BINNENLAND. aan de beraadslagingen van de mogendhe den te onderworpen. Hij gaf te verstaan, da* de Bulgaarsche regeering cene oplossing aan deze kwestie moest geven en moest waarbor gen, dat de maatschappij geen stoffelijke nadeelen zooi lijden. De minister eindigde met te constatee- rou, dat. de Balkanstaten sullen profi toeren bij de regeling van den toestand in Bcenie en dat de belangen van de monarchie deug" del ijk zullen worden beveiligd zonder dat de buiten landBohe politieke behoeft te worden gewijzigd. De minister koestert het vertrou wen, dat bij zijm plicht heeft vervuld. Hij vertrouwt, dat de delegatie do verrichte han delingen zal giocdfkeuren. Graaf Latour en de rapporteur markies Bacquehcm danken den minister voor zijne verklaringen, die kunnen strekken om het vertrouwen in de leiding van do buiten- landsahe politiek te bevestigen Do oomtinissde nam. een besluit aan, waar in de adviezen en wensohen worden geresu meerd, die in den loop der discussie zijn uitgesproken over do inlijving en de verdere ontwikkeling van Bosnië en Heraegowina. Glómbinaki en Kram ar cz verklaren, dat de Polen en de Czeoheu hun standpunt hand haven, in de laatste zitting uitgesproken: namelijk dat het stelsel niet .beantwoordt aan de belangen en aan de ontwikkeling van de monarchie, want de buitenlaud&dho politiek steunt bijna uitsluitend op gehedhtiheid aan Duatsdhil-and, welks politiek vervolging van de Polen heeft, gebraicht. Kanceoc begroet namens de Slovcnen do vriendschappelijke politiek, gevolgd tegen over Bulgarije; Do commissie nam vervolgens de begroo ting van buiten landscihe zaiken in haar go- heél aan en verdaagde zich tot 22 October. Maandag zal de oommissie van de Hon- gaarsohe delegatie do gedachten/wisseling over het exposé van baron Aehreubhafl be ginnen Do stemming is Servië. Belgrado, 1 0 O c t. Heden namiddag had er een betooging plaats voor de Skoep- echtina en het paleis van den kroonprins, die zijn dank uitsprak voor de hem gebrach te ovatie: daarna begaven de betoogers zich naar het schouwburgplein, waar zij twee Oostenrijksohe vlaggen voWbrandden Belgrado, 10 Oot. De regeering heeft naar Wcenen een antwoord gezonden op de vraag waarom de reservisten zijn op geroepen. Zij zegt daarin, dat dit is ge schied in het belang van de handhaving der orde in het binnenlandde maatregel behoeft volstrekt geen twijfel te wekken omtrent de vredelievende bedoelingen van Sorvië Belgrado, 11 Oct. Bene officdeele mededeeling zegtIn strijd met de in het buitenland verspreide berichten betreffende eene algemeen© mobilisatie van het Servische leger en oék met het oog op de omstandig heid dat de ukaso van 1 October betref fende de oproeping van de reservisten ver keerd werd uitgelogd, verklaart men uit be voegde bron, dat buiten de mannen, die dOor die ukaso worden opgeroepen, er geen nieuwe oproeping zal zijn. Br zijn thans 40,000 man onder de wapenen. Er kan dus geen sprake van cene mobilisatie zijn. Belgrado, 10 Oct. De skoepschtiua is heden bijeengekomen. Eene groote volks vergadering, die heden gehouden werd, be gaf zich in optocht naar hot gebouw van de skoepschtina, roepende om oorlog. De stem ming onder de afgevaardigden is oorlogszuch tig. De minister-president heeft aan een %ertcgcnwoordigar van de pers verklaard, dat naar zijne meening de toestand zeer kritiek is. Men zegt, (hit. liij er heeft bij gevoegd, dat vijandelijkheden bezwaarlijk kunnen worden vermeden. Belgrado, 10 Oot. De Skoepschtina heeft tot voorzitter gekozen den oud-radi caal Jovanovic met 130 togen 7 stemmen. Do voorzitter drukte bij do aanvaarding van zijn ambt' do hoop uit, dat do Kamer de re geering zou steunen in de verdediging van de belangen van hot beproefde en bedreigde vaderland. Mem zegt, dat de leiders der politieke par tijen aan dé regeering een verklaring ter hand hebben gesteld, waarin zij zeggen, dat zij alle politieke geschillen ter zijde stellen om aan de regcoring eenparig en krachtig steun te verkenen Ween on, 11 Oct. Volgens telegram men uit Belgrado aan do 'bladen hébben de Servisdho afgevaardigden in eene geheime vergadering met 93 tegen 66 stemmen eene motie togen den oorlog aangenomen. Belgrado, 11 Oct. Heden beeft eene geheime zitting van de skcepechtina plaats, waarin de regeering inlichtingen zal ver schaffen over den politiekon toestand. Weenen, 10 October. De Servische gezant te Weonon verklaarde in oen inter - vieuw, dat hij niet aan een oorfog geloofde. Kon stan ti n o pel, 11 Oct. De ge zant van Servië Nenadowatsch heeft gisteren aan de gezanten der mogendheden met uit zondering van Oostenrijk eene protesfcncta betreffende Bosnië overhandigd. Een beeld van de stemming ondier de be volking van Servië, levert oen artikel van de Pravada, dat onder de herinnering dat ko ning Peter indertijd onder den naam Peter Mrkonjitsi" als hoofd der opstandelingen in Bosnië heeft gestreden, den Koning als volgt aanroept ,,Gij, Peter Mrkonjitsjzijt thans koning van Servië. Bosnië is 'het eenige land, waar men u kent, waar gij populair zijt, waar men uwe heldendaden uit don tijd toen gij ais in- surgentenleider strijd voerdet voor do vrij heid van Bosnfë, waardeert. Thans is de tijd gekomen, dat gij u dankbaar moet toonen aan de Bosniërs en Bosnië moet redden. Gij kunt niet meer terug! Als gij dit oqgenblik niet gebruikt, wee dan u en do uwenAls gij Bosnië niet redt, zal het gehoele land u het verlies van Bosnië toeschrijven. Snel den Bosniërs te hulp. De onafhankelljkverklaring van Bnlgarije. Philippopol, 10 Oct. Dc reis van Koning Ferdinand van Tiraova door Bul garije was een ongehoord succes Het leger en de bevolking beloofden den Koning le ven en goed te besteden om de onafhanke lijkheid en het koningschap te behouden. Sofia, 10 Oct. De plechtige intocht van den Koning, die op morgen was be paald, is tot Maandag uitgesteld. Het be richt in de dagbladen, dat de Koning van Griekenland zijne geilukwonschen heeft aan geboden aan den Koning van Bulgarije, is onjuist. Parijs, 11 Oct. De Koning van Bul garije heeft tot een oorrespondent van do Matin verklaard Zeg toch vooral, dat gij eene gelukkige omwenteling hebt bijge woond, beantwoordende aan de wenschen van het land, dien den vooruitgang zal ver zekeren ©n die geen enkelen druppel bloeds, geen enkel kind aan het land of elders zal kosten en de tranen van geen enkele moe der. De inlijving van Kreta. Londen, 10 Oct Reuter verneemt, dat Griekenland aan Rusland, Frankrijk, Italië en Engeland te kennen heeft gege ven, dat deze mogendheden in hooge mate er toe zouden kunnen medewerken, dat Griekenland zijn gematigde houding in zake de vereeniging met Kreta blijft- handha ven, wanneer zij op de aanstaande confe rentie de kwestie van Kreta tegelijk met de Bulgaarsche en Bosnische zaken ter sprake zouden willen brengen. Athene, 11 Oct. Het parlement van Kreta zal morgen bijeenkomen. De stemming in Turkije. Konstantinopel, 11 Oct. De Oos- tenrijksche gezant heeft de tusschen komst van do Turksche autoriteiten verzocht om het 'bovcotten van de Oostenrijksche goede ren te laten ophouden. De Turks?he pers heeft aan Sir Edward Grey eendankbetuiging geseind voor zijne verklaring tegen de verandering van den status quo. Kon s tan tin ope 1, 11 Oot. Geen protest-nota werd aan den Keiler van Oos tenrijk gezonden, maar dezelfde nota, die aan do staten -onderteekenaars van het Beriijnsche verdrag door de Turksche ge zanten werd overhandigd. Parijs, 1 Oct. De Lilbeaté bevat een telegram uit Weenen, méldende dat inci denten hebben plaats géhaid in Antivari. Betoogers rukten het schild van het Oosten rijksche consulaat en verbrandden het. De menigte dtoug het consulaat binnen. Er beersoht eene groote beroering. Talrijke op tochten trekken door de stad. Athene, 11 Oot. De dagbladen be vatten telegrammen, dat de Turksche troe pen van het garnizoen te Janina zich op een oorlogsschip naar Saloniki hébben inge scheept. Het officieele orgaan van het Jong-Turk- sohe comité Schuai Unmet te Konstantino- pel zegt, dat do Bulgaren niet moeten ge- looven, dat het Turksche leger zwak is. Over de stemming in Konstantinopel wordt aan de Vossisohe Ztg. geschreven, dat door het gebeurde op Kreta de toestand be langrijk verergerd is, ofschoon uiterlijk ook dit niet als een casus belli wordt beschouwd. Het constitutioneel© stelsel heeft achtereen volgens nederlagen geleden, die het in het publiek ernstig benadeelen en daardoor aan de vijanden eene welkome gelegenheid bie den om bovenop te komen. Hierbij komt nog, dat de laatste gebeurtenissen duidelijk hebben getoond, dat het nieuwe Turkije althans onder de thans op den voorgrond tredende mannen geen staatslieden bezit, d|ie tegen den toestand opgewassen rijn. Daardoor stijgt zichtbaar de invloed van den sultan, die de leiding weer aan zich trekt. In een bericht van de Köln. Ztg. uit Kon stantinopel wordt melding gemaakt van oene groote betooging, die door duizenden geestelijken, s' denten in de theologie en andere mohammedanen voor het Yildis-pa- leis. is gehouden. Zij verzochten don sultan, dat hij als kalif de verbastering der zeden van mioham/medaansche mannen en vrou wen zou tegengaan, die oen gevolg is van de uit de grondwet voortspruitende vrij heid. De sultan antwoordde persoonlijk, dat de menigte zich met hare klachten tot het ministerie zou wenden, opdat dit het noodige zou kunnen verordenen. Deze be tooging heeft op hot Ottomaansche comité een diepen indruk gemaakt, die nog toe nam, toen het bericht van de vereeniging van Kreta met Griekenland binnenkwam en geruchten spraken van een opstand in Sa- mos en van het plan van Rusland om de doorvaart van de Dardanellen en den Bos porus te verlangen. Ook werd er gespro ken van plannen van Italië op Tripolis en beweerd, dat iu Egypte on de Arabische provinciën de geneigdheid tot afscheiding toeneemt. De populariteit en het aanzien van den sultan nemen zichtbaar toe. Alge meen wordt de spoedige val het kabinet-Ki- amil voorspeld. Do bevolking neemt overi gens nog rust en ovor 't algemeen eene vreedzame stemming in acht. Volgens een bericht uit Ueskub aan de Köln Ztg. stijgt de oorlogszuchtige stem ming in het officierskorps on onder de ge- heole bevolking dagelijks. Op het Turksche voorstel betreffende eene conferentie antwoordde voorloopig alleen Engeland, en wel in dezen zin, dat het, al vorens toe te stemmen, eerst het program ma moet kennen, dat aan de conferentie zal worden voorgesteld. Maatregelen van vaorzorg. Malta, 11 Oct. Het transportschip Bremen Castle ie naar Kreta vertrokken met twee bataljons Engelsche infanterie. Londen, 12 Oct. De Dally Mail be richt uit GibraltarDc Atlantische vloot, die Maandag met schietoefeningen zou be ginnen, heeft bevel gekregen die oefeningen uit te stellen en neemt nu voor vier maan den voorraden in om zich voor te bereiden op vertrek naar het Oosten. Voorschot verleend. Konstantinopel, lOOct. De Dmt»- sche Bank lieeft aan do Turksche regeering een voorschot van 200,000 Turksche panden verleend op solded onderpand. Marokko. Par ij s, 10 Oct. Het congres voor Noord-Afrika heeft den wensch uitgedrukt, dat de regeering bij hare onderhandelingen over de Oosters:he kwestie rekening zou hou den met de belangen van Frankrijk ten op zichte van de staatkunde in Marokko. San Sebastian, 11 Oct De minis ter van buiten landahe zaken, die hier is teruggekeerd, verklaarde, dat hij de Ma- rokko-kwestie als geëindigd beschouwt. Me 1 i 11 a 11 Oct. Gisteren versloegen aanhangers van den roghi do Beni Sicars en bezetten het mijngebied. Allerlei. vSven- Hedin zal den 13en dezer te Bombay scheep gaan naar JoKohama. Zijn boek over zijn jongste reizen zal naar hij hoopt in Mei a.s. gereedkomenHedin is te Simla gedurende eenige da,gen de gast geweest van Lord' Kitchener. P a r ij s 10 Oct. Uit Rome wordt aan de Temps bericht; Alle metaalbewerkers te Napels, ten getale van 20,000, rijn instaking gegaan ter onderstelling van de eischen der arbeiders aan de b.oot© metaalfabrïek Miani Silóesteri. Gisteren hebben de stakers, aan gevoerd door de leiders der vakvereenigin- gen, zich schuldig gemaakt aan ernstige rustverstoringen zij kwamen in botsing mot de troepen en verbrandden een groot aantal tramwagens, teneinde het personeel te dwin gen zich bij' de staking aan te sluiten. Kimberley, 0 Oct. Nadat het werk gedurende zes dagen per week in De Beers mijnen was hervat, besloten de machinisten niet op den Zaterdagnamiddag te werken. Daarop werd hun kennis gegeten, dat van hunne diensten van Maandag af geen ge bruik meer zou worden gemaakt. Ongeveer 250 man zijn dientengevolge buiten werk. Friedenau (bij Berlijn), 11 Oct. Bij de start van heden van de internationale ballonvaart is de Amerikaansche ballon Conqueror, waarvan Forbes bestuurder was, op 200 meter hoogte na een tocht van wei nige minuten gesprongen. De liallon viel op het dak van het huis, waarbij het omhul sel als valscherm werkte. Van de inzittenden werd niemand gewond. vOp noodlottige wijze ds te Jersey City, in de Vereenigde Staten, Woensdag bij een brand een politieagent om -het leven geko men. De man zekere Willi aan Nestor bad met gevaar voor eigen leven, reeds zes per sonen, o. w. drie kinderen, uit het bran dende perceel gered, toen de kreet weer klonk, dat er nog een jong kind) in ihet ge bouw was. Weer ging Nester het brandende buis binnen. Hij vond er den dood; bet kind, dat men nog miste, was reeds vroeger door een ander veilig naar buiten gedragen. In de algeineene verwarring was dat niet op gemerkt. - De Staatscourant van Zondag 11 en Maandag 12 October bevat o. m. de volgen- dé kon. beéluiten op verzoek eervol ontslagen F. W. Faulk ner, consul te Oowes; benoemd tot vice-consul te Cowes A. B. Marvin Jr., te Béliaee (Biitscb-Honduras) Duncan Fraserte AJhwaa H. S. Grata- ma Jr. benoemd tot president van den Hoogen Raad mr. A. P. Tb. Eijesell, raadslheer; tot realiter in de rechtbank te Amster dam Jhr. tot. J. J. A. Quintus, substituut- officier aldaar; tot substituut-officier aldaar mr. W. L. Lu,ijlken G-lasbcxnst, ambtenaar van bet- O. M. bij het kantongerecht aldaar tot ambtenaar van bet O. M. aldaar mr. G. L. de Vries Feijens, ambtenaar O. M. bij bet kantongerecht te Rotterdam; toegekend de eere-modtairie in rilver der Oran je-Nassau-orde aan H. van Ben them, oprichter van bet Burgerlijk armbestuur te 's GraVéubage. Ingevolge de bevelen van de Koningin beeft die hofmaarschalk békend gemaakt, dat H. M. tot Haar leedwezen verhinderd is gevolg te geven aan de in den loop van dén slomer tob Haar gerichte aanvragen om audiëntie. Dinsdagavond zal de Koningin in bijzon der gehoor ontvangen den Engelsohen ge zant .Sir Howard, die rijn terugroepings- brieven zal overhandigen. De beide dochters van den gezant zullen dan tevens oen af scheidsbezoek aan dp Koningin brengen. De familie Howard is uitgenoodigd daarna aan de tafel van den Prins te dineeren. De Koniiigin-Moeder gaat Maandag van Het Loo naar Soestdijk terug, blijlft daar gedurende October en, na uog korten tijd op het Loo vertoefd te hebben, naar de Residentie. Wij vernemen,- dat H. M. de Ko ningin eene geldelijke bijdrage heeft ge schonken ten behoeve van den arbeid der onlangs te Maastricht opgerichte vereeni ging ,,Pro Iufantibus", welke zich ten doel stelt de hooge kindersterfte in die gemeente tegeu te gaan, door bet exploiteeren van melkkeukens en bet geregeld bezoeken en onderrichten van kraamvrouwen door de vrouwelijke leden der vereeniging. Da gazondheidstoastand dar maaoeu- vreerenda troepen. Hot Kamerlid Thomson bad den 23en September jl. tot de regéerig scfliiiiftélijlk de volgende vraag gericht omtrent den gezond heidstoestand der manoeuvroerende troepen „Is hot juist dat do gezondheidstoestand bij oen deel der mauoeuvreerende troepen véél te wensohen heeft overgelatenindien ja, waaraan is dat te wijten, em zijn er doel treffende maiatregélen genomen om na de eerste ongunstige verschijnselen een wijzi ging ten goede te brengen f' Hierop heeft de heer Saibron, minister van Oorlog, den 8sten October jl. bet volgende antwoord aan do Tweede Kamer ingezonden ,,De gezondheidstoestand der kam poerende en manoeuvrec rende troepen in de maanden Augustus en September 1908 was over bet algemeen zeer gunstig te noemen, boo als blijkt, uit de hierbij overgelegde afschriften van de rapporten van den inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmaéht bij de 3e divisie. (Deze sbuikiken rijtn ter griffie der Kamer nedergélegd ter inzage van de leden). „Uit déze rapporten moge tevens blijken, dat de berichten, wélke in sommige dagbla den, betreffende een minder gunstagen ge zondheidstoestand, voorkwamen, voor wat betreft bet veelvuldig voorkomen van long ziekten, als onwaar, en voor wat betreft bet ziékencijfer (voornamelijk voetriékten) als overdreven zijn te beschouwen. Hierbij zij nog aongéteékeaid dat uit'liet aantal mili tairen,die zich op bet ziekenrapport déden inschrijven, niet moet worden afgeleid, dat al deze militairen ziele wanen. „Het antwoord op bet. eerste gedeelte der vraag moet dan ook ontkennend luiden in verband waarmede bet tweede en het derde gedeelte der vraag geen antwoord meer be hoeven Kamerverkiezing Sneek. Men méldt uit Sneek aan de N. R. Ct. Nu de Vrijzinnige Centrale, naar ons wordt medegedeeld, geen caudidaat voor de aanstaande Kamerverkiezing beeft gesteld, spant men er ricib in dit distriöt voor, om mr. Ter Spill, uit 's Graivenhage, secretaris van den Bond van Vrije Liberalen, op de candidatenlijst te krijgen. Deze oandidatuur houdt verband met een optreden van mr. Ter Spill jl. Maandagavond in Aimicitia, al- bier, w aar het beginselprogram, der vrije liberalen werd uiteengezet en toegelicht. Nu blijkt dat de verkiezing te Sneék niet met oen enkele candid aarts/telling zal afloo- pen, beeft ook de soc.-dem. partij organ isatao in het district besloten aan de verkiezing deel te nemen. Zij beeft naar het Volk meldt Vliegen weder camdidaat gestéld en deze beeft de oandidatuur aanvaard. Kamerverse iezing Ommen. Naar de Ned. verneemt, zal de beer mr. A. F. de Savomin Lobman Dinsdagavond tot Nijiverdal spréken over den polntiéken toe stand. Er zal gelegenheid zijn tot débat. De kapitein ter zee G. F. Tydeman, eervol ontheven als commandant van bet Koninklijk Instituut voor do Marine te Willemsoord en directeur van het onderwijs aldaar, wordt, met 2 November a.s., op non-activiteit gesteld. De luitenant ter zee der le klasse F. H A. Greve wordt met 16 dezer geplaatst in de directie der marine te Hellevoetsluis, toegevoegd aan het hoofd van bet vak van uitrusting bij 's Rijks werf aldaar en belast met de artillerie- en torpedo-aangelegen heden, tevens met den dienst van chef van het torpedo-atelier. De luitenant ter zee der lo klasse A C. Duulop, ooxumandant van Hr. Ms. kanonneerboot Geep, wordt, onder eervolle ontheffing van dit bevel, 12 dezer op non activiteit gesteld. Ter belooning van ben, die zich on derscheiden hebben bij dé krijgsverrichtin gen in de Zuidër- en Oorierafdeelingen op Borneo wondt bij afzonderlijke dagorde zoo wel in Inddë als Nederland eervél vermeld F. H. Ilgen, en is toegekend de zilveren eereanédiaillé in de Orauje-Nassau-orde aan den AmiboineescheD sergeant I. Tetélepta. Pensioneering van politie commissarissen. Déor de Broeder schap van hoofdcommissarissen en commissa rissen van politic in Nederland is dézer da gen opnieuw aan de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaai een adres verzonden, hou- dénde „dat voornoemde Broederschap bét be treurt, dat Ide pensioenen der hoofdcommis sarissen en commissarissen van politie, zoo wel als van 'hunne weduwen en weezen, nog steeds niet «I de wet zijn geregeld, noch et i wetsvoorstel daartoe ingediendnoch op de wijze zooals in haar request d.d. 12 Juli 1906 aan den Minister van Justitie is verzocht. Redenen waarom die Broederschap deze Hooge Vergadering dringend verzoekt bet request harerzijds in April 1907 reeds tot baar gericht, zoo mogelijk nog in dit zit tingsjaar in behandeling en in gunstige overweging te willen nemen." De beer jhr. mr. C. P. J. Bésch van Drakestein, substituut-griffier bij het ge rechtshof te 's Gravenhage, beeft om gezond heidsredenen eervol ontslag gevraagd uit zijne genoemde betrekking. Een'herinnering aan dr. K u y- per. Lu den loop van dit jaar kwamen uit het noorden van ons land 'berichten over biet optreden van den stichter van een nieuiwe Weréldlbroedérscbap. Er rijn een paar lerin gen gehouden, er is hier en daar wat mét het ideaal gespot en verder boorde men van de zaak niet meer. Men hoort er ook nu niet meer van, maar men kan er van letaende zaak der Broederschap vormt bet slot van een dezer diagen versobenen boeltje, gietitéHdi: „Hét leven, denken en streven van J. Kuiper, hoofd eener Obrist. school te Leeuwarden". (Eene ou/tobiogTapbie). Leeuwarden, M. O. Jongbloed. Misschien is niet in broeden kring bekend wat de schrijver uit rijn herinneringen ver télt van eene bijzonderheid uit het leven van dr. Abraham Kuyper. Sprekende over bet Friescfh© dorpje Oosthem, zegt bij „De kerkvoogdij is er rijk, en dit is oor zaak, dat men te Oosthom predikanten durft beroepen, die minder bedeelde gemeenten moeten passeeren. Zoo werd in 1877 te Oosthem dr. Kuyper beroepen, die toen, hersteld van een ernstige riékte, pas uit Zwitserland in Nederland was teruggekeerd. Dr. Kuypor wilde dit beroep (naar men mij verzekerde) wél aannemen, doch dan moest er nog een vleugel aan de pastorie gebouwd warden, dan moest er een weg gelegd, wor den van Oosthom naar Ijlst, dan moest er een telegraaflijn gelegd worden van Oosthem naar Sneek, dan moest dr. Kuyper 's Zon dags Slechts één koer behoeven te prediken en dan moest eon godsdienstonderwijzer hem in de bediening béhulpeaam rijn. Al die voorwaarden worden in gewilligd, behalve a. g. godsdiensonderwijzer, en 's Zondags één keer prediken. De géheele quaestie ech ter was, dat. dr. Kuyper bet beroep naar Oosthem moeilijk kon aannemen, daar de groote plannen, die bij koesterde, niet. best in een afgelegen dérpjo konden uitgevoerd worden. Hij moest daarvoor wonen in een groote stad, waar bij telegraaflijn enz. te zijner beschikking had. Maar als Oosthem zijne voorwaarden bad aangenomen, dan had de kerkelijke kaart van ons land ex an der uitgezien dan nu. Dtit is de macht vian het kleine in het Godsrijk. Dr. Kuyper heeft toen voor het beroep naar Ooetlhenn bedankt. In -.letzo tijden was er liet predükantstrakto ment ongeveer f 6000." N. v. d. D. A. K. P. F. R. van Haaaelt. f In den oudérdom van 69 jaren is op den huize Ernpe mijl Voorst overleden de beer A. K. P. F. R. van Hasselt, voorzitter van den Raad van Administratie der Hol- landsche IJzeren 'Spoorweg-Maatschappij. Met den beer van Hasselt is ©en spoor- wegman van boteekenis heengegaan, die ©en belangrijk aandeel gehad heeft in de tot standkoming i het spoorwegnet, zooals dat nu over ons land ligt. Als ingenieur bij, den rijkswaterstaat be gonnen, was de beer Van Hasselt o.a. in functie bij de uitvoering der werken voor de waterkeering bij Den Bosch, alsook bij den bruggenbouw in Rotterdam. Op 3 4-jarigen leeftijd kwam bij in dienst bij de H. IJ. S. M., en als eerstaanwezend ingenieur de opvolger van den beer J. Kalff, die toen directeur van publieke wer ken te Amsterdam werd. Onder zijn lei ding werd de z.g.n. Oosterspoorweg vol tooid. In 1878 werd de beer Van Hasselt benoemd tot ingenieur van den weg, later tot chef van de beweging en in 1883 kreeg hij, als administrateur, directe chef onder den raad van administratie staandé, in wel ke hoedanigheid hij; den heer R. W. J. C. van de Wall Bake opvolgde de leiding der zaken in handen. De heer Van Hasselt werd na eenigen tijd in den Raad van Administratie opge nomen als gedelegeerd lid; dat bleef hij, tot in 1907 de uitbreiding van den Raad van Administratie kwam en hij de voor zitter er van werd. Als administrateur en later deel uitma kend van den Raad van Administratie, heeft de heer Van Hasselt krachtig mede gewerkt aan de uitbreiding der H. IJ. S. M. In 18S3, toen hij de functie aanvaardde, bestonden er, behalve de lijnen der S. S., alleen enkele 'buitenlandscho verbindingen over liet zuiden van ons land. Het inter nationaal verkeer, zooals wij dat kennen, en de vergrooting van het spoorwegnet, is voor ec-n zeer groot deel zijn werk. Hij was een machtige stuwkracht bij de oprichting van locaal-spoorwegmaatschappijen in me nig deel van ons land; waren die maat schappijen er, dan werd een contract geslo ten met de H. IJ. S. M., die daarna de exploitatie op zich nam. Verscheidene van die lijnen werden in het internationale ver keer opgenomen. Zoo is aan den heer van Hasselt te danken de belangrijke verbin ding van den Hoek van Holland naar SalzbergenRheine; ook de verbinding met het Noorden, naar het buitenland, waarin het stocxmbcotverkeer Enkkuizen Stavoren. Door zijn toedoen ook kwamen er de verbindingen met Duitschland over Winterswijk, Nijmegen en Oldenzaal. Uit de laatste jaren dagteekenen dan nog de vlugge verbindingen met Noord-Duitsob- land. door zijn toedoen tot stand gebracht, en uit den laatsten tijd de nacht-sneltreinen naar Berlijn en Hamburg vice versa. De heer van Hasselt was een flink wer ker, die vaak bewondering en eerbied te vens afdiwong bij allen, die er getuigen van waren, wat door hem verricht werd. Ook buiten de H. IJ. S. M. strekten zijn bemoeiingen zich uit; eveneens op 't gebied van het verkeerswezen. Hij was een der op richters van de Holl. Stoomboot-maatschap pij en li ij was betrokken bij de Java ChinaJapan-lijn en bij, de Zuid'-Amerika- lijn, nu de Holl. Lloyd. Voorts was de beer Van Hasselt nog president-commissaris van de Haagsche Tramweg-Maatschappij. Op het jongste spoorwegcongres te Am sterdam gehouden, heeft de heer van Has selt nog eenige zittingen kunnen bijwonen, doch toen reeds voelde bij zich ongesteld. Van hooger hand ontving de beer Van Hasselt een blijk van erkenning zijner ver diensten bij zijn jubileum, op 1 Juli j.l. herdacht; de minister van waterstaat, de beer Bevers, kwam hem toen persoonlijk geiukwenschentevens de mededeeling doen de, dat het H. M. de Koningin behaagd bad, hem te benoemen tot commandeur van den Nederlandschen Leeuw. De heer Van Hasselt was ook commandeur in de orde van Oranje-Nassa.u en verdér ridder van het Legioen van Eer, ridder in de Kroon orde van Pruisen. Als teeken van rouw waaien op alle sta tions de vlaggen halfstok. Het stoffelijke overschot van den heer Van Hasselt zal morgen middag op de alg. begraafplaats te Zutphen worden ter aarde besteld Op Ned. Mettray is Vrijdag opge richt de „Véreendging van directeuren van Rij'kfe- en particuliere opvoedingsgestich ten". Het reglement werd vastgesteld en 'besloten de leden te verdoelen in vier aec- ties, wélke bepaalde ondtorwerpetn zullen in studeer em en waarvan bet resultaat op dé jaarvergadering wordt meegedeeld. De eer ste sectie zal rich berigbouden met: opvoed kunde, school- en vakkennis; de' 2e sectie met: opleiding van beambten; de 3e met: gebouwen en de 4e mét: bibliotheken en algémoene zaken. Het bestuur is voorloopig samengesteld uit de hoerenP. G. Appelboom, directeur van „Ned. Méttray", vooiriithorVan Wijhe, directeur van „Hoendeiloo", secre taris; Bakker, directeur van het Doorgangs huis te Epe, peninngmeeeter. De contributie voor de leden werd be paald op 3, voor de voorstanders op f 5. 12 directeuren en directrices waren aan wezig en van 21 andere waren bewijzen van instemming ontvangen.

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2