r. ii4. Maandag 19 October 1908. BUITENLAND. 7de Jaargang. MHERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 maanden voor Amersfoortf l.OO. Idem franco per post- 1.50. Afzonderlijke nummers0.05. Deze Courant vewehtfnt dagelijksbehalve op Zon- en Feest dagen. Advertentiflnmededeelingen enz.gelieve men vóór 11 uur 's morgens Dg de Uitgevers in te zenden. Uitgevers: VALKHOFF C°. Utrechtschestraat 1. Intercomm. Telephoonnummer 66. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1B regels f 0.50. Elke regel meer - 0.10. Dienstaanbiedingen en aanvragen 95 cenU bg vooruitbetaling. Groote lettere naar plaatsruimte. Voor liandel en bod>tjf bestaan zeer roordeelige bepalingen tot het horhaald adverteeren in dit Blad, b« abonnement. Bene oiroulairobevattende de voorwaarden, wordt op aanvraag toegezonden. Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort brengen ter algemeene kennis, dat b>j hun be sluit van heden, ingevolge artikel 8 dor Hinder wet, aaa weduwe J. A. de Vries en, hare recht verkrijgenden., wonende alhier, vergunndng is verleend tot de oprichting eener stoommachine, dienende tot het koken van vernis ini peroeel Valkestraat no. 34 alhier, sectie E, no. 2020, onder de navolgende voorwaarden In. den, zolder der machinekamer moet eea plaatijzeren, koker worden aangebracht, leiden de door het dak tot afvoer van stof en kwalijk- riekende dampen, teneinde de ventilatie te be vorderen, moet huitendaiks op den keker, eene Ardhimedische ventilator van gegalvaniseerd ijzer, in diameter wijd 25 o.M. worden aange bracht 2. de plaatijzeren koker moet eene iniddiellijn hebben van ten minste 60 c.M. en geleidelijk nau wer wordende, eene middellijn 'bereiken van 25 c.M. ter plaatse waar de koker door het dak gaat en moet vervolgens op die wijdte 1£ Meter boven het dak worden opgetrokken 3. de hoeveelheid in voorraad te houden ruwe vernis mag ten hoogste bedragen 200 K.G. en moet zoodanig geborgen worden, dat zij niet in onmiddellijke aanraking komt met de in bedoeld peroeel bewaarde lompen. Amersfoort, 15 October 1908. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. G. STENFERT KROESE. WUIJTLERS. Politiek Overzicht. Met conferftn tieplan. De officieuse mededeelingen over het pro gramma van de conferentie waren van Havas en van Reuterlaatstgenoemd agentschap putte zijne mededeelingen uit het Foreign Office te Londen. De beide mededeelingen stemmen in zóóverre overeen, dat zij de noodzakelijkheid van eene conferentie doen uitkomen en zoowel de inlijving van Bosnië en Herzogowina bij Oostenrijk-Hongarije als de onafhankelijkheid van Bulgarije beschou wen als voldongen feiten, die de conferentie als zoodanig niet heeft te behandelen, maar slechts wettelijk in overeenstemming met het bestaande internationale recht zal moeten brengen. Uit hetzelfde gezichtspunt schijnt de teruggave van het sand jak Nowibazar en het vervallen van de Montenegro's zelfstan digheid beperkende verplichtingen van het Berlijnsche verdrag beschouwd te worden. Verder zal de conferentie zich moeten bezig houden met de deugdelijke versterking van de bestuurstoestanden in Turkije, inzonder- huid wat Macedonië en Armenie betreft eindelijk zullen de capitulatiën en de daar uit afgeleide rechten tót een onderwerp van gedachtenwisseling gemaakt worden. De mededeelingen loopen uiteen in de verdere punten. Volgens Havas zal de erken ning van de inlijving van Kreta bij Grieken land een punt van behandeling uitipaken, terwijl Reuter uitdrukkelijk doet uitkomen, dat het Kreta-vraagstuk niet op de confe rentie zal worden behandeld, omdat het be hoort tot üe competentie van Turkije en de vier beschermende mogendheden. Volgens de inlichtingen, die de Kóln. Ztg. officieus uit Berlijn gekregen heeft, is de mededeeling van Havas onjuist en die van Reuter juist. Havas heeft verder als zevende punt ge noemde schadeloosstellingen voor Servië en Montenegro, terwijl Reuter er slechts van gewaagt, dat de hoop bestaat, dat er mid delen zullen worden gevonden om tegemoet te komen aan de wenschen van de kleine Balkanstaten met het voorbehoud, dat dit niet op kosten van Turkije zal geschieden. Het verschil tusschen de beide* lezingen is niet van groot belang, maar in Berlijn ge looft men, dat Reuter en niet Havas in houd en geest van de genomen besluiten juist weergeeit. De schadevergoedingen voor Montenegro liggen voor de hand. Wat de schadevergoedingen voor Servië betreft, ziet men in Berlijn voorloopig niet in, waarin zij moeten bestaanmen zal nadere mededee lingen moeten afwachten om te kunnen be- oordeelen hoe men zich in Londen die zaak eigenlijk voorstelt. Compensatiën aan Servië kunnen eigenlijk slechts op territoriaal ge bied liggen. Daar uitdrukkelijk gezegd wordt, dat de schadeloosstellingen voor de kleine Balkanstaten niet op kosten van Tur kije kunnen geschieden, kunnen noch het sandjak van Nowibazar, noch andere deelen van het Turksche gebied daarmee bedoeld zijn, eene opvatting die ook hierom uit gesloten is omdat Turkije voor zulk een af stand zeker niet te krijgen zou zijn. Geheel onwaarschijnlijk is het, dat men in Londen met het plan omgaat, Oostenrijk-Hongarije te bewegen om Servië tot rust te brengen door afstand van gebied in Bosnië, want men zal daar wel zelf gedacht hebben, dat Oostenrijk-Hongarije aan zulke voorstellen geen oor zou schenken en dat, reeds door ze op te werpen, het geheele conferentie plan in gevaar zou worden gebracht. Verder is alleen nog Bulgarije een grensstaat van Servië, en dat Bulgarije de van Servische zijde meermalen als Servisch aangeduide districten Zaribrod en Trn tot bevrediging van de Serven zou afstaan, daaraan is in de verte niet te denken. Het is dus volstrekt niet in te zien, hoe men de Servische wen schen wil tegemoet komen, en het schijnt dus, dat men hier meer met een vromen wensch dan met een praktisch punt van het programma der conferentie te doen heeft. In de uit het Loudensche departement van buitenlandsche zaken afkomstige mededee lingen wordt als de eerste zorg van de con ferentie genoemd eene schadevergoeding van Turkije, en wanneer te dien aanzien wordt gezegd, dat er over dit punt eene algemeene overeenstemming tusschen de mogendheden schijnt te bestaan, dan beschouwt men in Berlijn deze opvatting als volkomen juist. Bulgai'ije zal dus zoowel in de spoorweg kwestie als wat de schatting betreft, niet slechts met Turkije, maar ook met de mo gendheden hebben te rekenen. Waar de voorbarige en daarbij nog on juiste mededeeling van Havas vandaan is ge komen, is onzeker. De Russische minister Iswolski is er van verdacht, maar deze heeft verklaard, dat hij geen verantwoordelijkheid op zich nam voor de publicatie van het pro- umma. De Temps beeft op 'verzoek eene verklaring opgenomen, dat over de uitkom sten van de te Londen gevoerde onderhande lingen geen enkele mededeeling aan de pers is gedaan uit Russische, Engelsche of Fran- sche bron, omdat er geen programma be staat, want men heeft enkel te doen met voorstellen, die zullen worden onderworpen aan de onderteekenaars van het Berlijnsche verdrag, in de eerste plaats aan de Turksche regeering. Dat verzoek is blijkbaar uitge gaan van de Fransche regeering, die niet bij de verklaring van Iswolski heoft willen achterblijven. Daardoor is nog eens nadruk kelijk in het licht gesteld, dat hetgeen de drie staten met elkaar zijn overeengekomen, slechts voorstellen zijn, waarover met de an deren moet worden onderhandeld. Duitschland. Regensburg, 18 October. In het Walhalla, het door den Beierschen Koning Lodewijk I als blijvend monument van Duitscheu roem gestichte gebouw, had heden de plechtige onthulling plaats van de buste van vorst Bismarck, in tegenwoordig heid van zijn elfjarigen kleinzoon vorst Otto Bismarck, den rijkskanselier, Beiersche mi nisters, leden van 't bureau van den rijksdag en de Beiersche Kamers, hooge autoriteiten en talrijke corporatiën. De Beiersche minis ter-president Podewils hield eene rede, waar in hij de nagedachtenis van den eersten rijkskanselier huldigde. Terwijl baron Podewils aan het woord was, viel er een opzienbarend incident voor. De kleinzoon van Bismarck viel plotseling be wusteloos voor de buste van zijn grootvader op den grond. De rijkskanselier en eenige andere heeren droegen hem uit de zaal, waar na de plechtigheid voortging. Na baron Podewils hield de rijkskanselier vorst Bülow e.ene rede en legde voor den Keizer en voor zich zelf kransen neer. Bij de onthullingsplechtigheid sloot zich een déjeuner in het raadhuis aan, waarbij vorst Bülow in eene rede zeideGeen stad weet beter dan Regensburg, dat Duitschland staat en valt met zijne eenheid. Er moge binnenlandsche strijd zijn; uit strijd wordt alles geboren. Maai- wanneer het gaat om de grootheid, de macht en het aanzien van het land, dan is er slechts één Duitschland. Van dit besef is de geheele natie vervuld. Duitchland en Oostenrijk. De Frankf. Ztg. bericht uit Weenen, dat de Duitsche gezant Von Tschirschky offi cieel slechts de opdracht had in Budapest den brief van den Keizer, tot beantwoor ding van het schrijven van Keizer Frans Jozef, over te brengen. Het spreekt echter van zelf, dat in Budapest ook de lijnen, die de gemeenschappelijke politiek van Oosten rijk en Duitschland in het Oosten moeten bepalen, besproken worden. Deze politiek blijft, wat Bosnië betreft, gemeenschappe lijk. Moeilijk zou de toestand voor Duitsch land eerst worden, wanneer Bulgarije voor het bijeenkomen van de Európeosche conferentie naar de wapenen greep en dan het bestaan van de eene of andere afspraak tusschen Oostenrijk en Bulgarije zichtbaar werd, want Duitschland volhardt bij de scherpe afkeuring van het optreden van Bulgarije. Men hoopt echter nog, dat vorst Ferdinand het verzet van zijne staatslieden tegen eene schadevergoeding aan Turkije zal doen verdwijnen, ofschoon de berichten uit Sofia nog zeer kritiek luiden. België. Antwerpen, 18 October. De burgemeester Hertog is heden namiddag overleden, terwijl hij een concert bijwoonde. Frankrijk. P a r ij s, 18 Oct. De president der re publiek ontving gister namiddag om 5 uur den Russischen minister Iswolskyhet on derhoud duurde een half uur. Ook de Rus sische gezant Nelidow werd door president Fallières ontvangen. Minister Pichon heeft heder een gesprek gehad met zijn ambtge noot Iswolsky. Servië. Kroonprins George heeft den minister van buitenlandsche zaken Milowanowitsch, voor dat deze voor zijne politieke zending op reis ging, een bezoek gebracht.' Volgens den Bel- gradoschen correspondent van de Frankf. Ztg., heeft hij met de volgende woorden afscheid genomen van den minister: „Gij gaa^ nu naar de Europeesche hoofdsteden met eene zeer teere zending. Ik verzoek u geen oogenblik te vergeten, dat 250,000 ba jonetten aan uwe woorden nadruk verlee- nen. Wring voor niemand de handen, want iemand, die 250,000 bajonetten achter zich heeft, heeft geen reden om vreesachtig op te treden en concessiën te doen. Zoo slechts kunt gij op succes rekenen." De geruchten, dat Koning Peter zal moe ten abdiceeren, om plaats te maken voor zijn zoon, die zich dan openlijk aan het hoofd van de oorlogsbeweging zou stel len, houden aan. Leden van de Hongaarsche delegatie, die daarover inlichting vroegen aan den gemeenschappelijken minister van financiën baron Burian, ontvingen van hem dit antwoordHet bericht is zeer interes sant. Ik weet niet of het waar is, want ik heb zulke inlichtingen niet ontvangen. In ieder geval gist het in Servië, en het kan dus geen verwondering baren, wanneer daar de avontuurlijkste berichten opkomen. De volksstemming in Belgrado is eene zeer on gedurige zij verandert van dag tot dag en men weet niet waarheen zij kan leiden. Ser vië heeft door de inlijving van Bosnië eene groote teleurstelling ondervonden, omdat het zich verbeeldde, dat Bosnië eenmaal tot Servië zou behooren, en nu de onmogelijk heid van dezen droom ziet. Voor ons is ove rigens de hoofdzaakde stemming in Bos nië is geheel bevredigend en geeft tot gee nerlei vrees aanleiding. De bevolking is, al voelt zij geen geestdrift voor de inlijving, toch daardoor gerust gesteld, en verschijn selen van ontevredenheid hebben zich tot heden niet voorgedaan. Dat is in ieder ge val een zeer verblijdend teeken. Uit Belgrado wordt bericht, dat bij het ontslag van de reseryisten van het 7e en het 18e regiment deze zich verzamelden op het binnenplein der kazerne om van de of ficieren en manschappen afscheid te ne men. Een van hen hield eene rede, waarin hij namens allen verklaarde, dat zij naar huis gingen om alles te regelen en overal bekend te maken, dat de heilige belangen van het Servendom in gevaar zijn. Allen zouden eene oproeping onder de wapenen met vreugd volgen om hun bloed voor het vaderland te vergieten. Daarna omhelsden officieren en manschappen elkaar en na men afscheid van de reservisten onder den kreet,,Tot spoedig weerzien". Belgrado, 18 October. Heden avond rukte eene talrijke menigte betoogers de uithangborden van Oostenrijksch-Hon- gaarsche winkeliers af en maakte ze stuk. De gendarmerie beproefde vruchteloos de betoogers te verstrooien, die, in de nabu rige straten vluchtende, er telkens in slaag den zich opnieuw te verzamelen. Om 9 uur werden twee compagnieën infanterie ontbo den om do orde te herstellen. Om 10 uur was de orde overal hersteld. Er zijn talrijke inhechtenisnemingen verricht. Montenegro. Uit Cattaro wordt aan de Neue Freie Presse bericht, dat de Montenegrijnsche skoepschtina in geheime zitting met groote meerderheid voor den oorlog heeft ge stemd, maar de eindbeslissing naar bevind van zaken aan den vorst heeft overgelaten. Rome, 18 Oct. De regeering van Montenegro heeft aan de mogendheden, die het Berlijnsche verdrag hebben ondertee kend, eene nota doen toekomen, die wijst op het bij een trekken van Oostenrijksche troe pen in de buurt van de Montenegrijnsche grens, welke maatregel het volk tot opwin ding heeft gebracht. De openbare meening beschouwt de houding van Oostenrijk als eene bedreiging, die de Montenegrijnsche regeering tot de pijnlijke verplichting brengt om de mobilisatie te bevelen en de in het buitenland vertoevende Montegrijnen terug te roepen. De nota wijst elke verant woordelijkheid af voor de gevolgen, die kunnen voortvloeien uit militaire toebereid selen van Oostenrijk tegen Montenegro. Bulgarijë. Sofia, 17 October. De Bulgaar- sche regeering overhandigde aan den ver tegenwoordiger van Duitschland het ant woord op de laatste vertoogen naar aanlei ding van de Oostersche spoorwegen. In dit antwoord wordt verklaard, dat Bulgarije ge neigd is in onmiddellijke onderhandeling met de spoorwegmaatschappijen te treden, om den spoorweg in Oost-Rumelië te koopen. Wanneer deze onderhandelingen zullen ter hand genomen zijn, zal Bulgarije met de Porte onderhandelen, om de toestemming daarvan te verkrijgen. Bulgarije kan niet aan de spoorwegmaatschappij een schadever goeding toestaan van 15000 francs per dag. De ljuidige recettes alleen zullen aan de spoorwegmaatschappij worden teruggegeven. Bulgarije neemt eene zelfde afwijzende hou ding ten opzichte van de betaling eener schadevergoeding aan Turkije, als jaarlijk- sche cijns voor Oost-Roemelie en voor de eigendomsrechten van Turkije op het spoor- weggedeelte in Oost-Roemelië. In diploma tieke kringen gelooft men dat Koning Fer dinand moeite zal doen om zijne regeering van deze weerstrevende houding te doen af zien. Sofia, 17 October. De minister raad besloot te weigeren om in onder han delingen te treden met de Porte over de re geling der spoorwegkwestie. Dit besluit wordt druk besproken. De militaire voor zorgsmaatregelen schijnen met zekere acti viteit t'e worden voortgezet. Het Weener Corr.-bureau bericht uit Sofia, dat, ofschoon niets is uitgelekt over het resultaat van de beraadslagingen der ministers met den vorst, de oorlogszuchtige stemming in de hoogste militaire kringen zichtbaar is afgenomen. Men neemt daarom aan, dat het den vorst gelukt is de minis ters tot eene meer toegevende houding te bewegen. In regceringskringen houdt men 't zelfs niet voor uitgesloten, dat de regeering met Konstantinopel in rechtstreeksche on derhandelingen over alle hangende kwestiën en eene eventueele toenadering zal treden. Aan de Frankf. Ztg. wordt uit Sofia be richt, dat de minister van oorlog de oproe ping onder de wapenen van de manschap pen der reserve, die tot dusver van de oefe ningen vrijgesteld waren, heeft ingetrokken. Dit, alsmede haar gedeeltelijk tegemoetko men in de Oriëntspoorwegkwestie, kan strek ken tot bevestiging van de van bevoegde zijde meermalen herhaalde verklaring, dat de regeering de oplossing van de hangende kwestiën liever wil bereiken zonder een be roep te doen op de wapenen. Onverzettelijk blijft intusschen de regeering in het weige ren van eene schadevergoeding voor de Oost-Rumelische schatting, en zij is beslo ten, oventueel het tot eene gewapende exe cutie van Bulgarije te laten komen. Rusland. Onder de Petersburgsche studenten is de rust nog niet teruggekeerd. Donderdag had er a.o. een bloedige vechtpartij plaats tus schen stakende studenten en anderen, die tot den bond van Russische mannen behoo ren. De jeugdige bondsleden nl. poogden de aandacht der politie op eene vergadering van stakende te vestigen en wierpen de rui ten van het vergaderlokaal stuk, de stakers woedend over de stoornis en het verraad, gingen hunne reactionnaire medestudenten te Hjf. Van de colleges komt heel weinig te recht; slechts drie professoren gaven Don derdag een college, de anderen lieten dit na bij gebrek aan hoorders. Turkije* De minister van buitenlandsche zaken heeft aan de gezanten bij de groote mogend heden eene circulaire gezonden, waarin hij hen vraagt de aandacht van de mogendheden te vestigen op ,,de buitengewone militaire maatregelen", die in Bulgarije worden op gemerkt „onder voorwendsel van voorzorgs maatregelen." De circulaire gaat dan aldus voort: „Onder die omstandigheden zullen wij ons op den duur genoodzaakt zien tot wederkeerige maatregelen, hetgeen ontmoe tingen tusschen de beide legers zou kunnen uitlokken, waaruit nutteloos bloedvergieten kan voortvloeien. Intusschen, om geen aan leiding to geven tot daden, met de mensch- lievendheid in strijd, verklaart de verhe ven Porte, in afwachting van de billijke be slissingen der conferentie, zich er van te onthouden de keizerlijke legers op voet van oorlog te brengen. Wanneer gij het vooraf- 1 gaande ter kennis brengt van den minister van buitenlandsche zaken, zult gij Z. Exc. j wel willen verzoeken tusschen beide te ko- j men, opdat in ruil voor de bovenstaande j verklaring, waarvan de Bulgaarsche regee ring akte zal moeten nemen, deze zich ver bindt harerzijds dezelfde gedragslijn van onthouding in acht te nemen." Over hot conferentieplan zegt het orgaan van den grootvizier, de Jeni Gazeta, dat Turkije zelf het programma moet vaststel len, dat tot de Bosnische en Bulgaarsche kwestiën behoort te worden beperkt. De Schurai Ummed, het orgaan van het Jong- Turksche comité, is van dezelfde ineening en voegt er nog aan toe, dat Turkije anders niet zal deelnemen aan de conferentie, om dat een uitgebreider programma de verdee ling van Turkije zou beteekenen. Uit Pera wordt aan de Vossische Ztg. be richt, dat men in de Turksche politieke kringen van meening is, dat eventueele sclityjovergoedingen aan Turkije slechts zal kunnen bestaan in eene wijziging van de artikolon van het Berlijnsche verdrag, die de zelfstandigheid van den Turkschen staat keperkon. Leeningen en dergelijken komen niet als schadevergoeding in aanmerkihg. Constant, inopel, 17 Oct. Het meerendeel der dagbladen bespreekt het pro gramma der a.s. conferentie onder reserve, hopende dat het nog niet officieel is vast gesteld. De stemming in Turkije. T r i s t17 Oct. De Lloyd heeft eon telegram uit Smyrna ontvangen, berichten de, dat het stoomschip Urano daar heeft kunnen lossen en goederen innemen. Dit duidt aan, dat de boycot begint te vermin deren. Budapest, 18 October. Do Iludapcst'jr Correspontlenz bericht, dat do Kamer vau koophandel en nijverheid bij mi nister Aehrenthal geprotesteerd heoft tegen de inlijving van Bosnië en Herzegowina, die den boycot in Turkije heeft uitgelokt, en heeft verlangd, dat een andere gezant van Oostenrijk-Hongarije naar Konstantinopel zal worden gezonden. Turkije en Bulgarije. P a r ij s, 1 7 0 c t. Uit Konstantinopel wordt van heden (3 u. 25) aan. de Temps berichtNaar aanleiding van de antwoord nota van Bulgarije, is besloten tot mobilisa tie van het Turksche leger. Hedenmorgen stonden 50 locomotieven van den Anatoli- schen spoorweg gereed ten behoeve van trei nen voor het vervoer van troepen. De Ana- tolische troepen zullen gemobiliseerd wor den, de Macedonische zijn reeds gedeeltelijk gemobiliseerd. Een Turksch-Bulgaarsche oorlog wordt waarschijnlijk. Tweede telegram. De Turksche regeering beval de mobilisatie van een leger corps in Anatolië. Par ij s, 17 Oct. Het Turksche go- zantschap heeft Renter's agentschap ver zocht bekend te maken, dat het bericht, dat bevelen zouden zijn gegeven tot mobilisatie van Turksche troepen, op volstrekt geen grond steunt. Konstantinopel, 18 Oct. Het bericht van oene mobilisatie tegen Bulgarije is ongegrond. Vermoedelijk is het ontstaan uit het feit, dat sommige bataillons van do Anatolische reserves, behoorende tot de le gerkorpsen van Salouiki en Adrianopel, die zijn opgeroepen voor manoeuvres in het ge bied waai* zij wonen, en drie bataillons, die van Macedonië ontboden zijn naar Konstan tinopel voor politiodieusten in de hoofdstad, worden vervangen door een gelijk aantal redifs van Smyrna. P a r ij s 18 October. De Turksche gezant Naoem Pacha verklaarde aan do Temps, dat Turkije inderdaad gisteren be sloot alle militaire maatregelen, die nuttig kunnen zijn, te nemen, maar in den avond van meening is veranderd op de verzekering, dat Bulgarije eene afwachtende houding zou in acht nemen. Par ij 6, 18 Oct. De Fransche regee ring heeft hare vertegenwoordigers te Kon stantinopel te Sofia opgedragen, raadgevin gen van matiging en bevrediging ten ge- hoore te brengen bij de Turksehe en Bul gaarsche regeeringen. Sofia, 170c t. De diplomatieke agent van Oostenrijk-Hongarije heeft een protest ingediend tegen het bevel van de Bulgaar sche regeering, dat de ambtenaren van den Orientspoorweg de woningen moeten verla ten, die door de maatschappij tot hunne be schikking zijn gesteld. Marokko. Par ij s, 17 October. Een telegram uit Colomb Bechar deelt mede, dat luitenant Debacker de vervolging van den vijand, die zich in een moeilijk begaanbaar terrein verschanst had, heeft voortgezet. De vijand hield tot den avond stand. Bij het vallen van den nacht sloeg de vijand met achterlating van dooden en gewonden op de vlucht. Aan Fransche zijde werden vier soldaten, onder welke een inlandsch brigadier, gewond. Japan. Tokio, 18 Oct. De Amerikaansche vloot heeft voor Yokohama het anker laten vallen. Generaal Nodzu is overleden. Aller Lei. vHet nieuwe luchtschip vau Zeppelin heeft, volgens een bericht uit Friedrichs- hafen, bijna de lengte van het kortgeleden verongelukte. Het is namelijk 136 M. lang. Zijn breedte is 11.7 M. (tegen 13 M. van het oude schip), zijn inhoud 12,500 ku- bieko meters en hij kan 2500 kg. gewicht meenemen. Het luchtschip is uitgerust met zijne oude motoren van 85 Pk. vEen Engelsche militaire vliegmachine deed Zaterdag te Fernborough eene proef vlucht. Toen het toestel eene hoogte van 6 meters had bereikt, sloeg het onverwachts naar beneden en werd op den grond geheel verbrijzeld. De bestuurder bleef ongedeerd. Londen, 17 Oct. De ballon Plauen met de twee luchtschippers werd gisteren avond te Huil aan land gebracht door den stoomtrawler Ruby, die den ballan in de Noordzee heeft opgevischt, De ballon ver loor zijne spanning, na eene hoogte van 6000 voet bereikt te hebbentoen volgde er eene plotselinge en aanhoudende daling. De luchtschippers waren genoodzaakt alles over bcord te werpen wat maar gewicht had, zelfs hunne kleeren. Toch kwam de ballon in zee terecht. De schuit werd twee uren door het water gesleept. De luchtschippers hadden reeds een laatste afscheid genomen, toen de Ruby hen te hulp kwam. Yarmouth, 17 Oct. De Noorweeg- sohe stoomboot Naddod kwam heden hier aan en bracht de laatste ballon, die vermist werd van den Berlijnschen wedstrijd, de

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 1