BINNENLAND. Uit den omtrek. STADSNIEUWS. ïlergezell. De ballon werd gevonden drijven de op zee 100 mijlen Noordwest tot Noord van Helgoland in half geledigden toestand. Van de luchtschippers werd geen spoor ge zien. De ballon is aan de belastingambte naren overgegeven. Praag, 18 October. In den loop van den morgen zijn nationalistische socialis ten en Duitsche studenten met elkaar slaags geweest. Er werd een formeel gevecht gele verd de partijen gingen elkaar mot stok ken to lijf. De politie moest tusschen beide komen en nam velen gevangen. De socialis ten gooiden in verscheidene Duitsche huizen de ruiten stuk. In den namiddag werden de vechttoonee- leu hervat. De politie maakte van den blan ken sabel gebruik. Het hoofd van de politie was genoodzaakt hulp te vragen van de troe pen, dio talrijke straten bezotten. Om 10 uur 's avonds was de rust hersteld. Er zijn vele ruiten stuk gogooid. 76 personen zijn in hechtenis genomen. Odessa, 18 October. De stad is vrij van cholera verklaard. De Staatscourant van Zondag 18 en Maandag 19 October bevat o. m. de volgen de Koninklijke besluiten eervol ontslagen de reserve 2e luitenant T. de Jongh van Arkel, van het 2e regiment vesting-artillerie en is hij benoemd tot reserve le luitenant bij de artillerie, be stemd voor den dienst bij de landweer in het 34e landweerdistrict; op verzoek eervol ontslagen de reserve kapitein der artillerie-landweer J. S. van Kooten, van het 18e landweer-district; op verzoek èervol ontslagen G. E. Huij- gen als consul te Canton en de waarneming van het consulaat opgedragen aan den con sul-generaal te Hongkong; op verzoek eervol ontslagen als burge meester van Raarasdonk mr. G. J. H. Heere en is hij benoemd tot officier in de Oranje- Nassau-orde benoemd tot ridder in de Oranje-Nassau- orde de opzichter der telegrafie le klasse H. van Erkel te Zutphcn tot president van het gerechtshof te Arn hem mr. P. C. 't Hooft, thans raadsheer bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse de adelborsten le klasse Th. P. van den Bergh, G. E. le Rütte, met plaatsing op de ranglijst van eerstgenoemde tusschen de lui tenants ter zee 2e klasse C. J. J. Bruinsma en G. H. Poolman, van laatstgenoemde tus schen de luitenants ter zee 2e klasse 8. Vis- ma en P. C. Callenfels; benoemd tot kantonrechter-plaatsvervan- gcr te Breukelen-Nijenrode mr. W. B. Westerman te Maarsseveen. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan do Rijks-universiteit te Gro ningen, met ingang van. den dag waarop hij de betrekking van lioogleeraar aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam zal aanvaarden, oandr. J. D. van der Waals jr.; op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering te Budel, aan M. A. Joos- ten; benoemd tot voorzitter dier commissie, J. M. Maas, ouder toekenning van eervol ontslag als pl oa tsve r van gend-voor sitter benoemd tot plaatsvervangend-voorzitter, A F. Nieuwenhuis, notaris te Budel. Hare Majesteit de Koningin heeft he Beschermvrouwschap van de Nederland- sch" Veroeniging voor Armenzorg en Wel dadigheid aanvaard. De gewone audiëntie van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handeél op Woensdag 2Ï dozer en die van den minister van Oorlog op Donderdag 22 dezer zullen niet plaats hebben. In verband met den voorgenomen aanleg van locaalspoorwegen in de provin cie Groningen, vertrok Zaterdag Minister Bevers naar dit gewest. Onzo gezant te Bern, met verlof hier te lande, keert heden naar zijn standplaats terug. Het beheer van het Britsche gozant- schap wjrdt thans gevolgd door den len secretaris Lord Acton, als tijdelijk zaakge lastigde. De nieuwe gezant Sir Buckanau, kan vooreerst nog zijn post van diplomatiek agent van Groot-Brittannië te Sofia niet verlaten, zoodat het tijdstip zijner komst hier nog onzeker is. Voor Sneek bedankt. Onder dit opschrift bevat De Stand, het volgende schrijven aan het bestuur der Cen trale Antirevolutioaire Kiesvereeniging in het district Snoek. Hooggeachte Heoren en Broederen, „Nu ook het district Ommen mij een man daat van Volksvertegenwoordiger in de Tweede Kamer aanbiedt, zie ik mij genood zaakt, voor het mandaat, mij door het di strict Sneok aangeboden, te bodanken. Tweeërlei beweegt mij hiertoe. Vooreerst het feit, dat men in uw district geon electo raten strijd aanbond, iets wat men in Om men wel en zeor scherp deed, zoodat ver wacht mag worden, dat men, nu ik bedank, in uw district nogmaals door eenvoudige candidaatstelling in de nieuwe vacature zal kunnen voorzien. En iu de tweede plaats de pijnlijke omstandigheid, dat in uw district, blijkens uw mededeeiing, de christelijk historische partij met algemeene stemmen het besluit nam, om mijn candidatuur niet te steunen, waartegenover staat, dat in het district Onimeu de christelijk-historischen op de meest loyale wijze mijn candidatuur gesteund hebben. Vergunt mij daarom, u hartelijk dank te zoggen voor het vertrou wen in mij gesteld, en u te verzoeken dien dank ook aan de roomsch-katholieke Cen trale te willen overbrengen, die in Sneek zoowel als in Ommen alle krachten inspan de, om mijn candidatuur te bevorderen. Door nu reeds te bedauken, en hiermede niet te wachten tot ik inzake Ommen tot een beslissing zal zijn gekomen, meon ik u in zooverre oen dienst te doen, als thans in de vacature, die in uw district voortduurt, zoo veel spoediger zal kunnen voorzien worden. Op zichzelf zou het mij een eere on een voorrecht zijn geweest, c. q. voor een Friesch district naar de Kamer te gaan. Nog steeds voel ik aan Friesland zeer nauwe banden. Maar het algemeen belang en de zuiverheid van mijn politieke positie, nood zaken mij van die eere af te zien. Hoogachtend heb ik de eer te zijn, Uw dw. dienaar en broeder, (w.g.) KUYPER. 's Gravenhage, 16 October 1908. Gevolg van dit schrijven zal kunnen zijn voegt De Stand, hierbij, dat het nieuw te kiezen lid voor Sneek, binnen uiterlijk twee weken in Den Haag zal kunnen zijn. De luitenant ter zee der 1ste klasse F. H. baron van Dedem, commandant van Hr. Ms. kanonneerboot Hadda, wordt met 2 November a.s. eervol van dat bevel ont heven en tijdelijk werkzaam gesteld bij het Departement van Marine, terwijl het bevel over Hr. Ms. Hadda alsdan wordt opge dragen aan den luitenant ter zee der 1ste klassa J. J. de Vries. Onveiligheid in Noord- Brabant. In verband met het feit, dat de veiligheid vooral in het zuidwestelijk ge deelte der provincie Noord-Brabant, in den laatsten tijd veel te wenschen overlaat, is door den commissaris der Koningin van dat gewest aan de burgemeesters in Noord-Bra bant een circulaire gericht, waarin met kracht wordt aangedrongen, om de politie verordeningen op de herbergen en tappe rij on en in bijzonder de bepalingen betref fende het sluitingsuur, gestreng te handha ven en zoo noodig, de hulp in te roepen der marechaussee, alsmede scherp te doen toe zien op de logementen en de daarin vertoe vende gasten. (Tel.) De volgende alphabetische aanbeve lingslijst is opgemaakt voor raadsheer in het gerechtshof te LeeuwardenMrs. A. Bur ger, advocaat, voorzitter van den Raad van Beroep voor de Ongevallenverzekering, D. Z. van Duyl, rechter en W. Kolff, vice-pre sident van de rechtbank, allen te Leeuwar denvoor kantonrechter te EmmenMrs. W. C. Boelken, advocaat, kantonrechter plaatsvervanger, W. \V. van Haersma Bu ma, griffier bij het kantongerecht, beiden te Emmen, S. Th. Hermsen, grilfier bij het kantongrecht te Sliedrecht. Gesteld ter beschikking van den gou verneur-generaal van N ederlaudscli-lndie voor onderwijzer 3e klasse bij het openbaar Europeescli lager onderwijs daar te lande F. Meijering, J. E. G. W. Gans, P. J. J. Merkus, U. N. van Amerou en J. A. Au gustijn. Bij beschikking van den Minister van Marine is met ingang van 16 November a.s. aan den lichtwachter bij 's Rijks kust- verlichting te Noord-Schouwen J. Cordia, op zijn verzoek eervol ontslag als zoodanig verleend. Te 's Gravenhage is overleden de heer J. M. v. Walsem, hoofddirecteur der registratie, hypotheken en kadaster, tot wel ke hij ten vorigen jare werd benoemd, na een langdurige loopbaan bij het belasting wezen. ü.a. doorliep hij verschillende klas sen van den inspecteursrang te Alkmaar, Delft en 's Gravenhage, en was hij direc teur te Leeuwarden en in de residentie. Ook als schrijver op het gebied der belas tingwetgeving, maakte deze hoofdambtenaar naam. Zijn in 1900 geschreven toelichting op de wet op de vermogensbelasting gold als een standaardwerk. Gedenkteeken P. Lou- w e r s e. De commissie die te 's Graven hage gevormd werd met het doel een ge denkteeken te stichten ter nagedachtenis aan den bekenden schrijver P. Louwerse, is samengesteld als volgt A. J. A. Vermeer, Ned. Herv. pred. te 's Gravenhagè, presidentA. Palte, oud- boofd eener school, 's Gravenhage, pen ningmeester; P. van Belkum Az., uitgever te ZutphenN. Brouwer, directeur Gem. kweekschool voor onderwijzers en onderwij zeressen te Leiden; Johan Gram, letter kundige, 's Gravenhage; L. J. J. Hago- raats,~Pr. en Rector, 's Gravenhage; W. Heiliger, directeur der Rijksnormaallessen te Nijmegen; dr. J. G. M. Mastboom, le geneesheer van het R. K. Ziekenhuis, 's Gravenhage; G. J. van Peursem, 's Gra venhage, secretaris. De commissie hoopt binnen zeer korten tijd nadere mededeelingen te doen. Ned. Bond tot bescher ming van zuigelingen: Door het voorloopig comité tot oprichting van een Nederlandschen Bond tot bescherming van zuigelingen is Vrijdagavond in een der loka len van het universiteitsgebouw te Amster dam de constitueerende vergadering belegd, welke plaats had onder presidium van prof. Hector Treub. Een groot aantal belangstellenden had aan den oproep van het voorloopig comité gehoor gegeven. Opgêmerkt werden o. m. de hee- ren dr. N. M. Josephus Jitta, wethouder van het armwezen te Amsterdam, ds. H. Pierson (Heldring-gestichten); mej. E. S. Bienfait (hoofdbestuur Maatschappij tot Nut van 't Algemeen)G. Velthuys (Bcth-Pa- leth)de afgevaardigden van den Bond van verloskundigen (onderafd. Amsterdam)van de afd. Noordholland van den Bond van vrouwelijke verloskundigen in Nederland dr. Pijnappel, inspecteur der volksgezond heid in Gelderland en Overijssel, kinder artsen, verloskundigen enz. Prof. Treub opende de vergadering met een wóórd van welkom. Hij sprak zijne blijd schap uit over de groote opkomst, maar verzekerde tevens niet anders verwacht te hebben. Onze eeuw wordt immers de eeuw vau het kind genoemd. Dan wees Spr. er op, hoe noodzakelijk het is, dat de Bond zijn werk aanvange. Van 18951906 stier ven hier te lande 14 pet der jonge kinderen in het eerste levensjaar, en hoewel er in den laatsten tijd eenige verbetering is inge treden, valt er in deze nog veel te doen. De stoot tot de oprichting van den Bond is, naar Spr erkende, uitgegaan van den Inter nationalen Bond voor jeugdige kinderen, welke in 1905 te Parijs werd gesticht, en hij gaf ten slotte eene toelichting op de voor naamste artikelen van de concept-statuten. Doel en middelen van den Bond werden aldus omschreven De Bond (gevestigd le Amsterdam) stelt zich ten doel al datgene te bevorderen, wat strekken kan tot verbetering van de levens voorwaarden van een zuigeling. De bond tracht dit doel te bereiken door lo. het voorbereiden, beramen en onder steunen van pogingen om door particulier initiatief zoowel als door middel van de wet geving te zorgen voor de noodige en bereik bare rust gedurende de zwangerschap en den eersten tijd na do bevalling 2o. het bevorderen der borstvoeding van zuigelingen 3o. het voorbereiden, beramen en on dersteunen van maatregelen tot oprichting ■van consutlatie bureau's voor zuigelingen voeding 4o. het bevorderen van bet toezicht op de verzorging van uitbestede kinderen 5o. het bestrijden van de uit de begra fenisverzekering van zeer jonge kinderen voortvloeiende misbruiken 6o. het verzamelen en openbaarmaken van gegevens omtrent de maatregelen, die ten opzichte van de zorg voor zwangeren, jonge moeders, zuigelingen en uitbestede jonge kinderen in Nederland en elders zijn ge nomen lo. het maken van propaganda door voordrachten, cursussen en geschriften voor de hygiëne van zwangere jonge moeders en zuigelingen 8o. het in de hand werken van plaatse lijke onderzoekingen naar de zuigelingen sterfte 9o. alle andere wettelijke maatregelen ter bereiking van het gestelde doel. Het voorloopig bestuur werd definitief ge kozen, en bestaat dus uit de heerenprof. dr. Hector Treub, dr. Cornelia de Lange, mr. Falkenburg, dr. Greanbrom en ds. Iden- burg, allen te Amsterdam A. Hijmans van den Bergh, te Rotterdam, en dr. Plantenga, te 's Gravenhage, de laatste in plaats van dr. Ali Cohen te Utrecht, lid van het voor loopig bestuur, die verklaard had eene even- tueele benoeming niet te kunnen aanvaar den. Ceresf eesten te Wago ning e n. Uit Wageningen schrijft men onsZondag begonnen de feesten ter ge legenheid van het 30-jarig bestaan der land- bouwsocieteit Ceres", welke de gansche week zullen duren. Te half een werden de reünisten feestelijk ingehaald en naar het sociëteitsgebouw begeleid. Te half twee wer den de feesten officieel geopend in de groote zaal vau Junushoff, waar de burgemeester, mr. H. F. Hesselink van Suchtelen, als voorzitter van het eerefeestcomité de feest rede uitsprak. Hij behandelde eerst de ver houding tusschen studenten en ingezetenen, die hij hartelijk en innig noemde, om daarna de Ceres leden toe te spreken. Na hem voerde het woord de heer M. C. de Graaff, pres. van Ceres", die de reu- nisten verwelkomde, de geschiedenis van Ceres in korte trekken aangaf enz. enz. en eindigde met den wensch, dat deze feesten getuigen vragen, dat er te Wageningen be staat oen bloeiende s^udentenvereeniging. Vervolgens bood een dames-comité een fraai vaandel aan. Het opschrift in zilveren letters luidt: Vereeniging Landbouw-socie- teit Ceres" 1878". Aan den bovenrand staan geborduurd het wapen van Wageningen, ter weerszijden bloemen, rechts een ploeg en links schop en bijl, alles als symbolen van tuinbouw, boschbouw en landbouw. Na de officieele opening gaf de Arnhem- sche O. V. een matinee. Aangekondigd waren verder een paar officieele diners, terwijl te 9 uur des avonds het nieuwe Sociëteitsge bouw officieel geopend werd. HetontslagteAmsterdam. Het Volk deelt de antwoorden mede van de sprekers, die aangezocht waren op te treden voor de meeting op j.l. Dinsdagavond, doch daaraan geen gevolg konden geven. De heer mr. J. A. Levy (lib.) achtte het een noodzakelijkheid, dat de 3 ontslagenen weder in gemeentedienst zouden moeten wor den genomen; het ontslag kon z. i. niet ge handhaafd blijven. Hij had evenwel bezwaar op een vergadering vóór de interpellatie te sprekenevenzoo de heer A. Roodhuyzen (iib.). De heer Ruysch de Beerenbrouck deelde schriftelijk mede, ,,dat ik tengevolge eener vergadering tot mijn leedwezen verhinderd ben aan uwe uitnoodiging gevolg te geven". De heer mr. J. Limburg (v. d.) had geen tijd vanwege een aantal processen, de heer mr. Veegens (v.-d.) voelde zichzelf te oud voor spreken op zulk een vergadering, doch wenschte het comité alle succes óp zijn actie, in tegenstelling met mr. Treub (v.-d.), die voor de ontslagenen hoopte, dat het goed terecht zou komen. Deze laatste had geen tijd, doch zou toch niet komen; hij was nog niet op de hoogte der zaak, omdat hij juist uit het buitenland teruggekeerd was en het was voor hem de vraag, 0f hij onder deze omstandigheden niet net zoo gehandeld zou hebben als B. en W. van Amsterdam, na tuurlijk echter na waarschuwing enz. De heer mr. Merchant (v.-d.) kon niet, zou echter toch bezwaar hebben gemaakt, ómdat hem de actie niet doelmatig leek en de beleggers van de meeting door zijn beschou wing over hetgeen is geschieden, zouden zijn teleurgesteld. De heer mr. Regout (k.) was verhinderd als spreker op te treden, de heer Patijn (lib.) niet voldoende in bijzonderheden op de hoogte. De heer Vegtel (anti-rev.) was tegen het ontslag, omdat de overheid de vrijheid van den ambtenaar onaangetast moet laten cn er niets mede te maken heeft, wat een ambte naar in zijn vrijen tijd schrijft en doet, zoo dat kritiek op den toon zeker niet door de ambtenaren moest worden geaccepteerdhij had echter geen gelegenheid als spreker op te treden. De heer Thomson (Uni-lib.) stond aan de zijde der ontslagenen, doch wilde eerst af wachten, wat B. en W. over het ontslag mede deelden, omdat hij nu slechts van één zijde inlichtingen hadvóór de raadszitting kon hij dus niet als spreker optreden. Het „comité van zes" is in overleg getre den met de besturen van de aangesloten or ganisaties, in verband met de voortzetting der actie. Naar het schijnt heeft dit geleid tot de zekerheid, dat de actie inderdaad zal worden voortgezet. Over den vorm, dien deze zal aannemen, wordt nog verder geconfereerd. Dames op het voetbal veld. In een plaatselijk blad te Hengelo worden dames opgeroepen tot oprichting van eenvoetbalclub, 't Zal zeker als grap zijn bedoeld. Malaise. Men schrijft aan ,,De Tijd" uit Maastricht: De groot-industrie heeft eveneens te lijden onder de algemeene malaise. Op verschil lende fabrieken zijn de arbeidsuren verkort. Een achturigen werkdag het ideaal der socialisten is ongemerkt ingevoerd tegen den wil der arbeiders zelf evenwel terwijl er dagen zijn, dat er nog minder dan 8 uur gewerkt wordt. Op de z.g. Bek, een fabriek van ,,De Phinx", voorheen Petrus Regout, is het voor talrijke arbeiders bedroevend gesteld. In het geheel wordt er in enkele afdeelingen slechts 6 dagen per quinzaine 12 werkdagen gewerkt. Met troepjes ziet men de werklui langs 's Heeren straten flaneeren. Deze toestand duurt reeds maandenlang. Dat schraalhans in vele arbeidersgezinnen keukenmeester is, ligt voor de hand. Treu rig vooruitzicht voor het naderend koude jaargetijde. Daar Maastricht eene fabrieksstad bij uit stek is, klagen de neringdoenden ook steen en been over hunne geringe ontvangsten. Zeldzaam resultaat van sparen. Het klinkt wel ongelooflijk schrijft do Middelburgsclie Ct. maar het is toch waar. Een ongeveer 80-jarige arbei der uit een onzer naaste gemeente, die dezer dagen is overleden, heeft, zonder dat hom ooit een erfenis of eenig ander gelukje te beurt is gevallen, een som vergaard, die zijn thans eveneens 80-jarige weduwe in de vermogensbelasting brengt. Dat dit verzamelen gepaard ging met ont zegging van alles wat maar eenigszins het leven kon veraangenamen, behoeft geen be toog, als men weet welke loonen de boeren arbeiders verdienen, merkt de berichtgever op. Laaghaitige daad. Yan uit Sneek is naar men aan de N. R. C. meldt gevankelijk naar Leeuwarden ge transporteerd de ruim 46-jarige barbier A. v. d. W., die bekend heeft zich vergrepen te hebben aan een 13-jarig meisje, dat bij hem inwoonde. Het kind is overleden en acht dagen geleden een half uur ruim' van Sneek vandaan, te Jutrijp, begraven. Op bevel van de justitie moet het lijk worden opgegraven. Diefstal van 110 0. Te Heemstede is uit de directiekeet bij de in aanbouw zijnde gasfabriek een bedrag van f 1100 gestolen. De aannemer had dit daar gedeponeerd om Zaterdag de werklieden ui' te betalen. Diefstal. Aan het Centraal Ma gazijn van Militaire Kleeding en Uitrusting te Delft is men eene vrij belangrijke reeks diefstallen op het spoor gekomen. Een on derzoek door de recherche der Delftsche po litie heeft reeds bewezen dat voor een be langrijk bedrag aan verschillende soorten laken ten nadeele van het Rijk ontvreemd is. Vrijwel mag worden vastgesteld dat een gedeelte van het ontvreemde laken geverfd is om de herkomst niet te verraden. Hoe wel nog geen arrestaties hebben plaats ge had, zijn deze toch zeer spoedig te ver wachten. Diefstal uit een aange- teekenden briet. Onlangs werd be richt, dat een brief, op 19 September uit Utrecht naar Deventer gezonden, inhouden de f 40, niet in het bezit van den geadres seerde was gekomen. Men deelt nu mede, dat de brief wel is aangekomen, maar dat hij langs een der zij den was opengeknipt, het bankbiljet er uit genomen en de opengeknipte zijde weer net jes met gom toegeplakt was, zoodat men slechts bij zeer nauwkeurige beschouwing het feit kon ontdekken. Inbrekers te Rotterdam. Na eenige dagen rust genomen te hebben, hebben de Rotterdamsche inbrekers hun werk weder hervat. Zij brachten Zaterdag nacht een bezoek aan het kantoor van den graanfactorsfirma C. J. Rupke Co., aan de Zalmhaven 18. Zij hebben daar twee gaten in de brand kast geboord, doch schijnen toen, doordat de staalboor afbrak, waarvan het stuk is teruggevonden, hun werk gestaakt te heb ben, zonder in hun pogen geslaagd te zijn de brandkast te openen. Toen hebben zij de lessenaar opengebro ken, waarin zij f 30 vonden. Door de politie zijn twee verdachte per sonen aangehouden. Flink aangekomen. Een schipper, die Zaterdagmorgen met zijn vaar tuig de Schoolpoortbrug te Delft passeerde, gooide met de vaarboom, het ijzeren onder eind vooruit, naar den brugwachter. Een passeerend werkman werd echter aan het strottenhofd getroffen. De wonde bloedde niet, maar het hoofd van den man zwol zeer sterk op, zoodat onverwijlde oname in het gasthuis noodig bleek. Men vreest voor bloedvergiftiging. De schipper, die de zaak eerst met f 5 wilde sussen, wordt opge spoord. Branden te Rotterdam. De confectiefabriek der firma L. de Vries en Zonen aan de Poortstraat te Rotterdam, een pand van 3 verdiepingen hoog, grenzende aan den spoordijk bij het Centraalstation, is Vrijdagavond, uitgezonderd het beneden gedeelte, waar het kantoor en pakhuis zijn, geheel door brand vernield. Om 6 uur was de fabriek door de patroons en coupeurs verlaten, toen om kwartier over zessen de vlammen reeds uit Het dak sloe gen en dadelijk tot een vuurzee overgingen en een dichte vonkenregen deden neerdalen op de omgeving. De brandweer trad krachtig op en stelde in werking 8 sectie-spuiten en 3 stoomspui ten, met totaal 22 stralen. Aan alle zijden werd het gebouw van af de daken en open terreinen omsingeld, hoofdzakelijk om de omgeving te sparen, daar het fabrieksge bouw reddeloos verloren was. De vloeren bezweken en lieten de naakte binnenmuren over. Tegen 9 uur kon een deel der brandweer inrukken en werd geconstateerd, dat het kantoor alleen waterschade had. De oorzaak is onbekend, doch vermoede lijk ontstond de brand op de zolderverdie ping bij de coupeursmachine. De fabriek is bij een Belgische maatschappij verzekerd. Eenige duizenden menschen waren op den vuurgloed toegesneld. De vlammen sloegen nagenoeg over den spoordijk, waar de trei nen langs snorden. Wederom werd Zaterdag de hulp der brandweer ingeroepen voor een zwaren brand, uitgebroken tegen middernacht in de machine fabriek der firma Van der Kuy en Van der Ree aan de Schiehaven, Oud-Delfshaven. De brand woedde in hoofdzaak in de model- en teekenkamer en het archief boven den hoofdingang. De vlammen sloegen hoog op, zoodat de brand van verre merkbaar was. De brandweer werkte met zeven spuiten en twee stoomers. De machinefabriek is hierdoor behouden gebleven, doch alles is doornat. Alle teekeningen zijn vernield. De fabriek is verzekerd De electrische tramlijn te Utrecht Centraalstation Mariaplaats Munster kerkhof Janskerkhof Lucasbolwerk Maliebaan Oudwijk is Zaterdag voor het verkeer geopend. Soest. Zooals men weet, is het sedert eenigen tijd aan motorvoertuigen verboden bij de Protestantsche kerk recht door te rij den en moeten ze den weg volgen om de kerk heen. Door tusschenkomst van den consul te Amersfoort, zal thans de N. A. W. B. twee waarschuwingsborden plaatsen aan den wes telijken berm van den Rijkswerg, ten N. en ten Z. van de kerk, onderscheidenlijk bij K. M. palen 39.8 en 40.2. Een en ander over het rapport om trent hef verhandelde aangaande de begroo ting 1909 in de vergadering van de afdee lingen van den Raad. le Afdeeling. a. Behandeling der afzonderlijke voor stellen. le. Voorstel tot vertiooging van de jaar wedde van den Gemeente-ontvanger. Een der leden wil gaarne medegaan met het voorstel van Burgemeester en Wethou ders omtrent de verhooging van jaarwedde van dien ambtenaar. Hij vindt echter de mo tiveering van het voorstel verkeerd, waar gezegd wordt, dat wegens vermeerdering van werkzaamheden hooger salaris gegeven moet worden. Dit is niet juist; een ambtenaar wordt voor een bepaalde betrekking aange steld en niet voor een bepaalde toeveelheid werk. Vermeerderen nu in die betrekking de werkzaamheden eenigszins, dan moet daar niet direct tractementsverhooging het gevolg van zijn. Het voorstel wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. 2e. Toelage aan den ambtenaar, belast met de vervolging in belastingzaken. De Voorzitter wijst er op, dat geen ver hooging van toelage wordt voorgesteld, doch slechts een crediet gevraagd wordt om dezen ambtenaar, die zijn werk niet alleen af kan en daarvoor hulp moet nemen, waarvoor hij een groot deel van zijn eigen toelage beste den moet, een nadere toelage te geven in verband met de werkzaamheden, die hij door anderen moet laten verrichten. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. 3e. Voorstel verhooging jaarwedde van dén Archivaris. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. (Idem in de 2e Afdeeling). 4e. Voorstel verhooging salaris van den Directeur der Reiniging en verhooging loo nen der werklieden bij de Reiniging. Een lid merkt op, dat de werklieden na de verhooging 9 x 52 f 458 per jaar zul len hebbendat is bijna het tractement van een onderwijzer. Werkman Lij de Reiniging kan iedereen worden. Naar zijn meening was het dus met f 8.50 voldoende betaald. Hij wenscht zich echter niot tegen de verhooging te verzetten. Het voorstel wordt daarna met algemeene stemmen aangenomen. 5e. Voorstel tot verleenen van f 250 sub sidie aan de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose. Het voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. (In de 2e Afd. was een lid, die niet dadelijk de volle subsidie wilde toegestaan zien). b. Behandeling der begrooting. le. Uitgaven. De Burgemeester deelt bij behandeling van volgnummer 64 mede, dat hij de aldaar on der 7 genoemde som van f 200, uitgetrokken voor een nieuw kleed in zijn kamer, van de begrooting wenscht afgevoerd te ziende vrijkomende f 200 kunnen naar den toch reed9 zeer lagen post voor Onvoorzien wor den overgebracht. Bij volgnummer 96, uitrusting der politie, merkt een der leden op, dat hij het wen- schelijk zou achten, een post uit te trekken voor unifömren vöbr de inspecteurs. De Burgemeester zegt, dat hij het zeer zou toejuichen indien dit geschiedt, doch dat hij het wegens den financieel en toestand der Gemeente niet durfde voorstellen. (Door de 2e Afd. is de meening gevraagd aan het Hoofd der politie). Bij volgnummer 97 vraagt een der leden of er nog een Vrijwillige brandweer bestaat, of niet. De Voorzitter zegt, dat de vereeniging op het oogenblik feitelijk niet bestaat. Een lid acht het dan beter, den subsidie-

Amersfoortsch Dagblad | 1908 | | pagina 2