KOLONIËN. (Tost-indUT BINNENLAND. van hunne wapenen eiseht en dreigt niet een bombardement van hunne wijk, al» do uitlevering niet binnen 48 uren geschiedt De revolutionairen besloten zich te verzet ten, de Europeanen niet uit de stad te laten en zelfs het vertrek van den poet te belet ten Do andjoeinent (politieke clubs) hebben tot alle gezantschappen in Teheran het verzoek gericht om bemiddeling en herstel van de grondwet. Uit Londen wordt bericht, dat sedert ver leden Woensdag geene gebeurtenissen van beteeken is in Tabris zijn voorgekomen, be halve eene korte beschieting van de stad ooor de artillerie van den sjah. Vrijdag zond de bevelhebber van de troepen, namens deu sjah, eene boodschap aan de revolutio nairen in de stad, dat de sjah bereid is con stitutioneel toestanden toe te staan onder voorwaarde, dat Tabris de wapenen zal neerleggen en de vier hoofdaanvoerders der revolutionairen uitleveren. Het antwoord luidde, dat .Tabris bereid is zich over te geven, zoodra de sjah eene grondwet naar Europoesch model invoertdan zullen niet alleen vier leiders, maar nog veertig boven- dien worden uitgeleverd, om terecht te •taan voor oeu door het parlement benoemd rechtscollege. Allerlei. vDe Fransche luchtreiziger Jaoquee Faure is in het laatst van de vorige week met zijn ballon liet Engélsche Kanaal over gestoken. Donderdagmiddag oni vijf uur vertrok hij en kwam den volgenden morgen te vijf uur behouden te Ivy-Church, bij Fol kestone neer. De ballon bleef voortdurend op vijftig meter boven het water. Touloa, 22 Sept. Aan boord van den kruiser Latouche Treville is een ernstig on geluk voorgekomen. Volgens gerucht zou den er vele dooden en gewonden zijn ten gevolge van de ontploffing van een kanon. Tweede telegram. Het ongeluk op de Latouche-Tréville is voorgekomen te Salius-Hyères bij schietoefeningen van de kanonniers, hot werd veroorzaakt door het springen van een kanon van 194 m.M. in den achter achiettoren. Er zijn 13 dooden, van wie twee worden vermist, en twee zijn doodelijk gewond. Admiraal Marquis begaf zich aan boord va:i de Latouche-Trcvi 11 e om met het on derzoek te beginnenhij liet de overleven den aantreden en sprak hen toe. Een offi cier-artillerist is ernstig gewond. v— Beo depojhe uit Rhumolande (Wis consin), 21 September, meldt dat de steden Gogen en Woodbord, door Ootcbbrauden vernield werden. 4000 menscheu zijn zonder woning. Ontploffing van een kruitmagaaijn op Ball. Men seint oais uit 'a Gravenhage Blijkens een uit Nederlandsch Indië ont vangen telegram is in Karangasem (Bali) een kruitmagazijn dat geledigi werd ont ploft en zijn daarbij 5 Europeeerhe militai ren gedood en 8 inlondsch© militairen ge dood of vermist; 6 Europeeeche en 7 in land - scho militairen gewond allen beneden deu rang van officier. Het opruimen van kruit in de poeri van tien stedehouder van Karang Asem, ofschoon geen oorlogsdaad zoo merkt de N. Ot. op behoorde toch uit den aard der zaak tot. de voorzorgsmaatregelenwelke men in oen land noemt, waarvan men het bestuur niet vertrouwt En waar die arbeid tot oen katastrofo leidt, daar ligt het vermoeden voor de hand, dat kwaadwilligheid in het spel is geweest. Gelijk men weet, waren onlangs twee crapegmeen infanterie naar Karang Asem gedirigeerd in verband met verwachte moei lijkheden in dat landschap. Dank zij dit machtsvertoon zijn nu volgens nader be richt de z.g. dewa-feeeten afgeloopen zon der aanleiding te geven tot. verzet. Do oude stedehouder Gocsti Djilantik is echter moe ten aftroden, terwijl zekere Goesti Godé Pee- toe Ketoet, die tegen het gezag schijnt te hebben gestookt, werd uitgeleverd. Ten einde latero onaangename verrassin gen te voorkomen, is men er blijkbaar toe overgegaan de poori (paleis) te onderzoeken en de gevonden hoeveelheid kruit te vernie len. Of hierbij niet met genoegzame tech nische voorzorg te werk is gegaan, dan wel verraad is gepleegd, valt, uit de ontvangien berichten althans, moeilijk op te maken. Be kend is, dat men, wanneer men bij vorige gelegenheden veroverde poeri's betrad, uiterst op zijn hoede had te zijn, uit vrees voor verborgen mijnenmen verdacht de Baliërs steeds van liet voornomen hun poe- iri's met vriend en vijand in de lucht te doen vliegen. Tot dusverre was het echter altijd goed afgeloopen. Een onderzoek onder de gegeven om standigheden echter zeer moeilijk zal aan het licht moeten brengen in hoever al dan nic* een toeval oorzaak is geweest van de ramp. Intussdhen is het goed, dat een vol doend aantal troepen ter plaatse is. Men kan nooit weten, welk een uitwerking zulk een gebeurtenis op het gemoed der bevol king zal hebben. De Staatscourant van Woensdag 23 September bevat o.m. de volgende Kon. be sluiten benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde H. J. Meerkamp van Einbden, voorzit ter der blinden werkinrichting te Rotter dam tot hoogleeraar in de letteren en wijsbe geerte om onderwijs te geven in het. Grieksch dr. C. W. Vollgraff, privaat-dfocent in de archeologie aan de Rijks-Universiteit te UtTOcht benoemd bij 'cn Rijkswaterstaat tot bu reel-ambtenaar 3e klasse J. "H. A. Winckee, te Maastrichttot opzichter 4e klasse A. van Peer te Schoonoord en J. A. A. Gilles, te Ter neuzen. eervol ontslag verleend, op zijn verzoek, met ingang van 1 October 1908, uit zijne betrekking van hoofdcommies bij den Pen sioenraad voor burgerlijke ambtenaren en bij den militairen pensioenraad, aan M. L. J. van der Heijden eervol ontslag verleend, op zijn verzoek, met ingang .van 1 November 1908, als land meter van het kadaster, aan P. J. Oerder, te Haarlem verlof verleend tot het aannemen van de ver sierselen dei onderscheidingen achter hunne na men vermeld, aan de hierna vermelde personen: aan H. S. Hordijk, hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, van ridder 3de klasse van de orde van den Rooden Adelaar, hem door Z. M. den DuitsChen Keizer, Koning van Pruis- sen, geschonken aan F.. M. Dusser de Bar enne, commissaris van politie te Amsterdam, van ridder 3de klasse van de Kroonorde, hem door Z. M. den Duifc- sohon Keizer. Koning van Pruissen, geschonken; aan F. G. C. J. Fundter de Beauchene, com missaris van politie te Amsterdam, van ridder 4de klasse van de orde van den Rooden Adelaar, hem door Z. M. den Duitscben Keizer, Koning van Pruissen, geschonken aan G. H. A. van Trotsenburgdistricts commandant. tevens inspecteur der rijksveld- vvacht te Middelburg, van ridjder 4de klasse van de Kroonorde, hem door Z. M. den Dnitechen Keizer. Koning van Pruissen, geschonken aan J. C. Fanoy, commissaris van politie te Ylienngec, van ridder 4de klasse van de Kroon orde, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruissen, geschonken. H. M. de Koningin-Moeder en de Vorstin van Bentheim vertrokken gister om 8.30 van station Baam voor bezoek aan het Loo en keerden des avouds terug. pDonderdag 24 Sept a.s. zal Z. K. H. de Prins der Nederlanden een bezoek bren gen aan het Doorgangshuis te Hbenderloo Tegengesproken wordt het bericht als zou de minister van Justitie een tijd van rust in het buitenland gaan doorbrengen. De heer De Reus, minister-resident en consul-generaal op non-activiteit, heeft zich vorloopig te 's Gra ven hage gevestigd. De heer J. B. do Prado, consul der Nederlanden to Maranhao, is overleden. Het consulaat wordt waargenomen door den heer A. de Castro Balga. Nederland en Venezuela. Naar aanleiding van het terugroepen van den len luitenant J. C. Regenhardt, waar van melding werd gemaakt in de correspon dentie uit Curasao in De Tijd, ontkenen wij nog aan een Cura9aoschen brief in het Nieuws van den Dag het volgende: Algemeen geacht om zijn goede manieren en zijn minzaamheid tegenover een ieder een beschamend voorbeeld voor velen, die uit het moederland komen en door hun op treden slechts tweedracht zaaien tusscken Nederlanders uit Nederland en kolonialo Nederlanders heeft het een ieder be vreemd te vernemen, dat luitenant Regen- hardt telegrafisch bevel had ontvangen naar Nederland terug te keeren. Het i9 hier al gemeen bekend, dat op den 26en Juli j.l., toen liet oproerige volk den Venezolaan- scken consul te lijf wilde, aan hem de moei lijke taak werd opgedragen den consul on der zijn geleide naar diens woning te bren gen. En hoe hij zich van die taak heeft ge kweten, blijkt uit het in de bladen van alle landen overgenomen telegram, dat zeide: „Het gedrag van de troepen op 26 Juli j.l. was zeer prijzenswaardig". Men wil hier echter «enig verband zoeken tusschen de terugroeping en een incident, dat plaats had op den 29en Juli j.l., toen luitenant Regenhardt den eigenaar eener al hier aangebrachte, doch door de bevolking „geboycotte" lading te kennen gaf, dat het een domme streek was, onder de toenmalige omstandigheden Venezolaanse lie waren hier te koop te willen aanbieden. Dit incident is echter van zóó weinig beteekenis, dat nie mand zich verder daaraan zou hebben ge stoord, zoo niet den dag daarop een com missie, bestaande uit den kapitein en twee marine-officieren, met een adelborst als secretaris, belast ware met het onderzoek der zaak de uitslag van dit onderzoek, hoe wel niet officieel bekend gemaakt, wordt algemeen geacht ten gunste van den beschul digden officier te zijn geweest. Schrijver dezes vertrouwt, dat wij hier niet te maken hebben met een dier gevallen, waarbij een onschuldige als zoenoffer wordt prijsgegeven want behalve dat het eene re geering als de Nederlandsche onwaardig is zulk een daad te plegen, konden de gevol ge» van zoo iets in de kolonie zeer groot wezen. De terugroeping van luitenant Regenhardt heeft hier een slechten indruk gemaakt en men verwacht, dat de Neder landsche pers het hare zal bijdragen, om meer licht te verspreiden in deze zaak. Men wii weten, aan wieu de schuld is. In de Lakal-Anaeiger van 4 dezer verde digde een Venaa.'laansc.h diplomaat presi dent Gastro en diens regeering. Daarop schrijft nu de voormalige Venezolaansche consul Luis Paredes, die zich een tegenstan der van Castro's politiek noemt, aan dat blad o.a. ,,De opmerkingen van den Venezolaan- schen diplomaat verliezen veel van hun ge wicht, ais men bedenkt, hoe Gastro de ge schillen verscherpt en tot uitersten gebracht heeft. Zoo heeft hij zich zelf de uitoefening van de concessie der Amerik laansohe asfalt - maatschappijen, die hij in Venezuela had onteigend, toebedeeldhij zelf heeft ge maakt. dat een Noord-Amerikaaneche schip in de haven van Puerto Cabello vastgehou den werd hij heeft bewerkt, dat alle ar beiders die Nederlandsche onderdanen wa ren, uit Venezuela werden verjaagd; hij liet een Neder landsch schip in een Veneao- laansche haven brengen en uitplunderen op hem alleen is het terug te brengen, dat de zeevaart tusschen Venezuela en Curasao werd verboden, waardoor de handel der Ne derlandsche kolonie zeer benadeeld is. „Het verlangen van Castro, dat de be zwaren van de onderdanen dor beleedigde mogendheden aan de gewtone rechtbanken van het land zullen worden voorgelegd, is reeds een uittarting. Die rechtbanken zijn niets anders dan voltrekkers van Castro's wil. „De Venezolaansche diplomaat, beweert, dat alle moeilijkheden, waarmede Gastro hooft te kampen, hierin hun oorsprong heb ben, dat hij niet duldt dat vreemdelingen Venezuela uitmergelen. ZekerHij wil daar beelenuni alleen voor zorgen. Uit de Ber in udas-asfalt-maatschappij trekt Castro bijna alleen met een paar makkers alle voordeel zoo ook uit andere ondernemingen, die vroe ger in andere handen waren, b.v. de Com- pania de la Navegacion del Orinoco. „Maar dat alles is niet voldöonde oiu de hebzucht van den man, wiens vermogen nu, in het voorbijgaan gezegd. op ruim hrraderd millioen mark wordt geichat, te bevredigen. Tot zijn eenig en uitsluitend voordcel heeft hij alle «enigszins belangrijke verbruiksar tike! en gemonopoliseerdHet heeft weinig gescheeld of een dergelijke mon pol ie-zaak had tot een oorlog met Columbië geleid. De riviervaart tusschen Columbië cn Venezuela heeft hij verbreien, ojxlat het vervoer alleen aan den spoorweg Gran Fenvcarrill del Ta- chira zou komen. Dien spoorweg heeft hij met "s lands geld aangelegd de dividenden steekt hij echter in eigen zak. „De Venezolaansche diplomaat verzekert, dat de gedachte, Castro door een blokkade tot toegeven te dwingen, belachelijk is. Ik beweer, dat juist de eenige manier om Cas tro .sevcelig te treffen de blokkade is. Wan neer in het jaar 1902 de betrokken mogend heden de kusten van Venezuela niet had den geblokkeerd, zou Castro geen duit heb ben betwaid. en wanneer Nederland het toen gegeven worbeefld niet volgt, zal het bij Castrc n iets bereiken Eerst Donderdag a.s.. na de open bare vergadering, zal de Tweede Kamer in de sectiën het onderzoek der Staatebegrooting aanvangen Vrijdag, voorin. 11 uur, is er openbare vergadering voor do interpellatie van den heer Plate, betreffende de ongevallenver zekering in het havenbedrijf. De Kamerzetel voor den Helder. De Heldersche correspondent van het IIbid. meldt: Bij het bestuur van de Centrale Kies- vereeniging is nog geen officieel bericht in gekomen omtrent het ontslag, dat volgens de verklaring van mr. Z. van den Bergh in den Raad van Amsterdam, door hem ge vraagd zou worden als lid van de Tweede Kamer voor het district Helder. Wel is aan den secretaris door hem mon deling medegedeeld, dat het zijn voornemen was het ontslag te doen ingaan na afloop van dit zittingsjaar. Kamerverkiezing S.n eek. Naar aanleiding van de aanstaande Kamer verkiezing in dit district, is de centrale anti revolutionaire kicsvereeniging bij het be stuur van de centrale vrijzinnige kiesver eniging op informatie uitgegaan en heeft haar verzocht, zich van candidaatstelling He onthouden, indien door de centrale anti revolutionaire kiesveroeniging het anit-revo- lutionaire raadslid H. Pol lorna uit Sneek ge- candideerd werd. Deze heeft zich bereid verklaard de candidatuur voor deze tus- schentijdsch© Kamerverkiezing te aanvaar den, doch. in geen geval die voor de perio dieke verkiezing in 1909. Tel. Ka merk ie zing Ommen. Men meldt aan de Ned., dat de Centrale dei' anti-revol. Kiesvereenigingen in het district Ommen, voor de aanstaande Kamerverkie zing in dat district, met acclamatie in haar vergadering van 19 September hoeft gecan- dideerd dr. A. Kuypcr. Nar wij in de (anti-rev.) Rotterdammer lezen, werd in de Centrale Kicsvereeniging voor liet district Ommen, j.l. Zaterdag ver gaderd te Ilardenbcrg, met 1 stem meer derheid, in de plaats van den heer Ooster- baan, als tweede candidaat. (naast dr. A Kuyper, indien deze bedankt) gesteld de heer Joh. Krap, te '9 Gravenhage. Dr. Kui per vroeg tijd van beraad. Nader verneemt dit blad nog, dat de candidatuur voor het district Ommen ook is aangeboden geworden aan den heer De Marez Oyens, oud-minister van waterstaat in het kabinet Kuyper, die echter, uit oor- zake van een hardïioorendheid, waaraan hij in den laatsten tijd lijdende is. heeft be dankt. Door den minister van oorlog, is naar aanleiding van dien uitslag vam de gehouden proef met riem sporen in vervanging van de vaste sporen bii de bereden wapens, beslo ten, tot de invoering d.aarvam niet over te gaan. Aan den directeur van het centraal ma gazijn van militaire kleeding en uitrusting te Amsterdam is door Zijne Excellentie op gedragen, 11a gehouden overleg met de in specteurs der cavalerie en der bereden artil lerie, een on twerp- model van een paar spo ren aan zijn departement in te zenden, in vervanging van het tegenwoordige model, dat als standmodel zou kunnen worden aan genomen. en waarbij het raadje zoodanig in dien bek van de spoor is geplaatst, dat het wel aan de bovenzijde, doch niet aan de on derzijde buiten do bek uitsteekt. Ingedeeld bij hot 7e regiment infan terie de le luitenant der infanterie W. N. dc Kaning. gedetacheerd goweeet bij de landmacht in West-Indië. Handeldrijvend* middenstand. Op advies van de Staatscommissie voor den Mndtfenstand is krahtens Koninklijk besluit ingesteld een bijzondere commissie met opdracht een onderzoek in te stellen naar den toestand van den handeldrijven - den Middenstand. Het verslag daarvan zal in handen ge steld worden van de Staatscommissie, ten einde naar aanleiding daarvan voorstellen te doen in het belang van den handeldrij- venden en industrioelen middenstand. Bi, hetzelfde Konbesluit is bepaald 1. dat de oommiaie, welke vetider in dit besluit, wordt aangeduid ais „oommissie voor de middenstand-enquête", zal bestaan uit 10 leden 2 dat uit haair drie afdeelingen zullen wanden gevormd, welke meer bepaaldelijk worden belast met het onderzoek do eerste afdeelingin de provinciën Friesland, Groningen, Drente, Ovörijeol en Gelderland bonoorden de Waal dc tweede afdeeling in ido provinciën Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht; do derde afdeelingin de provinciën Zeeland, Noord-Bra bant, Limburg en Gel derland bezuiden de Waal 3. dat elk dezer afdeelingen zal bestaan uit een voorzitter en twee leden 4. dat een dezer voorzitters tevens alge meen voorzatter der commissie zal zijn, ter wijl een lid, niet tot- een dezer afdeelingen behooreude. als algeracen secretaris zal op treden 5. dat door de commissie voor de midden stands-enquête bij haar arbeid overleg zal wonden gepleegd met het bureau, zijnde de voorzitter, de onder-voorzitters en de se cretaris der bij 'besluiit van 9 Juni 1904 110. 36 ingestelde Staatscommissie 6 dat de minister van Landlbouw, Nij verheid en Handel bevoegd is omtrent de wijze van werken van de commissie voor ide middenstands-enquête nadere voorschrif ten te geven, en aan de commissie tijdelijke of plaatsvervangende loden en adjunct secretarissen toe te voegen; 7 dat de uitkamsten van het door de oom missie voor de middenstands-enquête en door haar afdeelingen ingestelde onderzoek met haar conclusion door haar in één ver- slag zullen worden neergelegd; 2. dat elk lid der commissie de bevoegd heid heeft van zijn zienswijze, voor zooveel die van de meerderheid der commissie af wijkt, in een afzonderlijk aan het verslag too te voegen nota te doen blijken; 9. dat het verslag in handen zal worden gesteld van de bij 'besluit van 9 Juni 1904 110. 36 ingestelde Staatscommissie, ten einde deze gelegenheid te geven naar aanleiding daarvan zoodanige voorstellen in het bel lang van den handeldrijvenden en indus trioelen middenstand te doen, als zij wen- sohelijk zal achten. Benoemd zijn in de commissie voor de middenstands-enquête tot lid en algemeen voorzitter, tevens voorzitter van de eerste afdeeling, de heer dr. D. Bös, lid Van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Winschoten; tot lid en voorzitter van de tweede afdee ling, de heer mr. A. I. M. J. baron van Wijnbergen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en lid der bij besluit van 9 Juni 1904 110. 36 ingestelde Staatscom missie, te Arnhem tot lid en voorzitter van de derde afdee- lind, de heer dr J. Nou wens, lid der bij besluit van 9 Juni 1904 no. 36 ingestelde Staatscommissie te Heeswijk tot leden der eerste afdeeling de heeren mr. W. J. Koppius, advocaat en procureur te Groningen, en A. H. Laseur, ldd der Provinciale Staten van Utrecht en lid der bij besluit van 9 Juni 1904 no. 36 ingestelde Staatscommissie te Utredht; tot leden der tweede afdeeling, de hee ren: M. H. G. T. Fiedeldy Dop, lid van dien gemeenteraad te Amsterdam, en A. den Held Jr., lid van den gemeenteraad, te Rot terdam, beiden leden der bij besluit van 9 Juni 1904 110. 36 ingestelde Staatscommis sie; tot leden der derde afdeeling, de heeuen J. Schaepkens Jr. te Maastricht, en A. Hu- son, te Vlissfingen, leden der bij besluit van 9 Juni 1904 no. 36 ingestelde Staatscom missie t-ot lid en algemeen secretaris, de heer prof mr. A. Anema, lid en secretaris van de bij besluit van 9 Juni 1904 no. 36 inge stelde Staatscommissie, te Amsterdam. Ongevallenverzekering. Naar het Centrum verneemt, heeft de Oom missie van voorbereiding haar verslag over «ie Zeevaart- en Zeevisschers-verzekering aan de Regeering medegedeeld. Bernor Conventie. Wij verne men, dat waarschijnlijk mr. L. J. Plemp van Duiveland de Nederlandsche regeering zal vertegenwoordigen op de conferentie be treffende dc Berner Conventie, eerlang te Berlijn te houden. De heer Plemp heeft indertijd in De Gids welsprekend voor de aansluiting van Neder land bij de Berner Conventie gepleit hij is daar toen bestreden door mr. J. D. Vee- gens. N. R Ct. Congres ter voorkoming van brand. De minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebben den, dat te Parijs van 14 tot 18 October van dit jaar het tweede internationale con gres zal gehouden worden ter voorkoming van brand en andere ongevallen. Besturen van openbare lichamen en gemeenten hier te lande worden uitgenoodigd aan bedoeld con gres deel te nemen. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen aan 't departement van Buiten- landsche Zaken. 9t.-Ct. C'harles de la Mar f. De beken de acteur-in-ruste, de heer Charles de la Mar. die reeds geruimen tijld lijdende was, is gisteren te Berlijn overleden. Een huldeblijik aan het Delftsche Studentencorps. Bij de viering der lustrumfeesten van het Ddlft- sche Studentencorps in Juli van dit jaar, werd door de Delftsche burgerij besloten het korps een geschenk aan te bieden als bewijs van hulde. Dit geschenk is thans gereed en zal a.s. Donderdag door eene commissie uit de bur ger^ den Senaat van het korps worden aan geboden. Het bestaat uit zes eikenhouten senaats- zetels, voorzien van peluche-ruggen in ter racotta kleur, waarop geborduurd is het zinnebeeld van het corps, omgeven door de woorden „Inepice et ca ut us eris". Daarbij behoort een tafel, gedekt door een tafelkleed in dezelfde kleur als de stoel ruggen en waarop eveneens het symbool en het devies van het korps geborduurd zijn. Meeting voor grondwets herziening. Naar mieai verneemt, heeft het propagand a-comité vaar Grondwetsher ziening en algemeen kiesrecht besloten, de meeting op Zondiag 27 Sept. a.s. te 's Gra venhage, behalve in „Dtrligeniia" ook te houden in de Hoogduitsche schouwburgzaal te 's Gravenhage. In beide lokalen vangt de moeting des nam. 1 uur aan. Dezelfde spre kers (mr. II. P. Marchant, dr. Aletfca Jar cobs, N. G. Brouwer Jr. cn P. Visser,) zul len in beide zalen optred-n. In „Diligen- tia" zullen de afgevaardigden der aan de meeting deelnemende vereenigen bijeenko men. Het publiek heeft tot beide zalen gra tis toegang. Cholera. Men meldt uit Den Haag aan de N. R. Ct. Naar aanleiding van het bericht in den Temps, dat de Fransche regeer mg buiten gewone maatregelen tot afwering van het cholera gevaar, dat van de zijde van Rus- lcnd dreigt, heeft genomen, hebben wij ons tot het Departement van Binnen landsche Zaken gewend, om te vernemen, of ook van de zijde van Nederland aan de 'landzijde eenige maatregel is getroffen. Wij vernamen, dat voorloopig de voorzorgsmaatregelen door Duitschland genomen ook ter beveiliging vai. onfe land voldoende worden geacht. De mogelijkheid bestaat echter, dat de Cen trale Gezondheidsraad, bij wien de stuk keu deze aangelegenheid betreffend berusten, tot iDgrijpen adviseert. 450 man zonder werk. Over eenkomstig het besluit der verbonden Goirle- sche fabrikanten H. v. Puyenbroek, C. Pijnenburg, P. W. v, d. Lisdonk Co. en W. v. Enschot cn Zonen, om hunne fabrie ken stop te zetten, bijaldien het geschil bij eerstgenoemde niet vóór 25 dezer was opge lost, is Zaterdagavond tot dezen maatregel overgegaan, waardoor, behoudens een klein percentage magazijnbedienden en bazen, on- ge. r?r 450 man zonder werk zijn. Veltman. De gearresteerde krank zinnige misdadiger Veltman bevindt zich nog steeds aan het politie-bureau aan de Westerstraat te Amsterdam. Hij weigert in lichtingen te geven omtrent zijn verblijf daar ter stede. De naaste aanleiding tot zijn ontdekking moet te vinden zijn in het feit, dat een verpleegde te Medemblik den geneesheer per briefje waarschuwde, dat Veltman zich in de hoofdstad bevondDeze verpleegde zou dit hebben afgeleid uit het feit, dat V. voor zijn vlucht gezegd had iu Amsterdam wel onderdak te hebben. Voorts geeft V. thans op te zijn gevlucht, omdat hij spoedig als hersteld ontslagen zou worden en dan naar Leeuwarden moest. De politie zoekt nog naar de menschen, die hem verborgen hebben gehouden. Van andere zijde verneemt men, dat Veltman in de Goudsbloemdwarsstraat zou gewoond hebben. Hij ging in zijn noncha lance zóó ver, dat hij een café in de Pijp bezocht met. een vriend. Deze laatste kreeg ruzie met een andere kennis, die op zijn beurt de zaak bij de politie verklapte, waarop deze V. bij de woniug in arrest nam De A 111 s t e r d a m s o li e inkt werper. De krijgsraad te Haarlem deed gistermiddag uitspraak in db zaak' van dien milicien, die te Amsterdam op 29 Mei in het Vondelpark een winkeljuffrouw met een fiesch inkt op haar mantelcostuum hoeft ge worpen, waardoor dit werd beschadigd. De beklaagde heeft bekend in 1907 en 1908 vele malen met inkt op dames met lichte costuums te hebben geworpen. Als deskundigen waren gehoord dr. Kamp en dr. Coenen, die beklaagde ontoerekenbaar achten, omdat hij op sexueel gebied lijden de is aan voorstellingen, die hem tot zoo'n daad dwingen. Met deze meening heeft de krijgsraad zich vereenigd, beklaagde schul dig verklaard aan zaakbeschadiging, maar hein geen straf opgelegd. De auditeur-militair is in hooger beroep gekomen. Voor het Hooge Militaire Ge rechtshof te Utrecht zal mr. P. G. II. Dop als gemachtigde van de» beklaagde optre den. De Leidsche inktwerper, die dc dame® en med9jes weer eenige dagen met rust hoeft gelaten, is Maandagavond weer bezig geweest. Verscheidene personen kwa men zich weder bij de politie aanmelden, wier boven kleederen meer of minder bedor- ven waren. Door de trein gedood. Heden morgen in de vroegte werd bij. het Behouwen! van de lijn SoesterbergAmersfoort het zwaar verminkte lijk van een vrouw van on geveer 30 a 35 jaren op de spoorbaan ge vonden. Vermoedelijk is de vrouw in den af geloopen nacht of in den vroegen morgen overreden. Het lijk is overgebracht naar het station Scesterberg, vanwaar het door de po litie is afgehaald. Kind verbrand. Te Asschen- dorp bij Belldngwo'lde kwam het 9-jarig dochtertje van den heer Bose Maandag avond met vuur uit kachel in aanraking, met het gevolg, dat de kleeren vlaim vatten en het kind zulke brandwonden beikWam, dat het Dinedag reeds is overleden. Zware brand. Maandagavond trof do gemeente Veen bij Heuaden een gToote ramp. Op de Vaas brak onverwacht zoo'n hevige 'brand uit, dat de bewoners moeite hadden zich en de kinderen in vei ligheid te brengen. Aan redding was bijna niet te denken. Ndet mandor dan 11 woningen, bewoond door 13 gezinnen, werden oen prooi der vlammen. Deze gezinnen hébben bijna al hun have en goed verloren. Woningen noch inboedels waren verzekerd. Brand. Te Sneek brak Maandagavond, brand uit 111 de manufacturenwinkel van De Vries door het vlamvatten van lint bij het opsteken van een gaspit. Het gebouw brand de geheel af. Van een belendend meubel magazijn zijn zolder cn dak door het vuur vernield, terwijl een belendende bakkerijj veel waterschade bekwam. De vonkenregen veroorzaakte een begin van brand aan de overzijde der straat. Verzekering dekt de schade. School- cn Kerknieuw», De „Provinciale Groninger Courant" ver neemt, dat prof. dr. F. de Boer ontslag heeft gevraagd als hoogleeraar in de wiskunde aan de Groningsclie Universiteit. Examens vrije- en ordeoefe ningen der gymnastiek. De Minister van Binnenlandsolie Zaken brengt

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2