunstvoor werpen uit vr<x>ger eeuwen voor een korte spanne tijds bijeengezet werden. Een bijzonder belangrijke tentoonstelling van dien aard werd in April 1858 te Am sterdam. in de lokalen van de Maatschappij ,,Art-i et. Amicitiae" gehouden. Do mannen die zich hier voornamelijk mee hadden on ledig ge hooiden, waren jhr. dr. J. Six, L. M. Beels van Heemstede en Eavid van der Keilen. Zij meenden dat de tijd giekomen was, uit dit tijdelijke iets blijvends geboren te doen wo-rden. Zij vereenigden zich ten huize van eerstgenoemde, en de stichting van liet Oudheidkundig Genootschap was liet. zakelijk gevolg van deze besprekingen Spr. schetste dan de eerste levensjaren van het Genootschap, dat aanstonds de be scherming genoot van den Koning en het Koniniiik Huis. Ook onmiddellijke hulp ver leende de vorst. Al spoedig zond hij voor werpen, welke op het Loo bewaard werden, ten geschenke, en ierts later stelde Z. M. de jeugdige stichting door een geschenk in geld in staat inkoopen te doen uit de vermaarde verzameling wapenennagelaten door dén heer Movet. Verschillende wederwaardigheden van do vereeniging weiden gereleveerd, zoo o.a. dat in 1874 door den voorzitter werd overwogeD om de vereeniging, wegens gebrek aan ruim te voor de voorwerpen, op te heffen, wat echter voorkomen weid. Toch geraakte door het betrekken vain een eigen tehuis de wenéch naar een ailgemeen Rijksmuseum in 't minst niet op dén ach tergrond. Juist terzelfder stond, dat-liet eer ste plaats greep, werden de onderhande lingen over het laatste weer opgevat en in 1885 kon. met het Rijk de definitieve over eenkomst omtrent de plaatsing der aan het Genootschap toebehoorende voorwerpen in het. Rijksmuseum gesloten worden. Spr. sprak zijne voldoening uit over de schoone behuizing©, welke het Genootschap thans bezit in liet verbouwde Muntgebouw. In het tweede gedeelte zijner rede behan delde de hoer Moes het oorspronkelijke hoofddoel van het Genootschap, t. w. „be vordering dor kennis van vroegere tijdvak- ken''. Bedoeld werden door de oprichters „bij voorkeur de grafelijke en stadhouder lijke tijden", dus vam omstreeks 900 tot om streeks 1800. Ondanks dleze beperking was het veld ruim genoeg om langen tijd dien leden werk te vereohaffen. Waar mannen als Hofdijk, en Van Leunep, Frederik Mul ler en Enschedé, Ter Gouw en Alberdingk Thijm de resultaten van hunne studie ter verdere gedaphtenwisseling meedeeldon, daar ka-n men zich gereedelijk eene voorstelling maken welk genot het bij-wonen van die vergaderingen opgelevrd moet hebben. Uitvoerig schetste spr. vervolgens den strijd van het Genootschap voor het behoud van onze monumenten vam geschiedenis en kunst, door geheel Nederland. Van de op richters leeft geen enkele meer. Met trots mogen hunne namen genoemd worden, en met weemoed herdacht spr. de jongeren Adriaan de Vriee, De Roever, Stenhanik, Va.ii Someren Brand. Het laatste verlies dat hot Genootschap trof was de dood van D. O. Mcyor, sedert 29 jaar penningmeester vam het Genootschap. Spr. ging hierna over tot de installatie der eere-loden. Het. zijn: prof. dr. A E. J. Hol- werda, Leiden; O. W. Bruinvis, Ailkmaar; J. A. Rover, Den Haag; G. M. Kam, Nij megen; mr. S. Muller Fzn., Utrecht; mgr. G. W. van Heukelum, Jutfaas; mgr. J. J. Graaf, Ouderkerk a. d. AmstelR. W. P. dc Vries, Amsterdam; prof, dr. Georg Gal land, Charlottemburg. Met het uitspreken van den wensch dlait de leden eendrachtig zullen blijven samen werken, eindigde de vooreitter de herden kingsrede. Na afloop der vergadering werden de le den ontvangen door prof. dr. J. Six, onder voorzitter van het Genootschap, en mevr. SixVam Ilillegoni, in het huis der familie Six aan de HcerongTacht. Dit huis kam wor den aangemerkt als het stichtingshuis, om dat aldaar met jhr. J. P. Six de eerste be spreking plaats had, die tot de oprichting! leidlde. In de groote zaal van het Bible-hotel had Zaterdagavond het feestmaal plaats, waaraan Z. K. H. Prins Hendrik als beschermheer deelnam. Z. K. H kwam te half zeven aan het Bible-hotel aan en werd aan den in gang van het gebouw verwelkomd door het bestuur van het Genootschap, bestaande uit de heeren Six, De Vriee, Stcrck, Baard en Brugmans. De Prins, in politiek gekleed, begaf zich naar de anti-chambre, waar de eere-leden dr. Cuypers, Weissman, Van Ar- kel, Kam, Fock en Muller werden voorge steld. Aan het diner namen pl.m. 60 leden van het Genootschap deel. De uoofdtafcl was ver sierd met prachtige zilveren bekers en' kroe- sen, welke het. eigendom zijn van liet Ge nootschap. Ter weerszijden van den Prins waren ge zeten de heeren E. W. Moes, voorzitter en jhr. dr. J. Six, onder-voorzitter, terwijl ver der aan de hoofdtafel gezeten was mr. G. van Tienhoven, commissaris der Koningin. De heer Moes opende de tafel met. een dronk op H. M. de Koningin. Spr. wees er daarbij op, dat ons dierbaar vorstenhuis steeds heeft bevorderd het doel van het ge nootschap. Wijlen Z M. Willem III was eerst lid en spoedig beschermheer. H. M. Koningin Wilhelmina deed op gelijke wijze van Haar liooge sympathie blijkeu. Spr. eindigde niet een leve H. M. de Koningin, waarmee alle aanwezigen vol geestdrift in stemden. Onmiddellijk daarna stelde de lieer Moes de gezondheid in van den Bescherm heer van liet Genootschap, den Prins der Nederlanden, die op zoo ondubbelzinnige wijze zijn waardeering voor den stillen arbeid van het Genootschap heeft getoond. Hierop volgden luide toejuichingen. Daarna nam de Prins het woord en zeide het volgende „Mijne Heeren, „Gehoor gevende aan uw uitnnodiging om met u deel te nemen aan het feestmaal ter herdenking van het 50-jarig bestaan van uw Genootschap aclit ik het een voorrecht, thans als uw beschermheer daarbij aan te zitten, te meer daar ik diep doorbrengen ben van do waarheid, dat gelijk in het i s, het worden begrepen is, van de werk zaamheid van het heden het heil van het Vaderland in de toekomst afhankelijk is. Maar ook evenzeer ben ik er van over tuigd, dat wij in zoo menig opdicht geluk kig heden danken aan liet verloden, aan hetgeen door een roemruchtig voorge slacht gedacht, gesproken, gewrocht en tot stand gebracht werd. „Daarom acht ik mij gelukkig elk streven te mogen steunen om ook het verleden tot oefenschool voor het heden te doen strek ken. Ik stel op hoogen prijs Beschermheer te mogen zijn van een Genootschap, dat in de. hoofdstad des Rijks gedurende een halve eeuw op de meest krachtige wijze door leer en daad getracht heeft kennis te versprei den over het leven en zijn onzer vaderen, ook uit het grafelijk en stadhouderlijk tijd perk. „Hulde moet gebracht worden aan de onvermoeide volharding, waarmede steeds getracht wordt al hetgeen in die tijdperken op stoffelijk en geestelijk gebied goeds ge wrocht is, getrouw voor het tegenwoordig en voor de volgende geslachten te bewaren en te doen bewaren. „Ik stel u voor met mij het glas te ledi gen op een zoo mogelijk nog toenemenden bloei van het Koninklijke Oudheidkundige Genootschap' Nog verschillende dronken werden inge steld Prof. S i x dronk op de aanwezige eere- ledendo heer Fock sprak dc verwachting uit, dat de jongere generatie het doel van het Gnootschap zal bevorderen en m r. V a n T i e n h o v e n dronk op den voorzitter van het Genootschap. Omstreeks kwart over negen verliet de Prins het gezelschap, dat hem uitgeleide deed met een driewerf hoezee. V,an het Biblehotel reed Z. IC. II. onmid dellijk naar het Centraal-station, om met den trein van 9 uur 4 de hoofdstad weder te verlaten. De audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag 24 September a.s. niet plaats hebben. Tot leden van het Permanente hof van Arbitrage zijn benoemddoor do regee ring van Groot-Brittannië Sir Charles Fitz- pa trick, IC. C. M. G„ op per-rechter in het hooggerechtshof van Canada, ter vervanging van wijlen generaal-majoor Sir Jolian Ar- daghdoor de Regeering der Vereenigde Staten van Mexico Joaquin D. Casasus, doctor in de rechten, oud-ambassadeur bij de regeering der Vereenigde Staten van Amerika, directeur der Nationale school van Rechtswetenschap van Mexico, ter vervan ging van wijlen den heer José Algare, door de regeering der republiek Haïti Jacques Nicolai Leger, advocaat, oud-deken der orde van advocaten te Port-au-Prince, buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister te Washington, Solor-Menos, advocaat, deken der orde van advocaten te Port-au-Prince, oud-staatssecretaris van financiën, handel, justitie en buitenlandsche zaken, president der Vereeniging voor wetgeving te Port-au- Prince; T. D. Legitime, publicist, oud-pre sident der republiek; Tertullian Guilbaud, advocaat, oud-chef van het kabinet van dèn president van Haïti, oud-lid der consti- tuoerende vergadering, oud-senator der re publiek. Mr. Doude van Troostwijk, onze ge zant te Lissabon, die te 's Gravenhage met verlof vertoefde, is Zaterdag naar zijn pobt teruggekeerd. Er wordt in het personeel van het Nederl. corps diplomatique een bevordering verwacht- ter vervulling van diplomatieke posten in het verre Oosten. Lossen en laden. Naar men ver neemt heeft dc minister van Landbouw de voorzitters der commissiën van onderzoek voor het Hotterdamsche havenbedrijf opge roepen voor ©en bijeenkomst aan zijn dépar tement tot hert. honden eener bespreking in verband met. des ministers voornemen een wettlijke regeling te ontwerpen ter beveili ging van den arbeider, betrokken bij het laden en lossen van schepen. Kamerverkiezing Ommen. In de vacature-Van Alphen is door de anti- revolutionnaire kiesvereoniging te Nijverdal caoididaat gesteld1 voor de Tweede Kamer dr. A. Kuyper. Stelt deze zich niet beschikbaar, dan wordt de candidatuur aangeboden aan den heer N. öosterbaan te Doesburg. Bij Koninklijk besluit van 17 Septem ber 1908 no. 48 is aan H. de Jong Jr., op zijn verzoek, met ingang van 15 October 1908, een eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van kantonrechter-plaatsvervan- gcr in het kanton Winschoten, onder dank betuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. Mr. Treub contra de Nieuwe C t. Mr. Plemp van Duiveland deeflt in De Nieuwe Ot. mede, dat het bestuur van den Journalistenkring dr. Bljvanök, dr. P. J F.. Vermeulen en prof. mr. W. van der Vlugt- bereid heeft bévonden een raad van eer te vormen, die een onder- z k zal instel'en en uitspraak doen over: „de waarheid van bet door den heer Treub in de Kamervergadering van 26 Mei ge stelde, op een onderdeel door mr. Plemp er kende feit; „de waarheid van de door den heer Treub gegeven gecombineerde voorstelling; „de waarheid van de door hen gemaakte gevolgtrekkingen nopens de onafhankelijk heid en eerbiedwaardigheid der verantwoor delijke redactie van De Nieuwe Courant.' Pogingen om een vrijzinnig-democraat in de commissie zitting te doen nemen, wat mr. Plemp gaarne zou gezien hebben, zijn niet geslaagd. Anton van Rooy heeft een contract afgesloten met de Hofopera te Miinchen voor twee koer vijf gastvoorstellingen van 818 December en van 24 Januari tot 5 Februari Onze landgenoot Chr. de Vos zal 20 September a.s. te Neurenberg als Lohengrin debuteeren, waarop -ecu engagement als heldentenor aan het Stadtheater aldaar zal volgen. Tournia ire. Over Toumiaire's we der optreden op de planken schrijft het N. v. d. D. „De heer Toumiaire heeft liet voorredht gehad, weer voor lief eerst-, na. zijn volko men herstel, te Amsterdam op te treden in zijn oude rol in „Hofkunst". Om iedere noo- delooze aandoening te spareu, was er opzette lijk vooruit geen bericht van gegeven. Do bezoekers van den Stadsschouwburg zagen hem dus geheel onvoorbereidmaar zij her kenden hem, der goeden Loepi, dadelijk en juichten hem onmiddellijk bijzonder harte lijk en langdurig toe, dankbaar, dat deze goede „comédien" voor het tooneel behou den was gebleven. Toumiaire, nog ietwat zenuwachtig,, was weldra volkomen op dreef, speelde als in zijn besten tijd en „maakte" een kamerheer, dien ieder koninklijk of kei zerlijk 'hof kan belijden. De voor Toumiaire bestemde bloemen wer den ihem, voorzichtigheidshalve, niet op het tooneel, maar in zijn kleedkamer gegeven. Een 100 jarige. De lieer J. Hei denrijk te Amsterdam heeft zijn lOOen ver jaardag gevierd. Hij is neg vrij gezond. Ver- vermcedelijk is hij de eenige nog overge bleven Citadel-strijder. Een zeer groot- aantal actief dienende en gepens. opper-, vlag-, hoofd- en subal terne officieren was Zaterdag op de begfaaf- plaats O'ud-Eik-en-Duinen te 's Grarvenhagö om een laatster) groet te brengen aan het stoffelijk overschot van den generaal Egter van Wissekerke, dat d'aar ter ruste werd ge legd. Ondei de actief dienende opper-officieren bevonden zich de generaals Kool, Van Er- mel-Seherer, De Waal en De Meester. Voorts waren aanwezig deputatiën van het korps rijdende artillerie; 'van de loges Ila- rim-Abiffen 1'Union-Royale en van de Zuid- Afrikaansehe Vereeniging en tal van per sonen uit verschillende kringen der Resi dentie. Nadat de kist, bedolven onder een schat van bloemen, in den grafkelder was neerge laten, sprak de heer Van Lawick bij af wezigheid van der grootmeester der orde in Nederland, die door bezigheden verhinderd was de droeve plechtigheid bij te wonen namens de Vrijmetselaarsloges, bovengie- 1 noemd, een woord van groote dankbaarheid en waardeering. Spreker huldigde de nage dachtenis van den ontslapene, wien allen hoogachtten en waardeerden, een man van edele, groote beginselen, groot in voelen en denken, in handel en wandel, een edel mensch. diep doordrongen van een innig relegieus leven. Namens de broeders ijam spreker afscheid van den .meester met. de verzekering, dat zij hem nimmer zullen vergeten. Namens de Zuid-Afri'kaansche Vereeni ging, afd. 's Gra venhage, voerde daarna dr. Blink het woord. Ook deze bracht een laafc- sten groet- aan het stoffelijk hulsel van „den generaal", zooals men hem altijd in de ver eeniging noemde, huldigde diens goede eigenschappen en schetste hetgeen hij, goed vaderlander, diep doordrongen van het besef, dat vrijheid het hoogste goed hier op aarde is, voor de vereeniging was geweest. De woorden en ideeën van den generaal zullen aldus eindigde Spr. blijven voortleven al is hij niet meer in ons mid den. Een zoon bedankte voor de eer zijn be minden vader bewezen. Begrafenis dr. E. F. van Dissol. Een kleine schare van familie- ledén en vriendien was Zaterdagmiddag op dé begraafplaats te Leiden bijeen, om de laat ste eer to bewijzen aan wijlen dr. E. F. van Dissel, oud-ingenieur van Rijnland, oud-lid van de Staten van Zuid-Holland en oud-lid van den Leidsche gemeenteraad, wiens stof felijk overschot daar werd ten grave ge bracht. Op verlangen van den overledene waren geen bloemen aanwezig. Een der familie leden dankte vooi de laatste eer den over ledene bewezen De tentoonstelling voor het Koffiehuis- en R.es t ar at iebe- d r ij f in liet Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam werd tot 16 dézer bezofcht door 24,000 betalende bezoekers. Het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is Zaterdag weer naar zee vertrokken Niet „hoera" geroepen. De sergeant E., in het garnizoen te Assen, is na 8 dagen provoost naar Deventer overge plaatst, naar aanleiding van het niet „hoe ra!" roepen na de voorlezing van den dag order, eindigende met „Leve de Koningin!" Het Trio. Het vierde lid van l»et Am ster da m schc inbrekersgezelschap Trio is thans ook gevat-. Deze man, Adrianus Verkleij gcheeten, was bij de arrestatie van de anderen naar Duitsch- land gevlucht en tot heden had men zijn spoor niet gevonden. Dezer dagen ech ter is hij teruggekomen en daar hij de on voorzichtigheid had zijn moeder te gaan op zoeken, die in buurt IJ IJ woont, waar a.lle politiebeambten met de euveldaden van het Trio op de hoogte zijn, duurde 't niet lang of hij was binnen. De inbraak te Zaandam. De politie te Zaandam heeft te Amsterdam de hand gelegd op een tweetal personen, die ernstig verdacht worden de ha.nd te hebben gehad in de inbraak bij den heer De Kok aldaar in den nacht van Donderdag op Vrij dag. Eerstige misuande ing. Vrij dagavond heeft te Barneveld bij: een twist de smidsknecht B. den kleermaker L. zoo hevig met een stuk hout op het hoofd ge slagen, dat de getroffene bewusteloos neer viel en. sedert niet is oijgekomen. Hij is reeds ten volle bediendde geneesheer vreest het ergste. De dader is gearresteerd. Overreden. Op het gehucht hot Jagertje, onder Hontenisse, had Donderdag een ernstig ongeluk plaats. Zekere S., een 17-jarigo jongeling, zat op een wagen, be spannen met twee paarden. Een daarvan wérd schichtig, waardoor de jongen van den wagen viel en met het hoofd onder een der voorwielen terecht kwam. Zijn hoofd, werd) verbrijzeld. Geneeskundige hulp kon niet meer haten en de ongelukkige overleed spoe dig. Droevig ongeluk. Te Schijn- del zouden Vrijdag in het verbouwde win kelhuis Van W .Schevers in de Kerkstraat de meubels geplaatst worden. Eene zware winkelbank stond buiten rechtop gereed tegen den gevel van een naburig huis. Op eens viel de zware toonbank en trof het vierjarig zoontje van den eigenaar zoodanig, dat het kind op slag dood bleef. School- en Kerknieuws. Prof. Van D ij k. Eene commissie uit oud-leerlingen en leerlingen van de Gronlng- sohen professor Van Dijk, bestaande uit de hee ren ds. Hefting te Dalen, H. Kluin te Meppel, dr. R. Voren'kamp te Leeuwarden en dr. F. G. Fokkema te Westeremoen, is heden naar Rosen- daal gegaan om professor Van Dijk gelu'k te wenschen met zijn 25-jarig auibtsjiilbdlee. Bij monde van ds. Hefting werd den jubilaris een studeerkamer-ameublement aangeboden. De collega's en oud-Groningsöhe amibtgenooten, bo den naast schriftelijke golukwenschen, een boek- wer kaan. Ook curatoren, academische senaat en tal van vrienden hebben den jubilaris, die voor alle openbare huldebetoon had bedankt, schriftelijk of telegraphisch gefeliciteerd. Examens Hoofdakte. 's-Gravenhage, 18 en 19 Sept. Geëxami neerd 15 candidate». Geslaagd de heerenA. Ridderhof, F. C. Verhage, beiden Rotterdam; J. J. Wirte, Utrecht; J. P. Engels, Reeuwijlk; J. C. tien Ouden, Rotterdam; C. Dekker, Sohe- veningenJ. Elfrink, Overschie, en P. van Mul- lem, Rotterdam. Examens Politiediploma. Arnhem, 19 Sept. Geëxamineerd 29 cand. Het gewoon diploma werd toegekend aan: W. C. van Petegem, Hoek; J. F. L. Negrijm, Gou da; W. van der Heiden, Dordrecht; H. L. Strij- bos, R oor mond.R. Rijf, Enschedé; F. Boei', Zaltbommel; J. B. Zwier sen, Zwolle; C. Dek ker, Breda; J. Zwart, Nijmegen; J. Last, Arn hem E. Witte, Bergen-op-ZooixiC. W. Hooger- beets, Amersfoort; A. J. Cavaljé en F .de Rui ter. 's-GravenhageC. Staffers, Hilversum; H. Muskee, Arnhemhet diploma met aanteeke- uingaan: G. H. Wermer, Wageningen; J. B. Kaas, Lisse; P. Hooftmann-, Amsterdam; C. van der Steenkoven, Zeist; R. van Zalen, Berlüktwn. De examens zijn afgeloopen. Van de 316 geëxamineerden verwierven 73 het diploma met aanleélceing en 138 het gewoon diploma, zoodat 105 werden afgewezen. Het totaal aantal gediplomeerden bij de politie be draagt thans 963. De examens werden bijgewoond door Mrs. W. C. J. Alphorts, officier, en J. P. Hofstede, sub stituut-officier van justitie te Arnhem; J. G. C. Vermeulen, kapitein districtscommandant der Kon. maréchaussee te ArnhemPolizei oommis- sar Duckstein uit GronauF. J. Terlaak en H. F. van Rosmalen, commissarissen van politio te Arnhem en Groningen, en andere belangstellen den. In de examen-commissie hadden zittingJac. van Waning, burgemeester van Ouderkerk a/d. IJssel en president der Rijkspolitie-vereendging, voorzitter W. L. H. Koster Henke, commissa ris van politie te Amsterdam, secretaris; B. H. A. Lenderin'k, D. Beunder, J. J. A. de Koning, P. Stapel, A. Nijhoff en J. de Fouw, oamimissa- risen van politie te Zutphen., Enschedé, Hilver sum, Hellevóetsluis, Amersfoort en Nijmegen; L. H. Soeutjes, hoofdinspecteur te Tilburg; E. H. Grefe, J. W. Felix, A. Lokerse, J. P. Scheep maker en J. A. T.inholt, inspecteurs te Gronin gen, Delft, Bloenieudaal, Arnhem en Amster dam Legaat. Door wijlen mevr. de wed. De VriesBreijl, te Loosdrecht overleden, is aan de diaconie en kerkbesturen der Ned. Herv. ge meenten te Oud- en te Nieuw-Loosdreoht elk eene som van f 12,000 vermaakt, gedeeltelijk belast met vruchtgebruik. Biji Kon. besluit is benoemd tot verte genwoordiger der regeering in 't internatio naal comité ter bevordering van de studie voor zielsziekten dr. J. H. Schuurmans Stekhoven, inspecteur bij het staatstoezicht op krankzinnigen en krankzinnigengestich ten te Utrecht. rDe gewone algemeen© vergadering van de Vereeniging voor de staathuishoud kunde en de statistiek zal Zaterdag 10 Oc tober te UtreClit worden gehouden. In deze vergadering zal de benoeming plaats hebben van twee leden van het be stuur wegens cie periodieke aftreding van den heer G. H. Hintzen (niet herkiesbaar) en dr. C. A. Verrijd Stuart. Voorts zullen de praeadviezen behandeld worden van de heeren mr. J. H. Valckenier Kips, mr. H. J Niöboer en J. W. C. Teile gen, over de vragen„Welke gedragslijn moet aan de gemeenten wordèn aanbevolen in het belang van hare doelmatige uitbrei ding? Zijn er wetswijzigingen noodig om deze gedragslijn mogelijk te maken? Zoo ja, welke?"

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2