7"c Jaargang. Donderdag 1 October 1908. BUITENLAND. FEUILLETON. CINDERELLA. nr. »6. AMERSFOORTSCH DAGBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden voor Amersfoort f 1.00. Idem franco per post1.50. Afzonderlijke nummers- 0.05. Deze Courant verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiënmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens bij de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 15 regels f 0.50. Elke regel meor - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 25 cents b§ vooruitbetaling. Groote letters naar plaatsruimte. Yoor handel en bedrijf bestaan zeer voordeelige bepalingen tot het herhaald adverteercn in dit Blad, by abonnement. Eene circulairebevattende do voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgeving. NATIONALE MILITIE. De Burgemeester en Wethouders van Amers foort, Gezien het besluit van demi Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, van den, 21. September 1908, No. 5420/3697 4© Afdteeling (Proviinciaaïblad No. 79) Gelet op de artt. 26, 50 en 51 der Militaewet 1901 en op art. 24 van het Koninklijk besluit d.d. 2 December 1901 (Staatsblad No. 230); Doen te weten, dat de loting der vóór den leu September van dit jaar voor de Militie in geschrevenen, behoorende tot do lichting van 1909, in het Gymnastieklokaal van de Openbare Lagere School 2e soort, aan do Hellestraat al hier gelegen, zal geschieden/ op Dinsdag 13 Oc tober 1908, aan te vangen, des voormiddag» te tien iiren, voor de ingeschrevenen wier ge slachtsnaam begint met de letters A tot en met F, on op Woensdag 14 October 1908, des voor middags te 10 uur, voor <le ingeschrevenen wier geslachtsnaam begint met de letters G tot en met Z. En voorts, dat op Maandag den 19. en Dins dag den 20. October aanstaande, telkens van 'S voormiddags 10 tot 12 uur en van 1 tot 3 uur dels namiddags, door of vanwego de lotehngen (gesteund door twee getuigen) bij den Burge meester ten Raadhuize aanvraag kami gescbie-, den voor de getuigschriften, vermeld. in de le en 2e zinsnede van' art. 51 der wet, luidende als volgt: „Om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van1 broeders te verkrijgen, moet men overleggen, een paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit hot stamboek, of een) bewijs van, verkei ijken dienst." „Ter bekom/ing van vrijstelling wegens broe- derdiemsfe moet men bovendien overleggen een getuigschrift van den, Burgemeester, waaruit bet getal zonen tot het gezin behoorende blijkt." En art. 42 eerste lid van, aangehaald Konink lijk Besluit .„Het bewijsstuk, vermeld in de eerste zinsnede van art. 51 der wet, kam, zoo het niet reeds inge volge art. 39, 3e lid van dit 'besluit onder den Burgemeester berust, ten minste tien dagen vóór den dag waarop de zitting van den Militieraad werd geope'nd, worden ingeleverd bij den Bur gemeester der Gemeente, in welke de loteling die vrijstelling verlangt wegens eigen militairen dienst of wegens broederdienst, voor de militie is ingeschreven," Eindelijk, dat het opgeven, der reden van vrij stelling, ïiot inleveren van de benoodagde bewijs stukken en het dioen opmaken van het, bij de wet gevorderde getuigschrift niet voldoende is om zich de vrijstelling te verzekeren, waarop de lotolingen meenen aanspraak te kunnen,' maken, maar dat hun belang medebrengt om bovendien, de vrijstelling te vragen in de zitting van. den Militieraad of op den1 tijd daarvoor overeenkom stig art. 46 van, bovengenoemd Koninklijk be sluit bepaald. Amersfoort, den 30. September 1908. Dc Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, Do Burgemeester, J.G.STENFERT KR/OESE. WUIJTTER8. Politiek Overzicht De reizen van minister Iswolsfey. De Russische minister van buitenlaiidscho zaken, de heer von Iswolski, verbindt dezen zomer het aangename met liet nuttige. Hij maakt zich zijn verblijf 'buitenslands ten nutte om met zijne ambtgenooten, aan wie in andere landen de leiding vande buiten- landsclie zaken is opgedragen, van gedachten te wisselen In het slot Buchlau, in Mora- vië, is hij met baron Aebrenthal, den mi nister van Oostenrijk-Hougarije, samen ge weest. In Berchtesgadcn heeft hij den Duit- selien staatssecretaris von Schoen ontmoet. En daarniC heeft hij zich naar Desio be geven, om een bezoek te brengen aan den II aliaanschen minister Titteni en met dezen zich te begeven naar Koning Victor Emanuel in Racconigi. Het ligt voor de liand, dat één onderwerp het hoofdthema voor do gesprekken tusschen deze staatslieden heeft geleverdde om wenteling in Turkije. De Neue Froie Presse bericht daarover op grond van inlichtiugeo van diplomatieke zijde In Buchlau zijn de laatste sporen van d© ontstemming, die door de aankondiging van liet Sandjak-spoorwegplan was ontstaan, uit den weg geruimd, en voor zoover er sprake was van spoorwegconccssiën, kon worden geconstateerd, dat de belangstelling voor de tusschen Turkije en Europa aan te leg gen nieuwe verbindingen voortduurt, welker lot nu aan het Turksche parlement wordt t-oevertrouwd, dat overigens reeds aange gane verplichtingen niet ongedaan kan maken. Over het geheel is gebleken, dat er tusschen baron Aebrenthal en den heer von Iswolsky overeenstemming bestond in d* opvattingen betreffende den toestand in het Oosten. Aan het in Mürzsteg overeen- gekomene kan wel is waar, daar do omstan digheden zoo radicaal veranderd zijn, niet meer worden vastgehouden, maar wel onder handelde men in den geest van de entente, die in het jaar 1897 bij gelegenheid van de aanwezigheid van Keizer Frans Jozef te Petersburg gesloten is, en naar het schijnt hebben de beide staatslieden zich uitge laten, dat liunne goede overeenstemming in de hoofdtrekken zou voortduren. Men is het er over eens, dat moet worden afgewacht hoe het Turksche parlement zich zal gedra gen, staat sympathiek tegenover de Jo-ng- Turksche beweging, maar rekent met de mogelijkheid, dat zich niet alles in rechte lijn zal ontwikkelen, dat ook in het leger zelf eene verscheidenheid van richtingen zich zal doen gelden en dat de volksstrooming zich zal wenden tot het chauyinisme. Zulk een hevigen terugslag als in Perzië verwacht men intusschen niet, ook voor het geval, dat de nationalistische strooming het over wicht zou krijgen, omdat de leiders zich er van bewust zullen zijn, dat, als de talrijke Europeesche bevolking en de Turksche chris tenen in gevaar geraakten, de mogendheden niet met over elkaar geslagen armen zouden kunnen toekijken. Wat Bulgarije betreft, schijnen de beide ministers zich in oen voor het vorstendom zeer vriendelijken zin te hebben uitgelaten, en ook Italië schijnt op hetzelfde standpunt te staan, hetgeen met het oog op de onafhankelijkheidsbeweging dient te worden vermeld. Baron von Aehrenthal heeft over zijne ccnferentiën met staatssecretaris von Schoen en den heer Tittoni den Russischen minister inlichtingen verschaft, zoodat toen deze de reis naar Beieren en Italië ondernam, hij bekend wak met de gezindheid van die staatslieden. Duitschland rekent er ook ver der mee, dat de goede verstandhouding tus schen Rusland en Oostenrijk-Hongarije voor de positie van Europa tegenover de zaken in het Oosten beslissend is, en Italië wil ook zijn invloed in dc schaal werpen voor den territorialen status quo, waarvoor de beide mogendheden opkomen. In Desio is zeker uiets besloten wat het Oostenrijksch- Ilongaarsche kabinet zou kunnen verrassen. Misschien is daar bij de overeenkomst-, die tusschen Oostenrijk-Hongarije en Italië be staat tot bewaring van het evenwicht op den Balkan, eene dergelijke overeenkomst tus schen Italië en Rusland gevoegd. De heer Iswolsky had echter nog eene, bijzondere zending te vervullen. Hij had den Koning do uitdrukking van leedwezen van Keizer Nicolaas over te brengen, dat hij tot dusver niet in staat is geweest het sedert lang verschuldigde bezoek aan het Italiaanschc hof af te léggen, en de aan kondiging, dat liet plan bestaat tot eene buitenlandscho reis in. het aanstaande voor jaar, waarvan het eerste dool zal zijn Italië. Voor dit jaar maakt de lijdende toestand van de Keizerin verre reizen onmogelijk. Duitschland. In het Pruisische ministerie van openbare werken is men bezig aan do samenstelling van een wetsontwerp, dat ten doel heeft eene authentieke uitlegging van de rijks grondwet te geven in den zin der toelating van scheepvaartrechten op de natuur'ijke waterwegen. Waarschijnlijk zal dit wets ontwerp in do aanstaande zitting van den rijksdag worden ingediend, waarmee ee.n pi incipieel bezwaar tegen de wederinvoering van de scheepvaarrechten, die 40 jaren ge leden onder algemeene instemming worden afgeschaft, zou zijn uit den weg geruimd. Noorwegen. Stockholm, 30 September. De verkiezingen voor de Tweede Kamer zijn af- gcloopen. Daar bij verschillende afgevaar digden do partij, waartoe ze behooren, ver schillend wordt opgegeven, kan de samen stelling \san de nieuwe Kamer niet met juistheid worden vastgesteld. Het resultaat der verkiezingen is ongeveer het volgende De rechterzijde hoeft iy de nieuwe Kamer 85 zetels, tot dusver was dit aantal 100; de linkerzijde ongeveer 100 (tot dusver 90), de gematigden 10 (tot dusver 20), de sociaal democraten 33 (tot dusver 17). Totaal telt dc Kamer 230 leden. Oostenrijk. De daden van geweld van Sloveonsdhe zijde tegen de Dudtisohers duren nog steédte voort. In Laiibaclh wenden weer de ruiten ingeslagen van het Duitsdhe casinohet zelfde geschiedde in Sdhönau, eene voorstad van Laibaeh, in het schoolgebouw van de Duitsdhe sölioolvereeniging. Soldaten van het 22e infanterie-regiment, dat bij de onder- drulldkdng van de laatste ongeregeldheden hulp verleend Iheeft aan de politie, aan wie verleden Zondag voor 't eerst weer was toe gestaan uit te gaan, werden in Sdhönau aan gevallen zij moesten door 20 gendarmes naar de kazerne teruggebracht worden. In Marburg verzenden do Slovenen aan de Duitsdhe kooplieden schriftelijk eene aan sporing orm onverwijld toe te treden tot do Sloveensdhe liandelsvereeniging onder be dreiging, Jat zij anders geboycot zullen wor den. In Laibadh wonende Russen hebben op het graf van de bij de laatste onlusten ge- doode personen een krans neergdlegd met liet opschrift„Aan de onschuldige slachtoffers van dén Duitsehen haiat." Bulgarije. Vorst- Ferdinand van Bulgarije hoeft zijne Europeesche reisplannen opgegeven en keert Zaterdag naar Sofia terug. Dit- is eep gevcffig van de te Weenen in het paleis Ooburg ge houden conferentie, waaraan behalve de mi nisters Malinow en Laptschow nog verschei dene andere Bulgaarsche staatslieden en oen vertegen,wioordiger van het BiuDgaarsche mi nisterie van oorlog deelnamen. Alle deelne mers aan deze conferentie hebben, volgens de inlichtingen die een correspondent van de Vossisclie Ztg. daarover ontving-, den vorst verklaard, dat hij geen kabinet zou vinden als hij bevel gaf tot- de teruggave van de Orientspoorwegen Na eene beraadslaging, die een gehoelen dag duurde, heeft, volgens een bericht aan de Frankf. Ztg. de ministerraad besloten de directie van de Orientspoorwegen uit te noo- digende verkioojisvoorwaiardon van haro concessie mede te deelen. Als dit mocht wor den geweigerd, dan zullen de Buiigaarsche gedeelten van het spoorwegnet der maat schappij onder volledig toezicht vau den staat gesteld worden. Tusschen de bij de Orientspoorwegen be trokken financieel© groepen zullen eerst daags te Berlijn gedachtenwisselingen ge veerd worden over den door het optreden van Bulgarije in 't leven geroepen toestand. Het bestuur 'van de Orientspoorwegen te Woenen heeft van do directie te Konstan- tinopel bericht ontvangen, dat het perso neel der maatschappij in Óost-Rumèlië aan houdend aan gewelddadigheden van de zijde der Bulgaarsche ambtenaren is blootgesteld. Volgens een bericht van de Politische Korrespondenz uil Sofia heeft de na de te rugkomst van de ministers Malinow en LapL- schew te Sofia gehouden ministerraad zich niet bezig gehouden met de kwestie der on af hankelijikheid. De diplomatieke agent te Londen Mintscbewics heeft zijne verklaring daaromtrent afgelegd, zonder daartoe ge machtigd te zijn. Men mag aannemen, dat bij de afkeuring van de openbare, meening in Europa het Bulgfirije, als een onaifhan- kel ijk verklaring im do bedoeling mocht heb- Iren gelegen, raadzaam zal zijn voorge komen om daarvoor een gelegener tijdstip af te wachten. Overaj in het land wordt eene oproeping verspreid, die is endertedkend door den reserve-generaal Kristic Marinow en den re serve-generaal! Zontschew, den voormaligen voorzitter va.n bat centrale Macedonische comité, die die aansporing bevat om overal kleine comité's te vormen tct voorbereiding van de onafbankelijkverkla-ring van Bul garije. Sofia, 30 Sept. De Bulgaarscb© re- gecring is bezig met het opstellen van een nota aan de Orieut-spoorwegmaatschap- pijen, waarin wordt aangedrongen om door scheidsrechters het bedrag voor naasting van do lijn te laten vaststellen. Tweede telegram. De minister raad heeft eene uitvoerig© nota opgesteld, waarin eene uiteenzetting gegeven wordt van de kwestie der Orient-spoorwegcn en gezegd wordt, dat do regeering besloten heeft de lijn niet aan Turkije terug te geven. Deze nota- zal heden ter hand ge steld worden aan de vertegenwoordigers der mogendheden, ondprtpekenaars van het Ber- lijnsche verdrag, omdat zij het antwoord bevat op de protesten, die door Turkije, Oostenrijk en Duitschland zijn uitgebracht tegen dc bezetting van dc lijn door Bul garije. Rumenië. Bukarest, 30 Sept. Uitofficieus© bron worden beslist de verontrustende be richten over den gezondheidstoestand van den Koning tegengesfproken. Turkije. Op Samos is do bevolking weder voor de zcoveelste maal.ontevreden over het bestuur van vorst Kopassi. In bijna alle groote ge meenten zijn in den jongsten tijd volksver gaderingen gehouden, om te protesteeren tegen zijn aanblijven. Alleen in do hoofd stad Vathy en te Karlowassi slaagde de re geering er in zulke protestvergaderingen te verhinderen. Op al deze vergaderingen wed een gelijkluidende motie aangenomen, beginnende met de verzekering van trouw e-j aanhankelijkheid aan den Sultan en ein digende met de verklaring, dat het aan blijven van vorst Kopassi noodzakelijk moet leiden tot bloedige botsingen, d-aar do meer derheid van het Sainiotisch© volk walgt van de willekeur en het absolutisme van den vorst. Naar aanleiding van deze vergaderin gen zijn een twaalftal aanzienlijke Samioten, die op die vergadering een hoofdrol hadden gespeeld, in hechtenis genomen. Te Athene loopt het gerucht, dat er groot gevaar bestaat voor een oproer op Samos en dat de gelederen der opstandelingen aange vuld zoudeu' worden mot elementen, die bij den huidigen stand va.n zaken in Macedonië hun lust naar een rooversleven niet meer kunnen botvieren. Marokko. Eene officieuse mededeeling van de Köln. Ztg. uit Berlijn houdt in, dat van beide kanten door de regeeringen nadere rapporten zijn gevraagd tot opheldering van tegenstrijdighedendie voorkomen in de tot dusver ontvangen beridhiten over het ge beurde in Casablanca. In de gesprokken tus schen vertegenwoordigers der regeering, die tot dusver in deze zaak hébben plaats ge had, bleek aain beide kanten het- streven te bestaan om ihet voorgevallene op vriendschap pelijk© wijze bij te loggen, ep men mag ho pen, dat dit ook zal gelukken, wanneer de beide regeeringen een duidelijk inzidlit heb ben bekomen zoowel over 'het voorval zelf als over de bij omsta ndigftieden, die zich hebben voorgedaan, en over de redhtükundïge over wegingen. Men zal echter nog cenige dagen moeten wachten, toticlalt zoowel Berlijn ais Pair ijs in volledige kennis vau zaken overleg plegen over de te nomen beslissing. Perzië» Uit Tabri6 bericht het- Petereburgscihe telegraaf agents chap, dat de dricdaagsche be schieting van de stad zonder resultaat ver- loopen is en de zwakheid en ondeugdelijk heid vau de strafexpeditie heeft bewezen, dio was samengesteld uit manschappen van wilde, niet geoefende stamanen. Beide par tijen hebben met een verzoek om'te bemid% delen zich gewend tot den Rusyisdhein con sul. Er heerscht groot broodgebrek in de stad, omdat de aanvoer uit den omtrek op bevel van A in ed Dauleh is gestaakt Volgens een bericht aan de FrankfZtg. uit Teheran, zijn van d'aiar tengevolge vau do nederlaag der troepen van den sjah in Tiibris artillerie en kozakken naar Tiibris ge zonden onder aanvoering van Russische officieren. De opening van liet parlement heet in den 26en Octoher te zullen plaats hebben. Vereenlgde Staten. N e w-Y o r k 3 0 Sopt. In antwoord op Roosevelt's laatstcn brief verklaart Bryan, dat hetgeen hij heeft gedaan een voldoend antwoord is op Roosevelt's ijisinua- DOOR 35 S. R. CROCKETT. Uit het Scholsch rettaald DOOR J. P. WESSELINK—VAN ROSSUM. „Reed grootvader veel, toen hij; jong was?" „Neen, Ca-rus, neen, de vroolijke, in 't blauw gekleode, jonge mannen hadden lang opgehouden te rijden, toen hij op het too- neel verschoen. Maar dat doet me aan iets denkoni. Heb je een meisje lief, Caous? Voor den dag er dan mode. Ik zal daardoor niet minder over je dienkonWie is Geotrgina Nkklisd'ale, dat zij' dit zou doen,?" „Op mijn woord grootmoeder, dlat is liet- geval: niet!" „Zooveel te beter watt de apothekers- dé ?h ter betreft-. Ga, en zie hoe het meisje je bevalt-, Cairus. Denk er aan, dat schoonheid niet alles is, ofschoon sommige mannen daar het hoogste gewicht aan hechten. Ik was nooit, wait men, een schoonheid noemt toch ben ik niét tott -de zestig genaderd (en nog enkele jaren er ever) om mij nu te be klagen. Maar als je naar een vrouw uitziet, Carus; kiest dan een vrouw, die je lot ge zelschap zoudlt wencellen gedurende een re genachtige maland, op een eenzaam eiland1." Op dfen leeftijfd van vier en twintig jaren en er ouder, bézaten de TorphiclianStir ling meisjes -genoeg schoonheid eu geld om begeerlijk te zijn voor drie vierden van het mannelijk geslacht, genoeg verstand oui in - het oog van het overige vierendeel dragelijk te zijn en hetgeen ongetwijfeld een voor name factor -was om het huis in Empress Gate tot een aangenaam vereenigingspunt te maken, de takt haar vader en moe der cp deu achtergrond te houden, zonder er den schiju van aan te nemen. Bijna met algemeene dtemmen werd Ethel bot de Schoonheid van heb drietal uitgeroe pen. Victoria was ©en mooi, knap meisje Va,n hét meer in het oiogioopend soort. Malar dat type was nog niet geheel tot zijn recht gekomen. Claudia bleef .meer op deu achter grond, doch ook dit kan nog wel eens voor- deelig zijn, indien men Et-hel niet kon krij gen. Claudia leefde wat 'haar eigen verdien sten 'betrof, van niets anders dan van Et hel's verworpelingen. Maar niettegenstaande dat alles was de jongste juffrouw Torphi- chau-Stirling verreweg de knapste van, dé dlrie. Gehecht als 'Claudia blijkbaar aan haar oudste zuster was, streefde zij naar geheel andere rol. Van jongs af aan geloofde zij, dat kennis macht was, zij; had' gewerkt on der verscheidene, bekwame onderwijzeressen. Zij wist een slaperigen man te prikkelen door een zweepslag over zijn trots te doen klappen, een ontwikkelden man te verbazen door een on verwachten, scherpen zet, ten- koste vau een andere vrouw en ©en aarze lenden eavelier aan te trekken door een stou ten uitval. Zij' had Etliel oen li ©aio reeks seinen geleerd. Zij zou zich bij het gezel schap voegen of Weer verdwijnen, naar het ophalen van Ethel's wenkbrauwen, of haar telegrafeeren volgieus de heliograf'isehe me- thodiö dloer de geringste beweging van' haar waaier. Zij wist, wanneer haar zuster zich naar de serre wilde begeven, en wan neer zij er ook heen moest met een moeilijk vraagstuk iu haar mairraméwerk. Maar al dien tijd sjioolde Claudia haar eigen spel en speelde liet goed. „Als Ethel gaat, wel dan blijf ik al leen. Vic is een volslagen oningewijde eu va der wordt bij, den dag rijker." Heel be slist was juffrouw Claudia Torphiefhan-Stir ling een vrouw zonder illusie, een; macht waarmede men te rékenen liald. In bet groiote huis in Empress Gate wa ren, het domein der dienstboden er buiten gerekend, vier van elkaar afgescheiden en onafhankelijke werelden en daartusschen vier even groote golven. Het- nam Hester dus een aan merkel ijken tijd, voordat zij do* ingewikkelde besturen van de inrichting kende. In de eerste plaats was er de wereld, die spreekt van partijleiders bij, hunne bijna men, alsof zij medespelers waren in een spel kaart, hiermede was vereenigd', als een be talend' aanhangsel dat oepaalde gebied van liefdadigheid, dat wel beroepsliefdadigheid genoemd kan wonden dat, hetwelk niet alleen de rechterhand laat weten wat de linker doet, maar bizouderheden in dé nieuwsbladen bekend maakt. Dit was na- •tuurlijk do wereld van den heer do, huizes en zijn echtgenoot©. De zetel van dit rijk was de zwart-eiken houten eetkamer met de tafel, waaraan zes en zestig zitplaatsen wa ren, met dé groote ontvangkamer, waarin bij de gedenkwaardige samenkomst van deu boud ter bescherming van spreeuwen meer dau driehonderd dames te samen gepakt wa ren geweest zonder merkbaar gevaar Vopr do muren, hetgeen béwiijst, dat de theorie dor spanning niet altijd opgaat. De tweede wereld; werd begrensd door do muren van de blauw© ontvangkamer, door juffrouw Ethel's boudoir en de serre. Dit was de maatschappelijke en strijdende we reld en als de nieuwe danszaal, met den praoktigen vloer vau geheel Londen klaar zou zijn voorzag Claudia-, dlat er tal van Wivtorloo-veldslageu geleverdl zouden werden die tot algemeen gevolg -zouden hebben, dat haar eigen voorhoofd en dat van haar zus ter mot- laurier of aardbeziën bladereu gekroond zou worden De parfum van de dérde wereld wa6 ta bak. De omheining van don tempel en het kof waren de rook en bil jar,t Kamer(door Sylvanus toegevoegd' tegen zijn beginselen maar met een s'.erk begrip van noodzake lijkheid) het Heilig© der Heilige beotond in cenige met gemakkelijk te 'beschrijven ba rakken 'boven in het huis, vol van allerlei soorten rieten stoelen, pijporekken, geweren, zwoepcu, kamerjaponnen en ©en tafel voor Vic om op te zitten en haar boenen hoen en weer te bengelen, terwijl de jongelieden spraken over wedstrijden, zweep en geweer, wijn en café-chantant liederen. Deze gerie felijke rommelkamer werd voor geen bepaal de reden als „Tom's werkkamer" bestem peld. Daar werden, slé.'hts enkele uitverko renen in toegelaten„als je ldaar bent met Et-li!" Maar het vertrek was streng- verbo den, niet alleen aan dé meerderheid van Eth's wilde beesten, en „t animo katten," maar ook aan die jong© dam© zolf en aan haar hulp en ibeter ik, Claudia. „Hoor eens jongens," zei Toini dikwijls, „steek op en roolc als een sli oor steen, of die opgedirkt.© meisjes van de Blauwe Kalmer zullen hier komen en alles bederven. Steek op, Vic, hier i& er een met oeu goud mond stuk voor je!" En binnen de vijf minuten versoheen een witte wolk, verstikkend' als de rook van een twintigtal locomotieven met hooge drukking, niet dio blauwe damp, doordringend ©n geurig', die ontstaat als hoeren langzaam orooken, uiet hun gausche ziel in het. bren gen van de offerande. Deze aangewakkerde, dikke mist zo-u geen man een ©ogenblik be drogen hebben, zelfs Vic zou het bedrog hébben ontdekt. „Maar, de hemel zij dank," verklaarde Tom^ „Eth en Olau zullen nooit vermoeden, dat we nog geen uren gerookt hébben." „Als ze „klaar waren" .met hun bezoe kers in de Blauwo Salon, hoorde men de twee jonge daimes (Vic behoorde met alge meen© stemmen tot de jongens) behoedzaam de trappen opklimmen, Tom zwaaide dai zijn armen been en weer, „om a"es dooreen te mengen," zooals hij, beweerd©, telkens fluisterend opmerkingen makendé over hel schijnbaar verraad van een vertrouwt vriend. „Hoor ©ons, Armytage, ik geloof, dat j graag wilt, dat ze 'binnenkomen, damp al een schoorsteen!" Wordt vervolgd.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1