BINNENLAND. De betoogers zotten daarna hunnen weg door de straten voort, zonder dat de orde werd gestoord. Weenen, 1 2 Oct. Uit Belgrado wordt aan de Nette Froie Presse geseind Hot ge rucht heeft hier heden geloopen, dat Ko ning Poter afstand van den troon zou heb ben gedaan. Het volk trok door de straten van Belgrado, roepende: „Leve Koning GeorgeV' De eerste betoogingen togen Oostenrijk waren ook gericht tegen koning Peter, dien men verantwoordelijk stelde voor de neder laag, die de buitenlandsehe staatkunde van Servië had geleden. Rome, 11 Sept. De Heilige Stoel is bekommerd over de gebeurtenissen in Ser vië, omdat de roomach-katiholieken be schermd worden door bet gezantschap van Oostenrijk-Hongarije, hetgeen eene aanlei ding is, dat zij wenden beschuldigd van Oos ten rij ksolie neigingen. Parijs, 12 Oct. De Servische legatie dementeert de pessimistische "berichten over een bewoorden ernstigen toestand in Servië. Servië zal zijn zaak in handen der groot© mogendheden stellen De onafhankelijkverklarinf van Bulgarije. Sofia, 12 Oct. De ontvangst van den koning in zijn hoofdstad is door het gemeen tebestuur, niet- dloor de regeering geregeld. Do goheole stad is versierd met vlaggen, ta pijten en groen. Langs den geheelen weg, dien do stoet zal nonen, zullen de troepen geschaald staan. De koning doet zijn intocht om 3 uur. Bij zijne komst- voor de kazernes, wordt hij ontvangen door de gene raals en do commandanten der 'brigades en regimenten. Vokfbatteri jen zuilen salvo's af vuren. Voor den tricmiboog zal de koning het rapport, van den garnizoenscommandant in ontvangst nemen en zal de burgemeester hem het welkom toeroependaarna wordt een mis opgedragen. Met schat het aantal personen uit den omtrek en uit de provin cao, die naar Sofia zijn gekomen, op engeveer 50.000. D. stemming in Montenegro. C et tin je, 12 Oot. Hét parlement werd. lieden geopend met eene boodschap van den vors* Vóór de opening brachten de afge vaardigden een bezoek aan den vorst otm ham hunno hulde te betuigen. In zijn ant woord zeide de vorat, dat door de inlijving van Boende en Hertzegowina bij Oostenrijk do Montonogrijnen ernstig nadeel leden. Wanneer vTecdzanie pogingen dat niét in orde ibracliten, dan zonden zij! daarvoor hun laatst en druppel 'blok*! opofferen. De woorden van den vorst werden met geestdrift toegejuicht. Inlijving van Kreta. Kanea, 12 Oct. Do Kretensische Ka mer kwaan toedien in eene plechtige apenbare vergadering bijeen. De voorzitter van do Kretensische regcering opende de zitting in naam van den Koning van Griekenland. Do Kamer "heeft met algemeen© stemmen een besluit genomen, waarbij de onafhankelijk heid van Kreta, en de vereeniging met Grie kenland, waarvan hot een ondeelbaar geheel zal uitmaken, wordt geproclameerdDo ko ning van Griekenland is uitgenoodigd do re gcering over het eiland op zich te nemen. Bemoeiingen van vreemde regeeringen. Londen, 12 Oct. Reuter verneemt, dat sir Edward Grey an de hear Iawalkhky Ihet eens geworden zijn over de noodzakelijk heid van een Euro pee sdhe conferentie. Do beep rak ingen, die zij voerden, hebben reeds oeiugem der bestaande bezwaren uit deal weg geruimd en het wordt tihans waaxsdhijnlijlk geaéht, dat de jongste gebeurtenissen in hot Oosten eene uitbreding v.tn het programmal de reeks der op de oon foren tie te bespreken vragen noodig maken. P a r ij s, 12 Oct. Volgens de inlichtin gen van de Temps, stemmen Frankrijk en Duitschland: overeen in hunne meening ten opzichte van die ^e'beurtenisson in het Oosten. Deze overeenstemming geeft aanlei ding om te denkon, dat ook het kabinet te Berlijn de godrag&lijn zal goedkeuren, die thans bij de kabinetten van Parijs, Londen en Petersburg in studio is en die doordron gen is van een zeer vriendschappelijkon geest voor het liberale Turkije. Konstantinopel, 1 2 Oct. De Turk- sche bladen deelcn mede, dat Rusland, Engeland, Frankrijk en Itailië officieel heb ben verklaard deel te nemen aan do confe rentie Rome, 12 October. De gezant van Italië te Konstantinopel heeft heden aan de Porto eene verklaring afgelegd, die het- be ginsel stelt van de onschendbaarheid van een verdrag zonder toestemming van alle mede onderteekenaare. Londen, 12 Oct. In Juet lagarfuuis, dat heden bijeenkwam voor de najaarszitting, legde de eerste-minister Aaquütih, in ant woord op een vraag betreffende de arisis in het Oosten variolar iugen af, die met de reeds door hom zelf en Sir Bclward Grey uitgespro ken mceningon overeenkomen. Hij voegde het volgende daaraan toe: ,,Wij hopen, dat een oplossing zal worden gevonden en wij zullen onzen invloed aan wenden om te bewerken, dat de oplossing eene vreedzame en billijke zij. Er is nog geen bepaald© regeling gemaakt voor eene confe rentie en do vraag, -hoe eene sdhikking zal kunnen worden verkregen en wat daaronder zal worden begrepen, maakt tharns het on derwerp van besprekingen uit. Intusschen hopen wij, dot degenen, die zich natuurlijk gegriefd gevoelen, de crisis niet zullen be- sj>oedigen door overhaast, optreden en zullen voortgaan dio bezadigdheid en zelfbeperking aan den dag te leggen, waardoor zij zich tot nu toe anderedheddden, in het vertrou wen op den naar onze meening bestaanden algeoneonen wonsch, om aan hunne belangen behoorlijke aandacht to schenken. De bladen te Konstantinopel maken do volgende verklaring békend, die do Duitscko gezant baron Ma raak all den groot vizier heeft gédaan „Ik héb namens Z. M. de opdracht gekregen met den grootsten nadruk tegen de onderstelling op te komen, dat de laatst© gebeurtenissen op den Balkan berusten op oene afspraak van Dudtadhland mot Oosben- rijk-IIongarijo of eesi anderen staat. Zij ge schiedden, zonder de meening van Duitsch land in te winnen." Do Nordd A lig. Zedtung is gemachtigd voor volkomen onwaar te verblaren de mede- deelingen, dat de voorgenomen inlijving van Bosnië reeds in Mei te Weenen aan den Duitedhen Keizer is medegedeeld en dat de Keizer tijdens de manoeuvres in Elzas- Lotharingen door den troonsopvolger aarts hertog Frans Ferdinand van de plannen der regeering van Oostenr i jk^Htxngarij© mededee- ling heeft ontvangen. De Köln. Ztg. berialit officieus uit Ber lijn, dat verschillende berichten van het uit dagende optreden van de Bulgaren, welker juistheid men voor 't oogenJblik kan daar laten, de Duitsche regcering a am leiding heb ben gegeven in Sofia de waarschuwing te laten hooren, den toch reeds zeer moeielijken toestand niet door uitdaging van Turkije te versdherpen. Dezelfde vermaning tot rust en ■tot maat houden is ook naar Belgrado ge richt. Met deze beid© stappen volglt de Duit sche regeering het richtsnoer, dat zij heeft aangenomen, om naar vermogen in toet be lang van den vrod© werkzaam t© zijn. Och andere regeeringen hebben zoowel in Bel grado als in Sofia zioh in gelijken zin uit gesproken 3* stemming in Turkijs. Athene, 12 Oct. Aanplakbiljetten in Dedea.ga.t9ch verbieden aan de kooplieden Instellingen te doen doen in Oostenrijk, en de havenarbeiders aan boord te gaan van Oostenrijkscho schepen. P ar ij s, 12 Oct. Aan den Temps wordt uit Budapest geseind, dat D'jemal bey en Nazim, gedelegeerden voor Europa van het Jomg-Turksche comité, verklaren, dat als het Euiopeesche concert het voortbestaan van Turkije in gevaar mocht brengen, de ern stigste gebeurtenissen zijn te voorzien. Maatregelen van voorzorg. Saloniki, 12 Oct. Een Turksche kruiser en drie torpedobooten zijn gisteren naar Samos vertrokken. Het conferentieplan. Over het plan tot bijeenroeping van eene conferentie, bericht de Neuo Freie Presse, op grond van inlichtingen uit diplomatieke kringen te Weenen, dat men, ook al worden Sir Edward Grey en den heer Iswolsky het eens over het bijem roepen van eene con ferentie, 't als zeer onwaarschijnlijk be schouwt, dat die reeds spoedig zal kunnen worden gehouden. Het is er vooral om te doen, den kring van de bevoegdheden der conferentie te omschrijven. Want men houdt het voor buitengewoon gevaarlijk, 'als men zich aan de confer ent iet af el zet, zich onver richter zake daarvan te verwijderen. Want als de Conferentie mislukte, dan zou de mogelijkheid van een oorlog gegeven zijn. Als geheel uitgesloten wordt het be schouwd, dat za.1 worden toegegeven aan het verlangen van Oostenrijk-Hongarije om de kwestie der inlijving van Bosnië niet te be handelen op de conferentie. Dit zal reeds hierom volstrekt onmogelijk zijn, omdat de mogendheden niet kunnen toegeven, dat het plechtig bekrachtigde Berlijnsehe verdrag, waarin de souvereiniteit va.n den Keizer over Bosnië niet is uitgesproken, eenvoudig door de mogendheden wordt prijsgegeven. De sanctie van de mogendheden op den stap van Oostenrijk Hongarije betreffende Bosnië, wordt dus als bepaald noodig beschouwd. Men houdt het daarom voor zoo goed als zeker, dat de conferentie bezwaarlijk spoe dig zal kunnen samen komen, omdat het schijnt te zijn uitgesloten, dat de kabinetten zich spoedig over het onderwerp van de con ferentie zullen kunnen verstaan. Het wordt ook als vrijwel zeker beschouwd, dat, in strijd met de Turksche opvatting, eene roeks vragen op de conferentie zullen moeten besproken worden, die in het Ber lijnsehe verdrag niet behandeld zijn. Door do stappen van Oostenrijk-Hongarije en Bulgarije is namelijk alles aan 't roiTen ge komen. Ook de behandeling van de Dar- danellenkwostie wordt als vrijwel onvermij delijk beschouwd, wanneer Rusland haar ter sprake wil brengen, en het schijnt, dat- Rus land met het plan omgaat de kwestie van de compensatiën in discussie te brengen. Voor Engeland en Frankrijk is thans de grootste moeielijkheid deze, eenerzijds Tur kije ter zijde te staan, anderzijds de staten die op kosten van Turkije iets willen berei ken, niet te dwarsboomen. Het is ook zoo goed als zeker, dat Rusland zich geneigd zal toonen, do pleitbezorger van Servië op do conferentie te zijn, om niet aan prestige te verliezen bij d© Sla vische volken. Dat is eene nieuwe, groot© moeielijkheid. Naar do meening van sommige staten zou het de voorkeur verdienen eene langdurige gedachtenwisseling te voeren van kabinet tot kabinet, liever dan bet bijeenkomen van de conferentie te bespoedigen. Uit Petersburg wordt aan de Ncue Freie Presse bericht, dat, naar verluidt, de Fransche en Russische regeeringen den 28cn October als termijn voor het bijeenkomen van de conferentie zullen voorstellen. Waar schijnlijk zal de conferentie in Parijs gehou den wordcuin dat geval zullen de gezant Nelidow en staatsraad Martens tot Russische gedelegeerden benoemd worden. De Vossische Ztg. bericht uit Brussel, dat, als er eene conferentie plaats heeft tot her ziening van het Berlijnsehe verdrag, men verwacht, dat die in Brussel zal bijeen komen. Vooral Engeland staat er op, dat de conferentie op onzijdigon grond zal wor den gehouden. Het wenscht niet, dat de con ferentie zal worden gehouden in de hoofd stad van ©en der betrokken groote mogend heden. Turkije. Uit Konstantinopél wordt bericht, dat de plechtigheid van den mantelÜcus in het oude serail is vertrokken zonder incident. De sultan, die zich jxsr sdhip er heen begaf, hield tot de aanwezige prinsen en dignitaris sen eene rede, die een uJt/miuntendcn indruk maakte. Verleden Zaterdag zijn talrijke ar- reetaüën verricht van reactionairen en van terugikcerende vluchtelingen en voiibanno- nen Er heerséht volledige rust in de etad. In verband hiermee wordt er melding van gemaakt, dat do bevolking in ongerustheid was gébracht door geruchten over plamuen, die bestonden tot afzetting van den sultan op den dag van den mantelkus, en over on lusten, die zouden ontstaan uit eene botsane tusséhen de reactionairen en de aanhangers van de nieuwe beweging. Allerlei. vGeneraal Booth, de grijze leider van het Leger des Heils, is sedert een jaar on geveer reeds lijdende aan een oogziekte, de grauwe staar. De staar is, zooals men dat noemt, thans „rijp" voor de operatie en daaraan zal de generaal zich onderworpen, naar hij reeds vroeger verklaard hoeft. Mor gen keert bij uit de Kaap naar Engeland terug, waar dan de operatie zal plaats heb ben. Gevaar voor verlies van het gezicht be staat er niet, volgens de oogartsen. vZekere Luocioni, blind en 58 jaar oud, had onlangs zijne opname gevraagd in een gesticht te Albigny. Toch betreurde hij spoedig zijne vrijheid en vooral dc scheiding van zijne vrouw. Zaterdag kwam deze hom bezoeken en hij ging toen met haar wande len. Op het oogenblik dat hij in het gesticht zou terugkeeren, werd de oude inan woedend en verklaarde terug naar huis te willen. Zijne vrouw riep don portier ter hulp. Deze gelukte hot den blinde tot aan de deur te brengen en verzocht hem nu zijn vrouw vaarwel te zeggen. Luocioni reikte haar de hand, maar eensklaps, zonder dat iemand het kon beletten, sprong hij op haar, greep haar hij den schouder met zijne tanden, trok oen mes uit den zak en bracht haar doodelijke steken toe. Dit alles gebeurde in eenige seconden. De vrouw is kort daarna overleden. De moordenaar toonde geen be rouw. Zijn vrouw bedroog hem, beweerde hij en verkwistte alles wat zij bezaten. Luocioni is aan liet parket overgeleverd. Naar men verneemt heeft H. M. de Koningin eene geldelijke bijdrage deen toe komen aan de commissie tot leniging van don mod van Ihet groot aam/tal slachtoffers, welke hove en goed verloren bij den ernsti gen brand in de gemeente Veen (Noord - Brabant). Gisterenmiddag te 1.12 vertrok van het paleis Hiet Loo H. M. de Koningin-Moe der, vergezeld door de hofdame Barones van Ittersum en door den kamerheer Jhr. Van Tets en uitgeleide gedaan tot het perron toet Loo door Z. K. H. den Prins der Neder landen met zijn adjudant Jhr. Van Suchte- len van de Haare en door de hofdame van H. M. de Koningin Barones Sleet van Mark- veld en den adjudant van H. M., Baron van Tuyll van Seireoskerken. Gisterenochtend te 7.11 is ten paleize Het Loo uit Duitschland teruggekeerd Z. K. H. de Prins der Nederlanden, vergezeld door zijn adjudant Jhr. Van Suchtelen van de Haare. Met wijimging van liet vorig bericht wordt vermelkl, dat baron Sirtema van Groveötins, grootmeester 'van Bür. Ms. Huis, heden ter gelegenheid dér afscheidsandien- tie van den Eugelsahen gezant, ten paleize Het Loo zal dineeren, zijnde abusievelijk als gaat genoemd graaf van Randhvijck. De minister van financiën, do heer Kolkman, is van verlof te 'sGravenhage te ruggekeerd. Blijkens do tot 15 September j.l. bij gewerkte volledige lijst der Nederlandsohe diplomatieke ©n consulaire ambtenaren, als bijlage behoor end tot het officieel© week blad „Handelsberichten", wordt onder Ve nezuela vermeld' E. Baron von Seekendorff, als tijd. zaakgelastigde te Caracas (Duitsch land); is dezelfde baron von Seekendorff vermeld als waarn. oonsul -generaal te Ca racas (voor de republieken Venezuela., Co lumbia, Panama en Trinidad); staat de hoer N. F. HelLmund opgegeven als oon sul voor liet federool district Vargas, be nevens de 9ta.ten Aragad en Guarico, maar zijn overigens alle consulaten en vice-oon- sulaten van Venezuelaansohe staten en ha vens opengelaten. Mr. M!. Tydernain. Het lid' der Tweede Kamer voor het district Tiel, de heer mr. M. Tydemaai Jr., zal wegens onge steldheid de vergaderingen dier Kamer voorloopig niet kunnen bijwonen. De heer Tydemon wordt verpleegd in het Diaco nessenhu is te Rbt/teidam, Waar hiji een operatie heeft ondergaan. Hoewel deze operatie niet- van bijzonder ernstigen aard is, zal de heer Tydeman tooh gedurende de eerstvolgende weken volstrekte rust moeten houden. De Kamerverkiezing in S n e e k. Men schrijft aan het Handelsblad Nadait vain antirivolutionnaire zijde aan de Centrale Vrijzinnige Kies vereeniging te Sneek verzocht was geen tegencandid'aat te stellen voor de vacature-De Vries, als de heer Pollema zich bereid verklaarde zich in 1909 niet beschikbaar te stellen, vergaderde het bestuur d©r Centrale om hierover te beraadslagen. In deze vergadering kwam een schrijven van den heer Péllema in, waarbij hij mededeelde zich als candid aat terug t© trekken. Uit d© bewoordingen van dit schrij ven en uit andere gegevens kan worden op gemaakt, dat van hooger hand een wenk is gogeven. DY. Kuyper schijnt het wenache- lijk te achten weder terug te keeren in de Tweedé Kamer. Maar dan moet deze terug- koer plaats hébben op grootsche wijze, niet door één maar door twee districten afgevaar digd, waarna dr. K. zou beslissen welk» ze tel door hem aanvaard werd. De Centrale plotseling voor het feit ge plaatst, dot dr. K. vermoedelijk candidaat worden zou, toon in deze omstandigheden niet terstond handelen. Na een herhaalde vergadering en correspondentie met de ver schillende kiesvereenigingen of kringen in dit aan dorpen zeer rijke district viel Vrij'- dag j.l. als beslissing dat geen tegencandi- dat zal worden gestold. De overwegingen, die hiertoe geleid hebben, zijn o.a., dat het maken van aanzienlijke onkosten voor een zittingsduur vau slechte, enkele maanden, zelfs indien de vrijzinnige candidaat werd gekozen (wanneer tegen verwachting een groot aandeel Chr. historische kiezers zou den overioopen) en het voeren van een kies campagne met al den aankleve daarvau niet gerechtvaardigd was Intusschen werd van socialistische zijde de heer Vliegen candidaat gesteld. Daarop is van vrij zinnige zijde terstond gezorgdi, dat een candidate nilijst werd geteekend, op dat in geval méér dan één candidaat zou worden gesteld aan de vrijzinnigen gelegen heid zou worden gegeven hun steramen op eeu geestverwant uit te brengen. Op deze lijst is als candidaat geplaatst mr. dr. Ter Spill te 's Gravenhage, aan wien door de groep vrij-'liiberlen in Sneek zal woonden ver zocht om dezen winter in enkele plaatsen van het district de beginselen der vrij-libera len uiteen te zetten. Of het in Sneek tot stemming komen zal hangt thans niet van do vrijzinnigen af. De Kamerverkiezing in Sneek. In de Standaard wordt tihans me degedeeld, waarom de anti-revolutionairen in S'neök iemand (dr. A. Kuyper) willen can did eeren, die reeds in Ommen officieel ge steld is. De heer Van Alphen werd steeds met een duizend stemmen meerderheid gekozen, maar daaruit mag niet worden afgeleid, dat „een candidaat als dr. Kuyper, die aan het dis trict géheel vreemd is en veel sterker anti pathieën te overwinnen heeft, zéker zal zijn van gekozen te worden." Er bestand meent De Standaard alleszins aanleiding voor hen die oordeelden dat. de candidaat van Ommen in de Kamer gebracht behoorde te worden, oün Sneek in petto te nemen, al is het zeilfs daar aller minst zeken', dat de anti-revolutionaire can didaat het 'haalt' De Kamerverkiezing te Om men. In een advertentie in de Zwolsahe Ot. roept het bestuur der Ohrist.-hist. kiesver- eenaging te Nijverdal de leden der herv. kerk op om trouw op hunne post te zijn, zich door niets te laten afleiden om niet te gaan stommen, „maar met vereeuigde kracht hun stem uit te brengen op onzen waardligen candidaat mr. Th. H. de Mees ter". Iu een irugez. stuik in hetzelfde blad constateert de voora. van genoemde kies- vereeiiiging, dot met algemeen© stemmen be sloten is niet de oarudidaibuiur van dr. Kuy per, maar krachtig de candiidatuur te steu nen van mr. Th. H. de Meester. „Het was trouwens", zoo zegt hij, „van ons Ohriat. -Historisdbenallen leden en voor standers der herv. kerk, ook niet anders te verwachten, want als wij malar even inden ken hoe dr. Kuyper in 1886 de groot© dolean tie in onze herv. keik bewerkte, dan hebben wij al meer dan genoeg om nooit aan iemand, die zoo wreed onze vaderlandsche kerk vaneen sdheurde, onzen steun te geven.' De Vrijz.-democratische vereeniging te Amsterdam besloot gisterenavond met groote meerdeiheid des ociaal-democraten bij de aanstaande verkiezingen voor gemeente raad en Prov. Staten te steunen. 'Met dén Frausclien trein kwam Zon dagmiddag in Dén Haag aan de generaal Van Daalen, oud-gouverneur op Altjéh. Luitenant Regenhardt. De le luitenant der infanterie J. C. Regen- hardt, gedetacheerd geweest bij de land macht in West-Indië, is weder ingedeeld bi,- het leger hier te lande en wel 'bij het 10e regiment infanterie. De vertegenwoordigers van Nederland op de te Berlijn samenkomende conferen tie in zake de Berner-overeenkomst betref fende den letterkundigen eigendom, zijn lieden naar de Duitsche hoofdtetad vertrok ken. Mr. Heiligers, rechter in de gemeng de rechtbank te Cadre, is Zondag' naar zijn poet vertrokken. Dr. B. F. Matt hes. f Vrijdag is te Nijmegen in den leeftijd vau ruim 90 jaar overleden dr. B. F. Mat/tihes. Dr. Maftih.es studeerde te Leiden en Am sterdam voor predikant en werd, na zijn studie beëindigd te hébben, sub-director van het ZemddMngen-Insrtitunt te Rotterdam. Na vier jareu weid hij door het Nederl. Bijbelgenootschap benoemd tot afgevaardig de voor Zuid-Celébes. Hij gaf voor het Ma- kassaarsdh en Boegineeedh een spraakkunst en een woordenboek uit, terwijl hij in die talen den geheelen bijbel overzette. Ook heeft dr. Maibtibes in opdracht van de regeering te Makassar een onderwijzers- en tollkensohool opgericht. In 1879 kwam hij terug in Holland en trad toen weder in dienst van het Nederl. Bijbelgenootschap. Een nieuw stuk van Herman Heyormans. Met veel suoces is Za terdagavond in den Hollandschen Schouw burg te Amsterdam de première gegaan van „de Groot© Vlucht", eene klucht van mr. Icarus Forens, welke in het algemeen tee kent hoe het in de wereld zal toegaan, als d© vliegmachine het gebruikelijke voertuig is geworden, en het verder den indruk geeft dien deze omwenteling in het vervoerwezen maakt op de verdwaasde zinnen van den vorst van Pannonie, met groot talent door den heer Ternooy Apel gespeeld. Fijne en meer laag bij den grondsolie spot wisselen elkaar af. Het laatste bedrijf bleek onbevredigend. Een door velen uitgesproken vermoeden, dat deze satirieke comediie door Henn. Heyermans Jr. geschreven zou zijn, bleek na-ar het Hbld. meldt juist. De heer Heyermans heeft door het kiezen van ©en schuilnaam het voordeel gehad dat zijn stuk, los van zijn vroegeren arbeid, door het publiek kon worden beoordeeld. Ook moet liet meer bekend worden van zijn stukken in Duitschland, waar zij nu achter elkander op het roporboire komen, hem aan leiding hebben gegeven Der gtrosse Flug onder pseudo de wereld in te zonden. Bij Koninklijk besluit is aan de Ver eeniging tot Oprichting en Exploitatie van Volkssanatoria voor Borst/lijders in Neder land een subsidie van f 750 toegekend. De Groote Club en Doctri- uaot Amicitia. In de gisterenavond ge houden ledenvergaderingen van de beide Amsterdamsche sociëteiten De Groote Club en Doctrina et Amicitia is behandeld het voorstel der gecombineerde commissie van uitvoering om te geraken tot de uitvoering eener fusie. Dit voorstel werd in de Groote Club met groote meerderheid aangenomen, maar in Doctrina met een stem meerder heid verworpen. De samensmelting der socië teiten zal dus niet plaats hebben, tenzij nieuwe onderhandelingen worden geopend. Voigt in ons -land? Naar we ver nemen zal de bekende kapitein van Köpe- nick, die tihans te Krefeld vertoeft ,waar- séhijmlijik oolk aan ons land e©n bezoek ba-en- gen. Geld. Het ontslag te Amsterdam. Op de déor het comité uit de betrokken vakvereeuigingen uitgeschreven meeting, welke heden avond in het Paleis voor Volks vlijt zal worden gehouden, zullen de hoeren Brouwer, Voorzitter van het Alg. Ned. Werkliedenverbond, Duys, lid van den Zaan- damschen gemeenteraad, en mr. Mondeis, lid vau den Utrecht-chen gemeenteraad over hot ontslag der drie gemeenteambtenaren, redacteuren van „Het Prinsenhof" spreken. Het comité blijkt niet geslaagd in zijn aanvankelijk voornemen om sprekers uit ver schillende richtingen te doen optreden in verband met de ontslagquaestie. Wel is, naar liet Hbld. vernoemt, ook tot verschillende lieeren uit andere, bourgeois-kringeneen uitnoodiging gericht, maar zonder het ge- wensclite resultaat. Hét optreden van twee sociaal-democraten op deze meeting, waarvoor ook de S. D. A. P. federatie Amsterdam per manifest de ar beiders opriep, dringt zegt voornoemd blad hen, die tegenover de richting waar in zich de agitatie blijkt te bewegen, reeds een zekere in acht nemen, ongetwijfeld ver der daarvan terug. Tot dez© behooren ook de Gemeen to-werk lieden, die in de anti-sec.-democratische „Federatieven Bond van Gemeentewerklie den" ziju vereenigd. De zaak-PJ ieeter. Voor den Hoogie-n Raad werd] gister gepleit door mr. J. Limburg, advocaat te 'sGravenhage, in de zaak vau mr. G. W. C. Pliester, bankier te Arnhem, in hechtenis, in hooger beroep door ihet gerechtshof te Arnhem, met ge deeltelijke bevestiging van het vonnis der rechtbank aldaar, wegens valschheid in ge schriften en gebruikmaking van de ver- valsebt© stukken als echt en onvervalsoht, alsmede wegens verduistering van een groot aantal effecten, die hij uit hoofde van zijne dienstbetrekking onder zich had, veroor deeld tot 3 jaar gevangenisstraf. In eersten aanleg was aan den requirant een straf van jaar opgelegd Zijn mede-'beklaagde, mr. de Meyier, was riet in cassatie gekomen. Raadsheer-rapporteur in deze zaak was mr. Teldera. Uit diens uitvoerig rapport bleek géi ijk men zioh ook van vroeger zal herinneren dat beklaagde en zijn me de-beklaagde met C. C. Lincker waren direc teuren van de Commanditaire Vennotséhap Arnbemsoke Rankvereeniging Pliester en Co., en dat hun in de eerste plaats ten laste was gelegd het doen plegen, met bedoelden Lincker, van een aantal valsöhheden in de boeken der Bankvereeniging en voorts het gebruik maken van die valséhe geschriften, om een valsche balans over 1906 te doen opmaken en ter géedkeuring te doen onder werpen aan de commanditaire vennooten iu hun vergadering van 30 April 1907. De "bewering van nietigheid van d'it deel -der dagvaarding was door rechtbank en hof verwerpen. Voorts bleek uit het rapport, hoe de valsche .boekingen, in opdracht van den bekeerenden vennoot Linoker zijn ge schied door de met de boekhouding belast© ambtenaren der Bankvereeniging en dat Linoker is gevlucht, terwijl de beklaagden ten slotte verplicht wareu zelf d© failliet verklaring van de Bankvereeniging aau te vragen, aangezien dez© niet meer in staat was, aan haar verplichtingen te Voldoen. Door den verdediger van Pliester, mr. Kappeyne van de Cappello, adVooaat te Am sterdam, was aangevoerd, dat de koop mansboeken, als niet steunend op een rick- tig gehouden memoriaal of dagboek, alle bewijskracht zouden missen, maar de recht bank had aangenomen, dat de boeken vol doende richtig waren gehouden, om volgens het burgerlijk recht- bewijskracht op te le veren. Voorts had de rechtbank beélist, dat niet noodig was, dat elk der beklaagden afzon derlijk de opdracht gaf tot de valsche boe kingen, maar dat het voldoende was, in dien dit door één der 'beklaagde vennooten namens hen geschiedde, na gemeenschappe lijk overleg dier vennooten. Het Hof had, in strijd met de recht bank, uitgemaakt, dat de boeken moesten worden beschouwd als te zijn „vervalscht" en niet „valschelijk opgemaakt", en voorts uitdrukkelijk overwogen, dat de bedoelde boeken behoorden tot de „geschriften, be stemd om tot bewijs van eenig feit te die nen", bedoeld in art. 225 Strafwetboek, al hiold men bij de Bankvereeniging ook niet een memoriaal of dagboek, gelijk het Wet boek van Koophandel vordert. Al waren de hoeken niet richtig gehouden, dit sloot niet uit, dat zij behooren tot de boeken van een koopman. En de wet kent in art. 1919 B. W. ook aan niet-richtig gehouden koop mansboeken bewijskracht toe, terwijl volgens art. 12 Wetboek van Koophandel de open legging van koopmansboeken kan worden bevolen door den rechter en die boeken, ook al zijn zij niet richtig gehouden, vermoedens kunnen opleveren. Bij een andere leer zou aldus het Hof een koopman straffeloos valschheden kunnen plegen, als hij zijn boeken maar niet richtig hield. Het Hof achtte verder, in strijd met de opvatting der rechtbank, ook de balans, of schoon zij nog niet was goedgekeurd door de algemeene vergadering, een geschrift, be stemd om tot bewijs van eenig feit te dienen. De daarin vermelde cijfers omtrent de be dragen, waarmede de prolongatiën gedekt waren, waren volgens het Hof „als het ware uit do lucht gegrepen" en zelfs in strijd met do vervalscht© boeken. Als een concept-balans werd zij door het

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2